Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

η απεγκατασταση των προγραμματων/εφαρμογων/παιχνιδιων πως γινεται;

 

menu/settings/application manager

 

σελιδα 106 στο βιβλιαρακι οδηγιων.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πας μενού - ρυθμίσεις - διαχείρ.εμαρμ. - εγκατ.εφαρμ και κρατώντας πάνω σε αυτό που θες να διάξεις εμφανίζει κάτι επιλογές πατάς απεγκατάσταση και φεύγει!

Με πρόλαβαν!Καλή Χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχετε.είμαι καινούριος στο φόρουμ και επειδή παρακολουθώ τις συζητήσεις από το προηγούμενο thread του Ν8 εχω ψηθεί άσχημα να το πάρω με επιδότηση(αν το βρω διαθέσιμο βέβαια ) από κατάστημα wind.επειδή διάβασα για παραεισαγωγής στην wind ήθελα να ρωτήσω τι πρόβλημα θα υπάρχει;μόνο την εγγύηση να προσέξω;ή και την τυχόν αναβάθμιση στην οποία παίζει να χάσω ελληνικα;να σημειώσω ότι λόγω επιδότησης σκέφτομαι τη wind ειδάλλως θα το είχα πάρει καιρό τώρα.σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Και παραεισαγωγης να ειναι δεν εχει κανενα προβλημα παρτο η αλλιως περιμενε στης 17/1 που λενε οτι θα εχουν νεα παρτιδα και μαλλον ελληνικη!!!

 

Ακριβως ετσι και σε μενα!!!

Μια μερα απλης χρησης και η μπαταρια να τελειωνει…

Απορω…

 

Η μπαταρια κραταει 2 μερες με μετρια χρηση..!!Ψαξτο και κανε καλη φορτιση!!;)

 

Και παλι Χρονια Πολλα Καλη Χρονια σε ολους με υγεια στης οικογενειες μας!!!:):)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα , dark grey απο voda στις 2-3 δεκεμβριου αρχισε να κανει reboot οταν το ζορίζω

Ζορίζω= τρεχω web για 2-3 λεπτα ή άλλο ψιλοβαρυ πρόγραμμα.

Μαλλον θα το παω αντιπροσωπεια πριν πεθανει εντελως

 

Ξερετε ποσο καιρο περνει να το φτιαξουν - αντικαταστήσουν?

Γινεται ελλαδα ή παε εξωτερικό?

Υπάρχει κάπου κεντρικα να το παω για να ελαχιστοποιήσω το χρόνο

αναμονης - μεταφορών?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1)εβαλα το κλειδι του ρουτερ μου ,οταν το ζητησε για να κανει συνδεση με το δικτυο στο σπιτι αλλα δεν συνδεεται. μου ζηταει "να ελεγξω τον κωδικο"τι μπορει να παιζει?

2)βλεπω στην οθονη

cnn video

national geo

movie teasers

E!

και τα δειχνει να φορτωνουν τι ειναι τουτα ? και πως απενεργοποιουνται?

3) στο ovi εχω λογαριασμο λογω οτι πριν ειχε το 5800 η γυναικα μου, αρα κατεβαζω εφαρμογες απο εκει. τους χαρτες για την πλοηγηση για να κατεβουν πρεπει να μπω μεσω τηλεφωνου? θελει κατι αλλο να κανω?

 

συγκριτικα να πω οτι χθες εβγαλα φωτο με το σατιο και το ν8 στις ιδιες συνθηκες και στο αυτοματο και τα δυο.

φαινονται λιγο πιο καθαρες η ρεαλιστικες του ν8, αλλα μικρη διαφορα

σε τελειως σκοτεινο δωματιο και τα δυο βγαζουν πολυ καλη φωτο ισως λιγο πιο δυνατο το ξενον του σατιο .

Link to comment
Share on other sites

μια που το ν 8 διαβαζη usb θα ειταν εφυκτο να βαλουμε usb internet on the go και να εχουμε internet?

 

Ωραια φαση θα ειναι αν λειτουργει να εχουμε ετσι ιντερνετ!!Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν βαλεις την καρτα sim απο το στικακι στο κινητο μπορεις να εχεις ιντερνετ κανονικα (εγω εχω πακετο wind internet με καρτα) με το πακετο που εχεις ειδη πληρωσει!!!Τωρα να διαβαζει κατευθειαν μαζι με το στικακι δεν ξερω αν γινεται μιας και εχει εξτρα καρτα sim στο στικακι και δεν ξερω αν μπορει να συγχρονιστει και να λειτουργουν ολα μαζι μιας και εχει το καθε στικακι εξτρα προγραμμα της καθε εταιριας που διαβαζει τα kb που κατεβαζεις για να λειτουργει κανονικα!!!Δεν εχω το καλωδιο usb reader μαζι μου να το δοκιμασω γιατι ειμαι εξω αν καποιος το δοκιμασει ας μας πει!!!;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη εφαρμογών με απογοήτευσε σε ένα εξαιρετικό, κατά τα άλλα, τηλέφωνο.

Μου λείπουν:

1) Upnp (home media server όπως στο Ν82 κλπ.)

2) Nokia Internet Radio

3) E-book reader (της προκοπής)

4) Picasa/Flickr uploader (τύπου Share Online)

 

Καλή χρονιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φαση θα ειναι αν λειτουργει να εχουμε ετσι ιντερνετ!!Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν βαλεις την καρτα sim απο το στικακι στο κινητο μπορεις να εχεις ιντερνετ κανονικα (εγω εχω πακετο wind internet με καρτα) με το πακετο που εχεις ειδη πληρωσει!!!Τωρα να διαβαζει κατευθειαν μαζι με το στικακι δεν ξερω αν γινεται μιας και εχει εξτρα καρτα sim στο στικακι και δεν ξερω αν μπορει να συγχρονιστει και να λειτουργουν ολα μαζι μιας και εχει το καθε στικακι εξτρα προγραμμα της καθε εταιριας που διαβαζει τα kb που κατεβαζεις για να λειτουργει κανονικα!!!Δεν εχω το καλωδιο usb reader μαζι μου να το δοκιμασω γιατι ειμαι εξω αν καποιος το δοκιμασει ας μας πει!!!;);)

 

δηλαδη αν βαλω και εγω την sim απο το internet on the go στο ν 8 θα δουλευει?εχω cozmote 10 gb

Link to comment
Share on other sites

μια που το ν 8 διαβαζη usb θα ειταν εφυκτο να βαλουμε usb internet on the go και να εχουμε internet?

 

Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο; Και να μη χρησιμοποιείς σαν modem το Ν8,που έχει ΕΞAIΡΕΤΙΚΟ modem της ΝΟΚΙΑ@10mbit; :blink: Τα flashάκια ψευτιές είναι...

Άσε που κάτι τέτοιο δε γίνεται,θες driver. Είπαμε,έχει USB Plug N Play,όχι και driver από κάθε συσκευή :p

 

1)εβαλα το κλειδι του ρουτερ μου ,οταν το ζητησε για να κανει συνδεση με το δικτυο στο σπιτι αλλα δεν συνδεεται. μου ζηταει "να ελεγξω τον κωδικο"τι μπορει να παιζει?

2)βλεπω στην οθονη

cnn video

national geo

movie teasers

E!

και τα δειχνει να φορτωνουν τι ειναι τουτα ? και πως απενεργοποιουνται?

3) στο ovi εχω λογαριασμο λογω οτι πριν ειχε το 5800 η γυναικα μου, αρα κατεβαζω εφαρμογες απο εκει. τους χαρτες για την πλοηγηση για να κατεβουν πρεπει να μπω μεσω τηλεφωνου? θελει κατι αλλο να κανω?

 

συγκριτικα να πω οτι χθες εβγαλα φωτο με το σατιο και το ν8 στις ιδιες συνθηκες και στο αυτοματο και τα δυο.

φαινονται λιγο πιο καθαρες η ρεαλιστικες του ν8, αλλα μικρη διαφορα

σε τελειως σκοτεινο δωματιο και τα δυο βγαζουν πολυ καλη φωτο ισως λιγο πιο δυνατο το ξενον του σατιο .

 

1)Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά με τον κωδικό. Πρόσεξε πεζά-κεφαλαία και ειδικούς χαρακτήρες-μη σου φεύγει κανένας ελληνικός αντί για αγγλικός. Γενικά,το wifi του σε όσα router το έχω δοκιμάσει είναι απροβλημάτιστο.

 

2) Αυτά είναι widgets. Μπορείς να κάνεις παρατεταμένο πάτημα πάνω στην οθόνη,να αρχίσει το mode επεξεργασίας widgets και να πατήσεις πάνω σε κάποιο προκειμένου να το αφαιρέσεις.

 

3) Χάρτες για πλοήγηση μπορείς να κατεβάσεις με 2 τρόπους

α) με live σύνδεση του κινητού με το internet (σαν google maps)

β) μέσω ovi suite για offline λειτουργία του GPS (καλύτερη μέθοδος αλλά πρέπει να ενημέρωνεις τους χάρτες πριν φύγεις για μεγάλο ταξίδι)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φαση θα ειναι αν λειτουργει να εχουμε ετσι ιντερνετ!!Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν βαλεις την καρτα sim απο το στικακι στο κινητο μπορεις να εχεις ιντερνετ κανονικα (εγω εχω πακετο wind internet με καρτα) με το πακετο που εχεις ειδη πληρωσει!!!Τωρα να διαβαζει κατευθειαν μαζι με το στικακι δεν ξερω αν γινεται μιας και εχει εξτρα καρτα sim στο στικακι και δεν ξερω αν μπορει να συγχρονιστει και να λειτουργουν ολα μαζι μιας και εχει το καθε στικακι εξτρα προγραμμα της καθε εταιριας που διαβαζει τα kb που κατεβαζεις για να λειτουργει κανονικα!!!Δεν εχω το καλωδιο usb reader μαζι μου να το δοκιμασω γιατι ειμαι εξω αν καποιος το δοκιμασει ας μας πει!!!;);)

 

http://www.joikushop.com/index.php?action=products&mode=productDetails&product_id=1115

Αυτό ψάχνεις ;)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Έχει κανείς πρόβλημα με το μητρώο? (αναφέρομαι στο tab που δείχνει όλη την κίνηση...)

Με το που το ανοίξω κλείνει ή πετάει μήνυμα "μνήμη πλήρης"... (χωρίς καμιά εφαρμογή να τρέχει στο παρασκήνιο)

Αυτό δεν το κάνει ακόμα και αν ανοίξω 7-8 βαριές εφαρμογές-εκτός του μητρώου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ληψη βιντεο ειναι τοσο καλη για αυτα που προσφερει η συσκευη ή θα περιμενατε κατι καλυτερο?

Ρωταω γιατι απ'οτι ειδα γραφει ληψη video στα 25fps σε σχεση με τα I4 και Galaxy S που γραφουν 30fps.

Εχετε παρατηρησει στιγμιαια κολληματα στο βιντεο αφοτου εχετε τραβηξει ενα βιντεο ή και την ωρα που το τραβατε εν κινηση?

...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

Ωραια φαση θα ειναι αν λειτουργει να εχουμε ετσι ιντερνετ!!Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν βαλεις την καρτα sim απο το στικακι στο κινητο μπορεις να εχεις ιντερνετ κανονικα (εγω εχω πακετο wind internet με καρτα) με το πακετο που εχεις ειδη πληρωσει!!!Τωρα να διαβαζει κατευθειαν μαζι με το στικακι δεν ξερω αν γινεται μιας και εχει εξτρα καρτα sim στο στικακι και δεν ξερω αν μπορει να συγχρονιστει και να λειτουργουν ολα μαζι μιας και εχει το καθε στικακι εξτρα προγραμμα της καθε εταιριας που διαβαζει τα kb που κατεβαζεις για να λειτουργει κανονικα!!!Δεν εχω το καλωδιο usb reader μαζι μου να το δοκιμασω γιατι ειμαι εξω αν καποιος το δοκιμασει ας μας πει!!!;);)

 

καλη χρονια κ απο μενα παιδες!!!

για το stikaki internet on the go δεν ξερω αν θα δουλεψει αλλα με την σιμ δουλευει σιγουρα. το κακο ειναι οτι δν θα μπορεις να κανεις κ να δεχτεις κλησεις

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη εφαρμογών με απογοήτευσε σε ένα εξαιρετικό, κατά τα άλλα, τηλέφωνο.

Μου λείπουν:

1) Upnp (home media server όπως στο Ν82 κλπ.)

2) Nokia Internet Radio

3) E-book reader (της προκοπής)

4) Picasa/Flickr uploader (τύπου Share Online)

 

Καλή χρονιά σε όλους!

Θα συμφωνήσω. Όσοι λένε ότι βρίσκεις στο OVI όσα και στο App store της Apple ή το αντίστοιχο Android μάλλον εθελοτυφλούν. Ακόμα και το market των Windows Phone 7 που μετρά μερικές εβδομάδες ζωής έχει ποιοτικότερες εφαρμογές. Το μεγάλο σοκ για μένα ήταν όταν είδα ότι δεν υπήρχε ούτε μία εφαρμογή ereader σε όλο το Ovi store. Αδιανόητο. Νοιώθω σα να έχω μία Ferrari που μπορώ να την οδηγήσω μόνο μέσα σ' ένα χωριουδάκι. Προσβλέπω στο μέλλον, μια και η Nokia έχει θορυβηθεί και κάνει προσπάθειες. Αρκεί να μην είναι πολύ μακρινό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Όσοι λένε ότι βρίσκεις στο OVI όσα και στο App store της Apple ή το αντίστοιχο Android μάλλον εθελοτυφλούν. Ακόμα και το market των Windows Phone 7 που μετρά μερικές εβδομάδες ζωής έχει ποιοτικότερες εφαρμογές. Το μεγάλο σοκ για μένα ήταν όταν είδα ότι δεν υπήρχε ούτε μία εφαρμογή ereader σε όλο το Ovi store. Αδιανόητο. Νοιώθω σα να έχω μία Ferrari που μπορώ να την οδηγήσω μόνο μέσα σ' ένα χωριουδάκι. Προσβλέπω στο μέλλον, μια και η Nokia έχει θορυβηθεί και κάνει προσπάθειες. Αρκεί να μην είναι πολύ μακρινό.

 

ειναι οι ανησυχιες που ελεγα πριν παρω το κινητο. Απο τοτε πολλα εγιναν προς το χειροτερο. Το ανοιχτο symbian πλεον ειναι μονο ιδιοκτησια της Nokia (που εχει απολυσει κοσμο και κοσμακη) . Tα λιγα HD παιχνιδια (ιδιως της gameloft και ea) μαλλον ηταν για λογους promotion και δε προβλεπω σχεδον καμμια εξελιξη. Επισης αν καποια στιγμη (προσεξτε το αν) βγει symbian 4 το οποιο ως γνωστον δεν θα ειναι συμβατο με καμμια απο τις παρουσες εφαρμογες σκεφτειτε για τι ovi store Θα μιλαμε τοτε.

 

Επισης αυτο που προβλεπω εγω για το 2011 ειναι οτι μαλλον θα ειναι η επικηδια χρονια του symbian ενος λειτουργικου που κρατουσε χρονια τωρα και η Nokia θα το ριξει στο meego ή και σε καποιο απο τα υπολοιπα νεοτερα λειτουργικα. Αυτα προς επιγνωση της nokia και των μελλοντικων της σχεδιων που μαλλον εθελοτυφλει στις αντιδρασεις των οπαδων του symbian οσον αφορα την αναπτυξη εφαρμογων. Δε χρειαζεται να αναφερω τα διαφημσιτικα του n8 που αναφερουν για χιλιαδες εφαρμογες στο ovi store. Ισως οι κυριοι να συμπεριλαμβανουν τα javakia και τα trailer ταινιων γιατι εγω χιλιαδες δε βλεπω ουτε με αυτα μαζι. Μπορει να με ρωτησετε τοτε γιατι το πηρες? Ο λογος ειναι απλος. Γιατι το κινητο ειναι το καλυτερο κινητο της αγορας σε πολυ καλη τιμη. Για την ωρα καποιες απο τις εφαρμογες που χρησιμοποιω (πχ λεξικα) ειναι συμβατες αλλα και παλι ενω θα επρεπε να χουν βγει εκδοσεις symbian 3 πολλες απο αυτες απλα λεγονται συμβατες με symbian 3. Αν εκανα μια συγκριση θα ελεγα οτι στην αντιστοιχη περιπτωση του νεου iphone οι νεες εκδοσεις θα ειχαν κατακλυσει το apple store και οποιοδηποτε αλλο store μεσα σε διαστημα εβδομαδων για να μη πω ημερων.

 

Επισης κατι ακομα γιατι δε μπορω να ακουγονται πραγματα εναντια του n8 σε αλλα topics τα στατιστικα που αναφερουν για τις πωλησεις του N8 σε σχεση με αυτα του iphone και samsung απο το σεπτεμβριο αρκει αν τους θυμισω οτι το κινητο ακομα δε κυκλοφορησε καλα καλα και στην Ελλαδα πχ που λεγεται οτι κυκλοφορει απο αρχες Δεκεμβριου πολλοι ακομη και μονο στο Myphone ψαχουν αν το βρουν και περιμενουν. Ποσο μαλλον παγκοσμιως που σιγουρα υπαρχουν χωρες που ακομα μπορει να μην εφτασε.

 

Αυτα απο μενα και καλη χρονια σε ολους.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Έχει κανείς πρόβλημα με το μητρώο? (αναφέρομαι στο tab που δείχνει όλη την κίνηση...)

Με το που το ανοίξω κλείνει ή πετάει μήνυμα "μνήμη πλήρης"... (χωρίς καμιά εφαρμογή να τρέχει στο παρασκήνιο)

Αυτό δεν το κάνει ακόμα και αν ανοίξω 7-8 βαριές εφαρμογές-εκτός του μητρώου.

Είναι bug. Το έχω παρατηρήσει πολλές φορές και δεν οφείλεται στην έλλειψη ram καθώς όσες φορές μου έχει εμφανιστεί, είχα άφθονη ram.

Παιδια η ληψη βιντεο ειναι τοσο καλη για αυτα που προσφερει η συσκευη ή θα περιμενατε κατι καλυτερο?

Ρωταω γιατι απ'οτι ειδα γραφει ληψη video στα 25fps σε σχεση με τα I4 και Galaxy S που γραφουν 30fps. Έχετε παρατηρήσει στιγμιαια κολληματα στο βιντεο αφοτου εχετε τραβηξει ενα βιντεο ή και την ωρα που το τραβατε εν κινηση?

Η βιντεοσκόπηση είναι εκπληκτική. Γράφει στερεοφωνικό ήχο αφού χρησιμοποιεί δύο μικρόφωνα (αυτό το κάνουν ελάχιστες συσκευές) και λόγω του ευρυγώνιου φακού τα αντικείμενα εμφανίζονται στην πραγματική απόσταση και όχι σαν να έχει γίνει ζουμ, όπως τραβάνε δηλαδή σχεδόν όλες οι συσκευές. Κολλήματα και μείωση των καρέ δεν έχω παρατηρήσει. Τα βίντεο είναι πεντακάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ είχα το μήνυμα πλήρους μνήμης σε καμία άλλη εφαρμογή πλην του Opera Mobile. Η διαχείριση της μνήμης είναι μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις στο νέο Symbian. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

Στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος έχει προστεθεί οδηγός για εργοστασιακό φλασάρισμα του N8.

Ευχαριστούμε θερμά το μέλος Spyr0s για την δημιουργία του οδηγού.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα και εγω το ν8 σε ασημι.φοβερο κινητο.εχω βαλει ταινιες μεσα με ελληνικους υποτιτλους και παιζουν κανονικα.μια ερωτηση.για να συνδεεσαι με το gps offline πως γινεται;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικη η συσκευή.:)

Από το FAQ της πρώτης σελίδας:GPS, A-GPS, OVI Maps και η πρώτη χρήση

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν καποια στιγμη (προσεξτε το αν) βγει symbian 4 το οποιο ως γνωστον δεν θα ειναι συμβατο με καμμια απο τις παρουσες εφαρμογες σκεφτειτε για τι ovi store Θα μιλαμε τοτε.

 

αν δε κανω λαθος δεν υπαρχει πλεον symbian 4 σαν project αλλα απο εδω και περα θα υπαρχει μονο "symbian" και θα περνουν ολα το ιδιο OS και οι ναυαρχιδες το meego...

 

με λιγα λογια δεν θα υπαρξει προβλημα για το n8 οσο αφορα τα update...

 

ετσι εχω καταλαβει εγω αν κανω καπου λαθος διορθωστε με... :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...