Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν αγοραζα το λευκο SII, πέρα από το hardware, σημαντικο ρόλο έπαιξε και το design του - το θεωρω απλά πανεμορφο ακόμα και 2 χρονια μετα την παρουσιαση του.

Μια εβδομαδα τωρα όμως που το εχω στην κατοχη μου, άρχισε να με προβληματιζει η σχεδιαση με την προεξεχουσα καμερα και το φλας που ειναι "κλεισμενα" στο ιδίου ύψους ορθογωνιο περίβλημά τους. Προσεχω τα κινητα μου σε μεγαλο βαθμο και ως εκ τουτου δεν ειχα ποτε θηκες ή καλύμματα που αλλοιωνουν τη σχεδιαση τους προσθετοντας όγκο και βαρος - ειδικα σε ενα λεπτο και ελαφρυ κινητο σαν το SII :love: Στη προκειμενη περιπτωση όμως, δυστυχως δε νομιζω οτι ειναι θεμα προσοχης...

Το τζαμακι της καμερας και το ασημι περιβλημα που γραφει "8.0 MEGA" ειναι εκ των πραγματων εκτεθειμενα σε ΚΑΘΕ επαφη του κινητου με επιφανειες παντος ειδους και το ερωτημα ειναι: Ποια ειναι η εμπειρια σας όσων το εχετε καιρό?? Ειναι όντως τοσο ευαισθητα σε γρατζουνιες οσο προβλεπει η...επικινδυνη σχεδιαση των Κορεατων ή θα τα καταφερω χωρις θηκη με την δεουσα ενν. προσοχη? Γιατι αν οι περισσοτεροι ειχατε προβλημα με το...καλημερα και χωρις ιδιαιτερη κακομεταχειριση, ισως ηρθε η ωρα να αναθεωρησω περι θηκης με το ωραιοτερο κινητο που ειχα ποτε... :(

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν αγοραζα το λευκο SII, πέρα από το hardware, σημαντικο ρόλο έπαιξε και το design του - το θεωρω απλά πανεμορφο ακόμα και 2 χρονια μετα την παρουσιαση του.

Μια εβδομαδα τωρα όμως που το εχω στην κατοχη μου, άρχισε να με προβληματιζει η σχεδιαση με την προεξεχουσα καμερα και το φλας που ειναι "κλεισμενα" στο ιδίου ύψους ορθογωνιο περίβλημά τους. Προσεχω τα κινητα μου σε μεγαλο βαθμο και ως εκ τουτου δεν ειχα ποτε θηκες ή καλύμματα που αλλοιωνουν τη σχεδιαση τους προσθετοντας όγκο και βαρος - ειδικα σε ενα λεπτο και ελαφρυ κινητο σαν το SII :love: Στη προκειμενη περιπτωση όμως, δυστυχως δε νομιζω οτι ειναι θεμα προσοχης...

Το τζαμακι της καμερας και το ασημι περιβλημα που γραφει "8.0 MEGA" ειναι εκ των πραγματων εκτεθειμενα σε ΚΑΘΕ επαφη του κινητου με επιφανειες παντος ειδους και το ερωτημα ειναι: Ποια ειναι η εμπειρια σας όσων το εχετε καιρό?? Ειναι όντως τοσο ευαισθητα σε γρατζουνιες οσο προβλεπει η...επικινδυνη σχεδιαση των Κορεατων ή θα τα καταφερω χωρις θηκη με την δεουσα ενν. προσοχη? Γιατι αν οι περισσοτεροι ειχατε προβλημα με το...καλημερα και χωρις ιδιαιτερη κακομεταχειριση, ισως ηρθε η ωρα να αναθεωρησω περι θηκης με το ωραιοτερο κινητο που ειχα ποτε... :(

 

Χωρίς θήκη το τζαμάκι χαράσεται πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς θήκη το τζαμάκι χαράσεται πανεύκολα.

 

Δυστυχως, επιβεβαιωνω.. βαλε θηκη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοραζα το λευκο SII, πέρα από το hardware, σημαντικο ρόλο έπαιξε και το design του - το θεωρω απλά πανεμορφο ακόμα και 2 χρονια μετα την παρουσιαση του.

Μια εβδομαδα τωρα όμως που το εχω στην κατοχη μου, άρχισε να με προβληματιζει η σχεδιαση με την προεξεχουσα καμερα και το φλας που ειναι "κλεισμενα" στο ιδίου ύψους ορθογωνιο περίβλημά τους. Προσεχω τα κινητα μου σε μεγαλο βαθμο και ως εκ τουτου δεν ειχα ποτε θηκες ή καλύμματα που αλλοιωνουν τη σχεδιαση τους προσθετοντας όγκο και βαρος - ειδικα σε ενα λεπτο και ελαφρυ κινητο σαν το SII :love: Στη προκειμενη περιπτωση όμως, δυστυχως δε νομιζω οτι ειναι θεμα προσοχης...

Το τζαμακι της καμερας και το ασημι περιβλημα που γραφει "8.0 MEGA" ειναι εκ των πραγματων εκτεθειμενα σε ΚΑΘΕ επαφη του κινητου με επιφανειες παντος ειδους και το ερωτημα ειναι: Ποια ειναι η εμπειρια σας όσων το εχετε καιρό?? Ειναι όντως τοσο ευαισθητα σε γρατζουνιες οσο προβλεπει η...επικινδυνη σχεδιαση των Κορεατων ή θα τα καταφερω χωρις θηκη με την δεουσα ενν. προσοχη? Γιατι αν οι περισσοτεροι ειχατε προβλημα με το...καλημερα και χωρις ιδιαιτερη κακομεταχειριση, ισως ηρθε η ωρα να αναθεωρησω περι θηκης με το ωραιοτερο κινητο που ειχα ποτε... :(

Με την gel case που του φόρεσα από την 1η μέρα, η θήκη προεξέχει γύρω από την κάμερα ελάχιστα κι έτσι καθιστά το τζαμάκι ασφαλές. Και είναι και πολύ όμορφη κατά τη γνώμη μου πάντα. (αν πατήσεις στο ebay gel case argyle smoke θα τη δεις) Έκοψα επίσης ένα μικρό κομματάκι από μια ζελατίνα που είχα και την έβαλα στο τζαμάκι της κάμερας. Νομίζω είμαι κομπλέ. Μια θηκούλα νομίζω του είναι απαραίτητη να του βάλεις να προστατεύει περιμετρικά και πίσω.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4502827#post4502827

 

Όπως και έγινε :mad:

Την επόμενη φορά, θα υπάρξει ποινή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Με την gel case που του φόρεσα από την 1η μέρα, η θήκη προεξέχει γύρω από την κάμερα ελάχιστα κι έτσι καθιστά το τζαμάκι ασφαλές. Και είναι και πολύ όμορφη κατά τη γνώμη μου πάντα. (αν πατήσεις στο ebay gel case argyle smoke θα τη δεις) Έκοψα επίσης ένα μικρό κομματάκι από μια ζελατίνα που είχα και την έβαλα στο τζαμάκι της κάμερας. Νομίζω είμαι κομπλέ. Μια θηκούλα νομίζω του είναι απαραίτητη να του βάλεις να προστατεύει περιμετρικά και πίσω.

 

Βαλε θηκη ή την extended battery που με το καπακι της ισιωνει το πισω μερος ή και τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Ενώ κάνω απενεργοποίηση το κινητό, αυτό ανοίγει πάλι από μόνο του σα να κάνω επανεκκίνηση. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Κρατάς πατημένο το πλήκτρο κλειδώματος? Αν ναί γι'αυτό. Κράτα για λίγη ώρα πατημένο το πλήκτρο κλειδώματος και επέλεξε Απενεργοποίηση.

 

Το πλήκτρο κλειδώματος το κρατώ πατημένο μέχρι να εμφανιστουν οι επιλογές, το αφηνω αμέσως και μέτα επιλέγω Απενεργοποίηση και πάλι όμως κάνει επανεκκίνηση!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν βαλουμε την extend baterry χοντραινει - ασχημαινει πολυ το κινητο??????

 

Αν είναι σαν αυτή που λέει ο gpgalanis όχι, καθόλου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω νεοτερα για το κινητο μου και για το προβλημα που ο εξουσιοδοτημενος τεχνικος της samsung λεγετε "sleep of death" μου ειπε ενω το προβλημα προκαλειτε απο το android 4.0.3 στα κινητα που του εχουν παει ακομα και αν αλλαξει σε android 4.0.4 τα περισσοτερα συνεχιζει και το κανει αλλα ποιο σπανια και εχουν βρει λυση μετο να αλλαζουν τη πλακετα του κινητου.

 

Εν ολιγης το θεμα ειναι μεν στο λειτουργικο αλλα σε πολλους παρολο που αλλαξαν λειτουργικο δεν αλλαξε κατι και θα πρεπει να το αφησω 2 εβδομαδες για να του αλλαξουν πλακετα και να διορθωθει το προβλημα.

 

Οποτε παιδια οσο και να παιδευομουνα παλι θα το εκανε κατα 80-90% των κινητων επομενως οσοι απλα περασανε νεο λογισμικο(4.0.4 ή leacked 4.1.2) σε πολλοι λιγους εφτιαξε το συγκεκρημενο προβλημα.

 

Οποτε πλεον περιμενω 2 εβδομαδες να το παραλαβω και να δω αν οντως θα διορθωθει το θεμα με αλλαγη πλακετας ή οχι.

 

Απλα ειπα να ενημερωσω γιατι παρολο το πριξημο που σας προκαλεσα και ολοι μου λεγατε να περασω την 4.0.4 ή 4.1.2 και οντως περασα δυο διαφορετικες 4.0.4 δεν αλλαξε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω νεοτερα για το κινητο μου και για το προβλημα που ο εξουσιοδοτημενος τεχνικος της samsung λεγετε "sleep of death" μου ειπε ενω το προβλημα προκαλειτε απο το android 4.0.3 στα κινητα που του εχουν παει ακομα και αν αλλαξει σε android 4.0.4 τα περισσοτερα συνεχιζει και το κανει αλλα ποιο σπανια και εχουν βρει λυση μετο να αλλαζουν τη πλακετα του κινητου.

 

Εν ολιγης το θεμα ειναι μεν στο λειτουργικο αλλα σε πολλους παρολο που αλλαξαν λειτουργικο δεν αλλαξε κατι και θα πρεπει να το αφησω 2 εβδομαδες για να του αλλαξουν πλακετα και να διορθωθει το προβλημα.

 

Οποτε παιδια οσο και να παιδευομουνα παλι θα το εκανε κατα 80-90% των κινητων επομενως οσοι απλα περασανε νεο λογισμικο(4.0.4 ή leacked 4.1.2) σε πολλοι λιγους εφτιαξε το συγκεκρημενο προβλημα.

 

εμενα μου φαινεται πολυ χλωμο να ειναι απο πλακετα .... σε όλον τον κοσμο που υπαρχει το Sleep Of Death τα service Samsung Δεν αναγνωριζουν σαν προβληματικη την συσκευη αλλα το λογισμικο και ΔΕΝ επισκευαζουν την συσκευη αλλά αλλάζουν το λογισμικο. Απο οτι καταλαβα το SOD ωφειλετε σε λαθη του kernel και συμβαινει σε πολλα τηλεφωνα android (ace , ace 2 klpklp ) Εξαλου αποδεδειγμενα οι Custom Roms (Jelly bam , Pulse ) που εχουν βελτιομενο kernel δεν εχουν θεμα SOD http://www.igio90.net/whychoose-jellybam/ , αλλα ακομα και εγω αλλα και τοσοι αλλοι με την PULSE δεν εχουμε κανενα θεμα.... και πως ξερει το service οτι η πλακετα που θα βαλει δεν θα εχει παλι προβλημα ???????

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι περιμενες να του πουνε?το απλο γι αυτους ειναι αλλαγη πλακετας και καλα,ασε που δεν θα την αλλαξουν
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι περιμενες να του πουνε?το απλο γι αυτους ειναι αλλαγη πλακετας και καλα,ασε που δεν θα την αλλαξουν

 

Εμείς μένουμε σε CM 10.1 vsync.. Άσε τους άλλους να λένε.. :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό σχεδόν από την μέρα που βγήκε σε κυκλοφορία (καπου 2 χρόνια) στα χέρια μου έχει υποστεί τα μαρτύρια του Προκρούστη, έχω δοκιμάσει όλες (μα όλες) τις ρομ που κυκλοφόρησαν και κυκλοφορούν εδώ και στο ΧDA (από την αγαπημένη 10.4 του Γιάννη στην GB έως την 8.3 rainbox στην JB) το κινητό δεν έμεινε ποτέ πάνω από 20 λεπτά με μαμά ρομ :p, την περνούσα ίσα ίσα για να περάσω την όποια custom που ήθελα να δοκιμάσω και ειλικρινά απορώ με to sleep death που αναφέρουν πράγματι πολλοί εδω μέσα αλλά και σto XDA, δεν είχα ποτέ υποστεί κάτι τέτοιο, άρα προφανώς και είναι θέμα του κέρνελ όπως είπε ο συμφορουμίτης πιο πάνω :)

Εν κατακλείδι, φίλε fits, πολύ φοβάμαι ότι σε παραμύθιασαν στο service περί πλακέτας....

Κι εγώ θα σου έλεγα όπως είπε και ο makis206 να βάλεις την pulse του Στράτου η οποία είναι ότι πιο κοντα στην φιλοσοφία της στοκ που τόσο θέλεις (αν και εμένα δεν μου αρέσει)

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μνήμη ram 837ΜΒ και έχω σε χρήση τα 756ΜΒ.

Πως μπορώ να κλέισω μερικές διεργασίες που μου καταναλώνουν RAM.

 

κάνω εκκαθ. μνήμης αλλά είναι μηδαμινές οι εφαρμογές που κλείνουν.

 

τα 756ΜΒ που χρησιμοποιούνται από τα 837ΜΒ , δεν είναι πρόβλημα για τη λειτουργία του κινητού?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μένουμε σε CM 10.1 vsync.. Άσε τους άλλους να λένε.. :p

 

εννοειται αυτο,που να δεις και τι εικονιδια κατεβαζω.....rootbox εβαλες?ειδα ποστ σου:p

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μνήμη ram 837ΜΒ και έχω σε χρήση τα 756ΜΒ.

Πως μπορώ να κλέισω μερικές διεργασίες που μου καταναλώνουν RAM.

 

κάνω εκκαθ. μνήμης αλλά είναι μηδαμινές οι εφαρμογές που κλείνουν.

 

τα 756ΜΒ που χρησιμοποιούνται από τα 837ΜΒ , δεν είναι πρόβλημα για τη λειτουργία του κινητού?

Κατα κανονα δεν ειναι προβλημα αφου ετσι λειτουργει το android. Τωρα αν αρχισει και κολλαει το κινητο λογο μνημης(κατι που δεν εχω διαβασει πουθενα) τοτε υπαρχουν τα task killers που κοβουν τις εφαρμογες που τρεχουν. Αλλα να ξερεις οτι μετα απο λιγο καποιες ξανατρεχουν, αυτες που θεωρει το συστημα οτι πρεπει να τρεχουν.

Συμπερασματικα: δεν ειναι προβλημα για τη λειτουργια του κινητου.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4502827#post4502827

 

Όπως και έγινε :mad:

Την επόμενη φορά, θα υπάρξει ποινή.

 

:offtopic: Τα 2-3 post που ανταλλαξα με τον φιλο Stephan city χθες περι τις 12 το βραδυ, τελειως ασχετα με τον...σκυλοκαβγα και αναφερομασταν στα περι θηκης και του extended battery kit ως εναλλακτικη λύση, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??? Περιμενω μια καλή εξηγηση από καποιον mod του thread, που δεν μας υποδεχτηκε με τον καλυτερο τροπο...

 

ΥΓ: Μολις μου περασει η...τσαντιλα, θα σας πω εντυπωσεις από το battery kit που αγορασα το απόγευμα :X

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

εννοειται αυτο,που να δεις και τι εικονιδια κατεβαζω.....rootbox εβαλες?ειδα ποστ σου:p

 

Έβαλα και rootbox και jellybam, αλλά επανήλθα στη cm10.1.. ;)

Έβαλα και κάτι ωραία εικονίδια..

Link to comment
Share on other sites

Άραγε το πίσω καπάκι από το κιτ με την μπαταρία των 2000 mah πωλείται χώρια και κουμπώνει με την μικρότερη μπαταρία η θα κολυμπάει από μέσα και θα βγαίνει!?
Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Τα 2-3 post που ανταλλαξα με τον φιλο Stephan city χθες περι τις 12 το βραδυ, τελειως ασχετα με τον...σκυλοκαβγα και αναφερομασταν στα περι θηκης και του extended battery kit ως εναλλακτικη λύση, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??? Περιμενω μια καλή εξηγηση από καποιον mod του thread, που δεν μας υποδεχτηκε με τον καλυτερο τροπο...

 

ΥΓ: Μολις μου περασει η...τσαντιλα, θα σας πω εντυπωσεις από το battery kit που αγορασα το απόγευμα :X

 

Ήταν εντελώς off topic τσέκαρε μήπως μετακινήθηκαν εδώ όπου και τους άρμοζε....;)

 

Υ.Γ. και μην αρπάζεσαι τόσο εύκολα, δεν διαγράφονται ποστ παρά μόνο όταν πρόκειται για επιθέσεις επί προσωπικού.

Απλά συνήθως μετακινούνται στα κατάλληλα θέματα για να μπορούν να τα διαβάσουν οι πράγματι ενδιαφερόμενοι.

Φαντάσου να μπορούσε ο καθείς να γράφει όπου ήθελε και για ότι ήθελε... χάος λέμε και αντε μετά να βρεις αυτό που ψάχνεις

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Άραγε το πίσω καπάκι από το κιτ με την μπαταρία των 2000 mah πωλείται χώρια και κουμπώνει με την μικρότερη μπαταρία η θα κολυμπάει από μέσα και θα βγαίνει!?

 

Δεν το βρίσκεις πουθενά σκέτο (το γνήσιο τουλάχιστον) και η "μαμά" μπαταρία σαφώς και δεν σταθεροποιείται σωστά με αυτό.;)

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Τα 2-3 post που ανταλλαξα με τον φιλο Stephan city χθες περι τις 12 το βραδυ, τελειως ασχετα με τον...σκυλοκαβγα και αναφερομασταν στα περι θηκης και του extended battery kit ως εναλλακτικη λύση, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??? Περιμενω μια καλή εξηγηση από καποιον mod του thread, που δεν μας υποδεχτηκε με τον καλυτερο τροπο...

 

ΥΓ: Μολις μου περασει η...τσαντιλα, θα σας πω εντυπωσεις από το battery kit που αγορασα το απόγευμα :X

 

απ' οτι ειδα μολις, τα ποστ μεταφερθηκαν εδω, στο θεμα των αξεσουαρ της συσκευης.

 

οποτε, Δημητρη, τωρα μπορεις να διωξεις την τσαντιλα και να μας πεις τις εντυπωσεις σου.:p

 

Offtopic

δεν θα ηταν καλυτερα οταν διαγραφεται, μεταφερεται κλπ ενα ποστ ή ενα θεμα, να ειδοποιουμαστε με π.μ.; ή μηπως υπαρχει αυτη η δυνατοτητα και δεν το γνωριζω;

Link to comment
Share on other sites

απ' οτι ειδα μολις, τα ποστ μεταφερθηκαν εδω, στο θεμα των αξεσουαρ της συσκευης.

 

οποτε, Δημητρη, τωρα μπορεις να διωξεις την τσαντιλα και να μας πεις τις εντυπωσεις σου.:p

 

Offtopic

δεν θα ηταν καλυτερα οταν διαγραφεται, μεταφερεται κλπ ενα ποστ ή ενα θεμα, να ειδοποιουμαστε με π.μ.; ή μηπως υπαρχει αυτη η δυνατοτητα και δεν το γνωριζω;

 

 

Είσαι αργός, σε πρόλαβα :p:lol:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ήταν εντελώς off topic τσέκαρε μήπως μετακινήθηκαν εδώ όπου και τους άρμοζε....;)

 

Υ.Γ. και μην αρπάζεσαι τόσο εύκολα, δεν διαγράφονται ποστ παρά μόνο όταν πρόκειται για επιθέσεις επί προσωπικού.

Απλά συνήθως μετακινούνται στα κατάλληλα θέματα για να μπορούν να τα διαβάσουν οι πράγματι ενδιαφερόμενοι.

Φαντάσου να μπορούσε ο καθείς να γράφει όπου ήθελε και για ότι ήθελε... χάος λέμε και αντε μετά να βρεις αυτό που ψάχνεις

 

Δυστυχως ξερω πολυ καλα τοσα χρονια πως λειτουργει το φορουμ...

Για να τελειωνουμε με το θεμα, αφου η συζητηση ηταν off topic (δεν λεω αδικα, δεν εχω προλαβει να δω ολα τα θεματα που αφορουν το SII μεσα σε μια εβδομαδα) γιατι δεν μεταφερθηκαν και τα 3 post μετα την αρχικη μου ερωτηση?? (κατι που ελπιζω να γινει) Πως να καταλαβω εγω λοιπον οτι μεταφερθηκαν για αυτο τον λογο?? Ποσο μαλιστα οταν δεν σχολιαστηκε τιποτα από τον moderator που το εκανε με το συνηθες link που θα μας εδειχνε το σωστο thread.

Εν πασει περιπτωσει, αν διαφωνεις μην το συνεχισουμε - ασε να το κανει καποιος mod με pm.

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...