Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://s27.postimg.org/kr2qe9nr7/wp_ss_20151121_0001.png

Δεν ειναι πλεον διαθέσιμο, δοκίμασε χάρτες των windows είναι το ίδιο

 

 

 

Το δοκίμασα αλλά δε μου έχει φωνητική καθοδήγηση

Edited by niotheros
αφαίρεση μεγάλου μεγέθους εικόνας από παράθεση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά μήπως επειδή βάζουμε τα backup για αυτό είναι χάλια το store?

 

Μπα...και εγώ που δε τα βάζω,έτσι είναι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά δε μου έχει φωνητική καθοδήγηση

 

Exει κανονικότατα, οταν επιλέγεις χάρτη επιλέγεις και το αρχείο φωνής να κατεβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Exει κανονικότατα, οταν επιλέγεις χάρτη επιλέγεις και το αρχείο φωνής να κατεβάσεις

 

 

 

Κατέβασα της Ελλάδος.....αλλά δε μου είχε επιλογή για αρχείο φωνής

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα αν μπεις στο κατάστημα εκει που λεει η βιβλιοθηκη μου (πατας τις 3 γραμμούλες επανω αριστερα) φαινονται όλα οσα εχεις κατεβασει. δεν ξερω αν βοηθησα .

 

καλημέρα. ναι το ξέρω, αλλά θα ήθελα να είναι όπως στα 8.1 που σου έλεγε πότε αναβαθμίστηκε. :/

 

Όταν πληκτρολογώ κάτι όμως στον edge η λέξη δεν εμφανίζεται. Όταν εμφανιστεί την δεύτερη φορά και πατήσω το delete, δεν σβήνει ολόκληρη, αν είναι λάθος, άλλα σβήνει ένα ένα τα γράμματα. Στην πρώτη προσπάθεια, απλά αφήνει ένα κενό. Δεν θυμάμαι να έχω πειράξει κάτι στις ρυθμίσεις. Μπορείς να δοκιμάσεις από τον edge να γράψεις;

 

Ύστερα, αυτό με το Microsoft photos, θα μπορούσα να το κάνω όλη μέρα.

 

Καλημέρα. Αυτό με τον edge μου το έκανε στην προηγούμενη έκδοση. Αλλά μετά την αναβάθμιση έφτιαξε μόνο του. Είναι όντως εκνευριστικό όμως. Σε καταλαβαίνω. Πάντως για τις εφαρμογές, σήμερα μπήκα στο store να κατεβάσω το asphalt, και μου έβγαλε ενημέρωση (αποτυχία) σε τρείς εφαρμογές. Το πάτησα να επαναληφθούν και έγιναν κανονικά. Νομίζω πως παίζει σημαντικό ρόλο όταν κάνεις τις ενημερώσεις να το αφήσεις για λίγο εκεί (έστω και με ανοιχτή την οθόνη), γιατί αν βγείς στην κεντρική οθόνη πχ, έχω την αίσθηση ότι κολλάει και βγάζει σφάλμα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

έκανα hard reset. πως μπορώ να επαναφέρω την συσκευή μέσω του backup που είχα κάνει πριν το hard reset;
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα βάλεις στην αρχή τον λογαριασμό σου, θα σου εμφανίσει επιλογές επαναφοράς των backup που πιθανόν έχεις και στο τέλος επιλογή για καθαρή εγκατάσταση. Όπως ήταν πάντα δηλαδή και στα 8.1.
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα βάλεις στην αρχή τον λογαριασμό σου, θα σου εμφανίσει επιλογές επαναφοράς των backup που πιθανόν έχεις και στο τέλος επιλογή για καθαρή εγκατάσταση. Όπως ήταν πάντα δηλαδή και στα 8.1.

 

δεν μου έβγαλε τέτοια επιλογή, για αυτό ρωτάω. ενώ όταν παλαιότερα είχα κάνει rollback στα 8.1 μου είχε βγάλει.

 

EDIT: ξαναέκανα hard reset και διορθώθηκε το πρόβλημα

Edited by ankostas333
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την προσωπική μου γνώμη σχετικά με τις εφαρμογές που δεν αναβαθμίζονται, ή που ενώ παρουσιάζει αναβάθμιση σε κάποια εφαρμογή, η οποία μοιάζει να είναι εφαρμογή «φάντασμα». Όταν πέρασα την 10586, μου έβγαλε αναβάθμιση σε αρκετές εφαρμογές ανάμεσα των οποίων ήταν και για τους here maps/here drive+. Αναβαθμίστηκαν οι περισσότερες κανονικά, εκτός των δύο γνωστών που έχω αναφέρει, όπως και αρκετοί εδώ, όπως και οι here maps. Επειδή δεν έκανα κάποιο hard reset, έχω ακόμη τους here maps. Όμως επειδή η microsoft δεν τους υποστηρίζει πλέον μιας και ενσωματώθηκαν στους χάρτες της, στο store φαίνεται να υπάρχει κάποια αναβάθμιση, αλλά στην ουσία δεν γίνεται. Μήπως γι'αυτό και μετά από hard reset δεν υπάρχουν πλέον στη συσκευή, ούτε και στο store; Να τους «ξηλώσω» ή υπάρχει περίπτωση στο μέλλον η microsoft να τους υποστηρίξει πάλι; Βέβαια δεν μου παρουσιάζουν κάποιο κόλλημα, εκτός από την «φάντασμα» αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Να σας ρωτησωσε 1020 μετα την τελευταια αναβαθμιση αρχισε παλι να ζεσταινεται και να ρουφαει μπαταρια,οπως τις πρωτες εκδοσεις?ΤΟ έκανε σε κανενα άλλο?

KTLK
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

Παρατήρησα πως οταν εχω συνδεδεμένα ακουστικά και έχω εισερχόμενη κλήση ο ήχος δεν ακούγεται ουτε απο τα ακουστικά ούτε χαμηλοφωνα απο το ηχείο. Σε εκδοση 10586.

Ενα δευτερο που δεν καταλαβα ειναι αυτη η ενσωμάτωση του skype με τα μηνυματα. Οταν εχω μηνυμα, εμφανίζεται μεν στην εφαρμογή μηνυματα, αλλά η ειδοπόιηση ερχεται απο την εφαρμογή skype. Δεν ερχεται ειδοποιηση οπως τα sms που φαντάστηκα πως ετσι επρεπε να ερχεται αλλιώς ποιος ο ρόλος αυτής της λειτουργίας;

Γενικά παει πολύ καλα χωρις κρασαρισματα κολληματα.

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μπαταρία στο 930 μπορώ να πω πως είναι χαρά. Αυτό το κουλό με το πληκτρολόγιο να μην έκανε, θα ήμουν μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Ενα δευτερο που δεν καταλαβα ειναι αυτη η ενσωμάτωση του skype με τα μηνυματα. Οταν εχω μηνυμα, εμφανίζεται μεν στην εφαρμογή μηνυματα, αλλά η ειδοπόιηση ερχεται απο την εφαρμογή skype. Δεν ερχεται ειδοποιηση οπως τα sms που φαντάστηκα πως ετσι επρεπε να ερχεται αλλιώς ποιος ο ρόλος αυτής της λειτουργίας;

Γενικά παει πολύ καλα χωρις κρασαρισματα κολληματα.

 

Αυτό με τα μηνύματα αλλάζει, νομίζω, από τις ρυθμίσεις του skype.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιεί κάνεις άλλον browser; ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα είναι το λιγότερο για κλάματα. UC, opera. θα δοκιμάσω τώρα και τον surfy.

 

Πολύ καλύτερος σε ταχύτητα από τους άλλους δυο, με προβλήματα όμως στην εμφάνιση, τουλάχιστον εδώ στο myphone.

Ελπίζω αυτό το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο στον edge να λυθεί γρήγορα.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

δεν μου έβγαλε τέτοια επιλογή, για αυτό ρωτάω. ενώ όταν παλαιότερα είχα κάνει rollback στα 8.1 μου είχε βγάλει.

 

EDIT: ξαναέκανα hard reset και διορθώθηκε το πρόβλημα

 

εγω εκανα hard reset μετα την εγκατασταση της 10586 και μου εβαλε κανονικα ολα τα lumia apps χωρις να κανω η να μου ζητησει επαναφορα απο backup

 

οποτε μαλλον η ms τα χει κανει κουλουβαχατα, επισης πολυ χλωμο με τοσα προβληματα η 10586 να ειναι rtm

 

ειναι να απορεις πως μια εταιρεια του μεγεθους της ms που εχει να υποστηριξει το πολυ 30 συσκευες και πολλες λεω ,με τοσο testing του λειτουργικου απο τοσο κοσμο τοσο καιρο ,που καιγεται για μεριδιο αγορας να αργει τοσο και να βγαζει τοσα προβληματα ακομα και σε δικες της εφαρμογες

 

για υποσχεσεις οπως το project astoria κλπ δεν θα πω τίποτα παρα μονο προχειροτητα

 

εγω ευχαριστημενος θα ειμαι γιατι χρησιμοποιω το τηλεφωνο κυριως ως τηλεφωνο και παρενθεντικα τα smart χαρακτηριστικα ενω εκτιμω την απλοτητα ,το lag free και το γεγονος οτι οσο σηκωνει το hardware θα παιρνω αναβαμισεις αλλα εκει εξω ο κοσμος εχει αρχισει να φευγει

 

η google με χιλιαδες συσκευες που πρεπει να υποστηριζει τετοιες αργοποριες ,προβληματα και ελλειψεις βασικων χαρακτηριστικων δεν εχει

 

κατι κανουν λαθος στην ms

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by niotheros
γραφή SMS
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Technical Preview έκδοση μπορούμε να περάσουμε και μέσω Recovery Tool;

 

Όχι, το Recovery Tool είναι για επαναφορά σε 8.1. Μόνο με Windows Insider πας στα 10.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Για τις εφαρμογές στο Store που βγάζουν σφάλμα δείτε αυτό με προσοχή στις οδηγίες:

 

http://forum.xda-developers.com/windows-10/windows-10-mobile/guide-fix-0x803f8006-error-tested-lumia-t3252520

 

Στη δική μου περίπτωση με το 640 XL DS είχα 7 εφαρμογές που έβγαζαν το γνωστό σφάλμα 0x803F8006 και τελικά ολοκληρώθηκαν όλες επιτυχώς.

Μοναδικό πρόβλημα το Here Maps το οποίο ενώ πριν την "ενημέρωση" δούλευε κανονικά, μετά ανοίγει και λέει πως υπάρχει νέα έκδοση στο Store αλλά τελικά δεν παίζει...

Το απεγκατέστησα καθώς δεν το χρησιμοποιούσα και τώρα έχω το Here Drive και τους Χάρτες που κάνουν την ίδια δουλειά.

"It is not the spoon that bends, it is only yourself."
Link to comment
Share on other sites

Για τις εφαρμογές στο Store που βγάζουν σφάλμα δείτε αυτό με προσοχή στις οδηγίες:

 

http://forum.xda-developers.com/windows-10/windows-10-mobile/guide-fix-0x803f8006-error-tested-lumia-t3252520

 

Στη δική μου περίπτωση με το 640 XL DS είχα 7 εφαρμογές που έβγαζαν το γνωστό σφάλμα 0x803F8006 και τελικά ολοκληρώθηκαν όλες επιτυχώς.

Μοναδικό πρόβλημα το Here Maps το οποίο ενώ πριν την "ενημέρωση" δούλευε κανονικά, μετά ανοίγει και λέει πως υπάρχει νέα έκδοση στο Store αλλά τελικά δεν παίζει...

Το απεγκατέστησα καθώς δεν το χρησιμοποιούσα και τώρα έχω το Here Drive και τους Χάρτες που κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Αυτό με τους χάρτες είπαν ότι το γνωρίζουν και θα το διορθώσουν σε επόμενο update.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ξανά τα 10άρια στο 820 (άλλο που δεν ήθελα, ειδικά τώρα με το recovery tool :lol: ) και βλέπω αλλαγή προς το καλύτερο. Οι pivot screens στο photo app επέστρεψαν, δείχνει πολύ πιο σταθερό το OS, και στο storage sense μ' αρέσουν οι χρωματικές ενδείξεις, για τα διαφορετικά αρχεία. Για το τέλος άφησα την εφαρμογή του mail και του Word. Στο mail μου αρέσει πολύ το γκρι χρώμα για το background, όπως και η δυνατότητα να αλλάζουμε το χρώμα στις ενδείξεις. Εννοείται ότι καλοδεχούμενες είναι και οι swipe επιλογές. Στο Word μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ η δυνατότητα να προβάλουμε τα αρχεία μας όπως και στο desktop app.

 

Το swipe πληκτρολόγιο έχει θέματα, ειδικά στα Ελληνικά. Ελπίζω να βελτιωθεί με το γράψιμο.

 

EDIT: Όσον αφορά το error. Δεν είχα κανένα error, σε κανένα app. Όλα αναβαθμιστήκαν κανονικά και δεν εκκρεμεί κάτι στο store. Με προηγούμενη έκδοση είχε γίνει τούβλο η συσκευή, γύρισα στα 8.1 update 1 και update σε 10586.11. Χωρίς soft ή hard reset.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...