Jump to content

Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω περάσει το manual update και πράγματι έχει διαφορά....

το pause δουλεύει μια χαρά.....

όσο αφορά το κώδικα, δεν ξέρω τι λάθος πήγε.... δεν έβρησκε αυτή την εντολή:

wget -O camera-ui.tar.gz "http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=19935&d=1304966081"

(την έγραφα σε μία γραμμή)

έτρεξα αυτό στο browser

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=19935&d=1304966081

πήρα το αρχείο και το έβαλα στο camera-ui2.....

 

υπάρχει πρόβλημα με τα εικονίδια του iso... για 3 απ αυτά δεν υπάρχουν περασμένα εικονίδια και εμφανίζεται το γνωστό missing icon όπως στις ιστοσελήδες.... (ενα Χ )

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επρεπε να κανεις εγκατασταση το wget με

apt-get install wget

 

Μετα θα επιανε

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος να βγαλω το cssu;εκει που λεει deinstall mp-fremantle-community-pr using the package manager και deinstall mcsp using the package manager τι εννοει;προφανως οχι τον app manager γιατι δεν υπαρχουν τετοια αρχεια εκει.τι να κανω; Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, μάλλον θα πρέπει να πατήσεις επάνω στο εικονίδιο που λέει Deinstall Kernel :O :O
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα είναι η κάμερα μπορείς να επαναφέρεις το stock ui ακολουθώντας αυτό το post. Ο gianpithio μάλλον μπερδεύτηκε με το power kernel.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, μάλλον θα πρέπει να πατήσεις επάνω στο εικονίδιο που λέει Deinstall Kernel :O :O

δεν εχω τετοιο εικονιδιο.εχετε εσεις;αυτο νομιζω εμφανιζεται στο overclock.

 

Αν το πρόβλημα είναι η κάμερα μπορείς να επαναφέρεις το stock ui ακολουθώντας αυτό το post. Ο gianpithio μάλλον μπερδεύτηκε με το power kernel.

τζιφος.μου βγαζει ενα μυνημα οτι δεν αναγνωριζει το * r * απο τη λεξη reinstall..2 φορες το ιδιο μου βγαλε.καμμια βοηθεια με την εξηγηση των deinstall που γραφω πιο πανω;

 

ουπς...σορυ για το συνεχομενο ποστ.κεκτημενη ταχυτητα .αλλα δε φταιω εγω.ας εγραφε και κανενας αλλος.απο μενα τα περιμενετε ολα;(χε χε).συγνωμη.

Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το παρακάτω ως root:

 

apt-get remove --purge mp-fremantle-community-pr

apt-get remove --purge mcsp

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το παρακάτω ως root:

 

apt-get remove --purge mp-fremantle-community-pr

apt-get remove --purge mcsp

οκ σ ευχαριστω.το δοκιμαζω τ απογευμα και ενημερωνω.μηπως εχεις διαβασει ολη τη διαδικασια απο maemo.org.wiki ; 5βηματα αν θυμαμαι καλα και ολα λεει οτι γινονται μεσω package manager.το τερματικο εννοει ; αν ναι τοτε πως απενεργοποιω το repository μεσω τερματικου;

Link to comment
Share on other sites

Ανεφέρωμαι στα βήματα 2 και 3 τα άλλα μπορείς να τα κάνεις και μέσα από το γραφικό περιβάλλον. Ενημέρωσε μας για το αποτέλεσμα..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ανεφέρωμαι στα βήματα 2 και 3 τα άλλα μπορείς να τα κάνεις και μέσα από το γραφικό περιβάλλον. Ενημέρωσε μας για το αποτέλεσμα..

στην πρωτη εντολη που δινεις μου βγαζει invalid operation remove-purge.εδωσα apt-get remove-purge mp-fremantle-community-pr . εγραψα κατι λαθος;

εννοειται οτι εχω ενεργη συνδεση και μπαινω ως root

Edited by geoflo
συμπληρωματικο μυνημα
Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη εντολη που δινεις μου βγαζει invalid operation remove-purge.εδωσα apt-get remove-purge mp-fremantle-community-pr . εγραψα κατι λαθος;

εννοειται οτι εχω ενεργη συνδεση και μπαινω ως root

 

Η εντολή είναι apt-get remove --purge (θέλει ένα κενό ενδιάμεσα και 2 παύλες)

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή είναι apt-get remove --purge (θέλει ένα κενό ενδιάμεσα και 2 παύλες)

δηλαδη ετσι; ( --)

 

τελικα δεν ξερω τι εγινε.εκανα ολα τα βηματα κατα γραμμα και φανηκε οτι ολα πηγαν καλα.μου βγαζε κατι κατεβατα και σε ολα εγραφε done.στον app manager δεν υπαρχει τιποτα απο cssu.δε θα πρεπε να υπαρχει το maemo5 της νοκια;στη status var υπαρχει ακομα το orientation lock.δεν καταλαβα τι εγινε.

 

στις ρυθμισεις μου λεει οτι εχω την εκδοση 20.2010.36-2 και στο About communiti ssu μου λεει community ssu meta package not installed.στο γραφικο περιβαλλον ομως δεν αλλαξε τιποτα .καμερα ιδια,το orientation lock υπαρχει ακομα και δουλευει κανονικα κτλ. ελπιζω να εγινα κατανοητος .καμμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει;

Edited by geoflo
συμπληρωματικο μυνημα
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορείς να αφαιρέσεις τόσο εύκολα τόσο critical αλλαγές που έχει κάνει το community patch εκτός αν πας σε νέο flasharisma. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλεις να αφαιρέσεις ένα patch που βελτιώνει αρκετά το τηλέφωνο και δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Σε μένα τουλάχιστον δεν μου έχει δημιουργήσει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορείς να αφαιρέσεις τόσο εύκολα τόσο critical αλλαγές που έχει κάνει το community patch εκτός αν πας σε νέο flasharisma. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θέλεις να αφαιρέσεις ένα patch που βελτιώνει αρκετά το τηλέφωνο και δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Σε μένα τουλάχιστον δεν μου έχει δημιουργήσει.

το μονο προβλημα που εχω ειναι με την καμερα.κι επειδη ετυχε να θελω να την χρησιμοποιησω και να μην μπορω μου την εδωσε και σκεφτηκα να βγαλω το cssu και να το περασω εκ νεου μπας και στρωσει μιας και δεν εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα εγώ είναι να επαναφέρω το stock ui της κάμερας γιατί όντως έχει ακόμη bugs και να κρατήσω το ssu. Όλοι έχουν κάποια προβλήματα με την κάμερα, δεν είσαι μόνο εσύ.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανα εγώ είναι να επαναφέρω το stock ui της κάμερας γιατί όντως έχει ακόμη bugs και να κρατήσω το ssu. Όλοι έχουν κάποια προβλήματα με την κάμερα, δεν είσαι μόνο εσύ.

το ειχα δοκιμασει αλλα δε θυμαμαι τι εγινε και δεν επιασε.θα ψαξω να το βρω να το ξαναδοκιμασω.σας ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και ζητω συγνωμη αν γινομαι κουραστικος με την ασχετιλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μη το ξαναπείς αυτό γιατί θα μαλώσουμε:)

 

Αν επαναφέρεις το stock ui στην κάμερα θα "φαίνεται" ότι έχεις βγάλει και το ssu. Στο about δηλαδή θα γράφει μόνο την έκδοση της pr1.3 και δεν θα υπάρχει στα settings επιλογή community ssu αλλά δεν χρειάζεται να σε ανησυχήσει αυτό καθώς δεν προκαλεί κανένα ουσιαστικό πρόβλημα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Το εγκατέστησα κι εγώ σήμερα το CSSU και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα! Και η κάμερα λειτουργεί άψογα, και το βίντεο, και τα αποθηκεύει κανονικά! Ειδικά η κάμερα είναι το κομμάτι που βελτίωσαν περισσότερο, πρόσθεσαν πολλές επιλογές που έλειπαν!

Χαίρομαι πάρα πολύ πάντως που το Ν900 δέχεται ακόμη updates. Είναι μία συσκευή που αξίζει να ασχοληθεί κανείς και αυτό μας το αποδεικνύει η κοινότητα!

Η Νοκια ας μείνει με το πάνφτωχο windows phone.

Το μόνο "κακό" που μου έκανε το Ν900 είναι ότι εδώ και 1,5 χρόνο που το έχω, έχω πάψει να ψάχνομαι τεχνολογικά και να αναζητώ καινούργιες συσκευές... Όλες οι άλλες μου φαίνονται φτωχές, κινητάκια!

Link to comment
Share on other sites

YES!!YES!!YEEEEEEES!!!!επιτελους εχω καμερα.κι αυτο χαρη σ εσας παιδια ειστε αστερια.τελικα οσο καλες συσκευες και ν αγορασεις ειναι αχρηστες εαν δεν εχουν τη σωστη υποστηριξη.κι εγω την υποστηριξη τη βρηκα εδω.στο forum μας.και φυσικα κι απο την κοινοτητα.

 

μαλλον βιαστηκα να χαρω.μετα απο μια επαναφορα εργ. ρυθμισεων που εκανα προχθες προσπαθωντας να βγαλω το cssu δεν μπορω τωρα να βαλω τον ηχο αφυπνισης που ειχα και πριν στις ρυθμισεις ειδοποιησης.μολις επιλεγω τον ηχο που θελω (μρ3) με πεταει στην αρχικη οθονη και λεει *εσωτερικο σφαλφα η εφαρμογη ρολογιου εκλεισε.υπ οψιν οτι δεν εβγαλα το cssu τελικα αλλα περασατο ui για την καμερα.καμμια ιδεα;

 

μολις προσεξα ενα εικονιδιο community ssu στο μενου.το πατησα να δω τι ειναι και ανοιξαν x-term και app manager και μου βγαλε ενημερωση του cssu.να την κανω η οχι;

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ησυχια εχει πεσει τις τελευταιες βδομαδες και "φοβαμαι"

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ησυχια εχει πεσει τις τελευταιες βδομαδες και "φοβαμαι"
Αν σου πω οτι το ιδιο σκεφτομουν και εγω. Αλλα οποτε το ενιωσα αυτο το συναισθημα ηρθε μετα απο λιγο ενα καταιγιστικο update:p

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μια απ τα ιδια.... Απλα κραταω ενα ιφονε και περιμενω να βγει το ν9 η να βγαλει κατι καλο το community. Ελπιζω το ν9 να ειναι σα το ν900. Μονο και μονο το multitasking που εχει παταει κατω οτι καινουριο βγαινει κατ εμε
Link to comment
Share on other sites

YES!!YES!!YEEEEEEES!!!!επιτελους εχω καμερα.κι αυτο χαρη σ εσας παιδια ειστε αστερια.τελικα οσο καλες συσκευες και ν αγορασεις ειναι αχρηστες εαν δεν εχουν τη σωστη υποστηριξη.κι εγω την υποστηριξη τη βρηκα εδω.στο forum μας.και φυσικα κι απο την κοινοτητα.

 

μαλλον βιαστηκα να χαρω.μετα απο μια επαναφορα εργ. ρυθμισεων που εκανα προχθες προσπαθωντας να βγαλω το cssu δεν μπορω τωρα να βαλω τον ηχο αφυπνισης που ειχα και πριν στις ρυθμισεις ειδοποιησης.μολις επιλεγω τον ηχο που θελω (μρ3) με πεταει στην αρχικη οθονη και λεει *εσωτερικο σφαλφα η εφαρμογη ρολογιου εκλεισε.υπ οψιν οτι δεν εβγαλα το cssu τελικα αλλα περασατο ui για την καμερα.καμμια ιδεα;

 

μολις προσεξα ενα εικονιδιο community ssu στο μενου.το πατησα να δω τι ειναι και ανοιξαν x-term και app manager και μου βγαλε ενημερωση του cssu.να την κανω η οχι;

τελικα τα καταφερα.παει κι αυτο.αφαιρωντας μια-μια ολες μου τις εφαρμογες και κανοντας επανεκκινηση καθε φορα μπορεσα ν αλλαξω ηχο αφυπνησης μολις εβγαλα το qcpufreq.φυσικα χρειαστηκε πανω απο μια ωρα υπομονη και δυο μπυρες αλλα τα καταφερα.τωρα τι σχεση εχει το qcpufreq με τον ηχο αφυπνισης και τις μπυρες μη με ρωτησετε.παντως ειναι απαραιτητες καμμια φορα.

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

Λογικά εάν τροποποιούσες το /etc/ringtones θα έφτιαχνε ο ήχος :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...