Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩ !!!!

Συγνώμη για τις φωνές αλλα είχα σκάσει....

Παίδες, πραγματικά τα σπάει το κινητάκι !!!!!!!!!!!!!

Σε silver white, ελληνικότατο απο media markt θεσσαλονίκης στην πυλαία....

Μου έκαναν 15 άτοκες...ασχετα αν δεν το πηρε η κάρτα και αναγκάστηκα και τα σκασα μετρητοις....

Οποιος γουστάρει να το αγοράσει ας πει στο παιδί δεν γινεται να κανουμε παραπάνω απο 12 δόσεις...? θα πάρει στον απο πάνω κ του δίνει εγκριση στα σίγουρα...

Έχει αλλα 2 κομμάτια silver k 4-5 dark

Αντε αντε...καλοφαγωτο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩ !!!!

Συγνώμη για τις φωνές αλλα είχα σκάσει....

Παίδες, πραγματικά τα σπάει το κινητάκι !!!!!!!!!!!!!

Σε silver white, ελληνικότατο απο media markt θεσσαλονίκης στην πυλαία....

Μου έκαναν 15 άτοκες...ασχετα αν δεν το πηρε η κάρτα και αναγκάστηκα και τα σκασα μετρητοις....

Οποιος γουστάρει να το αγοράσει ας πει στο παιδί δεν γινεται να κανουμε παραπάνω απο 12 δόσεις...? θα πάρει στον απο πάνω κ του δίνει εγκριση στα σίγουρα...

Έχει αλλα 2 κομμάτια silver k 4-5 dark

Αντε αντε...καλοφαγωτο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ειναι light...Μπορεις να το φας ανετα!!!:D:D Καλοριζικο!!!:p

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Toυλάχιστον με το format απο το μενού της συσκευής (Ρυθμίσεις->Τηλέφωνο->Διαχείριση τηλ->Εργοστασιακές ρυθ->Διαγραφή και επαναφορά) δε χάνεις τα Qt libraries, κάτι είναι και αυτό.

 

Μάλλον ο μόνος τρόπος για να το επαναφέρεις στην αρχική κατάσταση είναι να πας σε Nokia care για να στο φλασάρουν (ή να το κάνεις μόνος σου... :p).

 

Στις δικές μου προσπάθειες πάντως έχανα το Qt library με όποιον τρόπο και να έκανα reset.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Αφου το δουλεψα αρκετα απο εχθες το κινητο, ( WiFI, AngryBirds, Μουσικη, Μηνυματα ) εχω να πω πως το κινητο ειναι απιστευτο,το ξερετε, να μην τα ξαναλεμε!:p

 

Ενα reset του εκανα μονο επειδη ειχε αυτο το κολλημα με τις 12mp photo.

Εκανα και ολες τις ενημερωσεις που μου εβγαλε.

Απο μπαταρια τωρα. Οταν το ανοιξα για πρωτη φορα ειχε 3 γραμμες. Μετα απο κανα 3ωρο μου εβγαλε ειδοπειηση να το φορτισω, και το φουλαρα. Και απο χθες, περιπου στις 12 τελειωσε η φορτιση, μου ειναι 100% ( full ειναι οι μπαρες ) και με το battery Monitor ειναι 72%. Και αυτα με full φωτηνοτητα, το μεγαλο ρολοι απεξω αναμενο ολο το βραδυ και σε λειτουρια 3g. Πιστευω πως ειναι αρκετα καλη η αυτονομια του προς το παρον, αν και αφου ειμαι στην 1η φορτιση, βλεπω να γινεται καλυτερη!!:lol:

 

P.S. : Τα ακουστικα που ειχε δεν μου αρεσανε, και εχω φτιαξει υβριδιο! Απο κατω Nokia, και απο πανω Sony Ericsson! :lol::p

Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

ναι το διεγραψα... αλλα δεν βρισκω αυτο που λες....

 

Κανεις αλλος για βοηθεια ?

Ρυθμίσεις>Συνδεσιμότητα>ρυθμ. διαχειρ.>ρυθμ. δικτ.>Λήψη !

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις>Συνδεσιμότητα>ρυθμ. διαχειρ.>ρυθμ. δικτ.>Λήψη !

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε αλλα το εχω βρει..ας μην διαγραφει ομως η απαντηση για να το βρει κανενας αλλος που εχει το ιδιο προβλημα...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.τελικα βρεθηκε λυση στο προβλημα μου με το ακουστικο(θορυβος).θα μου κανει η NOKIA CARE, ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ αλλα μετα τις 9 Ιανουαριου,διοτι περιμενουν καινουργια εισαγωγη.ολα καλα τελικα.χρησιμοποιησα το DOA.(7 εργασιμες μερες)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Να πω και την εμπειρία μου, το ασημί που έχει η κοπέλα μου, σήμερα έκλεισε από μπαταρία και το έβαλε στη φόρτιση, το άνοιξε αλλά της κόλησε στην άσπρη οθόνη με το σήμα της Νοκια. Φυσικά δεν ήξερε τι να κάνει και είχε κολήσει έτσι μέχρι που μου το έφερε και πάτησα παρατεταμένα το κουμπί του power, οπότε έκανε μάλλον reset (3 δονήσεις) και έκλεισε. Μετά από αυτό φυσικά άνοιξε κανονικά. Και φοβήθηκα μήπως έπεσα θύμα του ξαφνικού ψόφου...

 

Άρα, αν κλείσει από μπαταρία το κινητό σας, αφήστε το κάνα τεταρτάκι να φορτίσει πριν το ανοίξετε. Υποθέτω.. Καλό θα είναι να το φορτίζουμε στις 2 ή στη 1 γραμμή μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! 'Οταν βάζετε το handsfree σας βγάζει μήνυμα: ακουστικά χωρίς μικρόφωνο, επιλογή μικροφώνου συσκευής (ή κάπως έτσι) ? Γιατί δεν αναγνωρίζει απευθείας τα handsfree της Nokia? Δεν είχα πειράξει ρυθμίσεις, αλλά είδα ότι είχε σαν προεπιλεγμένη συσκευή ακουστικά χωρίς μικρόφωνο και την άλλαξα σε ακουστικά με μικροφ. Μάλλον έφτιαξε

 

Mάλλον δε κουμπώνει καλά, πίεσε μέσα μέχρι να κάνει "κλίκ"

Link to comment
Share on other sites

Το fm transmitter δουλευει σε εσας διοτι το δοκιμασα αλλα τιποτα....

 

Τι αρχεια βιντεο υποστηριζει διοτι βαζω μεσα avi αλλα δεν παιζουν...και κατι ακομα οταν τα μεταφερεις απο το pc με copy-paste ρωταει αν θελουμε να γινει η μετατροπη διοτι εγω βαζω ''ΝΑΙ''........ειναι σωστο?

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Τι αρχεια βιντεο υποστηριζει διοτι βαζω μεσα avi αλλα δεν παιζουν...και κατι ακομα οταν τα μεταφερεις απο το pc με copy-paste ρωταει αν θελουμε να γινει η μετατροπη διοτι εγω βαζω ''ΝΑΙ''........ειναι σωστο?

 

εγω εχω βαλει 3 avi (2 επεισόδια greys με ενσωματωμενους και ταινια"οι ιστοριες του μπαρμπα") και παιζουν μια χαρα. όταν τα εβαλα στην αρχη στην μετατροπη εγω ειπα οχι.

Nokia user since 1997... nokia 3110 gsm 900

we forgive you for the loudspeaker.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει 3 avi (2 επεισόδια greys με ενσωματωμενους και ταινια"οι ιστοριες του μπαρμπα") και παιζουν μια χαρα. όταν τα εβαλα στην αρχη στην μετατροπη εγω ειπα οχι.

 

Σε wmv δεν παιζει...?

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο το πήρα στα χέρια μου να το καθαρίσω και παρατηρώ έναν έντονο λεκέ,

βρε τρίβω,

βρε ξανατρίβω,

βρε βάζω κι'άλλο καθαριστικό και ξαναματατρίβω...

τίποτα, ο λεκές ντούρος!

Μετά που άρχισα να το παρατηρώ καλύτερα και από διάφορες οπτικές γωνίες, το αντελήφθην!

Δυστυχώς έχει φύγει ένα απειροελάχιστο κομματάκι από το γυαλί της οθόνης...

Μα καλά είναι δυνατόν...;

Αυτή η οθόνη, δεν είναι η σούπερ ντούπερ ούαου gorilla glass, που είναι πολύ ανθεκτική;

Πως έγινε αυτό...;!

Το βράδυ δεν φαίνεται αλλά την ημέρα είναι το βλέπω.

Κρίμα, αλλά από εκεί που δεν το περίμενα, από εκεί μου ήρθε.

Αν βάλω από αυτές τις αυτοκόλλητες μεμβράνες, λέτε να χαθεί οπτικά;

Για βοηθάτε βρε παίδες, γιατί έχω ψιλοσαστίσει...

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ και μου εστειλαν μυνημα αυτο : η υπηρεσια δεν υποστηριζετε απο την συσκευη σας...:(:mad:

 

Tο ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ φίλε μου..με κανένα τρόπο δεν έμπαιναβ οι ρυθμίσεις της wind σε Ν8 απο Cosmote..(το είχα πάρει απο Γερμανό)

Η εφαρμογή της ΝΟΚΙΑ για αυτόματες ρυθμίσεις δυστυχώς είχε αφερεθεί απο τον έλληναρα πάροχο..Η μοναδική λύση το debrand της συσκευής αν και στο Ν8 δεν γινεται ακριβώς αυτο,απλα περνάς το ελληνικό firmware,αλλα χάνεις τις αυτόματες ανανεώσεις και πρέπει να τι κάνεις μόνος σου κάθε φορα που βγαίνει κάτι καινουργιο..Αλλα το κινήτο είναι άλλου...το κόβει το firmware της Cosmote....και με το που το κάνεις..βουαλα...όλα δουλέυουν αυτόματα και μόνα τους...Ίσως αύτο φτάιει και για το bug με τα 12 mpx...who knows...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο το πήρα στα χέρια μου να το καθαρίσω και παρατηρώ έναν έντονο λεκέ,

βρε τρίβω,

βρε ξανατρίβω,

βρε βάζω κι'άλλο καθαριστικό και ξαναματατρίβω...

τίποτα, ο λεκές ντούρος!

Μετά που άρχισα να το παρατηρώ καλύτερα και από διάφορες οπτικές γωνίες, το αντελήφθην!

Δυστυχώς έχει φύγει ένα απειροελάχιστο κομματάκι από το γυαλί της οθόνης...

Μα καλά είναι δυνατόν...;

Αυτή η οθόνη, δεν είναι η σούπερ ντούπερ ούαου gorilla glass, που είναι πολύ ανθεκτική;

Πως έγινε αυτό...;!

Το βράδυ δεν φαίνεται αλλά την ημέρα είναι το βλέπω.

Κρίμα, αλλά από εκεί που δεν το περίμενα, από εκεί μου ήρθε.

Αν βάλω από αυτές τις αυτοκόλλητες μεμβράνες, λέτε να χαθεί οπτικά;

Για βοηθάτε βρε παίδες, γιατί έχω ψιλοσαστίσει...

Πάντως δοκίμασα να την ξύσω με το κλειδί του αυτοκινήτου και δεν έπαθε τίποτα η οθόνη :p

Από εκεί και πέρα,δεν έχεις εγγύηση; Γιατί κάθεσαι και σκας; :confused:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δοκίμασα να την ξύσω με το κλειδί του αυτοκινήτου και δεν έπαθε τίποτα η οθόνη :p

Από εκεί και πέρα,δεν έχεις εγγύηση; Γιατί κάθεσαι και σκας; :confused:

 

το θεμα ειναι αν μπορει να αποδειξει οτι δεν το εκανε αυτος. ξερεις τι γινεται στα σερβις. θα σε βγαλουν τρελο προκειμενου να μην αναγνωρισουν οτι υπαρχει προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι σκάω φίλε mixtri, απλά δεν μου έχει ξανατύχει ελαττωματικό προϊόν, ποτέ.

Θα πάω μια βόλτα από την Vodafone που το αγόρασα, και ίδωμεν.

Δεν είναι κάτι το τρομερό, απλά κάποιες στιγμές (στο δυνατό φως) το εντοπίζει το μάτι μου.

Εξάλλου δεν έχω καμία απαίτηση να μου το αλλάξουν, τώρα αν τύχει και το αλλάξουν καλώς,

ειδάλλως μια διαφάνεια μπροστά θα την κάνει την δουλειά της λογικά.

Όσο για το αν φταίω εγώ η όχι, δεν το γνωρίζω, δυστυχώς δεν αντιλήφθηκα τίποτα.

Πάντως θα αγοραστούν σε λίγο και διαφάνειες και θήκη και θα καλυφθεί πλήρως.

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

παροτι δεν τιθεται θεμα λειτουργικοτητας του κινητου, ειναι λυπηρο το γεγονος οτι το κινητο δεν ειναι στην κατασταση που θα επρεπε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παροτι δεν τιθεται θεμα λειτουργικοτητας του κινητου, ειναι λυπηρο το γεγονος οτι το κινητο δεν ειναι στην κατασταση που θα επρεπε.

 

Οπως ειχα αναφερει και παραπανω, οντως και γω δεν ειμαι απολυτα ευαριστημενος απο το φινιρισμα της συσκευης γιατι το ασημι μου μετα απο περιμου 15 μερες εχει ειδη αρχισει σε μερικα σημεια να εμφανιζει ξεβαψιματακια ενω το προσεχω πολυ Του εβαλα θηκη βεβαια και ολα καλα αλλα καπου και γω τα περιμενα αλλιως τα πραγματα με το αλουμινιο. Απο εκει και περα ομως η στιβαροτητα της κατακευης αφηνει πολυ καλη αισθηση ενω για την οθονη δε πιστευω οτι θα χρειαστω ζελατινα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

3 μέρα με το N8 και είμαι ενθουσιασμένος, δεν παύει να με εκπλήσσει ευχάριστα κάθε στιγμή. Του έχω κυριολεκτικά βγάλει το λάδι αυτές τις μέρες (είπαμε, stress test ώστε να βγάλει κάθε πιθανό ελάττωμα μέσα στην 1η βδομάδα), με ταυτόχρονη χρήση internet, navigation, ομιλίας, εγκαταστάσεις εφαρμογών από το Ovi Store στο παρασκήνιο, και δεν έχει κάνει ούτε ένα reset (φτου φτου μην το ματιάξω), ούτε ένα μικρό κόμπιασμα, ακόμη κι όταν τρέχει μια εγκατάσταση εφαρμογής την ώρα που κάνω κάτι άλλο, πράγμα που όπως ξέρουν όσοι είχαν κάποιο S60 5th edition έκανε τη συσκευή να παγώνει μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση. Το N8 τίποτα, γαϊδούρι, αντέχει τα πάντα, και τα κάνει όλα ταχύτατα. Και οι θερμοκρασίες που πιάνει είναι σαφώς χαμηλότερες από όλες τις προηγούμενες μου συσκευές όταν τις ζόριζα.

 

Όσο για το screensaver με το ρολόι, μην το φοβάστε, το μέτρησα (με το Nokia Energy Profiler) και καταναλώνει μόλις 0,06W σε κατάσταση αναμονής, τη στιγμή που με εντελώς μαύρη την οθόνη η κατανάλωση είναι 0,05W. Στις AMOLED οθόνες ενέργεια καταναλώνουν μόνο τα pixels που είναι αναμμένα, δεν υπάρχει μόνιμη πηγή φωτός από πίσω. Γι' αυτό μην κλείνεται το ρολόι, και χρήσιμο είναι και εντυπωσιακό (και στην τελική, αν χρησιμοποιείται το κινητό για ρολόι όπως εγώ, με κλειστό το ρολόι θα καταλήξετε να έχετε μεγαλύτερη κατανάλωση, αφού θα ανάβετε μεγαλύτερο μέρος της οθόνης για να δείτε την ώρα).

 

Η οθονάρα του είναι καταπληκτική, με τέλεια χρώματα και πραγματικό μαύρο (λόγω AMOLED), ίσως η καλύτερη που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή (αν και δεν θα με χαλούσε μισή ίντσα παραπάνω, αλλά εντάξει, αυτή είναι ρεζερβέ για το N9). Ένας και από τους λόγους που το πήρα σε μαύρο (αν και μου άρεζε και το ασημί) είναι ότι, λόγω αντίθεσης με το σκούρο περίβλημα, δείχνει καλύτερα η οθόνη του.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα αναφερει και παραπανω, οντως και γω δεν ειμαι απολυτα ευαριστημενος απο το φινιρισμα της συσκευης γιατι το ασημι μου μετα απο περιμου 15 μερες εχει ειδη αρχισει σε μερικα σημεια να εμφανιζει ξεβαψιματακια ενω το προσεχω πολυ Του εβαλα θηκη βεβαια και ολα καλα αλλα καπου και γω τα περιμενα αλλιως τα πραγματα με το αλουμινιο. Απο εκει και περα ομως η στιβαροτητα της κατακευης αφηνει πολυ καλη αισθηση ενω για την οθονη δε πιστευω οτι θα χρειαστω ζελατινα.

 

Ξεβάψιμο δεν υφίσταται. Κάτι άλλο παίζει... Ακόμα και ξύσιμο να έχει δε ξεβάφει. Το μόνο σημείο που ίσως "ξεβάψει" είναι το κουμπί κλειδώματος. Το σώμα δε γίνεται να ξεβάψει γιατί είναι αλουμίνιο ομογενές,βαμένο το υλικό και όχι εξωτερικό.

 

Για την οθόνη δύο πραγματάκια.

Σας έχω μια έκπληξη :p

Θυμάστε τον Σεπτέμβριο ότι γνωστός μου τεχνικός στη WIND είχε prototype του Ν8 για δοκιμή; Το αγόρασε κι αυτός (παραεισαγωγή χαχαχα,το ίδιο με εμένα,Γαλλία ftw :p) αλλά μου είπε ότι η οθόνη του κινητού δε του φαίνεται ίδια. Ναι μεν τα χρώματα του φαίνονται ζωντανά όπως της παλιάς οθόνης αλλά στο φως είναι σχεδόν σίγουρος ότι δε φαινόταν τόσο καλά...

Μιλάμε για CBD Amoled; :confused:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξεβάψιμο δεν υφίσταται. Κάτι άλλο παίζει... Ακόμα και ξύσιμο να έχει δε ξεβάφει. Το μόνο σημείο που ίσως "ξεβάψει" είναι το κουμπί κλειδώματος. Το σώμα δε γίνεται να ξεβάψει γιατί είναι αλουμίνιο ομογενές,βαμένο το υλικό και όχι εξωτερικό.

 

Για την οθόνη δύο πραγματάκια.

Σας έχω μια έκπληξη :p

Θυμάστε τον Σεπτέμβριο ότι γνωστός μου τεχνικός στη WIND είχε prototype του Ν8 για δοκιμή; Το αγόρασε κι αυτός (παραεισαγωγή χαχαχα,το ίδιο με εμένα,Γαλλία ftw :p) αλλά μου είπε ότι η οθόνη του κινητού δε του φαίνεται ίδια. Ναι μεν τα χρώματα του φαίνονται ζωντανά όπως της παλιάς οθόνης αλλά στο φως είναι σχεδόν σίγουρος ότι δε φαινόταν τόσο καλά...

Μιλάμε για CBD Amoled; :confused:

 

Οπως και να χει παντως φαινονται καπως ασχημα και δυστυχως με τον καιρο εμφανιζονταν πρισσοτερα. Μη φανταστεις τιποτα τερατα αλλα γιατι; Δε μπορω να διευκρινισω τι ακριβως ειναι και να τονισω οτι εχω το ασημι στο μαυρο ισως να μην υπαρχει τεοιου ειδους προβλημα. Τελος παντων με την θηκη ηρεμισα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν είχα το Ν95 το είχα σεταρει με τις ρυθμίσεις του i-call και έκανα κατευθείαν εξερχόμενες κλήσεις (μέσω WLAN βέβαια) μέσω voip. Μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο με το Ν8 και το viva voip που είμαι τώρα συνδρομητής? Το έχει ψάξει κανείς άλλος ??

 

Τελικά γίνεται !!! Το βρήκα σε Nokia Forum. Κατέβασα μια εφαρμογή και έχω όσα voip accounts θέλω. Έβαλα Viva και Voipdiscount και τα χρησιμοποιώ όποτε θέλω (και με 3g). Τέλειο το Ν8 :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για να επαναφέρεις το Ν8 στην αρχική κατάσταση (όπως ήρθε απο το εργοστάσιο) δεν αρκεί τo απλό φλασάρισμα απο Ovi Suite ή απο τα αρχεία του Navifirm, χρειάζεται το memory card content και το Phoenix, συνολικά το μέγεθος των αρχείων είναι 1.4GB και οχι τα 200MB που κατεβαζει το Navifirm. Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...