Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι χρειάζονται το tethering,ας κατεβάσουν το PdaNet απο cydia για να συνεχίσουν χωρίς να διπλοπληρώνουν τον τσαμπουκά της vodafone,το τέσταρα και δουλέυει κανονικά χωρίς να προσθέτει KB στον νέο μετρητή "tethering data"

 

Όσο για την συμπεριφορά της vodafone προς τους συνδρομητές της δεν έχω λόγια,και σε ερώτηση μου γιατί δεν ειδοποιηθήκαμε,εισέπραξα το μνημειώδες "είναι δύσκολο να ενημερώσουμε άμεσα όλους τους ενδιαφερόμενους συνδρομητές μας",ναι ρε ένα mass sms είναι μεγάλος κόπος,τραμπουκισμός και αλητεία...

Link to comment
Share on other sites

Kαι όταν τους λες ότι στην Cosmote το δίνουν δωρεάν σου λένε ''δεν νομίζω'' , ''είσαι σίγουρος?''

 

Στείλτε όλοι mail για παράπονα..

Bέβαια αν ετοιμάζεται να κάνει το ίδιο και η cosmote (πολύ πιθανό) , τότε δεν την γλιτώνουμε με τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι ισχύει μόνο για προγράμματα iphone;

 

Υπάρχει και σε άλλες συσκευές το tethering??

 

Ρε παιδιά ψάξτε κι εσείς τα συμβόλαιά σας.. Προσπαθώ να βρω κάτι σχετικό με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι ισχύει μόνο για προγράμματα iphone;

 

Δεν εχει να κανει με προγραμμα και συσκευη. Απλα αλλαξε τα settings στα iphone που κανουν update και οταν το συνδεουν με υπολογιστη, τους συνδεει με το apn της vmb on demand που ζητα πληρωμη, οπως ακριβως τα H1 και M1.

 

Αν κανεις reset στο iphone ή βαλεις την καρτα σε αλλο κινητο η modem, συνδεεσαι κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με προγραμμα και συσκευη. Απλα αλλαξε τα settings στα iphone που κανουν update και οταν το συνδεουν με υπολογιστη, τους συνδεει με το apn της vmb on demand που ζητα πληρωμη, οπως ακριβως τα H1 και M1.

 

Αν κανεις reset στο iphone ή βαλεις την καρτα σε αλλο κινητο η modem, συνδεεσαι κανονικα.

 

Όχι για πολύ ακόμα.. Σε λίγο θα επηρρεαστούν όλοι

 

edit: Πήρα ξανά σήμερα στο 13830 και μετά από μισή ώρα με ομιλία με διάφορους από πολλά τμήματα (τους είπα κι όλας να μου πουν πώς μπορώ να κάνω φορητότητα και με ρώτησαν τον λόγο , άσχετα του ότι δεν θα κάνω) θα επικοινωνήσουν μαζί μου αυτοί μέσα σε 2 ώρες από τώρα ή αύριο το πρωί για να το συζητήσουμε.. ελπίζω πραγματικά να βγάλω άκρη και να γίνει κάτι.. Όσοι πάντως χρησιμοποιήτε την υπηρεσία, μην μένετε με σταυρωμένα χέρια. Και τονίστε τους ότι η Cosmote το δίνει δωρεάν..

Και ότι δεν έχουμε υπογράψει στο συμβόλαιό μας κανέναν περιορισμό σχετικά με τα πακέτα data και το πώς θα τα χρησιμοποιούμε !!

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Όχι για πολύ ακόμα.. Σε λίγο θα επηρρεαστούν όλοι

 

edit: Πήρα ξανά σήμερα στο 13830 και μετά από μισή ώρα με ομιλία με διάφορους από πολλά τμήματα (τους είπα κι όλας να μου πουν πώς μπορώ να κάνω φορητότητα και με ρώτησαν τον λόγο , άσχετα του ότι δεν θα κάνω) θα επικοινωνήσουν μαζί μου αυτοί μέσα σε 2 ώρες από τώρα ή αύριο το πρωί για να το συζητήσουμε.. ελπίζω πραγματικά να βγάλω άκρη και να γίνει κάτι.. Όσοι πάντως χρησιμοποιήτε την υπηρεσία, μην μένετε με σταυρωμένα χέρια. Και τονίστε τους ότι η Cosmote το δίνει δωρεάν..

Και ότι δεν έχουμε υπογράψει στο συμβόλαιό μας κανέναν περιορισμό σχετικά με τα πακέτα data και το πώς θα τα χρησιμοποιούμε !!

 

δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν βάλεις το κινητό να συνδέεται μέσω Internet.Vodafone.gr όσο και να κτυπιεται η Vodafone θα τρως από τα δωρεάν mb και δεν θα μπαίνεις σε χρεωσιμο apn.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα ένα καινούριο νήμα για να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε το παράπονό μας καλύτερα...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=268544

 

update (το οποίο και κλείδωσαν.. )

 

Όπως σου απάντησα και στο πμ που μου έστειλες (παρόλο που δεν το κλείδωσα εγώ προφανώς , αλλά κάποιος moderator) , το θέμα αυτό το συζητάμε ήδη σε 2 topics... Σε αυτό εδώ , αλλά και ξεχωριστά εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=268419 ..

 

Καλό είναι να μην ανοιχτεί και τρίτο, γιατί δεν θα ξέρουμε πού να ποστάρουμε .. (ήδη εγώ δυσκολεύομαι)

 

 

δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν βάλεις το κινητό να συνδέεται μέσω Internet.Vodafone.gr όσο και να κτυπιεται η Vodafone θα τρως από τα δωρεάν mb και δεν θα μπαίνεις σε χρεωσιμο apn.

 

 

 

Ελπίζω να έχεις δίκιο.. αν και εμένα πιο πολύ με νοιάζει η πράξη της και η νέα της πολιτική πάνω στο θέμα.. Θα πρέπει να διαμαρτυρηθούμε πιστεύω όλοι.. Δεν μπορεί στη μέση του συμβολαίου χωρίς να έχουμε υπογράψει περιορισμό για το πώς θα χρησιμοποιούμε τα mb που πληρώνουμε στο mobile internet να το κάνει αυτό.. Και από τη στιγμή που η ανταγωνίστριά της το δίνει δωρεάν..

Εγώ πάντως περιμένω αύριο το πρωί να με πάρουν τηλέφωνο από ανώτερο στέλεχος σχετικά με το θέμα όπως μου είπαν σήμερα.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν βάλεις το κινητό να συνδέεται μέσω Internet.Vodafone.gr όσο και να κτυπιεται η Vodafone θα τρως από τα δωρεάν mb και δεν θα μπαίνεις σε χρεωσιμο apn.

 

δηλαδη εκει που λεει webonly.vodafone.gr εννοεις απο το network?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εκει που λεει webonly.vodafone.gr εννοεις απο το network?

 

Στο iphone δεν γινεται. Εκει καθοριζεται απο την Vodafone-Apple.

 

Αν βαλεις την καρτα sim σε αλλο κινητο η σε modem, θα συνδεεσαι με τα δωρεαν mb σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί στη μέση του συμβολαίου χωρίς να έχουμε υπογράψει περιορισμό για το πώς θα χρησιμοποιούμε τα mb που πληρώνουμε στο mobile internet να το κάνει αυτό.. Και από τη στιγμή που η ανταγωνίστριά της το δίνει δωρεάν..

 

Επίσης, πουθενά δεν υπέγραψες ότι θα τα χρησιμοποιείς απ'το i-phone σου με tethering. Γιατι καθιστά υπολογη την εταιρία μια τέτοια απόφαση λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πουθενά δεν υπέγραψες ότι θα τα χρησιμοποιείς απ'το i-phone σου με tethering. Γιατι καθιστά υπολογη την εταιρία μια τέτοια απόφαση λοιπόν;

 

Αν έκανε χρήση του ίδιου APN δεν θα πρέπει να τον χρεώσει. Αν έκανε χρήση διαφορετικού APN όφειλε η vodafone να τον ενημερώσει ή στην τελική να μην του ενεργοποιήσει το διαφορετικό APN.

 

Άποψη μου είναι ότι το φταίξιμο είναι της εξολοκλήρου στην vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα apn δε χρεώνει. Μπορεί όποιος θέλει να βάλει την κάρτα σε άλλη συσκευή και να χρησιμοποιεί το internet.vodafone.gr ως apn για να χρησιμοποιήσει το κινητό του ως modem. Στο i-phone απαγορεύεται το tethering μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα apn δε χρεώνει. Μπορεί όποιος θέλει να βάλει την κάρτα σε άλλη συσκευή και να χρησιμοποιεί το internet.vodafone.gr ως apn για να χρησιμοποιήσει το κινητό του ως modem. Στο i-phone απαγορεύεται το tethering μόνο.

 

Για να το έκανε χρήση όμως από κάπου πήρε μία έγκριση. Αυτός που έδωσε την έγκριση όφειλε να του πει ότι θα έχει έξτρα χρέωση. Αυτό λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχετε καταλαβει τι εχει παιχθει.

 

Το iphone ρυθμιστικε ετσι ωστε οταν το συνδεεις στον υπολογιστη, να σε συνδεει με ξεχωριστω apn. Ετσι οταν πας να ανοιξεις οποιαδηποτε σελιδα, σε πηγαινει στη σελιδα της vodafone οπου σου ζητα να αγορασεις session (οπως ακριβως σε πολλα hot spots).

Αν δεν βαλεις πιστωτικη/αριθμο κινητου για να παρεις κωδικο, δεν χρεωνεσαι και δεν μπαινεις.

 

Αν αντι για αυτη τη σελιδα μπαινεις κατευθειαν στο internet, τοτε το iphone δεν εχει τις νεες ρυθμισεις, οποτε οτι κινηση κανεις, την παιρνεις απο τα δωρεαν mb.

Link to comment
Share on other sites

Kotsianis 7 είσαι τελείως άκυρος..

Εγώ υπόγραψα ένα συμβόλαιο και πήρα και τη συσκευή .. Πώς ξαφνικά μπαίνει μια χρέωση σε μια υπηρεσία που εγώ ήξερα για δωρεάν?? Θα πρεπε να λήξει πρώτα το συμβόλαιό μου και μετά.. Δεν είναι έτσι τα πράγματα.. Και το πρόγραμμα mobile internet το ενεργοποιησα από την αρχή του συμβολαίου και πήρα έξτρα επιδότηση για αυτό σαν επιδότηση υπηρεσιών.. Οπότε δεν θα πρεπε να το ξέρω? Γιατί να είμαι αναγκασμένος για 12 μήνες να το έχω ενεργοποιημένο το mobile internet όταν ξαφνικά κόβεται αυτό που ήξερα εγώ από την αρχή ότι ήταν δωρεάν?

Και όπως λένε από πάνω, όταν το συνδέεις, συνδέεται με διαφορετικό apn.. .όχι το ίδιο..

Σαν εταιρία εγώ υπέρ της vodafone είμαι γενικά σε σχέση με τις άλλες, αλλά τα άσχημα πρέπει να τα λέμε και να διεκδικούμε αυτά που πρέπει, και όχι να σκύβουμε το κεφάλι και να μας κάνουν ό,τι θέλουν.. Περιμένω αύριο να δω τι θα μου πούνε όταν θα με πάρουν τηλέφωνο.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Ακύρωσαν ένα μεγάλο προσόν του iPhone :-(

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Το tethering γινεται και απο άλλα κινητα εκτός του iphone σωστα?

Μονο στο iphone κοψανε την λειτουργία? Αν είναι έτσι δεν είναι αδικο για αυτους που έχουν iphone? Δλδ το κοψανε σε όσους έχουν προγραμματα iphone lite κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Kotsianis 7 είσαι τελείως άκυρος..

Εγώ υπόγραψα ένα συμβόλαιο και πήρα και τη συσκευή .. Πώς ξαφνικά μπαίνει μια χρέωση σε μια υπηρεσία που εγώ ήξερα για δωρεάν?? Θα πρεπε να λήξει πρώτα το συμβόλαιό μου και μετά.. Δεν είναι έτσι τα πράγματα.. Και το πρόγραμμα mobile internet το ενεργοποιησα από την αρχή του συμβολαίου και πήρα έξτρα επιδότηση για αυτό σαν επιδότηση υπηρεσιών.. Οπότε δεν θα πρεπε να το ξέρω? Γιατί να είμαι αναγκασμένος για 12 μήνες να το έχω ενεργοποιημένο το mobile internet όταν ξαφνικά κόβεται αυτό που ήξερα εγώ από την αρχή ότι ήταν δωρεάν?

Και όπως λένε από πάνω, όταν το συνδέεις, συνδέεται με διαφορετικό apn.. .όχι το ίδιο..

Σαν εταιρία εγώ υπέρ της vodafone είμαι γενικά σε σχέση με τις άλλες, αλλά τα άσχημα πρέπει να τα λέμε και να διεκδικούμε αυτά που πρέπει, και όχι να σκύβουμε το κεφάλι και να μας κάνουν ό,τι θέλουν.. Περιμένω αύριο να δω τι θα μου πούνε όταν θα με πάρουν τηλέφωνο.

Τα προγράμματα mobile internet είναι για χρήση από το κινητό & σίγουρα όχι για χρήση του κινητού ως μόντεμ για σύνδεση με τον υπολογιστή.Αν θες χρήση με υπολογιστή,υπάρχουν προγράμματα VMB!Και ας προσέχουμε όσο μπορούμε τις εκφράσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Kotsianis 7 χανεις εντελως το νοημα πιστευω και εγω. Το τι χρηση θα κανω τα δεδομενα που πληρωνω δε θα μου το καθορισει η vodafone. Συνολικα με tethering κατεβαζα κατω απο 400mb το μηνα. Εαν τωρα το κοψουν οριστικα θα τους πατησω κατω και θα κατεβαζω απο το κινητο και τα 3 γιγα που δικαιουμαι. Οταν φυσικα ληξη αλλαγη για κοσμοτε. Εαν το κρατησει δηλαδη δωρεαν. Εαν οχι παω για καρτα και να δουμε αν θα τους "λειψουνε" τα 120 ευρω που πληρωνω το μηνα συμβολαιο..
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα mobile internet είναι για χρήση από το κινητό & σίγουρα όχι για χρήση του κινητού ως μόντεμ για σύνδεση με τον υπολογιστή.Αν θες χρήση με υπολογιστή,υπάρχουν προγράμματα VMB!Και ας προσέχουμε όσο μπορούμε τις εκφράσεις μας.

 

Μα μέσα από το κινητό καταναλώνω τα πακέτα.. Τι σημασία έχει αν εγώ θέλω να το συνδέσω με τoν υπολογιστή?? Κάποια παιδιά πληρώνουν 20 ευρώ το μήνα για ''απεριόριστο'' internet που είναι δύσκολο να καταναλωθούν μέσα από το κινητό όλα...

 

ΥΓ.: Ποιες εκφράσεις θες να προσέξω? Σε πείραξε που είπα ότι είσαι άκυρος? :p

Link to comment
Share on other sites

Nα γράψω κι εδώ όπως έγραψα και στο άλλο topic ότι πρέπει να το κυνηγήσετε..

Εγώ που το κυνήγησα και τους απείλησα με φορητότητα μου έδωσαν και δωρεάν tethering και 30% έκπτωση στο μηνιαίο πάγιό μου

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφορά μόνο τις iphone συσκευές; Δηλαδή αν βάλω την ίδια sim που έχω στο iphone (και δεν έχω ακόμα αλλάξει το apn) σε άλλη συσκευή θα μπορώ να έχω internet στο laptop; (δεν εννοώ μόνο τις επόμενες μέρες, εννοώ αν γενικά η αλλαγή πολιτικής της vodafone στο θέμα θα αφορά αποκλειστικά και μόνο το iphone)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...