Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή να την αποθηκευσω φορτισμένη στο 100%?

 

Καλύτερα 100% να έχεις πιο ήσυχο το κεφάλι σου ότι δε θα φτάσει σε μηδενικά επίπεδα εύκολα.

Γιατί η μπαταρία χάνει από μόνη της με τον καιρό.

Φυσικά παίζει ρόλο και πόσο θες να την αφήσεις αποθηκευμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς να τις περάσεις? Backup? Μπορείς να τις σώσεις και υπό μορφή vcf.

Αλλιώς υπάρχει εφαρμογή στο μάρκετ που μπορεί να στις βγάλει και σε excel υπό μορφή csv. Διαλεγεις και πέρνεις.

 

ναι backup εννοούσα..τις έκανα με το kies!σε μορφή vcf πως τις σώζω?:worry:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχω ένα θεματάκι. η βλακεία για πρόγραμμα (που δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω) το kies έκανε resize τις φωτογραφίες μου κατά την διάρκεια του συγχρονισμού από ανάλυση 3264 x 2448 που είναι τα 8Mpixels σε 800 x 480 που είναι η ανάλυση της οθόνης του κινητού για να φαίνονται "καλύτερα" στο κινητό. εγώ όμως δεν το είχα προσέξει και τις έκανα αντιγραφή από το κινητό στον φάκελο συγχρονισμού με αποτέλεσμα να γίνουν όλες 800 x 480. είχα και ένα backup κάποιες στο netbook μου, αλλά όσες δεν είχα έμειναν σε αυτήν την ανάλυση. ξέρετε αν μπορώ να τις επαναφέρω στο φυσικό τους μέγεθος; γιατί στο pc φαίνονται άθλιες!
Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει οτι σε ορισμενα S2 το back button δεν ''υπακουει'' παντα με την πρωτη ?

 

σε τι μπορει να οφειλεται αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

πηγαινεις ρυθμισεις οθονης και επιλεγεις ,λειτουργεια οθονης. θα δεις και αλλα καλουδια εκτος του μαρκετ,αλλα υπαρχει ειδικο μερος για τετοιες αποριες.

 

Eιναι ευκολο να μου πεις το μερος γιατι κοιταω και δεν ειδα καποιο ποστ.

Ειδα στην αρχη οτι εδω ελεγε για απορειες κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει οτι σε ορισμενα S2 το back button δεν ''υπακουει'' παντα με την πρωτη ?

 

σε τι μπορει να οφειλεται αυτο ?

Εγω νομιζω οτι απλα αργει...

Θελει μισο δευτερολεπτο μεχρι να υπακουσει οχι ομως δευτερη φορα..

Link to comment
Share on other sites

συμπεριφερεται λες και ειναι resistive key και οχι capacitive......

 

ειναι hardware το προβλημα ? οποτε να κανω χρηση της εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλησαμε για μπαταριες, μερικα μηνυματα πιο πανω, πριν βαλουμε καποια νεα μπαταρια, ισης ή μεγαλυτερης χωρητικοτητας, χρειαζεται να κανουμε καποια ενεργεια στο κινητο, ή απλα βγαζουμε τη μια, και τοποθετουμε την αλλη;
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για να καλιμπράρουμε την μπαταρία ποια ακριβώς είναι? αυτή που φορτίζεις μέχρι τέρμα.

είχα 50% και με ένα reboot σε recovery μου έδειξε 15%

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλησαμε για μπαταριες, μερικα μηνυματα πιο πανω, πριν βαλουμε καποια νεα μπαταρια, ισης ή μεγαλυτερης χωρητικοτητας, χρειαζεται να κανουμε καποια ενεργεια στο κινητο, ή απλα βγαζουμε τη μια, και τοποθετουμε την αλλη;

 

Κανονικά ναι.

 

Η διαδικασία για να καλιμπράρουμε την μπαταρία ποια ακριβώς είναι? αυτή που φορτίζεις μέχρι τέρμα.

είχα 50% και με ένα reboot σε recovery μου έδειξε 15%

 

Φόρτισε την 100%.

Κλείσε το κινητό.Βγάλε τη μπαταρία για 1-2 λεπτά.

Ξαναβάλτην και άνοιξέ το.

Αν συνεχίσει να σου κάνει τέτοια κουλά, μάλλον πας για μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

thanks Στράτο, είναι η μαμά μπαταρία καθώς έχω πάρει και άλλη μία αυθεντική και την άλλαζα εναλλάξ με φόρτιση σε εξωτερικό φορτιστή.

Το άλλο κουλό που μου παρουσιάζεται σε custom Aosp rom είναι που κολλάει το ρολόι στην notification bar και μόνο με wipe cache ξεκολάει.

αυτό πήγα να κάνω τώρα και μου έδειξε μπαταρία 15% από 50%

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλησαμε για μπαταριες, μερικα μηνυματα πιο πανω, πριν βαλουμε καποια νεα μπαταρια, ισης ή μεγαλυτερης χωρητικοτητας, χρειαζεται να κανουμε καποια ενεργεια στο κινητο, ή απλα βγαζουμε τη μια, και τοποθετουμε την αλλη;

 

h απαντηση σε ολα ειναι εδω. http://translate.google.com/translate?hl=ru&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.max-up.ru%2Fnews-apple%2Fsamsung-galaxy-s-ii-2-3500-mah-2430mah.html

 

 

ολες ειναι μουφΑ πλην των γνησιων....εκτως και αν παρετε τις μεγαλυτερες που κανει το κινητο τουβλο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι.

 

Στρατο συγγνωμη, αλλα δεν καταλαβα σε ποιο απο τα δυο σκελη της ερωτησης αναφερεσαι.:worry:

αν πρεπει να κανω καποια διαδικασια πριν αλλαξω τη μπαταρια, ποια ειναι αυτη, και ποσο σημαντικη ειναι;

 

h απαντηση σε ολα ειναι εδω. http://translate.google.com/translate?hl=ru&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.max-up.ru%2Fnews-apple%2Fsamsung-galaxy-s-ii-2-3500-mah-2430mah.html

 

 

ολες ειναι μουφΑ πλην των γνησιων....εκτως και αν παρετε τις μεγαλυτερες που κανει το κινητο τουβλο.

 

προκειται για τη γνησια μπαταρια των 2000mAh.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο συγγνωμη, αλλα δεν καταλαβα σε ποιο απο τα δυο σκελη της ερωτησης αναφερεσαι.:worry:

αν πρεπει να κανω καποια διαδικασια πριν αλλαξω τη μπαταρια, ποια ειναι αυτη, και ποσο σημαντικη ειναι;

 

προκειται για τη γνησια μπαταρια των 2000mAh.

 

Βγάλε βάλε :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι παιδια,

Επανέρχομαι με το ίδιο πρόβλημα, δεν έφταιγε τελικά το AVG Antivirus. Όταν φορτίσω πλήρως το κινητό και αφαιρέσω τον φορτιστή η μπαταρία πάνω δεξιά αρχίζει να αναβοσβήνει. Όταν φτάσει περίπου στο 50% η μπαταρία σταματάει. Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τρωει ακυρο η 4.1.2 σημερα το κινητο παλι εσβησε και εβγαλα την μπαταρια για να ξεμπλοκαρει το κινητο και να ανοιξει.

 

Επανερχομαι στο γνωστο προβλημα με το σβησιμο του κινητου , το σαββατο περασα την 4.0.4 XWLPY (19 Σεπτεμβρίου 2012) 4.0.4 Σκανδιναβικό firmware .

Για 6 μερες το κινητο δεν ειχε σβησει.

Ομως σημερα το μεσημερι το ματιαξα φαινεται και εσβησε στα καλα καθουμενα....

Η μπαταρια οταν εσβησε το κινητο ειχε 52%

Να τονισω οτι το κινητο το εχω μολις ενα μηνα , δεν εχει πεσει ποτε κατω , υγρασια δεν εχει παρει και οι φορτισεις γινονται παντα οταν η μπαταρια φτανει στο 20%. Με λιγα λογια το κινητο ειναι σε κατασταση βιτρινας , πιο πολυ προσεγμενο δεν γινεται να το εχω.

Να κλεινει απο καποια εφαρμογη αποκλειεται γιατι οι μονες εφαρμογες που εχω ειναι το facebook,shazam, πες βρες, battery widget , es explorer και το pics art . Ουτε root εχω κανει .Το κινητο ειναι εντελως μαμα.

Οσες rom εχω περασει εχω ακολουθησει βημα βημα τις οδηγιες που βρισκονται εδω μεσα και παντα εκανα καθαρες εγκαταστασεις (αποσυνδεση καρτας sd ,επαναφορα εργοσταστιακων ρυθμισεων) .

Εχετε καποια ιδεα ? Τι αλλο μπορω να δοκιμασω ? Θα ηθελα να μου προτεινεται μια δοκιμασμενη custom rom να αρχισω να κανω πειραματα.

Επισης κατι αλλο που παρατηρησα τοσο με την leaked 4.1.2 οσο και με την 4.0.4 η οθονη μου απεικονιζει τα χρωματα πιο κιτρινα.

Δηλαδη εβαλα το δικο μου galaxy s2 διπλα σε ενα αλλο galaxy s2 , σε ενα iphone 5 και σε ενα nexus . Βαλαμε την ιδια φωτογραφια και στα τεσσερα κινητα . Ενω σε ολα τα κινητα η φωτογραφια εμφανιζοταν σχεδον με ιδια χρωματα στην δικη μου οθονη η φωτογραφια κιτρινιζε αρκετα εμφανεστατα . Η οθονη μου εδειχνε σε ολη την επιφανεια της την φωτο πιο κιτρινη.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει πρόβλημα με τη μπαταρία κάνει το εξής:

Φορτίζουμε το κινητό στο 100%.Κλείνουμε το κινητό.

Βγάζουμε τη μπαταρία για ένα-δύο λεπτά.

Την ξαναβάζουμε και ανοίγουμε.

Ξαναδοκιμάζουμε το κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις καρτοκινητό? Κι αν ναι, έχει καθόλου χρήματα μέσα? Γιατί μια φορά παρατήρησα σ'ένα android καρτοκινητό που δεν είχε υπόλοιπο, κάποιες δυσλειτουργίες και αδυναμία προβολής κάποιων μενού. Περίεργο μεν, αλλά λέω μήπως...

όχι συμβόλαιο είναι....δηλαδή πρεπει να ξέρω απ έξω τα μειλ των φίλων;ειναι δυνατόν;επισης υπαρχει τροπος να αλλάξουμε το μαυρο πλαισιο-κασωμα που περιβαλλει την οθονη;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εχω αγορασει προσφάτως το galaxy s ii 4.1 και μεσα εχει το google search με δυνατότητα φωνητικών εντολών σε youtube υπάρχουν πολλα βιντεο που το συγκρίνουν με το siri το πρόβλημα ειναι οτι δεν λειτουργεί παρα μονο ως απλη αναζήτηση και οχι σαν talk-back ενω οι ρυθμισεις ειναι οκ δηλαδή ομιλια σε αγγλικα κτλ ,

και το δευτερο καθε φορα που μπαινω wifi ανοιγει το facebook και το google maps και ενω τα κλεινω ανοιγουν παλι ..!!

Free your mind.
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο γνωστο προβλημα με το σβησιμο του κινητου , το σαββατο περασα την 4.0.4 XWLPY (19 Σεπτεμβρίου 2012) 4.0.4 Σκανδιναβικό firmware .

Για 6 μερες το κινητο δεν ειχε σβησει.

Ομως σημερα το μεσημερι το ματιαξα φαινεται και εσβησε στα καλα καθουμενα....

Η μπαταρια οταν εσβησε το κινητο ειχε 52%

Να τονισω οτι το κινητο το εχω μολις ενα μηνα , δεν εχει πεσει ποτε κατω , υγρασια δεν εχει παρει και οι φορτισεις γινονται παντα οταν η μπαταρια φτανει στο 20%. Με λιγα λογια το κινητο ειναι σε κατασταση βιτρινας , πιο πολυ προσεγμενο δεν γινεται να το εχω.

Να κλεινει απο καποια εφαρμογη αποκλειεται γιατι οι μονες εφαρμογες που εχω ειναι το facebook,shazam, πες βρες, battery widget , es explorer και το pics art . Ουτε root εχω κανει .Το κινητο ειναι εντελως μαμα.

Οσες rom εχω περασει εχω ακολουθησει βημα βημα τις οδηγιες που βρισκονται εδω μεσα και παντα εκανα καθαρες εγκαταστασεις (αποσυνδεση καρτας sd ,επαναφορα εργοσταστιακων ρυθμισεων) .

Εχετε καποια ιδεα ? Τι αλλο μπορω να δοκιμασω ? Θα ηθελα να μου προτεινεται μια δοκιμασμενη custom rom να αρχισω να κανω πειραματα.

Επισης κατι αλλο που παρατηρησα τοσο με την leaked 4.1.2 οσο και με την 4.0.4 η οθονη μου απεικονιζει τα χρωματα πιο κιτρινα.

Δηλαδη εβαλα το δικο μου galaxy s2 διπλα σε ενα αλλο galaxy s2 , σε ενα iphone 5 και σε ενα nexus . Βαλαμε την ιδια φωτογραφια και στα τεσσερα κινητα . Ενω σε ολα τα κινητα η φωτογραφια εμφανιζοταν σχεδον με ιδια χρωματα στην δικη μου οθονη η φωτογραφια κιτρινιζε αρκετα εμφανεστατα . Η οθονη μου εδειχνε σε ολη την επιφανεια της την φωτο πιο κιτρινη.

 

Μήπως δεν έχεις insane chip? Εχω παρατήρηση ότι όσοι έχουν αυτά τα chip είναι πιο σταθεροι.

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις insane chip? Εχω παρατήρηση ότι όσοι έχουν αυτά τα chip είναι πιο σταθεροι.

 

Πολυ σωστα το εχεις παρατηρησει φιλε μου δεν εχω το insane chip

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα το εχεις παρατηρησει φιλε μου δεν εχω το insane chip

 

Και μένα μου το κάνει αυτο!! Επίσης με sane chip 4.0.4 αρχικά nordic και μετά XWLQ2 δουλεύει μια χαρά μέχρι που το πιάνει κάποια στιγμή και ξεσκίζεται στο κλείσιμο:mad: Μια τέτοια φάση ήταν χτες που μου έκλεισε απανωτά 3 φορές μεσα σε μισή ώρα και μου φαγε ~40% μπαταρία...

 

Είμαι 95% σιγουρος οτι δεν είναι θέμα εφαρμογής. Μια συγκεκριμένη που δημιουργούσε κι αλλα προβλήματα εφαγε σουτ και εκτοτε δεν είχε σβήσει καθόλου

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρατηρώ στη RAM (αντε να 'χω κατεβάσει 6-7 εφαρμογές) ότι φτάνει μέχρι και 550mb σαν χρησιμοποιούμενη από τα 830 περίπου που διαθέτει.Πατάω εκκαθάριση, πάει γύρω στα 300mb και μετά ξανανεβαίνουν...Δηλαδή αν κατεβάσω λίγες ακόμα, θα μπουκάρει η ram? Δίπλα όμως, στις ενεργές εφαρμογές γράφει 0. Αλλά βέβαια τρέχουν διάφορες εφαρμογές του τηλ. Αυτά μπορώ κάπως να τα απομονώσω? Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παρατηρώ στη RAM (αντε να 'χω κατεβάσει 6-7 εφαρμογές) ότι φτάνει μέχρι και 550mb σαν χρησιμοποιούμενη από τα 830 περίπου που διαθέτει.Πατάω εκκαθάριση, πάει γύρω στα 300mb και μετά ξανανεβαίνουν...Δηλαδή αν κατεβάσω λίγες ακόμα, θα μπουκάρει η ram? Δίπλα όμως, στις ενεργές εφαρμογές γράφει 0. Αλλά βέβαια τρέχουν διάφορες εφαρμογές του τηλ. Αυτά μπορώ κάπως να τα απομονώσω? Ευχαριστώ πολύ.

 

Ούτε μπουκάρει ούτε μπουκώνει :p

Μη σε ανησυχεί αυτό.

Έτσι δουλεύει το Android

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...