Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Edit : Βασικά άσε το Download Mode σαν τελευταία λύση, συνέδεσε το κινητό στον υπολογιστή σου, αν έχεις εγκατεστημένη Java στο λογισμικό σου κατέβασε αυτό το αρχείο, ξεζίπαρέ το, και τρέξε το OneClick.jar με Java. Θα σου ζητήσει να κάνεις εγκατάσταση το Heimdal, πάτησε ναι και τέλος θα σου βγάλει παράθυρο με επιλογή Unsoft Brick, επέλεξε το και θα ξεκλειδώσει. (Υποθέτω πως έχεις εγκαταστήσει το KIES στο pc σου οπότε έχεις περασμένους τους drivers που χρειάζονται για να συνδέσεις το τηλέφωνο με τον υπολογιστή!)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς δεν μπαίνει σε download mode και η παραπάνω λύση φίλε ‘’σοφέ 5’’ αποτυγχάνει διότι δεν βρίσκει τους Drivers.

Σημαντική λεπτομέρεια που παρέλειψα είναι ότι όταν το συνδέω στο PC (win7)

ανά περίπου 5’’ συνδέεται και αποσυνδέεται και προσπαθούν τα windows να βρουν driver

για ΟΜΑΡ4430 και όχι για την συσκευή???????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Edit : !)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς δεν μπαίνει σε download mode και η παραπάνω λύση φίλε ‘’σοφέ 5’’ αποτυγχάνει διότι δεν βρίσκει τους Drivers.

Σημαντική λεπτομέρεια που παρέλειψα είναι ότι όταν το συνδέω στο PC (win7)

ανά περίπου 5’’ συνδέεται και αποσυνδέεται και προσπαθούν τα windows να βρουν driver

για ΟΜΑΡ4430 και όχι για την συσκευή???????

 

 

Με βάση την φωτό που έβαλες μου φαίνεται περίεργο που δεν μπαινει σε download mode γιατί το είχα πάθει κι εγώ όταν πρωτοασχολήθηκα με το S1 που είχα (κι έχω ακόμα, δεν μου κάνει καρδιά να το πουλήσω)

είσαι σίγουρος ότι κατέβασες τους σωστούς drivers;

Αν μένεις Aθήνα μπορώ να το δω και να δοκιμάσουμε να το "αναστήσουμε" πριν το πας στο service

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπαίνει σε download mode και η παραπάνω λύση φίλε ‘’σοφέ 5’’ αποτυγχάνει διότι δεν βρίσκει τους Drivers.

Σημαντική λεπτομέρεια που παρέλειψα είναι ότι όταν το συνδέω στο PC (win7)

ανά περίπου 5’’ συνδέεται και αποσυνδέεται και προσπαθούν τα windows να βρουν driver

για ΟΜΑΡ4430 και όχι για την συσκευή???????

 

Έχεις εγκαταστήσει ποτέ το KIES στον υπολογιστή σου? Αν όχι, τότε κάνε το για να περαστούν και οι drivers μαζί και έπειτα αν θες μπορείς να το βγάλεις. Τέλος ξαναδοκιμάζεις το αρχείο που σου έδωσα πιο πάνω (αν και σε περίπτωση αποτυχίας των driver σου πετάει παράθυρο και σε ρωτάει αν θες να ψάξεις για drivers και αν πας options - all devices σου βγάζει και την επιλογή για samsung καλώδιο).

Τέλος για drivers μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό : SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile

 

Επίσης δοκίμασε άλλη θύρα usb του υπολογιστή σου και όχι την ίδια.

 

Θεωρητικά, αφού περάσεις σωστούς drivers με την παραπάνω εφαρμογή το κινητό πρέπει να ξεκλειδώσει και να ανοίξει κανονικά.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τους drivers και το kies εγκατεστημένο αλλά τίποτα!!!! Είμαι σίγουρος πως δεν το βλέπει για τηλέφωνο. Δοκίμασα και σε XP τα ίδια!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω και τους drivers και το kies εγκατεστημένο αλλά τίποτα!!!! Είμαι σίγουρος πως δεν το βλέπει για τηλέφωνο. Δοκίμασα και σε XP τα ίδια!!!!

 

Τι να σου πω, δεν μπορώ να καταλάβω, δοκίμασε το αν θες και σε άλλον υπολογιστή ή με άλλο καλώδιο και αν και πάλι δεν βγάλεις άκρη ξεκλείδωσε το με ένα usb jig (αν έχεις, αν όχι ρώτα μήπως είναι κανένας από τα παιδιά εδώ στην ίδια πόλη με'σένα και σε βοηθήσει. Αυτό σίγουρα θα ξεπεράσει την οθόνη που έχεις κολλήσει).

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν μπορώ να καταλάβω, δοκίμασε το αν θες και σε άλλον υπολογιστή ή με άλλο καλώδιο και αν και πάλι δεν βγάλεις άκρη ξεκλείδωσε το με ένα usb jig (αυτό σίγουρα θα ξεπεράσει την οθόνη που έχεις κολλήσει).

 

Με βοηθάς λίγο.. Τι είναι usb jig????

Link to comment
Share on other sites

Με βοηθάς λίγο.. Τι είναι usb jig????

 

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309302

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και 2 ημέρες όταν φορτίσω πλήρως το κινητό και αφαιρέσω τον φορτιστη. η μπαταρία πάνω δεξιά αρχίζει να αναβοσβήνει. Όταν φτάσει περίπου στο 50% η μπαταρία σταματάει. Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Samsung apps δεν γνωρίζω γιατί δεν το χρησιμοποιώ αλλά μου φαίνεται πως κολλάει σε κάποιο σημείο και γι'αυτό σε φέρνει πάλι από την αρχή χωρίς να γίνεται η δουλειά σου, σαν πρώτο βήμα θα πρότεινα να πας στη διαχείριση εφαρμογών, να βρεις το samsung apps, να κάνεις εκκαθάριση και να ξαναπεράσεις το λογαριασμό σου, επίσης θα βοηθούσε αν μπορούσες να αναφέρεις και τί λογισμικό φοράς.

Όσον αφορά το θέμα αλλαγής sim κτλ, επίσης δεν το δουλεύω. Αν θες οπωσδήποτε τέτοιου είδους ασφάλεια στο κινητό σου θα σε παρότρυνα να δοκιμάσεις κάποια αντίστοιχη εφαρμογή από το market ( Cerberus, Android Lost ) μιας και κάνουν την ίδια και καλύτερη δουλειά χωρίς την κατανάλωση μπαταρίας που προκαλεί η ρύθμιση της Samsung.

Σχετικά με τις αποθηκευμένες επαφές.. έχεις κοιτάξει στο μενού των επαφών τι έχεις επιλεγμένο να φαίνεταιΣχετικά με τον browser, τι user agent έχεις στις ρυθμίσεις του κινητού?

Και γενικά μήπως έκανες αναβάθμιση λογισμικού?[QYOTE/]

α.Tο samsung app δεν το βρίσκω στη διαχείριση εφαρμογών.Κάποιος άλλος που να γνωρίζει για τις ρυθμίσεις σε περίπτωση απώλειας της συσκευής?

β.Δεν εννοώ τις επαφές του τηλεφώνου αλλά τις επαφές(e mail) των φίλων μέσα στο yahoo ή το gmail.Δηλαδή δεν μπορώ να βρω τα μειλ τους για να τους στείλω μήνυμα!!!

γ.Δεν καταλαβαίνω τον όρο user agent:lol:

δ.φοράω την 4.0.3. και δεν εχω κανει καποια αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερώτηση.για να περάσω τις επαφές μου στον υπολογιστή μπορώ να το κάνω μόνο μέσω kies?αν ναι που μπορώ να βρώ το kies για να το εγκταστήσω στον υπολογιστή?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερώτηση.για να περάσω τις επαφές μου στον υπολογιστή μπορώ να το κάνω μόνο μέσω kies?αν ναι που μπορώ να βρώ το kies για να το εγκταστήσω στον υπολογιστή?

 

http://www.samsung.com/gr/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και 2 ημέρες όταν φορτίσω πλήρως το κινητό και αφαιρέσω τον φορτιστη. η μπαταρία πάνω δεξιά αρχίζει να αναβοσβήνει. Όταν φτάσει περίπου στο 50% η μπαταρία σταματάει. Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Μήπως έχεις βάλει καμιά εφαρμογή σχετική με την μπαταρία;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Κανεις;;;;επισης δεν μπορω να δω τις αποθηκευμενες επαφες των φιλων και στο gmail και στο yahoo κ τελος οταν ημουν σε μια σελιδα στο ιντερνετ πατουσα μενου->προβολη στην επιφανια εργασιας και μου εβγαζε σαν συντομευση την σελιδα στην αρχικη σελιδα του κινητου ενω τωρα οταν κανω το ιδιο αλλαζει την σελιδα απο mobile σε classic version και το αντιθετο.

Αντε καποιος βοηθεια γιατι ........

Μήπως έχεις καρτοκινητό? Κι αν ναι, έχει καθόλου χρήματα μέσα? Γιατί μια φορά παρατήρησα σ'ένα android καρτοκινητό που δεν είχε υπόλοιπο, κάποιες δυσλειτουργίες και αδυναμία προβολής κάποιων μενού. Περίεργο μεν, αλλά λέω μήπως...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και μάλλον οφείλεται στην 4.0.3, είναι πως κάθε 2-3 μέρες το wifi κολλάει καθώς πάω να το ανοίξω, γίνεται γκρί και πλεον πρέπει να κάνω restart για να επανέλθει και να καταφέρω να συνδεθώ...

Δοκίμασα να σκοτώσω τα tasks μπας και κάποια εφαρμογή το μπλοκάρει αλλά το πρόβλημα δεν λύνεται...

Κατα τα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα, απλά δεν θα πιάσω ποτέ το uptime που είχα στο Nexus S μου :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και μάλλον οφείλεται στην 4.0.3, είναι πως κάθε 2-3 μέρες το wifi κολλάει καθώς πάω να το ανοίξω, γίνεται γκρί και πλεον πρέπει να κάνω restart για να επανέλθει και να καταφέρω να συνδεθώ...

Δοκίμασα να σκοτώσω τα tasks μπας και κάποια εφαρμογή το μπλοκάρει αλλά το πρόβλημα δεν λύνεται...

Κατα τα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα, απλά δεν θα πιάσω ποτέ το uptime που είχα στο Nexus S μου :lol:

 

Κλασικό πρόβλημα 4.0.3.. Μόνο με reboot φτιάχνει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δύο ερωτησούλες κι από μένα, αν ξέρει κάποιος...

1) Μπήκε κάποιος από το κινητό μου στο skype στο λογαριασμό του, και τώρα πάω να τον σβήσω και λέει ότι δεν γίνεται παρά μόνο αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, γιατί είναι λέει απαραίτητος ο λογαριασμός αυτός για κάποιες εφαρμογές. Τι να κάνω???

2) Θέλω να στείλω ένα μήνυμα sms.Πάω εκεί που λέει ανταλλαγή μηνυμάτων, και πατάω το εικονίδιο δίπλα από εκεί που λέει "εισαγωγή παραλήπτη" για να βρω τον παραλήπτη από τις επαφές μου. Και μου βγάζει όλες μου τις επαφές, κι από skype κλπ.. Πώς μπορώ να μου βγάζει μόνο του τηλ? Έχω βρει στις επαφές του τηλ. καταλόγου να εμφανίζονται μόνο αυτές που είναι στο τηλ, αλλά στο ,μενού των μηνυμάτων δεν έχει τέτοια ρύθμιση. Ξέρει κανείς??

Ευχαριστώ πάρα πολύ....

 

τελικά μπήκα με το δικό μου skype κι από τους λογαριασμούς, δεν φαίνεται τώρα της φίλης μου και το μόνο πρόβλημα είναι οι επαφές που εμφανίζονται στα μηνύματα, όπου δεν μπορώ να το κάνω να βγαίνουν μόνο οι επαφές του τηλ. μου....Ευχαριστώ!

Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερώτηση.για να περάσω τις επαφές μου στον υπολογιστή μπορώ να το κάνω μόνο μέσω kies?αν ναι που μπορώ να βρώ το kies για να το εγκταστήσω στον υπολογιστή?

 

Τι εννοείς να τις περάσεις? Backup? Μπορείς να τις σώσεις και υπό μορφή vcf.

Αλλιώς υπάρχει εφαρμογή στο μάρκετ που μπορεί να στις βγάλει και σε excel υπό μορφή csv. Διαλεγεις και πέρνεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλω να απενεργοποιησω το κινητο για ενα μεγαλο διαστημα ή θελω να αλλάξω μπαταρία, το σωστό είναι να αφήσω την παλια στο 10% η να αποφορτώσει εντελώς 0%? Ποιο είναι το καλυτερο για να μην την χαλασω?

 

Σχετικά με το λογισμικό: Η 4.03 είναι τρελή μούφα. Από το 1.6 έχω να δω κάτι τόσο προβληματικό! απλά βαριέμαι να την αλλάξω στο 4.04. Προτιμώ να το κάνω μια και καλή στο 4.1.2.:rolleyes::rolleyes:

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θέλω να απενεργοποιησω το κινητο για ενα μεγαλο διαστημα ή θελω να αλλάξω μπαταρία, το σωστό είναι να αφήσω την παλια στο 10% η να αποφορτώσει εντελώς 0%? Ποιο είναι το καλυτερο για να μην την χαλασω?

 

Νομίζω καλύτερα είναι πλήρως φορτισμένη. Στο 100%.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα,

Ειμαι και εγω λιγοτερο απο 24ωρες κατοχος ενος galaxy s ii και εχω αν πω οτι οκκκκ.... Τα εχω παιξει!

Σουπερ το κινητο!

2 ερωτησεις ομως εχω να κανω προς εσας που γνωριζετε κατι παραπανω!

α. Αυτα τα χρωματα παιζει να γινουν λιγοτερο εντονα? Δοκιμασα το στυλ οθονης σε ταινια και δυναμικο και τυπικο.. αλλα πολυ εντονο ρε αδερφε μου... Παιζει καποιος αλλος τροπος που δεν εχω βρει?

β. Και ποιο συμαντικο... Παρατηρησα δεν ισχυει το ιδιο καθεστος με το galaxy s που ειχα πριν οσο αφορα το μαρκετ...

Στο πρωτο απο τις ρυθμισεις του mail εκλεινες τον συχγρονισμο και μετα "κλειδωνε" το μαρκετ δεν εμπαινε, οταν το παταγες σε εβγαζε στις ρυθμισεις να το ενεργοποιησεις και μετα εμπενες μαρκετ... Εδω και που το κλεινω μπαινει μαρκετ (εχω κλεισει τις αυτοματες ενημερωσεις μεσα απο το μαρκετ και εχω επιλεξει ενημερωση μονο μεσω wi-fi) αλλα η ερωτηση μου ειναι μηπως παιζει να κατεβαζει τπτ και να με χρεωνει?

Με κλειστο τον συγχρονισμο ας πουμε η εφαρμογη του ebay μου εβγαλε ειδοποιηση για ενα μνμ που ειχα...

Αυτα παιζει να τα κλεινουμε με ενα κουμπι οπως στο galaxy s η οχι?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πηγαινεις ρυθμισεις οθονης και επιλεγεις ,λειτουργεια οθονης. θα δεις και αλλα καλουδια εκτος του μαρκετ,αλλα υπαρχει ειδικο μερος για τετοιες αποριες.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Να μεταφερω εκει τα ερωτηματα μου τοτε δεν το ειδα ..

Την λειτουργεια οθονης την βρηκα το εγραψα και πανω αλλα ακομα νομιζω ειναι πολυ εντονα τα χρωματα... σε σχεση παντα με το πρωτο που ειχα συνηθίσει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να την αποθηκευσω φορτισμένη στο 100%?

 

οταν ερχεται καποιο νεο κινητο απο το εργοστασιο, με το που το ανοιξεις, η μπαταρια ειναι ~60%. αφησε τη κι εσυ, σε τετοια επιπεδα περιπου(>50%), δε νομιζω πως εχει μεγαλη σημασια, αρκει να μη την αφησεις στο 0%.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...