Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσωπικα δεν εχω πειράξει την κάμερα με τη μόντα που λες και οι φωτογραφίες του Ν8 δε συγκρίνονται για κανένα λόγο με το Ν82 που έχει ο πατέρας μου. Χαμηλώστε το ΙSΟ,αυτή είναι η δίκη μου συμβουλή. Δώστε βάση όχι στην ευαισθησία αλλά στη σωστή εστίαση. Ο φακός που φορά το κινητό είναι αρκετά πολύπλοκος και έχει ρυθμίσεις Dslr. Επίσης γράφω τώρα από τον περιηγητη της Νοκια. Αν βελτιωθεί λίγο δε θα εχω τίποτα να πω για αυτό το τηλέφωνο πια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μονο Midnight Themes και Εφαρμογές σου ζήτησε, δε σου ζήτησε Social (κοινωνικά δίκτυα)

 

Καλημέρα και καλή χρονια να έχεις φιλε μου μου ζήτησε και Social όταν το πήρα

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια ευχομαι σε ολους.

 

Δοκιμασα το touch του Ν8 σε συγκριση με το iphone4 και το galaxy S ακομα και καποια ποιο φθηνα HTC οπως το wildfire και παρατηρησα οτι πολλες φορες χρειαστηκε να πατησω ενα κουμπι δυο φορες για να πιασει και γενικα μου φανηκε πιο αργη η αποκριση σε σχεση με τα αλλα κατι που με ενοχλησε λιγο!Αν τελικα αποφασισω να το παρω θα ειναι το πρωτο μου touch κινητο οποτε πιστευω οτι η συγκριση αυτη δεν θα μου πολυφανει μιας και δεν θα εχω διπλα τα παραπανω κινητα.:)

 

Επισης το φοντο και το μενου του ειναι λιγο ξεπερασμενο σε συγκριση με τα αλλα,αλλα και παλι πιστευω οτι ειναι συνηθεια και αυτο!

 

Τελος οσον αφορα για ''μελλοντική αναβάθμιση στην νεότερη έκδοση symbian^4'' που εχει αναφερθει παλιοτερα ειναι σιγουρο η θα μεινει ''ξεκρεμαστο'' το κινητο?

 

Η παρατήρηση που κάνεις για το touch οφείλεται στο ότι ένα κομμάτι του λογισμικού έμεινε παλιό. Δε σχεδιαζόταν για capacitive οθόνες αλλά για resistive. Αυτό θα αλλάξει. Οι εφαρμογές 1) ovi store 2) κοινωνικά δίκτυα και 3) browser θα αλλάξουν πιθανότατα στην επόμενη,βαριά μεθεπόμενη αναβάθμιση.

Προς το παρόν η ΝΟΚΙΑ μας έχει ξεχάσει με την πρώτη έκδοση λογισμικού :p

Και ναι,δε θα υπάρχει πλέον Symbian^4 αλλά αναβαθμίσεις που οδηγούν σιγά σιγά σε αυτή την έκδοση. Και το Ν8 θα αναβαθμίζεται συνεχώς.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σήμερα μου ήρθε ενημέρωση στο Ν8 "ενημέρωση εφαρμογών τηλεφώνου" μέγεθος 2892 κβ. Εσάς σας ήρθε και τι αφορά αυτή η ενημέρωση;

ευχαριστώ

 

παιδιά εγώ μόλις τώρα έκανα ενημέρωση λογισμικού και μου βγάζει τα εξής :

 

Ν8-00 Λογισμικό συσκευής

Περιγραφή: Βελτιώνει την απόδοση του τηλ κλπ κλπ κλπ

Εκδοση 011.012

 

Ενημερωση εφαρμογών:

Σημαντική

Μέγεθος 3302 ΚΒ

 

Θέματα Νοκια :

Προαιρετικη

Midnight

 

Κοινωνικά δίκτυα

 

Το περίεργο είναι ότι ενώ έχω κάνει όλες τις παραπάνω ενημερώσεις στην συσκευή μου, την τελευταία αφορά που το σύνδεσα με το ovi suite 3 μου τις έβγαλε όλες να τις ξαναπεράσω.

Τελος οσον αφορα για ''μελλοντική αναβάθμιση στην νεότερη έκδοση symbian^4'' που εχει αναφερθει παλιοτερα ειναι σιγουρο η θα μεινει ''ξεκρεμαστο'' το κινητο?

Θα πάρει όλες τις νέες αναβαθμίσεις και σταδιακά θα αναβαθμιστεί στο επερχόμενο symbian^4 που τώρα ονομάζεται απλά symbian και δεν χωρίζεται σε εκδόσεις (3, 4, 5 κοκ).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

@mixtri

οταν λες οτι θα αλλαξει αυτο με το touch,εννοεις με αναβαθμισεις?

 

Κατι που με εντυπωσιασε οταν το ειδα σε βιντεακι στο youtube ειναι που μπορεις να παιζεις παιχνιδι σε HD τηλεοραση..Το εχει δοκιμασει κανενας να μου πει πως ειναι γενικα σαν αισθηση?

...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

Χθες το πήρα και εγώ απο τα multirama Πειραιά σε dark grey.Ρώτησα εαν είναι παραεισαγωγή με περασμένα τα ελληνικά και ο υπάλληλος μου είπε όχι.Δεν θα πω τα γνωστά για ποιότητα κατασκευής,φωτογραφίες κτλ γιατί ειναι γνωστά.Το κινήτο είναι άψογο.Όσον αφορά τα update 3 μου ήρθαν και εμενα με τα social networks μέσα!!

Καλή χρονιά να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!

Εφερε και το δικο μου δωρο ο Santa σε dark grey απο multirama ελληνικο οπως ακριβως και του φιλου sonick7 απο πανω!!!:happy:

Ακομα δεν το εχω ανοιξει, το φυλαω για την αλλαγη του χρονου να μου μπει καλα η χρονια...:p;)

Θα σας πω εντυπωσεις εν καιρω... χρονια πολλα σε ολους!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κόλησε τι εννοείς? Αν η κάρτα μνήμης σου είχε μέσα παπάδες και δεν είναι και από τις πιο γρήγορες λογικό να καθυστερεί..

 

 

 

Τι περιμένεις με τόση χρήση από "άστρωτη" μπαταρία? Υπομονή. Όλοι εδώ μέσα λένε τα καλύτερα για την αυτονομία.

 

 

 

Το σκάλισμα με σκάλισμα έχει διαφορά. Τι και πόσες εφαρμογές άνοιξες ταυτόχρονα? Τις έκλεινες όταν τελείωνες? Και τι εννοείς ότι σου κόλησε? Έκλεισε?

 

 

 

Δοκίμασε τα handsfree που είχε μαζί, αν ακούς χρατε χρατς πάλι, δοκίμασε να ακούσεις και σε κλήση κάτι παρόμοιο, αν το ακούς και σε κλήση διάβασε προηγούμενα ποστ από 2 παιδιά που τους παρουσιάστηκε αυτό.

 

 

 

Αν κάνεις σωστά τις ρυθμίσεις δε συνδέεται. Οι ρυθμίσεις δεν είναι μόνο αυτές.. Τα widget σου θέλουν επίσης ρύθμιση, ειδικά το email. Επίσης δοκίμασε να σβήσεις το ασ.δίκτυο που έχεις περάσει και να το ξαναπεράσεις.

 

 

 

Δε συμφωνώ. Επίσης αν βγάλεις τη μαμίσια ζελατίνα θα είναι καλύτερα.

 

 

 

Και εγώ είχα το mini και μου φάνηκε κάπως στην αρχή αλλά συνηθίζεις και κάνεις όλο και λιγότερα λάθη με τον καιρό.

 

 

 

Δε ξέρω αν υπάρχει αλλά γι'αυτό λέγεται και "εξοικονόμηση ενέργειας" για να κλείνει "περιττές λειτουργίες" και να κάνει οικονομία... Μη τη χρησιμοποιείς λοιπόν, παρά μόνο στα τελευταία της μπαταρίας σου σε περίπτωση ανάγκης που δεν έχεις δηλαδή φορτιστή μαζί.

 

 

 

Μα όταν πας στις επιλογές τις επαφής έχει το προσθήκη στοιχείου και έχει καμιά 50αριά στοιχεία να βάλεις. Εννοείς ότι στα παλιά μπορούσες να γράψεις το ίδιο το στοιχείο? Αν πας τέρμα κάτω υπάρχει και η σημείωση, δε ξέρω αν σε βοηθάει αυτό.

Φίλε Morala, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!

Η κάρτα μνήμης ήταν άδεια ουσιαστικά, είχε πολύ λίγες φωτο, καθότι στο Ν97 χρησιμοποιούσα τη mass memory, ως βασική μνήμη αποθήκευσης!

Ενώ έγραψε κάτι για ενημέρωση, μετά πάγωσε…

Επειδή είμαι κάτοχος Nokia απ’ το 95 και γνωρίζω αρκετά τουλάχιστον σε ότι αφορά το μενού, τη χρήση και το software γενικά των κινητών Nokia, ξέρω να σκαλίζω ‘’σωστά’’ ένα τηλ…

Κόλλησε , πάγωσε, τη μια φορά έκλεισε μόνο του και ξανάνοιξε και την άλλη χρειάστηκε να κρατήσω για 8 sec το power button,για να κάνει επανεκκίνηση…

Εάν χρησιμοποιούσες τα στερεοφωνικά ακουστικά Bluetooth Nokia BH-503 για ν’ακούς μουσική mp3, θα καταλάβαινες ότι το hands free σε ποιότητα ήχου, είναι για πέταμα, μπροστά τους..

Μόνο στη μουσική κάνει διακοπές, χρατς και θορύβους και με χαλάσει πολύ αυτό, γιατί ακούω αρκετά μουσική mp3 απ’το κινητό μου και τώρα απ’ το Ν8, απλά δε μπορώ…

Σε ότι αφορά την απόκριση της οθόνης στο άγγιγμα, τη ζελατίνα εννοείται ότι την έχω βγάλει, επιμένω όμως ότι δεν είναι καθόλου καλή σε σχέση με αυτήν του iphone 4, ακόμη και μ’αυτή του iphone 3…

Απ’ότι έγραψε και ο φίλος terrestrial, το πληκτρολόγιο στα Ελληνικά, έχει ένα περισσότερο πλήκτρο άπαυτο των Αγγλικών, με αποτέλεσμα να είναι πιο μικρά τα πλήκτρα και να είναι πιο δύσκολη η σύνταξη λέξεων…

Την εξοικονόμηση ενέργειας, ήθελα να τη χρησιμοποιώ το βράδυ όταν κοιμάμαι για ευνόητους λογούς, αλλά…

Σε ότι αφορά τις επαφές, ναι, παλιά μπορούσες να αλλάξεις το ίδιο το στοιχείο και ήταν πάρα πολύ βολικό…

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια βοήθεια γιατί θα τρελαθώ…

Το κινητό είναι μονίμως συνδεμένο στο δίκτυο του σπιτιού μου!

Μονίμως όμως… και σκοτώνει έτσι και τη μπαταρία!

Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις….

Αλλαγή σε WLAN : Μη αυτόματα

Χρ.δεδ. σε οικείο δίκτυο : Ερώτηση πρώτα

Χρ.δεδομενων σε προαγωγή : Ερώτηση πρώτα

Θέση widget εκτός σύνδεσης

Δεν έχω κανένα widget, σε καμία οθόνη

Έχω διαγράψει 2 φορές το σημείο πρόσβασης για το ασύρματο δίκτυο του σπιτιού μου (το κολπάκι που λέμε…)

Συγχρονισμό email, μη αυτόματο μόνο

Δεν έχω κανένα app ενεργό, που να θέλει σύνδεση

Τι άλλο πρέπει να κάνω…?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χρόνια πολλά!!!

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί και τσέκαρε προσεκτικά όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρονται.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί και τσέκαρε προσεκτικά όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρονται.

 

φίλε μου αυτό το έχω πάθει και γω με έναν και μόνο συγκεκριμένο προορισμό wifi και όχι με τους υπόλοιπους που έχω και ότι και να κάνω δεν γίνεται τίποτα. Πάντα όταν βρισκομαι εντός εμβέλειας του συγκεκριμένου προορισμού συνδέεται αυτόματα από μόνο του ενώ όλες οι ρυθμίσεις είναι ώστε να μην συνδέεται αυτόματα. Νομίζω είναι bug του προγράμματος και με κάποια αναβάθμιση στο μέλλον θα διορθωθεί.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί και τσέκαρε προσεκτικά όλες τις ρυθμίσεις που αναφέρονται.

Φίλε μου, χρόνια πολλά και καλή χρόνια! Πίστεψε με έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ και πολύ προσεκτικά τις ρυθμίσεις που αναφέρονται στον οδηγό αυτόν! Τζίφος όμως! Μονίμως συνδεμένο! Η μόνη λύση είναι να έχω κλειστό το wlan και να το ανοίγω όποτε θέλω . . . :(

 

φίλε μου αυτό το έχω πάθει και γω με έναν και μόνο συγκεκριμένο προορισμό wifi και όχι με τους υπόλοιπους που έχω και ότι και να κάνω δεν γίνεται τίποτα. Πάντα όταν βρισκομαι εντός εμβέλειας του συγκεκριμένου προορισμού συνδέεται αυτόματα από μόνο του ενώ όλες οι ρυθμίσεις είναι ώστε να μην συνδέεται αυτόματα. Νομίζω είναι bug του προγράμματος και με κάποια αναβάθμιση στο μέλλον θα διορθωθεί.

Χρόνια πολλά φίλε μου! Έτσι ακριβώς! Εγώ ακόμα δεν έχω βάλει αλλά δίκτυα . . . Σίγουρα είναι bug που πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθεί, γιατί "ξεφτυλίζει" την μπαταρία . . .

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

......

Μόνο στη μουσική κάνει διακοπές, χρατς και θορύβους και με χαλάσει πολύ αυτό, γιατί ακούω αρκετά μουσική mp3 απ’το κινητό μου και τώρα απ’ το Ν8, απλά δε μπορώ…

 

Aυτα τα "χράτς" τα έχω και εγώ αλλά όχι κατά την αναπαραγωγή του ραδιόφωνου (στα ΜΡ3 δε το έχω δοκιμάσει) αλλά κατά τη κλήση!! :mad:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδεια και εγω μολις πηρα το Ν8 απλα τελειω ενα προβλημα εχω μονο οταν παταω να δω βιντεο απο το γιουτιουμπ ειται παταω την εφαρμογη ειται μπαινω απο το μπραουζερ ειται απο το οπερα παντα τα βιντεο φενονται χαλια και χαη κουαλιτη να πατησω παλι φενονται πολη χαλια δεν καλητερεβη καθολου η εικονα και απο την εφαρμογη του γιουτιουμπ οποιος ξερει κατι ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, χρόνια πολλά και καλή χρόνια! Πίστεψε με έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ και πολύ προσεκτικά τις ρυθμίσεις που αναφέρονται στον οδηγό αυτόν! Τζίφος όμως! Μονίμως συνδεμένο! Η μόνη λύση είναι να έχω κλειστό το wlan και να το ανοίγω όποτε θέλω . . . :(

 

Κλειστό τι εννοείς? "Απενεργοποιήση σάρωσεις wlan"? Εννοείται ότι πρέπει να έχεις απενεργοποιημένη τη σάρωση. Εγώ όποτε θέλω απλά πατάω μια φορά πάνω στο widget και ανοίγει. Ή απλά ανοίγω όποια εφαρμογή θέλω και το ενεργοποιεί μόνη της το wlan. Πάντως είχε φάει κόλημα και το δικό μου με ένα από τα δύο wlan στη δουλειά. Το έσβησα και ησύχασα. Δοκιμάστε να κάνετε και restart στα router πάντως..

 

Όσο για τα χρατς χρουτς που λέτε, έχετε δοκιμάσει και άλλα ακουστικά? Το κάνει μόνο με bluetooth ή και με καλώδιο? Μόνο σε κλήσεις ή μόνο σε mp3? Κάντε τις δοκιμές σας και αν δε βγάλετε άκρη, νομίζω ότι θα πρέπει να επισκεφτείται nokia care σύντομα. Στη θέση σας θα επέλεγα την αλλαγή εντός 7 ημερών..

 

Καλη πρωτοχρονιά σε όλους! (Καλή χρονιά από αύριο, είμαι προληπτικός!)

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Κλειστό τι εννοείς? "Απενεργοποιήση σάρωσεις wlan"? Εννοείται ότι πρέπει να έχεις απενεργοποιημένη τη σάρωση. Εγώ όποτε θέλω απλά πατάω μια φορά πάνω στο widget και ανοίγει. Ή απλά ανοίγω όποια εφαρμογή θέλω και το ενεργοποιεί μόνη της το wlan. Πάντως είχε φάει κόλημα και το δικό μου με ένα από τα δύο wlan στη δουλειά. Το έσβησα και ησύχασα. Δοκιμάστε να κάνετε και restart στα router πάντως..

 

Όσο για τα χρατς χρουτς που λέτε, έχετε δοκιμάσει και άλλα ακουστικά? Το κάνει μόνο με bluetooth ή και με καλώδιο? Μόνο σε κλήσεις ή μόνο σε mp3? Κάντε τις δοκιμές σας και αν δε βγάλετε άκρη, νομίζω ότι θα πρέπει να επισκεφτείται nokia care σύντομα. Στη θέση σας θα επέλεγα την αλλαγή εντός 7 ημερών..

 

Καλη πρωτοχρονιά σε όλους! (Καλή χρονιά από αύριο, είμαι προληπτικός!)

 

Προσωπικά το έχω δοκιμάσει με 3 διαφορετικά ΗF, τα δικά του, τα "παλιά" του Ν82 και με ένα ζευγάρει samsung...

Δυστυχώς το DOA δε μπορώ να το εκμεταλευτώ γιατί έχουν περάσει οι 7 μέρες...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

3η φορτιση. Μεχρι τωρα το battery monitor εδειχνε το πολυ 3 ημερες active usage time.Τωρα δειχνει 7 ημερες...δηλαδη και με βαρια χρηση το κοβω να κραταει 3 μερες!
Sent from my iPhone 4S
Link to comment
Share on other sites

3η φορτιση. Μεχρι τωρα το battery monitor εδειχνε το πολυ 3 ημερες active usage time.Τωρα δειχνει 7 ημερες...δηλαδη και με βαρια χρηση το κοβω να κραταει 3 μερες!

 

πραγματικα δεν ξερω πως το εχετε καταφερει αυτο...

Σε μενα ποτε δεν εχει δειξει ποτε αυτονομια πανω απο 2 μερες.... που φυσικα μεταφραζεται σε 1 μερα και κατι κανονικης χρησης.... (με λιγα τηλεφωνα και κανενα 30λεπτο διαφορα...)

 

Επισης, οι ωρες χρησης που δειχνει το battery monitor ειναι λαθος!!

Δοκιμαστε να τραβηξετε βιντεο μεχιρ να κλεισει η μπαταρια ~ 2ωρες.

Η χρηση θα εμφανισθει στα "Other" και οχι στο "camera"....

 

Το ovi μολις μου ειπε για upgrade στο 3.0.0.284 ... Μεχρι χθες ηταν στο betalabs ;)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη το εκανα ετσι, αλλα παιζοντας με τις ρυθμισεις εκλεισα το flash, βελτιωθηκαν τα χρώματα αλλα ως εκει... Ο θορυβος παρεμεινε

 

Υπαρχει τροπος να ρυθμισουμε ποση ωρα μενει ανοικτο το κλειστρο?

Μόνο έμμεσα μέσω της ρύθμισης του ISO. Μεγάλο ISO, μικρός χρόνος έκθεσης, με αυξημένο όμως θόρυβο. Μικρό ISO, μεγάλος χρόνος έκθεσης, με μεγαλύτερη πιθανότητα να βγει η φωτογραφία κουνημένη.

 

Από δοκιμές που έχω κάνει με την κάμερα πάντως έχω παρατηρήσει ότι βάζοντας την ευκρίνεια στο υψηλό έχω λιγότερο κόκκο στις φωτογραφίες και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η φωτογραφία να έχει μικρότερο μέγεθος.

Αυτό που κάνεις με την ευκρίνεια στο μέγιστο είναι να απαλείφεις μέρος της πληροφορίας (κάνοντας τις ευθείες πιο... ευθείες), οπότε είναι φυσικό να παίρνεις και μικρότερα αρχεία. Ξεφορτώνεσαι ίσως λίγο θόρυβο, αλλά μαζί του και πολλή πληροφορία. Για να το διαπιστώσεις αυτό σύγκρινε 2 φωτογραφίες στη μέγιστη ανάλυση (στην οθόνη του υπολογιστή σου εννοείται). Κατά τη γνώμη μου είναι κρίμα να καταστρέφετε τις εκπληκτικές φωτογραφίες που μπορεί να βγάλει το N8 θέτοντας την αντίθεση στο μέγιστο, μόνο και μόνο για να τις κάνετε πιο εντυπωσιακές. Αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά, και γι' αυτό υπάρχει και η ρύθμιση.

 

Η παρατήρηση που κάνεις για το touch οφείλεται στο ότι ένα κομμάτι του λογισμικού έμεινε παλιό. Δε σχεδιαζόταν για capacitive οθόνες αλλά για resistive. Αυτό θα αλλάξει. Οι εφαρμογές 1) ovi store 2) κοινωνικά δίκτυα και 3) browser θα αλλάξουν πιθανότατα στην επόμενη,βαριά μεθεπόμενη αναβάθμιση.

Προς το παρόν η ΝΟΚΙΑ μας έχει ξεχάσει με την πρώτη έκδοση λογισμικού :p

Και ναι,δε θα υπάρχει πλέον Symbian^4 αλλά αναβαθμίσεις που οδηγούν σιγά σιγά σε αυτή την έκδοση. Και το Ν8 θα αναβαθμίζεται συνεχώς.

Σωστά το εντόπισες, όμως το πρόβλημα δεν είναι στις συγκεκριμένες εφαρμογές αλλά στο WRT στο οποίο βασίζονται και οι δύο. Πράγματι, η απόκριση της οθόνης και η απτική ανάδραση φαίνονται να μην είναι τόσο καλές σε ό,τι βασίζεται στο WRT. Ελπίζω ότι μαζί με τον browser θα βελτιωθεί κι αυτό (το WRT χρησιμοποιεί την engine του browser).

 

Εάν χρησιμοποιούσες τα στερεοφωνικά ακουστικά Bluetooth Nokia BH-503 για ν’ακούς μουσική mp3, θα καταλάβαινες ότι το hands free σε ποιότητα ήχου, είναι για πέταμα, μπροστά τους..

Μόνο στη μουσική κάνει διακοπές, χρατς και θορύβους και με χαλάσει πολύ αυτό, γιατί ακούω αρκετά μουσική mp3 απ’το κινητό μου και τώρα απ’ το Ν8, απλά δε μπορώ…

Φώτη, είσαι σίγουρος ότι πίεσες το βύσμα τέρμα να κουμπώσει; Θέλει αρκετή πίεση. Όταν το πρωτοδοκίμασα έκανα το λάθος να μην το πατήσω τέρμα και έπαθα σοκ. :lol:

Για την πληκτρολόγηση δοκίμασε το T9, είναι πολύ καλό στο N8 (στο N97 το απέφευγα λόγω στιγμιαίων κολλημάτων που έτρωγε). Το qwerty θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Αν έχεις το Gravity, στην τελευταία του έκδοση έχει custom qwerty που είναι πολύ πιο εύκολο από του N8, δυστυχώς όμως χωρίς ελληνικά. Περιμένουμε το Swype και ελπίζουμε να βάλουν επιτέλους και ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη δύο πραγματάκια.

Σας έχω μια έκπληξη :p

Θυμάστε τον Σεπτέμβριο ότι γνωστός μου τεχνικός στη WIND είχε prototype του Ν8 για δοκιμή; Το αγόρασε κι αυτός (παραεισαγωγή χαχαχα,το ίδιο με εμένα,Γαλλία ftw :p) αλλά μου είπε ότι η οθόνη του κινητού δε του φαίνεται ίδια. Ναι μεν τα χρώματα του φαίνονται ζωντανά όπως της παλιάς οθόνης αλλά στο φως είναι σχεδόν σίγουρος ότι δε φαινόταν τόσο καλά...

Μιλάμε για CBD Amoled; :confused:

 

 

Όχι CBD δεν παίζει, μπορεί να παίζουν όμως άλλα πράγματα... Αν αυτά τα κινητά ήταν δικά μου και τα είχα στα χέρια μου θα σου έλεγα τι έχει αλλάξει, αν όντως έχει αλλάξει κάτι. Το πιο πιθανό είναι πράγματι το δεύτερο να είναι διαφορετικής κατασκευής display, καλύτερο από το προηγούμενο, αλλά όχι CBD.

 

 

 

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία κι ευτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χρονια πολλα σε ολους!!!Στο μέθοδοι εντοπ.θέσης τι κραταμε ωστε να μη χρεωνομαστε?

 

Tσεκάρεις μόνο το "Ενσωματωμένο GPS".;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Παιδες χρονια πολλα σε ολους!!!Στο μέθοδοι εντοπ.θέσης τι κραταμε ωστε να μη χρεωνομαστε?

Εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις τα πάντα. Η χρέωση είναι πολύ μικρή, γύρω στα 4KB (ούτε ένα λεπτό του €) όταν ανοίγεις το Ovi Maps. Κατά τη διάρκεια δεν σε χρεώνει, μόνο στην αρχή. Μπορείς να το τσεκάρεις και μόνος σου στο μητρώο.

Αν τα απενεργοποιήσεις θα χάσεις πολλά ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά, όπως την εύρεση της θέσης σου σε κλειστό χώρο και την ακαριαία αρχικοποίηση του GPS σε ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Μια λίγο χαζη ερώτηση... Δείτε για παράδειγμα το τρέιλερ του Tron που έχει μέσα. Εκεί που υπάρχει το μαύρο και σκοτεινα χρώματα γενικά,σας φαίνεται ΟΚ ; Δεν δείχνει σαν πιξελιασμενο το χρωμα ; το είδα και σε άλλα βίντεο που έβαλα και νόμισα ότι έφταιγε η ποιότητα γιατί τα κατέβασα από youtube. Πείτε μου κι εσείς,πριν αρχίσω να ανησυχώ για το δικό μου...

 

Παιδες,θα μου πειτε τελικα μια γνωμη ; στο pc και στις "φετες" ξερουμε οτι φταιει η αναλυση του video,ειναι και εδω ετσι ;

 

Και καλη χρονια σε ολους,με υγεια ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,θα μου πειτε τελικα μια γνωμη ; στο pc και στις "φετες" ξερουμε οτι φταιει η αναλυση του video,ειναι και εδω ετσι ;

 

Και καλη χρονια σε ολους,με υγεια ! :lol:

Δες τα άλλα 2 βίντεο που έχει μέσα και θα καταλάβεις ότι δεν φταίει το κινητό. Το τρέιλερ είναι φτιαγμένο έτσι εσκεμμένα, ώστε να θυμίζει videogame.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...