Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ειδοποίηση μέσω No led ή μέσω BLN καταναλώνουν μπαταρία γιατί ακριβώς δεν αφήνουν τον επεξεργαστή να μπει σε deep sleep και όχι επειδή ανάβει π.χ. μια κουκίδα...

Δοκιμάζουμε και αν δε μας ενοχλεί η κατανάλωσή τους σε σχέση με αυτό που μας προσφέρει τα κρατάμε, αλλιώς τα βγάζουμε.

Τόσο απλό.

Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Το noled τρωει μπαταρια γενικα,επειδη τρεχει συνεχεια ή μονο οταν εμφανιζει τις ειδοποιησεις και οταν τις δεις σταματαει;

Επισης στην εφαρμογη gmail οταν πας να συμπληρωσεις τον παραληπτη-> ``προς`` υπαρχει τροπος να δουμε ολες τις ηλεκτρονικες μας διευθυνσεις οπως στο yahoo που εχει διπλα το + και αν το πατησεις στα βγαζει ολα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι μια ψιλό-ψύχωση με την κατανάλωση την έχουμε!

 

Ότι βάζουμε στο τηλέφωνο και κάποια στιγμή τρέχει τότε και θα καταναλώνει. Πως να το κάνουμε δηλαδή. Δεν ειπα οτι βρήκα την τέλεια εφαρμογη που δουλευει χωρις να καταναλωνει πορους. Ομως το να μην κάνουμε την δουλειά μας γιατί βάζοντας την μια ή την άλλη εφαρμογή θα μας τελειώσει την μπαταρία 15λεπτά πιο γρήγορα δεν έχει νόημα.

 

Και η συγκεκριμένη εφαρμογή ΔΕΝ "ρουφάει" μπαταρία. Πως να το κάνουμε δηλαδή. Την είχα στο τηλέφωνο πολύ καιρό (σχεδον χρονο) και δούλευε απροβλημάτιστα. Με προσεχτικο και έξυπνο σεταρισμα ούτε θα γίνεται αντιληπτή.

 

Τέλος πάντων, μέρισμα δεν παίρνω απο τις πωλήσεις της, οπότε και πολύ ασχολήθηκα. Ζητήθηκε από έναν φίλο μια λύση σε ενα προβλημα και την πρότεινα, οπως εκαναν και αλλοι φιλοι. Δεν αρέσει, δεν κάνει? ΟΚ ας προτείνετε άλλη λύση. Εγώ αυτήν ήξερα.

 

Αμάν, το κουρασαμε αφάνταστα το θέμα! Σελίδες έχουν γραφτεί για το αν καταναλώνει ή όχι!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Sorry, νομιζα οτι ημουν στο θεμα του S3. :blink:

Οριστε, ακομα πιο φθηνο

http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-FULL-HOUSING-COVER-FRAME-BUTTON-FOR-SAMSUNG-GALAXY-S2-i9100-H353-/170942185656?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27ccf2c0b8

 

Αν δεν πιανουν τα χερια σου, ειναι δυσκολη

Εσυ ξερεις καλυτερα

Υπαχουν video στο youtube για να παρεις ιδεα

 

 

 

Τι σχεση εχει το housing με το digitizer και την οθονη;

Πηγα σημερα σε καταστημα σερβις κινητων κ τεχνικης υποστηριξης κ δεν το αναλαμβανουν.απο οτι μου δωσαν να καταλαβω δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα μιας κ ενδιαμεσα των 2 οθονων υπαρχει σιλικονη που τις συγκατει με αποτελεσμα η αποκολληση τους για την αλλαγη του κατα αλλα φθηνου πλαισιου να ειναι επικινδυνη για περεταιρω ζημια;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι ακόμα καλύτερο και από το notification led γιατί σου δίνει πολύ περισσότερες πληροφορίες, όπως την εφαρμογή που έχεις ειδοποίηση, ενώ ακόμα στις κλήσεις και στα μηνύματα μπορείς να δεις ποιος ήταν αν η επαφή έχει εικόνα.

Τωρα μιλας για το noled ή για το BLN? εγω τρεχω την omega αλλα ακομα πειραματιζομαι. Καθε ρομ δεν περναει και τον δικο της κερνελ? Που βλεπεις αν ο εκαστοτε κερνελ υποστηριζει την λειτουργια και πως την ενεργοποιεις?

ΕΙναι πολυ χρησιμα τα notification και αμα εμφανιζει και φοτο ακομα περισσοτερο...

 

Χιλια ευχαριστω....

Βλεπω οτι το NAndroid στο Play ειναι το Οnline Nandroid Back up....

μας κανει αυτο ή χρειαζεται καποιο άλλο???

πρεπει υποχρεωτικα να επαναφερουμε και τα 2 backup ???(nandroid , Titanium) ????

δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανει το Nandroid... περνει backup την μνημη λεει ο οδηγος. Αλλα δεν λεει αν αυτο το backup το κανουμε restore σε καποια φαση όπως με το titanium για τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις μας.

 

επίσης σχετικα με το Titanium για επαναφορα εφαρμογων όταν κάνουμε WIPE πριν την εγκατάσταση της Rom , πως θα γινει αυτο αφου θα ειμαστε σε

Clock Work Mod Recovery και χωρις νεα ROM???? τα εχω καταλαβει ολα re g@m0t0 αλλα μεχρι τις επαναφορες των backup .... εκει τo εχασα.......... :) :)

Το nadroid backup κραταει ενα αντιγραφο του τηλ οπως ηταν την στιγμη που το απενεργοποιησες για να αλλαξεις ρομ.

Αν δεν πετυχει κατι στο φλασαρισμα ή αν δεν σου αρεσει η νεα ρομ να μπορεις να γυρισεις εκει που ησουνα χωρις πολυ κοπο (αντε ρυθμισε τα παντα απο την αρχη, κωδικους, οθονες σύστημα κλπ μπορει να παρει παραααα πολυ ωρα). Σκεψου το δηλ σαν να κανεις image τα windows ωστε να μπορεις να τα επαναφερεις οποια στιγμη οπως ηταν την στιγμη που εκανες το backup. Επαναφερεις το nadroid backup και ειναι σαν αν μην εκανες ποτε το φλασαρισμα.

Το titanium αντιθετα εχει να κανει μονο με τις εφαρμογες. Κραταει οτι εχεις εγκαταστησει απο εφαρμογες, και οτι ρυθμισεις εχεις κανει. Δηλ αν βαλεις νεα ρομ και την κρατησεις, μετα πρεπει να περασεις τις εφαρμογες σου μια μια. το titanium τις επαναφερει ολες, μαζι με τις ρυθμισεις τους (πχ το σημειο που ησουνα σε ενα παιχνιδι δεν θα χαθει, κραταει τα saves, καθως και οτι ρυθμιση εχεις κανει και παραμετροποιηση)

 

Αρα κανεις τα backup για τους παραπανω λογους, μετα μπαινεις σε recovery, κανεις τα wipes ωστε να καθαρισει το κιν απο τα υπολλειματα της παλιας ρομ, κανεις install την νεα ρομ (εγω προσωπικα κανω και μετα wipes αν και ειναι περιττο) και bootαρεις στην νεα ρομ. Αν σου αρεσει επαναφερεις το backup απο titanium και εχεις ετοιμες και ολεεεες τις εφαρμογες σου με λιγα κλικ (σκεψου να εχεις καμια 300αρια εφαρμογες και να τις περνας μια μια), αλλιως ή φλασαρεις αλλη ρομ ή απο recovery επαναφερεις το nadroid backup και ειναι σαν να μην φλασαρες ποτε την νεα ρομ!

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια μηπως ξερει κανενας,εχω ενα θεμα με τα μηνυματα,οταν γραφω ενα μυνημα και πιανει διπλο μυνημα το μετατρεπει σε mms μηπως ξερει κανενας πως μπορω να το αλλαξω και να το στελνω κανονικα διπλο sms οπως σε ολα τα κινητα????

Πας στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ κι εκεί που λέει εισαγωγή λειτουργίας, επιλέγεις "ΑΛΦΑΒΗΤΟ GSM". Κι έτσι το κινητό γράφει 160 χαρακτήρες σε 1 μήνυμα αλλά μόνο κεφαλαία. Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Το nadroid backup κραταει ενα αντιγραφο του τηλ οπως ηταν την στιγμη που το απενεργοποιησες για να αλλαξεις ρομ.

Αν δεν πετυχει κατι στο φλασαρισμα ή αν δεν σου αρεσει η νεα ρομ να μπορεις να γυρισεις εκει που ησουνα χωρις πολυ κοπο (αντε ρυθμισε τα παντα απο την αρχη, κωδικους, οθονες σύστημα κλπ μπορει να παρει παραααα πολυ ωρα). Σκεψου το δηλ σαν να κανεις image τα windows ωστε να μπορεις να τα επαναφερεις οποια στιγμη οπως ηταν την στιγμη που εκανες το backup. Επαναφερεις το nadroid backup και ειναι σαν αν μην εκανες ποτε το φλασαρισμα.

Το titanium αντιθετα εχει να κανει μονο με τις εφαρμογες. Κραταει οτι εχεις εγκαταστησει απο εφαρμογες, και οτι ρυθμισεις εχεις κανει. Δηλ αν βαλεις νεα ρομ και την κρατησεις, μετα πρεπει να περασεις τις εφαρμογες σου μια μια. το titanium τις επαναφερει ολες, μαζι με τις ρυθμισεις τους (πχ το σημειο που ησουνα σε ενα παιχνιδι δεν θα χαθει, κραταει τα saves, καθως και οτι ρυθμιση εχεις κανει και παραμετροποιηση)Αρα κανεις τα backup για τους παραπανω λογους, μετα μπαινεις σε recovery, κανεις τα wipes ωστε να καθαρισει το κιν απο τα υπολλειματα της παλιας ρομ, κανεις install την νεα ρομ (εγω προσωπικα κανω και μετα wipes αν και ειναι περιττο) και bootαρεις στην νεα ρομ. Αν σου αρεσει επαναφερεις το backup απο titanium και εχεις ετοιμες και ολεεεες τις εφαρμογες σου με λιγα κλικ (σκεψου να εχεις καμια 300αρια εφαρμογες και να τις περνας μια μια), αλλιως ή φλασαρεις αλλη ρομ ή απο recovery επαναφερεις το nadroid backup και ειναι σαν να μην φλασαρες ποτε την νεα ρομ!

 

file Δημητρη σε ευχαριστω παρα πολυ. Με γλιτωσες απο πολυ ψαξιμο..... Δεν εχω λόγια...

Ψαχνοντας τις Ρομ κατεληξα οτι η Jelly Bam εχει πολλες καλες κριτικες και δεν παρουσιαζονται γνωστα προβληματα επισημων Ρομ (SOD κλπκλπ) ειδα όμως οτι εχει παρα πολλες για το S2 (4.0.4 , stable 4.1.2 αλλά και nightie 4.1.2 ) ...προφανως αφηνω την nightie και διαλεγω τις αλλες 2 . ποια όμως ????εχετε καποια αποψη??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και Καλή χρονιά. Ακόμη δεν εχω πάρει το κινητό αυτό αλλά σκέφτομαι να το πάρω από έναν .Θελω να σας κανω καποιες ερωτησεις πριν κανω την επομενη κινηση.Αξίζει να το αγοράσω είναι σε πολύ καλή κατάσταση.Η παραγωγή αυτού του μοντέλου σταμάτησε και αν ναι ποτέ αν γνωρίζετε;Πόσο στοιχίζει καινούριο και πόσο μεταχειρισμενο περίπου; Ευχαριστώ εκ τν προτέρων..:blink:
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

έκανα φορματ στο κινητό μου γιατί είχε κολλήσει

και έχασα σημαντικές φωτογραφίες

είναι δυνατό με κάποιο τρόπο να τις ξαναβρώ;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα μια μπαταρια που να κραταει περισσοτερο θα ηθελα κι εγω να ακουσω τις αποψεις σας?

 

Εχει βγαλει καμια επισημη η samsung για το i9100?

Ειναι καμια απο τις παρακατω καλες για το i9100 και δοκιμασμενη απο καποιον?

01(2000mah). http://www.ebay.com/itm/GENUINE-SAMSUNG-GALAXY-S2-i9100-EXTENDED-BATTERY-2000mAh-COVER-RETAIL-PACKED-/230910724351?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item35c35a08ff

02(2200mah). http://www.ebay.com/itm/Ultra-Thin-Extended-Battery-Power-Pack-Case-Samsung-Galaxy-SII-S2-i9100-2200mAh-/221177035708?pt=PDA_Accessories&hash=item337f2dbbbc

03(3800mah). http://www.ebay.com/itm/For-Samsung-i9100-Black-Shell-3-7VDC-3800mAh-Extended-Battery-Back-Cover-/140768815409?pt=PDA_Accessories&hash=item20c679a931

 

Αν ναι ποια και ποσο κραταει σε σχεση με την αρχικη 1650mah που εχει το κινητο?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα καλα με το περασμα custom ... το θεμα που προεκυψε ειναι με το τριγωνακι που βγηκε .... ακομα και με επαναφορα του παλιου συστηματος (nandroid) το τριγωνακι δεν εφυγε.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε και τρεξε αυτο το προγραμμα και το τριγωνακι θα φυγει.

Απλα διαλεξε την επιλογη "reset flash counter"

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα καλα με το περασμα custom ... το θεμα που προεκυψε ειναι με το τριγωνακι που βγηκε .... ακομα και με επαναφορα του παλιου συστηματος (nandroid) το τριγωνακι δεν εφυγε.

 

Σε είχα πει με τον άλλο τρόπο να μην γράψει τίποτα

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα καλα με το περασμα custom ... το θεμα που προεκυψε ειναι με το τριγωνακι που βγηκε .... ακομα και με επαναφορα του παλιου συστηματος (nandroid) το τριγωνακι δεν εφυγε.

 

Κατεβασε και τρεξε αυτο το προγραμμα και το τριγωνακι θα φυγει.

Απλα διαλεξε την επιλογη "reset flash counter"

 

Και επαναφορά να έχεις κάνει φίλε @tolis29, δεν μπορεί να επανέλθει ο counter. :rolleyes: Ο counter ανεβαίνει όταν αλλάζεις kernel μέσω Odin, ενώ οποιαδήποτε εγκατάσταση από Recovery, δεν τον επηρεάζει. Όσο για το προγραμματάκι που σου πρότεινε ο @fits13, είναι αυτο που χρειάζεσαι. Μηδενίζει τον counter και αφαιρεί το τριγωνάκι. Προϋποθέτει να είσαι root. Τέλος, ο developer ναι μεν το διαθέτει κατόπιν αγοράς από το Play Store, το δίνει όμως free στο thread του xda. Το έχει κάνει, έτσι ώστε η αγορά από το store, να είναι σαν donate για αυτόν. Η εφαρμογή είναι εδώ. :happy:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει πρόγραμμα ανάλογο όπως αυτά για τους σκληρούς δίσκους;

δοκιμασε με το recuva με συνδεση masstorage

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και επαναφορά να έχεις κάνει φίλε @tolis29, δεν μπορεί να επανέλθει ο counter. :rolleyes: Ο counter ανεβαίνει όταν αλλάζεις kernel μέσω Odin, ενώ οποιαδήποτε εγκατάσταση από Recovery, δεν τον επηρεάζει. Όσο για το προγραμματάκι που σου πρότεινε ο @fits13, είναι αυτο που χρειάζεσαι. Μηδενίζει τον counter και αφαιρεί το τριγωνάκι. Προϋποθέτει να είσαι root. Τέλος, ο developer ναι μεν το διαθέτει κατόπιν αγοράς από το Play Store, το δίνει όμως free στο thread του xda. Το έχει κάνει, έτσι ώστε η αγορά από το store, να είναι σαν donate για αυτόν. Η εφαρμογή είναι εδώ. :happy:

 

σας ευχαριστω όλους για την βοηθεια ... Τελικα περασα την PULSE ROM μιας και δεν μου αρεσε η εμφανισιακα η jelly bam και ολα καλα.

το παραξενο ειναι οτι συνδεσα στο ΚΙΕΣ την συσκευη και μου λεει οτι υπαρχει νεοτερο λογισμικο .... τι να κανω???να το αναβαθμισω ή οχι?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω το μαυρο GS2 απο περσι αρχες Ιουνιου και δυστιχος μου εσπασε η οθονη αυτες τις μερες και μιας και θα την αλαξω ειπα να αλαξω και το bezel να φαινεται καινουργιο και να το κανω και ασπρο που μου αρεσει ποιο πολυ. Δυστιχως εχω παραγγειλει και ολας μαυρη οθονη αλλα λεω να το κανω δυχρωμια. Γνωριζει καποιος να μου πει 100% κατα ποσο θα ειναι συμβατο αυτο με το δικο μου ?
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω όλους για την βοηθεια ... Τελικα περασα την PULSE ROM μιας και δεν μου αρεσε η εμφανισιακα η jelly bam και ολα καλα.

το παραξενο ειναι οτι συνδεσα στο ΚΙΕΣ την συσκευη και μου λεει οτι υπαρχει νεοτερο λογισμικο .... τι να κανω???να το αναβαθμισω ή οχι?????

 

Και να πατήσεις να γίνει αναβάθμιση δεν θα γίνει κάτι γιατί δεν υπάρχει νεότερη έκδοση επίσημη.

Link to comment
Share on other sites

Και να πατήσεις να γίνει αναβάθμιση δεν θα γίνει κάτι γιατί δεν υπάρχει νεότερη έκδοση επίσημη.

 

Και όμως λεει βρε παιδια .... δειτε το συννημενο.

 

επισης και κατι αλλο πολυ παραξενο. στην προηγουμενη επισημη Rom poy eixa (Αυστριακη) υπηρχε η επιλογη για ελεγχο ενημερωσεων.

Στην Pulse του Στρατου ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτη η επιλογη ?????????.... δεν την βρισκω πουθενα.

Edited by tolis29
Link to comment
Share on other sites

Και όμως λεει βρε παιδια .... δειτε το συννημενο.

 

επισης και κατι αλλο πολυ παραξενο. στην προηγουμενη επισημη Rom poy eixa (Αυστριακη) υπηρχε η επιλογη για ελεγχο ενημερωσεων.

Στην Pulse του Στρατου ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτη η επιλογη ?????????.... δεν την βρισκω πουθενα.

 

Επισημη εκδοση οντως υπαρχει νεοτερη αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι το Kies δεν θα προχωρησει προς την LPY επειδη η LPX σου ειναι custom..

 

Μολις ειδα οτι στην Pulse αυτη η επιλογη δεν υπαρχει, στις επισημες roms βρισκεται στο Ρυθμισεις - Πληροφοριες σχετικα.. - Τερμα πανω (λειπει το "Ελεγχος για ενημερωσεις" καπως ετσι τελος παντων).;)

Link to comment
Share on other sites

Επισημη εκδοση οντως υπαρχει νεοτερη αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι το Kies δεν θα προχωρησει προς την LPY επειδη η LPX σου ειναι custom..

 

Μολις ειδα οτι στην Pulse αυτη η επιλογη δεν υπαρχει, στις επισημες roms βρισκεται στο Ρυθμισεις - Πληροφοριες σχετικα.. - Τερμα πανω (λειπει το "Ελεγχος για ενημερωσεις" καπως ετσι τελος παντων).;)

 

Ευχαριστω φιλε μακη !!!!!!!!!!!!!τουλαχιστον προς στιγμης ειπα οτι το ψιλοεχασα......

Παντως πολυ καλη η ROM του Στρατου αλλά εχω την εντυπωση οτι καταναλωνει πιο γρηγορα την μπαταρια σε σχεση με την Αυστριακη που ειχα... Αυτη η ROM του Στρατου υποφερει απο SOD οπως οι επισημες???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μακη !!!!!!!!!!!!!τουλαχιστον προς στιγμης ειπα οτι το ψιλοεχασα......

Παντως πολυ καλη η ROM του Στρατου αλλά εχω την εντυπωση οτι καταναλωνει πιο γρηγορα την μπαταρια σε σχεση με την Αυστριακη που ειχα... Αυτη η ROM του Στρατου υποφερει απο SOD οπως οι επισημες???

 

Αν δεν κανω λαθος αυτο το εχει "περιποιηθει" ο Στρατος.. στη μπαταρια παντως, προσωπικα μου εχει δειξει οτι τα παει λιγο καλυτερα απο τις επισημες 4.0.4 που δοκιμασα αρκετα στο τηλεφωνο μου αν και ειναι νωρις ακομα για μενα να μιλησω με απολυτη σιγουρια.. κι αν δεν ειναι καλυτερη σιγουρα θα κυμαινεται στα ιδια πανω κατω επιπεδα.. οπως και να'χει ομως συμφωνω απολυτα στο οτι ρολαρει παρα μα παρα πολυ ομορφα στο S2, τη γουσταρω τρελα!:p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος αυτο το εχει "περιποιηθει" ο Στρατος.. στη μπαταρια παντως, προσωπικα μου εχει δειξει οτι τα παει λιγο καλυτερα απο τις επισημες 4.0.4 που δοκιμασα αρκετα στο τηλεφωνο μου αν και ειναι νωρις ακομα για μενα να μιλησω με απολυτη σιγουρια.. κι αν δεν ειναι καλυτερη σιγουρα θα κυμαινεται στα ιδια πανω κατω επιπεδα.. οπως και να'χει ομως συμφωνω απολυτα στο οτι ρολαρει παρα μα παρα πολυ ομορφα στο S2, τη γουσταρω τρελα!:p

 

νομιζω οτι απο το 100% πεφτει αρκετα γρηγορα με λιγη χρηση. εγω θα σου πω σε μερικες μερες .... με την χρηση που του εκανα με την επισημη η μπαταρια κρατουσε 3 μερες .αν κραταει και τωρα το ιδιο τοτε ολα θα ειναι τελεια. το μονο κακο ρε γ@μ.... ειναι οτι εκανα Titanium Backup kai εχασα το πολυ ωραιο φοντο με την πρασινη Ελικα DNA....που μπορω να την ξαναβρω???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...