Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση: Έχει κανείς πρόβλημα με το μητρώο? (αναφέρομαι στο tab που δείχνει όλη την κίνηση...)

Με το που το ανοίξω κλείνει ή πετάει μήνυμα "μνήμη πλήρης"... (χωρίς καμιά εφαρμογή να τρέχει στο παρασκήνιο)

Αυτό δεν το κάνει ακόμα και αν ανοίξω 7-8 βαριές εφαρμογές-εκτός του μητρώου.

 

Είναι bug. Το έχω παρατηρήσει πολλές φορές και δεν οφείλεται στην έλλειψη ram καθώς όσες φορές μου έχει εμφανιστεί, είχα άφθονη ram.

 

Δε μου το έχει κάνει ποτέ και μπαίνω αρκετές φορές την ημέρα στο Μητρώο απο την Αρχική Οθόνη (Α.Ο.)-> Κλήση και το εικονίδιο με το ακουστικό και τα βελάκια, όμως μου κάνει το άλλο, βάζω μια συντόμευση στην Α.Ο. που παραπάμπει στο φάκελλο "Παιχνίδια" που έχω δημιουργήσει και όταν πατάω τη συντόμευση δεν ανοίγει ο φάκελλος με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η έλλειψη εφαρμογών με απογοήτευσε σε ένα εξαιρετικό, κατά τα άλλα, τηλέφωνο.

Μου λείπουν:

 

4) Picasa/Flickr uploader (τύπου Share Online)

 

Καλή χρονιά σε όλους!

Βάλε το Pixelpipe.

 

Παιδια η ληψη βιντεο ειναι τοσο καλη για αυτα που προσφερει η συσκευη ή θα περιμενατε κατι καλυτερο?

Ρωταω γιατι απ'οτι ειδα γραφει ληψη video στα 25fps σε σχεση με τα I4 και Galaxy S που γραφουν 30fps.

Εχετε παρατηρησει στιγμιαια κολληματα στο βιντεο αφοτου εχετε τραβηξει ενα βιντεο ή και την ωρα που το τραβατε εν κινηση?

Το βίντεο του είναι άψογο. 25fps είναι το frame rate στις κινηματογραφικές ταινίες. Έχεις παρατηρήσει ποτέ κολλήματα σ' αυτές;

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Δε μου το έχει κάνει ποτέ και μπαίνω αρκετές φορές την ημέρα στο Μητρώο απο την Αρχική Οθόνη (Α.Ο.)-> Κλήση και το εικονίδιο με το ακουστικό και τα βελάκια, όμως μου κάνει το άλλο, βάζω μια συντόμευση στην Α.Ο. που παραπάμπει στο φάκελλο "Παιχνίδια" που έχω δημιουργήσει και όταν πατάω τη συντόμευση δεν ανοίγει ο φάκελλος με τίποτα.

Στο μητρώο κλήσεων ούτε το δικό μου παρουσιάζει πρόβλημα, κολλάει όμως όταν πάω στο δεξί tab στο γενικό μητρώο (εφαρμογές->εργαλεία->μητρώο) και σκρολάρω πρός τα κάτω για λίγο.....

 

Αν είναι γενικό bug όπως λέει ο aristotelhs2060 ελπίζω να διορθωθεί στο επόμενο update.....

Edited by Stamos_150
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ είχα το μήνυμα πλήρους μνήμης σε καμία άλλη εφαρμογή πλην του Opera Mobile. Η διαχείριση της μνήμης είναι μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις στο νέο Symbian. ;)

Το Opera Mobile μου βγάζει «μνήμη πλήρης» ακόμη και με 100MB ελεύθερη RAM. Απλά το αγνοώ και συνεχίζω να ανοίγω tabs.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η νυχτερινη ληψη στο βιντεο δεν αξιζει ουτε και στο N8, γιατι πραγματικα κολλαει η κινηση. Ευτυχως ομως εχει και την επιλογη του χαμηλου φωτισμου που βοηθαει. Βεβαια με ενα ledακι θα ηταν καλυτερα τα πραγματα, αλλα μην εχουμε παραπονο...το βιντεο ειναι τελειο!:D
Link to comment
Share on other sites

Στο μητρώο κλήσεων ούτε το δικό μου παρουσιάζει πρόβλημα, κολλάει όμως όταν πάω στο δεξί tab στο γενικό μητρώο (εφαρμογές->εργαλεία->μητρώο) και σκρολάρω πρός τα κάτω για λίγο.....

 

Αν είναι γενικό bug όπως λέει ο aristotelhs2060 ελπίζω να διορθωθεί στο επόμενο update.....

 

Εμενα παλι καθε φορα που κανω restart δεν κραταει το ιστορικο του μητρωου.

 

 

Δεν έχω κανένα απο αυτά τα δυο προβλήματα, μήπως έχετε εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή που σχετίζεται με το μητρώο, με κλήσεις, με μηνύματα;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν βγάζει αυτό το σφάλμα στο μητρώο πάντως μόλις το κοίταξα

Δεν το κάνει πάντα αλλά μερικές φορές. Αν το έκανε πάντα θα μιλούσαμε για τεράστιο πρόβλημα και όχι για ένα απλό bug.

Ούτε κι εγώ είχα το μήνυμα πλήρους μνήμης σε καμία άλλη εφαρμογή πλην του Opera Mobile. Η διαχείριση της μνήμης είναι μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις στο νέο Symbian. ;)

Πρόβλημα διαχείρισης μνήμης δεν έχω συναντήσει ποτέ - ούτε καν στον opera με πολλαπλά tabs. Όσες φορές έχω δει το μήνυμα η συσκευή είναι χαλαρότατη, τα πάντα κλειστά και όλη η μνήμη ελεύθερη.

Δε μου το έχει κάνει ποτέ και μπαίνω αρκετές φορές την ημέρα στο Μητρώο απο την Αρχική Οθόνη (Α.Ο.)-> Κλήση και το εικονίδιο με το ακουστικό και τα βελάκια, όμως μου κάνει το άλλο, βάζω μια συντόμευση στην Α.Ο. που παραπάμπει στο φάκελλο "Παιχνίδια" που έχω δημιουργήσει και όταν πατάω τη συντόμευση δεν ανοίγει ο φάκελλος με τίποτα.

Εννοείς ότι έβαλες συντόμευση εφαρμογής που είναι στον φάκελο παιχνίδια και δεν μπαίνει καν στην εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έβαλες συντόμευση εφαρμογής που είναι στον φάκελο παιχνίδια και δεν μπαίνει καν στην εφαρμογή;

 

Οχι, συντόμευση του φακέλου "Παιχνίδια" έβαλα και δε μπαίνει στο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

1)Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά με τον κωδικό. Πρόσεξε πεζά-κεφαλαία και ειδικούς χαρακτήρες-μη σου φεύγει κανένας ελληνικός αντί για αγγλικός. Γενικά,το wifi του σε όσα router το έχω δοκιμάσει είναι απροβλημάτιστο.

 

 

το εκανα 3 φορες. εβαλα τον κωδικο 10 ψηφια αγγλικα κεφαλαια ειναι που τα εχει απο κατω το μοντεμ.

δεν το βρισκει με τιποτα λεει

"η συνδεση ειναι αδυνατη ελεγξτε τον κωδικο προσβασης"

με το σατιο το εβρισκα.

 

νεωτερα: εσβησα το δικτυο απο το σατιο και το ξαναεβαλα με τον κωδικο που εβαζα και στο νοκια. δεν το βρηκε και αυτο.

αρα εχεις δικιο κατι παιζει με το κωδικο.

Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

το εκανα 3 φορες. εβαλα τον κωδικο 10 ψηφια αγγλικα κεφαλαια ειναι που τα εχει απο κατω το μοντεμ.

δεν το βρισκει με τιποτα λεει

"η συνδεση ειναι αδυνατη ελεγξτε τον κωδικο προσβασης"

(δοκιμασα με το σατιο που ειχα πριν και αμεσως το βρηκε)

 

Για κοίτα το mac filtering γιατι την είχα πατήσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

εμένα το μονο κουφο που μου κανει ειναι πως μου διαγραφει καθημερινα το μητρωο κλησεων αν και το εχω καθε 30 μερες:blink:

οχι πως με χαλαει αλλα κουφο. συγνωμη αν έχει ξαναγραφτεί.

καλη χρονια σε ολους με υγεια!:)

το γέλιο είναι η τροφή της ψυχής!!!

 

Lumia 1020 : Rules!!!

Νokia N9: Have no rules!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το μητρώο το έχω στο 90% των περιπτώσεων που πάω να δώ κάτι εκεί..... Το πρωτοεντόπισα όταν πήγα να δώ τι ήταν αυτό που μου έφαγε 20 ευρώ σε μία βδομάδα. Όταν βάζω κάποιο φίλτρο δεν έχω πρόβλημα.

Οι μόνες εφαρμογές που έχω φορτώσει είναι το opera mobile και το angry birds.....

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα το mac filtering γιατι την είχα πατήσει έτσι.

 

τελικα ειχα αλλαξει τον κωδικο, μπηκα στο ρουτερ και βρηκα απο εκει τον νεο.ολα καλα τωρα, σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ χρονια πολλα κ παλι :)

πολυ γκαντεμια με αυτο το κινητο.. αυριο θα τους το παω πισω κ θα ζητησω αντικατασταση. ανοιγω την καμερα κ μολις αλλαξω τις ρυθμισεις κολλαει. παταω να δω τις ταπετσαριες ή οποιαδηποτε αλλη φωτο που εχω τραβηξει κ κολλαει..δεν τις ανοιγει καν. για να λειτουργησει ξανα η καμερα πρεπει να το κλεισω κ να το ξαναανοιξω :mad:

Link to comment
Share on other sites

Στα processes κοίταξες?

Φιλε μου, δε μπορω να καταλαβω και πολλα απ'αυτα που τρεχει στο παρασκηνιο και αν καποιο ειναι υπευθυνο για το γεγονος οτι ειναι μονιμως συνδεμενο στο wlan μου......

Αν μπορει καποιος να βοηθησει...

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δε μπορω να καταλαβω και πολλα απ'αυτα που τρεχει στο παρασκηνιο και αν καποιο ειναι υπευθυνο για το γεγονος οτι ειναι μονιμως συνδεμενο στο wlan μου......

Αν μπορει καποιος να βοηθησει...

 

Στο δικό μου δεν έχω το LS, F-Secure, FSLowCapabilityManager.exe

 

Πιθανό κάποιο από αυτά να κάνει τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα αρχιζει να με ανησυχει η ποιοτητα της φωτογραφιας του κινητου...

Βγαζω κακες φωτογραφιες που το N95 δεν ειχα βγαλει ποτε....

 

Επισυναπτω 3 παραδειγματα:

 

http://hotfile.com/dl/93720220/79b639f/01012011110.jpg.html

Το μαυρο το εβαλα για να κρυψω τα προσωπα.

Η φωτογραφια ειναι με τρελο θορυβο.... (Την αλλαξα με to irnfanview , μου αλλαξε το size αλλα η προτοτυπη με το ματι φαινοτανε και παλι το ιδιο θολη)

 

Δειτε μια μαυριλα που εμφανιζεται μεσα στην φωτογραφια...

http://hotfile.com/dl/93720907/c78c590/31122010105.jpg.html

 

Σε επομενη αποπειρα φωτογραφιας δειτε την κιτρινιλα που εμφανιζεται μεσα στην φωτογραφια...

http://hotfile.com/dl/93721087/01b976b/31122010108.jpg.html

 

Δεν καταλαβαινω γιατι βγαινουν τοσο ασχημες φωτογραφιες...

Οι ρυθμισεις ειναι οι default, που λογικα θα επρεπε να ειναι υπεραρκετες για μια ευκολη φωτογραφια οπως η πρωτη....

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν έχω το LS, F-Secure, FSLowCapabilityManager.exe

 

Πιθανό κάποιο από αυτά να κάνει τη ζημιά.

 

 

Το Lang Switcher δεν είναι σίγουρα, μάλλον το F-Secure το οποίο είναι και άχρηστο

 

Παντως εμενα αρχιζει να με ανησυχει η ποιοτητα της φωτογραφιας του κινητου...

Βγαζω κακες φωτογραφιες που το N95 δεν ειχα βγαλει ποτε....

 

Επισυναπτω 3 παραδειγματα:

 

http://hotfile.com/dl/93720220/79b639f/01012011110.jpg.html

Το μαυρο το εβαλα για να κρυψω τα προσωπα.

Η φωτογραφια ειναι με τρελο θορυβο.... (Την αλλαξα με to irnfanview , μου αλλαξε το size αλλα η προτοτυπη με το ματι φαινοτανε και παλι το ιδιο θολη)

 

LOL

 

μάλλον απο τα πολλά ουίσκια τα έβλεπε θολά

 

Σοβαρά τώρα, εμένα μου φαίνετε οτι κούνησες το χέρι την ώρα της λήψης.

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειναι το LS (Lang Switcher) και σιγουρα δεν ειναι και το F-Secure, καθοτι το εβαλα μολις χθες, ενω ειχα ηδη απ'την αρχη το προβλημα...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

LOL

 

μάλλον απο τα πολλά ουίσκια τα έβλεπε θολά

 

Σοβαρά τώρα, εμένα μου φαίνετε οτι κούνησες το χέρι την ώρα της λήψης.

 

Αν κουναγα το χερι θα ηταν θολη, οχι με λαθος χρωματα.... και με μια μαυρη τρυπα αναμεσα στο δεντρο...

Επισης ενα αλλο περιεργο χαρακτηριστικο ειναι οτι τα προβληματα αυτα εμφανιζονται μονο σε φωτογραφιες δωματιου! Οχι στο βιντεο, ουτε σε φωτογραφιες εξωτερχικου χωρου!

Μαλλον κατι παιζει με τον φωτισμο και την συμπιεση. Δεν μπορω να καταλαβω ξαφνικα πως βρεθηκε το κιτρινο ή το μαυρο αντιστοιχα μεσα στην φωτογραφια...

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Doukas_F, και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα(;), αλλά μόλις κατάλαβα τι έφταιγε και το διόρθωσα.

Έχεις εισάγει τον λογαριασμό σου e-mail στο κινητό με την εφαρμογή το e-mail; Εάν ναι τότε το κινητό προσπαθεί να συνδεθεί συνέχεια σε οικείο δίκτυο (από τις default ρυθμίσεις) χωρίς καν να ψάχνει για δίκτυα αρκεί να έχει τις ρυθμίσεις και κωδικό αυτού που συνδέεται.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι πολύ απλά να πας στο e-mail και "Επιλογές-->Ρυθμίσεις-->το e-mail σου, πχ: DoukasF@hotmail.com-->Συγχρονισμός. Εκεί μπορείς να αλλάξεις ότι ρύθμιση θες και εαν πολύ απλά δεν θες καθόλου πάνε στις Ημέρες ανάκτησης και κάνε uncheck όλες τις μέρες.

Ελπίζω να σε βοήθησε αυτό :).

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους. Παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Συγκεκριμένα αντιμετωπίζω το εξής δίλημμα. 'Επειτα από αρκετά χρόνια και μετά από τηλέφωνα όπως Ν82 και SATIO νομίζω ότι ερωτεύτηκα το νέο μου τηλέφωνο Ν8 όμως το συγκεκριμένο τηλέφωνο ήρθε στα χέρια μου μεταχειρισμένο σε άψογη κατάσταση με μόλις μια ώρα ομιλίας, εν γνώση μου βέβαια. Ρωτώντας όμως τον αγοραστή αν είναι ελληνικό το τηλέφωνο μου απάντησε πως είναι ελληνικότατο. Από τη χαρά μου για να το αποκτήσω δεν κοίταξα ούτε ταινία ασφαλείας ούτε product code. Το τηλέφωνο 'εχει ελληνικό μενού αλλά διαβάζοντας στο forum έψαξα το product code και διαπίστωσα πως δεν ήταν ελληνικό αλλά ήταν το 0599762 (Γερμανικό αν δεν κάνω λάθος). Έχω δύο ερωτήσεις: ξέρω πως σε κάποια αναβάθμιση θα χάσω τα ελληνικά αλλά επειδή δεν έχω κανενα απολύτως πρόβλημα με το κινητό ακόμα και μετά από δύσκολη χρήση αξίζει το κόπο να το πάω πίσω και να απαιτήσω να πάρω ένα ελληνικό (καινούργιο βέβαια) με ενδεχόμενο να μου βγει προβληματικό? και μια δεύτερη ισχύει το γεγονός που μου είπε ο πωλητής πως η νοκια δεν χρειάζεται απόδειξη αγοράς για να κάνει οποιαδήποτε επέμβαση στο τηλέφωνο αλλά από τη συσκευή και μόνο μπορεί να γνωρίζει αν είναι μέσα στην εγγύηση? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...