Jump to content

Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανενα προβλημα φιλε μου. Αρα δεν το γλυτωνω ε; Υπαρχει τροπος να μην χασω τα apps μου ; Δηλαδη να του κανω ενα hard reset ;
From N9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανενα προβλημα φιλε μου. Αρα δεν το γλυτωνω ε; Υπαρχει τροπος να μην χασω τα apps μου ; Δηλαδη να του κανω ενα hard reset ;

οχι hard reset απο το μενου των ρυθμισεων.πρεπει να κανεις

αυτη τη διαδικασια

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3037012#post3037012

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όποιος θέλει να το δοκιμάσει. Η εγκατάσταση πρέπει να γίνει μέσω τερματικού:

 

dpkg -i hildon-desktop_2.2.142-13_armel.deb  

To εβαλα και κανει αυτο που λεει. Αλλα το κανει οπως δεν θα επρεπε. Αντι να γυρναει τα widgets σε z axis τα περιστρεφει σε x,y με αποτελεσμα να πεφτει το ενα πανω στο αλλο στο πανω μερος της οθονης.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να ρυθμίσεις τη θέση τους ενώ βρίσκεσαι σε portrait mode;

 

Sent from my Nook Color running cyanogen

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθησα να κανω φλασαρισμα οπως λεει εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthre...12#post3037012) αλλα κολλησε στο σημειο που λεει suitable USB device not found ,waiting ξερεις καποιος γιατι? το κινητο μια χαρα ειναι αλλα γιατι δεν μπορω να το φλασαρο?
From N9
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να ρυθμίσεις τη θέση τους ενώ βρίσκεσαι σε portrait mode;

 

Sent from my Nook Color running cyanogen

Εισαι θεος! Δεν το ειχα σκεφτει. Λειτουργει τωρα σωστα. Το παραξενο ειναι οτι ο,τι θεση και να τα βαλω σε portrait τα εικονιδια, σε landscape δεν επηρεάζονται και μενουν οπως τα ειχα. Τωρα θελω απλα να φτιαξω τα desktop μου σε portrait.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθησα να κανω φλασαρισμα οπως λεει εδω (http://www.myphone.gr/forum/showthre...12#post3037012) αλλα κολλησε στο σημειο που λεει suitable USB device not found ,waiting ξερεις καποιος γιατι? το κινητο μια χαρα ειναι αλλα γιατι δεν μπορω να το φλασαρο?

 

Δώσε την εντολή για φλασάρισμα έχοντας το τηλέφωνο απενεργοποιημένο και χωρίς να το έχεις συνδέσει με τον υπολογιστή. Όταν δεις την ειδοποίηση suitable USB device not found σύνδεσε το κινητό με το usb κρατώντας πατημένο το πλήκτρο u στο hardware πληκτρολόγιο του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι θεος! Δεν το ειχα σκεφτει. Λειτουργει τωρα σωστα. Το παραξενο ειναι οτι ο,τι θεση και να τα βαλω σε portrait τα εικονιδια, σε landscape δεν επηρεάζονται και μενουν οπως τα ειχα. Τωρα θελω απλα να φτιαξω τα desktop μου σε portrait.

Μενει τωρα να βγαλουν ενα lock με επιλογη για μονιμο landscape ή portrait. Με το applet orientation lock το "ξεγελασα" ενεργοποιωντας το οταν ειχα το κινητο σε portraitκαι ετσι εμεινε μονο portrait! Πηγαινει σε landscape οταν ανοιγω το πληκτρολογιο. Το προβλημα ειναι ομως στο menu που δεν γυρναει σε portrait. ειμαστε σε πολυ καλο δρομο παντως.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή πλέον το portrait mode ήρθε για να μείνει το επόμενο πρόβλημα είναι το εικονικό πληκτρολόγιο. Μία "λύση" είναι το fastsmsevo το οποίο αντικαθιστά το virtual keyboard της Nokia. Υποστηρίζει ελληνικά καθώς και alphanumeric layout εκτός από qwerty. Όποιος δεν το έχει δοκιμάσει ας του ρίξει μια ματιά.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..με την αναβαθμιση σε PR 1.3.3.7-9 τι διαφορα θα εχει το ν900?(τα αγγλικα μου δεν ειναι πολυ καλα) Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδώ όποιος θέλει να το δοκιμάσει. Η εγκατάσταση πρέπει να γίνει μέσω τερματικού:

 

dpkg -i hildon-desktop_2.2.142-13_armel.deb  

 

Επιτελους το ειδαμε κι αυτο! Και μαλιστα μου αρεσε πολυ. Πανω που νομιζα οτι αρχιζω να το βαριεμαι το ν900. Αντε να το δουμε και σε official εκδοση μεσα απο αναβαθμιση...

...Ν73➡Nokia5800➡N900(one mobile-one love!)➡S3➡G2➡Note Edge➡G4➡Xiaomi Mi6
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το ειδαμε κι αυτο! Και μαλιστα μου αρεσε πολυ. Πανω που νομιζα οτι αρχιζω να το βαριεμαι το ν900. Αντε να το δουμε και σε official εκδοση μεσα απο αναβαθμιση...

 

την περιμενω πως και πως

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Community SSU/Changelog

PR 1.3.3.7-10

20.2010.36-maemo16 (07.09.2011)

• qt-x11-maemo upgraded to 4.7.4

• QtQuickCompat nulled, included in Qt 4.7.4

• Add blurless_saturation option for blurless.

• include transitions.ini in deb configfile to retain user settings.

• Added full portrait mode.

• Implemented a blacklist for rotation.

• Fixed some memory/resource leaks.

• Offline IMAP support in email client

• Portrait mode in calculator rewrite

• Fix #6584: GPS geotagged pictures truncate precision of GPS reading (0 decimal places)

• Camera app suspends when screen is locked, saving battery life

• Camera app no longer opens up when screen is locked and the camera button is pressed

• Fix #12135: camera-ui icons for 'white balance' and 'iso sensitivity' are the same

• hildon-home updated with two sets of wallpapers for portrait mode

• osso-pdf-viewer bugs introduced in last update fixed

• Landscape dialogs rotate properly in portrait mode.

• File manager "Save as" fixed

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...πως το βαζουμε το update ? με το xterm....?

 

Αν πρόκειται να το εγκαταστήσεις πρώτη φορά το CSSU, ακολουθάς το βήματα εδώ

στο σημείο Installation.

Για βοήθεια και σιγουριά βάλε και το σχετικό video που δείχνει τα βήματα.

 

Στο σημείο 5. HAM will re-open and present a system upgrade called Maemo 5 Community SSU. Once installed, your device will reboot.

μην επιλέξεις update All αλλά μόνο το Μaemo 5 Community SSU

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

"libqt4-test issue is solved by uninstalling Khweetur or whatever it's called - the Twitter client that depends on a specific libqt4-test version. (Telling someone to apt-get remove libqt4-test will simply break Khweetur if that's why they are having the problem if the user figures out how to force apt-get to disregard the dependency error, or if not, most likely it'll just error out, because Khweetur depends on that version of libqt4-test.)"

 

αν δεv είναι αυτό απλά βρες πια εφαρμογή χρησιμοποιεί το libqt4.... και κάνε την unistall....

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την αναβάθμιση CSSU αλλά έχω το εξής θέμα:

Πατάω το photos και μου βγάζει μαύρη οθόνη με το μήνυμα (no images)

Ενώ υπάρχουν φωτογραφίες στο κινητό (πάρα πολλές)

Το ίδιο και τις music playlists, videos.

 

Τι παίζει? Και πως το ρυθμίζω να τις αναγνωρίσει?

 

Δεν θέλω να μπαίνω στον file manager αναγκαστικά, αφενός γιατί θα πρέπει να scrollάρω όλη τη λίστα με τις φωτό (ενώ η φρέσκες θα είναι στον πάτο) αφετέρου δεν κάνει slideshow.

Και βεβαίως θέλω να δουλεύει σωστά!!

 

Έχετε καμιά γνώμη?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το maemo16 περάσατε ή κάνατε και update στο maemo16.5?

Λίγο παράξενη η φάση.... στο maemo.talk....

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

μου το έχει κάνει και μένα κανα δύο φορές και με ένα restart είχε φτιάξει

 

Έκανα 3 restart και ένα «βάναυσο» (έβγαλα την μπαταρία με ανοικτό το κινητό!)

Αποτέλεσμα? Το ίδιο....

Εξακολουθεί να μην εμφανίζει τις φωτό στις photos.

Περίεργα πράγματα και δεν θέλω να κάνω flashάρισμα πάλι γιατί βαριέμαι τη διαδικασία. :(

 

 

 

Ρε παιδιά το maemo16 περάσατε ή κάνατε και update στο maemo16.5?

Λίγο παράξενη η φάση.... στο maemo.talk....

 

 

Αυτή τη στιγμή έχω την 20.2010.36-2maemo16.5

 

Τι παράξενη φάση πάιζει στο maemo.talk?

Δώσε μας ένα link!!

 

EDIT

Μόλις έβγαλα μια φωτογραφία από την κάμερα του κινητού.

Στον φάκελο photos (στο album που έχει και το slideshow) πάλι βγάζει τη μαύρη οθόνη ενώ η φωτό υπάρχει κανονικά στον file manager (στον φάκελο camera) :wacko:

Edited by ksino1100
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το maemo16 περάσατε ή κάνατε και update στο maemo16.5?

Λίγο παράξενη η φάση.... στο maemo.talk....

εγω χθες το πρωι στις 7¨30 εκανα update σε 16 και σημερα το πρωι μου ηρθε ειδοποιηση για την 16.5

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

εγω χθες το πρωι στις 7¨30 εκανα update σε 16 και σημερα το πρωι μου ηρθε ειδοποιηση για την 16.5

 

 

Και εγώ το ίδιο. Μου έκανε εντύπωση.....

 

 

 

 

 

Extra: πέρα από το θέμα με τις photos έχω ένα άλλο θέμα με το flashlight.

Ανοίγω το πορτάκι, κλείνω την κάμερα και δε μου εμφανίζεται το εικονίδιο ενεργοποίησης του φακού!!

Το επεγκατέστησα, το ξαναεγκατέστησα, δουλεύει λίγο και μετά πάλι τα ίδια.

 

Λέτε να μου κάνει κόλπα επειδή με άκουσε να συζητάω για το Ν9? :lol:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...