Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι ειναι ενα vodafone 89 euro με οθονη αφης. Δεν θυμαμαι μοντελο .

 

 

 

Οχι παρα πολλα. Πιστευω με ασφαλεια το πολυ 750-1Gb τον μηνα. Το πολυ!

 

To "Οn demand" ειναι πακετο που μπαινει σαν υπηρεσια στην συνδεση;

 

Γενικα τι πακετα υπαρχουν τα οποια μπαινουν σαν υπηρεσια επανω στο κινητο;

Αυτά είναι τα επιπρόσθετα πακέτα internet για προγράμματα συμβολαίου: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

 

Εάν θέλεις όμως μπορείς να μεταφερθείς σε ένα πρόγραμμα συμβολαίου που συμπεριλαμβάνει ομιλία, sms και δεδομένα: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5911

 

Ή Vodafone Unlimited και δεδομένα: http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8031

Link to comment
Share on other sites

σε ΟΛΕΣ τις περιπωσεις και ειδικα στην 2 και 3η περιπτωση τα δεδομενα αφορουν και δεδομενα μεσω PC (με συνδεση κινητου) ή μονο απο την συσκευη;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

σε ΟΛΕΣ τις περιπωσεις και ειδικα στην 2 και 3η περιπτωση τα δεδομενα αφορουν και δεδομενα μεσω PC (με συνδεση κινητου) ή μονο απο την συσκευη;

 

αφορούν και τις 3 περιπτώσεις και δεδομένα μέσω PC εφόσον το κινητό μπορεί να λειτουργήσει σαν modem...

πχ, βλέπω ότι έχεις το iPhone... μπορείς να κάνεις share το internet ενεργοποιώντας την λειτουργία tethering...

 

ενημερωτικά...

πριν από λίγο έκανα αίτηση για το πακέτο mobile internet small και μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών ότι ο όγκος δεδομένων έχει διπλασιαστεί και είναι (για το small) 80ΜΒ με το ίδιο κόστος.

Δεν ρώτησα αλλά φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για τα άλλα πακέτα.. medium και large...

Link to comment
Share on other sites

αφορούν και τις 3 περιπτώσεις και δεδομένα μέσω PC εφόσον το κινητό μπορεί να λειτουργήσει σαν modem...

πχ, βλέπω ότι έχεις το iPhone... μπορείς να κάνεις share το internet ενεργοποιώντας την λειτουργία tethering...

 

ενημερωτικά...

πριν από λίγο έκανα αίτηση για το πακέτο mobile internet small και μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών ότι ο όγκος δεδομένων έχει διπλασιαστεί και είναι (για το small) 80ΜΒ με το ίδιο κόστος.

Δεν ρώτησα αλλά φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για τα άλλα πακέτα.. medium και large...

 

Σωστα σου ειπαν εχει διπλασιαστει ο ογκος στις αναλογες ταριφες ιντερνετ για συμβολαιο.. μαλιστα και στην ιστοσελιδα της εταιρειας εχει ανακοινωθει επισημα..

 

Για τα καρτοκινητα ο ογκος εχει παραμεινει ο ιδιος (30ΜΒ)

 

 

well done vodafone :) http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

στα συμβόλαιο όμως, δεν έχει διπλασιαστεί ακόμα...

παρόλο που είναι συνάθροισμα του unlimited + mobile internet πακέτα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σύνδεση στο Vodafone Unlimited 30 και έχω ενεργοποιήσει το Mobile Internet Small με 4 ευρώ το μήνα και 40mb .. Τώρα θα έχω 80? Δεν έχω πάρει πάντως καμία ενημέρωση..
Link to comment
Share on other sites

στα συμβόλαιο όμως, δεν έχει διπλασιαστεί ακόμα...

παρόλο που είναι συνάθροισμα του unlimited + mobile internet πακέτα..

 

Δεν ξερω λογικα θα εχει διπλασιαστει και εκει. Εμενα παντως μου ειπαν οτι στα προγραμματα S,M,L & unilimited εχουν διπλασιαστει. Εγω εχω unlimited 30 + mobile internet M δεν ξερω αν στα unlimited+mobile internet εχει γινει και εκει η αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο τι συνδυασμό έχεις κάνει. Μη σε μπερδεύει το unlimited. Θα μπορούσε στη θέση του να είναι κάποιο οικονομικό ή ευέλικτο πρόγραμμα :)
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι.. και σε εμενα μου είπαν ότι έχει διπλασιαστεί αυτόματα ο όγκος στο πακέτο mobile internet που έχω.. Θα έπρεπε να ενημερώνουν πάντως τον καθέναν που έχει γίνει αλλαγή στο πρόγραμμά του, είτε είναι για καλό, είτε είναι κάτι κακό..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε ποιον αριθμο καλω για να ενεργοποιησω τα mms ?οχι το 13830 εναν αλλο τετραψηφιο αριθμο αλλα δεν τον θυμαμαι:worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη αλλά δεν το είδα πουθενά στο φόρουμ. Είδα τυχαία στη σελίδα του "Vodafone On Demand" ότι πρόσθεσαν νέο χρόνο πρόσβασης: 10 μέρες internet με 19€.

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8639

 

Και το δελτίο τύπου:

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=37601&dateFrom=&dateUntil=

 

Πολύ θετική εξέλιξη, ειδικά αν σκεφτούμε ότι οι 48 ώρες στοιχίζουν 14€. Επίσης χτυπάει στα ίσια το αντίστοιχο πακέτο της Wind (ADSM NS7)

Link to comment
Share on other sites

Οντως καλη κινηση 10 ευρω για 10 μερες,διοτι σε αναγκαζε πριν αν ηθελες να παρεις νεα καρτα με 10 μερες δωρεαν.. Γιατι ο χρονος πραγματικα δεν συμφερε...

Τωρα περιστασιακα για 2 ωρες αν θες να μπεις ειναι καλο, ή για παραπάνω επιλεγεις 10 μερες..

 

 

Καλα δεν νομιζω να ζορίστηκε και πολύ η vodafone απο τη wind...

Γιατι το wind adsm της wind σε σχεση με την vodafone ειναι η μέρα με την νύχτα,αθλιο δικτυο της wind και πολύ φιλόδοξη για να δινει και ασυρματο υποτιθεται ιντερνετ(adsm:lol:)

 

 

Επειδη εχω δοκιμασει και τις 3 σε πολλες περιοχες, η vodafone ειναι μπροστα και απο τις 3.. Ακολουθει η cosmote που εχει και αυτη πολυ καλες επιδοσεις..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να καταφέρουν κάποια στιγμή να αφαιρούν αναλογικά από το χρόνο που έχεις καταναλώσει στο mobile internet. Εκεί να δω ποιός θα το πρωτοκάνει!
Link to comment
Share on other sites

Παιδία να ρωτήσω κατι στο κάθε data plan που δινει ο εκαστοτε παροχος.

Οταν λεει π.χ. 300mb μιλαμε μονο για τα downloaded data ή και τα uploaded παρεα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία να ρωτήσω κατι στο κάθε data plan που δινει ο εκαστοτε παροχος.

Οταν λεει π.χ. 300mb μιλαμε μονο για τα downloaded data ή και τα uploaded παρεα?

 

Kαι uploaded και downloaded μαζί...

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδη εχω δοκιμασει και τις 3 σε πολλες περιοχες, η vodafone ειναι μπροστα και απο τις 3.. Ακολουθει η cosmote που εχει και αυτη πολυ καλες επιδοσεις..

 

Αφού λες ότι ακόμα και η Cosmote έχει καλές επιδόσεις στο mobile internet,ΟΚ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ για την εγκυρότητα του post σου... Τo cosmote HSDPA ΝΑΙ,κατάφερε να έχει ταχύτητα 5kb/sec χθες στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Και έχει τόσο καλό 3g που το EDGE της ίδιας εταιρείας πάει καλύτερα από το HSDPA!

Τι άλλο θα διαβάσουμε σε αυτό το forum...:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, έχεις εν μέρει δίκιο, αλλά και συ βρε παιδί μου αναφέρεις μια περίεργη περιοχή που ισχύει αυτό: Τον Βόλο!!! :cry::lol: Είναι τόσο κορεσμένη η Κοσμοτέ, που ακόμη και με τους σταθμούς βάσης που έχει, είναι εν μέρει λογικό να μπουκώνει τόσο πολύ.

 

Απ'την άλλη, σε γενικές γραμμές, οι μέσες ταχύτητες των Vf-Cote είναι πάνω από 2 mbps ενώ της Wind κοντά στο 1 mbps. Και όταν λέμε μέσες, εννοούμε εναλλαγή gsm-3g. :) Από κει και πέρα, η Vf έχει το προβάδισμα έναντι της Cosmote λόγω ποιοτικότερου και προσεκτικότερα σχεδιασμένου δικτύου κορμού και ραδιο-δικτύου.

 

Αλλά ακόμη και την Cosmote με την Wind να πάρεις, πάλι η πρώτη σε γενικές γραμμές έχει καλύτερες ταχύτητες από την Wind, χωρίς αυτό να σημαίνει πως η Wind δεν έχει καλές ταχύτητες, όπου παρέχει hspa δίκτυο. Και γω προσωπικά, πρώτα θα διάλεγα Vf, έπειτα Wind και στο τέλος Cote, αν η Cote στην περιοχή μου είχε την ίδια ονομαστική ταχύτητα με την Wind! ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτο σε σημεία που υποτίθεται ότι το δίκτυο έχει σχεδιαστεί για να σηκώνει πολλαπλάσιο φόρτο,όπως το Πανθεσσαλικό,να υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες. Η WIND δηλαδή γιατί στα ίδια σημεία αγγίζει τα 3Mbps με ίδιες συνθήκες φόρτου;

Δε σου μίλησα για το κέντρο του Βόλου όπου εκεί η WIND με 1Mbps είναι καλύτερη απ'όλες δεδομένων των συνθηκών αποξήλωσης αλλά για μία suburban area!

Εκτός των άλλων,αν θέλουμε να μετρήσουμε μέση ταχύτητα πρέπει βλέπουμε στατιστικά από τα κέντρα,δε γίνεται ως χρήστες να εκτιμήσουμε την ποιότητα του δικτύου (πίστεψέ με kotsianis,ακόμα και όλη τη μέρα να κατεβάζεις και να μετράς τα συμπεράσματα που βγάζεις είναι επισφαλή,αν όχι εσφαλμένα...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των άλλων,αν θέλουμε να μετρήσουμε μέση ταχύτητα πρέπει βλέπουμε στατιστικά από τα κέντρα,δε γίνεται ως χρήστες να εκτιμήσουμε την ποιότητα του δικτύου (πίστεψέ με kotsianis,ακόμα και όλη τη μέρα να κατεβάζεις και να μετράς τα συμπεράσματα που βγάζεις είναι επισφαλή,αν όχι εσφαλμένα...)

Απόλυτα σωστός. Κάπου είχα εγκαταστήσει ένα server για στατιστικά αλλα δε θυμάμαι που.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των άλλων,αν θέλουμε να μετρήσουμε μέση ταχύτητα πρέπει βλέπουμε στατιστικά από τα κέντρα,δε γίνεται ως χρήστες να εκτιμήσουμε την ποιότητα του δικτύου (πίστεψέ με kotsianis,ακόμα και όλη τη μέρα να κατεβάζεις και να μετράς τα συμπεράσματα που βγάζεις είναι επισφαλή,αν όχι εσφαλμένα...)

 

Μα δεν το λέω εγώ αυτό για τις μέσες ταχύτητες! Τα στατιστικά των εταιριών το λένε! :p

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση απο ενα nooba στο mobile internet

 

Αν εχω κλειστο το 3G στο iphone μου, υπαρχει περιπτωση να εχω <διακινιση> δεδομενων? που να χρεωνεται στο data plan μου?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το λέω εγώ αυτό για τις μέσες ταχύτητες! Τα στατιστικά των εταιριών το λένε! :p

 

Έχεις επίσημα στοιχεία και των τριών εταιρειών και τα λες αυτά; Δε τα δίνουν αυτά παραέξω... Εδώ ένα πανεπιστήμιο να κάνει μέτρηση με κάποια μεθοδολογία έγκυρη δε βγαίνει στη φόρα χωρίς την έγκριση των εταιρειών...πόσο μάλλον τα δικά τους τα statistics :p

Οκ,η vodafone έχει πολύ καλό HSDPA αλλά αυτό προκύπτει από το γεγονός ότι όλοι οι χρήστες είναι ευχαριστημένοι με τις υπηρεσίες της. Μόνο οι τεχνικοί της γνωρίζουν πραγματικά τις ταχύτητες του δικτύου (οι οποίες είναι όντως καλές :p :))

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...