Jump to content

Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποια? την εγκατασταση του CSSU?

 

Αν ναι, τοτε στις ρυθμισεις (settings) αν δεις κατω απο το "general" θα εχει και μια επιλογη "About Community SSU"

 

http://myn900.files.wordpress.com/2011/03/sdqajxbl.jpg?w=600

 

 

Για ο,τι αλλο σχετικα με το θεμα αυτο, καλυτερα να συνεχισουμε εδω.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προβληματα / θελω τα φωτα σας.(καλημερα)

α) εχω επιλεξει να μου κανει αυτοματη συνδεση στο gprs και πιο συγκεκριμενα στην συνδεση wind wap. αυτο μου κανει συνδεση στο .wind mms και δεν μπορω να αταλαβω το γιατι.

β) ειδα σε ενα βιντεο οτι με την αναβαθμιση απο ssu τα sms γινονται portrait mode . εμενα δεν γυρναει καθολου.

γ)καποιοι που ειναι ασχετοι απο x-terminal (εγω) θα ερθει ποτε η στιγμη να χαρω το κινητο μου και να μπορω να κανω οτι οι hard users?

δ)για να κανω αναβαθμισεις στο ssu θα πρεπει να πηγαινω απο x-term ή μεσω update εφαρμογων?

ευχαριστω (ενας απογοητευμενος n900 user :( )

Link to comment
Share on other sites

ποια? την εγκατασταση του CSSU?

 

Αν ναι, τοτε στις ρυθμισεις (settings) αν δεις κατω απο το "general" θα εχει και μια επιλογη "About Community SSU"

 

 

 

Οχι δεν εχω τετοια επιλογη

Link to comment
Share on other sites

προβληματα / θελω τα φωτα σας.(καλημερα)

α) εχω επιλεξει να μου κανει αυτοματη συνδεση στο gprs και πιο συγκεκριμενα στην συνδεση wind wap. αυτο μου κανει συνδεση στο .wind mms και δεν μπορω να αταλαβω το γιατι.

β) ειδα σε ενα βιντεο οτι με την αναβαθμιση απο ssu τα sms γινονται portrait mode . εμενα δεν γυρναει καθολου.

γ)καποιοι που ειναι ασχετοι απο x-terminal (εγω) θα ερθει ποτε η στιγμη να χαρω το κινητο μου και να μπορω να κανω οτι οι hard users?

δ)για να κανω αναβαθμισεις στο ssu θα πρεπει να πηγαινω απο x-term ή μεσω update εφαρμογων?

ευχαριστω (ενας απογοητευμενος n900 user :( )

 

πιο πολυ σχολιασμο θα κανω παρα βοηθεια.

ελπιζω οι σχετικοι του αθληματος να μας διαφωτισουν περισσοτερο αργοτερα :)

 

α) δεν γνωριζω, sorry

 

β) portrait στα conversations (sms) εχω κανονικοτατα, απο την 16.5 και μετα.

 

γ) και εγω ασχετος ειμαι αλλα εχω καταφερει να κανω μερικα πραγματακια. βασικα πρεπει να μπαινεις στο talk.maemo.org

δεν γινεται διαφορετικα. ολα οσα μπορεις να κανεις με το Ν900 σου ειναι εκει.

απλα διαβαζεις τα threads που σε ενδιαφερουν και κανεις ο,τι γραφουν.

τυφλοσουρτης δηλαδη

 

δ) γινεται και με τους δυο τροπους. οταν θα βγαινει νεο Update θα εμφανιζεται το "!" και θα σε ειδοποιει για το εκαστοτε νεο update.

αλλα μπορεις και μεσω του xterminal

 

ο,τι αλλη απορια εχεις, γινε πιο συσγκεκριμενος.

 

πχ, γιατι εισαι απογοητευμενος? τι θελεις να κανεις και δεν μπορεις?

ισως μπορει καποιος απο εμας να βοηθησει.

 

*το Ν900 θελει να ξερεις αρκετα καλα αγγλικα

 

ακομα και αν δεν βγαλεις ακρη απο εδω, μην ξεχνας talk.mameo.org

 

δεν γινεται αλλιως, ειναι το αλφαβηταρι του Ν900 το site αυτο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω τετοια επιλογη

 

δεν εχει εγκατασταθει το Update τοτε. Παντως, αν εχεις την PR 1.3 κατι δεν κανεις σωστα,

ξαναδες εδω και ακολουθησε πιστά τα βηματα.

 

εκει που λεει installation

 

1 What is it?

2 Who is it for?

3 Installation

4 Features

5 Changelog

6 Contributing

7 QA and bugs

8 Development

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

πιο συγκεκριμενος (ευχαριστω για την αμεσοτητα)

α)εγκατεστησα ενα cssu features και δεν δουλευει,

β)ενα καλο και απλο οδηγο να το κανω και εγω overclock?

γ)μεσω x-term ποιες ειναι οι ριμαδες οι εντολες για update του ssu?

δ)θελω και εγω portrait mode στα sms :(

ε)δε θελω να με κοροιδεψεται αλλα ουτε ξερω ποια η διαφορα απο maemo se meego ,ουτε αν ειναι διαφορετικα λειτουργικα, ουτε τι κερδιζω αν το κανω,ουτε πως το κανω, ουτε ενα οδηγο να ξεστραβωθω στο διαβασμα για να καταλαβω τι συμβαινει με τα δυο λειτουργικα μαζι.

Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Overclocking στο Ν900

 

Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU

 

Overclocking

 

 

δες και εδω για εγκατασταση του cssu μεσω xterm***

 

δεν ξερω για ποιον λογο δεν εχεις portrait στα sms. μιλαμε για την "μαμα" εφαρμογη ετσι? (conversations)

 

παντως εκτος απο τα λινκς του myphone , ξανατονιζω πως το πληρεστερο site που εξηγει τα ΠΑΝΤΑ ειναι αυτο

 

 

***εσυ που θελεις update μεσω xterm και οχι εγκατασταση, απλα μπαινεις xterm γινεσαι root (sudo gainroot η εντολη) και μετα γραφεις apt-get update και αφου τελειωσει η διαδικασια γραφεις apt-get update.

Αν υπαρχει νεοτερη διαθεσιμη αναβαθμιση θα στην βγαλει.

Αν και μπορει να στο βγαλει και μονο του αυτοματα μεσω app manager.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

***εσυ που θελεις update μεσω xterm και οχι εγκατασταση, απλα μπαινεις xterm γινεσαι root (sudo gainroot η εντολη) και μετα γραφεις apt-get update και αφου τελειωσει η διαδικασια γραφεις apt-get update.

Αν υπαρχει νεοτερη διαθεσιμη αναβαθμιση θα στην βγαλει.

Αν και μπορει να στο βγαλει και μονο του αυτοματα μεσω app manager.

 

apt-get update και αφου τελειωσει η διαδικασια παλι το ιδιο? οχι install...κατι?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, λαθος ορθογραφικο!

 

μετα το apt-get update θα γραψεις apt-get upgrade

 

αν υπαρχει νεοτερη εκδοση θα στην εγκαταστησει, θα προβει σε εγκατασταση.

αν εχεις ηδη την 16.8 παντως, αυτη ειναι η νεοτερη

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, λαθος ορθογραφικο!

 

μετα το apt-get update θα γραψεις apt-get upgrade

 

αν υπαρχει νεοτερη εκδοση θα στην εγκαταστησει, θα προβει σε εγκατασταση.

αν εχεις ηδη την 16.8 παντως, αυτη ειναι η νεοτερη

καπου διαβασα οτι υπαρχει μια εντολη που την βαζεις x-term και εαν τυχον κατι δεν εχει περαστει το βρισκει και το περναει? π.χ η περιπτωση η δικη μου που δεν εχω portrait σε sms. μηπως εχεις βαλει καποια extra προγραμμα για τα sms? δεν μπορω να καταλαβω γιατι δε δουλευει σε εμενα.

επισης καπου διαβασα οτι υπαρχει προγραμματακι που μαζι με το cssu feature ρυθμιζεις την ευαισθησια στο rotate και γινεται καλυτερο. το cssu feature τελικα που το κατεβασα δε δουλευει. το χρειαζομαι?

τελος μετα την αναβαθμιση εχω αναγκαστει να κανω 2 επανεκκινησης γιατι μετα απο 2-3 rotate δεν πατιεται κανενα εικονιδιο στις επιφανειες. αν συνεχισει θα ειναι τραγικο.

Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να κατεβασεις το απο application manager to cssu tuner και απο κει θα πατησεις την επιλογη που λεει rotation
From N9
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο δικό σου το πρόβλημα... αλλά γενικό....

βασικά με το cssu tuner μάλλον δεν πρόκειται να βρεθεί λύση μια και ο dev έχει αφήσει το maemo για χάρη του android... οπότε θα πρέπει κάποιος άλλος να αναλάβει το project... αναμένεται πιθανόν update από το cssu features...

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=1083878&postcount=181

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=67905&page=467

 

Όχι το tuner γιατί μάλλον θα έχει πρόβλημα.....

το cssu features κατεβάστε, αλλά το version από τα extras-devel που είναι για την έκδοση 16.(το τελευταίο)

 

και στη συνέχεια όπως είπε ο Αndreasole την επιλογή για force rotation.

Edited by stsdema28

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταφερα και εγω να κανω την αναβαθμιση, αλλα ενω εχω σε πολλα πραγματα portrait mode, ΔΕΝ εχω ουτε εγω στα sms ομως.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταφερα και εγω να κανω την αναβαθμιση, αλλα ενω εχω σε πολλα πραγματα portrait mode, ΔΕΝ εχω ουτε εγω στα sms ομως.

 

Δεν προβλέπεται να έχεις.

Ακολούθα το πιο πάνω Post....

Θα πρέπει να ενεργοποιήσεις Forced Rotatio από το cssu features.

http://wiki.maemo.org/images/thumb/2/2f/CSSUfeaturesConfiguration_edit1.jpg/250px-CSSUfeaturesConfiguration_edit1.jpg http://wiki.maemo.org/images/thumb/0/08/CSSUfeaturesConfiguration_edit2.jpg/250px-CSSUfeaturesConfiguration_edit2.jpg

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

apt-get install mp-fremantle-community-pr [enter]

κανεις αποδοχη οτι σου ζητησει [γραφεις δηλαδη YES με κεφαλαια]

 

Ενημερωτικά μπορείς να γράψεις και μόνο y επίσης μπορείς να επιλέξεις να απαντήσει κατά την εγκατάσταση σε όλες τις ερωτήσεις με yes χωρίς να το γράψεις εσύ.

 

-y

--yes

--assume-yes

Automatic yes to prompts; assume "yes" as answer to all prompts and run non-interactively. If an undesirable situation, such as changing a held package or removing an essential package occurs then apt-get will abort. Configuration Item: APT::Get::Assume-Yes.

 

 

Περισσότερα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

εγω απεγκατεστησα και το tuner και το feature αλλα εχει παραμεινει το feature οταν παταω το κεντρικο κουμπι . δεν δουλευε αυτο το feature. που θα βρουμε το feature που δουλευει?επισης εχω εγκαταστησει το 'qt quick 1.0 compatibility plugin' και δεν ξερω καν τι ειναι. να το απεγκαταστησω?

edit:μετα απο μια επανεκκινηση εξαφανιστηκε το cssu feature. μενει μονο να βρουμε την σωστη εκδοση γιατι αυτη που ειχα δεν ανοιγε.

Edited by hot_quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω τι ακριβως παιζει με τα κινητα μας αλλα εγω πρωσοπικα εχω την 16.8 και δουλευει μια χαρα το force rotation και στα sms και σε ολα απο το cssu tuner ενω το cssu features δεν δουλευει καθολου δεν ανοιγει καν
From N9
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω τι ακριβως παιζει με τα κινητα μας αλλα εγω πρωσοπικα εχω την 16.8 και δουλευει μια χαρα το force rotation και στα sms και σε ολα απο το cssu tuner ενω το cssu features δεν δουλευει καθολου δεν ανοιγει καν

 

εγω δεν το δοκιμασα το cssu tuner ακομα γιατι ειπαν οτι δε δουλευει σωστα αλλα ετσι οπως παει θα το βαλω γιατι δεν βλεπω ασπρη μερα με ρο cssu feature.

Link to comment
Share on other sites

Καλα λενε αλλα δεν ξερω ισως το καθε Ν900 με τα ψυχολογικα του(με την καλη εννοια) :) δοκιμασε δεν χανεις κατι
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλα λενε αλλα δεν ξερω ισως το καθε Ν900 με τα ψυχολογικα του(με την καλη εννοια) :) δοκιμασε δεν χανεις κατι

 

προσπαθησα απο το faster application manager να κανω εγκατασταση στο cssu tuner και το αποτελεσμα ειναι αυτο 'dpkg reported errors while processing apackage- see the log for details'. α ρε νοκια με χανεις μετα απο 12 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να κανεις εγκατασταση απο το faster. Κανε την κανονικα

 

ευχαριστω. τελικα εγινε επιτυχως η εγκατασταση . πως το ρυθμιζω το tuner? μονο το forced παταω?

p.s : Το cssu features το εγκατεστησα και παλι, εκανα επανεκκινηση και η οθονη ηταν σπασμενη παντου. κολλησε το κινητο. ξανα restart αλλα το cssu δεν λει να δουλεψει σε εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις το cssu ? ναι να πατησεις force rotation και να απενεργοποιησεις και να ενεργοποιησεις το κινητο και εισαι οκ
From N9
Link to comment
Share on other sites

Όχι το tuner γιατί μάλλον θα έχει πρόβλημα.....

το cssu features κατεβάστε, αλλά το version από τα extras-devel που είναι για την έκδοση 16.(το τελευταίο)

 

και στη συνέχεια όπως είπε ο Αndreasole την επιλογή για force rotation.

 

Τελικα με το cssu features δεν μπορεσα να το κανω διοτι δεν ανοιγε καν η εφαρμογη βγαζοντας ενα μηνυμα " μπλα μπλα Fatal error"

Το εκανα με το cssu tuner και ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...