Jump to content

Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα θα συζητάμε ό,τι έχει σχέση με τις αναβαθμίσεις της κοινότητας.

 

 

Περισσότερα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aπο το maemo.org:

 

Just a quick update, version: maemo13.

This is only an update for hildon-desktop actually:

 

* Added global zoom in/out support, use CTRL+SHIFT+S (+) and CTRL+SHIFT+F (-) to zoom in and out.

* Added orientation lock, you'll see an applet in the status menu.

* The press effect (zoom_on_press) was improved, it'll now depress only when you release the screen.

 

Last edited by MohammadAG

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

τώρα πλέον έχουν προσθέσει κανονικά portait mode σε όλες τις οθόνες του κινητού με το κουμπάκι για να κάνει lock την οθόνη αν θέλεις να το απενεργοποιήσεις. Το θέμα είναι ότι αυτό το auto rotation δεν δουλεύει πάντα. Δλδ και να το γυρίσεις το κινητό σπάνια θα γυρίσει σε portait mode.
Link to comment
Share on other sites

Aπο το maemo.org:

 

Just a quick update, version: maemo13.

This is only an update for hildon-desktop actually:

 

* Added global zoom in/out support, use CTRL+SHIFT+S (+) and CTRL+SHIFT+F (-) to zoom in and out.

* Added orientation lock, you'll see an applet in the status menu.

* The press effect (zoom_on_press) was improved, it'll now depress only when you release the screen.

 

Last edited by MohammadAG

εκπληκτική επιλογή shortcuts :) άντε πάτα το τώρα το crtl-shift-S εσύ....:)

Link to comment
Share on other sites

τώρα πλέον έχουν προσθέσει κανονικά portait mode σε όλες τις οθόνες του κινητού με το κουμπάκι για να κάνει lock την οθόνη αν θέλεις να το απενεργοποιήσεις. Το θέμα είναι ότι αυτό το auto rotation δεν δουλεύει πάντα. Δλδ και να το γυρίσεις το κινητό σπάνια θα γυρίσει σε portait mode.

 

Δηλαδή το τηλέφωνο δεν "καταλαβαίνει" ας πούμε ότι το γυρνάς στο πλάι; Κάτι αντίστοιχο με αυτό που πάθαινε που και που με το τηλέφωνο όταν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή να το γυρίζεις και να πηγαίνει στην εφαρμογή;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις edit στο transitions.ini και αλλαξεις την τιμη του forcerotation απο 0 σε 1 , τοτε γυριζει σε portrait σχεδον παντου.

 

Αν βαριεσαι να πειραζεις χειροκινητα το ini, κατεβαζεις το CSSU Transitions Tuner και το κανεις απο τα settings.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε την τιμή του parallax με αρνητική τιμή(-1.5 ή -2) και δείτε το εφέ που προκαλείται όταν γίνεται εναλλαγή των αρχικών οθονών.:cool:
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

εκπληκτική επιλογή shortcuts :) άντε πάτα το τώρα το crtl-shift-S εσύ....:)

σ εμενα παντως αυτος ο συνδυασμος μου κανει μεγενθυση τη homescreen οπως τις φωτο.μολις μπω μενου και ξαναγυρισω στην αναμονη επανερχεται.το κανει και σε κανεναν αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε την τιμή του parallax με αρνητική τιμή(-1.5 ή -2) και δείτε το εφέ που προκαλείται όταν γίνεται εναλλαγή των αρχικών οθονών.:cool:

Θεικο! Δεν ειχα σκεφτει να το βαλω σε -τιμη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

σ εμενα παντως αυτος ο συνδυασμος μου κανει μεγενθυση τη homescreen οπως τις φωτο.μολις μπω μενου και ξαναγυρισω στην αναμονη επανερχεται.το κανει και σε κανεναν αλλο;

 

Αυτή είναι η δουλειά που κάνει. Ουσιαστικά μπορείς να ζουμάρεις οπουδήποτε κι αν βρίσκεσαι.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η δουλειά που κάνει. Ουσιαστικά μπορείς να ζουμάρεις οπουδήποτε κι αν βρίσκεσαι.

εκανα λαθος.νομιζα οτι αυτος οσυνδιασμος εχει σχεση με το rotation.διαβαζοντας τα προηγουμενα ποστ καταλαβα πως ειναι για το ζουμ.ευχαριστω.

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολυ ησυχια εχει πεσει στην κοινοτητα.

 

Ελπιζω να ειναι η γνωστη ηρεμια πριν ...την καταιγιδα.

 

 

(αντε να πλησιαζει και το Meego 1.2)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στο irc πάντως υπάρχει κινητικότητα. Σε λίγες μέρες λογικά θα έχουμε και την πρώτη έκδοση του open sourced media player αλλά όχι μέσω του cssu.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους, ετοιμαζονται ωραια σκηνικα

 

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/2iqobcx.png

 

ωραιο το portrait task switcher και ο νεος music player :D

 

απο το maemo.org

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοιξεις και τριτη εφαρμογη πως παει η διαταξη; Μπαινει απο κατω; Πλαγια; Θα βολευε αν ηταν οπως η επιλογη για να μπαινει η μια κατω απο την αλλη και οχι πλαγια οπως τωρα ή εστω οπως ειναι στην εικονα αλλα με scrolling αριστερα-δεξια αντι για πανω κατω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προσφατα ακουσα πως η κοινοτητα θα αναλαβει να αναπτυξει κ το meego. η 1.2 που θα κυκλοφορησει καπου μεσα απριλιου απο οσο ξερω θα ερθει αρχικα σαν επισημο update της νοκια η κ αυτο με δικη μας πρωτοβουλια?
Link to comment
Share on other sites

Το cssu πριν λίγη ώρα έφτασε στην έκδοση 14.

 

Αλλαγές:

Qt upgraded to 4.7.2

Reversed press effect.

Removed portrait -> landscape rotation when launching apps.

hildon-control-panel now takes a new splash screenshot at each startup.

camera-ui replaced with open source clone by Nicolai Hess.

maemo-statusmenu-fmtx replaced with open source clone by Faheem Pervez.

Added new contributors' names to control panel applet.

Portrait mode support in osso-pdf-viewer.

Modest tree view mode.

Portrait mode bckgrounds for Hildon Application Manager (default themes only).

New locales for orientation lock applet.

Portrait mode task navigator.

New locale packages for modest (modest-l10n).

New GConf key to disable menu editor (/apps/osso/hildon-desktop/menu_edit_disabled)

New GConf keys to set number of rows in hildon-status-menu (/apps/osso/hildon-status-menu/view/number_of_rows and /apps/osso/hildon-status-menu/view/number_of_rows_portrait)

New GConf key to make the FMTX status menu item always visible (/apps/osso/maemo-statusmenu-fmtx/always_visible)

 

Λόγω ενός προβλήματος τα νέα qt libs θα καταλάβουν περίπου 25mb από το rootfs, πρόβλημα το οποίο θα διορθωθεί σε επόμενο update.

 

Αν δεν μπορέσετε να κάνετε το update μέσω του application manager δώστε στο τερματικό την εντολή apt-get install mp-fremantle-community-pr αφού πρώτα πάρετε δικαιώματα root.

 

edit: Με την έκδοση 14.1 που ανέβηκε πριν λίγα λεπτά και τα optified πλέον qt packages λύνεται το πρόβλημα χώρου στο rootfs.

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

thanks anapospste.

 

προς το παρον δεν μου ηρθε κατι αλλα αναμενουμε:)

 

επιτελους

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Refresh μέσω του application manager αλλιώς τρέξε την εντολή που αναφέρω στο τερματικό.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

thanks anapospste.

 

προς το παρον δεν μου ηρθε κατι αλλα αναμενουμε:)

 

επιτελους

Ενας μηνας περασε αλλα αξιζε η αναμονη. Μεσα απο τον app manager ουτε εμενα ερχοταν με update. Απο terminal με update και upgrade ηρθε κανονικα. Σε ενα σημειο μονο θα σε ρωτησει για αντικατασταση του αρχειου της καμερας.

Μου εφαγε παντως 10Mb απο το rootfs το update

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ενας μηνας περασε αλλα αξιζε η αναμονη. Μεσα απο τον app manager ουτε εμενα ερχοταν με update. Απο terminal με update και upgrade ηρθε κανονικα.

 

Eκανα refresh και μολις μου ηρθε!

thanks μαγκες;)

 

 

ωρα για maemo.org και ανελεητο διαβασμα του αναλογου thread.

 

To N900 ζει ρε!!:D

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνει refresh πρέπει εφόσον πατήσουμε στο update να επίλέξουμε από τη status bar refresh.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια , ο,τι μικρο-αλλαγες εντοπιζεται...πειτε μας.

 

υγ: μου φαινεται λιιιγο πιο σβελτο ή ειναι η ιδεα μου?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με μια προχειρη ματια ειδα τον task manager σε portrait. Δεν μου αρεσει η διαταξη που βαζει. Εβαλα τη ρυθμιση σε one column ,καλυτερα ,αλλα μου φαινεται ενα ατελειωτο scrolling ετσι για να βρω αυτο που θελω. Μαλλον θα το αφησω σε 2 column. Περιμενα να ειχαν σε αυτο το update και τον νεο Player.

 

Μπορει καποιος να μου πει τι αλλαγες ειναι αυτες;

hildon-control-panel now takes a new splash screenshot at each startup.

Modest tree view mode

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...