Jump to content

Αναβαθμίσεις Κοινότητας - Community SSU


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, από την τελευταία αναβάθμιση του SSU δεν μπορώ πλέον να τραβάω βιντεάκια παρά μόνο φωτογραφίες, με το που πατάω rec. κολλάει η κάμερα (όχι το τηλέφωνο) και μόνο με restart ξεκολλάει. Είναι γενικό το πρόβλημα η μόνο σε μένα συμβαίνει? Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, από την τελευταία αναβάθμιση του SSU δεν μπορώ πλέον να τραβάω βιντεάκια παρά μόνο φωτογραφίες, με το που πατάω rec. κολλάει η κάμερα (όχι το τηλέφωνο) και μόνο με restart ξεκολλάει. Είναι γενικό το πρόβλημα η μόνο σε μένα συμβαίνει?

 

Μαλλον μονο σε σενα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από την τελευταία αναβάθμιση του SSU δεν μπορώ πλέον να τραβάω βιντεάκια παρά μόνο φωτογραφίες, με το που πατάω rec. κολλάει η κάμερα (όχι το τηλέφωνο) και μόνο με restart ξεκολλάει. Είναι γενικό το πρόβλημα η μόνο σε μένα συμβαίνει?

 

Υπάρχουν αρκετά προβλήματα με την κάμερα γι αυτό προς το παρόν είμαι στην έκδοση 13 ακόμη. Το bug που αναφέρεις έχω την εντύπωση ότι διορθώθηκε.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από την τελευταία αναβάθμιση του SSU δεν μπορώ πλέον να τραβάω βιντεάκια παρά μόνο φωτογραφίες, με το που πατάω rec. κολλάει η κάμερα (όχι το τηλέφωνο) και μόνο με restart ξεκολλάει. Είναι γενικό το πρόβλημα η μόνο σε μένα συμβαίνει?

μια απο τα ιδια.μολις το δοκιμασα.ειμαι σιγουρος οτι θα διορθωθει συντομα.τα παιδια εκει εξω ειναι τσακαλια.οχι σαν μερικους-μερικους (βλ. νοκια (με μικρα γραμματα πλεον) )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! δοκιμασα να τραβηξω βιντεο κ απο το δικο μου κ απο ενος φιλου Ν900. πατωντας το REC που εχει στην οθονη δεν γραφει οντως αλλα αν πατησετε το button στο πλαι τοτε γραφει κανονικα! δοκιμαστε το! ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! δοκιμασα να τραβηξω βιντεο κ απο το δικο μου κ απο ενος φιλου Ν900. πατωντας το REC που εχει στην οθονη δεν γραφει οντως αλλα αν πατησετε το button στο πλαι τοτε γραφει κανονικα! δοκιμαστε το! ;)
Κανονικοτατα εκανε εγγραφη απο το μικρο κοκκινο rec. Αλλα τωρα συνειδητοποίησα οτι επαψαν να λειτουργουν οι συντομευσεις απο το πληκτρολογιο. Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

παιδια ΣΟΣ .μπορει καποιος να μπει στον κοπονα μου εξηγησει στα ελληνικα πως γινεται η απεγκατασταση του cssu ;απενεργοποιησα το repo εσβησα το cssu enabler εδωσσα στο xterm apt-get upgrade και μετα update αλλα τιποτα .τωρα δεν μπορω να το ξαναβαλω μου λεει οτι δε βρεθηκε το πακετο της εφαρμογης.ευτυχως το τηλ. δουλευει ακομα.φοβαμαι να το κλεισω μηπως δεν ξανανοιξει.

 

ακυρο παιδια ολα καλα.εγκατεστησα το cssu enabler μεσω x term κι ολα πηγαν καλα.ηθελα να βγαλω το cssu για να τραβηξω κατι βιντεακια στο χωριο με τα παιδια και μετα θα το ξαναβαζα αλλα την πατησα.δεν πειραζει.υπαρχουν και οι καμερες.

Edited by geoflo
Link to comment
Share on other sites

ακυρο παιδια ολα καλα.εγκατεστησα το cssu enabler μεσω x term κι ολα πηγαν καλα.ηθελα να βγαλω το cssu για να τραβηξω κατι βιντεακια στο χωριο με τα παιδια και μετα θα το ξαναβαζα αλλα την πατησα.δεν πειραζει.υπαρχουν και οι καμερες.

Το cssu που σε εμποδιζει να το κανεις αυτο;

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Το cssu που σε εμποδιζει να το κανεις αυτο;

μολις παταω το κουμπι για ν αρχισει η εγγραφη κολλαει ολο το τηλ. και μονο με επαννεκινηση ξεκολλαει το τηλεφωνο.πατωντας το rec κολλαει μονο η κσμερα.αυτη τη στιγμη που γραφω το ποστ η κσμερα ειναι κολλημενη και εκλεισα το καπακι για να ξεκολλησειy.ξανανοιγω το καπακι και ειναι ακομα κολλημενη.γι αυτο τα εκανα ολα.

Link to comment
Share on other sites

μολις παταω το κουμπι για ν αρχισει η εγγραφη κολλαει ολο το τηλ. και μονο με επαννεκινηση ξεκολλαει το τηλεφωνο.πατωντας το rec κολλαει μονο η κσμερα.αυτη τη στιγμη που γραφω το ποστ η κσμερα ειναι κολλημενη και εκλεισα το καπακι για να ξεκολλησειy.ξανανοιγω το καπακι και ειναι ακομα κολλημενη.γι αυτο τα εκανα ολα.

Εισαι σιγουρος οτι φταιει το cssu και οχι καποια αλλη εφαρμογη; Προβληματα με την καμερα ειχα οταν ειχα βαλει ενα προγραμμα camera lens launcher.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι φταιει το cssu και οχι καποια αλλη εφαρμογη; Προβληματα με την καμερα ειχα οταν ειχα βαλει ενα προγραμμα camera lens launcher.

δεν εχω βαλει τιποτα εδω και αρκετο καιρο.μετα το τελευταιο update μου συμβαινει αυτο.νομιζω εχει αναφερθει κι απο αλλους.γι συτο ελεγα να το βγαλω και να το ξαναβαλω μηπως δεν εγκσταστηθηκε σωστα.τι να πω; δεν ξερω.θα περιμενω το επομενο update μπας και στρωσει

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του Community SSU, στη δεύτερη επανεκκίνηση που έκανα, εξαφανίστηκαν όλοι οι κατάλογοι του Application manager, με αποτέλεσμα να βγάζει μήνυμα αποτυχίας και να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τον Application manager. Υπάρχει τρόπος επαναφοράς των καταλόγων; Αν όχι που μπορώ να βρω τα στοιχεία που πρέπει να περάσω χειροκίνητα για να επαναφέρω τους βασικούς καταλόγους, αφού ευτυχώς δεν έχει απενεργοποιηθεί η δυνατότητα δημιουργίας νέων καταλόγων. Η επαναφορά backup δεν διορθώνει την κατάσταση. Επίσης συμβαίνουν ακούσιες επανεκκινήσεις με την προσπάθεια εκτέλεσης κάποιων εφαρμογών. Αν οι κατάλογοι μπορούν να επανέλθουν με copy/paste από άλλο Ν900 και μπορεί κάποιος να μου τους στείλει με e-mail ας στείλει ΡΜ για συνεννόηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση του Community SSU, στη δεύτερη επανεκκίνηση που έκανα, εξαφανίστηκαν όλοι οι κατάλογοι του Application manager, με αποτέλεσμα να βγάζει μήνυμα αποτυχίας και να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τον Application manager. Υπάρχει τρόπος επαναφοράς των καταλόγων; Αν όχι που μπορώ να βρω τα στοιχεία που πρέπει να περάσω χειροκίνητα για να επαναφέρω τους βασικούς καταλόγους, αφού ευτυχώς δεν έχει απενεργοποιηθεί η δυνατότητα δημιουργίας νέων καταλόγων. Η επαναφορά backup δεν διορθώνει την κατάσταση. Επίσης συμβαίνουν ακούσιες επανεκκινήσεις με την προσπάθεια εκτέλεσης κάποιων εφαρμογών. Αν οι κατάλογοι μπορούν να επανέλθουν με copy/paste από άλλο Ν900 και μπορεί κάποιος να μου τους στείλει με e-mail ας στείλει ΡΜ για συνεννόηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Διάβασε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2978764#post2978764

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν κάνω λάθος αυτό το θέμα αναφέρεται στα προσθετα repositories και όχι στα βασικά.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος αυτό το θέμα αναφέρεται στα προσθετα repositories και όχι στα βασικά.

 

Τα βασικά είναι τα Nokia applications, Nokia system software update και Ovi.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν γλυτωσα το φλασάρισμα, με το οποίο δυστυχώς δεν έγινε τίποτε και στη συνέχεια έκανα επανεγκατάσταση από το PC-Suite και μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες έγινε η επαναφορά και όλα λειτουργούν κανονικά. Χρειάστηκε βέβαια να ξανακάνω όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή.
Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από την τελευταία αναβάθμιση του SSU δεν μπορώ πλέον να τραβάω βιντεάκια παρά μόνο φωτογραφίες, με το που πατάω rec. κολλάει η κάμερα (όχι το τηλέφωνο) και μόνο με restart ξεκολλάει. Είναι γενικό το πρόβλημα η μόνο σε μένα συμβαίνει?

και γω το εχω αυτο το προβλημα.με το rec κολλαει μονο η καμερα ενω με το πληκτρο της καμερας κολλαει ολη η συσκευη.επισης χθες ανακαλυψα οτι οι φωτο που βγαζω δεν υπαρχουν πουθενα.οτι κι αν επιλεξω σαν μεσο αποθηκευσης δεν πιανει.σα να μη τις τραβηξα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλο θεματακι--> ο Microb δεν δειχνει σωστα τις σελιδες οταν γυρναει σε portrait.

 

O Opera 11 απο την αλλη δεν εχει προβλημα.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
επειδη εχω ενα θεματακι μετα το τελευταιο update με την καμερα μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει στα ελληνικα πως να βγαλω το cssu ;
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα bugs έχουν διορθωθεί και μπορείς να περάσεις χειροκίνητα τη νέα έκδοση. Το μόνο που μένει αφορά το iso και τις σκοτεινές φωτογραφίες.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα bugs έχουν διορθωθεί και μπορείς να περάσεις χειροκίνητα τη νέα έκδοση. Το μόνο που μένει αφορά το iso και τις σκοτεινές φωτογραφίες.

δηλαδη ετοιμαζει νεο update η κοινοτητα;αν ειναι να περιμενω λιγο .απλα ελεγα να το ξαναβαλω απ την αρχη μηπως δε μου κατσε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα έρθει και το επόμενο update. Αυτό που σου είπα είναι για να ενημερώσεις μόνο τα της κάμερας ώστε να μη περιμένεις το ssu.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα έρθει και το επόμενο update. Αυτό που σου είπα είναι για να ενημερώσεις μόνο τα της κάμερας ώστε να μη περιμένεις το ssu.

θα προσπαθησω να το περασω.σ ευχαριστω γι αλλη μια φορα.στο τελος καθε σειρας παταω enter ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Nαι, το παρακάτω είναι μια γραμμή :

 

wget -O camera-ui.tar.gz "http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=19935&d=1304966081"

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα bugs έχουν διορθωθεί και μπορείς να περάσεις χειροκίνητα τη νέα έκδοση. Το μόνο που μένει αφορά το iso και τις σκοτεινές φωτογραφίες.

 

φτου! Και χτες πηγα σε συναυλια και μου εβγαλε το λαδι. Κολλουσε, Εβγαζε μαυρη οθονη, δεν αποθηκευε τα Video. Καποια αρχεια τα δειχνει κατεστραμενα . Και ηταν φοβερη συναυλια ρε γμτ:(

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...