Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, εμένα εδώ και κανα μήνα μου έβγαλε ένα εικονίδιο της μπαταρίας με ένα θερμόμετρο το οποίο αναβόσβηνε, και η συσκευή δεν έκλεινε/άνοιγε με το power button, εντελώς νεκρή. Πήρα μια μπαταρία (όλως τυχαίως άνοιξε) αλλά άνοιξε με το που την έβαλα, χωρίς να χρειαστεί να πατήσω το power button. Επίσης όταν τερματισμό κάνει επανεκκίνηση. Ενίοτε ενώ το έχω στο γραφείο ακούω ένα χαρακτηριστικό ήχο και βλέπω στο status bar το mtp συνδέθηκε, (χωρίς να έχω συνδέσει τίποτα). Τέλος, κάποιες φορές το πράσινο εικονίδιο της μπαταρίας με ένα 100% από κάτω, μένει στο status bar χωρίς να το φορτίζω. Αυτό όταν αποσυνέδεα το φορτιστή έφευγε ενώ τώρα κάποιες φορές μένει. Όλα αυτά κανα μήνα συμβαίνουν, δεν έχει φάει τούμπα και ότι εφαρμογές είχα περάσει τελευταία τις απεγκατέστησα αλλά δεν βελτιώθηκε η κατάσταση. Τι μπορεί να συμβαίνει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, εμένα εδώ και κανα μήνα μου έβγαλε ένα εικονίδιο της μπαταρίας με ένα θερμόμετρο το οποίο αναβόσβηνε, και η συσκευή δεν έκλεινε/άνοιγε με το power button, εντελώς νεκρή. Πήρα μια μπαταρία (όλως τυχαίως άνοιξε) αλλά άνοιξε με το που την έβαλα, χωρίς να χρειαστεί να πατήσω το power button. Επίσης όταν τερματισμό κάνει επανεκκίνηση. Ενίοτε ενώ το έχω στο γραφείο ακούω ένα χαρακτηριστικό ήχο και βλέπω στο status bar το mtp συνδέθηκε, (χωρίς να έχω συνδέσει τίποτα). Τέλος, κάποιες φορές το πράσινο εικονίδιο της μπαταρίας με ένα 100% από κάτω, μένει στο status bar χωρίς να το φορτίζω. Αυτό όταν αποσυνέδεα το φορτιστή έφευγε ενώ τώρα κάποιες φορές μένει. Όλα αυτά κανα μήνα συμβαίνουν, δεν έχει φάει τούμπα και ότι εφαρμογές είχα περάσει τελευταία τις απεγκατέστησα αλλά δεν βελτιώθηκε η κατάσταση. Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4247703#post4247703

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε εγγύηση, οπότε το πακετάρω και τους το στέλνω. Δεν το έχω βρέξει όμως!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το πλαισιο γυρω απο την οθονη ξερει κανεις αν αλλαζει;

Αλλαζει μαζι με το digitizer - 180ευρω στο επισημο service.

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει μαζι με το digitizer - 180ευρω στο επισημο service.

Ποσο;;;;;;τζαμπα ρε παιδι μου!!!!πιο φθηνη λυση υπαρχει;

Υ.γ.αυτο το digitizer τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ποσο;;;;;;τζαμπα ρε παιδι μου!!!!πιο φθηνη λυση υπαρχει;

Υ.γ.αυτο το digitizer τι ειναι;

 

αν πιανουν τα χερια σου, αλλαζει και με πολυ λιγοτερα

http://www.ebay.com/itm/Full-Housing-Case-Cover-Replacement-For-Samsung-Galaxy-S-III-S3-i9300-Blue-/251095096982?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a766f1e96

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος ρωταει για το digitizer,που νομιζω ειναι το πακετο ,εξωτερικο τζαμακι+οθονη+καλωδιακια που εχει επανω.απο e-bay πηρα παλια οθονη για το ι9000,πιο φθηνα βεβαια,αλλα κακη αναλυση οθονης,παρ ολο που εγραφε original.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο ειναι για το s3.κατι για το 2;ειναι δυσκλη αυτη η διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

ο φιλος ρωταει για το digitizer,που νομιζω ειναι το πακετο ,εξωτερικο τζαμακι+οθονη+καλωδιακια που εχει επανω.απο e-bay πηρα παλια οθονη για το ι9000,πιο φθηνα βεβαια,αλλα κακη αναλυση οθονης,παρ ολο που εγραφε original.

Ευχαριστω πολυ.μαθαμε κ τι ειναι το digitizer.πρεπει να βγαλω ακρη να αλλαξω το πλαισιο οπωσδηποτε.το βλεπω κ τρελενομαι

Link to comment
Share on other sites

Sorry, νομιζα οτι ημουν στο θεμα του S3. :blink:

Οριστε, ακομα πιο φθηνο

http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-FULL-HOUSING-COVER-FRAME-BUTTON-FOR-SAMSUNG-GALAXY-S2-i9100-H353-/170942185656?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27ccf2c0b8

 

Αν δεν πιανουν τα χερια σου, ειναι δυσκολη

Εσυ ξερεις καλυτερα

Υπαχουν video στο youtube για να παρεις ιδεα

 

ο φιλος ρωταει για το digitizer,που νομιζω ειναι το πακετο ,εξωτερικο τζαμακι+οθονη+καλωδιακια που εχει επανω.απο e-bay πηρα παλια οθονη για το ι9000,πιο φθηνα βεβαια,αλλα κακη αναλυση οθονης,παρ ολο που εγραφε original.

 

Τι σχεση εχει το housing με το digitizer και την οθονη;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το housing με το digitizer και την οθονη;

σορρυ.. νομιζα για οθονη ενδιαφεροταν ο φιλος

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου ΑΥΤΟ σε μαυρο.Σας ευχαριστω πολυ.Ειναι μανουρα να αλλαξει;Παιζει κατα την αλλαγη ή κατα το κλεισιμο να υπαρξει προβλημα;να μην εφαρμοζει απολυτα κ ερμητικα οπως ''φαινεται'' τωρα;

 

Sorry, νομιζα οτι ημουν στο θεμα του S3. :blink:

Οριστε, ακομα πιο φθηνο

http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-FULL-HOUSING-COVER-FRAME-BUTTON-FOR-SAMSUNG-GALAXY-S2-i9100-H353-/170942185656?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27ccf2c0b8

 

Αν δεν πιανουν τα χερια σου, ειναι δυσκολη

Εσυ ξερεις καλυτερα

Υπαχουν video στο youtube για να παρεις ιδεα

Σε ευχαριστω φιλος παρα πολυ.εγω θελω το πλαστικο που περιβαλλει την οθονη οπως την κοιταμε...αυτο λεγεται frame?και housing λεγεται ολο το πακετο;Με την οθόνη gorilla τι γίνεται,πως είναι γιατί δεν έχω ιδέα,έχει και αυτό οθόνη;

Είναι κάποιο από τα δύο γνήσια και αν όχι, αν αλλαχτεί το πλαίσιο με κάποιο από αυτά πάυει το κινητό να είναι γνήσιο?

Edited by n_1
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.μαθαμε κ τι ειναι το digitizer.πρεπει να βγαλω ακρη να αλλαξω το πλαισιο οπωσδηποτε.το βλεπω κ τρελενομαι

 

Έχει ξεφλουδισει; αν ναι υπάρχει ενα tutorial στο xda για να το κάνεις Matt

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι επεσε με τα μουτρα σε ασφαλτο ζαγρε και εκανε σημαδια στο πλαισιο

 

γεια σας παιδια ξερουμε αν το τηλεφωνακι μας εχει glonnass

Edited by varzak
ok
Link to comment
Share on other sites

τελικα βρε παιδια με αυτο το κλεισιμο του κινητου (SOD) ξερουμε αν φταιει το κινητο ή η ROMS ??? σε πολλα φορα λενε οτι φταιει το λογισμικο ή εφαρμογες που τρεχουν απο πισω???? μου το κανει αραια και που αλλα δεν ξερω αν φταιει η συσκευη ή κατι αλλο. εσεις που εχετε βαλει την 4,1,2 εχετε αυτο το προβλημα ?????

σημερα που το ξαναεκανε εβγαλα το noled και την καρτα μνημης και βλεπουμε.

Edited by tolis29
Link to comment
Share on other sites

τελικα βρε παιδια με αυτο το κλεισιμο του κινητου (SOD) ξερουμε αν φταιει το κινητο ή η ROMS ??? σε πολλα φορα λενε οτι φταιει το λογισμικο ή εφαρμογες που τρεχουν απο πισω???? μου το κανει αραια και που αλλα δεν ξερω αν φταιει η συσκευη ή κατι αλλο. εσεις που εχετε βαλει την 4,1,2 εχετε αυτο το προβλημα ?????

σημερα που το ξαναεκανε εβγαλα το noled και την καρτα μνημης και βλεπουμε.

 

Καλησπέρα. Ενημέρωσε για το αν θα σου ξανασβήσει... Είμαι πολύ περίεργος, γενικά η κάρτα μνήμης είναι υπεύθυνη για πολλές δυσλειτουργίες (γενικά στα κινητά και όχι συγκεκριμένα στα SII)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κράσαρε το κινητό και αφού του έβγαλα την μπαταρία και την ξαβαεβαλα δεν έκανε εκκίνηση. Μπήκα σε recovery και έσβησα dalvik cache και μετά ξεκίνησε κανονικά. Όμως το πρόβλημα τώρα είναι ότι μειώθηκε ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης από τα 350 περίπου mb στα 128! Το ίδιο μου το έχει ξανακάνει πριν από καιρό και έκανα restore από nandroid backup. Επειδή δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο πάλι, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Φοράω την pulse 1.7
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κράσαρε το κινητό και αφού του έβγαλα την μπαταρία και την ξαβαεβαλα δεν έκανε εκκίνηση. Μπήκα σε recovery και έσβησα dalvik cache και μετά ξεκίνησε κανονικά. Όμως το πρόβλημα τώρα είναι ότι μειώθηκε ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης από τα 350 περίπου mb στα 128! Το ίδιο μου το έχει ξανακάνει πριν από καιρό και έκανα restore από nandroid backup. Επειδή δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο πάλι, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Φοράω την pulse 1.7

 

Τα κρασαρίσματα είναι από εφαρμογές (εξαιρώ γνωστές προβληματικές ρομ, βλέπε 4.0.3).

Ο χώρος στο κινητό αλλάζει δυναμικά.

Kαι να σβήσεις την dalvik cache, αυτή ξαναδημιουργείται από την αρχή στο πρώτο boot.

Παρόμοια ισχύουν και για την cache.

Τώρα να μετρήσεις το χώρο σου και μετά να σερφάρεις λίγο, μπορεί να αλλάξει ο ελεύθερος χώρος.

Δε βλέπω κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Τα κρασαρίσματα είναι από εφαρμογές (εξαιρώ γνωστές προβληματικές ρομ, βλέπε 4.0.3).

Ο χώρος στο κινητό αλλάζει δυναμικά.

Kαι να σβήσεις την dalvik cache, αυτή ξαναδημιουργείται από την αρχή στο πρώτο boot.

Παρόμοια ισχύουν και για την cache.

Τώρα να μετρήσεις το χώρο σου και μετά να σερφάρεις λίγο, μπορεί να αλλάξει ο ελεύθερος χώρος.

Δε βλέπω κάτι περίεργο.

 

Φαίνεται ζορίστηκε λίγο και ξαφνικά όλες οι εφαρμογές που έτρεχαν στο παρασκήνιο άρχισαν να κρασάρουν και δεν μπορούσα να πατήσω τίποτα. Επανεκκίνηση του έκανα αφού του έβγαλα την μπαταρία. Άλλη μια φορά έχει συμβεί. Την dalvik και την cache τις έσβησα για να μπορέσει να bootάρει το κινητό. Μου φαίνεται περίεργο που έχασε ξαφνικά 230 mb εσωτερικής μνήμης. Αν το αφήσω λες να διορθωθεί μόνο του και να επανέλθει;

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρε παιδια με αυτο το κλεισιμο του κινητου (SOD) ξερουμε αν φταιει το κινητο ή η ROMS ??? σε πολλα φορα λενε οτι φταιει το λογισμικο ή εφαρμογες που τρεχουν απο πισω???? μου το κανει αραια και που αλλα δεν ξερω αν φταιει η συσκευη ή κατι αλλο. εσεις που εχετε βαλει την 4,1,2 εχετε αυτο το προβλημα ?????

σημερα που το ξαναεκανε εβγαλα το noled και την καρτα μνημης και βλεπουμε.

 

Εγώ μετά από καμιά 10ριά τέτοια περιστατικά απηύδησα και το πήγα στο Service της Samsung την Παρασκευή. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω.

Btw σκέφτομαι να το πουλήσω μόλις το παραλάβω και βεβαιωθώ οτι δεν έχει πλέον πρόβλημα. Τί τιμή να ζητήσω? Είναι ενός μήνα (αγορασμένο απο Πλαίσιο 13/12/12) και σε κατάσταση βιτρίνας.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ζορίστηκε λίγο και ξαφνικά όλες οι εφαρμογές που έτρεχαν στο παρασκήνιο άρχισαν να κρασάρουν και δεν μπορούσα να πατήσω τίποτα. Επανεκκίνηση του έκανα αφού του έβγαλα την μπαταρία. Άλλη μια φορά έχει συμβεί. Την dalvik και την cache τις έσβησα για να μπορέσει να bootάρει το κινητό. Μου φαίνεται περίεργο που έχασε ξαφνικά 230 mb εσωτερικής μνήμης. Αν το αφήσω λες να διορθωθεί μόνο του και να επανέλθει;

 

Δυναμικά εννοούμε ότι αλλάζει συνεχώς.

Δεν υπάρχει θέμα ζορίσματος.Κάποια εφαρμογή στο έκανε.

Ακόμα και στοκ εφαρμογές κολάνε καμιά φορά.

Τώρα πια είναι, θα πρέπει να ψάξεις να τη βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...