Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καποιος να με βοηθησει με το μπλε δοντι?

μηπως δεν εχεις ανοιξει το bluetooth?

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα σας.παιδια βοηθατε γιατι θα σκασω!!το κινητο το παρελαβα απο την Παρασκευη.ολα καλα, αλλα απο εχθες οταν μιλαω με καποιον ακουω κατι ψιλοθορυβους και σαν μικροδιακοπες απο το ακουστικο(οχι συνεχεια).Τι να κοιταξω;ακομα δεν το εχω χαρει ρε γ........το!! Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ψηνομαι τελικά να το πάρω και εγώ...

Ερώτηση:μπορώ να περάσω επαφές απο Google Mail με συγχρονισμό μέσω wifi;

Υποστηρίζεται απο το Ν8 ή μόνο μέσω pc? γιατί θα δώσω το android που έχω και δεν έχω pc στο σπίτι. Μόνο Mac.

Link to comment
Share on other sites

κανω κατι λαθος βρε παιδια...? παιδευομαι ωρες με τον χαρτη κ την συνδεση ιντερνετ.....:(

 

Και εχω προβλημα κ με το ΒΤ...τωρα ας βοηθησετε βρε παιδια........ενω εχω κανει τις ρυθμισεις να μπαινω στο ιντερνετ,οποτε ανοιγω τον browser μου βγαζει τα εξης μυνηματα :ονομα χρηστη σημειου προσβασης και κωδικο σημειου προσβασης τι βαζω εδω....

 

Και στο ovimaps ο εχω κατεβασει κ ανοιγω τους χαρτες κ βγαζει το ιδιο....

 

Τ βραδυ φευγω εξωτερικο κ χωρις ιντερνετ ειμαι χαμενος....:(

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Καλορίζικο σε όσους το έχουν αποκτήσει ήδη. Εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα γιατί περιμένω επιδότηση απο Vodafone. Μπορεί κάποιος να μου πει υπεύθυνα αν οι συσκευές στο Plaisio (ενδιαφέρομαι μόνο για Silver white) είναι branded ή όχι? Ακόμα κάτι. Οι συσκευές τους είναι ελληνικές ή παραεισαγωγής? Ρωτάω γιατί θα παραγείλω απο επαρχία και δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε κάποιο κατάστημα για να έχω καλύτερη άποψη. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι χρόνια πολλά σε όλους!
Link to comment
Share on other sites

ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις για το gps???γιατί νομίζω κάτι πείραξα και δε βρίσκει πλέον τη θέση μου
Link to comment
Share on other sites

Δυο λογάκια για τον ενσωματωμένο παλιάς έκδοσης browser της συσκευής από εμένα...

Ο browser μετά από ψάξιμο και αρκετή χρήση ήρθε να "κριθεί".

Τι μου άρεσε;

1) Μπαίνεις σε ένα website και έχει rss feed. Μπορείς να κάνεις εγγραφή και να το έχεις ως widget στην αρχική οθόνη. Τέλειο για εμένα!

2) Υποστηρίζει multitouch και pinch to zoom

3) μπορείς να εγκαταστήσεις OTA εφαρμογές

4) Είναι πολύ γρήγορος μέσα από δίκτυο κινητής τηλεφωνίας,ενώ των ανταγωνιστικών λειτουργικών είναι ουσιαστικά γρήγοροι μόνο μέσω wifi :O Επειδή ακόμη δεν έχει βασιστεί στο νέο webkit φαντάζομαι ότι επόμενη έκδοση θα είναι άψογη...

 

Μειονεκτήματα

1) Η μόνη εφαρμογή που μου έβγαλε έλλειψη μνήμης σε ένα αρκετά ελαφρύ website! Θεωρώ δεδομένο ότι φταίει η ίδια η εφαρμογή του browser. Σε πολύ πιο βαριές εφαρμογές (EA NFS) το κινητό πάει κομμάτια.

2) Μέχρι να κάνει rendering δε σε αφήνει ουσιαστικά να κινηθείς στην ιστοσελίδα. Λίγο να βιάζεσαι να δεις κάτι σου την σπάει ο browser. Θα μπορούσε ο browser να γίνει λίγο καλύτερος στη διαχείριση του rendering

3) Δε κάνει fit στο κείμενο. Πρέπει να ρυθμίσεις εσύ το πλαίσιο ανάγνωσης με multitouch. Δεν είναι κάτι φοβερό αλλά βολεύει

4) Έχει περιορισμένη υποστήριξη HTML 5.0.

 

 

Νομίζω ότι παιρνάμε σε μια φάση ανταγωνισμού Opera Mobile 10.x με Native Browser.

Ο Opera Mobile ουσιαστικά στερείται multitouch και ομαλού scrolling. Μιλάω σαν κάτι αχώνευτους στο internet αλλά το τέλειο...είναι ο εχθρός του καλού ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Συγνώμη για την ταλαιπωρία αλλά ψάχνω στο search και δεν βρίσκω το ανάλογο ποστ. Κάποιος από εσάς είχε φτιάξει μου φαίνεται ένα thread για τις ρυθμίσεις που βοηθούν στην αύξηση της αυτονομίας του κινητού. Θυμάται κάποιος να με κατατοπίσει με ένα Link. Έχω φάει 20 λεπτά και μου έχουν βγει τα μάτια, δεν το βρίσκω!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το εχω ανοιξει κ με τα αλλα κινητα που εχω δεν εχει κανενα προβλημα,μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στο ν8?

Εννοείς ότι προσπαθείς να το συνδέσεις με bluetooth hands free;Δοκίμασε να κάνεις reset στο ακουστικό.Έτσι μπόρεσα να "δω" το bh904.

 

ποιες είναι οι σωστές ρυθμίσεις για το gps???γιατί νομίζω κάτι πείραξα και δε βρίσκει πλέον τη θέση μου

Ρίξε μια ματιά εδώ:GPS, A-GPS, OVI Maps και η πρώτη χρήση

 

κάντε ρε παιδιά [για τους γνώστες μιλάω!!!] ένα καλό mini review για πλοήγηση και wifi για μας τους ψιλοάσχετους!!!

Για wifi υπάρχει θέμα στο FAQ,πιστεύω ότι θα σε καλύψει:Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί

Όταν λες πλοήγηση αναφέρεσαι στο gps ή στον browser της συσκευής;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

σωστά, gps εννοώ αλλά υπάρχει ανωτέρω η απάντηση. οταν κατεβάζεις πχ από το ovi δωρεάν εφαρμογές μέσω wifi υπάρχει κάποια χρέωση έστω για τα kb που κατεβάζεις;

thanks anyway.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει πιο γρηγορο κλειδωμα gps (δεν μιλα η μεγαλη εμπειρια,απ'οτι επιασα στα χερια μου)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Καλορίζικο σε όσους το έχουν αποκτήσει ήδη. Εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα γιατί περιμένω επιδότηση απο Vodafone. Μπορεί κάποιος να μου πει υπεύθυνα αν οι συσκευές στο Plaisio (ενδιαφέρομαι μόνο για Silver white) είναι branded ή όχι? Ακόμα κάτι. Οι συσκευές τους είναι ελληνικές ή παραεισαγωγής? Ρωτάω γιατί θα παραγείλω απο επαρχία και δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε κάποιο κατάστημα για να έχω καλύτερη άποψη. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι χρόνια πολλά σε όλους!

 

Λίγη βοήθεια ρε παιδιά.......

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια ρε παιδιά.......

 

Οταν επικοινωνήσεις μαζί τους πες τους οτι θες ελληνικό Ν8 ασημί με ταινία ασφαλείας ΝΟΚΙΑ Sealed και το κουτί να γράφει Greece,δηλαδή μην το παραγγείλεις online αλλά μίλα μαζί τους στο τηλέφωνο,αν παρόλα αυτά σου στείλουν παραεισαγωγή μην το ανοίξεις και στείλτο πίσω,η κατάσταση είναι λίγο ρευστή γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη και δυστυχώς υπάρχει πιθανότητα να σου στείλουν παραεισαγωγή(αν και το ΠΛΑΙΣΙΟ πουλάει σίγουρα τα ελληνικά αλλά ποτέ δεν ξέρεις),εσύ πρέπει να απαιτήσεις αυτό που θα πληρώσεις να είναι ελληνικό,τελεία και παύλα.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω παιδια! Ελληνικοτατο απο multirama! :)

 

 

Καλοριζικο

 

παιδια μπορει καποιος με ελληνικο N8 να ανεβασει καπου του φακελους E:\Private\200159c0

και E:\Private\10282822 απο τη mass memory?

 

εχει μεσα τα καναλια webtv που εχασα μετα απο format. Ευχαριστω

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω πάλι το πρόβλημα που ανέφερα χθες και από ότι διαβάζω δεν είμαι ο μόνος. Αν και δείχνει να συνδεόμαι σε wifi όταν πάω να ανοίξω οτιδήποτε μου πετάει το μήνυμα "λάθος όνομα διακομιστή". Αυτό το κάνει στην δουλειά που βρίσκω ένα ote connx και μπαίνω με το γνωστό 123κλπ. Με το satio δεν έχω πρόβλημα! Στο σπίτι μπαίνω χωρίς πρόβλημα μέσω του δικού μου ρούτερ.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αλήθεια θες να σχολιάσω το γεγονός ότι η μόνη αναφορά ενός εκπροσώπου της Νόκια στο όλο θέμα, ήταν το "It's the way we assemble the engines";

 

Πολλά μπορείς να καταλάβεις από τις φωτογραφίες. Δες λίγο καλύτερα την πρώτη...

Δηλαδή εσύ τι καταλαβαίνεις; Την ημερομηνία παραγωγής; Ε και; Θα ανοίξεις το κινητό για να δεις πότε κατασκευάστηκε η οθόνη; Κι επειδή όλη αυτή η συζήτησή ξεκίνησε από κάτι συγκεκριμένο που είπα για να βοηθήσω το φίλο, το επαναλαμβάνω, οι ελαττωματικές συσκευές έχουν πρόβλημα στο motherboard, γι' αυτό και αλλάζεται (το motherboard, όπως και κάθε motherboard δεν επισκευάζεται). Όλα τα άλλα είναι εκ των ουκ άνευ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ψηνομαι τελικά να το πάρω και εγώ...

Ερώτηση:μπορώ να περάσω επαφές απο Google Mail με συγχρονισμό μέσω wifi;

Υποστηρίζεται απο το Ν8 ή μόνο μέσω pc? γιατί θα δώσω το android που έχω και δεν έχω pc στο σπίτι. Μόνο Mac.

 

καλησπερα και χρονια πολλα. δες εδω http://techblog.gr/mobile/nokia-n8-symbian-synchronise-google-contacts-3995/ πως γινετε :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ τι καταλαβαίνεις; Την ημερομηνία παραγωγής; Ε και; Θα ανοίξεις το κινητό για να δεις πότε κατασκευάστηκε η οθόνη; Κι επειδή όλη αυτή η συζήτησή ξεκίνησε από κάτι συγκεκριμένο που είπα για να βοηθήσω το φίλο, το επαναλαμβάνω, οι ελαττωματικές συσκευές έχουν πρόβλημα στο motherboard, γι' αυτό και αλλάζεται (το motherboard, όπως και κάθε motherboard δεν επισκευάζεται). Όλα τα άλλα είναι εκ των ουκ άνευ. :)

 

δεν εχει αναφερθει επισημα σε τι συγκεκριμμενα αναφερονται. μπορει να ειναι η μητρικη μπορει να ειναι κατι αλλο.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα. δες εδω http://techblog.gr/mobile/nokia-n8-symbian-synchronise-google-contacts-3995/ πως γινετε :)

Σε ευχαριστώ πολυ. Θα το δοκιμασω μόλις το πάρω με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η οδυσεια μου με την συσκευη μαλλον τωρα ξεκιναει!αναφερθηκα πιο πανω οτι εχω προβλημα με το ακουστικο της συσκευης(θορυβος-μικροδιακοπες).ενημερωσα το μαγαζι που το πηρα(ΝΟΚΙΑ CARE) και μου ειπαν οτι δεν εχει αναφερθει καποιο παρομιο προβλημα στην νοκια.μου ειπαν μηπως, εαν χαμηλωσω την ενταση του ακουστικου φτιαξει!! (αστειο ε!)και τελος αυριο το πρωι θα ενημερωσουν τα κεντρικα για να δουμε τι θα γινει!εγω βεβαια τους ειπα για αντικατασταση εφοσον δεν εχουν περασει οι 7 μερες (DOA).το εχω 3 εργασιμες μερες.μια συμβουλη βρε παιδια θελω.μηπως ειναι κατι με ρυθμιση και μπω σε ιστοριες χωρις λογο;πιο πισω που εψαξα ειδα οτι κ 2-3 παιδια τους ετυχε το ιδιο προβλημα μαλλον.αλλα δεν ξερω τι εγινε μετα.ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

παιδια η οδυσεια μου με την συσκευη μαλλον τωρα ξεκιναει!αναφερθηκα πιο πανω οτι εχω προβλημα με το ακουστικο της συσκευης(θορυβος-μικροδιακοπες).ενημερωσα το μαγαζι που το πηρα(ΝΟΚΙΑ CARE) και μου ειπαν οτι δεν εχει αναφερθει καποιο παρομιο προβλημα στην νοκια.μου ειπαν μηπως, εαν χαμηλωσω την ενταση του ακουστικου φτιαξει!! (αστειο ε!)και τελος αυριο το πρωι θα ενημερωσουν τα κεντρικα για να δουμε τι θα γινει!εγω βεβαια τους ειπα για αντικατασταση εφοσον δεν εχουν περασει οι 7 μερες (DOA).το εχω 3 εργασιμες μερες.μια συμβουλη βρε παιδια θελω.μηπως ειναι κατι με ρυθμιση και μπω σε ιστοριες χωρις λογο;πιο πισω που εψαξα ειδα οτι κ 2-3 παιδια τους ετυχε το ιδιο προβλημα μαλλον.αλλα δεν ξερω τι εγινε μετα.ευχαριστω

Να πας να σου το αλλάξουν αμέσως, είναι ελάττωμα της συσκευής σου. Μην τους πιστέψεις ό,τι και να σου πουν, γιατί και 200 ίδια περιστατικά να είχαν αυτοί θα παρίσταναν τους έκπληκτους και θα σου έλεγαν ότι το ακούν πρώτη φορά, μήπως και γλυτώσουν την αντικατάσταση. Στην Ελλάδα ζούμε και την ξέρουμε όλοι τη νοοτροπία των εμπόρων. Να απαιτήσεις άμεση αντικατάσταση, μην δεχθείς σε καμία περίπτωση «ελέγχους» και επιδιορθώσεις, εφόσον είσαι στις πρώτες 7 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και εγω να κανω.το προβλημα ειναι μονο, οτι μενω σε νησι.θα τους το στειλω αυριο κιολας με ACS.Να του κανω και ενα φορματ λες;γιατι εχω περασει επαφες κτλ.ουτε τις ζελατινες δεν του εχω βγαλει.και η αλλη συσκευη να ειναι σφραγισμενη, ετσι;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...