Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα μου φαινεται πολυ χλωμο να ειναι απο πλακετα .... σε όλον τον κοσμο που υπαρχει το Sleep Of Death τα service Samsung Δεν αναγνωριζουν σαν προβληματικη την συσκευη αλλα το λογισμικο και ΔΕΝ επισκευαζουν την συσκευη αλλά αλλάζουν το λογισμικο. Απο οτι καταλαβα το SOD ωφειλετε σε λαθη του kernel και συμβαινει σε πολλα τηλεφωνα android (ace , ace 2 klpklp ) Εξαλου αποδεδειγμενα οι Custom Roms (Jelly bam , Pulse ) που εχουν βελτιομενο kernel δεν εχουν θεμα SOD http://www.igio90.net/whychoose-jellybam/ , αλλα ακομα και εγω αλλα και τοσοι αλλοι με την PULSE δεν εχουμε κανενα θεμα.... και πως ξερει το service οτι η πλακετα που θα βαλει δεν θα εχει παλι προβλημα ???????

Σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο εχω φιλε με htc και την 4.0.3 που του κανει κι αυτου το εν λογο προβλημα αλλα πολυ σπανια απο το δικο μου αντε να του το κσνει μια φορα την εβδομαδα.

 

Και απλα σας ειπα τι μου ειπε ο τεχνικος οπως επισης μου ειπε οτι του εχουν παει μονο 5-6 s2 και ολα αγορασμενα απο πλαισιο.

Τι να πω στσ πρωτα που τους πηγαν δοκιμασαν να αλλαξουν μονο το λογισμικο περνωντας τους παλι απο την αρχη σωστα την 4.0.3 με αποτελεσμα μετα απο λιγες μερες να τους το πηγανε παλι πισω και γι' αυτο πλεον αλλαζουν πλακετα και δεν τους τα ξαναγυρισαν πισω τι να πω δεν ξερω απλα λεω τι μου ειπε ο εξουσιοδοτημενος τεχνικος παιδια.

Εγω δεν ειμαι τεχνικος για να ξερω ετσι.

 

Τι να πω ας ελπισουμε μετα απο 1-2 εβδομαδες που θα παω να το παρω οντως να λυθει το προβλημα.

 

Αλλωστε παλι με βαση τα λεγομενα του εξουσιοδοτημενου τεχνικου της samsung hellas μου ειπε οτι ναι μεν παγκοσμιως αυτο ειναι πολυ κοινο προβλημα αλλα στην ελλαδα τωρα τελευταια ξεκινησαν να το βλεπουν ισως γιατι πολυς κοσμος πηρες το s2 στις προσφορες που ηταν φτηνοτερο γι' αυτο και ριχτηκαν πολλα s2 στην ελληνικη αγορα.

 

Ο καιρος θα δειξει παιδες....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ενας φιλος πηρε το SII μεταχειρησμενο σε πολυ καλη κατασταση,και πριν το παρει φοραφε αν θυμαμαι καλα την 4.0,4 ...οταν το πηρε και μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων που του εκανε ο προηγουμενος κατοχος του εχει τωρα την 2.3

λογικα και αφου εχει την συσξευη μια βδομαδα δεν πρεπει να ειχε παρει αναβαθμηση στην 4.0.4??

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό σχεδόν από την μέρα που βγήκε σε κυκλοφορία (καπου 2 χρόνια) στα χέρια μου έχει υποστεί τα μαρτύρια του Προκρούστη, έχω δοκιμάσει όλες (μα όλες) τις ρομ που κυκλοφόρησαν και κυκλοφορούν εδώ και στο ΧDA (από την αγαπημένη 10.4 του Γιάννη στην GB έως την 8.3 rainbox στην JB) το κινητό δεν έμεινε ποτέ πάνω από 20 λεπτά με μαμά ρομ :p, την περνούσα ίσα ίσα για να περάσω την όποια custom που ήθελα να δοκιμάσω και ειλικρινά απορώ με to sleep death που αναφέρουν πράγματι πολλοί εδω μέσα αλλά και σto XDA, δεν είχα ποτέ υποστεί κάτι τέτοιο, άρα προφανώς και είναι θέμα του κέρνελ όπως είπε ο συμφορουμίτης πιο πάνω :)

Εν κατακλείδι, φίλε fits, πολύ φοβάμαι ότι σε παραμύθιασαν στο service περί πλακέτας....

Κι εγώ θα σου έλεγα όπως είπε και ο makis206 να βάλεις την pulse του Στράτου η οποία είναι ότι πιο κοντα στην φιλοσοφία της στοκ που τόσο θέλεις (αν και εμένα δεν μου αρέσει)

Και το οτι αλλαζεις ρομ για πλακα ειναι κατα τη γνωμη σου σωστο γι' αυτο και μας το τονιζεις?

Απλα εσυ ετοιχες σε πολυ καλο κινητο και δεν μασαει τι να σου πω εμεις τυχαμε σε σκαρτο δεν ξερω τι να σου πω.

 

Παντως με την νεα επισημη τελικη 4.1.2 που λενε θα αλλαξει ολη η διαμορφωση της μνημης δεν ξερω κατα ποσο θα μπορειτε να αλλαξετε σε αλλη ρομ επισημη ή οχι.

 

Τι να σου πω ρε φιλε μπορει οντως να με δουλευαν και να μου λεγανε αρλουμπες δεν μπορω να το ξερω αυτο.

Εμενα με νοιαζει οταν μου το δωσουν να δουλευει σωστα το κινητο χωρις προβληματα απο εκει και περα οτι και να του κανουν(ειτε ξαναπερασμα της 4.0.3, ειτε αλλαγη πλακετας, ειτε τιποτα) δεν με απασχολει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, είναι μιλάμε για να κόβεις φλέβες! :banghead:

 

Παιδιά ήμαρτον! Όχι άλλο κάρβουνο!!!!!! :(

 

----------------------------------------------------------------------------------------

EDIT: Φίλος, κάτοχος s2, με ρωτούσε αν υπάρχει η δυνατότητα να στέλνει αυτόματα ένα ευγενικό μυνημα στις κλείσεις που απορυπτει, του στιλ "Δεν μπορώ να σας μιλήσω τώρα, θα σας καλέσω το συντομότερο δυνατό. Το είδε από μένα και του άρεσε:p

 

Δεν γνωρίζω όμως αν το κάνει και το s2.

 

A!!!!! Εντελώς μαμά είναι το κινητό. 4.0.3 δηλαδή.

 

Και μην με ρωτήσετε αν του σβήνει!!!!:p

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Απλα εσυ ετοιχες σε πολυ καλο κινητο και δεν μασαει τι να σου πω εμεις τυχαμε σε σκαρτο δεν ξερω τι να σου πω.

 

Παντως με την νεα επισημη τελικη 4.1.2 που λενε θα αλλαξει ολη η διαμορφωση της μνημης δεν ξερω κατα ποσο θα μπορειτε να αλλαξετε σε αλλη ρομ επισημη ή οχι.

 

Τι να σου πω ρε φιλε μπορει οντως να με δουλευαν και να μου λεγανε αρλουμπες δεν μπορω να το ξερω αυτο.

Εμενα με νοιαζει οταν μου το δωσουν να δουλευει σωστα το κινητο χωρις προβληματα απο εκει και περα οτι και να του κανουν(ειτε ξαναπερασμα της 4.0.3, ειτε αλλαγη πλακετας, ειτε τιποτα) δεν με απασχολει.

 

Λοιπον....επειδη συνηθως στα ποσταρισματα σου προσπαθεις να βαλεις την λογικη σου για να καταλαβεις τις απαντησεις που δινονται για τα ερωτηματα σου......εξηγησε μου πως σχετιζονται ρομ και πλακετα????

Δηλαδη αν αλλαξει πλακετα και μετα βαλει την 4.0.4 μεσα στο τηλεφωνο και δουλευει σωστα....ηταν θεμα πλακετας.

Ok το λυσαμε αυτο...

Για αυτους που εχουν περασει στο τηλεφωνο τους την 4.0.4 και δεν εχουν κανενα προβλημα????

Τι θα μας απαντουσε ο τεχνικος???

Φανταζομαι θα ελεγε οτι σε αυτα τα τηλεφωνα υπαρχει ηδη η σωστη πλακετα..!!!!

Μπραβο τεχνικε!!!

Και τοτε αφου εχουν την "καλη" πλακετα γιατι κολλουσαν με την 4.0.3????

Μουγκα ο "τεχνικος"..!!!!!

Τελος παντων ελπιζω να ξεμπλεξεις συντομα και ανεξοδα.....

 

 

Και το οτι αλλαζεις ρομ για πλακα ειναι κατα τη γνωμη σου σωστο γι' αυτο και μας το τονιζεις?

 

Εδω fits13 δεν πρεπει να εισαι τοσο απολυτος.....

Τι σωστο και λαθος?

Σωστο ειναι οτι βολευει τον καθενα.....

Δηλαδη επειδη εγω αγορασα καποτε laptop με windows vista πρεπει να μεινω με αυτα για παντα??

Να μην βαλω ποτε τα 7αρια????

Η αν μου αρεσουν τα xp να μην τα βαλω επειδη δεν το αγορασα με αυτα?????

;););) (Καταλαβες τι εννοω.....)

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Το απανρησα ΗΔΗ αυτο.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ αυτο τωρα που κολλαει απο τη στιγμη που φταιει η 4.0.3 αν αλλαζωντας πλακετα θα φτιαξει.

 

Αν και αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι εντελως κουλο π.χ. αν ζεσταινετε αρκετα ο επεξεργαστης του κινητου με αποτελεσμα να κολλαει δεν ειναι λογικο οτι αλλαζωντας τον να φτιαξει?

 

Ειναι κατι σαν τα pc αν δηλαδη μια μητρικη υπολογιστη ειναι ελλατωματικη ενω τα windows δουλευουν μια χαρα αποκλιεται να κολλαει το συστημα λογο μητρικης?

 

Οποτε εχει κατα ενα μερος μαι λογικη τωρα γιατι και πως μην ρωτας εμενα αλλα την samsung hellas.

 

Το οτι θα ειναι ανεξοδα εννοειτε αφου το κινητο ειναι 1μιση μηνα το πολυ οποτε εννοειτε οτι εχει εγγυηση φιλε μου και δεν θα πληρωσω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

----------------------------------------------------------------------------------------

EDIT: Φίλος, κάτοχος s2, με ρωτούσε αν υπάρχει η δυνατότητα να στέλνει αυτόματα ένα ευγενικό μυνημα στις κλείσεις που απορυπτει, του στιλ "Δεν μπορώ να σας μιλήσω τώρα, θα σας καλέσω το συντομότερο δυνατό. Το είδε από μένα και του άρεσε:p

 

Δεν γνωρίζω όμως αν το κάνει και το s2.

 

A!!!!! Εντελώς μαμά είναι το κινητό. 4.0.3 δηλαδή.

 

Και μην με ρωτήσετε αν του σβήνει!!!!:p

 

αν παει ρυθμισεις->κληση->ρυθμισεις μηνυματων απορριψης, κανει αυτο ακριβως που θελει. εχω την 4.0.4, αλλα φανταζομαι πως και στην 4.0.3 το ιδιο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Και όπως έλεγα στα προηγούμενα πόστ φίλοι μου. Δεν χρειαζόντουσαν ανησυχίες. Η 4.1.2 ξεκίνησε να αναβαθμίζεται στο Galaxy S II από σήμερα επίσημα και ολοκληρωμένη. (Μιχάλη είδες; :D) Εδώ λοιπόν η πληροφορία http://www.sammobile.com/2013/01/23/samsung-rolls-out-android-4-1-2-jelly-bean-update-to-the-galaxy-s-ii/#comment-16035 και εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9100&pcode=0&os=1&type=1#firmware το download όπου για την ώρα κυκλοφορεί η Ισπανική version αλλά θα έχει κανονικά Ελληνικά σε όλα όπως όλες οι 4.1.2 android συσκευές. Οπότε Enjoy ;) Εδώ κάποιες από τις νέες δυνατότητες και λειτουργίες της 4.1.2 στο Galaxy S II:

 

Some of the Enhancements in the new Jelly Bean Update:

- Buttery Smooth Performance & Great Stability (Thanks to Project Butter)

- Full User Interface Revamp (Same UI as of the Galaxy S III and Galaxy Note II)

- TouchWiz Nature UX

- Samsung’s S Cloud services

- New Lockscreen With Many Customization Options

- New Features like Direct Call, Smart Stay and Pop-up Play

- New Widgets (From Galaxy S III)

- Free 50GB Dropbox Storage

- 2 Home screen modes

- New Notification bar With More Notification Toggles

- Google Now

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Και όπως έλεγα στα προηγούμενα πόστ φίλοι μου. Δεν χρειαζόντουσαν ανησυχίες. Η 4.1.2 ξεκίνησε να αναβαθμίζεται στο Galaxy S II από σήμερα επίσημα και ολοκληρωμένη. (Μιχάλη είδες; :D) Εδώ λοιπόν η πληροφορία http://www.sammobile.com/2013/01/23/samsung-rolls-out-android-4-1-2-jelly-bean-update-to-the-galaxy-s-ii/#comment-16035 και εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-I9100&pcode=0&os=1&type=1#firmware το download όπου για την ώρα κυκλοφορεί η Ισπανική version αλλά θα έχει κανονικά Ελληνικά σε όλα όπως όλες οι 4.1.2 android συσκευές. Οπότε Enjoy ;) Εδώ κάποιες από τις νέες δυνατότητες και λειτουργίες της 4.1.2 στο Galaxy S II:

 

Some of the Enhancements in the new Jelly Bean Update:

- Buttery Smooth Performance & Great Stability (Thanks to Project Butter)

- Full User Interface Revamp (Same UI as of the Galaxy S III and Galaxy Note II)

- TouchWiz Nature UX

- Samsung’s S Cloud services

- New Lockscreen With Many Customization Options

- New Features like Direct Call, Smart Stay and Pop-up Play

- New Widgets (From Galaxy S III)

- Free 50GB Dropbox Storage

- 2 Home screen modes

- New Notification bar With More Notification Toggles

- Google Now

 

Την εχεις περάσει?Εγώ την εχω κατεβάσει και περιμένω τα πρώτα συμπερασματα για να δω τι θα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Την εχεις περάσει?Εγώ την εχω κατεβάσει και περιμένω τα πρώτα συμπερασματα για να δω τι θα κάνω!

 

Όχι φίλε. Το S II μου πλέον το έχει φίλος μου αλλά θα την περάσουμε με την πρώτη ευκαιρία. Από την στιγμή που την κατέβασες δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι για κάτι αφού είναι επίσημη. Φλάσαρέ την και πές μας εδώ τις εντυπώσεις σου ;) Σκέψου ότι όταν είχε βγεί η leak την είχα φλασάρει απευθείας :D

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα τοσο γκαντεμης ειμαι ποια ρε παιδια...

 

Χτες πηγα το κινητο στο samsung service και σημερα ξεκινησε να κυκλοφορει η 4.1.2???

Τουλαχιστον κυκλοφορει και στην ελλαδα ή προς το παρον μονο στο εξωτερικο?

 

Τι να πω τουλαχιστον να περασουν αυτη απο την samsung και ας δουλευει σωστα ωστε να μην χρειαζεται να το ξανα-πηγαινω πισω.

 

Τελος θα περνιεται μονο μεσω samsung kies ή και μεσω ota?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε. Το S II μου πλέον το έχει φίλος μου αλλά θα την περάσουμε με την πρώτη ευκαιρία. Από την στιγμή που την κατέβασες δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι για κάτι αφού είναι επίσημη. Φλάσαρέ την και πές μας εδώ τις εντυπώσεις σου ;) Σκέψου ότι όταν είχε βγεί η leak την είχα φλασάρει απευθείας :D

 

Την leaked την είχα περάσει κι εγώ αμέσως και δύο φορές μάλιστα αλλά επειδή τώρα βλέπω ότι η Samsung έχει ανακοίνωση αλλαγές στην διαχείρηση της μνήμης,φοβάμαι μην είναι μπλέξιμο μετά αν θες να γυρίσεις σε επίσημη ελληνική για να κανεις το update για να ισχύει η εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Τελος θα περνιεται μονο μεσω samsung kies ή και μεσω ota?
Απ'οτι λεγεται θα περνιεται μονο μεσω Kies (και Odin βεβαια) και οχι OTA, λογω του repartition μου ακουγεται και λογικο..

 

Edit: Στο sammobile αναφερει οτι θα μπαινει και OTA!:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε από τον πρωτο που θα περασει την ισπανικη, αν τελικα ισχυει το repartition η οχι...τι ειναι καλυτερο ομως, δεν ξερω...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από χτες και χωρίς κανένα πέσιμο η οθόνη μου χάλασε. Τι μπορώ να κάνω? είναι σε εγγύηση ακόμα....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από χτες και χωρίς κανένα πέσιμο η οθόνη μου χάλασε. Τι μπορώ να κάνω? είναι σε εγγύηση ακόμα....

 

Το εχεις φλασαρει με άλλο fw?

Link to comment
Share on other sites

Παντως μονο απο τις εικονες βλεπω πολλες καλες προσθηκες π.χ. το να μπορεις να δεις πληροφοριες στην lock screen oπως το αν εχεις μυνηματα κ.τ.λ. κατι που για να το κανεις στην 4.0.χ επρεπε να κατεβασεις αλλο προγραμμα(π.χ. noled)

http://www.sammobile.com/wp-content/uploads/2013/01/Screenshot_2013-01-23-04-21-02-150x150.png

Δικαιωμα να αλλαξεις οθονη

http://www.sammobile.com/wp-content/uploads/2013/01/Screenshot_2013-01-23-04-20-08-150x150.png

Αν κοιτας την οθονη δεν κλεινει(Ακου κουλαμαρες που σκεφτονται)

http://www.sammobile.com/wp-content/uploads/2013/01/Screenshot_2013-01-23-04-20-33-150x150.png

 

http://www.sammobile.com/wp-content/uploads/2013/01/Screenshot_2013-01-23-05-21-23.png

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε από τον πρωτο που θα περασει την ισπανικη, αν τελικα ισχυει το repartition η οχι...τι ειναι καλυτερο ομως, δεν ξερω...

 

εγω παντως θα περιμενω να βγει η επισημη για την χωρα της πρωτης εγκαταστασης 4,0,4 (open Austria ) , θα του περασω την μαμισια και μετα με ΚΙΕΣ την 4,1,2 . να εχω το κεφαλι μου υσυχο.

 

Παντως απο το sammobile παραθετω μαι απαντηση σε ενα ερωτημα καποιου :

 

As samsung said earlier s2 can only be upgraded via kies…is it possible to flash via odin..

Will there be any problem…

Because samsung earlir said about emmc partition…

So any genius plz clear…it will be helpful s2 owner..

I am note owner…so cant check…

 

Report this comment

 

andnote | 23 January 2013 at 05:33

 

There is no need of a re-partition as there are no memory changes. You can flash the Jelly Bean FW with Odin as you would flash any other Firmware.

 

 

οποτε δεν ξερω τελικα τι ισχυει.....

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα των firmware, υπαρχει φιλος που φλασαρε ηδη και δεν υπαρχει οριστικα κανενα repartition - παραμενουν 2GB διαθεσιμα.

Οποτε case closed, παμε για άλλες αποριες στο σχετικο thread που προβλεπεται να παρει φωτια!! :)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έβαλα, περιμένω να δω αν έχει λυθεί το πρόβλημα με το media scanner

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έβαλα, περιμένω να δω αν έχει λυθεί το πρόβλημα με το media scanner

 

πρωτες εντυπωσεις??

Link to comment
Share on other sites

πρωτες εντυπωσεις??

 

Φοβάμαι ότι έχει πάλι το ίδιο θέμα με το media scanner, προσπαθώ και εγώ να το καταλάβω

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι έχει πάλι το ίδιο θέμα με το media scanner, προσπαθώ και εγώ να το καταλάβω

 

περα απο αυτο εχει αλλαξει το κινητο???? απο αποδοση και ομαλοτητα??? Φερνει τελικα σε S3 οπως λενε ??

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι έχει πάλι το ίδιο θέμα με το media scanner, προσπαθώ και εγώ να το καταλάβω

 

Πως μπορεί κανείς να το τσεκάρει αυτό;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα τοσο γκαντεμης ειμαι ποια ρε παιδια...

 

Χτες πηγα το κινητο στο samsung service και σημερα ξεκινησε να κυκλοφορει η 4.1.2???

Sammy's watching you!

:happy:

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...