Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα!

Μια μέρα το κινητό στα χέρια μου...!

Πρώτες εντυπώσεις... πολύ καλό κινητό, πανέμορφο, γρήγορο, λεπτό, ελαφρύ, πολύ καλή οθόνη, τρελή ταχύτητα στην έκθεση, πολύ καλή αίσθηση στο χέρι, καμία σχέση με Ν97...

Κάποια πράγματα όμως με προβλημάτισαν…

Ίσως όλη αυτή η αναμονή και οι συζητήσεις εδώ, με κάναν πολύ απαιτητικό...

Με το που το πήρα και είχε ακόμα 3 μπάρες η μπαταρία, μόλις έβαλα την κάρτα μνήμης και πήγε να ενημερώσει την έκθεση...κόλλησε!!!

Για λίγο βέβαια, αλλά καταλαβαίνεται το σοκ που έπαθα… γελούσαν οι φίλοι μου δίπλα μου….

Αφού έκλεισε το κινητό, επειδή τελείωσε η εργοστασιακή φόρτιση, το φόρτισα, έως το 100%!

Ουσιαστικά το ‘’ταλαιπώρησα’’ (λίγο μουσική mp3, downloading και εγκατάσταση εφαρμογών και παιχνιδιών από ovi store & γνωστά μαγαζάκια, λίγο παιχνίδι, λίγο σερφάρισμα στο internet, ενημέρωση χαρτών, σεταρίσματα και ρυθμίσεις γενικά …) κάνα 4ωρο πάνω κάτω, ένα 7ωρο απλής αναμονής (βράδυ, νάνι γαρ…) και άλλο ένα 12ωρο απλής χρήσης (τηλέφωνα, μηνύματα και λίγο Facebook) πάντα με την πρώτη φόρτιση…

Στο 24ωρο πάνω… τελείωσε η μπαταρία και έκλεισε…

1 μέρα μόνο…

Όσο το ‘’σκάλιζα’’, μου κόλλησε άλλες 2 φορές, τη δεύτερη μάλιστα έκανε κάνα 2 λεπτο να ξεκολλήσει, και στις δυο περιπτώσεις έκανε restart από μόνο του… (δεν έβαλα ‘’περίεργες’’ εφαρμογές, άλλωστε περιμένω ακόμα το πιστοποιητικό μου απ’ το OPDA…)

Έχω τα στερεοφωνικά ακουστικά Bluetooth Nokia BH-503!

Ενώ με το Ν97 δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, στο Ν8, ενώ ακούς το mp3 σου, κολλάει και κάνει διάφορα χρατς, σα να χάνεται η επικοινωνία μεταξύ τους…

Πολύ ενοχλητικό και συχνό, σε βαθμό που δε θέλεις ακούσεις άλλο…

Αυτό το καινούργιο φασούλι, να είναι μονίμως συνδεμένο στο δίκτυο wifi του σπιτιού μου, δεν το καταλαβαίνω…

Ενώ έχω δώσει στις ρυθμίσεις, μη αυτόματα και πάντα ερώτηση για σύνδεση στο wifi , στο οικείο δίκτυο είναι μονίμως συνδεμένο!

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος???

Δε με ικανοποίησε η απόκριση στην αφή της οθόνης!

Μου θυμίζει Ν97, που καμιά φορά με τη 2η η 3η πιάνει…

Το πληκτρολόγιο στα μηνύματα, δε βολεύει καθόλου!

Σίγουρα ξέρω ότι είναι προσωπική άποψη και θέμα συνήθειας, αλλά σε σχέση με αυτό του Ν97 ,δυσκολεύομαι πάαρα πολύ…

Υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιούμε άλλο virtual πληκτρολόγιο για τα μηνύματα???

H εξοικονόμηση ενέργειας, (μαζί με όλα τ’ άλλα) απενεργοποιεί και τη διπλή λειτουργία, όμως έχοντας στο σπίτι μόνο 3,5G σήμα, από wag της Vodafone, έχω πρόβλημα!

Υπάρχει τρόπος ν’ αλλάξει αυτό?

Και τέλος, κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η Νokia το άλλαξε, ενώ το είχε στα προηγούμενα κινητά της, δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα (το ίδιο και στο Ν97), στην επεξεργασία των επαφών, να γίνει αλλαγή της ετικέτας!

Ήταν πολύ βολικό στα 2-3-4 τηλέφωνα που υπάρχουν σε κάθε επαφή, να γράφεις από πάνω, ποιο είναι πχ εξοχικού, πατρικού, διεύθυνση 2ου η 3ου μαγαζιού κλπ…

Χάρτες , φωτό και βίντεο ακόμη δε δοκίμασα, αλλά πιστεύω ότι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα (σύμφωνα με όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ…)

Αυτά από τις μέχρι στιγμής εντυπώσεις μου…sorry αν σας κούρασα!!!

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με το που το πήρα και είχε ακόμα 3 μπάρες η μπαταρία, μόλις έβαλα την κάρτα μνήμης και πήγε να ενημερώσει την έκθεση...κόλλησε!!!

 

Κόλησε τι εννοείς? Αν η κάρτα μνήμης σου είχε μέσα παπάδες και δεν είναι και από τις πιο γρήγορες λογικό να καθυστερεί..

 

Ουσιαστικά το ‘’ταλαιπώρησα’’ (λίγο μουσική mp3, downloading και εγκατάσταση εφαρμογών και παιχνιδιών από ovi store & γνωστά μαγαζάκια, λίγο παιχνίδι, λίγο σερφάρισμα στο internet, ενημέρωση χαρτών, σεταρίσματα και ρυθμίσεις γενικά …) κάνα 4ωρο πάνω κάτω, ένα 7ωρο απλής αναμονής (βράδυ, νάνι γαρ…) και άλλο ένα 12ωρο απλής χρήσης (τηλέφωνα, μηνύματα και λίγο Facebook) πάντα με την πρώτη φόρτιση…

Στο 24ωρο πάνω… τελείωσε η μπαταρία και έκλεισε…

1 μέρα μόνο…

 

Τι περιμένεις με τόση χρήση από "άστρωτη" μπαταρία? Υπομονή. Όλοι εδώ μέσα λένε τα καλύτερα για την αυτονομία.

 

Όσο το ‘’σκάλιζα’’, μου κόλλησε άλλες 2 φορές, τη δεύτερη μάλιστα έκανε κάνα 2 λεπτο να ξεκολλήσει, και στις δυο περιπτώσεις έκανε restart από μόνο του… (δεν έβαλα ‘’περίεργες’’ εφαρμογές, άλλωστε περιμένω ακόμα το πιστοποιητικό μου απ’ το OPDA…)

 

Το σκάλισμα με σκάλισμα έχει διαφορά. Τι και πόσες εφαρμογές άνοιξες ταυτόχρονα? Τις έκλεινες όταν τελείωνες? Και τι εννοείς ότι σου κόλησε? Έκλεισε?

 

Έχω τα στερεοφωνικά ακουστικά Bluetooth Nokia BH-503!

Ενώ με το Ν97 δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, στο Ν8, ενώ ακούς το mp3 σου, κολλάει και κάνει διάφορα χρατς, σα να χάνεται η επικοινωνία μεταξύ τους…

Πολύ ενοχλητικό και συχνό, σε βαθμό που δε θέλεις ακούσεις άλλο…

 

Δοκίμασε τα handsfree που είχε μαζί, αν ακούς χρατε χρατς πάλι, δοκίμασε να ακούσεις και σε κλήση κάτι παρόμοιο, αν το ακούς και σε κλήση διάβασε προηγούμενα ποστ από 2 παιδιά που τους παρουσιάστηκε αυτό.

 

Αυτό το καινούργιο φασούλι, να είναι μονίμως συνδεμένο στο δίκτυο wifi του σπιτιού μου, δεν το καταλαβαίνω…

Ενώ έχω δώσει στις ρυθμίσεις, μη αυτόματα και πάντα ερώτηση για σύνδεση στο wifi , στο οικείο δίκτυο είναι μονίμως συνδεμένο!

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος???

 

Αν κάνεις σωστά τις ρυθμίσεις δε συνδέεται. Οι ρυθμίσεις δεν είναι μόνο αυτές.. Τα widget σου θέλουν επίσης ρύθμιση, ειδικά το email. Επίσης δοκίμασε να σβήσεις το ασ.δίκτυο που έχεις περάσει και να το ξαναπεράσεις.

 

Δε με ικανοποίησε η απόκριση στην αφή της οθόνης!

Μου θυμίζει Ν97, που καμιά φορά με τη 2η η 3η πιάνει…

 

Δε συμφωνώ. Επίσης αν βγάλεις τη μαμίσια ζελατίνα θα είναι καλύτερα.

 

Το πληκτρολόγιο στα μηνύματα, δε βολεύει καθόλου!

Σίγουρα ξέρω ότι είναι προσωπική άποψη και θέμα συνήθειας, αλλά σε σχέση με αυτό του Ν97 ,δυσκολεύομαι πάαρα πολύ…

 

Και εγώ είχα το mini και μου φάνηκε κάπως στην αρχή αλλά συνηθίζεις και κάνεις όλο και λιγότερα λάθη με τον καιρό.

 

H εξοικονόμηση ενέργειας, (μαζί με όλα τ’ άλλα) απενεργοποιεί και τη διπλή λειτουργία, όμως έχοντας στο σπίτι μόνο 3,5G σήμα, από wag της Vodafone, έχω πρόβλημα!

Υπάρχει τρόπος ν’ αλλάξει αυτό?.

 

Δε ξέρω αν υπάρχει αλλά γι'αυτό λέγεται και "εξοικονόμηση ενέργειας" για να κλείνει "περιττές λειτουργίες" και να κάνει οικονομία... Μη τη χρησιμοποιείς λοιπόν, παρά μόνο στα τελευταία της μπαταρίας σου σε περίπτωση ανάγκης που δεν έχεις δηλαδή φορτιστή μαζί.

 

Και τέλος, κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η Νokia το άλλαξε, ενώ το είχε στα προηγούμενα κινητά της, δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα (το ίδιο και στο Ν97), στην επεξεργασία των επαφών, να γίνει αλλαγή της ετικέτας!

Ήταν πολύ βολικό στα 2-3-4 τηλέφωνα που υπάρχουν σε κάθε επαφή, να γράφεις από πάνω, ποιο είναι πχ εξοχικού, πατρικού, διεύθυνση 2ου η 3ου μαγαζιού κλπ.

 

Μα όταν πας στις επιλογές τις επαφής έχει το προσθήκη στοιχείου και έχει καμιά 50αριά στοιχεία να βάλεις. Εννοείς ότι στα παλιά μπορούσες να γράψεις το ίδιο το στοιχείο? Αν πας τέρμα κάτω υπάρχει και η σημείωση, δε ξέρω αν σε βοηθάει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ κινητό το εχω τρίτη μέρα τώρα,κανένα κόλλημα προς το παρόν όπως επίσης και καμία επαφή με τον φορτιστή ακόμα,αρκετά καλή αυτονομία και δεν το περίμενα.

Η οθόνη μόνο που μου φαινόταν κάπως σκοτεινή όταν την είχα στην μεση την ρύθμιση.

ΘΕτικές λοιπόν οι πρώτες εντυπώσεις

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δε σας καταλάβαινα επί Ν97 και εξακολουθώ να μη σας καταλαβαίνω γιατί δε σας αρέσει η αναζήτηση επαφών... Είναι ότι πιο γρήγορο και εύκολο υπάρχει..
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ πάντως δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.σφαίρα σε ολα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.τελικα βρεθηκε λυση στο προβλημα μου με το ακουστικο(θορυβος).θα μου κανει η NOKIA CARE, ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ αλλα μετα τις 9 Ιανουαριου,διοτι περιμενουν καινουργια εισαγωγη.ολα καλα τελικα.χρησιμοποιησα το DOA.(7 εργασιμες μερες)

 

Χαίρομαι φίλε μου. Σου απάντησα στο pm πριν διαβάσω όσα γράφτηκαν στο νήμα.

 

Τελικά απ' ό,τι φαίνεται το πρόβλημα του θορύβου που παρουσιάζουν κάποιες συσκευές N8 θα μας απασχολήσει και στο μέλλον. Ελπίζω να έχει να κάνει με την πρώτη παρτίδα, που παραδέχτηκαν πρόβλημα στις μονάδες παραγωγής του, και να εξαληφθεί το θέμα με τον καιρό. Προσωπικά από την εμπειρία μου, μάλλον το πρόβλημα έχει να κάνει στην επαφή του N8 με το δίκτυο. Επειδή έχω περιέργεια να το ψάξω το θέμα, ξέρει κανείς σε ποια forum του εξωτερικού θα μπορούσα να κοιτάξω;

Edited by Soti_
Link to comment
Share on other sites

Μια λίγο χαζη ερώτηση... Δείτε για παράδειγμα το τρέιλερ του Tron που έχει μέσα. Εκεί που υπάρχει το μαύρο και σκοτεινα χρώματα γενικά,σας φαίνεται ΟΚ ; Δεν δείχνει σαν πιξελιασμενο σε έντονο βαθμό ; το είδα και σε άλλα βίντεο που έβαλα και νόμισα ότι έφταιγε η ποιότητα γιατί τα κατέβασα από youtube. Πείτε μου κι εσείς,πριν αρχίσω να ανησυχώ για το δικό μου...
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

Τα ποστ που είχαν να κάνουν με το ovi maps καθώς και με απορίες που είχαν σχέση με εφαρμογές μεταφέρθηκαν στα ανάλογα θέματα.Να υπενθυμίσω για μία ακόμα φορά τον ΠΙΝΑΚΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΩΝ τον οποίο καλό είναι να συμβουλευόμαστε για να γνωρίζουμε την δομή του Forum Symbian^3 έτσι ώστε τα ποστ που κάνουμε να γίνονται στο σωστό μέρος.

Επίσης αφαιρέθηκαν για μία ακόμα φορά ποστ που δεν είχαν σχέση με το θέμα μας το οποίο είναι το N8.

Ευχαριστώ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' ό,τι φαίνεται το πρόβλημα του θορύβου που παρουσιάζουν κάποιες συσκευές N8 θα μας απασχολήσει και στο μέλλον. Ελπίζω να έχει να κάνει με την πρώτη παρτίδα, που παραδέχτηκαν πρόβλημα στις μονάδες παραγωγής του, και να εξαληφθεί το θέμα με τον καιρό. Προσωπικά από την εμπειρία μου, μάλλον το πρόβλημα έχει να κάνει στην επαφή του N8 με το δίκτυο. Επειδή έχω περιέργεια να το ψάξω το θέμα, ξέρει κανείς σε ποια forum του εξωτερικού θα μπορούσα να κοιτάξω;

 

Και σε μένα έκανε διάφορους θορύβους μέχρι που έφαγε μια τούμπα και προσγειώθηκε άτσαλα στο πεζοδρόμιο. Μετά έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να βαλω σαν εικονιδιο το

Settings --> Connectivity --> Connection Manager

στην αρχικη οθονη?!

 

Δεν το βρισκω πουθενα στην λιστα :(

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Κατά ένα περίεργο τρόπο, ενώ στα αγγλικά πληκτρολογώ γρήγορα και με ακρίβεια, στα ελληνικά άλλα πατάω κι άλλα βγαίνουν. Με παραξένεψε, μέχρι που ανακάλυψα την αιτία. Το ελληνικό πληκτρολόγιο έχει πιο μικρά πλήκτρα(!), γιατί έχει ένα παραπάνω σε κάθε γραμμή (11 αντί για 10 του αγγλικού), ώστε να χωράνε και τα επιπλέον πλήκτρα για τόνους και διαλυτικά. Κακή επιλογή, θα μπορούσαν απλά να στείλουν τα ', ", + και / στην οθόνη των συμβόλων και να κρατήσουν τον ίδιο αριθμό πλήκτρων. Κι ας άλλαζαν λίγο την καθιερωμένη διάταξη για τον τόνο και τα διαλυτικά, δεν χάθηκε ο κόσμος. Εδώ άλλαξαν τα φώτα στο backspace και το enter, εκεί κόλλησαν;
Link to comment
Share on other sites

Κατά ένα περίεργο τρόπο, ενώ στα αγγλικά πληκτρολογώ γρήγορα και με ακρίβεια, στα ελληνικά άλλα πατάω κι άλλα βγαίνουν. Με παραξένεψε, μέχρι που ανακάλυψα την αιτία. Το ελληνικό πληκτρολόγιο έχει πιο μικρά πλήκτρα(!), γιατί έχει ένα παραπάνω σε κάθε γραμμή (11 αντί για 10 του αγγλικού), ώστε να χωράνε και τα επιπλέον πλήκτρα για τόνους και διαλυτικά. Κακή επιλογή, θα μπορούσαν απλά να στείλουν τα ', ", + και / στην οθόνη των συμβόλων και να κρατήσουν τον ίδιο αριθμό πλήκτρων. Κι ας άλλαζαν λίγο την καθιερωμένη διάταξη για τον τόνο και τα διαλυτικά, δεν χάθηκε ο κόσμος. Εδώ άλλαξαν τα φώτα στο backspace και το enter, εκεί κόλλησαν;

 

Η λύση είναι να έχουμε σύντομα το Swype στα ελληνικά. Και πάλι όμως, προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα με το Τ9 θα γράφω πιο γρήγορα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Πρίν μέρες είχα "ανάψει" φωτίες λέγοντας ότι σε σχέση με το Ν82 δε το συγρίνω (προσωπική άποψη) από την άποψη φωτογραφίας και από την άποψη "χρειάς" της ομιλίας στο συνομιλητή.

Επανέρχομαι λέγοντας ότι στην ομιλία βρήκα τη έφταιγε... Απλά θέλει ένα πιο ζόρισμα στο βύσμα ώστε να κουμπώσει πάνω στο τηλέφωνο. Όμως σε πολλές των περιπτώσεων κατα την ομοιλία με το HF (hands free) ακούω κατα διαστήματα ένα "γρατζούνισμα" μέσα....

Τώρα όσω αναφορά τη φωτογραφία πάρτε 3ης (όλες στης αυτόματες ρυθμίσεις και του Ν8 στα 9mp) με 3 διαφορετικά κινητα, Ν8,Ν82 και GT-S8500,

 

http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/30122010021.jpg

 

http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/30122010459.jpg

 

http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/0187.jpg

 

Tα σχόλια δικά σας....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Όταν σβήνω το κινητό και το ξανανοίγω το θέμα που έχω φεύγει και μπαίνει ξανά το αρχικό.Συμβαίνει αυτό και σε κανέναν άλλο? Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

 

Αυτό το καινούργιο φασούλι, να είναι μονίμως συνδεμένο στο δίκτυο wifi του σπιτιού μου, δεν το καταλαβαίνω…

Ενώ έχω δώσει στις ρυθμίσεις, μη αυτόματα και πάντα ερώτηση για σύνδεση στο wifi , στο οικείο δίκτυο είναι μονίμως συνδεμένο!

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος???

 

 

Αν κάνεις σωστά τις ρυθμίσεις δε συνδέεται. Οι ρυθμίσεις δεν είναι μόνο αυτές.. Τα widget σου θέλουν επίσης ρύθμιση, ειδικά το email. Επίσης δοκίμασε να σβήσεις το ασ.δίκτυο που έχεις περάσει και να το ξαναπεράσεις.

 

 

 

Αυτό παρατήρησα και στο δικό μου χθες, και σε απάντηση των παραπάνω παραθέτω τα εξής:

Widget σε offline mode, συγχρονισμός mail έχω ορίσει διάστημα 09:00-23:00. Ρυθμίσεις μη αυτόματα και ερώτηση πάντα. Κατά τις 12 το βράδυ το βλέπω να είναι συνδεδεμένο. Πατάω αποσύνδεση και πέφτω για ύπνο. Το πρωί που σηκώθηκα το βρήκα συνδεδεμένο (!!!!!) και στα στοιχεία σύνδεσης είδα ότι ήταν συνδεδεμένο 7 ώρες!

 

Τέλοσπάντων, αυτό δεν με χαλάει. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Με το να είναι συνδεδεμένο, χωρίς όμως να κατεβάζει ή ανεβάζει δεδομένα, τρώει μπαταρία;;;

 

ΥΓ: Το κολπάκι να διαγράψω το σημείο πρόσβασης και να το ξαναβάλω δεν το έχω κάνει, θα το κάνω το απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν σβήνω το κινητό και το ξανανοίγω το θέμα που έχω φεύγει και μπαίνει ξανά το αρχικό.Συμβαίνει αυτό και σε κανέναν άλλο?

 

συμβαίνει και σε μένα αλλά μόνο στις εικόνες φόντου που εχω κατεβάσει απο το ovi store . γι αυτο και εγω έβαλα δικές μου ... :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρατήρησα και στο δικό μου χθες, και σε απάντηση των παραπάνω παραθέτω τα εξής:

Widget σε offline mode, συγχρονισμός mail έχω ορίσει διάστημα 09:00-23:00. Ρυθμίσεις μη αυτόματα και ερώτηση πάντα. Κατά τις 12 το βράδυ το βλέπω να είναι συνδεδεμένο. Πατάω αποσύνδεση και πέφτω για ύπνο. Το πρωί που σηκώθηκα το βρήκα συνδεδεμένο (!!!!!) και στα στοιχεία σύνδεσης είδα ότι ήταν συνδεδεμένο 7 ώρες!

 

Τέλοσπάντων, αυτό δεν με χαλάει. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Με το να είναι συνδεδεμένο, χωρίς όμως να κατεβάζει ή ανεβάζει δεδομένα, τρώει μπαταρία;;;

 

ΥΓ: Το κολπάκι να διαγράψω το σημείο πρόσβασης και να το ξαναβάλω δεν το έχω κάνει, θα το κάνω το απόγευμα!

 

Να βγάλεις τον αυτόματο συγχρονισμό του email σου. Όποτε θέλεις θα συγχρονίζει με ένα άγγιγμα του widget σου.

Link to comment
Share on other sites

konstantinos7 Έχεις δίκιο για τα χρώματα ,αλλά έχω ψάξει και σε αλλά σαΐτα του εξωτερικού(Αγγλία-Γαλλία) ναι λένε λευκό/ασημί κ σκούρο γκρι. Εγώ όμως στην Ελλάδα κ συγκεκριμένα στο πλαίσιο έχω δει ένα σκέτο μαύρο(μαύρο για μαύρο) κ χτες ένα σκούρο γκρι. Στις φωτογραφίες από τα σαΐτα δεν δείχνουν το σκούρο γκρι αλλά το μαύρο κ το ασημένιο. Τελικά το μαύρο από πού είναι? ή το σκούρο γκρι από πού είναι? Μήπως υπάρχει έξτρα χρώμα στην αγορά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου συμβαίνει ένα πολύ παράξενο πράγμα. Από το απόγευμα, όποτε χρησιμοποιώ τη σύνταξη κειμένου με το πληκτρολόγιο Τ9, είτε στα Μηνύματα, είτε στον κειμενογράφο του X-plore, είτε στο QuickOffice, είτε στο ημερολόγιο, χρησιμοποιώντας πρόβλεψη κειμένου, αν γράψω γρήγορα, η εφαρμογή κλείνει, χωρίς να σώσει τίποτα... :(

 

Τι μπορεί να συμβαίνει; Καμία εφαρμογή που μπορεί να προκαλεί πρόβλημα; Είμαι για reset; :cry:

Αυτό δεν μου έχει συμβεί ποτέ αλλά μου έχει συμβεί με το άνοιγμα πολλών εφαρμογών (και την χρήση εισαγωγής κειμένου σε μερικές από αυτές ταυτόχρονα) να μου λέει δεν διατίθεται πρόβλεψη για την γλώσσα και να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το Τ9. Το έχει αναφέρει και άλλος χρήστης αλλά γενικά, είναι σπάνιο να εμφανιστεί. Με μια επανεκκίνηση έστρωσε. Δοκίμασες επανεκκίνηση στο δικό σου;

Επίσης μετα την οποιαδήποτε αναβάθμιση είναι καλύτερα να κανουμε ενα hard reset για να πατάει καλύτερα η αναβάθμιση η οχι ευχαριστώ.

Ακόμα αναβάθμιση δεν έχει βγει (είμαστε με την αρχική) και δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε σε μια τέτοια ερώτηση. Όμως, επειδή με hard reset χάνονται κάποιες εφαρμογές και θέλουν κόλπο για να τις επαναφέρεις, σου συνιστώ να μην κάνεις hard reset αν δεν είναι επιτακτική ανάγκη.

Mπορείτε να μου πείτε μια γενική γνώμη από αυτές τις 100 σελίδες για το Ν8; Λόγω έλλειψης χρόνου αδυνατώ να τις διαβάσω για να βγάλω συμπέρασμα. Αξίζει τα λεφτά του; Με προβληματίζει το symbian λειτουργικό!

Είναι με διαφορά ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει η Nokia και ότι καλύτερο έχει βγει με το λειτουργικό symbian. Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αφου αγόρασα το πρωτο μου νοκια ν8 (μαυρο)το ειδε η κοπελα μου.. μέγα λαθος!κ αρνήθηκε βεβαια να μου το ξαναδωσει ...οπως ηταν φισικό:D οποτε αναγκάστικα κ πηγα σημερα στο multirama κ πηρα αλλο ενα κ για μενα.Σε (ασημί) αυτη τη φορα..πρωτες εντυπώσεις.φενεται λιγο ψευτικο σε σχεση με το μαυρο αλλα μετα απο λιγο το συνηθείζεις κ σου αρεσει πιο πολυ .Το μονο που με προβληματισε ειναι οτι σε μια φαση που ανοιξα την εκθεση δεν μου ανοιγε την πρωτη φωτογραφια εφαγε σκαλωμα πραγμα αγνωστο για μενα οσο ειχα την πρωτη συσκευη,επισης τραβηξα μια φωτο κ εφαγε ενα σκαλωμα κ μου την εβγαλε 2πλη..δηλαδει στα μισα πανω ολη την φωτο κ αντιστοιχα κ κατω ,κουλο αυτο.κ βεβαια το γνωστο προβλημα με το καπακι που σε σκωταδι λαμπει ολο λες κ ειναι κινητο κινέζικο των 80ευρο :happy: που στο εστηλε επιτηδες ο Αι βασιλης για να σε εκδικηθει ..που δεν ισουν καλο παιδι ...να το παω πισω να παρω το μαυρο?επισεις μετα την οποιαδηποτε αναβαθμηση ειναι καλυτερα να κανουμε ενα ηαρδ ρεσετ για να παταει καλυτερα η αναβαθμηση η οχι ευχαριστω.

 

επισης τραβηξα μια φωτο κ εφαγε ενα σκαλωμα κ μου την εβγαλε 2πλη..δηλαδει στα μισα πανω ολη την φωτο κ αντιστοιχα κ κατω αυτο μου το εκανε και σε εμενα μια φορα...ενω καποιες αλλες φορες μου τις τραβηξε θαμπες (το θεμα αυτο λυθηκε με την απενεργοποιηση του φλας)

α κατι ακομη..οταν το συνδεω στο pc μου βγαζει αυτο το μυν. ¨Device software version 011.012 installed. If you are having problems with it, you can reinstall it.¨ πρεπει κατι να κανω με αυτο η οχι ?:O

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να βαλω σαν εικονιδιο το

Settings --> Connectivity --> Connection Manager

στην αρχικη οθονη?!

 

Δεν το βρισκω πουθενα στην λιστα :(

Δεν μπορείς να το βάλεις καθώς δεν αποτελεί ξεχωριστή εφαρμογή. Ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος να μπαίνεις σε όλα τα υπομενού της συνδεσιμότητας είναι κλικ από την οθόνη αναμονής πάνω στο σήμα της μπαταρίας και κλικ στο πάνω αριστερό εικονίδιο της σύνδεσης.

Όταν το συνδεω στο pc μου βγαζει αυτο το μυν. ¨Device software version 011.012 installed. If you are having problems with it, you can reinstall it.¨ πρεπει κατι να κανω με αυτο η οχι ?:O

Όχι, αγνόησε το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου συμβαίνει ένα πολύ παράξενο πράγμα. Από το απόγευμα, όποτε χρησιμοποιώ τη σύνταξη κειμένου με το πληκτρολόγιο Τ9, είτε στα Μηνύματα, είτε στον κειμενογράφο του X-plore, είτε στο QuickOffice, είτε στο ημερολόγιο, χρησιμοποιώντας πρόβλεψη κειμένου, αν γράψω γρήγορα, η εφαρμογή κλείνει, χωρίς να σώσει τίποτα... :(

 

Τι μπορεί να συμβαίνει; Καμία εφαρμογή που μπορεί να προκαλεί πρόβλημα; Είμαι για reset; :cry:

Δες εδώ - το είχα αναφέρει πριν πολύ καιρό. Ελπίζω η συμβουλή του mirrorofsorrow να σε βοηθήσει.

 

Καλή τύχη!

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Πρίν μέρες είχα "ανάψει" φωτίες λέγοντας ότι σε σχέση με το Ν82 δε το συγρίνω (προσωπική άποψη) από την άποψη φωτογραφίας και από την άποψη "χρειάς" της ομιλίας στο συνομιλητή.

Επανέρχομαι λέγοντας ότι στην ομιλία βρήκα τη έφταιγε... Απλά θέλει ένα πιο ζόρισμα στο βύσμα ώστε να κουμπώσει πάνω στο τηλέφωνο. Όμως σε πολλές των περιπτώσεων κατα την ομοιλία με το HF (hands free) ακούω κατα διαστήματα ένα "γρατζούνισμα" μέσα....

Τώρα όσω αναφορά τη φωτογραφία πάρτε 3ης (όλες στης αυτόματες ρυθμίσεις και του Ν8 στα 9mp) με 3 διαφορετικά κινητα, Ν8,Ν82 και GT-S8500,

 

http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/30122010021.jpg

 

http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/30122010459.jpg

 

http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/0187.jpg

 

Tα σχόλια δικά σας....

 

Εμενα παντως(χωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα φωτογραφια)η δευτερη που λογικα ειναι αυτη του Ν82 μου φαινεται πολυ καλυτερη απ αυτη του Ν8.

Δεν ξερω τι παιζει με τις ρυθμισεις αλλα σχολιαζω αυτο που βλεπω.

Βασικα εχει πολυ πιο ζωντανα χρωματα η δευτερη φωτογραφια

Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση image tags
Link to comment
Share on other sites

η δευτερη φωτο ειναι πιο καθαρη σε αυτο συμφωνω.

τι γινεται μηπως κατι με τις ρυθμισεις στο ν8?

 

Προφανώς κάποιο πρόβλημα παίζει. Δε γίνεται να είναι έτσι θολές του Ν8, όλοι το έχουμε εδώ και λέμε τα καλύτερα για τις φωτογραφίες του.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...