Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είμαι συνδρομητής με συμβόλαιο και είχα ενεργοποιήσει εδώ και ένα χρόνο την υπηρεσία Surf & Email 250 η οποία είχε προσφορά για ένα χρόνο μέχρι 1 Gb αν θυμάμαι καλά.... με κόστος 10,92 ευρώ + ΦΠΑ το μήνα. τώρα που παύει να ισχύει η προσφορά γιατί λήγει 26-3-10 .....πόσο δωρεάν όγκο δεδομένων έχω με αυτό το παλιό πρόγραμμα 250 MB η 500 ΜΒ και θα προτείνατε να περάσω σε μιά άλλη υπηρεσία......μεχρι 500 mb το μήνα χρησιμοποιώ περίπου....?:mad:
Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

είμαι συνδρομητής με συμβόλαιο και είχα ενεργοποιήσει εδώ και ένα χρόνο την υπηρεσία Surf & Email 250 η οποία είχε προσφορά για ένα χρόνο μέχρι 1 Gb αν θυμάμαι καλά.... με κόστος 10,92 ευρώ + ΦΠΑ το μήνα. τώρα που παύει να ισχύει η προσφορά γιατί λήγει 26-3-10 .....πόσο δωρεάν όγκο δεδομένων έχω με αυτό το παλιό πρόγραμμα 250 MB η 500 ΜΒ και θα προτείνατε να περάσω σε μιά άλλη υπηρεσία......μεχρι 500 mb το μήνα χρησιμοποιώ περίπου....?:mad:

 

Μπορείς να βάλεις το mobile internet medium (300 mb με 10 ευρώ) ή το mobile internet large (750mb με 15 ευρώ)

 

To surf & e-mail έχω την εντύπωση ότι είναι μόνο για συνδρομητές καρτοκινητής και είναι μέχρι 30mb.. Εκτός κι αν καταργήθηκε πρόσφατα δεν ξέρω.. Για συμβόλαιο έχω την εντύπωση ότι ισχύουν μόνο τα προγράμματα mobile internet.

Link to comment
Share on other sites

To surf and email είναι τόσο για καρτοκινητά όσο και για συμβόλαια. Απλά στα καρτοκινητά έδιναν μόνο το μικρό πακέτο με τα 40 ή 50ΜΒ.

Αν είναι να πάει κάποιος στο 750MB δίνει 5 ευρώ παραπάνω και πάει στο "απεριόριστο" δηλ. 3GB το μήνα. Μπορεί να δει και τα συμβόλαια απεριόριστα με internet τα οποία είναι απεριόριστα στα οποία προστίθεται το internet...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Που να απευθυνθώ ρε παίδες για ρωτήσω για ρυθμίσεις ίντερνετ για το N900;Στο τηλέφωνο που παίρνω μου λένε πως είναι καινούργια συσκυή και δεν υπάρχουν ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Που να απευθυνθώ ρε παίδες για ρωτήσω για ρυθμίσεις ίντερνετ για το N900;Στο τηλέφωνο που παίρνω μου λένε πως είναι καινούργια συσκυή και δεν υπάρχουν ακόμα

 

Aν βάλεις apn webonly.vodafone.gr ή internet.vodafone.gr , user, pass δεν δουλεύει μόνο με αυτό? Θέλει και άλλες ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία εγώ έχω το Nokia 5800 και δεν μπορώ να βρώ πουθενά τι ρυθμίσεις να βάλω...

*Σημείωση: Μέσω 3G θέλω να μπαίνω στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία εγώ έχω το Nokia 5800 και δεν μπορώ να βρώ πουθενά τι ρυθμίσεις να βάλω...

*Σημείωση: Μέσω 3G θέλω να μπαίνω στο ιντερνετ.

 

Αpn έβαλες αυτά που είπα παραπάνω kαι user: user , και pass: pass ??

 

 

Δεν φτάνουν μόνο αυτά? (καλύτερα δοκίμασε να βάλεις apn το internet.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,

εχω να κανω μια σημαντικη ερωτηση σχετικα με το προαναφερθεν προγραμμα της vodafone. Τα 100mb που προσφερονται συμπεριλαμβανονται και τα mb των τραγουδιων που κατεβαζεις απο το vodafone music;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Που να απευθυνθώ ρε παίδες για ρωτήσω για ρυθμίσεις ίντερνετ για το N900;Στο τηλέφωνο που παίρνω μου λένε πως είναι καινούργια συσκυή και δεν υπάρχουν ακόμα

 

θυμαμαι παλιοτερα με το n95 ειχα το ιδιο προβλημα κ χρησιμοποιησα παρομοιες με προγενεστερο κινητο..

 

επειδη εχω κ γω το n900 δοκιμασα να κατεβασω ρυθμισεις απο το n97 μπας κ δουλεψουν, το προβλημα ομως ειναι το πινακακι αφου δωσεις τον αριθμο σου , εχει 80 ρυθμισεις :lol:

 

ποια επιλεγουμε ρε παιδια?

 

(παντα για Vodafone mobile internet)

Link to comment
Share on other sites

To internet.vodafone.gr μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους τους πελάτες, είτε έχουν data plan είτε όχι (αν έχουν προφανώς η χρήση αφαιρείται από αυτό).

Το webonly.vodafone.gr χρησιμοποιείται μόνο από πελάτες που έχουν data plan, χωρίς data plan δεν μπορείς να έχεις καν πρόσβαση. Το φτιάξανε για το iPhone ώστε οι πελάτες που χρησιμοποιούν την εν λόγω συσκευή και δεν έχουν data plan να αποφύγουν αυξημένες χρεώσεις στο λογαριασμό τους από "πρωτοβουλίες" της συσκευής... Δεν ξέρω αν έχει και κάποια άλλη ποιοτική διαφορά.

 

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα, το internet δουλεύει κανονικά.

 

εγώ που ενεργοποίησα σήμερα το mobile internet small (πάγιο με τα 5 ευρώ) ποιες ρυθμίσεις βάζω; (δεν θέλω να κάνω update carrier settings στο iPhone, γι' αυτό)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

εγώ που ενεργοποίησα σήμερα το mobile internet small (πάγιο με τα 5 ευρώ) ποιες ρυθμίσεις βάζω; (δεν θέλω να κάνω update carrier settings στο iPhone, γι' αυτό)

 

webonly.vodafone.gr

 

Και εγώ που το χα ενεργοποιήσει από την πρώτη στιγμή το mobile internet small , το webonly έχω που ισχύει για όλους τους συνδρομητές με πρόγραμμα data

Link to comment
Share on other sites

webonly.vodafone.gr

 

Και εγώ που το χα ενεργοποιήσει από την πρώτη στιγμή το mobile internet small , το webonly έχω που ισχύει για όλους τους συνδρομητές με πρόγραμμα data

 

Ναι αυτό είναι τελικά περασμένο και μέσα στη συσκευή .. το θέμα είναι .. ότι δεν λειτουργεί στο 3G .. βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει ρυθμίσεις internet .. με reset network settings θα δουλέψει;

ή τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών; (αυτή η λύση πάντα με τρομάζει με τα τζιμάνια που υπάρχουν!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι τελικά περασμένο και μέσα στη συσκευή .. το θέμα είναι .. ότι δεν λειτουργεί στο 3G .. βγάζει μήνυμα ότι δεν έχει ρυθμίσεις internet .. με reset network settings θα δουλέψει;

ή τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών; (αυτή η λύση πάντα με τρομάζει με τα τζιμάνια που υπάρχουν!)

 

Έχεις βάλει για user: user και pass: pass ?

Δοκίμασε να κάνεις και ένα reset μόνο στις network settings (πρόσεχε μόνο εκεί όμως.. μην μπερδευτείς και κάνεις τίποτα άλλο) και ξαναδοκίμασε..

Αλλιώς πάρε ναι το 13830 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.. Γιατί σε τρομάζει? Είναι πολύ εξυπηρετικοί και χωρίς αναμονή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Πριν λίγες μέρες άλλαξα την σύνδεση μου σε CU σε ενα Nokia 6300! Το πρόβλημα είναι ότι οτι ρυθμίσεις για Internet vf live mms κλπ έχω δοκιμάσει απο το site της voda δεν λειτουργούν! Το περίεργο είναι οτι με την σύνδεση λειτουργούσε κανονικά το ίντερνετ!Καμιά ιδέα να λύσω το πρόβλημα; Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Πριν λίγες μέρες άλλαξα την σύνδεση μου σε CU σε ενα Nokia 6300! Το πρόβλημα είναι ότι οτι ρυθμίσεις για Internet vf live mms κλπ έχω δοκιμάσει απο το site της voda δεν λειτουργούν! Το περίεργο είναι οτι με την σύνδεση λειτουργούσε κανονικά το ίντερνετ!Καμιά ιδέα να λύσω το πρόβλημα; Ευχαριστώ!!

αν μπορεις να πας στα προφιλ συνδεσης, οπου λεει wap ή web θα βαλεις wapkarta και webkarta.

για το webkarta ισως χρειαζεται καποια ενεργοποιηση πρωτα.

Παιδια,

εχω να κανω μια σημαντικη ερωτηση σχετικα με το προαναφερθεν προγραμμα της vodafone. Τα 100mb που προσφερονται συμπεριλαμβανονται και τα mb των τραγουδιων που κατεβαζεις απο το vodafone music;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

οχι, ειναι εκτος των τραγουδιων, για ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να πας στα προφιλ συνδεσης, οπου λεει wap ή web θα βαλεις wapkarta και webkarta.

για το webkarta ισως χρειαζεται καποια ενεργοποιηση πρωτα.

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Στο μενού της voda δεν υπάρχουν τέτοιες ρυθμίσεις! :(

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται κάποιες εργασίες και έχει διακοπεί η σύνδεση GPRS/3G σε κάποιες περιοχές της Αττικής..
Link to comment
Share on other sites

Τεραστια αλητεια της vodafone ελλαδος στο iphone παιδες. Εκοψε το tethering και πλεον το χρεωνει!!

Πληρωνουμε δεδομενα για ιντερνετ με το τσουβαλι και μας λενε πως αν θελετε να τα χρησιμοποιειται και στον υπολογιστη σας τοτε να μου τα ξαναπληρωσετε!

 

Ειναι ή δεν ειναι μονομερης παραβιαση του συμβολαιου? Εγω θα τα διακοψω και τα 2 συμβολαια που εχω στην παραπανω εταιρια. Εχω εξοργιστει. Πρωτα μας ανεβαζουν την ελαχιστη χρεωση σε 45 δευτερολεπτα ενω στις καρτες ειναι ειτε 30 ειτε απο το πρωτο δευτερολεπτο και τωρα αυτο.

 

Ντροπη. Εδω δεν ειναι αμερικη και εμεις δεν ειμαστε αμερικανακια να ξαναπληρωνουμε 2 φορες υπηρεσιες. Πηρα τηλεφωνο και μου λενε μα τα δεδομενα ειναι μεσω iphone τα δωρεαν, δεν παραβιαζουμε καμμια συμβαση απλα σας παρεχαμε μια υπηρεσια δωρεαν ενω τωρα χρεωνεται!! Γιατι οταν βλεπω σελιδες στον υπολογιστη μεσω iphone δεν ειναι παλι τα δεδομενα???

 

Αυτα απο εμενα. Μακρυα και πειτε το σε οσους ξερετε. Δεν ειμαστε προβατα...

 

ΥΓ. Ειναι πολυ σημαντικο θεμα πιστευω και πρεπει η ειδηση να μπει στην πρωτη σελιδα. Εαν εχει ηδη αναφερθει λυπαμαι μιας και στην αναζητηση που εκανα δεν βρηκα κατι σχετικο

Link to comment
Share on other sites

Στα συμβολαια ειναι <<πηδηξετα>> η vodafone, μη το ψαχνεις, εχει καει πολυς κοσμος.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Αααααα μάλιστα! Γι'αυτό λοιπόν μου εμφανίζει ένα update στα carrier settings....

Δηλαδή εγώ που δεν έχω κάνει αυτό το update γιατί δεν ήμουν σίγουρη τι καπνό φουμάρει και συνεχίζω και μπαίνω κανονικά, χρεώνομαι πλέον;;;;;;;

Η Vodafone έχει ξεφύγει τελείως... Ώρα να φεύγω από το Unlimited και να πηγαίνω στα παλιά προγράμματα... Αυτή θα χάσει :mad:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι αναγνωρίζει και χρεώνει το tethering?Επειδή και γω πακέτο Surf and talk έχω( το πρόγραμμα i-phone δηλαδή) και δε με χρεώνει, ούτε όταν το χρησιμοποιώ με i-phone ούτε και με άλλες συσκευές.

 

Έχε όμως υπόψη σου πως ο δωρεάν όγκος δεδομένων ισχύει για χρήση μέσω κινητού. Θα μου πεις, και στην περίπτωση του tethering πάλι μέσω κινητού χρησιμοποιείς τα δεδομένα, και θα έχεις δίκιο να το πεις αυτό.

 

Όμως δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό. Αν απαγορεύουν το tethering απλά πρέπει να το υπομείνεις ή να αλλάξεις εταιρία( ρισκάροντας βέβαια στη νέα εταιρία να αρχίσουν να χρεώνουν το tethering) :(

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια λένε και στο iphonehellas.gr οπότε μάλλον ισχύει...

Βλακεία πάντως..

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι αναγνωρίζει και χρεώνει το tethering?Επειδή και γω πακέτο Surf and talk έχω( το πρόγραμμα i-phone δηλαδή) και δε με χρεώνει, ούτε όταν το χρησιμοποιώ με i-phone ούτε και με άλλες συσκευές.

 

Έχε όμως υπόψη σου πως ο δωρεάν όγκος δεδομένων ισχύει για χρήση μέσω κινητού. Θα μου πεις, και στην περίπτωση του tethering πάλι μέσω κινητού χρησιμοποιείς τα δεδομένα, και θα έχεις δίκιο να το πεις αυτό.

 

Όμως δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό. Αν απαγορεύουν το tethering απλά πρέπει να το υπομείνεις ή να αλλάξεις εταιρία( ρισκάροντας βέβαια στη νέα εταιρία να αρχίσουν να χρεώνουν το tethering) :(

 

 

πηρα τηλεφωνο και ρωτησα στο 13830. Αυτο που δεν ξερω ειναι τι γινεται εαν καποιος δεν κανει την αναβαθμιση του itunes για vodafone. ειδα οτι μπαινει κανονικα αλλα δε γνωριζω εαν οφειλεται στο οτι θα κλειδωθει αυριο μεθαυριο ή στο οτι χρεωνεται κανονικα πλεον. Συγκεκριμενα στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι ειναι με χρονοχρεωση πλεον!!!

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή σε αυτούς που το έκαναν πραγματικά...

Στείλτε όλοι παράπονα από την σελίδα της Vodafone Είναι έλεος.. Δηλαδή να πληρώνουμε και με πακέτα το ιντερνετ και τώρα και άλλα πακέτα για το tethering?? Μου είπαν κάποια πακέτα του tethering,.. ενδεικτικά είναι 10 ευρώ η μέρα. 4 ευρώ οι 2 ώρες (περίπου) κάτι τέτοιο..

Όταν τους είπα αν τα έχουν δωρεάν οι άλλες εταιρίες μου λέει δεν νομίζω.. Λογικά όλοι τα χρεώνουνε.. Στείλτε όσοι μπορείτε από το site της vodafone για παράπονα.

Είναι τελείως ανούσιο.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1729

 

Πάντως εγώ πιστεύω ότι σύντομα θα το υιοθετήσει και η cosmote αυτό.. Πάντα συννενοούνται μεταξύ τους.

Ίσως το κάνουνε για να προωθήσουν το mobile broandband , ίσως και για το ipad που λέτε κάποιοι.. ποιος ξέρει..

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλουσα καποιον απο τους διαχειριστες του myphone να το βαλει στην κεντρικη σελιδα σα σημαντικη ειδηδη. Ειναι τεραστια ξεφτυλα της vodafone μιας και ειχε η ιδια την επιλογη να το χρεωσει η οχι. Δεν ειναι συνολικη πολιτικη. Σε καποιες χωρες η εκει vodafone το χρεωνει αλλα σε πολλες ΔΕΝ το χρεωνει. Αλητεια και νομιζω πρεπει να το μαθουν ολοι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...