Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

 

θα παραλαβω τις επομενες μερες ενα Ν8 κλειδωμενο σε Orange UK .

Στο internet εχω βρει καποια μαγαζια που σε 2-5 μερες με 20-30 € σου στελνουν τον κωδικο ξεκλειδωματος .

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο ? τα Νοκια stores αναλαμβανουν κατι τετοιο ?

 

ευχαριστω

Ευτυχισμενος ο νεος χρονος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκανα καταλαθος Διαγρ.δεδ.και επαναφορα.αντι για Επαναφορα :lol: μπορω να το γυρισω στην αρχικη του κατασταση με το να του περασω ξανα το softwear απο το σιτε της Νοκια οπως γινοταν παλια?ευχαρηστω.

 

Οχι δε γίνεται, πρέπει να ακολουθήσεις τον οδηγό στην πρώτη σελίδα

Link to comment
Share on other sites

και το νεο ετος μπηκε.......

για να δουμε θα μας θυμηθουν να μας δωσουν αυτο το μηνα το update .......

αν και το βλεπω χλωμο η ελπιδα πεθαινει τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι δε το περιμένω και εγώ το update, αλλά δε καίγομαι κιόλας... Το κινητό πετάει

 

εγω δυστυχως καιγομαι για 3 και μονο πραγματα βασικα.

να φτιαξουν το ραδιοφωνο που γι αυτο το λογο πηρα το κινητο και δεν το εχω χαρει.

να μας δωσουν το portrait qwerty γτ επισης δεν μπορω να γραψω αλλιως μηνυμα και αναγκαζομαι ολο να γυριζω το κινητο

και τριτον τον νεο browser για να ευχαριστηθουμε περιηγηση.

 

δεν αντιλεγω οτι το κινητο δεν πεταει.ειμαι πολυ ευχαριστημενος.αλλα θελω μερικες προσθηκες για να το χαρω ακομα περισσοτρο....

Link to comment
Share on other sites

@niathan τα nokia care δεν μπορούν να κάνουν κάτι.Αν σε βολεύει μπορείς να απευθυνθείς στο http://www.9volto.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικαρια το καημενο το ν8 εχει εναν πληρεστατο οδηγο χρησης ενσωματωμενο που μπορει να σας βγαλει απο τα αδιεξοδα!!! εκεινος ο "φουκαρας" ο mirrorofsorrow εχει απαντησει 10.000 φορες το πως κανουμε το κινητο να μην συνδεετε συνεχεια με καποιο ασυρματο κι εχουν φτιαξει πολυ ωραιους οδηγους. παρατηρω λοιπον οτι μολις καποιος παρει το ν8 θα κανει τις ιδιες ερωτησεις.

Φίλε, το bug είναι δυστυχώς υπαρκτό και συμβαίνει κάτω από άγνωστες συνθήκες. Υπάρχουν και ανάλογες συζητήσεις στο φόρουμ της Nokia. Για μένα λειτουργούσαν όλα ρολόι, κάνοντας όλες τις γνωστές ρυθμίσεις (κι ακόμα περισσότερες για πιο σίγουρα) που αναφέρονται κι εδώ, μέχρι που συνθέθηκα στο ίντερνετ από άλλον ρούτερ. Έκτοτε η μόνη λύση είναι η διαγραφή του σημείου πρόσβασης.

 

12 megapixel κάμερα αλλα μάλλον για τα μπάζα....διαβάζω θολές φωτογραφίες και δεν μπορεί να τραβήξει βίντεο σε λίγο φως ένα παλιό sony c 905 που έχω στην κάμερα δεν παίζεται όσο και σκοτάδι να είναι.

Η φωτογραφία του είναι πολύ καλή. Βέβαια κι εγώ στην αρχή που είχα ξεχάσει να βγάλω το πλαστικό κάλυμμα από τον φακό πήγα να πάθω εγκεφαλικό. Αλλά ας μην ξεχνάμε πως με την συνηθισμένη χρήση του κινητού, οι περισσότεροι ακουμπάμε ασυναίσθητα τον φακό, γεμίζοντάς τον...δακτυλικά αποτυπώματα, τα οποία ξεχνάμε να καθαρίσουμε πριν τραβήξουμε φωτογραφία ή βίντεο. Επιπλέον κάποιες ρυθμίσεις ενδέχεται να βελτιώσουν την ποιότητα της εικόνας.

 

Πρέπει να προστεθούν λειτουργίες στην διαχείριση αρχείων γιατί προς το παρόν έχει μόνο τα βασικά. Βέβαια κάνουμε μια χαρά την δουλειά μας. Για παραπάνω επιλογές, θα χρησιμοποιείς το καταπληκτικό X-plore. Επίσης, σε μερικές τροποποιημένες εκδόσεις, έχουν προστεθεί αρκετές λειτουργίες στον εργοστασιακό file manager.

Προσωπικά, βρίσκω τον ενσωματωμένο διαχειριστή αρχείων, αξιοπρεπέστατο και κυρίως χρηστικότατο. Βεβαίως κάποιες βελτιώσεις τις χρειάζεται και κυρίως σε επίπεδο interface. Ο X-plorer ήταν μονόδρομος σε παλιότερα κινητά, αλλά τώρα, ειδικά σε κινητά με οθόνη αφής είναι δύσχρηστος. Άσε που πλέον δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά ονόματα αρχείων (σε μένα τουλάχιστον και στο Ν8 αυτό συμβαίνει, παρ' ότι έχω επιλέξει και ελληνική κωδικοποίηση και utf-8) και προσπαθείς να μαντέψεις τι κρύβεται πίσω από τα ???????. Το ίδιο επίσης αξιοπρεπέστατο βρίσκω και τον ενσωματωμένο browser και πραγματικά απορώ για τον θόρυβο που γίνεται για τον Opera. Δεν λέω, είναι πλεονέκτημα η μορφοποίηση σελίδων για κινητά, αλλά τι να το κάνεις όταν απουσιάζει η λειτουργία flash;

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και άλλη μία ηλίθια ερώτηση

 

το FM transmitter τι κάνει? χρησιμεύει μόνο για το αυτοκίνητο π.χ.? μεταφέρει σήμα ραδιοφώνου σε εξωτερική σύνδεση?

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και άλλη μία ηλίθια ερώτηση

 

το FM transmitter τι κάνει? χρησιμεύει μόνο για το αυτοκίνητο π.χ.? μεταφέρει σήμα ραδιοφώνου σε εξωτερική σύνδεση?

 

 

Κανει το κινητό σου πομπό ραδιοφωνικού σταθμού στη συχνοτητα που θα επιλέξεις

"πολυ κ*λοπαιδο ο κυριακος" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

εγω δυστυχως καιγομαι για 3 και μονο πραγματα βασικα.

να φτιαξουν το ραδιοφωνο που γι αυτο το λογο πηρα το κινητο και δεν το εχω χαρει.

να μας δωσουν το portrait qwerty γτ επισης δεν μπορω να γραψω αλλιως μηνυμα και αναγκαζομαι ολο να γυριζω το κινητο

και τριτον τον νεο browser για να ευχαριστηθουμε περιηγηση.

 

δεν αντιλεγω οτι το κινητο δεν πεταει.ειμαι πολυ ευχαριστημενος.αλλα θελω μερικες προσθηκες για να το χαρω ακομα περισσοτρο....

 

Πηρες το Ν8 κυριως για το ραδιοφωνο ; με 20 ευρω εβρισκες ενα απλο της samsung με αψογο ραδιοφωνο ( τι ακουει κανεις το 2011 :) ).

Εσεις που θελετε portrait qwerty,κατα τα προτυπα φανταζομαι iphone,android κινητων κτλ,τοσα χρονια που ειχατε nokia δεν γραφατε μηνυματα ; προσωπικα,παντα,πιστευω πως το μυνημα της nokia ειναι απ τα ευκολοτερα και γρηγοροτερα της αγορας,κι ετσι οπως ειναι,γιατι εχω γραψει και στα υπολοιπα,κι εκει γινεται το μεγαλο μπαχαλο με τα κενα αναμεσα στα γραμματα κτλ κτλ.

Ο νεος browser δεν ειναι καθολου κακος. Μια αλλαγη πιστευω πως θελει το αρχικο interface του. Παρολα αυτα ειναι ικανοποιητικα λειτουργικος.

Το μονο που θα ηθελα εγω σαν αλλαγη ειναι στο image gallery ισως. Η επομενη αναβαθμιση,οποτε προκυψει,θα διορθωσει μερικα απ'τα πιο βασικα bugs που πιθανον προεκυψαν. Τα οποια ειναι,ναι,ελαχιστα και οχι τοσο πολλα και σοβαρα οσο παρουσιαζουν ορισμενοι εδω μεσα.

 

 

να κάνω και άλλη μία ηλίθια ερώτηση

 

το FM transmitter τι κάνει? χρησιμεύει μόνο για το αυτοκίνητο π.χ.? μεταφέρει σήμα ραδιοφώνου σε εξωτερική σύνδεση?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/FM_transmitter_%28personal_device%29. Toσο απλο :)

Link to comment
Share on other sites

Πηρες το Ν8 κυριως για το ραδιοφωνο ; με 20 ευρω εβρισκες ενα απλο της samsung με αψογο ραδιοφωνο ( τι ακουει κανεις το 2011 :) ).

Εσεις που θελετε portrait qwerty,κατα τα προτυπα φανταζομαι iphone,android κινητων κτλ,τοσα χρονια που ειχατε nokia δεν γραφατε μηνυματα ; προσωπικα,παντα,πιστευω πως το μυνημα της nokia ειναι απ τα ευκολοτερα και γρηγοροτερα της αγορας,κι ετσι οπως ειναι,γιατι εχω γραψει και στα υπολοιπα,κι εκει γινεται το μεγαλο μπαχαλο με τα κενα αναμεσα στα γραμματα κτλ κτλ.

Ο νεος browser δεν ειναι καθολου κακος. Μια αλλαγη πιστευω πως θελει το αρχικο interface του. Παρολα αυτα ειναι ικανοποιητικα λειτουργικος.

Το μονο που θα ηθελα εγω σαν αλλαγη ειναι στο image gallery ισως. Η επομενη αναβαθμιση,οποτε προκυψει,θα διορθωσει μερικα απ'τα πιο βασικα bugs που πιθανον προεκυψαν. Τα οποια ειναι,ναι,ελαχιστα και οχι τοσο πολλα και σοβαρα οσο παρουσιαζουν ορισμενοι εδω μεσα.

 

 

εσυ που κατευθειαν θες να κραξεις εν ετοι 2011........πρεπει να ξερεις οτι ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν τις ιδιες αναγκες με εσενα....

οσα χρονια γραφαμε ολοι με νοκια δεν ηταν αφης αν θυμαμαι καλα....

ποιος σου ειπε οτι πηρα το ν8 μονο για το ραδιοφωνο?απλα εφοσον ακουω ειναι ενας σημαντικος extra παραγων για την αγορα του πχ σε σχεση με το μηλο.

μετα απο χρηση λοιπον μηλου και galaxy s ναι με εχει βολεψει πολυ το πληκτρολογιο τους.πειραζει? επειδη δεν αρεσει σε σενα δεν πρεπει να αρεσει και σε μενα?

επισης μην ακουω τα κουλα του μηλου αααα χαλασε το ξυπνητηρι και λενε καποιοι μα περνετε το κινητο για το ξυπνητηρι?αν ειναι δυνατον παρτε ενα χωριστο ξυπνητηρι.

μα σοβαρολογεις τωρα?ακου παρε ενα κινητο των 20 ευρω...

καλη χρονια να εχεις και λιγο cool..

ολοι αγαπαμε αυτο που εχουμε και το υποστηριζουμε αλλα ας βλεπουμε και τριγυρω.ο καθε ενας απο εδω εχει τις αναγκες του.

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και καλώς ήρθα στη παρέα του Ν8 μιας κ το πήρα τελικά σήμερα!Θέλω 1 ερώτηση μιας και παρ όλο που παρακολουθω το νήμα εδώ δεν εχω δει κάτι..λοιπόν θέλω 1 widgetακη που να μπορώ να κλειδώνω την οθόνη του τηλεφώνου γιατί το πλαϊνό πληκτρο δε με βολεύει πάντα χώρια που χωρίς τη σιλικόνη(θήκη)γλιστράει εύκολα.

Πάντως το κινητάκι είναι καλό εκ πρώτης με τα καλά του symbian στο maximum..

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

εσυ που κατευθειαν θες να κραξεις εν ετοι 2011........πρεπει να ξερεις οτι ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν τις ιδιες αναγκες με εσενα....

οσα χρονια γραφαμε ολοι με νοκια δεν ηταν αφης αν θυμαμαι καλα....

ποιος σου ειπε οτι πηρα το ν8 μονο για το ραδιοφωνο?απλα εφοσον ακουω ειναι ενας σημαντικος extra παραγων για την αγορα του πχ σε σχεση με το μηλο.

μετα απο χρηση λοιπον μηλου και galaxy s ναι με εχει βολεψει πολυ το πληκτρολογιο τους.πειραζει? επειδη δεν αρεσει σε σενα δεν πρεπει να αρεσει και σε μενα?

επισης μην ακουω τα κουλα του μηλου αααα χαλασε το ξυπνητηρι και λενε καποιοι μα περνετε το κινητο για το ξυπνητηρι?αν ειναι δυνατον παρτε ενα χωριστο ξυπνητηρι.

μα σοβαρολογεις τωρα?ακου παρε ενα κινητο των 20 ευρω...

καλη χρονια να εχεις και λιγο cool..

ολοι αγαπαμε αυτο που εχουμε και το υποστηριζουμε αλλα ας βλεπουμε και τριγυρω.ο καθε ενας απο εδω εχει τις αναγκες του.

φιλικα παντα

 

Εννοειται φιλικα :) Απλα ετσι πως το γραψες παρεξηγηθηκε το δικο μου Ν8 και με πιεζε να απαντησω :p Φυσικα δεν παιρνουμε κινητα αυτης τις τιμης/δυνατοτητων για το ξυπνητηρι ή το ραδιο. Κι αποκλειεται η nokia να το αφησει ετσι,οπως θα εκαναν αλλες. Αλλα ειναι ορισμενοι,απο τη φυση τους,το κανουν συνεχεια,βρισκουν 2 μικρα ελαττωματα και τα κανουν τεραστια. Ενω κατα τ αλλα το κινητο,φτου φτου και παλι φτου μη το ματιαξουμε,ειναι αψογο σε σχεση και με τον ανταγωνισμο ! Απο ταχυτητα ; απο φωτογραφικη (ναι παιδια ειναι παρα πολυ καλη) ; απο καινουργια apps και κυριως games που αρχισαν να βγαινουν ; προσωπικα εχω μεινει μλκς :happy: Οι δικες μου ενστασεις ειναι στην εκθεση οπως ειπα και ισως,κατι που ανεφερα πριν μερικες μερες,στο οτι στα video και στις φωτογραφιες,ορισμενες ατελειες στα σκοτεινα χρωματα τις κανει πιο εντονες.Oλα τα υπολοιπα πταισματα σιγουρα θα διορθωθουν.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται φιλικα :) Απλα ετσι πως το γραψες παρεξηγηθηκε το δικο μου Ν8 και με πιεζε να απαντησω :p Φυσικα δεν παιρνουμε κινητα αυτης τις τιμης/δυνατοτητων για το ξυπνητηρι ή το ραδιο. Κι αποκλειεται η nokia να το αφησει ετσι,οπως θα εκαναν αλλες. Αλλα ειναι ορισμενοι,απο τη φυση τους,το κανουν συνεχεια,βρισκουν 2 μικρα ελαττωματα και τα κανουν τεραστια. Ενω κατα τ αλλα το κινητο,φτου φτου και παλι φτου μη το ματιαξουμε,ειναι αψογο σε σχεση και με τον ανταγωνισμο ! Απο ταχυτητα ; απο φωτογραφικη (ναι παιδια ειναι παρα πολυ καλη) ; απο καινουργια apps και κυριως games που αρχισαν να βγαινουν ; προσωπικα εχω μεινει μλκς :happy: Οι δικες μου ενστασεις ειναι στην εκθεση οπως ειπα και ισως,κατι που ανεφερα πριν μερικες μερες,στο οτι στα video και στις φωτογραφιες,ορισμενες ατελειες στα σκοτεινα χρωματα τις κανει πιο εντονες.Oλα τα υπολοιπα πταισματα σιγουρα θα διορθωθουν.

 

μα δεν διαφωνω μαζι σου.

αν προσεξες το αρχικο μηνυμα μου.ειπα οτι το κινητο ειναι αριστο και δεν το κραζω καθολου.απλα για να το χαρω περισσοτερο θελω 2 νεες προσθηκες και να φτιαχτει το bug toy ραδιοφωνου.δεν καταλαβα τι το κακο ειπα γι αυτο και δεν μου πολυ αρεσε ο τροπος που εγραψες....αλλα οκ. γι αυτο ειμαστε εδω...

λοιπον ολα καλα συνεχιζουμε στο κινητακι μας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.ξερει κανεις σας βρε παιδια ποτε θα εχει η nokia care καινουργια παρτιδα;η που μπορω να ρωτησω ποιο συγκεκριμενα;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα εγω,στα μεσα του μηνα μαλλον θα ερθει η καινουργια παρτιδα. Λετε να φερουν και το γαλαζιο και να χτυπιομαστε εμεις οι μαυροι ; :P
Link to comment
Share on other sites

Στο πλαισιο μου ειχαν πει πως 6 ή 7 του μηνα θα τους φερει παλι ν8 η αλφα κοπι. Ρωτησα αν θα ειναι καινουργια παρτιδα, και μου παν ναι. Σιγουρος δεν μπορω να ειμαι, αλλα και η vodafone τα ιδια μου πε.. Τωρα να με δουλευουν και οι 2 βεβαια, δεν αποκλειετε, ελλάντα εισαι ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Προσπάθησα να συνδέσω το κινητό με το hdmi καλώδιο,με την τηλεόραση αλλά δεν μπορούσα να δω τίποτα.Πρέπει να κάνω κάποια απαραίτητη ρύθμιση πριν;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι , αν του βάλω wmv video με ανάλυση 640x480 , θα παίξει?
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι , αν του βάλω wmv video με ανάλυση 640x480 , θα παίξει?

 

αν δν κανω λαθως παιζει κανονικα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι η μπαταρία του δεν βγαίνει (τουλάχιστον όχι εύκολα και δίχως κατσαβίδι), οπότε σε περίπτωση κολλήματος που μόνη γιατρειά είναι βγάλσιμο/επανατοποθέτηση μπαταρίας, τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι η μπαταρία του δεν βγαίνει (τουλάχιστον όχι εύκολα και δίχως κατσαβίδι), οπότε σε περίπτωση κολλήματος που μόνη γιατρειά είναι βγάλσιμο/επανατοποθέτηση μπαταρίας, τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

 

κρατας το κουμπι για 8-10 σεκ και κλεινει... μετα περιμενεις ενα λεπτο και ξαναανοιγεις...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι η μπαταρία του δεν βγαίνει (τουλάχιστον όχι εύκολα και δίχως κατσαβίδι), οπότε σε περίπτωση κολλήματος που μόνη γιατρειά είναι βγάλσιμο/επανατοποθέτηση μπαταρίας, τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

 

Κλείνει εγγυημένα με το πάτημα του πλήκτρου power κρατημένο για 8-10 sec. Για πρώτη φορά σε κινητό Nokia (αν δεν απατώμαι) είναι σχεδιασμένο να αντιδρά έτσι, οπότε δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κατσαβίδι να βγάλεις τη μπαταρία, πράγμα που από ό,τι έχει ειπωθεί ακυρώνει την εγγύηση. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Προσπάθησα να συνδέσω το κινητό με το hdmi καλώδιο,με την τηλεόραση αλλά δεν μπορούσα να δω τίποτα.Πρέπει να κάνω κάποια απαραίτητη ρύθμιση πριν;

 

οχι παιζει κανονικα... ξαναδοκιμασε...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και πάλι!

Ύστερα από υπόδειξη του φίλου mpapad (χίλια ευχαριστώ), για ένα πολύ χρήσιμο προγραμματάκι , το NetQin mobile guard. (http://www.netqin.com/en/guard/symbian/), ανακάλυψα επιτέλους ποιο app δημιουργεί τη μόνιμη σύνδεση στο οικείο δίκτυο μου!

Είναι το :

Ζ:\sys\bin\ALWAYSONLINESTARTER.exe

Δε γνωρίζω όμως τι κάνει και αν μπορώ να το διαγράψω!

Γνωρίζει κανείς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...