Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νορμάλ δε φαίνεται όμως δε μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό ακόμα. Περιμένεις και καλά ξεμπερδέματα.
Ποτε κάνω claim?

Οι Κινέζοι λένε " περίμενε, να έρχεται, στρίβει τη γωνία"

 

Μετά θα πουν " α, δεν πλήρωσες shipping insurance, οπότε να σου δώσω τα μισά πίσω?"

Και θα πάω PayPal, και 2-3 μήνες αναμονή για ένα κινητό που ποτέ δεν παρέλαβα....

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακομα τραβιεμαι με το αθλιο support του banggood για το λαθος προιον πολυ χαμηλοτερης αξιας που που εστειλαν.

Ειναι απιστευτοι.

 

Ποσο θα θελουν courier η ελτα για να παει πισω δεμα βαρους 6 κιλων και μεγαλων διαστασεων, περιπου 90χ30χ10?

Προχειρα που κοιταξα θελουν τρελο πακετο. Εχει στειλει κανεις κουμουτσα αντικειμενο πισω?

Link to comment
Share on other sites

Ακομα τραβιεμαι με το αθλιο support του banggood για το λαθος προιον πολυ χαμηλοτερης αξιας που που εστειλαν.

Ειναι απιστευτοι.

 

Ποσο θα θελουν courier η ελτα για να παει πισω δεμα βαρους 6 κιλων και μεγαλων διαστασεων, περιπου 90χ30χ10?

Προχειρα που κοιταξα θελουν τρελο πακετο. Εχει στειλει κανεις κουμουτσα αντικειμενο πισω?

Είχα παρόμοια εμπειρία με ένα χοβερμπορντ. Κατέληξα να το στείλω με γενική ταχυδρομική αν θυμάμαι καλά είχε το πιο λογικό κόστος. Το οποίο φρόντισα να βεβαιωθω ότι θα αναλάβει ο πωλητής βέβαια.Αγορά από eBay με πληρωμή paypal

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην αναζήτηση των ΕΛΤΑ και στο 17track. :)]

παρε και το δικο μου...

ειναι καλωδια και ανταπτορας για φορτιση που η αξια τους ειναι 12.20€

Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Κίνα -> Ελλάδα

Προορισμός:

2019-11-13 10:44, ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

2019-11-08 13:20, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-11-06 08:40, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-25 13:41, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-23 04:13, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-19 13:48, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-17 03:07, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-15 10:10, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-15 08:35, CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-10-11 09:40, CHINA, POSTING/COLLECTION

Αφετηρία:

2019-11-09 18:58, Beijing, Airlines

2019-11-09 07:44, Beijing, delivered to air transport

2019-11-08 20:08, Beijing, leaving the Beijing Exchange Station, the next stop ,Beijing Exchange Station (via transfer)

2019-11-08 13:20, Beijing, Beijing Post International has been exported directly sealed

2019-11-08 13:20, Beijing, Beijing Post International return, note: security return

2019-11-07 17:44, Beijing, Beijing Exchange Station Return

2019-11-07 07:19, Beijing, delivered to air transport

2019-11-07 07:19, Beijing, delivered to air transport

2019-11-06 08:40, Beijing, Beijing Post International has been exported directly sealed

2019-11-06 08:40, Beijing, Beijing Post International return, note: security return

2019-11-05 14:13, Beijing, Beijing Exchange Station Return

2019-10-26 08:13, Beijing, delivered to air transport

2019-10-26 08:13, Beijing, delivered to air transport

2019-10-25 13:41, Beijing, Beijing Post International has been exported directly sealed

2019-10-25 13:41, Beijing, Beijing Post International return, note: security return

2019-10-24 21:00, Beijing, Beijing Exchange Station Return

2019-10-24 08:14, Beijing, delivered to air transport

2019-10-24 08:14, Beijing, delivered to air transport

2019-10-23 04:13, Beijing, Beijing Post International has been exported directly sealed

2019-10-23 04:12, Beijing, Beijing Post International return, note: security return

2019-10-20 08:19, Beijing, delivered to air transport

2019-10-20 08:19, Beijing, delivered to air transport

2019-10-19 13:48, Beijing, Beijing Post International has been exported directly sealed

2019-10-19 13:48, Beijing, Beijing Post International return, note: security return

2019-10-19 02:53, Beijing, Beijing Exchange Station Return

2019-10-17 23:27, Beijing, delivered to air transport

2019-10-17 23:25, Beijing, delivered to air transport

2019-10-17 03:07, Beijing, Beijing Post International has been exported directly sealed

2019-10-17 03:06, Beijing, Beijing Post International return, note: security return

2019-10-16 08:15, Beijing, delivered to air transport

2019-10-15 21:47, Beijing, delivered to air transport

2019-10-15 20:09, Beijing, arriving at Beijing Exchange Station (via transfer)

2019-10-15 10:10, Beijing, Beijing Post International has been exported directly sealed

2019-10-13 02:49, Zhengzhou City, leaving the International Mail Processing Center, the next stop , "Post Zhengzhou Automobile Mail Transfer Station" (via transfer)

2019-10-11 21:08, Zhengzhou City, leaving the "Zhengzhou City Delivery Division Of the International Small Package Investment Department", the next station "Zhengzhou International"

2019-10-11 09:40, Zhengzhou City, Zhengzhou City Delivery Division International Small Package Investment Department has received a copy, agent: Zhang Peng

2019-10-07 10:43, Logistics order created

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

παρε και το δικο μου...

ειναι καλωδια και ανταπτορας για φορτιση που η αξια τους ειναι 12.20€

Έλα, εσένα έφτασε 1 μήνα μετά την πρώτη αποστολή. :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επικοινώσε με το κατάστημα μπας κ βγάλεις άκρη, αν και με τα κινεζάκια δύσκολο το βλέπω.

 

Θα δώσω 2-3 μέρες προθεσμία ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε κάνω claim?

Οι Κινέζοι λένε " περίμενε, να έρχεται, στρίβει τη γωνία"

 

Μετά θα πουν " α, δεν πλήρωσες shipping insurance, οπότε να σου δώσω τα μισά πίσω?"

Και θα πάω PayPal, και 2-3 μήνες αναμονή για ένα κινητό που ποτέ δεν παρέλαβα....

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο δίμηνο δικαιούσε. Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση, τα πήρα νωρίτερα επικοινωνόντας με αυτόν που είχε δώσει το κουπόνι εδώ στην Ελλάδα (China Tech King GR) και έκανε αυτός όλη τη βρωμοδουλειά, μιας κ γω δεν έβγαζα άκρη με τα κινεζάκια.

Και η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήτε κουπόνια τους ώστε σε κάποια στραβή, να βοηθήσουν αυτοί αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο δίμηνο δικαιούσε. Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση, τα πήρα νωρίτερα επικοινωνόντας με αυτόν που είχε δώσει το κουπόνι εδώ στην Ελλάδα (China Tech King GR) και έκανε αυτός όλη τη βρωμοδουλειά, μιας κ γω δεν έβγαζα άκρη με τα κινεζάκια.

 

Και η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήτε κουπόνια τους ώστε σε κάποια στραβή, να βοηθήσουν αυτοί αποτελεσματικά.

Όντως

Αν και έχω εμπειρία στις κινεζικές αγορές

Ο μεσάζων με τα κουπόνια έκανε καλή βρώμικη δουλειά έως τώρα.

 

 

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μία παραγγελία 11-11 από gearbest και μέχρι τώρα δεν την έχουν στείλει. Τόσο πολύ αργούν να στείλουν αυτοί;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η ημερομηνία αποστολής (που φαίνεται κάτω από την τιμή) είναι μεταγενέστερη όπως εδώ πχ.

Shipping: FREE SHIPPING to Greece Via Registered Air Mail

Ship between: Dec 02 - Dec 04, Estimated Shipping Time: 15-28 business days

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

@Sers1612.

Ειχα την ιδια περίπτωση με εσενα.

Παραγγελία 4/11 απο ebay Italia, 120€, κανονικα πληρωμή και μεχρι τις 11/11,δεν υπηρχε ένδειξη track number και post.

Γυρναω σπιτι και λεω θα γραψω σε αυτον σε ebay και PayPal.

Δεν προλαβα να πατησω το κουμπι του pc και μου ηρθε ειδοποίηση με τον αριθμό αποστολης απο την ups.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Στις 5-11 παρήγγειλα ένα ταμπλετ από banggood.com με priority direct male.

Στις 6 - 11 μου έστειλαν αριθμό αποστολής. Η μορφή είναι αυτή CP0074***76DE

Δυστυχώς όχι με NL post αλλά με dhl

Αυτό που βγάζει στο 17 track είναι αυτο:

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Εχει παραγγείλει κάποιος άλλος με αυτόν τον τρόπο;

Ποια εταιρία θα το παραδώσει ; τα ΕΛΤΑ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από σχόλια που διαβάζω τελευταία, αυτό με την DHL φαίνεται να είναι τελευταίος πειραματισμός του banggood για εναλλακτική στην PostNL - για το priority direct mail, πάντα. Δεν έχω πέσει πάνω σε κάποια... γκρίνια, οπότε μπορούμε να υποθέσουμε/ελπίσουμε ότι δεν έχει βγάλει προβλήματα...

Λογικά, μιας και πρέπει να πρόκειται για το 'απλό' DHL Post, θα το παραδώσουν τα ΕΛΤΑ, όπως και με τα αντίστοιχα με PostNL.

Δοκίμασε να ψάξεις το tracking number και στο tracking της Flytexpress - αυτήν χρησιμοποιεί συνήθως το BG για το πρώτο σκέλος της διαδρομής, μέχρι την παράδοση του δέματος στην PostNL, οπότε μπορεί να κάνει το ίδιο και με την DHL.

Αν θέλεις, όταν με το καλό παραλάβεις, γράψε μια γραμμή και εδώ, να ξέρουμε αν όντως είναι οκ η μέθοδος...

Link to comment
Share on other sites

Το "κακό" είναι ότι θήκη και τζαμάκι μου τα έστειλαν με post NL και είναι ήδη Αθήνα από σήμερα.

Δε μπορούσαν να κάνουν το ίδιο και με το ταμπλετ; τελος πάντων θα δούμε.

Ολα τα ψαχτηρια πάντως μου λενε αυτό (εκτός των ΕΛΤΑ που δεν υπάρχει καθόλου )

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL 6-11-2019

Όταν έχω κάποιο νέο θα ενημερώσω

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δύο περιπτώσεις:

 

Έχω μία παραγγελία από Gearbest, untracked china post, μικροδέμα από 13 Οκτωβρίου, η οποία έμεινε έτσι:

 

15 Oct 2019 China PostDeparted international ShiJingYingYeBu, Next stop Guangzhou international

14 Oct 2019 China PostGuangzhou, international ShiJingYingYeBu received , The postman :LuoLianGuo_ShiJing Guangzhou,

13 Oct 2019 China PostOrder generated/Shipping Label Created

 

Είναι αναμενόμενο;

 

 

Επίσης από banggood πάλι μικροδέμα untracked, standard shipping από 24 Οκτωβρίου - δεν σου δίνει καν tracking για Κίνα.

 

Να ανησυχώ για τις δύο περιπτώσεις; Συνήθως έπαιρνα με PDM κλπ και δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δύο περιπτώσεις:

 

Έχω μία παραγγελία από Gearbest, untracked china post, μικροδέμα από 13 Οκτωβρίου, η οποία έμεινε έτσι:

 

15 Oct 2019 China PostDeparted international ShiJingYingYeBu, Next stop Guangzhou international

14 Oct 2019 China PostGuangzhou, international ShiJingYingYeBu received , The postman :LuoLianGuo_ShiJing Guangzhou,

13 Oct 2019 China PostOrder generated/Shipping Label Created

 

Είναι αναμενόμενο;

 

 

Επίσης από banggood πάλι μικροδέμα untracked, standard shipping από 24 Οκτωβρίου - δεν σου δίνει καν tracking για Κίνα.

 

Να ανησυχώ για τις δύο περιπτώσεις; Συνήθως έπαιρνα με PDM κλπ και δεν ξέρω!

 

Εγώ περιμένω παραγγελίες από το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου. Γενικά νομίζω ότι τους τελευταίους δύο μήνες υπάρχουν πολλές καθυστερήσεις. Προσωπικά αν την εβδομάδα που έρχεται δεν παραλάβω θα επικοινωνήσω με το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δύο περιπτώσεις:

 

Έχω μία παραγγελία από Gearbest, untracked china post, μικροδέμα από 13 Οκτωβρίου, η οποία έμεινε έτσι:

 

15 Oct 2019 China PostDeparted international ShiJingYingYeBu, Next stop Guangzhou international

14 Oct 2019 China PostGuangzhou, international ShiJingYingYeBu received , The postman :LuoLianGuo_ShiJing Guangzhou,

13 Oct 2019 China PostOrder generated/Shipping Label Created

 

Είναι αναμενόμενο;

 

 

Επίσης από banggood πάλι μικροδέμα untracked, standard shipping από 24 Οκτωβρίου - δεν σου δίνει καν tracking για Κίνα.

 

Να ανησυχώ για τις δύο περιπτώσεις; Συνήθως έπαιρνα με PDM κλπ και δεν ξέρω!

Untracked δέματα που περιμένω και εγώ από aliexpress έχουν καθυστερήσει πάνω από μήνα, ίδιες ημερομηνίες με εσένα περίπου. Αντίθετα, με PDM από banggood σε 10 ημέρες έφτασαν Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δέμα χωρίς tracking από eBay, από 25 Σεπτεμβρίου, αγνοείται...

Αν έρθει τελικά, θα είναι άλλη μια περίπτωση ασυνήθιστα μεγάλης καθυστέρησης

(αν όχι, και φτάσει το δίμηνο, θα ξεκινήσω σιγά σιγά διαδικασία για refund...)

 

Update:

Λοιπόν, φαίνεται ότι η αναφορά στο myPhone πρέπει να λειτουργεί σαν... ξόρκι κάποιας μορφής! :p :lol:

Πρωί πρωί, μου το 'φερε ο ταχυδρόμος!

Οπότε τελικά κλίνουμε προς την περίπτωση της... μεγάλης καθυστέρησης!

 

Update #2:

Επίσης, ούτε το γνωστό αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο" είχε πάνω, άρα κατά πάσα πιθανότητα ούτε κάποια... στάση στο τελωνείο ήταν υπεύθυνη για την καθυστέρηση.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

1) Παραγγελία 02/09 untracked από Ali. Τελευταίο σημάδι ζωής στις 05/09!!!

2) Δέμα tracked, μετά από 8 μέρες αναμονής στα Σπάτα, είναι από τις 15/11 ακίνητο στο Κ.Δ. Αττικής και δεν λέει να ξεκινήσει για Πάτρα. Υπερβολική καθυστέρηση ή ειναι η ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

1) Παραγγελία 02/09 untracked από Ali. Τελευταίο σημάδι ζωής στις 05/09!!!

Νομίζω ότι είναι καιρός πλέον να το θεωρήσεις χαμένο...

2) Δέμα tracked, μετά από 8 μέρες αναμονής στα Σπάτα, είναι από τις 15/11 ακίνητο στο Κ.Δ. Αττικής και δεν λέει να ξεκινήσει για Πάτρα. Υπερβολική καθυστέρηση ή ειναι η ιδέα μου;

Το έπαθα με δέμα μου πριν λίγες εβδομάδες. Κόλλησε στο ΚΔ Αττικής και το παρέλαβα τελικά... μια εβδομάδα αργότερα!

Τους πήρα και τηλέφωνο να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, καμιά απεργία, κάτι, και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, απλώς... πολύς φόρτος εργασίας! Με το που ξεκόλλησε από εκεί, έφυγε εντός της ίδιας μέρας για παράδοση!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι καιρός πλέον να το θεωρήσεις χαμένο...

 

Το έπαθα με δέμα μου πριν λίγες εβδομάδες. Κόλλησε στο ΚΔ Αττικής και το παρέλαβα τελικά... μια εβδομάδα αργότερα!

Τους πήρα και τηλέφωνο να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, καμιά απεργία, κάτι, και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, απλώς... πολύς φόρτος εργασίας! Με το που ξεκόλλησε από εκεί, έφυγε εντός της ίδιας μέρας για παράδοση!

 

Μάλλον χάθηκε...

Off topic...

Τα τελευταία επτά χρόνια, το τρίτο χαμένο.

Τα δύο untracked, το ένα tracked...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μία παραγγελία 11-11 από gearbest και μέχρι τώρα δεν την έχουν στείλει. Τόσο πολύ αργούν να στείλουν αυτοί;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε παιδιά μάς δουλεύουν στο gearbest; Ακόμα τίποτα. Έχουν απαντήσει σε ένα μήνυμα στις 14-11 και μου είπαν ότι θα το στείλουν asap! Από τότε τίποτα. Ούτε στο email που τους έστειλα από την φόρμα του PayPal έχουν απαντήσει ούτε στο site. Αν πατήσω cancel τι γίνεται; Επιστρέφουν άμεσα τα λεφτά ή θέλουν παρακάλια;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μάς δουλεύουν στο gearbest; Ακόμα τίποτα. Έχουν απαντήσει σε ένα μήνυμα στις 14-11 και μου είπαν ότι θα το στείλουν asap! Από τότε τίποτα. Ούτε στο email που τους έστειλα από την φόρμα του PayPal έχουν απαντήσει ούτε στο site. Αν πατήσω cancel τι γίνεται; Επιστρέφουν άμεσα τα λεφτά ή θέλουν παρακάλια;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν πηγες PayPal

Mην κάνεις cancel

Γιατί μετά ΔΕΝ μπορείς να ξανακάνεις claim στο ιδιο προϊόν αν πάει κάτι στραβά

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αν πηγες PayPal

Mην κάνεις cancel

Γιατί μετά ΔΕΝ μπορείς να ξανακάνεις claim στο ιδιο προϊόν αν πάει κάτι στραβά

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα cancel από το gearbest και από το PayPal επικοινωνισα μαζί του και ζήτησα επιστροφή των χρημάτων. Δεν έκανα καλά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως

παραγγελία 11-11 στο gearbest

στις 12-11 track added

και σήμερα τα ξημερώματα 19-11 the item is pre-adviced to postnl

και μετα από 1 ώρα the item is ready for shipment, Greece

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δύο περιπτώσεις:

 

Έχω μία παραγγελία από Gearbest, untracked china post, μικροδέμα από 13 Οκτωβρίου, η οποία έμεινε έτσι:

 

15 Oct 2019 China PostDeparted international ShiJingYingYeBu, Next stop Guangzhou international

14 Oct 2019 China PostGuangzhou, international ShiJingYingYeBu received , The postman :LuoLianGuo_ShiJing Guangzhou,

13 Oct 2019 China PostOrder generated/Shipping Label Created

 

Είναι αναμενόμενο;

 

 

Επίσης από banggood πάλι μικροδέμα untracked, standard shipping από 24 Οκτωβρίου - δεν σου δίνει καν tracking για Κίνα.

 

Να ανησυχώ για τις δύο περιπτώσεις; Συνήθως έπαιρνα με PDM κλπ και δεν ξέρω!

 

Παραδόξως, ήρθαν και τα 2 σήμερα 19/11!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...