Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, μια σύντομη ερώτηση, έκανα αναβάθμιση από 4.0.3 σε 4.0.4 (την LPY) και αμέσως μετά και root. Όλα πήγαν περίφημα, απλά στις πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο, στο σειριακό αριθμό έχει μόνο μηδενικά (00000000000000). Είναι φυσιολογικό?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυναμικά εννοούμε ότι αλλάζει συνεχώς.

Δεν υπάρχει θέμα ζορίσματος.Κάποια εφαρμογή στο έκανε.

Ακόμα και στοκ εφαρμογές κολάνε καμιά φορά.

Τώρα πια είναι, θα πρέπει να ψάξεις να τη βρεις.

 

Δεν με καίει να βρω ποια εφαρμογή είναι από τη στιγμή που είναι κάτι που το κάνει σπάνια. Και είναι και δύσκολο να ψάξω 300 εφαρμογές. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να επαναφέρω την εσωτερική μνήμη στα επίπεδα που ήταν. 230 mb δεν είναι και λίγα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενημέρωσε για το αν θα σου ξανασβήσει... Είμαι πολύ περίεργος, γενικά η κάρτα μνήμης είναι υπεύθυνη για πολλές δυσλειτουργίες (γενικά στα κινητά και όχι συγκεκριμένα στα SII)

 

απο οτι βρηκα στο XDA πρεπει να ειναι θεμα μετην ROM γιατι με τις 4,1,2 ακομα και τις nighties toy canyongen δεν υπαρχει αυτο το προβλημα. ελπιζω με την επισημη 4,1,2 να περασει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρε παιδια με αυτο το κλεισιμο του κινητου (SOD) ξερουμε αν φταιει το κινητο ή η ROMS ??? σε πολλα φορα λενε οτι φταιει το λογισμικο ή εφαρμογες που τρεχουν απο πισω???? μου το κανει αραια και που αλλα δεν ξερω αν φταιει η συσκευη ή κατι αλλο. εσεις που εχετε βαλει την 4,1,2 εχετε αυτο το προβλημα ?????

σημερα που το ξαναεκανε εβγαλα το noled και την καρτα μνημης και βλεπουμε.

 

Να σου πω τι φταει και σβηνει το κινητο δεν ξερω .

Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι οταν το αγορασα , πριν ενα μηνα , ειχε περασμενη απο το εργοστασιο την 4.0.3 και εσβηνε δυο φορες την μερα....

Οταν του περασα την 4.0.4 το κινητο εσβησε 1 φορα μετα απο 5 μερες. Και με την leaked 4.1.2 που του περασα την προηγουμενη βδομαδα εσβησε 1 φορα μετα απο 5 μερες απροβληματιστης λειτουργιας...

Αρα σιγουρα η rom παιζει ρολο αλλα εγω πιστευω ειναι και θεμα hardware.

Η καρτα μνημης δεν φταιει το εχω δοκιμασει και παλι το κινητο σβηνει.

Ουτε καποια εφαρμογη φταει που σβηνει .

Αυτο που θα μπορουσα να σκεφτω ειναι να μην κανει καλη επαφη η μπαταρια αλλα ουτε κατι τετοιο ισχυει.

Γιατι βαζω το κινητο πανω στο γραφειο μπαινω λιγο στο ιντερνετ χωρις να το κουνησω και το κλειδωνω. Το κοιταζω μετα απο κανενα τεταρτο και βρισκω κλειστο...

Link to comment
Share on other sites

 

Sorry, νομιζα οτι ημουν στο θεμα του S3. :blink:

Οριστε, ακομα πιο φθηνο

http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-FULL-HOUSING-COVER-FRAME-BUTTON-FOR-SAMSUNG-GALAXY-S2-i9100-H353-/170942185656?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27ccf2c0b8

 

Αν δεν πιανουν τα χερια σου, ειναι δυσκολη

Εσυ ξερεις καλυτερα

Υπαχουν video στο youtube για να παρεις ιδεα

 

Δεν βλεπω πουθενα τη λεξη "original" μουφεξ ειναι? Εχει αλλαξει κανεις, εφαπτει γυρω-γυρω 100%?

 

 

Καλησπέρα σε όλους, μια σύντομη ερώτηση, έκανα αναβάθμιση από 4.0.3 σε 4.0.4 (την LPY) και αμέσως μετά και root. Όλα πήγαν περίφημα, απλά στις πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο, στο σειριακό αριθμό έχει μόνο μηδενικά (00000000000000). Είναι φυσιολογικό?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Ναι στην 4.0.4 για σειριακο εχει μηδενικα.

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι φταει και σβηνει το κινητο δεν ξερω .

Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι οταν το αγορασα , πριν ενα μηνα , ειχε περασμενη απο το εργοστασιο την 4.0.3 και εσβηνε δυο φορες την μερα....

Οταν του περασα την 4.0.4 το κινητο εσβησε 1 φορα μετα απο 5 μερες. Και με την leaked 4.1.2 που του περασα την προηγουμενη βδομαδα εσβησε 1 φορα μετα απο 5 μερες απροβληματιστης λειτουργιας...

Αρα σιγουρα η rom παιζει ρολο αλλα εγω πιστευω ειναι και θεμα hardware.

Η καρτα μνημης δεν φταιει το εχω δοκιμασει και παλι το κινητο σβηνει.

Ουτε καποια εφαρμογη φταει που σβηνει .

Αυτο που θα μπορουσα να σκεφτω ειναι να μην κανει καλη επαφη η μπαταρια αλλα ουτε κατι τετοιο ισχυει.

Γιατι βαζω το κινητο πανω στο γραφειο μπαινω λιγο στο ιντερνετ χωρις να το κουνησω και το κλειδωνω. Το κοιταζω μετα απο κανενα τεταρτο και βρισκω κλειστο...

 

παιδια που εχουν βαλει omega ή cm εχουν τετοια προβληματα ??

διαβαζα χτες στο XDA οτι στην τελευταια 4,1,2 nightie που η εδωσε cm εχουν διορθωθει ορισμενα προβληματα όπως SOD , RR και αλλα... για αυτο λεω οτι μαλον ειναι θεμα software...

δεν ειναι λογικο τοσα εκατομυρια συσκευες σε ολον τον κοσμο να εχουν θεμα hardware μιας και δεν συμβαινει μονο σε μας αυτο αλλα παντου.

 

και κατι αλλο. αν γινω ροοτ υπαρχει καποιος τροπος να σταματησω δια παντως καποιες εφαρμογες να τρεχουν????(social hub , maps , κλπ,κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Οταν του περασα την 4.0.4 το κινητο εσβησε 1 φορα μετα απο 5 μερες. Και με την leaked 4.1.2 που του περασα την προηγουμενη βδομαδα εσβησε 1 φορα μετα απο 5 μερες απροβληματιστης λειτουργιας...

Αρα σιγουρα η rom παιζει ρολο αλλα εγω πιστευω ειναι και θεμα hardware.

 

Παιδια το δικο μου το πηρα Αυγουστο με 4.0.3 και μεσα σε μια βδομαδα μου εσβησε μονο του 3 φορες, εκει αποφασισα να βαλω 4.0.4 και δεν μου εσβησε ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ μεχρι σημερα. Κι εχω περασει απο 3 διαφορετικες 4.0.4 (καθαρα δικα μου πειραματα, οχι προβληματα ;)) αλλα και απο custom, την omega αλλα και την pulse του Στρατου που φοραω αυτη τη στιγμη. Ειλικρινα σας το λεω, δεν μου εχει σβησει μονο του ποτε!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το δικο μου το πηρα Αυγουστο με 4.0.3 και μεσα σε μια βδομαδα μου εσβησε μονο του 3 φορες, εκει αποφασισα να βαλω 4.0.4 και δεν μου εσβησε ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ μεχρι σημερα. Κι εχω περασει απο 3 διαφορετικες 4.0.4 (καθαρα δικα μου πειραματα, οχι προβληματα ;)) αλλα και απο custom, την omega αλλα και την pulse του Στρατου που φοραω αυτη τη στιγμη. Ειλικρινα σας το λεω, δεν μου εχει σβησει μονο του ποτε!:)

 

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι θεμα ρομ και μαλον με καποιο service ή εφαρμογη που τρεχει απο πισω . ψαχνοντας βρηκα οτι πολλα προβληματα με SOD εχουν οι σκανδιναβικες ROM's και γενικοτερα οι ευρωπαικες .Σε αυτες τις χωρες οι αναβαθμισεις που δωθηκαν δεν εφτιαξαν το προβλημα ενω σε αλλες το προβλημα σταματησε. και εγω ειχα την Nordic και σε 2 μηνες μου εσβησε 2 φορες .. εδω και 15 μερες εχω την Αυστριακη και χτες το τηλ το εκανε για πρωτη φορα. εβγαλα λοιπον SD και Noled και περιμενω νεα του.

 

Αν καποιος ξερει ας μου απαντησει στο προηγουμενο μου ποστ.

 

αν μου το κανει παντως θα περασω την ROM toy Στρατου .. Αλλά δεν ξερω πιο Kernel να κατεβασω απο το XDA .... η εκδοση μου ειναι IMM76D.XWLPW . μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια ποιο να κατεβασω???

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

παιδια που εχουν βαλει omega ή cm εχουν τετοια προβληματα ??

διαβαζα χτες στο XDA οτι στην τελευταια 4,1,2 nightie που η εδωσε cm εχουν διορθωθει ορισμενα προβληματα όπως SOD , RR και αλλα... για αυτο λεω οτι μαλον ειναι θεμα software...

δεν ειναι λογικο τοσα εκατομυρια συσκευες σε ολον τον κοσμο να εχουν θεμα hardware μιας και δεν συμβαινει μονο σε μας αυτο αλλα παντου.

 

και κατι αλλο. αν γινω ροοτ υπαρχει καποιος τροπος να σταματησω δια παντως καποιες εφαρμογες να τρεχουν????(social hub , maps , κλπ,κλπ)

 

Εννοείται ότι γίνεται

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση πρεπει να εχουμε για να βαλουμε την 4.1.2 οταν βγει ?

Τωρα εχω την 4.1.2 που κυκλοφορει και λενε οτι μονο μεσω kies θα γινεται αναβαθμιση

Μπορω να βαλω καποια παλια για να κανω μεσω kies αναβαθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση πρεπει να εχουμε για να βαλουμε την 4.1.2 οταν βγει ?

Τωρα εχω την 4.1.2 που κυκλοφορει και λενε οτι μονο μεσω kies θα γινεται αναβαθμιση

Μπορω να βαλω καποια παλια για να κανω μεσω kies αναβαθμιση ?

 

Αντί να βάλεις με Odin μια παλιά (που ακόμα δε ξέρουμε ποια πρέπει για πιο γρήγορα), ώστε να πάρεις μετά μέσω KIES την 4.1.2,

να περιμένεις να βγει και να βάλεις κατευθείαν με Odin την 4.1.2.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είμαι με jelly bam από τότε που βγήκε (μήνες δηλαδή) και το κινητό δεν έχει σβήσει πότε. Περάστε costum rom για να βρείτε την ησυχία σας. Το παιδί που την έβγαλε κάνει φοβερή δουλειά και με siyah kernel ούτε κολλήματα ούτε θερμοκρασίες και με βαριά χρήση μου κρατάει τουλάχιστον μιάμιση μέρα με 3g και wifi. Την προτείνω με κλειστά μάτια jellybam v4.0.0
Link to comment
Share on other sites

Mία απορία ρε παιδιά...το ημερολόγιο πώς δουλεύει? Γράφω κάτι σαν σημείωση πχ, του γράφω την ώρα σε 5 λεπτά για να τεστάρω, δεν χτυπάει καθόλου όμως.Τίποτα...Επίσης, όταν και αν γίνεται να το κάνω να χτυπάει, οι ήχοι από πού αλλάζουν? γιατί εκεί έχει κάτι ήχους που δεν τους ακούς ούτε στο αυτί να το έχεις. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Mία απορία ρε παιδιά...το ημερολόγιο πώς δουλεύει? Γράφω κάτι σαν σημείωση πχ, του γράφω την ώρα σε 5 λεπτά για να τεστάρω, δεν χτυπάει καθόλου όμως.Τίποτα...Επίσης, όταν και αν γίνεται να το κάνω να χτυπάει, οι ήχοι από πού αλλάζουν? γιατί εκεί έχει κάτι ήχους που δεν τους ακούς ούτε στο αυτί να το έχεις. Ευχαριστώ!

 

Οδηγίες χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...Είδα τις οδηγίες, δεν λένε κάτι αναλυτικό βέβαια οπότε μάλλον κάποια εφαρμογή ξυπνητηριού θα βάλω!

...

Τελικά με λίγο ψάξιμο το βρήκα πώς δουλεύει το ημερολόγιο! Εκεί που λέει ειδοποίηση, πήγα και επέλεξα "5 λεπτά πριν". Μετά πήγα στα notifications και πέρασα ήχους που μου άρεσαν και τελικά όλα καλά! Και χτύπησε όταν το 'βαλα, και με τον ήχο που του 'βαλα. Έβαλα κι ένα widget του ημερολογίου στην αρχική οθόνη και όλα οκ. Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σας!

Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είμαι με jelly bam από τότε που βγήκε (μήνες δηλαδή) και το κινητό δεν έχει σβήσει πότε. Περάστε costum rom για να βρείτε την ησυχία σας. Το παιδί που την έβγαλε κάνει φοβερή δουλειά και με siyah kernel ούτε κολλήματα ούτε θερμοκρασίες και με βαριά χρήση μου κρατάει τουλάχιστον μιάμιση μέρα με 3g και wifi. Την προτείνω με κλειστά μάτια jellybam v4.0.0

 

Φιλε Γιωργο επειδη δεν εχω ξαναπερασει custom rom πες μου κατι ,, πρεπει να ειναι ροοτ το κινητο ή ειναι τοσο απλο οσο λεει στην σελιδα του??? γιατι απο οτι διαβασα ειναι πολυ απλη διαδικασια (στην ουσια τρεχεις την Jelly Bam απο την SD και αυτο ηταν ολο) και κατι ακομα....

υπαρχει αλλαγη στα μενου , εικονιδια κλπκλπ ή ειναι τα ιδια με τις κανονικες ????

αν μπορεις δωσε μου εναν μικρο οδηγο πως να την περασω ...εστω και σε μνμ...

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν ίσως γράφω σε λάθος θέμα, αλλά ήθελα απλά να πω πόσο καλή εφαρμογή είναι το NOLED για το κινητό μας (και για άλλα υποθέτω) όπου αν έχετε αναπάντητη κλήση ή μήνυμα, το ανάλογο εικονιδιάκι κόβει βόλτες στη μαύρη οθόνη για να το δείτε!
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν ίσως γράφω σε λάθος θέμα, αλλά ήθελα απλά να πω πόσο καλή εφαρμογή είναι το NOLED για το κινητό μας (και για άλλα υποθέτω) όπου αν έχετε αναπάντητη κλήση ή μήνυμα, το ανάλογο εικονιδιάκι κόβει βόλτες στη μαύρη οθόνη για να το δείτε!

 

Το πώς καταπίνει την μπαταρία να δεις

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το πώς καταπίνει την μπαταρία να δεις

Ωχ...σοβαρά? :( Γιατί με 1-2 κλήσεις που έκανα σαν τεστ και το άφησα να φαίνεται το εικονιδιάκι, κατέβηκε λίγο η μπαταρία, αλλά είπα ΟΚ, ώρα ήταν. Θα το δω 2-3 μέρες πώς θα πάει κι αν είναι, σβήσιμο...Κρίμα! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ...σοβαρά? :( Γιατί με 1-2 κλήσεις που έκανα σαν τεστ και το άφησα να φαίνεται το εικονιδιάκι, κατέβηκε λίγο η μπαταρία, αλλά είπα ΟΚ, ώρα ήταν. Θα το δω 2-3 μέρες πώς θα πάει κι αν είναι, σβήσιμο...Κρίμα! Ευχαριστώ!

 

Φοράς custom?

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

το noled δεν καταναλωνει καθολου μπαταρια, το εχω αρκετο καιρο, ψαξτε για αλλες αιτιες καταναλωσης
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν ίσως γράφω σε λάθος θέμα, αλλά ήθελα απλά να πω πόσο καλή εφαρμογή είναι το NOLED για το κινητό μας (και για άλλα υποθέτω) όπου αν έχετε αναπάντητη κλήση ή μήνυμα, το ανάλογο εικονιδιάκι κόβει βόλτες στη μαύρη οθόνη για να το δείτε!

 

Το ενσωματωμένο bln (backlight notification) σε αρκετούς kernel είναι πολύ καλύτερο και δεν χρειάζεται να ανοίγει ολόκληρη οθόνη

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε καθε τι ποσοστο μπαταριας σε προειδοποιεί το κινητο οτι τελειωνει η μπαταρια?

 

Εμενα νομιζω με προειδοποιεί στο 15%, 10%, 5% ειναι σωστο αυτο?

 

Τελος μπορει να αλλαχτει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το πώς καταπίνει την μπαταρία να δεις

 

Το noled? Δεν θα το 'λεγα. Το είχα για πολύ καιρό στο κινητό και δεν είδα ουσιαστικά κάτι διαφορετικο στην κατανάλωση. Βέβαια επειδή είναι πολύ παραμετροποιησημο εξαρτάτε τι το έβαλες να κάνει και να δείχνει.

 

 

Το ενσωματωμένο bln (backlight notification) σε αρκετούς kernel είναι πολύ καλύτερο και δεν χρειάζεται να ανοίγει ολόκληρη οθόνη

 

 

Μα αυτό είναι το καλό με τις amoled. Δεν "ανοίγει" ολόκληρη οθόνη!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...