Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Τους τελευταίους μήνες έχει ανέβει λίγο η Vodafone εδώ. Παλιότερα ο ίδιος σταθμός τα μεσημέρια έδινε μονοψήφια νούμερα (<10) με B3 + B20. Πιθανότατα έπαιξε ρόλο και ο νέος #4425 στο κέντρο της πόλης, που αποσυμφόρησε αυτούς στα βουνά. 

Έχεις εντοπίσει σε κανα σημείο 5G εντός πόλης Σπάρτης; η με vodafone, ή και με cosmote; Γιατί θυμάμαι οτι έδινες αποτελέσματα και απο άλλη εταιρία εκτός vodafone..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nikos_96 said:

Έχεις εντοπίσει σε κανα σημείο 5G εντός πόλης Σπάρτης; η με vodafone, ή και με cosmote; Γιατί θυμάμαι οτι έδινες αποτελέσματα και απο άλλη εταιρία εκτός vodafone..

Και με τις 3 εταιρείες δίνω αποτελέσματα. 5G πραγματικό έχει μόνο η "πράσινη" εδώ. Η Vodafone δείχνει καμιά φορά το σηματάκι για 5G από την καινούρια κεραία. (#4425), αλλά μάλλον είναι λάθος ρύθμιση. Το Netmonster το δείχνει μόνιμα disconnected. Στην ουσία με 4G παίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Όπου και να προσπάθησα φέτος να χρησιμοποιήσω δεδομένα ( Πηλιο - Πάργα - Θεσσαλονίκη περίχωρα και Βόλο ) μια αποτυχία το δίκτυο. Απίστευτα αργό, η κάλυψη απλά οκ ( η πράσινη σε χαμηλές στάθμες σήματος κλάσεις ανώτερη και σε ταχύτητα και σε σταθερότητα ) και γενικά απόρησα πώς είναι δυνατόν να είναι τόσο χάλια η κατάσταση και να μην κάνουν κάτι. Με τις εναλλαγές βέβαια δεν είχα θέμα, με Galaxy S22 Ultra, δεν βίωσα κάτι τέτοιο. Πάντως δεν θα την επέλεγα για συμβόλαιο με απεριόριστα την παρούσα στιγμή, ούτε με την προσφορά των 28.5 ευρώ που είχε βγάλει. Πραγματικό χάλι.

 

Υ.Γ.: Ακριβώς για το λόγο αυτό, έδωσα τα €9.90 για απεριόριστα data δις, στην πράσινη που πραγματικά με εντυπωσίασε ( αν και, επίσης, ορισμένες φορές το 5G της είναι επιεικώς πάναργο)

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τα 9,90 της καλοκαιρινής προσφοράς;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7804ebfa9d526aea7f408e1bcc02ade8.jpg
Κέντρο ανεβασμένα για την εποχή επίπεδα ταχύτητας και δέν ξέρω τον λόγο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε ενα μεγάλο Group τουριστών.  

Αύριο θα ερθει άλλο. 🙂

Μην ξεχναμε και κατι καταστήματα Vodafone με φτηνές micro κεραίες μεσα κρυμμένες που ξεφουσκώνουν το χάος μεχρι να βγει η ..πριζα 🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις πει κιαλλες φορές αυτό, είναι λες και ξες ότι κάποιος βγάζει το "ρούτερ" από την πρίζα.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε ρνα μεγάλο Group τουριστών.  
Αύριο θα ερθει άλλο.
Μην ξεχναμε και κατι καταστήματα Vodafone με φτηνές micro κεραίες μεσα κρυμμένες που ξεφουσκώνουν το χάος μεχρι να βγει η ..πριζα

Υποπτεύομαι οτι επειδή βρισκόμουν στα ΚΤΕΛ και τα κτέλ έχουν σύμβαση με την vf τηλεματική / gps και εταιρικά τηλέφωνα μήπως έχουν χώσει micro στον σταθμό εκεί…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μπα, θα είχες καλό Upload τουλάχιστον αν συνέβαινε αυτό

Poco X3 Pro



Link to comment
Share on other sites

Μπα, θα είχες καλό Upload τουλάχιστον αν συνέβαινε αυτό

Poco X3 Pro





Το upload ήταν πανω απο 50 με το ookla η εφαρμογή της vf νομίζω δείχνει λάθος το upload παντού.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, πάντως με αναζήτηση στο εργαλείο της ΕΕΤΤ βγαίνουν Micro στο ΚΤΕΛ Χανίων από τη Vodafone και τη Wind, όχι Victus αλλά ξέχωρα. Σωστή η υποψία σου λοιπόν.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, πάντως με αναζήτηση στο εργαλείο της ΕΕΤΤ βγαίνουν Micro στο ΚΤΕΛ Χανίων από τη Vodafone και τη Wind, όχι Victus αλλά ξέχωρα. Σωστή η υποψία σου λοιπόν.

Poco X3 Pro



Της Wind η κεραία βρίσκεται πάνω στο ξενοδοχείο Σαμαριά κολλητά στα ΚΤΕΛ και υπάρχει εκεί πολλά χρόνια.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6B7DD7DF-95EC-4369-B836-464BA8E320C4.thumb.jpeg.c458736fc23f963b2a3456a9454feb61.jpeg

massive και στον σταθμό με enb 64. Βέβαια η είναι out η είναι της wind και δεν έχει βάλει η Voda . Η πλατεία αριστοτελους συνεχίζει να έχει απαισιο performance ΝΕ ταχύτητες 20-30 mbps τώρα που ακόμα δεν έχουν γυρίσει όλοι καλά καλα

(Ουψ σε λάθος νήμα )

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχει θέμα η Αριστοτέλους, το έχω επισημάνει κι εγώ πολλές φορές, αφορά βέβαια την μπλε.

Μια και εκ παραδρομής το έγραψες εδώ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, p_k said:

Εδώ και καιρό έχει θέμα η Αριστοτέλους, το έχω επισημάνει κι εγώ πολλές φορές, αφορά βέβαια την μπλε.

Μια και εκ παραδρομής το έγραψες εδώ.

Εγώ για την voda λέω οτι σέρνεται . Υπέροχα . Αυτό το massive τι δουλειά έχει εκεί; Για να το βλέπουμε απλά ; Γιατί έχει καιρό που μπήκε 

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι κακός 🙂

Κάνει φιλότιμες προσπάθειες η Vodafone το τελευταίο 3μηνο ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΆ.

Ομως άργησε, και εξακολουθεί να ΧΑΛΑΕΙ ΕΡΓΑΤΟΏΡΕΣ των τεχνικών της σε στήσιμο κεραιών χωρίς n78 readiness. 

Θα μπορούσαν να εστηναν n78 hardware και ας μην ειχαν έτοιμο  Back haul ΑΚΟΜΑ για να μην χαθουν περισσότερες εργατοώρες αργότερα οταν θα ΕΧΟΥΝ back haul και ίνες και θα πρέπει να  ξανα ... ανέβουν σε ιστούς και σε basebands/radios

Χαμένες εργατοώρες. Απλά.

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί όλα αυτά να μην τα συνεκτιμούν στο οικονομικό τμήμα και αυτό ισχύει για κάθε εταιρία κινητής. 

Προφανώς έχουν τον δικό τους σχεδιασμό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την αναγνωρίζω αυτή την προσπάθεια , αλλά τον ανταγωνισμό δεν τον φτάνουν ειδικά στο θέμα n78 . Η cosmote στο κέντρο της Θεσσαλονίκης έχει 2 σταθμους με n78 .Η Voda έχει 4 . Και η κάλυψη τους σε n78 είναι πολύ μικρότερη από της πράσινης . Αν έχουν τα huawei εμβέλεια mmWave να τα αλλάξουν 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/vodafone-4g-throttling/ Ανακοίνωση περί μη περιορισμού ταχύτητας...
Με λίγα λόγια το throttling των 3.7mbps δεν είναι το "νόμιμο" throttling των 64kbps. Δεν αναφέρει πουθενά για το throttling του Netflix, YouTube, Facebook κλπ.
Link to comment
Share on other sites

εχω data unlimited ! θεσσαλονικη που βρεθηκα προσφατα για 5 μερες και ηθελα το ιντερνετ στο κινητο για δουλειες αλλα και για να περναει η ωρα μου κτλ με εβγαλε την ψυχη αληθεια ! πολλες φορες το γυρνουσα σε H+ γιατι παρολο που εδειχνε 4g φουλ δεν κατεβαινε τιποτα ! σε γενικες γραμμες ξενερωσα παιδια ! μιλαω για περιοχη ολυμπιαδος κυριως και γενικως εκει γυρω !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για την voda λέω οτι σέρνεται . Υπέροχα . Αυτό το massive τι δουλειά έχει εκεί; Για να το βλέπουμε απλά ; Γιατί έχει καιρό που μπήκε 

Συμφωνώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, freddaras said:

εχω data unlimited ! θεσσαλονικη που βρεθηκα προσφατα για 5 μερες και ηθελα το ιντερνετ στο κινητο για δουλειες αλλα και για να περναει η ωρα μου κτλ με εβγαλε την ψυχη αληθεια ! πολλες φορες το γυρνουσα σε H+ γιατι παρολο που εδειχνε 4g φουλ δεν κατεβαινε τιποτα ! σε γενικες γραμμες ξενερωσα παιδια ! μιλαω για περιοχη ολυμπιαδος κυριως και γενικως εκει γυρω !

Κριμα,γενικα οσοι έχουν Vodafone και κινούνται Θεσσαλονίκη θα ταλαιπωρηθούν ειδικά στο κέντρο. Μόνιμα χαμηλές ταχύτητες και πολλές εναλλαγές χωρίς λόγο από 5G σε 3G. Επισης και να πέφτουν οι κλήσεις εν κινήσει χωρίς λόγο. 
Τα 2 καρτοσυμβολαια φοιτητικά των γονιών μου τα πήγα στους άλλους δυο παρόχους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, freddaras said:

εχω data unlimited ! θεσσαλονικη που βρεθηκα προσφατα για 5 μερες και ηθελα το ιντερνετ στο κινητο για δουλειες αλλα και για να περναει η ωρα μου κτλ με εβγαλε την ψυχη αληθεια ! πολλες φορες το γυρνουσα σε H+ γιατι παρολο που εδειχνε 4g φουλ δεν κατεβαινε τιποτα ! σε γενικες γραμμες ξενερωσα παιδια ! μιλαω για περιοχη ολυμπιαδος κυριως και γενικως εκει γυρω !

Καλά άνω πόλη Καλλιθέα συκιες η Vodafone είναι τελείως για τα πανηγύρια 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...