Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν σβήνω το κινητό και το ξανανοίγω το θέμα που έχω φεύγει και μπαίνει ξανά το αρχικό.Συμβαίνει αυτό και σε κανέναν άλλο?

 

Μήπως είχε τύχει να κάνεις αντίγραφο ασφαλείας στην κάρτα μνήμης του κινητού πρίν το κλέίσεις το κινητό;Αν ναί σε αυτήν τηε περίπτωση δικαιολογείται.Σε ΟΛΑ τα symbian 5th edition(και δυστυχώς στο symbian 3....)αυτή η παρενέργεια (επιστροφή στο εργοστασιακό θέμα)παρατηρείται πάντα μετά από την ολοκλήρωση αντιγράφου ασφαλείας όταν ξανανοίγει το κινητό....Σε άλλη περίπτωση το Ν8 δεν μου το έχει παρουσιάσει οπότε δεν έχω άλλες θεωρίες.Παρεπιπτόντως,ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ σε όλους τους φίλους του forum!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως(χωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα φωτογραφια)η δευτερη που λογικα ειναι αυτη του Ν82 μου φαινεται πολυ καλυτερη απ αυτη του Ν8.

Δεν ξερω τι παιζει με τις ρυθμισεις αλλα σχολιαζω αυτο που βλεπω.

Βασικα εχει πολυ πιο ζωντανα χρωματα η δευτερη φωτογραφια

 

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Έχω κι εγώ το Ν82 και οι φωτογραφίες του με τίποτα δε φτάνουν την ποιότητα του Ν8.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Έχω κι εγώ το Ν82 και οι φωτογραφίες του με τίποτα δε φτάνουν την ποιότητα του Ν8.

 

Φιλε μου εγω βλεπω 3 φωτογραφιες και λεω οτι η δευτερη ειναι καλυτερη.

Δεν λεω οτι το Ν82 βγαζει γενικα καλυτερες φωτο απο το Ν8.

Εσυ δηλαδη βλέποντας αυτες τις 3 φωτογραφιες ποια λες οτι ειναι καλυτερη???

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως(χωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα φωτογραφια)η δευτερη που λογικα ειναι αυτη του Ν82 μου φαινεται πολυ καλυτερη απ αυτη του Ν8.

Δεν ξερω τι παιζει με τις ρυθμισεις αλλα σχολιαζω αυτο που βλεπω.

Βασικα εχει πολυ πιο ζωντανα χρωματα η δευτερη φωτογραφια

αν παρατητησετε τζιμανια θα δειτε οτι στην φωτο του Ν8 οι μπαλες έχουν ειδωλα...Αυτο πάει να πει η οτι κινηθηκαν ολεσ μαζι ταυτοχρονα και με τον ιδιο ρυθμο..(χλωμό το κόβω) η τράβηξες χωρίς flash με αποτέλεσμα περισσότερη ώρα ανοιχτο κλείστο με αποτέλεσμα θόλωμα...λέω εγω τώρα..μήπως δεν ήταν τόσο αυτόματες οι ρυθμίσεις...??

KTLK
Link to comment
Share on other sites

βγαλε το αυτοκολλητο πισω απο την καμερα βρε φιλε....

 

:lol::lol::D:D

 

Και εγώ την είχα πατήσει έτσι τις πρώτες 2 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

αν παρατητησετε τζιμανια θα δειτε οτι στην φωτο του Ν8 οι μπαλες έχουν ειδωλα...Αυτο πάει να πει η οτι κινηθηκαν ολεσ μαζι ταυτοχρονα και με τον ιδιο ρυθμο..(χλωμό το κόβω) η τράβηξες χωρίς flash με αποτέλεσμα περισσότερη ώρα ανοιχτο κλείστο με αποτέλεσμα θόλωμα...λέω εγω τώρα..μήπως δεν ήταν τόσο αυτόματες οι ρυθμίσεις...??

 

Φλας πρεπει να ειχε βαλει στην φωτογραφια γιατι φαινεται μια λαμψη αν προσεξεις πανω στις μπαλες.

Εγω την βλεπω θολη λες και ειναι κουνημενη...

Αυτο που λες για τις ρυθμισεις μονο αυτος που εβγαλε την φωτογραφια ξερει.

Εμενα το Ν86 παντως εβγαζε εξαιρετικες φωτογραφιες σε εξωτερικους χωρους την ημερα αλλα σε εσωτερικους χωρους με σχετικα χαμηλο φωτισμο(οχι ομως σκοταδι) δεν ηταν καθολου καλες.Το Ν8 πως τα παει σε φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο?Το xenon κανει καλα την δουλεια του?

Edited by moure
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Έχω κι εγώ το Ν82 και οι φωτογραφίες του με τίποτα δε φτάνουν την ποιότητα του Ν8.

 

 

Σαφως, αλλα μέρα... Εχω παει και εγω απο Ν82 σε Ν8 και νομίζω οτι οπου απαιτείται φλας, το Ν82 παίζει καλύτερα... Πρεπει μαλλον να ειναι πιο δυνατο το φλας του. (τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα)

 

Με διαφορα προγραμματα για κλείδωμα, πχ. nunlock και mazelock μετα απο ωρα μου βγαζει μηνυμα για την μνημη... Τα εχει δοκιμασει κανεις?

 

Το ξαναρωτησα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3439462#post3439462, αλλα δεν ειχα παρει απάντηση

Edited by soc07
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το φλας, απο gsmarena:

The Nokia N8 comes with a 30% smaller flash module than the Nokia N82, but Nokia engineers claim that the flash output is the same. Still, the Samsung Pixon12 has an obviously more capable unit - calculations suggest it's up to 30% more powerful.

 

However the Nokia N8 excellent high ISO performance compensates for the lower flash range. The Nokia N8 goes for a higher ISO setting so that it achieves the same exposure as the Pixon12 with less light coming from the flash.

 

The flash samples above prove our point. In this flash scene the Nokia N8 selected ISO 383, while the Pixon12 chose ISO 160, while the Sony HX5 went for ISO 200.

 

Despite the large ISO difference the Nokia N8 produces a slightly inferior image but it loses by a very small margin and that says a lot on its own.

 

What bothers us slightly more is the bluish cast that most N8 flash shots get, meaning there's something wrong with the automatic white balance setup.

 

According to Nokia engineers, one way to get a slightly greater flash range out of the N8 is to use the red-eye reduction mode. Reportedly, this provides around 10-20% more flash power. The team back at Nokia is hard at work on tweaking some settings so that a future software update can bring the improved flash performance to all flash modes, not just the red-eye removal mode.

 

Δειτε και τα δειγματα εδω:

http://www.gsmarena.com/nokia_n8-review-523p6.php

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να βγάζει τέτοιες φωτογραφίες το Ν8...

Κάτι δε πάει καλά με τις ρυθμίσεις/camera σου.

Μια φωτογραφία από το ΙΚΕΑ Λάρισας χθες που πήγα...

Χωρίς το mod για λιγότερη συμπίεση :

http://img829.imageshack.us/img829/9998/ikealarissan8.th.jpg

 

Δε παίζει θολούρα και μάλιστα σε σκοτεινό περιβάλλον.

Η δικιά σου δε μου φαίνεται εστιασμένη σωστά :!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Πρίν μέρες είχα "ανάψει" φωτίες λέγοντας ότι σε σχέση με το Ν82 δε το συγρίνω (προσωπική άποψη) από την άποψη φωτογραφίας και από την άποψη "χρειάς" της ομιλίας στο συνομιλητή.

Επανέρχομαι λέγοντας ότι στην ομιλία βρήκα τη έφταιγε... Απλά θέλει ένα πιο ζόρισμα στο βύσμα ώστε να κουμπώσει πάνω στο τηλέφωνο. Όμως σε πολλές των περιπτώσεων κατα την ομοιλία με το HF (hands free) ακούω κατα διαστήματα ένα "γρατζούνισμα" μέσα....

Τώρα όσω αναφορά τη φωτογραφία πάρτε 3ης (όλες στης αυτόματες ρυθμίσεις και του Ν8 στα 9mp) με 3 διαφορετικά κινητα, Ν8,Ν82 και GT-S8500,

 

Tα σχόλια δικά σας....

Η φωτογραφία του N8 είναι σαφώς καλύτερη, ακόμη κι αν δεν έχει τραβηχθεί σωστά (κουνημένη ή ανεστίαστη). Έχει λιγότερο θόρυβο (σύγκρινε τον κόκκο στην κουρτίνα) και καλύτερα χρώματα (οι τοίχοι σου είναι άσπροι ή κίτρινοι; ). Επίσης, αν δεν το κουνούσες όταν έβγαζες και εστίαζες και σωστά, θα βοηθούσε.

 

konstantinos7 Έχεις δίκιο για τα χρώματα ,αλλά έχω ψάξει και σε αλλά σαΐτα του εξωτερικού(Αγγλία-Γαλλία) ναι λένε λευκό/ασημί κ σκούρο γκρι. Εγώ όμως στην Ελλάδα κ συγκεκριμένα στο πλαίσιο έχω δει ένα σκέτο μαύρο(μαύρο για μαύρο) κ χτες ένα σκούρο γκρι. Στις φωτογραφίες από τα σαΐτα δεν δείχνουν το σκούρο γκρι αλλά το μαύρο κ το ασημένιο. Τελικά το μαύρο από πού είναι? ή το σκούρο γκρι από πού είναι? Μήπως υπάρχει έξτρα χρώμα στην αγορά?

Δεν υπάρχει μαύρο, μην επιμένεις. Αυτό που κάποιοι λένε μαύρο είναι το σκούρο γκρι. Και ξεκολλήστε επιτέλους με τα μαύρα, συνήθως καταστρέφουν το προϊόν (κάθε προϊόν, από κινητό μέχρι αυτοκίνητο), δεν το αναδεικνύουν.

 

Μήπως είχε τύχει να κάνεις αντίγραφο ασφαλείας στην κάρτα μνήμης του κινητού πρίν το κλέίσεις το κινητό;Αν ναί σε αυτήν τηε περίπτωση δικαιολογείται.Σε ΟΛΑ τα symbian 5th edition(και δυστυχώς στο symbian 3....)αυτή η παρενέργεια (επιστροφή στο εργοστασιακό θέμα)παρατηρείται πάντα μετά από την ολοκλήρωση αντιγράφου ασφαλείας όταν ξανανοίγει το κινητό....Σε άλλη περίπτωση το Ν8 δεν μου το έχει παρουσιάσει οπότε δεν έχω άλλες θεωρίες.Παρεπιπτόντως,ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ σε όλους τους φίλους του forum!!!

Αν το θέμα το έχεις στη μνήμη μαζικής αποθήκευσης ή στην κάρτα μνήμης, θα σου το γυρίσει στο default όποτε το συνδέσεις σε λειτουργία μαζικής αποθήκευσης (επειδή το κινητό παύει να βλέπει αυτές τις μνήμες).

 

Φλας πρεπει να ειχε βαλει στην φωτογραφια γιατι φαινεται μια λαμψη αν προσεξεις πανω στις μπαλες.

Εγω την βλεπω θολη λες και ειναι κουνημενη...

Αυτο που λες για τις ρυθμισεις μονο αυτος που εβγαλε την φωτογραφια ξερει.

Εμενα το Ν86 παντως εβγαζε εξαιρετικες φωτογραφιες σε εξωτερικους χωρους την ημερα αλλα σε εσωτερικους χωρους με σχετικα χαμηλο φωτισμο(οχι ομως σκοταδι) δεν ηταν καθολου καλες.Το Ν8 πως τα παει σε φωτογραφιες με χαμηλο φωτισμο?Το xenon κανει καλα την δουλεια του?

Το xenon κάνει τη νύχτα μέρα. Έβγαλα φωτογραφία σε απόλυτα σκοτεινό δωμάτιο και ήταν σαν να είχα το φως ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

http://img24.imageshack.us/i/dscn2442j.jpg/

 

Nα και μια δικια μου φωτο..και η προταγωνιστρια ειναι ο λογος που εδωσα τον γαλαξια κ πηρα το Ν8...:p:D

 

* δηλ για τις φωτο....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να το πάρω μιας και το περίμενα καιρό και τελικά δεν είχαν ετοιμοπαράδοτο QQ

Θα είναι το δώρο μου για το νέο έτος υποθέτω.

Ερωτήσεις: α) επειδή μόνο σε μαύρο το φέρνει η voda γίνετε αργότερα να του αλλάξω καπάκια ή μονο το πίσω μέρος αλλάζει (για πρόσοψη δεν βρήκα κάτι και δεν το έπιασα στα χέρια μου να δω τα κουμπώματα)

β) Ζελατίνα προστασίας για την οθόνη ειναι άχρηστη υποθέτω μιας και φοράει gorilla glass, σωστα?

 

Καλές γιορτές καλα να μας μπεί με μηδενικά service :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να το πάρω μιας και το περίμενα καιρό και τελικά δεν είχαν ετοιμοπαράδοτο QQ

Θα είναι το δώρο μου για το νέο έτος υποθέτω.

Ερωτήσεις: α) επειδή μόνο σε μαύρο το φέρνει η voda γίνετε αργότερα να του αλλάξω καπάκια ή μονο το πίσω μέρος αλλάζει (για πρόσοψη δεν βρήκα κάτι και δεν το έπιασα στα χέρια μου να δω τα κουμπώματα)

β) Ζελατίνα προστασίας για την οθόνη ειναι άχρηστη υποθέτω μιας και φοράει gorilla glass, σωστα?

 

Καλές γιορτές καλα να μας μπεί με μηδενικά service :lol:

Αλλάζουν όλα, αλλά μόνο σε Nokia Care. Διαφορετικά και ζημιά μπορεί να κάνεις και την εγγύηση θα χάσεις. Αν και προσωπικά, δεν θα εμπιστευόμουν τη συσκευή μου ούτε σε Nokia Care, στο N97 τους έδωσα να μου αλλάξουν τον διακόπτη κλειδώματος που είχε σπάσει και από τότε δεν κάνει καλή επαφή το USB. Δεν είναι απλή διαδικασία να αλλάξει το περίβλημα στο N8, πρέπει να λυθεί το κινητό, να βγουν από μέσα τα πάντα και να ξαναμπούν στο νέο περίβλημα. Αν δεν θέλεις να έχεις ιστορίες μην το επιχειρήσεις, ακόμη και σε «εξουσιοδοτημένους». Άσε που σίγουρα θα σου πιάσουν τον κάλο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σβήνω το κινητό και το ξανανοίγω το θέμα που έχω φεύγει και μπαίνει ξανά το αρχικό.Συμβαίνει αυτό και σε κανέναν άλλο?

 

Μήπως είχε τύχει να κάνεις αντίγραφο ασφαλείας στην κάρτα μνήμης του κινητού πρίν το κλέίσεις το κινητό;

 

Έχεις δίκιο Χρήστο. Έκανα φορματ στην κάρτα μνήμης μέσω usb otg και μετά κράτησα αντίγραφο και μόλις έκανα μια επανεκκίνηση, μου επανέφερε ο θέμα. Φυσικά είναι η μοναδική περίπτωση που μου συνέβη κάτι τέτοιο και προφανώς, οφείλεται σε αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα παντως πολλες φορες , ιδιαιτερα σε σκοτεινο φωτισμο, οι φωτογραφιες βγαινουν με υπερβολικα πολυ θορυβο, σε βαθμο που να λεω οτι το Ν95 θα τραβαγε καλυτερη φωτογραφια...

Αυτο συμβαινει τοσα στα 9 mpixel οσο και στα 12

Δεν ξερω αν φταιει η συμπιεση ή κατι αλλο αλλα αλλα θελει μια μικρή διορθωση σε αυτο ;)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να ρίξετε λίγο το ISO σε σκοτεινές φωτογραφίες ;) Έχετε καλό flash. Δεν έχετε ανάγκη το ISO :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σήμερα μου ήρθε ενημέρωση στο Ν8 "ενημέρωση εφαρμογών τηλεφώνου" μέγεθος 2892 κβ. Εσάς σας ήρθε και τι αφορά αυτή η ενημέρωση;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να ρίξετε λίγο το ISO σε σκοτεινές φωτογραφίες ;) Έχετε καλό flash. Δεν έχετε ανάγκη το ISO :p

 

Εχω διαβασει οτι λογω του μεγαλυτερου αισθητηρα οι φωτογραφιες βγαινουν πολυ καλες με ελαχιστο θορυβο μεχρι και το ISO400. Ας μας πει καποιος τι ισχυει τελικα και αν χρησιμοποιειτε διαφορετικες ρυθμισεις απο τις αυτοματες για σκοτεινες ληψεις.

 

Υπαρχει πιθανοτητα να το παρω αυριο αν το βρω ελληνικο. Μου δινεται μια ευκαιρια για δωρο πρωτοχρονιας!:) Λετε να το τολμησω, η να περιμενω για νεες παρτιδες με τον καινουργιο χρονο;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως(χωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα φωτογραφια)η δευτερη που λογικα ειναι αυτη του Ν82 μου φαινεται πολυ καλυτερη απ αυτη του Ν8.

Δεν ξερω τι παιζει με τις ρυθμισεις αλλα σχολιαζω αυτο που βλεπω.

Βασικα εχει πολυ πιο ζωντανα χρωματα η δευτερη φωτογραφια

Μηπως επειδη το Ν82 εχει καπακι στον φακο και δεν τρωει τις δαχτυλιες που τρωει το Ν8? Αν ειναι αυτο τοτε ας βγαλει μια φωτο το δενδρο παλι αλλα να εχει καθαρισει το τζαμακι πριν.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σήμερα μου ήρθε ενημέρωση στο Ν8 "ενημέρωση εφαρμογών τηλεφώνου" μέγεθος 2892 κβ. Εσάς σας ήρθε και τι αφορά αυτή η ενημέρωση;

ευχαριστώ

Εγω με το που το αγορασα ( πριν 2 μερες ) μου ειχε για αναβαθμιση εφαρμογων, κοινωνικων δικτυων και να κατεβασω ενα θεμα. Μονο αυτη σου βγαζει ?

Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ μόλις τώρα έκανα ενημέρωση λογισμικού και μου βγάζει τα εξής :

 

Ν8-00 Λογισμικό συσκευής

Περιγραφή: Βελτιώνει την απόδοση του τηλ κλπ κλπ κλπ

Εκδοση 011.012

 

Ενημερωση εφαρμογών:

Σημαντική

Μέγεθος 3302 ΚΒ

 

Θέματα Νοκια :

Προαιρετικη

Midnight με μέγεθος 5623

 

Κοινωνικά δίκτυα

Προαιρετική

με μέγεθος 2545

 

Τι κάνω, τα βάζω όλα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα παντως πολλες φορες , ιδιαιτερα σε σκοτεινο φωτισμο, οι φωτογραφιες βγαινουν με υπερβολικα πολυ θορυβο, σε βαθμο που να λεω οτι το Ν95 θα τραβαγε καλυτερη φωτογραφια...

Αυτο συμβαινει τοσα στα 9 mpixel οσο και στα 12

Δεν ξερω αν φταιει η συμπιεση ή κατι αλλο αλλα αλλα θελει μια μικρή διορθωση σε αυτο ;)

Προφανώς κάνεις το λάθος που κάνουν πολλοί, να βγάζουν φωτογραφίες στο σκοτάδι με φλας όταν το θέμα τους είναι μακριά. Το φλας φωτίζει το πολύ μέχρι τα 5 μέτρα, για οτιδήποτε πέρα απο αυτήν την απόσταση πρέπει να απενεργοποιείται. Διαφορετικά η φωτογραφία θα βγει σκοτεινή, αφού λόγω φλας ο χρονος έκθεσης είναι μικρός, όμως το θέμα είναι μακριά και το φλας δεν καταφέρνει τελικά να το φωτίσει. Γι' αυτό σε μακρινές νυχτερινές λήψεις απενεργοποιούμε το φλας (ή καλύτερα επιλέγουμε τη νυχτερινή λήψη από τις σκηνές) και προσέχουμε να κρατήσουμε το τηλέφωνο όσο πιο σταθερό γίνεται (λόγω μεγάλου χρόνου έκθεσης, η πιθανότητα για κουνημένη φωτογραφία είναι μεγάλη). Φυσικά αυτά ισχύουν για όλες της φωτογραφικές μηχανές, όχι μόνο για το N8.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...