Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Εσύ με 400 θα πρέπει να έκανες ρεκόρ δικτύου. 😝

400 με Vodafone 4G; 😅 

😂😂😂 αφού είναι αλήθεια τι να πω; Ότι δεν είναι; Σε ώρες αιχμής μου έχει βγάλει μέχρι 280Mbps. Και αυτά στην αρχή του δρόμου απ τη διασταύρωση επάνω για Πορταριά (ερχόμενος από Μουδανιά).

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω συμβόλαιο και με τις τρεις εταιρείες

 

Vodafone unlimited στα πάντα

Wind έχω όριο 2GB/μήνα

Cosmote έχει η κοπέλα μου, δεν θυμάμαι τα όρια

 

Τα καλοκαίρια επειδή ταξιδεύουμε πολύ και πάμε σε ακυα μέρη συνήθως, δεν έχω βρει κάποια από τις τρεις που να έχει πάντα καλό σήμα.

Στην Χαλκιδική που ήμασταν φέτος για 7 ημέρες παρατήρησα τα εξής:

Και οι τρεις σε έριχναν από 5G/4G στο 3G και στο Ε όσο καλό η κακό σήμα και αν είχες.

Καμία δεν είχε καλό ίντερνετ για πάνω από 20 λεπτά συνεχόμενα

Από την μια σκέφτομαι πως είναι λογικό, μιας και οι κεραίες είναι βασισμένες στον μόνιμο πλυθησμό (λογικά)

Απο την άλλη σκέφτομαι πως ίσως φταίει πως κάθε καλοκαίρι δίνουν με 10€ unlimited, μπαίνουν όλα τα "παιδάκια" YouTube και όσοι πληρώνουμε συμβόλαια δεν μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας (θεωρώ άδικο να δίνω 600€ τον χρόνο και ο random τύπος, βάζοντας 10€ για ένα μήνα να έχει την ίδια ταχύτητα με εμένα)

Επίσης, σε σημεία που καμία εταιρεία δεν έπιανε καθόλου σήμα, το myfi της Vodafone με κόκκινο λαμπάκι επικοινωνούσε με τον έξω κόσμο (για mail, chat / messenger photos)!

Τέλος, στο ίδιο πόδι, εκεί που είχαμε θέματα με την ταχύτητα και δεν άνοιγε τίποτα, μόλις έμπαινα με vpn όλα δούλευαν καλύτερα.

 

Προβλήματα στο routing άραγε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JimKarvo said:

Προσωπικά έχω συμβόλαιο και με τις τρεις εταιρείες

 

Vodafone unlimited στα πάντα

Wind έχω όριο 2GB/μήνα

Cosmote έχει η κοπέλα μου, δεν θυμάμαι τα όρια

 

Τα καλοκαίρια επειδή ταξιδεύουμε πολύ και πάμε σε ακυα μέρη συνήθως, δεν έχω βρει κάποια από τις τρεις που να έχει πάντα καλό σήμα.

Στην Χαλκιδική που ήμασταν φέτος για 7 ημέρες παρατήρησα τα εξής:

Και οι τρεις σε έριχναν από 5G/4G στο 3G και στο Ε όσο καλό η κακό σήμα και αν είχες.

Καμία δεν είχε καλό ίντερνετ για πάνω από 20 λεπτά συνεχόμενα

Από την μια σκέφτομαι πως είναι λογικό, μιας και οι κεραίες είναι βασισμένες στον μόνιμο πλυθησμό (λογικά)

Απο την άλλη σκέφτομαι πως ίσως φταίει πως κάθε καλοκαίρι δίνουν με 10€ unlimited, μπαίνουν όλα τα "παιδάκια" YouTube και όσοι πληρώνουμε συμβόλαια δεν μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας (θεωρώ άδικο να δίνω 600€ τον χρόνο και ο random τύπος, βάζοντας 10€ για ένα μήνα να έχει την ίδια ταχύτητα με εμένα)

Επίσης, σε σημεία που καμία εταιρεία δεν έπιανε καθόλου σήμα, το myfi της Vodafone με κόκκινο λαμπάκι επικοινωνούσε με τον έξω κόσμο (για mail, chat / messenger photos)!

Τέλος, στο ίδιο πόδι, εκεί που είχαμε θέματα με την ταχύτητα και δεν άνοιγε τίποτα, μόλις έμπαινα με vpn όλα δούλευαν καλύτερα.

 

Προβλήματα στο routing άραγε?

 

 

Ποιά παρατήρησες ότι λειτουργούσε καλύτερα κατά τη διάρκεια της μέρας;;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ποιά παρατήρησες ότι λειτουργούσε καλύτερα κατά τη διάρκεια της μέρας;;

Στο σημείο που ήμουν η wind είχε λίγο καλύτερη ταχύτητα / σταθερότητα*, στο κινητό μου. Διότι στο κινητό άλλου ατόμου από την παρέα η wind δεν άνοιγε τίποτα 

*Δεν έκανα εκτενείς δοκιμές λόγω του ορίου που έχω. 

Η κοσμοτε ενώ έδειχνε καλή κάλυψη, είχε τα ίδια προβληματα με τις άλλες δύο κατά την διάρκεια της ημέρας.

 

Γενικά μιλώντας έχω την εντύπωση πως β κοσμοτε έχει καλύτερη κάλυψη για κλήσεις, και παίζει να πετύχεις πιο εύκολα καλή ταχύτητα στο δίκτυο της, ΑΛΛΑ:

Α) εδώ μιλάμε κυρίως για Vodafone όπως έχω καταλάβει.. και 

Β) ποιος άνθρωπος σε καθημερινή χρήση θέλει στο κινητό ταχύτητες άνω των 30-40-50mbps?!?

Μέχρι να μπω στο vf unlimited, είχα πρόγραμμα με κόφτη στα 2mbps.

Δούλευα μια χαρά ως προγραμματιστής, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα στην καθημερινότητα μου, και έκανα και zoom calls με οριακά καλή ποιότητα! Προφανώς δεν είχα στο background κανένα βίντεο να παίζει, ούτε κατέβαζα προγραμματακια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω συμβόλαιο και με τις τρεις εταιρείες
 
Vodafone unlimited στα πάντα
Wind έχω όριο 2GB/μήνα
Cosmote έχει η κοπέλα μου, δεν θυμάμαι τα όρια
 
Τα καλοκαίρια επειδή ταξιδεύουμε πολύ και πάμε σε ακυα μέρη συνήθως, δεν έχω βρει κάποια από τις τρεις που να έχει πάντα καλό σήμα.
Στην Χαλκιδική που ήμασταν φέτος για 7 ημέρες παρατήρησα τα εξής:
Και οι τρεις σε έριχναν από 5G/4G στο 3G και στο Ε όσο καλό η κακό σήμα και αν είχες.
Καμία δεν είχε καλό ίντερνετ για πάνω από 20 λεπτά συνεχόμενα
Από την μια σκέφτομαι πως είναι λογικό, μιας και οι κεραίες είναι βασισμένες στον μόνιμο πλυθησμό (λογικά)
Απο την άλλη σκέφτομαι πως ίσως φταίει πως κάθε καλοκαίρι δίνουν με 10€ unlimited, μπαίνουν όλα τα "παιδάκια" YouTube και όσοι πληρώνουμε συμβόλαια δεν μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας (θεωρώ άδικο να δίνω 600€ τον χρόνο και ο random τύπος, βάζοντας 10€ για ένα μήνα να έχει την ίδια ταχύτητα με εμένα)
Επίσης, σε σημεία που καμία εταιρεία δεν έπιανε καθόλου σήμα, το myfi της Vodafone με κόκκινο λαμπάκι επικοινωνούσε με τον έξω κόσμο (για mail, chat / messenger photos)!
Τέλος, στο ίδιο πόδι, εκεί που είχαμε θέματα με την ταχύτητα και δεν άνοιγε τίποτα, μόλις έμπαινα με vpn όλα δούλευαν καλύτερα.
 
Προβλήματα στο routing άραγε?
 
 
Πολύ περίεργο αυτό με το vpn! Πως εξηγείται άραγε?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο αυτό με το vpn! Πως εξηγείται άραγε?
Το παρατηρώ και εγώ αυτό με το vpn. Λες και φιλτράρουν τα πάντα και σου λένε εκεί μπαίνουν πολλοίς κόσμος οπότε πάρε μικρότερη προτεραιότητα QOS και bandwidth για να μην μας φορτώνεις το δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Cris4524 said:
1 hour ago, pank said:
Πολύ περίεργο αυτό με το vpn! Πως εξηγείται άραγε?

Το παρατηρώ και εγώ αυτό με το vpn. Λες και φιλτράρουν τα πάντα και σου λένε εκεί μπαίνουν πολλοίς κόσμος οπότε πάρε μικρότερη προτεραιότητα QOS και bandwidth για να μην μας φορτώνεις το δίκτυο.

Δύσκολο. Τι κάνουν; Κόβουν όλα τα πακέτα; Σε ότι και αν πας να επισκεφτείς; Και εν τέλη ποιος έχει internet?

Αν έκοβαν κάποια υπηρεσία (YouTube, Netflix κτλ) να το καταλάβαινα.

Αλλά σκέψου πως χωρίς VPN δεν μπορούσα καν να συνδεθώ σε απομακρυσμένο υπολογιστή (anydesk ή RDP) ενώ με vpn έπαιζε (όχι τέλεια, αλλά μπορούσα να κάνω δουλειά με κάποιο λαγκ)

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε αυτές τις μέρες να βρεθώ στο χωριό Λαύκος Πηλίου για διακοπές. Δεν μπαίνω στον κόπο να ποστάρω ταχύτητες καθώς δεν μπορούσα καν να ανοίξω speedtest. Τραγική κάλυψη σε 4g όπου έπιανε σε πολύ λίγα σημεία μέσα στο χωριό σε εξωτερικούς χώρους παρακαλώ με λίγο 3g και αρκετό Edge. Δεν ξέρω αν φταίει μόνο το συγκεκριμένο χωριό ή κάτι άλλο. Ευτυχώς που είχα μια κάρτα της Cosmote και μπορούσα να μπω στο Internet η οποία μάλιστα ακόμα και στα παλιά πέτρινα σπίτια που υπάρχουν στο χωριό έπιανε 4g και 5g ενώ η Vodafone μπορεί και να έχανε εντελώς το δίκτυο. Το θεωρώ απαράδεκτο εν έτη 2022 να υπάρχει τέτοια κατάσταση ειδικά σε ένα μέρος τόσο τουριστικό όπως το Πήλιο.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, JimKarvo said:

Δύσκολο. Τι κάνουν; Κόβουν όλα τα πακέτα; Σε ότι και αν πας να επισκεφτείς; Και εν τέλη ποιος έχει internet?

Αν έκοβαν κάποια υπηρεσία (YouTube, Netflix κτλ) να το καταλάβαινα.

Αλλά σκέψου πως χωρίς VPN δεν μπορούσα καν να συνδεθώ σε απομακρυσμένο υπολογιστή (anydesk ή RDP) ενώ με vpn έπαιζε (όχι τέλεια, αλλά μπορούσα να κάνω δουλειά με κάποιο λαγκ)

Μα η Vodafone έχει κόφτη στο YouTube και Netflix. Σε όλες τις streaming υπηρεσίες και το VPN το παρακάμπτει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paokara4594 said:

Έτυχε αυτές τις μέρες να βρεθώ στο χωριό Λαύκος Πηλίου για διακοπές. Δεν μπαίνω στον κόπο να ποστάρω ταχύτητες καθώς δεν μπορούσα καν να ανοίξω speedtest. Τραγική κάλυψη σε 4g όπου έπιανε σε πολύ λίγα σημεία μέσα στο χωριό σε εξωτερικούς χώρους παρακαλώ με λίγο 3g και αρκετό Edge. Δεν ξέρω αν φταίει μόνο το συγκεκριμένο χωριό ή κάτι άλλο. Ευτυχώς που είχα μια κάρτα της Cosmote και μπορούσα να μπω στο Internet η οποία μάλιστα ακόμα και στα παλιά πέτρινα σπίτια που υπάρχουν στο χωριό έπιανε 4g και 5g ενώ η Vodafone μπορεί και να έχανε εντελώς το δίκτυο. Το θεωρώ απαράδεκτο εν έτη 2022 να υπάρχει τέτοια κατάσταση ειδικά σε ένα μέρος τόσο τουριστικό όπως το Πήλιο.

Η Vodafone σου λέει για να πήγες στο Πήλιο θα θέλεις να ξεφύγεις από τη ρουτίνα της καθημερινότητας και ΟΧΙ να κάθεσαι να καίγεσαι στα ιντερνέτια και στα 4gιά. Λίγο wifi από το καφενείο του χωριού και τέλος.

😆😆

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Μα η Vodafone έχει κόφτη στο YouTube και Netflix. Σε όλες τις streaming υπηρεσίες και το VPN το παρακάμπτει.

Δεν είπα ότι είχα πρόβλημα με το YouTube η το Netflix. Είχα πρόβλημα με το σύνολο του διαδικτύου (η δουλειά μου δεν έχει καμία σχέση με YouTube ή Netflix).

Επίσης 2 χρόνια τώρα δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα με το YouTube ακόμα και σε 4Κ. 

 

Netflix δεν έχω για να μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone πλεον βαζει :

1) σε κάποια IP ranges συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας περιορισμό ειτε 3.7 Mbps είτε 9 Mbps ειτε καθόλου

2) Σε κάποια IP ranges συνδρομητών ΔΥΝΑΜΙΚΌ QoS σε ΟΛΑ ΤΑ VPN protocols. ( OpenVPN , WireGuard  κ.α.) 

Οσο περνάει ο καιρός κοβει ολο και  περισσότερα με τον ιδιο πονηρό τρόπο.

Η λυση ,  connect disconnected connect disconnected  flight mode flight mode μεχρι να σου τύχει "  απεριόριστη .... CGNAT  IP address)

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, HORGRAP said:

Η Vodafone πλεον βαζει :

1) σε κάποια IP ranges συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας περιορισμό ειτε 3.7 Mbps είτε 9 Mbps ειτε καθόλου

2) Σε κάποια IP ranges συνδρομητών ΔΥΝΑΜΙΚΌ QoS σε ΟΛΑ ΤΑ VPN protocols. ( OpenVPN , WireGuard  κ.α.) 

Οσο περνάει ο καιρός κοβει ολο και  περισσότερα με τον ιδιο πονηρό τρόπο.

Η λυση ,  connect disconnected connect disconnected  flight mode flight mode μεχρι να σου τύχει "  απεριόριστη .... CGNAT  IP address)

Στο 1) εννοείς καθολικό κόφτη; Σε ότι και αν κάνεις; Διότι αυτό που αναφέρεις το έχω δει μόνο στο fast.com

Πάντως στο 2) επειδή δουλεύω και μέσω VPN πολλές φορές (wireguard και openvpn) δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

3.7 Mbps 9 Mbps CAP σε Netflix ( και fast.com )  Youtube Facebook CDN.

και πλεον :

Δυναμικό QoS χαμηλής προτεραιότητας σε ολα τα VPN protocols.

Τραγικοί.

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

727d353df7f100f0996a3d40960e7667.jpg

Εξαρτάται μάλλον τι ip παίρνει ο καθένας πάντως στο σπίτι βλέπω δεν με κόβει σχεδόν ποτε!
Τι γίνεται δεν ξέρω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HORGRAP said:

3.7 Mbps 9 Mbps CAP σε Netflix ( και fast.com )  Youtube Facebook CDN.

και πλεον :

Δυναμικό QoS χαμηλής προτεραιότητας σε ολα τα VPN protocols.

Τραγικοί.

 

Screenshot_2022-08-17-20-39-32-813_com.brave.browser.jpg

Screenshot_2022-08-17-19-40-07-949_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, doganos said:

Δεν το κάνει σε όλους τους χρήστες. Αναλόγως την ip

Το ξέρω, το έκανε και σε εμένα, στην αρχή 9, μετά 3.6

Το έκανε μόνο στο fast.com όχι σε YouTube / Facebook 

 

Link to comment
Share on other sites

Νέο micro εμφανίστηκε στο κέντρο Σπάρτης. Πιθανότατα στο κατάστημα της Vodafone, γιατί ήμουν κοντά. Για 10 MHz φάσμα, έχει σχεδόν τερματίσει.

Για ποιο λόγο να βάλουν 2100 only; Σκοπεύουν να βάλουν και 5G σε αυτό αργότερα; 😳

Screenshot_2022-08-18-08-00-02-947_com.myvodafone.android~2.jpg

Screenshot_2022-08-18-08-00-08-880_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η άδεια της κεραίας δεν είχε την 1800

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα τεστ περιμετρικά της Σπάρτης με B3 + B28. Δεν ξέρω αν κάνει 3CA και με την 800 όμως, η συσκευή μου δεν το υποστηρίζει... Δύσκολος συνδυασμός. 

Screenshot_2022-08-19-12-46-07-412_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-08-19-12-45-23-709_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Κι ένα τεστ περιμετρικά της Σπάρτης με B3 + B28. Δεν ξέρω αν κάνει 3CA και με την 800 όμως, η συσκευή μου δεν το υποστηρίζει... Δύσκολος συνδυασμός. 
Screenshot_2022-08-19-12-46-07-412_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.b3693b5530de091f0d0d05d81436159a.jpg
Screenshot_2022-08-19-12-45-23-709_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.ec4e272f2202251b98ad716e5da48c75.jpg
Για βοντα, το λες και εξαιρετικό το νούμερο, συναρτήσει και της απόστασης

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, johnny_htc said:

Για βοντα, το λες και εξαιρετικό το νούμερο, συναρτήσει και της απόστασης emoji1305.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τους τελευταίους μήνες έχει ανέβει λίγο η Vodafone εδώ. Παλιότερα ο ίδιος σταθμός τα μεσημέρια έδινε μονοψήφια νούμερα (<10) με B3 + B20. Πιθανότατα έπαιξε ρόλο και ο νέος #4425 στο κέντρο της πόλης, που αποσυμφόρησε αυτούς στα βουνά. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...