Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχω μπερδευτεί παρακαλώ διαφωτίστε με.

Έχω iphone 3g jailbroken.

Δυστυχώς έκανα update carrier settings που μου ζητήθηκε πριν κάποιες μέρες.

Προσπάθησα να ξαναπεράσω τα περιεχόμενα του παλιού carrier settings στο αντίστοιχο φάκελο του συστήματος του τηλεφώνου και μάλλον τα κατάφερα. Το itunes ζητάει πάλι update. Φυσικά δεν κάνω.

Η tethered πρόσβαση όμως με οδηγεί και πάλι στη σελίδα της vodafone με τις επιπλεον χρεώσεις.

Δοκιμάζω να βάλω όπως προτείνετε το apn internet.vodafone.gr και... voila, δουλεύει.

Too good to be true.

Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τη διαφορά με το apn:webonly.vodafone.gr και κυρίως να επιβεβαιώσει ότι η χρέωση θα είναι από το δωρεάν χρόνο και δε θα μας έρθει καμία κατραπακιά?

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν ξέρω πως. Τελικά μου δουλεύει και με apn: webonly.vodafone.gr

Downgrade έκανα αντικαθιστώντας με το χέρι και με το πρόγραμμα iPhone explorer τους κατάλληλους φακέλους του τηλεφώνου με τα περιεχόμενα του αρχείου .ipcc (αφού το αποσυμπίεσα).

Σιχαίνομαι τα restore.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί παρακαλώ διαφωτίστε με.

Έχω iphone 3g jailbroken.

Δυστυχώς έκανα update carrier settings που μου ζητήθηκε πριν κάποιες μέρες.

Προσπάθησα να ξαναπεράσω τα περιεχόμενα του παλιού carrier settings στο αντίστοιχο φάκελο του συστήματος του τηλεφώνου και μάλλον τα κατάφερα. Το itunes ζητάει πάλι update. Φυσικά δεν κάνω.

Η tethered πρόσβαση όμως με οδηγεί και πάλι στη σελίδα της vodafone με τις επιπλεον χρεώσεις.

Δοκιμάζω να βάλω όπως προτείνετε το apn internet.vodafone.gr και... voila, δουλεύει.

Too good to be true.

Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τη διαφορά με το apn:webonly.vodafone.gr και κυρίως να επιβεβαιώσει ότι η χρέωση θα είναι από το δωρεάν χρόνο και δε θα μας έρθει καμία κατραπακιά?

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν ξέρω πως. Τελικά μου δουλεύει και με apn: webonly.vodafone.gr

Downgrade έκανα αντικαθιστώντας με το χέρι και με το πρόγραμμα iPhone explorer τους κατάλληλους φακέλους του τηλεφώνου με τα περιεχόμενα του αρχείου .ipcc (αφού το αποσυμπίεσα).

Σιχαίνομαι τα restore.

 

Αυτό το αρχείο .ipcc που λες είναι κάτι που είχες κρατήσει backup από το κινητό σου ή είναι κάτι που κυκλοφορεί; Ρωτάω βασικά αν γίνεται να το κάνουμε και οι υπόλοιποι την ίδια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ οδηγίες και το αρχείο ipcc:

http://www.iphonehellas.gr/forum/index.php/topic/18831-vodafone-unlimited-με-internet-tethering-τέλος-από-τη-vodafone/page__st__80

 

Παρ' όλα αυτά έχει εμφανιστεί μετρητής χρήσης tethering (στο μενού "χρήση" των ρυθμίσεων) στο τηλέφωνό μου και δεν ξέρω αν με χρεώνει.

Θα επαναλάβω τη διαδικασία.

Έχω μπερδευτεί

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε νομίζω να έχει αναφερθεί ξανά, η Vodafone αύξησε τον προπληρωμένο όγκο δεδομένων στο πακέτο Mobile internet Small και πλέον δίνει έως και 80 MB με 4.07 ευρώ.

 

Υ.Γ.: Ισχύει μόνο για τους συνδρομητές συμβολαίου. Οι συνδρομητές καρτοκινητής εξακολουθούν να έχουν μόνο το παλιό πακέτο με τα 30 ΜΒ

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε νομίζω να έχει αναφερθεί ξανά, η Vodafone αύξησε τον προπληρωμένο όγκο δεδομένων στο πακέτο Mobile internet Small και πλέον δίνει έως και 80 MB με 4.07 ευρώ.

 

Υ.Γ.: Ισχύει μόνο για τους συνδρομητές συμβολαίου. Οι συνδρομητές καρτοκινητής εξακολουθούν να έχουν μόνο το παλιό πακέτο με τα 30 ΜΒ

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

 

Έχει ξανααναφερθεί και όπως είπαμε σε όλα τα πακέτα το αύξησε , εκτός από το unlimited.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ΌΛΟΙ οι χρήστες iPhone με Tethering που είναι στην Vodafone να πάνε ΤΩΡΑ στην ιστοσελίδα eett.gr και να στείλουν μια καταγγελία σχετικά με το θέμα.

 

Ακόμη καλύτερα, επειδή η φόρμα τους είναι "κάπως"... χρησιμοποιήστε:

 

---

Για θέματα Καταναλωτών καλέστε από σταθερό τηλέφωνο στο 801 11000 80 ή από κινητό τηλέφωνο στο 210 6151194. Για την υποβολή αιτήματος/ καταγγελίας στην ΕΕΤΤ ακολουθήστε έναν από τους παρακάτω τρόπους:

 

Λεωφ. Κηφισίας 60, 151 25 Μαρούσι

210 610 5049

katanalotes@eett.gr

---

 

Στείλτε ένα email (ΕΠΩΝΥΜΑ) και εξηγείστε τις αντιρήσεις σας στη συγκεκριμένη αλλαγή και το ότι τα Data με Tethering ή Όχι, είναι DATA και τίποτε άλλο. Δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ των 2 χρήσεων και η λογική τους είναι μόνο η "αφαίμαξη" και τίποτε άλλο...

 

Αν το κάνουμε όλοι... ΣΙΓΟΥΡΑ η ΕΕΤΤ θα παρέμβει...

 

 

Φιλικά,

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , δεν μπορεί να βγει τίποτα.. Δεν είναι παράνομο αυτό.. Πήγαινε με το συμβόλαιό σου σε κάποιο κατάστημα να σου εξηγήσουν.. Ή ζήτησε να μιλήσεις με κάποιον από το νομικό τμήμα της εταιρίας.. Έτσι νομίζαμε.. Δυστυχώς είναι θέμα εμπιστοσύνης και σεβασμού προς τους συνδρομητές της.. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι παράπονα ή απειλές φορητότητας ή και πραγματοποίηση φορητότητας αναφέροντας αυτόν τον λόγο..

Αν και στο 13830 μου είπαν ότι μόνο 40 (!!!) συνδρομητές της έχουν παραπονεθεί γι αυτό και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.. Μου είπε ότι αν το νούμερο ήταν μεγαλύτερο σίγουρα θα έκαναν κάτι.. Μην ξεχνάς ότι και σε πολλές χώρες στο εξωτερικό το χρεώνουν.. Οι άλλες δηλαδή παρανομούνε? Συμφωνώ ότι είναι κλoπή και απαράδεκτο.. Πάρτε λοιπόν όλοι στο 13830 λέω εγώ αρχικά και απειλήστε (τουλάχιστον απειλήστε χωρίς να το κάνετε ) με φορητότητα στην κοσμοτέ που το δίνει δωρεάν.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , δεν μπορεί να βγει τίποτα.. Δεν είναι παράνομο αυτό.. Πήγαινε με το συμβόλαιό σου σε κάποιο κατάστημα να σου εξηγήσουν.. Ή ζήτησε να μιλήσεις με κάποιον από το νομικό τμήμα της εταιρίας.. Έτσι νομίζαμε.. Δυστυχώς είναι θέμα εμπιστοσύνης και σεβασμού προς τους συνδρομητές της.. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι παράπονα ή απειλές φορητότητας ή και πραγματοποίηση φορητότητας αναφέροντας αυτόν τον λόγο..

Αν και στο 13830 μου είπαν ότι μόνο 40 (!!!) συνδρομητές της έχουν παραπονεθεί γι αυτό και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.. Μου είπε ότι αν το νούμερο ήταν μεγαλύτερο σίγουρα θα έκαναν κάτι.. Μην ξεχνάς ότι και σε πολλές χώρες στο εξωτερικό το χρεώνουν.. Οι άλλες δηλαδή παρανομούνε? Συμφωνώ ότι είναι κλoπή και απαράδεκτο.. Πάρτε λοιπόν όλοι στο 13830 λέω εγώ αρχικά και απειλήστε (τουλάχιστον απειλήστε χωρίς να το κάνετε ) με φορητότητα στην κοσμοτέ που το δίνει δωρεάν.

 

Η εν λόγω μεταβολή είναι ΝΟΜΙΚΑ, βλαπτική μεταβολή, δηλ. έχεις κάτι και κάποιος στο στερεί χωρίς λόγο με σκοπό το δικό του κέρδος. Το "κατάστημα" δεν είναι δικαστήριο, νομικός ή κάποιος "ειδικός σύμβουλος" για να μου "εξηγήσει" κάτι...

 

Η ΕΕΤΤ πάλι, ακόμη και χωρίς νομική σαφήνεια ΞΕΡΕΙ να διευθετεί θέματα της αρμοδιότητάς της, ακόμη και χωρίς προηγούμενο όπως αυτή.

 

Προσωπικά είτε μου έκοβαν άυριο τα SMS ή το Tethering ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα... (ειδικά εμένα στα @@ μου τα SMS πχ... άρα...). Μην το αναλύετε χωρίς λόγο... είναι ένα email απλό στην ΕΕΤΤ... και θα δείτε πως υπάρχει άμεση λύση...

 

Εγώ σίγουρα θα κάνω τη Voda να μου το δώσει πίσω... με τον ένα ή τον άλλο τρόπο... αλλά ακόμη και να μην γίνει τίποτα, κάνω φορητότητα (ΟΝΤΩΣ, όχι μόνο απειλή) και απαιτώ τα χρήματά μου πίσω για όλο το διάστημα που "Κατά λάθος" είχε ενεργοποιηθεί η εν λόγω "λάθος" υπηρεσία... όπως μου είπε ο καλός υπάλληλος που με εξυπηρέτησε και μου αράδιασε το μέγα ψέμα ότι το είχαν ζητήσει "off" από την αρχή αλλά η Apple άργησε να το εφαρμόσει (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ... μα για μαλ___ς μας έχουν?!)...

 

Αν "βαριέστε" να γράψετε κάτι μόνοι σας και να στείλετε ένα email, πείτε μου να φτιάξω ένα πρότυπο να το κάνετε copy-paste και να αλλάζετε μόνο το Όνομά σας και τον αριθμό σύνδεσης...

 

Θα ακουστώ σαν ΚΚΕ... αλλα ειλικρινά... αν δεν "κουνηθείτε"... ΠΑΝΤΑ έτσι θα μας συμπεριφέρονται... ... σα... να μη πω...

 

 

Φιλικά,

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

αυτό το tethering που συζητάτε κ που η vodafone το έκοψε με το έτσι θέλω, είναι μόνο για το iphone?

ή έχει κάνει την ίδια περικοπή κ σε κατόχους, άλλων κινητών?

Link to comment
Share on other sites

αυτό το tethering που συζητάτε κ που η vodafone το έκοψε με το έτσι θέλω, είναι μόνο για το iphone?

ή έχει κάνει την ίδια περικοπή κ σε κατόχους, άλλων κινητών?

 

Η επίσημη ενημέρωση από το 13830 είναι ότι πολύ σύντομα θα εξαπλωθεί σε όλα τα smart phones

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη ενημέρωση από το 13830 είναι ότι πολύ σύντομα θα εξαπλωθεί σε όλα τα smart phones

 

Εύχομαι μόνο να γίνει "αύριο" ώστε ο πανικός που θα καταβάλει ΌΛΟΥΣ (γιατί προς το παρόν μόνο εμάς "σκίζουν") να δράσει άμεσα στο πρόβλημα... όπως ξανα-είπα... ένα email-άκι είναι παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι μόνο να γίνει "αύριο" ώστε ο πανικός που θα καταβάλει ΌΛΟΥΣ (γιατί προς το παρόν μόνο εμάς "σκίζουν") να δράσει άμεσα στο πρόβλημα... όπως ξανα-είπα... ένα email-άκι είναι παιδιά...

 

Δεν φτάνει μόνο αυτό... Πάρτε και στο 13830 και απειλήστε με φορητότητα και πείτε το λόγο.. (άσχετα αν θα κάνετε ή όχι) ή έστω αναφέρετε παράπονα..

 

Επίσης η vodafone ενημερώνει και επίσημα αν ρωτήσετε ότι αν κάνετε restore και μετά δεν δεχτείτε τα carrier settings δεν θα χρεώνεστε το tethering.. Θα ναι όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει μόνο αυτό... Πάρτε και στο 13830 και απειλήστε με φορητότητα και πείτε το λόγο.. (άσχετα αν θα κάνετε ή όχι) ή έστω αναφέρετε παράπονα..

 

Επίσης η vodafone ενημερώνει και επίσημα αν ρωτήσετε ότι αν κάνετε restore και μετά δεν δεχτείτε τα carrier settings δεν θα χρεώνεστε το tethering.. Θα ναι όπως πριν.

 

Τους πήρα χθες... δεν ίδρωσε το αυτί του (εμφανώς τεχνικού) που μίλησα...

 

Όσο για το τελευταίο που λες... μου φαίνεται τρελά "κουφό" να το λένε οι ίδιοι...

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα χθες... δεν ίδρωσε το αυτί του (εμφανώς τεχνικού) που μίλησα...

 

Όσο για το τελευταίο που λες... μου φαίνεται τρελά "κουφό" να το λένε οι ίδιοι...

 

Κι όμως.. πάρε ξανά το 13830, ζήτησε να μιλήσεις με το τμήμα iPhone που έχουν και ρώτησέ τους στα ίσια.. '' Αν κάνω restore και δεν λάβω το update για τ carrier'' τι γίνεται και άκουσε την απάντηση που θα σου δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως.. πάρε ξανά το 13830, ζήτησε να μιλήσεις με το τμήμα iPhone που έχουν και ρώτησέ τους στα ίσια.. '' Αν κάνω restore και δεν λάβω το update για τ carrier'' τι γίνεται και άκουσε την απάντηση που θα σου δώσουν.

 

Βασικά ούτε restore δε χρειάζεται αν έχεις JB iPhone... Αλλά δεν είναι αυτό το νόημα... είναι η γελιότητα του πράγματος. Εγώ προς το παρόν το hack-αρα και παίζω, αλλά όλοι όσοι δεν θέλουν να το "ρισκάρουν" ή να ασχοληθούν... πληρώνουν τα ωραία λεφτουδάκια τους μήνας μπαίνει, μήνας βγαίνει... ΓΙΑΤΙ να υποστούν αυτή τη ταλαιπωρία;

 

Εν πάσει περιπτώσει... στείλτε μια καταγγελιούλα και αφήστε την ΕΕΤΤ να το κανονίσει... για να μην επεκταθεί σε άλλα smartphones και -πιθανόν- και στη CosmoΠΟΤΕ... Δυστυχώς έχει αποδειχθεί ότι η ανοχή σε αυτά τα πράγματα... ΠΑΝΤΑ φέρνει κι'άλλα βάσανα ακριβώς μετά...

 

 

Φιλικά,

 

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπήκα σήμερα στο site της vodafone και είδα οτι το on demand το πήγαν 19 €

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/details-32200.action

Ισχύει?

 

Πόσο είχε πριν?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

ξερει κανεις κανα τετραψηφιο για sms η κληση για να μαθενουμε υπολοιπο απο τα δωρεαν mb που δικαιουμαστε καθε μηνα?

(σε ολα τα πακετα mobile internet αναφερομαι)

 

ευχαριστω οποιον απαντησει :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

ξερει κανεις κανα τετραψηφιο για sms η κληση για να μαθενουμε υπολοιπο απο τα δωρεαν mb που δικαιουμαστε καθε μηνα?

(σε ολα τα πακετα mobile internet αναφερομαι)

 

ευχαριστω οποιον απαντησει :)

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια υπηρεσία ,τουλάχιστον προς το παρόν, η μόνη λύση είναι να πάρεις στο 13830 και να ρωτάς όποτε θες να σου λένε...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει το πρόγραμμα Vodafone Unlimited Music με τα 100MB που έδινε παλιά;

 

Γιατί στο site βλέπω το Vodafone Unlimited Music αλλά δεν αναφέρει τίποτα για 100MB. Ούτε το τρόπο που ενεργοποιείτε το πακέτο μέσω SMS όπως γινόταν παλιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι γεια σας. Εχω αν κινητο NOKIA 5800 με συνδεση (συμβολαιο) Vodafone. Εκανα την βλακεια και κατεβασα καποια προγραμματα και αφου τα εγκατεστησα, δεν προσεξα οτι ηταν ενεργοποιημενο το GPRS/3G και στον λογαριασμο μου ηλθε ο κουκος αηδονι. Αφου το πηρα ειδηση απενεργοποιησα το GPRS/3G αλλα θελω να ρωτησω το εξης. Αν αφαιρεσω απ τις ρυθμισεις τα wap, wep και κατι αλλα με τα οποια μπαινει το κινητο στο internet μεσω GPRS/3G θα εχω κανονικα GSM δικτυο ΄΄η οχι ? Και αυτο γινεται να αφαιρεθει απ την VODAFONE ? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι γεια σας. Εχω αν κινητο NOKIA 5800 με συνδεση (συμβολαιο) Vodafone. Εκανα την βλακεια και κατεβασα καποια προγραμματα και αφου τα εγκατεστησα, δεν προσεξα οτι ηταν ενεργοποιημενο το GPRS/3G και στον λογαριασμο μου ηλθε ο κουκος αηδονι. Αφου το πηρα ειδηση απενεργοποιησα το GPRS/3G αλλα θελω να ρωτησω το εξης. Αν αφαιρεσω απ τις ρυθμισεις τα wap, wep και κατι αλλα με τα οποια μπαινει το κινητο στο internet μεσω GPRS/3G θα εχω κανονικα GSM δικτυο ΄΄η οχι ? Και αυτο γινεται να αφαιρεθει απ την VODAFONE ? Ευχαριστω.

 

Οχι φιλε δεν εχει σχεση η χρεωση με το αν συνδεεσαι στο ιντερνετ με 3g ή 2g.Αυτο παιζει ρολο μονο στην ταχυτητα που θα εχεις,με 3g δηλαδη σερφαρεις πολυ γρηγοροτερα απο οτι με 2g.Τωρα αν σβησεις τα wap κτλ. που ανεφερες αυτο που θα καταφερεις ειναι να μην ξαναχρεωθεις στο μελλον απο χρηση ιντερνετ καθως δεν θα υπαρχουν σημεια προσβασης που απαιτουνται για την συνδεση αφου θα τα εχεις διαγραψει.Στο δικτυο gsm για να πας δεν σχετιζεται με το wap αλλα με τις ρυθμισεις δικτυου που εσυ επιλεγεις.Μπορεις να το ρυθμισεις να ειναι παντα σε 2g δικτυο ή παντα σε 3g δικτυο ή ακομη και σε διπλη λειτουργεια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να κανω μια ερωτηση υπαρχει τροπος να βλεπουμε βιντεα απο το youtube χρησιμοποιωντας το κινητο νοκια 6500 slide εαν ναι τι ρυθμισεις streaming χρειαζεται να βαλω και που μπορω να τις βρω . με ρυθμισεις streaming της vodafone δεν γινεται να μπω υπαρχει αλλος τροπος . καθε βοηθεια εκπροσεδεκτη ευχαριστω εκ τον προτερων .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...