Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια το χειροτερο ολων ηταν οταν εδειχνε 4g φουλ σημα (δεν εχω συσκευη 5g ακομη) και δεν κατέβαινε τίποτα μιλαμε ! μια συναλλαγή ηθελα να κανω σε μια φαση απο το κινητό και ανεβηκα ταράτσα ! για netflix κτλ ουτε για αστείο εκει που ημουν ! γενικα ξενέρωσα δεν περιμενα παπαδες αλλα οχι και τετοιο χαος ! (μιλαω παντα για περιοχή ολυμπιαδος πανω απο το διοικητήριο κτλ )

Link to comment
Share on other sites

Καλά άνω πόλη Καλλιθέα συκιες η Vodafone είναι τελείως για τα πανηγύρια 

Και απο τον περιφερειακό κατεβαίνοντας τον κόμβο επταπυργίου και στην Ανθέων μεγάλο πρόβλημα χρόνια τώρα και απο οτι ειδα τίποτα δεν άλλαξε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zerokill said:


Και απο τον περιφερειακό κατεβαίνοντας τον κόμβο επταπυργίου και στην Ανθέων μεγάλο πρόβλημα χρόνια τώρα και απο οτι ειδα τίποτα δεν άλλαξε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το τραγικότερο είναι οι κλήσεις που πέφτουν και το συνεχόμενο edge πάνω στον περιφεριακο

Link to comment
Share on other sites

Το τραγικότερο είναι οι κλήσεις που πέφτουν και το συνεχόμενο edge πάνω στον περιφεριακο

Ναι μόνιμο πρόβλημα στα δυτικά στα ανατολικα μετα την πυλαία ειναι οκ.

Χανιά παλιό λιμάνι το δίκτυο εχει λαλήσει
656823a6fcea30488330a2fb3840fceb.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τι σκάλωμα έχει φάει η vodafone και κάθε λίγο βγάζει σημαντικό μήνυμα φορέα και μας εχει τρελάνει στα Welcome to Vodafone? Και στο δικό μου και στις γυναίκας το iphone συνέχεια αυτα τα μηνύματα.
Μπορώ να απενεργοποίησω τα μηνύματα φορέα σε iphone γιατί καταντάει σπαστικό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι και τούτο 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πάλι και τούτο 

Τα έκανα και τα 2 ένα restart και τωρα ηρέμησαν.
Ότι νάναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τι σκάλωμα έχει φάει η vodafone και κάθε λίγο βγάζει σημαντικό μήνυμα φορέα και μας εχει τρελάνει στα Welcome to Vodafone? Και στο δικό μου και στις γυναίκας το iphone συνέχεια αυτα τα μηνύματα.
Μπορώ να απενεργοποίησω τα μηνύματα φορέα σε iphone γιατί καταντάει σπαστικό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και σε εμένα το κάνει. Και χάνετε τελείως το σήμα και από τις 2 κάρτες και μετά επανέρχεται και αρχίζουν τα pop-up με το welcome to Vodafone. Έχεις μήπως Samsung κινητό; Εγώ έχω το s22 Ultra και λέω μήπως είναι κανένα bug του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγω !

 Crashed BASEBAND μονο η Vodafone μπορει να προκαλέσει συνήθως μεταξύ κελιών που συνορεύουν με παλιες / νεες κεραίες με διαφορετικό Network policy σε thresholds)

Το εχω δει σε 4 συσκευές με Mediatek και Qualcomm ( ακομα και 888 ή 8 gen 1 , παλιά και νεότερες Firmware)

 Συμβαίνει μονο σε Vodafone να κολλάει ολόκληρη baseband συνδρομητών. ( Το καταλαβαίνεις απο την απωλεια σήματος και μετα  Welcome to Vodafone Sim Toolkit message)

 

Κατι κάνουν πολυ λαθος με τα thresholds 

Δεν φταίει η Qualcomm ουτε η Mediatek που η Vodafone δεν ακολουθεί σωστα τα πρότυπα και την αρμονική συμπεριφορά ενός δικτύου.

Λέγαμε για τα failed  handovers και τώρα θα μιλάμε και για crashed ολοκληρωτικά.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το κάνει. Και χάνετε τελείως το σήμα και από τις 2 κάρτες και μετά επανέρχεται και αρχίζουν τα pop-up με το welcome to Vodafone. Έχεις μήπως Samsung κινητό; Εγώ έχω το s22 Ultra και λέω μήπως είναι κανένα bug του κινητού.

Σε iphone συσκευες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Σε iphone συσκευες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άρα είναι θέμα δίκτυου. Κλαψ...
Link to comment
Share on other sites

Να καλέσετε στο 13840 και αναφέρετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε!

Είναι χωρίς χρέωση!

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, konstantinos77 said:

Να καλέσετε στο 13840 και αναφέρετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε!

Είναι χωρίς χρέωση!

Πιστεύεις οτι αν τους πεις οτι η BASEBAND κανει CRASH και RESET λόγω conflicting loopy thresholds του DSS θα το κατανοήσουν???? 🙂 🙂

Ούτε που θα το στείλουν στο LEVEL2 support. 

Θα σου πουν φταίει η συσκευή. κάνε επαναφορά. ( 4 συσκευές με παλια firmware και νεα εχω δει να το κανουν σε συγκεκριμένες περιοχές )

Τι να πρωτο κοιτάξουν εκεί στο NOC .   KPIs  EIRP KPIs κίνησης και ταυτόχρονων συσκευών?

KPIs για hand overs.?

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή Θήβας-Λιβαδειάς το κινητό χάνει εντελώς το σήμα,πάνω στις μπάρες του σήματος είναι άχρωμες και εμφανίζουν ένα σημαιάκι χι. Όχι πάντα όμως το χι. Κάποιες φορές γράψει αντί για Vodafone GR,μόνο κλήσεις έκτακτης ανάγκης και όταν πάω να χρησιμοποιήσω κάποια υπηρεσία μου γράφει μια εγγεγραμμένο στο δίκτυο. Τι λέτε να φταίει;Συσκευή Samsung M12 4G. Το κάνει και σε άλλους. Κάρτα σιμ από το 2020

Link to comment
Share on other sites

Να καλέσετε στο 13840 και αναφέρετε τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε!
Είναι χωρίς χρέωση!

Το πρόβλημα το αντιμετώπισα το μεσημέρι που ήμουν στην μηχανή σε κίνηση και στην διαδρομή πρός το σπίτι.
2 λεπτά απο το κέντρο.
έτρωγα καθε 2 λεπτα “σημαντικό μήνυμα φορέα” και το welcome to vodafone. Μπαίνω σπίτι ρωτάω την γυναίκα μου αν είχε το ίδιο θέμα στο δικό της iPhone μου λέει ναι. Τα κάνω και τα 2 μια επανεκκίνηση και στρώσανε.
Και να πάρω στο support δεν νομίζω να βγεί κάτι καμία βλακεία θα ακούσω να αλλάξω πχ την sim και θα ανεβάσω πίεση….


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει σε Samsung , Iphones, Realme , Xiaomi ,  Snapdragon, Mediatek , Intel.

Κάποια παράμετρος στο δίκτυο της  Vodafone το δημιουργεί σε συνθήκες Dual Sim ΚΑΙ  Single Sim

Υπάρχει βέβαια και ενα διαφορετικό πρόβλημα που συμβαίνει σε συνθήκες Dual Sim με συνδιασμό Cosmote ( επειδη η Cosmote κανει Flooding  κινηση broadcasts σε καποιο " κρυφο " APN , ομως αυτή η περίπτωση ειναι διαφορετική και σαφως πρεπει να λυθεί.

 Σαν πολλά προβλήματα δεν μαζεύτηκαν ταυτόχρονα?

3G / 2G drops με σημα καλο

Baseband Crashes

RAN failures

Αρχίζουν να βλέπουν " παγωματα " στη συσκευή τους και εκείνοι που δεν την χρησιμοποιούν " συνεχόμενα " οπως εμείς με Streaming.

 

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει σε Samsung , Iphones, Realme , Xiaomi ,  Snapdragon, Mediatek , Intel.
Κάποια παράμετρος στο δίκτυο της  Vodafone το δημιουργεί σε συνθήκες Dual Sim ΚΑΙ  Single Sim
Υπάρχει βέβαια και ενα διαφορετικό πρόβλημα που συμβαίνει σε συνθήκες Dual Sim με συνδιασμό Cosmote ( επειδη η Cosmote κανει Flooding  κινηση broadcasts σε καποιο " κρυφο " APN , ομως αυτή η περίπτωση ειναι διαφορετική και σαφως πρεπει να λυθεί.
 Σαν πολλά προβλήματα δεν μαζεύτηκαν ταυτόχρονα?
3G / 2G drops με σημα καλο
Baseband Crashes
RAN failures
Αρχίζουν να βλέπουν " παγωματα " στη συσκευή τους και εκείνοι που δεν την χρησιμοποιούν " συνεχόμενα " οπως εμείς με Streaming.
 
 
 
Κάπως έτσι.... 858ed38937d12cf4c867a510b6b0806c.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που γνωρίζω και καταλαβαίνω είναι ότι είμαστε σε μεταβατική περίοδο γενικά, με την κατάργηση του 3G.
Και αυτό θα πάρει γενικά εξάμηνο με χρόνο πάνω κάτω.
Μου θυμίζει την κατάσταση με την ADSL κάπου πριν το ~2004, που βρισκόμουν Λήμνο και είχα Full ακατέβατα 24 Mbits και στην Νέα Σμύρνη δεν ήξεραν τι σημαίνει ADSL και τα ίδια γινόντουσαν στα forums... 😉

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, konstantinos77 said:

Εγώ αυτό που γνωρίζω και καταλαβαίνω είναι ότι είμαστε σε μεταβατική περίοδο γενικά, με την κατάργηση του 3G.
Και αυτό θα πάρει γενικά εξάμηνο με χρόνο πάνω κάτω.
Μου θυμίζει την κατάσταση με την ADSL κάπου πριν το ~2004, που βρισκόμουν Λήμνο και είχα Full ακατέβατα 24 Mbits και στην Νέα Σμύρνη δεν ήξεραν τι σημαίνει ADSL και τα ίδια γινόντουσαν στα forums... 😉

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η μεταβατική περίοδος μας έχει επηρεάσει. Πληρώνω συμβολαιο κάθε μήνα απεριόριστα και επειδή έχω iPhone αντί για Android δεν μπορώ να βάλω το κινητό σε NR/LTE Only για να κάνω τη δουλειά μου. Γιατί καθημερινά και εν κινήσει παρατηρώ ότι με πετάει σε 3G γιατί είναι πίτα το δίκτυο. Θέλει σταθμούς και χωρητικότητα η Κεφαλονια με B7+B1 στο 4G. Θέλει περισσότερο backhaul το δίκτυο διότι έχουμε μείνει πολύ πίσω. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Nikolas14 said:

Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η μεταβατική περίοδος μας έχει επηρεάσει. Πληρώνω συμβολαιο κάθε μήνα απεριόριστα και επειδή έχω iPhone αντί για Android δεν μπορώ να βάλω το κινητό σε NR/LTE Only για να κάνω τη δουλειά μου. Γιατί καθημερινά και εν κινήσει παρατηρώ ότι με πετάει σε 3G γιατί είναι πίτα το δίκτυο. Θέλει σταθμούς και χωρητικότητα η Κεφαλονια με B7+B1 στο 4G. Θέλει περισσότερο backhaul το δίκτυο διότι έχουμε μείνει πολύ πίσω. 

Η ομηρία των συμβολαιούχων σε όλο της το μεγαλείο. Σε αυτό εξάλλου στηρίζονται και κάνουν τις αναβαθμίσεις τους με το πάσο τους. σου λέει "σιγά μην πληρώσουν ν σπάσουν συμβόλαιο για να φύγουν"

Ενώ με το καρτοκινητό πετάγεσαι σε μία καλύτερη εταιρεία και αργότερα επιστρέφεις αν θέλεις.. 😉

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, kalitexnis_g said:

Η ομηρία των συμβολαιούχων σε όλο της το μεγαλείο. Σε αυτό εξάλλου στηρίζονται και κάνουν τις αναβαθμίσεις τους με το πάσο τους. σου λέει "σιγά μην πληρώσουν ν σπάσουν συμβόλαιο για να φύγουν"

Ενώ με το καρτοκινητό πετάγεσαι σε μία καλύτερη εταιρεία και αργότερα επιστρέφεις αν θέλεις.. 😉

Σωστός. Εγώ με συμβόλαιο πάντως στον Πειραιά είμαι ικανοποιημένος και δεν κάνει εναλλαγές, στο κέντρο της Αθήνας είναι το απόλυτο δράμα, στο Χίλτον μονοψήφια και εναλλαγές. Στα βόρεια πολύ single band με πολύ καλές ταχύτητες. Παλαιά Πεντέλη, Διόνυσος, Εκάλη, Νέα Ερυθραία, Σταμάτα και Άγιο Στέφανο είναι τρίτο και καταιδρωμένη η VF, με ελάχιστο 4G, εναλλαγές με 3G, 4 στις 5 μπάρες. Στα νότια της Αθήνας σε κάποιες περιοχές the best 4G και 4G+ network. Στη Μεγάλη Βρύση στη Σπάρτη, εξωτερικά ασθενές 4G με ταχύτητες 3mbps και μέσα μόνο EDGE. Η συνεργάτιδα έξω μόνο ασθενές EDGE και η πράσινη 4G ασθενές με 8 mbps. Στη Χίο, Ακριβώς απέναντι από Τουρκία, Vodafone εκτός δικτύου, η συνεργάτιδα EDGE και μια γραμμή και η πράσινη εκτός. Από την άλλη, η Turkcell 4,5G, 4G+ για τα Ελληνικά δεδομένα και ταχύτητες 45 mbps και Vodafone TR 4G και 3 γραμμές με ταχύτητες 32 mbps. Το αστείο είναι ότι στο Κας, η Ελληνική Vodafone είχε 5G και δύο γραμμές με ταχύτητες 32 mbps. Απαράδεκτο στη Χίο να πιάνω Turkcell και Türk Telekom αντί για Vodafone GR και COSMOTE. 

Συγγνώμη για το off topic αλλά ήταν απαραίτητο.

11 ώρες πριν, konstantinos77 said:

Εγώ αυτό που γνωρίζω και καταλαβαίνω είναι ότι είμαστε σε μεταβατική περίοδο γενικά, με την κατάργηση του 3G.
Και αυτό θα πάρει γενικά εξάμηνο με χρόνο πάνω κάτω.
Μου θυμίζει την κατάσταση με την ADSL κάπου πριν το ~2004, που βρισκόμουν Λήμνο και είχα Full ακατέβατα 24 Mbits και στην Νέα Σμύρνη δεν ήξεραν τι σημαίνει ADSL και τα ίδια γινόντουσαν στα forums... 😉

1 χρόνο μετά το κλείσιμο του 3G, δηλαδή μέχρι τον Δεκέμβριο του 2023 άντε μέχρι τον Μάρτιο του 2024 θα έχει στρώσει. Η πληροφορία από φίλο στο τμήμα κάλυψης της Vodafone. Επίσης, έμαθα ότι ξεκίνησαν αναβαθμίσεις από Victus στην Πελοπόνησσο

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι. 

Παμε παλι !

Δεν εχει να κανει με το 3G το " ρίξιμο " απο 4G. 5G

Οταν κλείσει το 3G  θα σας πετάει σε 2G  ΚΑΙ ΜΕ ΆΡΙΣΤΟ ΣΗΜΑ 4G 5G.

Αν δεν βρουν σωστό configuration με τα thresholds και τον τροπο διαχείρισης κινησης στα κελιά θα σας ρίχνει σε 2G.

3 χρόνια τωρα το ίδιο φαινόμενο και οσο αναβαθμίζουν τοσο χειροτερεύει το φαινόμενο και ας βελτιωθηκαν οι ταχύτητες ( οσο εισαι σε 4G5G)

3 χρόνια !! 🙂

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο μετά το κλείσιμο του 3G, δηλαδή μέχρι τον Δεκέμβριο του 2023 άντε μέχρι τον Μάρτιο του 2024 θα έχει στρώσει. Η πληροφορία από φίλο στο τμήμα κάλυψης της Vodafone. Επίσης, έμαθα ότι ξεκίνησαν αναβαθμίσεις από Victus στην Πελοπόνησσο

Ρώτα τον φίλο σου Κρήτη με 1εκ αφίξεις τουριστών την εβδομάδα ακόμα και τον Σεπτέμβριο μήπως να βιαστούμε λίγο στο νησί ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HORGRAP said:

Παμε παλι. 

Παμε παλι !

Δεν εχει να κανει με το 3G το " ρίξιμο " απο 4G. 5G

Οταν κλείσει το 3G  θα σας πετάει σε 2G  ΚΑΙ ΜΕ ΆΡΙΣΤΟ ΣΗΜΑ 4G 5G.

Αν δεν βρουν σωστό configuration με τα thresholds και τον τροπο διαχείρισης κινησης στα κελιά θα σας ρίχνει σε 2G.

3 χρόνια τωρα το ίδιο φαινόμενο και οσο αναβαθμίζουν τοσο χειροτερεύει το φαινόμενο και ας βελτιωθηκαν οι ταχύτητες ( οσο εισαι σε 4G5G)

3 χρόνια !! 🙂

Μόλις καταργήσουν το 3G, είπαν ότι θα κάνουν τις ρυθμίσεις στις κεραίες ώστε να μην πέφτει σε EDGE. Τουλάχιστον έτσι ενημέρωσαν από την εταιρεία τους τεχνικούς δικτύου 

1 hour ago, zerokill said:


Ρώτα τον φίλο σου Κρήτη με 1εκ αφίξεις τουριστών την εβδομάδα ακόμα και τον Σεπτέμβριο μήπως να βιαστούμε λίγο στο νησί ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μου είπε ότι η κάλυψη είναι αρκετά καλή και πως το πρόβλημα έχει εντοπιστεί στις εναλλαγές 

Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο μετά το κλείσιμο του 3G, δηλαδή μέχρι τον Δεκέμβριο του 2023 άντε μέχρι τον Μάρτιο του 2024 θα έχει στρώσει. Η πληροφορία από φίλο στο τμήμα κάλυψης της Vodafone. Επίσης, έμαθα ότι ξεκίνησαν αναβαθμίσεις από Victus στην Πελοπόνησσο
Για την Πιερία έχεις καμία πληροφορία;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...