Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντωμεταξύ το plus μόνο plus δεν μου φάνηκε σε σχέση με το S2..:-\

Ή τα διάβασα λάθος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εντωμεταξύ το plus μόνο plus δεν μου φάνηκε σε σχέση με το S2..:-\

Ή τα διάβασα λάθος!

Μια χαρά τα διάβασες!!!

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει την έκδοση 4.0.4 Ι9100XXLQ6 με το odin και τώρα μου παρουσιάζει πρόβλημα η συσκευή . Θα πρέπει να την επαναφέρω κάπως στην αρχική έκδοση για να το στείλω στο σερβις και αν ναι ξέρει κάποιος να με καθοδηγήσει? Edited by Palavoulis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λενε ολες τις αλλαγες που θα εχει η 4.1.2 αλλα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφερουν οτι διορθωνει το μεγα προβλημα της 4.0.3 που κολλαει το κινητο απο μονο του ή το αναφερουν με πλαγιο τροπο λεγοντας αυτο "Improved some functions & applications usability"????

 

Και οκ περιμεναμε τοσο καιρο τι ειναι κατι μηνες....

 

Αρκει να διορθωσει το μεγα προβλημα της 4.0.3 με το κολλημα στα καλα καθουμενα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λενε ολες τις αλλαγες που θα εχει η 4.1.2 αλλα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφερουν οτι διορθωνει το μεγα προβλημα της 4.0.3 που κολλαει το κινητο απο μονο του ή το αναφερουν με πλαγιο τροπο λεγοντας αυτο "Improved some functions & applications usability"????

 

Και οκ περιμεναμε τοσο καιρο τι ειναι κατι μηνες....

 

Αρκει να διορθωσει το μεγα προβλημα της 4.0.3 με το κολλημα στα καλα καθουμενα.

 

αυτο εχει διορθωθει ηδη στην 4.0.4

εχω διαβασει τα προβληματα σου και με την 4.0.4, αλλα ο περισσοτερος κοσμος ειναι ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απολυτο αυτο που λες φιλε μου και αυτο γιατι ατομα που περασαν(Δεν μιλαω μονο για εμενα. αν ανατρεξεις 2-3 σελιδες πισω θα δεις και αλλα ατομα) την 4.0.4 ειχαν ακομα σκαλωμα οποτε.........

 

Οσο τωρα αφορα την leacked 4.1.2 λογικα θα το εχουν φτιαξει γιατι λενε οσοι το εβαλαν οτι δεν ειχαν σκαλωματα αλλα ειχαν κολληματα στην lock screen κατι που παλι πρεπει να κανεις hard restart το κινητο με το power πατημενο οποτε ειναι μια η αλλη αφου δεν μπορει να ξεκολλησει με αλλο τροπο απο την οθονη κλειδωματος.

 

Ας ελπισουμε να εχουν διορθωθει αυτα τα δυο ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ και να μην εχουν δημιουργηθει αλλα τετοιου ειδους θεματα απλα μικροθεματακια.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λενε ολες τις αλλαγες που θα εχει η 4.1.2 αλλα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφερουν οτι διορθωνει το μεγα προβλημα της 4.0.3 που κολλαει το κινητο απο μονο του....

 

Το μελετας τοσο πολυ που στο τελος θα το δεις, μονο στο δικο σου θα κολλαει η 4.1.2... :lol:

Link to comment
Share on other sites

αναφερονται στα ιδια σκαλωματα, αλλα εκει που γινοταν 3 φορες την εβδομαδα, για παραδειγμα, τωρα γινεται μια φορα το μηνα. αν αποκλεισουμε το θεμα hardware προβληματος, ή κατι δεν ειχες κανει καλα στην 4.0.4, ή καποια απο τις εφαρμογες που χρησιμοποιεις σου «καταστρεφει» το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Ενώ κάνω απενεργοποίηση το κινητό, αυτό ανοίγει πάλι από μόνο του σα να κάνω επανεκκίνηση. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Fits13 πιστεύω ότι το κινητό σου είναι ελλατωματικο. Δεν γίνεται να κολλάει τόσο πολύ.

Στατιστικά δεν γίνεται να βγαίνουν ολα τα τσιπάκια καλα.

Οπως καποια s2 γίνονται - 0.75 undervolt ενω αλλά δεν αντεχαν ουτε στο 0,25 και κολλαγαν για πλακα.

 

Εγω στην θεση σου θα περναγα μια custom rom με siyah kernel να δεις αν αλλάζουν τα πράγματα γιατί αν περιμενεις 4.1.2 σώθηκες

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το κινητό από τον Αύγουστο του 2011. Το κινητό δεν μου παρουσίαζε κανένα πρόβλημα. Μία μέρα προς τα τέλη Νοεμβρίου 2012 εκεί που τραβούσα φωτογραφίες με το κινητό αυτό σβήνει. Το ξανανοίγω και μου δείχνει ότι δεν έχει καθόλου μπαταρία (αναβόσβηνε το θαυμαστικό μέσα στο άδειο σηματάκι της μπαταρίας). Από την ημέρα εκείνη αρκετά συχνά ενώ το φορτίζω πλήρως, όταν χρησιμοποιούσα μία εφαρμογή (π.χ να δω βίντεο, να σερφάρω, να τραβήξω φωτο κ.λ.π.) έσβηνε. Το ξανάνοιγα και μου έδειχνε αλλες φορές να είναι κάτω από την μέση η μπαταρία και άλλες να είναι σχεδόν αφόρτιστη. Να τονίσω ότι ποτέ δεν μου έκανε τέτοια θέματα όταν μιλάω στο κινητό. Μέχρι και πριν από 15 ημέρες είχα την 4.0.3. Τις τελευταίες 15 περίπου ημέρες πέρασα την 4.0.4 (cosmote) έκανα facrory reset, μήπως και ληθεί το θέμα, αλλά και πάλι το κινητό μου κάνει τα ίδια.

Το φορτίζω πλήρως. Τηλέφωνα παίρνω και δέχομαι κανονικά (χωρίς καμία διακοπή). Αλλά μόλις κάνω κάτι άλλο μετά από μερικά λεπτά το κινητό και πάλι σβήνει. Το ξαναανοίγω και δείχνει ότι είναι αφόρτιστο. Βγάζω την μπαταρία χωρίς να το φορτίσω, περιμένω κανένα πεντάλεπτο, την ξαναβάζω και μου δείχνει ότι είναι μισογεμάτη. Αυτό πλέον γίνεται πολλές φορές τις τελευταίες ημέρες. Η μπαταρία του κινητού μου είναι η μανίσια (δεν την έχω αλλάξει καθόλου). Μήπως τελικά στην δική μου περίπτωση είναι πρόβλημα hardware και πρέπει να κάνω αντικατάσταση μπαταρίας; Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά. Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις πολυμετρο, ή μπορεις να δανειστεις, μπορεις να μετρησεις τη μπαταρια, ωστε να δεις αν ευθυνεται αυτη για το προβλημα σου.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο είναι που μας φοβίζει κι εμάς Ευάγγελε..!:lol:

 

Αυτοί οι επόμενοι μήνες κοντεύουν να γίνουν χρονος!!!απαράδεκτη η Samsung!!!

 

Τωρα με το SII Plus δεν εχω και πολλες ελπιδες για ... Jelly Bean :(

 

 

Αλάνια μου. Μην ανησυχείτε. Δεν τίθεται θέμα. Μπορεί να φαίνομαι απόλυτος αλλά από την στιγμή που το Galaxy S Advance που είναι κατώτερο του S2 πήρε ήδη την 4.1.2, η Samsung ξέρει η ίδια ότι επιβάλεται να την δώσει και στο S II δίοτι το αντίθετο θα την έκανε δησφίμιση και απόριψη από πελάτες, κάτι που δεν την συμφέρει σε καμία περίπτωση. Και από την στιγμή που η leak λειτούργισε δεν υπάρχει λόγος να μην ερθει στην επιφάνεια η επίσημη 4.1.2 Όπως και να έχει υπομονή και όλα καλά θα πάνε. Δηλαδή κάθε μέρα σχεδόν από πηγές διαβάζω για αυτό το θέμα ακόμα και στο SamMobile και δεν πιστεύω ότι θα είναι αρνητικό το update. Απλά υπομονή ;)

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει την έκδοση 4.0.4 Ι9100XXLQ6 με το odin και τώρα μου παρουσιάζει πρόβλημα η συσκευή . Θα πρέπει να την επαναφέρω κάπως στην αρχική έκδοση για να το στείλω στο σερβις και αν ναι ξέρει κάποιος να με καθοδηγήσει?

 

Θα βοηθούσε εάν εξηγούσες ακριβώς τι πρόβλημα σου παρουσιάζει. Αν έκανες wipes κτλ και ποια έκδοση odin χρησιμοποίησες.

ΠΡΟΣΟΧΗ με τα wipes μέσω recovery με τις 4.0.4 stock roms λόγω Superbrick Bug. Αν θέλεις να το στείλεις στο σέρβις πρέπει σε Download mode ο μετρητής να δείχνει "No" αν θυμάμαι καλά και να έχεις περασμένο επίσημο ελληνικό firmware (σε περίπτωση που ανοίγει το τηλέφωνο).

 

Ας ελπισουμε να εχουν διορθωθει αυτα τα δυο ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ και να μην εχουν δημιουργηθει αλλα τετοιου ειδους θεματα απλα μικροθεματακια.....

 

Αν διαβάσω ξανά σε αυτό ή σε άλλο θέμα για τα ΜΕΓΑΛΑ σου ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ θα γίνει πανικός εδώ μέσα.

 

Και για όνομα ΦΤΑΝΕΙ με το παραμύθι "στη δική σου συσκευή έκατσε σωστά, στη δική μου όχι" που λέτε μερικοί.

Η 4.0.3 έχει τα προβλήματα της και τα είχαμε κατα 99,9% όλοι όταν τη περάσαμε.

Οι τελευταίες εκδόσεις 4.0.4 δούλεψαν κατά 99,9% σε όλους όσους γνωρίζω εδώ μέσα (και που είμαι σίγουρος πως ξέρουν τι κάνουν).

Είναι standard λογισμικό η έκδοση 4.0.4 με τα πάντα εργοστασιακά ρυθμισμένα από προεπιλογή για την ορθή λειτουργία ενός οποιουδήποτε i9100 , δεν παίζετε με δικές σας ρυθμίσεις oc/uv για να μην κάτσει στη συσκευή.

 

Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως όποιος έχει πρόβλημα με τις τελευταίες 4.0.4

i) είτε έχει κάνει αυτός κάπου λάθος στην εγκατάσταση

ii) είτε κάποια εφαρμογή δημιουργεί προβλήματα

iii) είτε είναι ελαττωματική η συσκευή

 

ΤΕΛΟΣ. Άλλος λόγος ΔΕΝ υπάρχει.

 

Καλησπέρα παιδιά,

Ενώ κάνω απενεργοποίηση το κινητό, αυτό ανοίγει πάλι από μόνο του σα να κάνω επανεκκίνηση. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Κρατάς πατημένο το πλήκτρο κλειδώματος? Αν ναί γι'αυτό. Κράτα για λίγη ώρα πατημένο το πλήκτρο κλειδώματος και επέλεξε Απενεργοποίηση.

 

Παιδιά καλησπέρα. Έχω το κινητό από τον Αύγουστο του 2011. Το κινητό δεν μου παρουσίαζε κανένα πρόβλημα. Μία μέρα προς τα τέλη Νοεμβρίου 2012 εκεί που τραβούσα φωτογραφίες με το κινητό αυτό σβήνει. Το ξανανοίγω και μου δείχνει ότι δεν έχει καθόλου μπαταρία (αναβόσβηνε το θαυμαστικό μέσα στο άδειο σηματάκι της μπαταρίας). Από την ημέρα εκείνη αρκετά συχνά ενώ το φορτίζω πλήρως, όταν χρησιμοποιούσα μία εφαρμογή (π.χ να δω βίντεο, να σερφάρω, να τραβήξω φωτο κ.λ.π.) έσβηνε. Το ξανάνοιγα και μου έδειχνε αλλες φορές να είναι κάτω από την μέση η μπαταρία και άλλες να είναι σχεδόν αφόρτιστη. Να τονίσω ότι ποτέ δεν μου έκανε τέτοια θέματα όταν μιλάω στο κινητό. Μέχρι και πριν από 15 ημέρες είχα την 4.0.3. Τις τελευταίες 15 περίπου ημέρες πέρασα την 4.0.4 (cosmote) έκανα facrory reset, μήπως και ληθεί το θέμα, αλλά και πάλι το κινητό μου κάνει τα ίδια.

Το φορτίζω πλήρως. Τηλέφωνα παίρνω και δέχομαι κανονικά (χωρίς καμία διακοπή). Αλλά μόλις κάνω κάτι άλλο μετά από μερικά λεπτά το κινητό και πάλι σβήνει. Το ξαναανοίγω και δείχνει ότι είναι αφόρτιστο. Βγάζω την μπαταρία χωρίς να το φορτίσω, περιμένω κανένα πεντάλεπτο, την ξαναβάζω και μου δείχνει ότι είναι μισογεμάτη. Αυτό πλέον γίνεται πολλές φορές τις τελευταίες ημέρες. Η μπαταρία του κινητού μου είναι η μανίσια (δεν την έχω αλλάξει καθόλου). Μήπως τελικά στην δική μου περίπτωση είναι πρόβλημα hardware και πρέπει να κάνω αντικατάσταση μπαταρίας; Θα ήθελα την γνώμη σας παιδιά. Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Έχει πρόβλημα η μπαταρία σου και θα σου συνιστούσα να αγοράσεις άλλη σύντομα πριν δημιουργήσεις πρόβλημα και στο τηλέφωνο.

Λογικά σιγά σιγά θα σου σβήνει όλο και πιο συχνά σε όλο και πιο ψηλά ποσοστά μπαταρίας μέχρι που δεν θα ανοίγει καθόλου.

Για να μην σε πάρω βέβαια και στο λαιμό μου, εάν έχεις κάποιο φίλο που μπορείς να δοκιμάσεις τη μπαταρία σε χαμηλό ποσοστό, δοκίμασέ το. Οι τιμές πάντως έχουν πέσει, είχα βρει από ελληνικό κατάστημα αυθεντική στα 14 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

 

 

Τέλος, η έκδοση 4.1.2 θα έρθει για το S2. Όσοι γνωρίζουν από odin κτλ μέσα στο Φεβρουάριο θα τη γευτούν έστω και με μικρόπροβλήματα. Όσοι περιμένουν την επίσημη ελληνική μέσω KIES της Samsung Hellas, θα περιμένουν.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Το μελετας τοσο πολυ που στο τελος θα το δεις, μονο στο δικο σου θα κολλαει η 4.1.2... :lol:

Φαε τη γλωσσα σου ρε γκαντεμη....

 

αναφερονται στα ιδια σκαλωματα, αλλα εκει που γινοταν 3 φορες την εβδομαδα, για παραδειγμα, τωρα γινεται μια φορα το μηνα. αν αποκλεισουμε το θεμα hardware προβληματος, ή κατι δεν ειχες κανει καλα στην 4.0.4, ή καποια απο τις εφαρμογες που χρησιμοποιεις σου «καταστρεφει» το κινητο.

Αν ηταν μονο σε εμενα ισως αλλα οπως βλεπω στο φορουμ ΔΕΝ ειμαι ο μονος οποτε.....

Θα ξερουμε σιγουρα οταν βγει η 4.1.2 και την περασω...

 

Fits13 πιστεύω ότι το κινητό σου είναι ελλατωματικο. Δεν γίνεται να κολλάει τόσο πολύ.

Στατιστικά δεν γίνεται να βγαίνουν ολα τα τσιπάκια καλα.

Οπως καποια s2 γίνονται - 0.75 undervolt ενω αλλά δεν αντεχαν ουτε στο 0,25 και κολλαγαν για πλακα.

 

Εγω στην θεση σου θα περναγα μια custom rom με siyah kernel να δεις αν αλλάζουν τα πράγματα γιατί αν περιμενεις 4.1.2 σώθηκες

Οτι κολλαει κολλαει αλλα κολλαει αλλες φορες εχει τυχει να κλεισει 2 φορες μεσα σε μια μερα και αλλες μια σε μια ευδομαδα οποτε....

 

 

Sofos_5 καλο ειναι να μην εισαι απόλυτος σε καποια θεματα και οπως ειδες και ο "spyrusb" εχει θεμα με την 4.0.4 και δεν ξερουμε αν ειναι σιγουρα η μπαταρια του και αν δεις 2-3 σελιδες πισω θα βρεις και αλλους που εχουν περασει σωστα την 4.0.4 και παλι ειχαν θεματα με το κολλημα αλλα ποιο σπανια απο την 4.0.3.

 

Και οπως εσυ τα παιρνεις με το να με βλεπεις να αναφερω τα προβληματα που ολοι ξερουμε ετσι κι εγω τα παιρνω να σε βλεπω να μιλας και να απαιτης σαν να εισαι admin ή δουλευεις μεσα στη samsung.

ΔΕΝ μπορεις να ξερεις κατι στα σιγουρα ουτε να απαιτεις τιποτα.

Αν δεν σ' αρεσει που αναφερω τα προβληματα σε νεα ατομα που μπαινουν στο φορουμ και αναφερουν οτι κι αυτοι εχουν τα ιδια θεματα τοτε πολυ απλα κανε με ενα ιgnore και καθαρισες ουτε που θα βλεπεις τα ποστ μου οποτε...

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Sofos_5 καλο ειναι να μην εισαι απόλυτος σε καποια θεματα και οπως ειδες και ο "spyrusb" εχει θεμα με την 4.0.4 και δεν ξερουμε αν ειναι σιγουρα η μπαταρια του και αν δεις 2-3 σελιδες πισω θα βρεις και αλλους που εχουν περασει σωστα την 4.0.4 και παλι ειχαν θεματα με το κολλημα αλλα ποιο σπανια απο την 4.0.3.

 

Και οπως εσυ τα παιρνεις με το να με βλεπεις να αναφερω τα προβληματα που ολοι ξερουμε ετσι κι εγω τα παιρνω να σε βλεπω να μιλας και να απαιτης σαν να εισαι admin ή δουλευεις μεσα στη samsung.

ΔΕΝ μπορεις να ξερεις κατι στα σιγουρα ουτε να απαιτεις τιποτα.

Αν δεν σ' αρεσει που αναφερω τα προβληματα σε νεα ατομα που μπαινουν στο φορουμ και αναφερουν οτι κι αυτοι εχουν τα ιδια θεματα τοτε πολυ απλα κανε με ενα ιgnore και καθαρισες ουτε που θα βλεπεις τα ποστ μου οποτε...

 

Αφού επιμένεις λοιπόν, ναι είμαι απόλυτος σε κάποια θέματα γιατί ασχολήθηκα, διάβασα και γνωρίζω για τι μιλάω σε αντίθεση με' σένα που έχω pm σου να με ρωτάς πριν 2 μήνες τι είναι ο launcher. Που επιμένεις να ρωτάς μετά από τόσες απαντήσεις πάλι σε άλλο θέμα για 160 χαρακτήρες και μικρά γράμματα στα μηνύματα.

Τις οδηγίες που σου είχε δώσει ο Στράτος και ο tyxerakias σχετικά με το CSC γιατί δεν τις ακολούθησες και συνέχισες απλά να γκρινιάζεις λέγοντας πως θα περιμένεις την 4.1.2?

Υπήρξε άλλος ένας συμφορουμίτης που είχε πρόβλημα με το CSC και με τις οδηγίες του Στράτου πλέον δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα με την 4.0.4, εσύ ναι, αλλά η 4.0.4 φταίει ε?

 

 

Σχετικά με τον spyrusb διάβασε πρώτα το ποστ του σωστά ολόκληρο και κατάλαβε πως δεν είναι θέμα λογισμικού.

 

Τέλος η μία ή δύο τυχαίες επανεκκινήσεις του τηλεφώνου το μήνα μπορούν να οφείλονται σε χίλιους δύο παράγοντες, δεν και επαναλαμβάνω ΔΕΝ είναι bugs των rom που έχουν ειπωθεί 1134341234 φορές πως λειτουργούν αψεγάδιαστα. Επίσης υπάρχουν πολλές 4.0.4, έψαξες ποιές είναι λειτουργικά σωστές? Ρώτησες τους υπόλοιπους ποια από όλες τις 4.0.4 φλάσαραν?

 

Όταν γενικολογείς, παραπληροφορείς και επαναλαμβάνεσαι προσωπικά με ενοχλείς και έχω κάθε δικαίωμα να απαιτώ να μην διαβάζω κάθε φορά που μπαίνω τα ίδια και τα ίδια από' σένα επειδή απλά δεν γνωρίζεις.

 

Οπότε σου έχω νέα.. και να είμαι απόλυτος μπορώ όταν γνωρίζω ακριβώς για τι μιλάω αλλά και να απαιτώ όταν μου δίνεται το δικαίωμα και έχω δίκιο.

 

Edit: Άσε που δεν ξέρεις αν δουλεύω στη Samsung! :ninja: :cool:

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Να ηρεμήσουν τα πνεύματα λίγο σας παρακαλώ... :!:

 

fits13 με το να επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά ότι έχεις πρόβλημα, δεν γίνεται να λυθεί. Αν θέλεις άλλαξε rom, αν όχι περίμενε τη Samsung, αν πάλι νομίζεις ότι το κινητό σου έχει πρόβλημα στείλτο για service. Αυτές είναι οι επιλογές σου. Ας λήξει λοιπόν το θέμα εδώ :)

 

Περαιτέρω επαναλήψεις θα αφαιρεθούν ως off topic.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είπα παραπάνω να πέσουν οι τόνοι, και συνεχίζεις την αντεπίθεση αγνοώντας τελείως την παρατήρηση. Το μήνυμά σου διαγράφηκε, αν θέλεις να συνεχίσεις τη "μονομαχία" με τον Sofos_5 ή οποιονδήποτε υπάρχουν τα pm. :mad:
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου στο θέμα -προβλήματα- με δύο s2 (ένα λευκό και ένα μαύρο) που έχω αγοράσει τον τελευταίο μήνα. Πρώτα απ΄ όλα να πω ότι και τα δύο είχαν από το εργοστάσιο ics 4.0.3 και σαν ημερομηνία κατασκευης( ; ) στο eMMC BRICKBUG CHECK μου βγάζει στο λευκό 9/2012 και στο μαύρο 10/2012. Επίσης κανένα δεν έχει insane chip.

Το λευκό από την αρχή είχε προβλήματα, το έβρισκα σχεδόν καθημερινά σβηστό, έχανε ρυθμίσεις όπως π.χ. τον ήχο ξυπνητηριού που είχα επιλέξει & τις φωτογραφίες στις επαφές και τέλος αρκετές φορές παρουσίαζε παραμόρφωση του ήχου στην αναπαραγωγή τραγουδιών. Πέρασα την 4.0.4 που μου είπαν τα παιδιά από εδώ, βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά συνεχίζει να σβήνει κάποιες φορές(πιο αραιά από πριν) και μπορεί να φάει κανένα κόλλημα σπάνια όταν π.χ. έρθει ειδοποίηση στο facebook.

Το μαύρο το έχω από την αρχή του μήνα, το έχω αφήσει με την 4.0.3 και η πρώτη φορά που το βρήκα σβηστό ήταν προχθές(νωρίτερα είχα περάσει το Antutu benchmark, αν παίζει κάποιο ρόλο). Μόλις τα άναψα είδα την μπαταρία στο 26%(3-4 ώρες πριν το είχα φορτίσει και θα περίμενα να είναι 80%+) με αποτέλεσμα να μου βγάλει μόνο 8 ώρες(από την ώρα που το είχα φορτίσει), ενώ με παρομοια χρήση πάντα μου έβγαζε 1,5 μέρα! Αλλά και σήμερα δεν είμαι ικανοποιημένος μιας και μου έχει βγάλει 15 ώρες και είναι στο 11%. Κάποιο άλλο πρόβλημα δεν μου έχει δημιουργήσει αν και δεν του έχω περάσει τραγούδια ή φωτογραφίες στις επαφές.

 

Αυτό που μου έκανε σχετικά με την μπαταρία ξέρουμε από τι μπορεί να είναι; Υπάρχει περίπτωση εκεί που το βρήκα σβηστό και το άνοιξα με κρατημένο το power, να μην ήταν τελικά απενεργοποιημένο αλλά να είχε κολλήσει και λειτουργούσε σε φουλ ρυθμούς με αποτέλεσμα να "φάει" τόση πολύ μπαταρία;

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω ειχα το προβλημα με το σβησιμο του τηλεφωνου με την 4,0,4 (οχι πολυ συχνα αλλα σιγουρα 1 την εβομαδα) και το ειχα αναφερει και εδω να πω οτι τελικα εγω περνωντας την PULSE ROM εδω και αρκετες μερες το κινητο ΟΥΤΕ εχει σβησει και γενικοτερα δεν εχει κανει κιχ......ειμαι πεπεισμενος οτι για ολα αυτα τα σβησιματα ευθυνεται το λογισμικο.τετοια προβληματα ΔΕΝ εχουν οι custom rom που υπαρχουν (CM , JELLY BAM , PULSE ) γιατι μαλον οι δημιουργοι τουσ το εχουν φροντισει.....

οσοι απο εσας εχετε το ιδιο προβλημα δοκιμαστε να περασετε την πιο ''νορμαλ'' custom σε σχεση με την μαμα ROM για να μην σας ξενισει πολυ : PULSE ROM . ειναι υποθεση 5 λεπτων και πραγματικα νομιζω οτι τα προβληματα σας θα εξαφανιστουν οπως εφυγαν μεχρι στιγμης και τα δικα μου και πραγματικα τωρα χαιρομαι το κινητο μου.....:):):)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα η μπαταρία σου και θα σου συνιστούσα να αγοράσεις άλλη σύντομα πριν δημιουργήσεις πρόβλημα και στο τηλέφωνο.

Λογικά σιγά σιγά θα σου σβήνει όλο και πιο συχνά σε όλο και πιο ψηλά ποσοστά μπαταρίας μέχρι που δεν θα ανοίγει καθόλου.

Για να μην σε πάρω βέβαια και στο λαιμό μου, εάν έχεις κάποιο φίλο που μπορείς να δοκιμάσεις τη μπαταρία σε χαμηλό ποσοστό, δοκίμασέ το. Οι τιμές πάντως έχουν πέσει, είχα βρει από ελληνικό κατάστημα αυθεντική στα 14 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

 

Καλημέρα παιδιά. Στην δουλειά μου ένας συνάδελφός μου έχει το ίδιο κινητό, χωρίς προβλήματα όπως τα δικά μου και σκέφτομαι να δοκιμάσω την μπαταρία του για να δώ εάν γίνονται τα ίδια και με την δική του μπαταρία περασμένη στην συσκευή μου. Παρόλα αυτά αποφάσισα να αγοράσω νέα μπαταρία. Από που μπορώ να αγοράσω γνήσια, σχετικά φθηνή και από Ελλάδα; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια (από δικτυακό κατάστημα) που έχετε δοκιμάσει και είστε ικανοποιημένοι; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Στην δουλειά μου ένας συνάδελφός μου έχει το ίδιο κινητό, χωρίς προβλήματα όπως τα δικά μου και σκέφτομαι να δοκιμάσω την μπαταρία του για να δώ εάν γίνονται τα ίδια και με την δική του μπαταρία περασμένη στην συσκευή μου. Παρόλα αυτά αποφάσισα να αγοράσω νέα μπαταρία. Από που μπορώ να αγοράσω γνήσια, σχετικά φθηνή και από Ελλάδα; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια (από δικτυακό κατάστημα) που έχετε δοκιμάσει και είστε ικανοποιημένοι; Ευχαριστώ πολύ.

 

Εγώ την πήρα από εδώ και είμαι ευχαριστημένος http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=50841

 

Βασικά θα σου πρότεινα πριν τη παραγγείλεις, όχι να δοκιμάσεις εσύ τη μπαταρία του συναδέλφου σου αλλά αυτός τη δική σου μπαταρία. Εάν είναι θέμα μπαταρίας κάνε ότι κανείς συνήθως και σου κλείνει και δες αν κλείσει και η δική του συσκευή. Μου φαίνεται πιο σύντομο ;)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Και πιο σωστό είναι. Ξεκινάς τις δοκιμες σου, με ενα βασικό δεδομένο . Ότι η συσκευή δεν έχει πρόβλημα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Φαε τη γλωσσα σου ρε γκαντεμη....

 

 

Αν ηταν μονο σε εμενα ισως αλλα οπως βλεπω στο φορουμ ΔΕΝ ειμαι ο μονος οποτε.....

Θα ξερουμε σιγουρα οταν βγει η 4.1.2 και την περασω...

 

 

Οτι κολλαει κολλαει αλλα κολλαει αλλες φορες εχει τυχει να κλεισει 2 φορες μεσα σε μια μερα και αλλες μια σε μια ευδομαδα οποτε....

 

 

Sofos_5 καλο ειναι να μην εισαι απόλυτος σε καποια θεματα και οπως ειδες και ο "spyrusb" εχει θεμα με την 4.0.4 και δεν ξερουμε αν ειναι σιγουρα η μπαταρια του και αν δεις 2-3 σελιδες πισω θα βρεις και αλλους που εχουν περασει σωστα την 4.0.4 και παλι ειχαν θεματα με το κολλημα αλλα ποιο σπανια απο την 4.0.3.

 

Και οπως εσυ τα παιρνεις με το να με βλεπεις να αναφερω τα προβληματα που ολοι ξερουμε ετσι κι εγω τα παιρνω να σε βλεπω να μιλας και να απαιτης σαν να εισαι admin ή δουλευεις μεσα στη samsung.

ΔΕΝ μπορεις να ξερεις κατι στα σιγουρα ουτε να απαιτεις τιποτα.

Αν δεν σ' αρεσει που αναφερω τα προβληματα σε νεα ατομα που μπαινουν στο φορουμ και αναφερουν οτι κι αυτοι εχουν τα ιδια θεματα τοτε πολυ απλα κανε με ενα ιgnore και καθαρισες ουτε που θα βλεπεις τα ποστ μου οποτε...

 

Να αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου στο θέμα -προβλήματα- με δύο s2 (ένα λευκό και ένα μαύρο) που έχω αγοράσει τον τελευταίο μήνα. Πρώτα απ΄ όλα να πω ότι και τα δύο είχαν από το εργοστάσιο ics 4.0.3 και σαν ημερομηνία κατασκευης( ; ) στο eMMC BRICKBUG CHECK μου βγάζει στο λευκό 9/2012 και στο μαύρο 10/2012. Επίσης κανένα δεν έχει insane chip.

Το λευκό από την αρχή είχε προβλήματα, το έβρισκα σχεδόν καθημερινά σβηστό, έχανε ρυθμίσεις όπως π.χ. τον ήχο ξυπνητηριού που είχα επιλέξει & τις φωτογραφίες στις επαφές και τέλος αρκετές φορές παρουσίαζε παραμόρφωση του ήχου στην αναπαραγωγή τραγουδιών. Πέρασα την 4.0.4 που μου είπαν τα παιδιά από εδώ, βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά συνεχίζει να σβήνει κάποιες φορές(πιο αραιά από πριν) και μπορεί να φάει κανένα κόλλημα σπάνια όταν π.χ. έρθει ειδοποίηση στο facebook.

Το μαύρο το έχω από την αρχή του μήνα, το έχω αφήσει με την 4.0.3 και η πρώτη φορά που το βρήκα σβηστό ήταν προχθές(νωρίτερα είχα περάσει το Antutu benchmark, αν παίζει κάποιο ρόλο). Μόλις τα άναψα είδα την μπαταρία στο 26%(3-4 ώρες πριν το είχα φορτίσει και θα περίμενα να είναι 80%+) με αποτέλεσμα να μου βγάλει μόνο 8 ώρες(από την ώρα που το είχα φορτίσει), ενώ με παρομοια χρήση πάντα μου έβγαζε 1,5 μέρα! Αλλά και σήμερα δεν είμαι ικανοποιημένος μιας και μου έχει βγάλει 15 ώρες και είναι στο 11%. Κάποιο άλλο πρόβλημα δεν μου έχει δημιουργήσει αν και δεν του έχω περάσει τραγούδια ή φωτογραφίες στις επαφές.

 

Αυτό που μου έκανε σχετικά με την μπαταρία ξέρουμε από τι μπορεί να είναι; Υπάρχει περίπτωση εκεί που το βρήκα σβηστό και το άνοιξα με κρατημένο το power, να μην ήταν τελικά απενεργοποιημένο αλλά να είχε κολλήσει και λειτουργούσε σε φουλ ρυθμούς με αποτέλεσμα να "φάει" τόση πολύ μπαταρία;

 

Διαβαζοντας προσεκτικα εδω και μια βδομαδα το forum και εχοντας στο κινητο περασμενη την 4.0.4 για 8 μερες στο κινητο χωρις το παραμικρο προβλημα ηθελα να γραψω σημερα οτι το κινητο ειναι πλεον ενταξει .

Βιαστηκα φαινεται ομως και το κινητο εσβησε μονο του το απογευμα επαναλαμβανω μετα απο 8 μερες ...

Ειδα οτι πολλα ατομα επιτεθηκαν γιατι αμφισβητισαμε την " απροβληματιστη " κινηταρα τους , βγαζωντας μας ασχετους και φαντασιοπληκτους . Δεν γινεται να εχουμε δοκιμασει τοσες επισημες rom και να μην υπαρχει λυση . Ειναι παρα πολυς κοσμος που εχει προβλημα , μπειτε στο xda και ψαξτε και στο google να δειτε μονοι σας .

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το κινητο ειναι απογοητευση και προβληματικο .

Ετσι λοιπον και εγω ελυσα το προβλημα μου αγοραζοντας ενα galaxy s3 και πουλωντας το s2.

Ουτε εχω διαθεση να το πηγαινω στην αντιπροσωπια για service μενοντας για αρκετες μερες χωρις κινητο και ουτε να περιμενω να βγει η 4.1.2 μηπως λυθει το προβλημα .

Δεν θελω να δημιουργησω ενταση εδω μεσα ουτε και εχω κανενα οφελος θαβοντας το κινητο δημοσια .

Edited by achilli
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...