Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβαζοντας προσεκτικα εδω και μια βδομαδα το forum και εχοντας στο κινητο περασμενη την 4.0.4 για 8 μερες στο κινητο χωρις το παραμικρο προβλημα ηθελα να γραψω σημερα οτι το κινητο ειναι πλεον ενταξει .

Βιαστηκα φαινεται ομως και το κινητο εσβησε μονο του το απογευμα επαναλαμβανω μετα απο 8 μερες ...

Ειδα οτι πολλα ατομα επιτεθηκαν γιατι αμφισβητισαμε την " απροβληματιστη " κινηταρα τους , βγαζωντας μας ασχετους και φαντασιοπληκτους . Δεν γινεται να εχουμε δοκιμασει τοσες επισημες rom και να μην υπαρχει λυση . Ειναι παρα πολυς κοσμος που εχει προβλημα , μπειτε στο xda και ψαξτε και στο google να δειτε μονοι σας .

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το κινητο ειναι απογοητευση και προβληματικο .

Ετσι λοιπον και εγω ελυσα το προβλημα μου αγοραζοντας ενα galaxy s3 και πουλωντας το s2.

Ουτε εχω διαθεση να το πηγαινω στην αντιπροσωπια για service μενοντας για αρκετες μερες χωρις κινητο και ουτε να περιμενω να βγει η 4.1.2 μηπως λυθει το προβλημα .

Δεν θελω να δημιουργησω ενταση εδω μεσα ουτε και εχω κανενα οφελος θαβοντας το κινητο δημοσια .

 

Υπάρχουν 2 λόγοι για να κολήσει το κινητό (βγάζοντας το hardware απέξω).

Ο ένας μία προβληματική ρομ (π.χ. 4.0.3) και ο άλλος μία προβληματική εφαρμογή.

Βάζοντας μία θεωρητικά καλή ρομ (π.χ. 4.0.4) και έχοντας κολλήματα, θα πρέπει να ψάξουμε να βρούμε ποια εφαρμογή μας το δημιουργεί.

Αν το έψαξες καλώς, αν δε το έκανες και απλά την έβγαλες νομίζοντας ότι φταίει η ρομ, κακώς.

Το έκανες;

Μήπως κιόλας πέρασες backup των εφαρμογών σου στην καινούρια ρομ, μεταφέροντας έτσι και στην καινούρια ρομ την προβληματική εφαρμογή;

Πολλά μπορεί να είναι.

Βάζοντας πάντως μία καθαρή ρομ χωρίς καμία εφαρμογή και δουλεύοντας το, μπορείς να διαπιστώσεις κατά μεγάλο ποσοστό αν φταίει η ρομ.

Γιατί κατά καιρούς ακόμα και στοκ εφαρμογές κολάνε.Ακόμα και μια προβληματική αναβάθμιση τους.

Λέγε με facebook, λέγε με playstore και και και.

Επίσης άλλο αναφέρω το πρόβλημα μου και άλλο καθημερινά και αδιαλείπτως δε παραλείπω να τονίζω τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια προβλήματα.

Και μη ξεχνάτε ότι είναι software.

Και τα Windows κολάνε.

Δε νομίζω να γράφει κάποιος καθημερινά στα φόρουμ της Microsoft για το "ελλατωματικό" της software ή στη Mozilla επειδή του κράσαρε ο firefox.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διαβαζοντας προσεκτικα εδω και μια βδομαδα το forum και εχοντας στο κινητο περασμενη την 4.0.4 για 8 μερες στο κινητο χωρις το παραμικρο προβλημα ηθελα να γραψω σημερα οτι το κινητο ειναι πλεον ενταξει .

Βιαστηκα φαινεται ομως και το κινητο εσβησε μονο του το απογευμα επαναλαμβανω μετα απο 8 μερες ...

Ειδα οτι πολλα ατομα επιτεθηκαν γιατι αμφισβητισαμε την " απροβληματιστη " κινηταρα τους , βγαζωντας μας ασχετους και φαντασιοπληκτους . Δεν γινεται να εχουμε δοκιμασει τοσες επισημες rom και να μην υπαρχει λυση . Ειναι παρα πολυς κοσμος που εχει προβλημα , μπειτε στο xda και ψαξτε και στο google να δειτε μονοι σας .

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το κινητο ειναι απογοητευση και προβληματικο .

Ετσι λοιπον και εγω ελυσα το προβλημα μου αγοραζοντας ενα galaxy s3 και πουλωντας το s2.

Ουτε εχω διαθεση να το πηγαινω στην αντιπροσωπια για service μενοντας για αρκετες μερες χωρις κινητο και ουτε να περιμενω να βγει η 4.1.2 μηπως λυθει το προβλημα .

Δεν θελω να δημιουργησω ενταση εδω μεσα ουτε και εχω κανενα οφελος θαβοντας το κινητο δημοσια .

ΠΕΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΣΤΟΜΕ.....

Και εννοειτε οτι συμφωνω.

ΑΛλα μου φαινετε περιεργο ενω νευριασες με το s2 πως και πηρες το s3 που ειναι της ιδιας εταιριας...

 

Οχι οτι η samsung δεν ειναι κορυφαια εταιρια στο χωρο και οχι μονο στα κινητα ετσι....

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 λόγοι για να κολήσει το κινητό (βγάζοντας το hardware απέξω).

Ο ένας μία προβληματική ρομ (π.χ. 4.0.3) και ο άλλος μία προβληματική εφαρμογή.

Βάζοντας μία θεωρητικά καλή ρομ (π.χ. 4.0.4) και έχοντας κολλήματα, θα πρέπει να ψάξουμε να βρούμε ποια εφαρμογή μας το δημιουργεί.

Αν το έψαξες καλώς, αν δε το έκανες και απλά την έβγαλες νομίζοντας ότι φταίει η ρομ, κακώς.

Το έκανες;

Μήπως κιόλας πέρασες backup των εφαρμογών σου στην καινούρια ρομ, μεταφέροντας έτσι και στην καινούρια ρομ την προβληματική εφαρμογή;

Πολλά μπορεί να είναι.

Βάζοντας πάντως μία καθαρή ρομ χωρίς καμία εφαρμογή και δουλεύοντας το, μπορείς να διαπιστώσεις κατά μεγάλο ποσοστό αν φταίει η ρομ.

Γιατί κατά καιρούς ακόμα και στοκ εφαρμογές κολάνε.Ακόμα και μια προβληματική αναβάθμιση τους.

Λέγε με facebook, λέγε με playstore και και και.

Επίσης άλλο αναφέρω το πρόβλημα μου και άλλο καθημερινά και αδιαλείπτως δε παραλείπω να τονίζω τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια προβλήματα.

Και μη ξεχνάτε ότι είναι software.

Και τα Windows κολάνε.

Δε νομίζω να γράφει κάποιος καθημερινά στα φόρουμ της Microsoft για το "ελλατωματικό" της software ή στη Mozilla επειδή του κράσαρε ο firefox.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου στρατο και σεβομαι την αποψη σου .

Εχω αρκετα μεγαλες γνωσεις πληροφορικης , το λεω οχι για να με προβαλω αλλα για να μην πεταχτουν τα γνωστα σχολια κατι κανεις λαθος κ.λ.π . Δοκιμασα οταν περασα την rom το τηλεφωνο για αρκετο καιρο χωρις εφαρμογες αλλα το πρβλημα δεν λυθηκε . Οταν περνουσα τις rom εκανα φορματ και στην καρτα και στο κινητο . Δεν περασα ποτε back up στο κινητο . Δεν υπαρχει περιπτωση να ανακυκλωνονται οι εφαρμογες.

Τι φταιει δεν μπορει να ξερει κανεις και ακομα και στη samsung να το παω ουτε θα λυσουν το προβλημα ουτε καν θα ασχοληθουν , το ξερω πολυ καλα δεν ζω με αυταπατες . Ετσι δουλευει το συστημα παγκοσμιως . Οπως ειπες πολυ σωστα και τα windows ειναι προβληματικα αλλα δεν αλλαζει κατι με τα εκατομμυρια παραπονα που γινονται στην μεγαλυτερη εταιρια πληροφορικης στον κοσμο.

Σιγουρα ειναι λαθος και κουραστηκο να λες το ιδιο προβλημα αλλα ο ανθρωπος δεν ειναι τρελος οπως τον εβγαλαν μερικοι απλα αναζητουσε βοηθεια να λυσει το προβλημα που ειχε βεβαια με λαθος τροπο .

Οτι λεω το λεω φιλικα και δεν ειμαι κακοπροαιρετος ουτε και τσαντισμενος επειδη το κινητο μου ηταν αποτυχια .

Αυτο ειναι αλλωστε το πνευμα του forum και της συζητησης .:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου στρατο και σεβομαι την αποψη σου .

Εχω αρκετα μεγαλες γνωσεις πληροφορικης , το λεω οχι για να με προβαλω αλλα για να μην πεταχτουν τα γνωστα σχολια κατι κανεις λαθος κ.λ.π . Δοκιμασα οταν περασα την rom το τηλεφωνο για αρκετο καιρο χωρις εφαρμογες αλλα το πρβλημα δεν λυθηκε . Οταν περνουσα τις rom εκανα φορματ και στην καρτα και στο κινητο . Δεν περασα ποτε back up στο κινητο . Δεν υπαρχει περιπτωση να ανακυκλωνονται οι εφαρμογες.

Τι φταιει δεν μπορει να ξερει κανεις και ακομα και στη samsung να το παω ουτε θα λυσουν το προβλημα ουτε καν θα ασχοληθουν , το ξερω πολυ καλα δεν ζω με αυταπατες . Ετσι δουλευει το συστημα παγκοσμιως . Οπως ειπες πολυ σωστα και τα windows ειναι προβληματικα αλλα δεν αλλαζει κατι με τα εκατομμυρια παραπονα που γινονται στην μεγαλυτερη εταιρια πληροφορικης στον κοσμο.

Σιγουρα ειναι λαθος και κουραστηκο να λες το ιδιο προβλημα αλλα ο ανθρωπος δεν ειναι τρελος οπως τον εβγαλαν μερικοι απλα αναζητουσε βοηθεια να λυσει το προβλημα που ειχε βεβαια με λαθος τροπο .

Οτι λεω το λεω φιλικα και δεν ειμαι κακοπροαιρετος ουτε και τσαντισμενος επειδη το κινητο μου ηταν αποτυχια .

Αυτο ειναι αλλωστε το πνευμα του forum και της συζητησης .:)

Επειδη πιστευω οτι μιλας για εμενα λεγοντας "Σιγουρα ειναι λαθος και κουραστηκο να λες το ιδιο προβλημα αλλα ο ανθρωπος δεν ειναι τρελος οπως τον εβγαλαν μερικοι απλα αναζητουσε βοηθεια να λυσει το προβλημα που ειχε βεβαια με λαθος τροπο . "

απλα θελω να σου πω ενα ευχαρισρτω που με καταλαβαινεις και οντως ετσι ειναι.

 

Και να προσθεσω κατι απλα για να καταλαβουν καποιοι την αποψη/θεση μου.

 

Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να προτεινεις στον οποιοδηποτε ειδικα ΝΕΟ να κανει ρουτ ή να περασει custom rom στο κινητο του για τον απλουστατο λογο οτι σαν νεος ΔΕΝ θελει να πειραματιστει περνωντας ανεπισημα και μην δοκιμασμενα οτι δουλευουν αψογα οπως πρεπει καποια πραγματα(Οχι οτι τα επισημα δουλευουν ετσι απλα τα επισημα ειναι επισημα απο την ιδια εταιρια και αν εχει λαθος μπορεις να το τριψεις στη μουρη της καθε εταιριας κατι που δεν μπορεις να κανεις στον οποιοδηποτε φτιαχνει ανεπισημες εκδοσεις rom αφου στο λεει ξεκαθαρα οτι δεν φταιει αυτος αν προκληθει οποιαδηποτε ζημεια στο κινητο σου γιατι μπορει να φταινε πολλοι παραγωντες οπως το μη σωστο περασμα της rom στο καθε κινητο)

 

Αρχικα αυτο που θελει καποιος απο μια νεα συσκευη που πηρε ειτε ειναι κινητο, ειτε οτιδηποτε αλλο ειναι να δουλευει αξιοπρεπως κατι που το s2 στη περιπτωση μου ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ εννοειτε με το επισημο μαμα rom/kernel ετσι...

Επομενως ειναι πιστευω λογικο να τα παρει καποιος απο την εταιρια και το καινουργιο κινητο που πηρε.

 

Εν ολιγης για να μην ζαλιζω για ακομα μια φορα το φορουμ μεχρι να εγκληματιστει καποιος με το οτιδηποτε δεν του προτεινουμε να παει στα βαθια και αν δεν τα καταφερει κανοντας πατατα του τι λεμε κιολας οτι εσυ φταις(εν ολιγης εισαι αχρηστος) και κατι εκανες εσυ λαθος γι' αυτο και το κινητο σου δεν δουλευει δεν φταιει ουτε το κινητο ουτε η εταιρια αλλα μονο εσυ.

Δεν πιστευω οτι αυτος ειναι ο σωστος τροπος.

 

Ολα αυτα τα αναφερω απλα για να ξεκαθαρισω τη θεση μου γιατι με καποιους εδω ψιλοαρπαχτηκαμε λες και εχουν μετοχες στη samsung και τους προσβαλα την εταιρια τους.

Δεν τα λεω ουτε για να ειρωνευτω, ουτε για να μειωσω τις γνωσεις καποιου και τις εμπειριες του τοσο απλα....

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

 

Τον τελευταιο καιρο, παρατηρησα πως στην omega v18 (ισως και σε προηγουμενες εκδοσεις της) οταν καποιος παιρνει τηλεφωνο με αγνωστο νουμερο (οχι αποκρυψη), απο κατω σαν ονομα γραφει Ελλαδα.

 

Οχι πως με ενοχλει, απλα ρωταω γιατι γινεται αυτο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου στρατο και σεβομαι την αποψη σου .

Εχω αρκετα μεγαλες γνωσεις πληροφορικης , το λεω οχι για να με προβαλω αλλα για να μην πεταχτουν τα γνωστα σχολια κατι κανεις λαθος κ.λ.π . Δοκιμασα οταν περασα την rom το τηλεφωνο για αρκετο καιρο χωρις εφαρμογες αλλα το πρβλημα δεν λυθηκε . Οταν περνουσα τις rom εκανα φορματ και στην καρτα και στο κινητο . Δεν περασα ποτε back up στο κινητο . Δεν υπαρχει περιπτωση να ανακυκλωνονται οι εφαρμογες.

Τι φταιει δεν μπορει να ξερει κανεις και ακομα και στη samsung να το παω ουτε θα λυσουν το προβλημα ουτε καν θα ασχοληθουν , το ξερω πολυ καλα δεν ζω με αυταπατες . Ετσι δουλευει το συστημα παγκοσμιως . Οπως ειπες πολυ σωστα και τα windows ειναι προβληματικα αλλα δεν αλλαζει κατι με τα εκατομμυρια παραπονα που γινονται στην μεγαλυτερη εταιρια πληροφορικης στον κοσμο.

Σιγουρα ειναι λαθος και κουραστηκο να λες το ιδιο προβλημα αλλα ο ανθρωπος δεν ειναι τρελος οπως τον εβγαλαν μερικοι απλα αναζητουσε βοηθεια να λυσει το προβλημα που ειχε βεβαια με λαθος τροπο .

Οτι λεω το λεω φιλικα και δεν ειμαι κακοπροαιρετος ουτε και τσαντισμενος επειδη το κινητο μου ηταν αποτυχια .

Αυτο ειναι αλλωστε το πνευμα του forum και της συζητησης .:)

 

Στη γενική σου θεώρηση έχεις δίκιο.

Σε κάποια σημεία διαφωνώ ή ίσως και εσύ ακόμα να συμφωνήσεις.

Δε νομίζω ότι είναι αποτυχία ένα κινητό επειδή κάποια στιγμή μπορεί να κολήσει το software.

Η ρομ κατά βάση είναι της google.Kαι αυτή είναι η υπεύθυνη.Όχι η Samsung.

Θεωρώντας το hardware αποτυχία επειδή το software είναι όπως λες προβληματικό, είναι σα να βρίζεις την Ηewlett Packard (τυχαίο όνομα!) επειδή κολάνε τα windows στο λάπτοπ σου.

Πόσα επιτυχημένα επίσης κινητά της Νοκια πέρασαν που κολούσαν χωρίς προφανή λόγο ή έκαναν μόνα τους reboot κ.λ.π.

Ακόμα και στις εποχές προ-smartphone.

Ποιος δε θεωρεί επιτυχημένο ένα Νοκια 3210,3310,8210 παρόλο που χωρίς προφανή λόγο μία στο τόσο είχαν την τάση να ανοιγοκλείνουν;

Η διαφορά σήμερα είναι το ίντερνετ και η ευκολία που έχουμε να κατακεραυνώνουμε πράγματα που κάποτε τα περνάγαμε στο ντούκου και δεν υπήρχε βήμα να τα πούμε.

Άλλο όμως software κι αλλο hardware.

Στο θέμα της ρομ μου έγραψε πριν λίγες μέρες ένα παιδί που ήθελε να επαναφέρει σε στοκ μορφή το κινητό του για να το πουλήσει και ο οποίος δούλευε χωρίς πρόβλημα 1 χρόνο με έκδοση 2.3...

Επίσης αυτό δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα συμβεί σε όλους.

Θα υπάρξουν και προβλήματα μεμονωμένα είτε hardware είτε software είτε συνδυασμός τους.Αλλά μη τα γενικεύουμε.

Το αν είναι επιτυχημένο ή όχι το κινητό, δε θα το πω εγώ ή εσύ, αλλά η ίδια η αγορά που ακόμα και σήμερα πουλιέται το S2 σαν φρέσκο ψωμάκι :happy:

 

*Για την προβληματική ρομ θα περιμένω να σας δω σε φόρουμ της google να την κατακεραυνώνετε για το 4.0.3 - 4.0.4 android :D

Καταλαβαίνεις ελπίζω το πνεύμα μου και τι εννοώ :)

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

 

Τον τελευταιο καιρο, παρατηρησα πως στην omega v18 (ισως και σε προηγουμενες εκδοσεις της) οταν καποιος παιρνει τηλεφωνο με αγνωστο νουμερο (οχι αποκρυψη), απο κατω σαν ονομα γραφει Ελλαδα.

 

Οχι πως με ενοχλει, απλα ρωταω γιατι γινεται αυτο.

Είναι κάποια λειτουργία που έχει ενσωματώσει ο developer. Όταν έχεις κλήση από σταθερό αναφέρει και πόλη-περιοχή! Υπάρχει και παρόμοια εφαρμογή http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=348755

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εχει γινει τελευταια με το κινητο μου καθοτι δεν περασα καποια εφαρμογη απο αυτες που ειχα αλλα ενω κολλαγε μια φορα καθε 3-4 μερες τωρα κολλαει σχεδον μια φορα καθε μερα ή καθε δυο μερες.

Εν ολιγης εχει αρχισει και γινεται τρομερα δυσχρηστο γιατι το θεμα ειναι οτι αν κολλησει αν με παρει καποιος τηλεφωνο δειχνει οτι καλει ενω εγω δεν βλεπω ουτε μπορω να κανω κατι επομενως ειναι σαν να μην με πειρε ποτε τηλ.

 

Με κοβω να το αφηνω στην ακρη μεχρι να βγει η τελικη 4.1.2 και οταν βγει να του τη περασω και να δω πως θα παει.....

 

Και μεχρι τοτε να δουλευω το παλιο μου nokia 3720 classic που μια χαρα δουλευει παρα τα χρονακια του.

Για να δοκιμασουμε κατι τετοιο στο s2......

Ετσι για να ευθυμησουμε λιγο μεσα στην γκαντεμια μας.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΣΤΟΜΕ.....

Και εννοειτε οτι συμφωνω.

ΑΛλα μου φαινετε περιεργο ενω νευριασες με το s2 πως και πηρες το s3 που ειναι της ιδιας εταιριας...

 

Οχι οτι η samsung δεν ειναι κορυφαια εταιρια στο χωρο και οχι μονο στα κινητα ετσι....

 

Φιλε fits καταλαβαινω το ξενερωμα που εχεις με το κινητο και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι. Την samsung την εκτιμω σαν εταιρια , το s3 το διαλεξα γιατι φανταζομαι δεν κλεινει ;)

Στη γενική σου θεώρηση έχεις δίκιο.Σε κάποια σημεία διαφωνώ ή ίσως και εσύ ακόμα να συμφωνήσεις.Δε νομίζω ότι είναι αποτυχία ένα κινητό επειδή κάποια στιγμή μπορεί να κολήσει το software.Η ρομ κατά βάση είναι της google.Kαι αυτή είναι η υπεύθυνη.Όχι η Samsung.Θεωρώντας το hardware αποτυχία επειδή το software είναι όπως λες προβληματικό, είναι σα να βρίζεις την Ηewlett Packard (τυχαίο όνομα!) επειδή κολάνε τα windows στο λάπτοπ σου.Πόσα επιτυχημένα επίσης κινητά της Νοκια πέρασαν που κολούσαν χωρίς προφανή λόγο ή έκαναν μόνα τους reboot κ.λ.π.Ακόμα και στις εποχές προ-smartphone.Ποιος δε θεωρεί επιτυχημένο ένα Νοκια 3210,3310,8210 παρόλο που χωρίς προφανή λόγο μία στο τόσο είχαν την τάση να ανοιγοκλείνουν;Η διαφορά σήμερα είναι το ίντερνετ και η ευκολία που έχουμε να κατακεραυνώνουμε πράγματα που κάποτε τα περνάγαμε στο ντούκου και δεν υπήρχε βήμα να τα πούμε.Άλλο όμως software κι αλλο hardware.Στο θέμα της ρομ μου έγραψε πριν λίγες μέρες ένα παιδί που ήθελε να επαναφέρει σε στοκ μορφή το κινητό του για να το πουλήσει και ο οποίος δούλευε χωρίς πρόβλημα 1 χρόνο με έκδοση 2.3...Επίσης αυτό δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα συμβεί σε όλους.Θα υπάρξουν και προβλήματα μεμονωμένα είτε hardware είτε software είτε συνδυασμός τους.Αλλά μη τα γενικεύουμε.Το αν είναι επιτυχημένο ή όχι το κινητό, δε θα το πω εγώ ή εσύ, αλλά η ίδια η αγορά που ακόμα και σήμερα πουλιέται το S2 σαν φρέσκο ψωμάκι**Για την προβληματική ρομ θα περιμένω να σας δω σε φόρουμ της google να την κατακεραυνώνετε για το 4.0.3 - 4.0.4 android*Καταλαβαίνεις ελπίζω το πνεύμα μου και τι εννοώ*

 

Καταλαβαινω τι λες και ειμαι συμφωνος σε ολα αυτα. Απλα εγω αναφερθηκα στο δικο μου s2 οτι ηταν αποτυχια . κανεις δεν αμφισβητει οτι το s2 ειναι κινηταρα .

Αλοιμονο . Να μην εσβηνε μονο ηθελα , κατα τ αλλα το κινητο φυσαει .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! εχω το κινητο κανα τριμηνο. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος εκτος απο καποια μικροπροβληματακια. Δηλαδη σβηνει μια φορα τη βδομαδα χωρις λογο και καμια φορα δεν μπαινει σε καποια ασυρματα δικτυα ενω απο αλλο κινητο μπορω να μπαινω.Φοραει την 4.0.3 εργοστασιο η οποια οπως λετε ειναι η χειροτερη και θα ηθελα να την αλλαξω να δω διαφορα με την 4.0.4 η οποια θελω να ειναι μια official η οποια να εχει ελληνικα και ας μην ειναι ελληνικη. Ποια θα μου προτεινατε? και ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω γιατι θα ειναι πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο και δεν θελω να παει κατι στραβα.

Συνοψιζοντας :

1)ποια 4.0.4 κατα τη γνωμη σας ειναι η καλυτερη?

2)Αν παει κατι στραβα τι γινεται με το θεμα εγγυησης? Δηλαδη αν το κινητο σβησει και δεν ξανα αναψει ποτε αν το παω στο σερβις δεν θα μου το επισκευασουν?

3)πρεπει να κανω hard reset πριν, μετα η και τις δυο φορες ?

4)Το hard reset πρεπει να γινει απλα με διαμορφωση συσκευης αποθηκευσης usb και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Η πρεπει να ακολουθηθει αλλη διαδικασια?

5)Με ποιο προγραμμα πρεπει να γινει η εγκατασταση? Με το kies η me to odin?

6)Σε περιπτωση που ερθει η 4.1.2 θα πρεπει να επαναφερω το κινητο μου στην εκδοση που ηταν για να μπορω να βαλω την καινουρια?

7)Πως γινεται να επαναφερω το κινητο στην 4.0.3? Με την ιδια διαδικασια?

Μπορει να σας φαινονται αστειες οι ερωτησεις απλα ειναι η πρωτη φορα που θελω να αλλαξω ρομ και φοβαμαι μην παει κατι στραβα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! εχω το κινητο κανα τριμηνο. Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος εκτος απο καποια μικροπροβληματακια. Δηλαδη σβηνει μια φορα τη βδομαδα χωρις λογο και καμια φορα δεν μπαινει σε καποια ασυρματα δικτυα ενω απο αλλο κινητο μπορω να μπαινω.Φοραει την 4.0.3 εργοστασιο η οποια οπως λετε ειναι η χειροτερη και θα ηθελα να την αλλαξω να δω διαφορα με την 4.0.4 η οποια θελω να ειναι μια official η οποια να εχει ελληνικα και ας μην ειναι ελληνικη. Ποια θα μου προτεινατε? και ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω γιατι θα ειναι πρωτη φορα που κανω κατι τετοιο και δεν θελω να παει κατι στραβα.

Συνοψιζοντας :

1)ποια 4.0.4 κατα τη γνωμη σας ειναι η καλυτερη?

2)Αν παει κατι στραβα τι γινεται με το θεμα εγγυησης? Δηλαδη αν το κινητο σβησει και δεν ξανα αναψει ποτε αν το παω στο σερβις δεν θα μου το επισκευασουν?

3)πρεπει να κανω hard reset πριν, μετα η και τις δυο φορες ?

4)Το hard reset πρεπει να γινει απλα με διαμορφωση συσκευης αποθηκευσης usb και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Η πρεπει να ακολουθηθει αλλη διαδικασια?

5)Με ποιο προγραμμα πρεπει να γινει η εγκατασταση? Με το kies η me to odin?

6)Σε περιπτωση που ερθει η 4.1.2 θα πρεπει να επαναφερω το κινητο μου στην εκδοση που ηταν για να μπορω να βαλω την καινουρια?

7)Πως γινεται να επαναφερω το κινητο στην 4.0.3? Με την ιδια διαδικασια?

Μπορει να σας φαινονται αστειες οι ερωτησεις απλα ειναι η πρωτη φορα που θελω να αλλαξω ρομ και φοβαμαι μην παει κατι στραβα!

 

1. Βάλε όποια θες.Ίδιες είναι.

2. Αν δε ξανανάψει ποτέ είναι η καλύτερη περίπτωση.Δε θα μπορούν έτσι κι αλλιώς να δουν αν έχεις κάνει κάτι και θα σε καλύψουν.

3. Αφού θα το κάνεις, κάντο και τις 2 φορές να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για ψυχολογικούς λόγους.

4. Kαι έτσι γίνεται.

5. Πάντα με Οdin βάζουμε αυτές που επιλέγουμε ΕΜΕΙΣ.

6. Ναι.Αλλά κι έτσι να το αφήσεις, θα πάρεις 4.1.2 όταν και όποια δοθεί για αυτή που διάλεξες τώρα να βάλεις.

7. Ναι.

Link to comment
Share on other sites

1. Βάλε όποια θες.Ίδιες είναι.

2. Αν δε ξανανάψει ποτέ είναι η καλύτερη περίπτωση.Δε θα μπορούν έτσι κι αλλιώς να δουν αν έχεις κάνει κάτι και θα σε καλύψουν.

3. Αφού θα το κάνεις, κάντο και τις 2 φορές να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για ψυχολογικούς λόγους.

4. Kαι έτσι γίνεται.

5. Πάντα με Οdin βάζουμε αυτές που επιλέγουμε ΕΜΕΙΣ.

6. Ναι.Αλλά κι έτσι να το αφήσεις, θα πάρεις 4.1.2 όταν και όποια δοθεί για αυτή που διάλεξες τώρα να βάλεις.

7. Ναι.

 

Σε ευχαριστω Στρατο! Εψαξα λιγο το τοπικ στην αρχη εκει που εχει τα βηματα στα firmwares απλα δεν καταλαβα το ενατο βημα σε τι αποσκοπει και αν χρειαζεται να το κανουμε αυτο.. Αυτο εννοω

9.Τελευταίο βήμα, αν θέλετε να αλλάξετε το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, πατήστε *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# .

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι το myphone.gr δεν είναι χώρος καταγγελιών. Χαρακτηρισμοί όπως "άθλιοι" για επώνυμα καταστήματα ή εταιρείες δεν έχουν θέση εδώ. Υπάρχουν οι αρμόδιοι φορείς αν θέλει κάποιος να κάνει επώνυμη καταγγελία.

Αφαιρέθηκε το σχετικό μήνυμα και παρακαλώ να μην επαναληφθεί.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Στρατο! Εψαξα λιγο το τοπικ στην αρχη εκει που εχει τα βηματα στα firmwares απλα δεν καταλαβα το ενατο βημα σε τι αποσκοπει και αν χρειαζεται να το κανουμε αυτο.. Αυτο εννοω

9.Τελευταίο βήμα, αν θέλετε να αλλάξετε το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, πατήστε *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# .

 

Αν μπορείς να γράψεις κανονικά ελληνικά στο πληκτρολόγιο, δε θα σου χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σήμερα το πρωί στη δουλειά μου, δοκίμασα την πλήρως φορτισμένη μπαταρία μου, στη συσκευή του συναδέλφου μου, και μόλις το κινητό του άνοιξε δοκίμασα να βγάλω φωτογραφίες. Αμέσως μετά από λιγα δευτερόλεπτα το κινητό του έσβησε.

Μάλλον έχει πρόβλημα η μπαταρία μου. Αμέσως αγόρασα νέα μπαταρία που θα μου έρθει αύριο. Θα την δοκιμάσω και θα σας αναφέρω τις εντυπώσεις μου. Ελπίζω τελικά το κινητό μου με την νέα μπαταρία να δουλεύει καλά και χωρίς προβλήματα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Σήμερα το πρωί στη δουλειά μου, δοκίμασα την πλήρως φορτισμένη μπαταρία μου, στη συσκευή του συναδέλφου μου, και μόλις το κινητό του άνοιξε δοκίμασα να βγάλω φωτογραφίες. Αμέσως μετά από λιγα δευτερόλεπτα το κινητό του έσβησε.

Μάλλον έχει πρόβλημα η μπαταρία μου. Αμέσως αγόρασα νέα μπαταρία που θα μου έρθει αύριο. Θα την δοκιμάσω και θα σας αναφέρω τις εντυπώσεις μου. Ελπίζω τελικά το κινητό μου με την νέα μπαταρία να δουλεύει καλά και χωρίς προβλήματα.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Απεδείχθη ότι ήταν τελικά θέμα μπαταρίας.

Πάλι καλά το κατάλαβες πάντως και σχετικά νωρίς, δεν είναι και ότι καλύτερο για την συσκευή οι συνεχείς επανεκκινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω μια απορία αν μπορεί κάποιος να μου την λυση... Λοιπόν αν το τηλέφωνο το εχουμε μονο gsm ειναι πιο οικονομικό στην μπαταρία απο οτι να το εχουμε αυτοματη λειτουργία; ρωταει γιατί με ενδιαφέρει να εχω γρηγορότερο ιντερνέτ στην επιλογή gsm εχω αργο ιντερνέτ ξερει κανείς τι παίζει;;;; ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν πολυκαταλαβα τι ρωτας να σου πω οτι στην αυτοματη λειτουργεια εχεις μεγαλυτερη καταναλωση λογω συνεχους ψαξιματος της συσκευης για 3G δικτυα... Δεν καταλαβα τι εννοεις οταν λες οτι εχεις γρηγοροτερο ιντερνετ στην επιλογη GSM ....λογικα δεν εχεις καθολου ιντερνετ μεσω δικτυου παρα μονο μεσω wifi...
Link to comment
Share on other sites

αν και δεν πολυκαταλαβα τι ρωτας να σου πω οτι στην αυτοματη λειτουργεια εχεις μεγαλυτερη καταναλωση λογω συνεχους ψαξιματος της συσκευης για 3G δικτυα... Δεν καταλαβα τι εννοεις οταν λες οτι εχεις γρηγοροτερο ιντερνετ στην επιλογη GSM ....λογικα δεν εχεις καθολου ιντερνετ μεσω δικτυου παρα μονο μεσω wifi...

 

Toli Καλησπέρα λοιπόν ηθελα να πω οτι στην επιλογή gsm εχω ιντερνέτ βεβεα απλά ειναι πολυ αργο! Και σκευτομαι να το βαλω στην αυτόματη επιλογή μιας και στης περιοχες που κινουμαι εχει δυκτιο 3g και H+ απλά δε θελω να μου ρουφάει την μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχουμε καθολου σημα, ή εχουμε λιγο, καταναλωνεται γρηγοροτερα η μπαταρια, μιας και το κινητο ψαχνει συνεχως για περισσοτερο σημα, ειτε ειναι ρυθμισμενο στο gsm, ειτε το 3g, ειτε στο αυτοματο.

αν στις περιοχες που βρισκεσαι υπαρχει παντου 3g σημα, οποτε το κινητο δεν θα εχει καμια ή μια γραμμη, αλλα τουλαχιστον δυο γραμμες σηματος, τοτε αφησε το στο αυτοματο. βεβαια, η καταναλωση ετσι κι αλλιως ειναι μεγαλη οταν εχουμε τα δεδομενα ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites

Toli Καλησπέρα λοιπόν ηθελα να πω οτι στην επιλογή gsm εχω ιντερνέτ βεβεα απλά ειναι πολυ αργο! Και σκευτομαι να το βαλω στην αυτόματη επιλογή μιας και στης περιοχες που κινουμαι εχει δυκτιο 3g και H+ απλά δε θελω να μου ρουφάει την μπαταρία!

 

Όπως τα λες είναι το φυσιολογικό.Αργό δίκτυο στο gsm.

Επειδή όμως στο αυτόματο όντως συμβαίνει αυτό που είπε ο stefan, αν θες μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο και να αλλάζεις δίκτυο κατά το δοκούν

Link to comment
Share on other sites

Toli Καλησπέρα λοιπόν ηθελα να πω οτι στην επιλογή gsm εχω ιντερνέτ βεβεα απλά ειναι πολυ αργο! Και σκευτομαι να το βαλω στην αυτόματη επιλογή μιας και στης περιοχες που κινουμαι εχει δυκτιο 3g και H+ απλά δε θελω να μου ρουφάει την μπαταρία!

 

Καλησπέρα φίλε.

Υπάρχουν κριτήρια για το handover από σταθμό σε σταθμό καθώς και για την μεταγωγή από 2g σε 3g. Γενικά στην auto λειτουργία, το τηλέφωνο θα προσπαθήσει να μείνει σε 3g δίκτυο. Αυτό βέβαια είναι και καλό και κακό. Αν βρίσκεσαι σε περιοχή με πολύ κίνηση (τηλεπικοινωνιακή), τότε μπορεί να πέσεις στην περίπτωση να μην μπορείς να βγάλεις κλήση ή και χειρότερα ακομη να έχεις συνεχόμενα drop calls, ενώ το 2g μηχάνημα να έχει ελεύθερους πόρους.

Τώρα ως αναφορά την κατανάλωση, δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Το 3g ή το (καλυτερο) hspa+ έχει κατανάλωση λόγω της ίδιας της λειτουργίας του, αλλά και ταχύτητες (αναλογα το κινητο, τον παροχο και καποια αλλα πραγματα που μπορεί να φτάσουν τα 40MBps περιπου) .

Το 2g έχει χαμηλή κατανάλωση αλλά στην καλύτερη των περιπτώσεων (edge ή αλλιώς το 2.5g που λέμε) ταχύτητες που φτάνουν τα 48kbps (edge class 12). Αισθητή διαφορά, έτσι? :p

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε.

Υπάρχουν κριτήρια για το handover από σταθμό σε σταθμό καθώς και για την μεταγωγή από 2g σε 3g. Γενικά στην auto λειτουργία, το τηλέφωνο θα προσπαθήσει να μείνει σε 3g δίκτυο. Αυτό βέβαια είναι και καλό και κακό. Αν βρίσκεσαι σε περιοχή με πολύ κίνηση (τηλεπικοινωνιακή), τότε μπορεί να πέσεις στην περίπτωση να μην μπορείς να βγάλεις κλήση ή και χειρότερα ακομη να έχεις συνεχόμενα drop calls, ενώ το 2g μηχάνημα να έχει ελεύθερους πόρους.

Τώρα ως αναφορά την κατανάλωση, δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Το 3g ή το (καλυτερο) hspa+ έχει κατανάλωση λόγω της ίδιας της λειτουργίας του, αλλά και ταχύτητες (αναλογα το κινητο, τον παροχο και καποια αλλα πραγματα που μπορεί να φτάσουν τα 40MBps περιπου) .

Το 2g έχει χαμηλή κατανάλωση αλλά στην καλύτερη των περιπτώσεων (edge ή αλλιώς το 2.5g που λέμε) ταχύτητες που φτάνουν τα 48kbps (edge class 12). Αισθητή διαφορά, έτσι? :p

 

Φανατικά σωστός :happy:

Το διακοπτάκι σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει αρκετά.

Μέχρι να γίνει πλήρης η κάλυψη σε 3g θα τα υποστούμε αυτά δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και το tasker για αλλαγή 3g/2g αναλογα με την περιοχη. Πχ σπίτι θέλω πάντα 2g λογω wifi

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...