Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 - Μέρος I


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Μολις το πηρα και εγω το κινητο και οντως ειναι πολυ καλο ...

 

Οποιος ενδιαφερεται το πηρα απο θεσσαλονικη multirama καλαμαριας ειναι γνησιο σε ασπρο ασημι χρωμα με ταινεια ασφαλειας κανονικα και made in finland και στο κουτι και στο κινητο ..

 

Καλες γιορτες σε ολους και Χρονια Πολλα ..

 

Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσο το βραδυ ...

 

Αργυρης.

 

Καλορίζικο επομένως και σε σένα!!! Περιμένουμε και τις δικιές σου εντυπώσεις!!:)

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Τελικά δεν άντεξα και το πήρα κι εγώ σήμερα το πρωί. Από multirama. Το σκαλίζω όσο μπορώ γιατί είμαι στη δουλειά... Εντυπώσεις το βράδυ!

Edit: Συνδεόμαι κανονικά με ασύρματο δίκτυο αλλά δεν μπορώ να ανοίξω καμία σελίδα. Μου βγάζει "μη έγκυρο όνομα διακομιστή". Ξέρει κανείς τι φταίει?

 

Συνδεετε μεν με το ασυρματο ρουτερ, αλλα το ρουτερ δεν σου δινει προσφαση στο ιντερνεν γιατι χρειαζετε κωδικο.

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Ο Άη Βασίλης μπορεί να άργησε σε εμένα...αλλά το έχω στα χέρια μου :D Εντάξει,πρόλαβε τη διορία μέχρι την αρχή του έτους.

Το ΝΟΚΙΑ Ν8 είναι πλέον δικό μου! :p Σε χρωματάκι Silver White. Είναι ΚΟΥΚΛΙ!

Είχε 3 γραμμές και ομολογώ ότι σε 3 ώρες κατάφερα να το έχω εκτός μπαταρίας :lol:

Λοιπόν,εντυπώσεις...

Εμφανισιακά : το ασημένιο απλά δεν υπάρχει! Δε συγκρίνεται με το μαύρο... Ίσως να είχα πήξει με το blackberry στη μαυρίλα αλλά γενικά μετράει άσχημα. Είναι αλουμίνιο και φαίνεται αλουμίνιο. Δροσερό,ωραίο στο πιάσιμο.

 

Λειτουργικά : το δικό μου μάλλον είναι παραεισαγωγής. το κουτί γράφει "France CV Silver White". Είχε κανονικά ελληνικό μενού και βιβλιαράκι και "Fabrique en Finlande". Για product code θα σας πω αργότερα,τώρα φορτίζει.

Καταρχάς ισχύει το light leakage στο κάτω μέρος του κινητού,το οποίο έχει παραδεχτεί η ΝΟΚΙΑ και γίνεται άμεση παραγγελία ανταλλακτικού σε οποιοδήποτε ΝΟΚΙΑ Store.

Το Symbian 3,εκτός από την εμφάνιση,άλλαξε εντελώς! Ο τρόπος που διαχειρίζεται τα μενού,τη μνήμη,τις συνδέσεις του δικτύου. Camera άψογη,οθόνη πολύ ζωνανή. HSDPA ΤΕΛΕΙΟ! Με πολύ λίγο σήμα κατέβαζα με 250kb/sec από το δίκτυο της WIND.

Γενικά μπορώ να πω ότι το κινητό είναι τέλειο και θα μείνω λίγο σε κάποια προβλήματα που βρήκα :

1) Προβληματικό ραδιόφωνο. το γνωστό πρόβλημα με τους σταθμούς...

2) κατά τη διάρκεια χρήσης του κινητού μου έδωσε την εντύπωση ότι το μισό κινητό "πετάει" και το άλλο μισό έχει την παλιά νοοτροπία του Symbian. Για παράδειγμα η διαχείριση μουσικής είναι τέλεια ενώ η διαχείριση φωτογραφιών δε μου άρεσε...

3) Το OVI STORE μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας δε λειτουργεί! Μέσω WIND μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατόν να συνδεθώ στο κατάστημα!

4) Το κινητό συνεχώς χρησιμοποιεί σύνδεση δικτύου-λογικό- με αποτέλεσμα να τρώει αρκετά δεδομένα από το δίκτυο. Γι'αυτό χρειάζεστε ένα πρόγραμμα data. Προσωπικά έχω πρόγραμμα 5GB άρα δε με πολυενδιαφέρει η κατανάλωση δεδομένων. Αλλά από το πρωί έχω ξοδέψει αρκετά MB.

 

Άντε μεγειά μας και να το χαρούμε!!!

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

23 μέρες κράτησε η διαδικασία. Να ρωτήσω τώρα κάτι μήπως ξέρετε: Το ελαττωματικό εξάρτημα το οποίο και καλά ευθύνεται για την απώλεια ενέργειας και πιθανόν για τον ξαφνικό θάνατο αποτελεί παράρτημα του motherboard ή είναι ξεχωριστό; Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, το πιο πιθανόν είναι να μη δω διαφορά στην μπαταρία...

Το πρόβλημα που λες είναι σε κάποιο εξάρτημα πάνω motherboard, γι' αυτό και σου το άλλαξαν. Κανονικά τώρα δεν θα πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα, αφού θεωρητικά το motherboard έχει ελεγχθεί και είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με τη νέα διαδικασία. Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Άη Βασίλης μπορεί να άργησε σε εμένα...αλλά το έχω στα χέρια μου :D Εντάξει,πρόλαβε τη διορία μέχρι την αρχή του έτους.

Το ΝΟΚΙΑ Ν8 είναι πλέον δικό μου! :p Σε χρωματάκι Silver White. Είναι ΚΟΥΚΛΙ!

Είχε 3 γραμμές και ομολογώ ότι σε 3 ώρες κατάφερα να το έχω εκτός μπαταρίας :lol:

Λοιπόν,εντυπώσεις...

Εμφανισιακά : το ασημένιο απλά δεν υπάρχει! Δε συγκρίνεται με το μαύρο... Ίσως να είχα πήξει με το blackberry στη μαυρίλα αλλά γενικά μετράει άσχημα. Είναι αλουμίνιο και φαίνεται αλουμίνιο. Δροσερό,ωραίο στο πιάσιμο.

 

Λειτουργικά : το δικό μου μάλλον είναι παραεισαγωγής. το κουτί γράφει "France CV Silver White". Είχε κανονικά ελληνικό μενού και βιβλιαράκι και "Fabrique en Finlande". Για product code θα σας πω αργότερα,τώρα φορτίζει.

Καταρχάς ισχύει το light leakage στο κάτω μέρος του κινητού,το οποίο έχει παραδεχτεί η ΝΟΚΙΑ και γίνεται άμεση παραγγελία ανταλλακτικού σε οποιοδήποτε ΝΟΚΙΑ Store.

Το Symbian 3,εκτός από την εμφάνιση,άλλαξε εντελώς! Ο τρόπος που διαχειρίζεται τα μενού,τη μνήμη,τις συνδέσεις του δικτύου. Camera άψογη,οθόνη πολύ ζωνανή. HSDPA ΤΕΛΕΙΟ! Με πολύ λίγο σήμα κατέβαζα με 250kb/sec από το δίκτυο της WIND.

Γενικά μπορώ να πω ότι το κινητό είναι τέλειο και θα μείνω λίγο σε κάποια προβλήματα που βρήκα :

1) Προβληματικό ραδιόφωνο. το γνωστό πρόβλημα με τους σταθμούς...

2) κατά τη διάρκεια χρήσης του κινητού μου έδωσε την εντύπωση ότι το μισό κινητό "πετάει" και το άλλο μισό έχει την παλιά νοοτροπία του Symbian. Για παράδειγμα η διαχείριση μουσικής είναι τέλεια ενώ η διαχείριση φωτογραφιών δε μου άρεσε...

3) Το OVI STORE μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας δε λειτουργεί! Μέσω WIND μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατόν να συνδεθώ στο κατάστημα!

4) Το κινητό συνεχώς χρησιμοποιεί σύνδεση δικτύου-λογικό- με αποτέλεσμα να τρώει αρκετά δεδομένα από το δίκτυο. Γι'αυτό χρειάζεστε ένα πρόγραμμα data. Προσωπικά έχω πρόγραμμα 5GB άρα δε με πολυενδιαφέρει η κατανάλωση δεδομένων. Αλλά από το πρωί έχω ξοδέψει αρκετά MB.

 

Άντε μεγειά μας και να το χαρούμε!!!

 

Μη λες τέτοια για το ασημί τώρα. Κι εγώ το ασημί ήθελα αλλά δεν μπορούσα να περιμένω! Θα με κάνεις να πουλήσω το μαύρο και να το ξαναπάρω σε ασημί. :p

Link to comment
Share on other sites

Μη λες τέτοια για το ασημί τώρα. Κι εγώ το ασημί ήθελα αλλά δεν μπορούσα να περιμένω! Θα με κάνεις να πουλήσω το μαύρο και να το ξαναπάρω σε ασημί. :p

 

Να ξέρεις όμως ότι το ασημί έχει προβληματικό κάτω καπάκι άρα μόλις το πάρεις πρέπει να πας επίσκεψη σε ΝΟΚΙΑ Care :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο Άη Βασίλης μπορεί να άργησε σε εμένα...αλλά το έχω στα χέρια μου :D Εντάξει,πρόλαβε τη διορία μέχρι την αρχή του έτους.

Το ΝΟΚΙΑ Ν8 είναι πλέον δικό μου! :p Σε χρωματάκι Silver White. Είναι ΚΟΥΚΛΙ!

Άντε, πολλοί μαζευόμαστε. Καλορίζικο mixtri. Σίγουρα άξιζε την αναμονή και την υπομονή σου η συσκευή, αλλά τουλάχιστον τώρα το πήρες, αποζημιώθηκες και ησύχασες. Μεγειά και καλορίζικο και σε σένα! :D

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ το σκέφτομαι να πάρω το ασημί,όλη η παρτίδα έχει το πρόβλημα με το light leakage ή μόνο μερικά κινητά;
Link to comment
Share on other sites

κατά τη διάρκεια χρήσης του κινητού μου έδωσε την εντύπωση ότι το μισό κινητό "πετάει" και το άλλο μισό έχει την παλιά νοοτροπία του Symbian. Για παράδειγμα η διαχείριση μουσικής είναι τέλεια ενώ η διαχείριση φωτογραφιών δε μου άρεσε.

Καλορίζικο Μιχάλη και καλοδούλευτο. :)

 

Όντως, ισχύει αυτό γιατί πολλές νέες εφαρμογές που βλέπουμε πρώτη φορά στο symbian^3 είναι γραμμένες σε Qt ενώ μερικές έρχονται κατευθείαν από τα 5th edition. Στις πρώτες το κινητό πετάει και φαίνονται οι πραγματικές δυνατότητες του λειτουργικού και του εξαιρετικού hardware. Με την PR 3.0 θα φύγουν όλες οι παλιατζούρες και θα έχουμε μια συσκευή/λειτουργικό βασισμένο στο Qt με τρομερές δυνατότητες. Έχουμε να δούμε πολλά καλά.

 

Αυτό όμως που λες για την έκθεση μου κάνει εντύπωση. Είναι απίστευτα γρήγορη και λειτουργεί ΑΨΟΓΑ. Σε όσους κάνω επίδειξη τo gallery της συσκευές, εντυπωσιάζονται με τις επιδόσεις του. Έχω 1250 αρχεία στην έκθεση με φωτο των 10 και 12ΜΡ και πολλά βίντεο πολλών ΜΒ και τα διαχειρίζεται απίστευτα γρήγορα και άνετα. Γενικά είναι από τα δυνατά χαρτιά του Ν8.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα. ίδιες ρυθμίσεις έχουμε εκτος απο το wi-fi ενεργό. νομίζω ότι πρέπει να το ανοίξεις για να πάρεις την ενήμέρωση χαρτών που σου δίνει δωρεάν η nokia. νομίζω ότι έτσι θα κάνεις κάτι.

 

διόρθωση wi-fi

 

δεν εχω wifi ανοικτο.

εχω μονο επιλεγμενα τα παρακατω

 

υποβοηθουμενο GPS

Eνσωματωμενο GPS

Bασει δικτυου

Ενημερωση χαρτων πως κανουμε?

 

Αυτο λεει οτι ειμαι εκτος συνδεος

 

Μου ζηταει συνδεση δικτυου...

εαν βαλω ομως Cosmote GPRS θα χρεωνομαι

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ το σκέφτομαι να πάρω το ασημί,όλη η παρτίδα έχει το πρόβλημα με το light leakage ή μόνο μερικά κινητά;

 

H φωτογραφία που δείχνει το τμήμα του πλαστικού καλύμματος που διέρρευσε φως, λόγω του χρώματος που είναι επιρρεπείς σε αυτό το πρόβλημα.

 

Γι αυτό μιλάμε; To φως που βγαινει στο σημειο που εχω το βελος; Στο απολυτο σκοταδι; Eιναι τοσο σοβαρο αυτό;

 

http://img132.imageshack.us/img132/1853/lightleakage.th.jpg

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.που ειναι βρε παιδια το mms; χρειαζετε να παρω την cosmote για να γινουν καποιες ρυθμισεις στο κινητο;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

H φωτογραφία που δείχνει το τμήμα του πλαστικού καλύμματος που διέρρευσε φως, λόγω του χρώματος που είναι επιρρεπείς σε αυτό το πρόβλημα.

 

Γι αυτό μιλάμε; To φως που βγαινει στο σημειο που εχω το βελος; Στο απολυτο σκοταδι; Eιναι τοσο σοβαρο αυτό;

 

http://img132.imageshack.us/img132/1853/lightleakage.th.jpg

 

Όντως εαν είναι αυτό μικρό το κακο.Εκτός εαν επηρεάζει και τίποτα αλλο αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.που ειναι βρε παιδια το mms; χρειαζετε να παρω την cosmote για να γινουν καποιες ρυθμισεις στο κινητο;

 

Στείλε mms στο 1333 και wapa(για ρυθμίσεις Internet/WAP αν σε ενδιαφέρει) επίσης στο 1333.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό είναι το light leakage.

Και από τα πλάγια και από πάνω. Δε φαίνεται πάρα πολύ σε εμένα,δηλαδή πρέπει να είσαι σε σχετικά "σκιερό" ή σκοτεινό μέρος.

Το product code μου είναι 0599816 δηλαδή Γαλλικό.

Αν κάνω αναβάθμιση από Ovi Suite θα χάσω και τη γλώσσα πληκτρολόγησης; Δε με νοιάζει για το ελληνικό μενού! Μόνο να διαβάζω ελληνικά και να γράφω ελληνικά. Κανένας τρόπος να αλλάξω product number δεν έχειβ βρεθεί προφανώς... :(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό είναι το light leakage.

Και από τα πλάγια και από πάνω. Δε φαίνεται πάρα πολύ σε εμένα,δηλαδή πρέπει να είσαι σε σχετικά "σκιερό" ή σκοτεινό μέρος.

Το product code μου είναι 0599816 δηλαδή Γαλλικό.

Αν κάνω αναβάθμιση από Ovi Suite θα χάσω και τη γλώσσα πληκτρολόγησης; Δε με νοιάζει για το ελληνικό μενού! Μόνο να διαβάζω ελληνικά και να γράφω ελληνικά. Κανένας τρόπος να αλλάξω product number δεν έχειβ βρεθεί προφανώς... :(

 

και γτ να κανεις αναβαθμιση απο το ovi suite?

οταν με το καλο παρουμε αναβαθμιση την κανεις ota....και δεν χανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

OK...N8 που-θε-να διαθεσιμο σε καταστημα wind και στο συστημα τους φαινεται να το εχουν παλι απ'τις 17 του μηνα ! Ελεος :(
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό είναι το light leakage.

Και από τα πλάγια και από πάνω. Δε φαίνεται πάρα πολύ σε εμένα,δηλαδή πρέπει να είσαι σε σχετικά "σκιερό" ή σκοτεινό μέρος.

Το product code μου είναι 0599816 δηλαδή Γαλλικό.

Αν κάνω αναβάθμιση από Ovi Suite θα χάσω και τη γλώσσα πληκτρολόγησης; Δε με νοιάζει για το ελληνικό μενού! Μόνο να διαβάζω ελληνικά και να γράφω ελληνικά. Κανένας τρόπος να αλλάξω product number δεν έχειβ βρεθεί προφανώς... :(

 

Σκέφτεσαι να το πας πίσω για φτιάξιμο ή δεν σε ενοχλεί τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό είναι το light leakage.

Και από τα πλάγια και από πάνω. Δε φαίνεται πάρα πολύ σε εμένα,δηλαδή πρέπει να είσαι σε σχετικά "σκιερό" ή σκοτεινό μέρος.

Το product code μου είναι 0599816 δηλαδή Γαλλικό.

Αν κάνω αναβάθμιση από Ovi Suite θα χάσω και τη γλώσσα πληκτρολόγησης; Δε με νοιάζει για το ελληνικό μενού! Μόνο να διαβάζω ελληνικά και να γράφω ελληνικά. Κανένας τρόπος να αλλάξω product number δεν έχειβ βρεθεί προφανώς... :(

Εγώ θα το γύρναγα πίσω πάντως,το product code δεν άλλάζει και ούτε νομίζω στο εγγύς μέλλον να ασχοληθούν κάποιοι nemesians(Nemesis) κλπ. με αυτό το θέμα(βέβαια δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμμένα,εικάζω απλώς).

Τόσους μήνες αναμονής και να σου στείλουν παραεισαγωγή δε λέει,στείλτο πίσω και ρίχτους και μπινελίκια...τα ελληνικά αν τα χάσεις τα χάνεις μια και καλή,ουτε για πληκτρολόγηση θα τα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

H φωτογραφία που δείχνει το τμήμα του πλαστικού καλύμματος που διέρρευσε φως, λόγω του χρώματος που είναι επιρρεπείς σε αυτό το πρόβλημα.

 

Γι αυτό μιλάμε; To φως που βγαινει στο σημειο που εχω το βελος; Στο απολυτο σκοταδι; Eιναι τοσο σοβαρο αυτό;

 

http://img132.imageshack.us/img132/1853/lightleakage.th.jpg

 

ειναι ψυχολογικο το θεμα παρα ουσιαστικο. οταν σκας ενα σωρο λεφτα τα θελεις ολα τελεια. εμενα προσωπικα με εκνευριζει μεν, αλλα κατα τα αλλα δεν ασχολουμαι παραπανω. ας λειτουργει η συσκευη απροβληματιστα και ας εχει αυτο το ψεγαδι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μες το σπιτι ας πουμε, με φωτα αναμενα βραδι. ειναι ορατο;

 

Θα διορθωθεί στην γραμμη παραγωγης; Διαβασατε τιποτα σχετικα;

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό είναι το light leakage.

Και από τα πλάγια και από πάνω. Δε φαίνεται πάρα πολύ σε εμένα,δηλαδή πρέπει να είσαι σε σχετικά "σκιερό" ή σκοτεινό μέρος.

Το product code μου είναι 0599816 δηλαδή Γαλλικό.

Αν κάνω αναβάθμιση από Ovi Suite θα χάσω και τη γλώσσα πληκτρολόγησης; Δε με νοιάζει για το ελληνικό μενού! Μόνο να διαβάζω ελληνικά και να γράφω ελληνικά. Κανένας τρόπος να αλλάξω product number δεν έχειβ βρεθεί προφανώς... :(

 

Απο που το εχεις παρει....?:O Και τι χρωμα ειναι....?

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

OK...N8 που-θε-να διαθεσιμο σε καταστημα wind και στο συστημα τους φαινεται να το εχουν παλι απ'τις 17 του μηνα ! Ελεος :(

 

φιλε γιατι δεν το παιρνεις απο το plaisio.το εχουνε ετοιμοπαραδοτο

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιατι δεν το παιρνεις απο το plaisio.το εχουνε ετοιμοπαραδοτο

 

Kαλα τα λες αλλα δυστυχως εκει με περιμενει επιδοτηση... Εχω παρει σε 6-7 καταστηματα και δε το χουν πουθενα !!! Μονο σ'ενα εμεινε ενα ασημι αλλα εγω θελω το γκρι... :(

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...