Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλη μια ερωτηση απο ενα nooba στο mobile internet

 

Αν εχω κλειστο το 3G στο iphone μου, υπαρχει περιπτωση να εχω <διακινιση> δεδομενων? που να χρεωνεται στο data plan μου?

 

 

Ναι μεσω GPRS.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είχε σήμερα κάποιο πρόβλημα το ίντερνετ στην Καλαμάτα από αργά χτες το βράδυ μέχρι σήμερα στις 12-1 το μεσημέρι;

Δεν μπορούσα να μπω πουθενά, το iPhone έβγαζε συνέχεια πρόβλημα πιστοποίησης χρήστη και στα καπάκια οτι δεν υπάρχει πρόσβαση στο ίντερνετ σαν να μην είχα ενεργοποιήσει το ίντερνετ στη γραμμή...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν νομιζω να ζορίστηκε και πολύ η vodafone απο τη wind...

Γιατι το wind adsm της wind σε σχεση με την vodafone ειναι η μέρα με την νύχτα,αθλιο δικτυο της wind και πολύ φιλόδοξη για να δινει και ασυρματο υποτιθεται ιντερνετ(adsm:lol:)

 

Επειδη εχω δοκιμασει και τις 3 σε πολλες περιοχες, η vodafone ειναι μπροστα και απο τις 3.. Ακολουθει η cosmote που εχει και αυτη πολυ καλες επιδοσεις..

 

Ε καλά μη λέμε κι ό,τι θέλουμε! Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ αναγκαστικά mobile broadband όταν κατεβαίνω Ελλάδα, την Cosmote άφησέ την τελείως έξω από το παιχνίδι "ταχύτητα/ποιότητα 3G". Κι εμένα να μη με πιστεύεις, ρίξε μια ματιά στο αντίστοιχο νήμα της Cosmote και σύγκρινε τα παράπονα και τις μετρήσεις των χρηστών εκεί με τα αντίστοιχα νήματα της Vodafone και της Wind.

 

Όσο αφορά τη Vodafone vs. Wind, πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω τις καλές (όπως λένε) 3G ταχύτητες της Vodafone, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ. Στα δύο μέρη που κυρίως μένω (το ένα σχεδόν κέντρο Αθήνας, το άλλο λίγο έξω από την Αθήνα), η Vodafone δεν έχει καν 3G σήμα! Στα ίδια σημεία Wind και Cosmote μου δίνουν 3-4 3G γραμμές, οπότε αν αφήσουμε έξω την Cosmote, αναγκαστικά χρησιμοποιώ τη Wind, που μου δίνει ικανοποιητικότατες ταχύτητες 1-2Mbps εντός και εκτός Αθηνών.

 

Και γενικά όμως σε άλλα μέρη ανά την Ελλάδα που έχω πάει, η Cosmote βέβαια δείχνει σχεδόν παντού "3G" κάλυψη, η Wind στα περισσότερα και η Vodafone στα λιγότερα. Κι αν οι χάρτες του GSM World είναι ακριβείς και ενημερωμένοι (που θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι), η Wind έχει πολλαπλάσια 3G κάλυψη από τη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στα μέρη που κινείσαι τυχαίνει και δεν έχει κάλυψη 3g η Vf, γιατί συνολικά σε gsm και 3g κάλυψη την έχει αφήσει αρκετά πίσω η Vf. Διάβασε και στο θέμα της Wind :) Εκτός κι αν έχουν μοιράσει τις περιοχές μεταξύ τους :p

 

Υ.Γ.: Οι χάρτες στο gsmworld, τουλάχιστον της Vf, πρέπει να έχουν να ανανεωθούν απ'το 2006:p

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ πρόβλημα με το mobile internet στο iPhone 3Gs.. Πήρα στο 13830 και μου είπαν ότι γνωρίζουν το πρόβλημα και αυτό εντοπίζεται ΜΟΝΟ σε συσκευές iPhone.. Πώς γίνεται αυτό?? Πολύ κουφό..

Εγώ πληρώνω και πάγιο για το mobile internet (σε συμβόλαιο που είμαι).. Μπορώ να ζητήσω πίστωση φαντάζομαι?

Δεν ξέρω αν είναι για όλες τις περιοχές... Κανείς άλλος να μας πει?

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα δηλαδή; Χρέωσης ή συνδεσιμότητας; Αν είναι θέμα δικτύου, ίσως έχει να κάνει με το apn του i-phone μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα δηλαδή; Χρέωσης ή συνδεσιμότητας; Αν είναι θέμα δικτύου, ίσως έχει να κάνει με το apn του i-phone μόνο.

 

Όχι χρέωσης.. Δεν φορτώνουν οι σελίδες.. Έτσι ξαφνικά... Ενώ το απόγευμα έμπαινα μια χαρά κανονικά.. Εδώ και κάποιες ώρες δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα.. To apn που χρησιμοποιείται στο iPhone είναι το webonly.vodafone.gr

Δεν χρησιμοποιείται και σε άλλες συσκευές αυτό το apn?? Έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιείται και σε όλες τις συσκευές που υποστηρίζουν mobile internet..

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω μόνο στο i-phone χρησιμοποιείται αυτό το apn. Οι υπόλοιπες συσκευές χρησιμοποιούν το internet.vodafone.gr και οι data cards το internet σκέτο.
Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω μόνο στο i-phone χρησιμοποιείται αυτό το apn. Οι υπόλοιπες συσκευές χρησιμοποιούν το internet.vodafone.gr και οι data cards το internet σκέτο.

 

Είχα την εντύπωση πως το webonly.vodafone.gr είναι απλώς APN για τους συνδρομητές με πρόγραμμα data που έχουν ενεργοποιήσει.. ενώ οι υπόλοιποι έχουν το internet.vodafone.gr .. Αν μπορεί και κάποιος άλλος ας το ελέγξει ώστε να ζητήσουμε και πίστωση στο λογαριασμό μας..

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως το webonly.vodafone.gr είναι απλώς APN για τους συνδρομητές με πρόγραμμα data που έχουν ενεργοποιήσει.. ενώ οι υπόλοιποι έχουν το internet.vodafone.gr .. Αν μπορεί και κάποιος άλλος ας το ελέγξει ώστε να ζητήσουμε και πίστωση στο λογαριασμό μας..

 

To internet.vodafone.gr μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους τους πελάτες, είτε έχουν data plan είτε όχι (αν έχουν προφανώς η χρήση αφαιρείται από αυτό).

Το webonly.vodafone.gr χρησιμοποιείται μόνο από πελάτες που έχουν data plan, χωρίς data plan δεν μπορείς να έχεις καν πρόσβαση. Το φτιάξανε για το iPhone ώστε οι πελάτες που χρησιμοποιούν την εν λόγω συσκευή και δεν έχουν data plan να αποφύγουν αυξημένες χρεώσεις στο λογαριασμό τους από "πρωτοβουλίες" της συσκευής... Δεν ξέρω αν έχει και κάποια άλλη ποιοτική διαφορά.

 

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα, το internet δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ MMS ΣΕ ΚΙΝΕΖΙΚΟ IPHONE ΜΕ VODAFONE? http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/redface.gif

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM KAI ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΑΚΟΜΗ...

Edited by andreas2212
Link to comment
Share on other sites

Με πήρανε τηλέφωνο και μου είπαν ότι το πρόβλημα ήταν για συγκεκριμένες περιοχές και διορθώθηκε τώρα.. Πλέον μπορώ να μπω..
Link to comment
Share on other sites

Και στις Σερρες υπαρχει προβλημα με το 3G μεσα στην πολη πλεον δεν πιανεις σχεδον πουθενα 3G ενω στον υπολοιπο νομο ανατολικα τουλαχιστον οπου υπαρχουν πιο μικρες κεραιες στα χωραφια τα πραγματα ειναι μια χαρα..δεν ξερω ομως που οφειλετε αυτο το προβλημα τις τελευταιες 2-3βδομαδες
Link to comment
Share on other sites

Κάτι αρκετά σημαντικό:όταν θέλετε να δηλώσετε βλάβη/δυσλειτουργία δικτύου/υπηρεσίας,να καλείτε το 13840!Είναι το ειδικό νούμερο που κάθε εταιρία υποχρεούται να διαθέτει και η χρήση του είναι δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας σε κάτι σχετικό με το θέμα,

 

Έχω ένα πρόγραμμα mobile broadband που μου το έδωσε η vodafone σε ειδική προνομιακή τιμή με 14.99 ευρώ το μήνα για όγκο δεδομένων 5gb ανά μήνα (Κανονική κοστίζει 29.55 το μήνα).

 

Έκανα συμβόλαιο σε αυτό το πρόγραμμα αλλά επέλεξα να ΜΗΝ πάρω το 3g modem (ώστε να μην υπάρχει επιδότηση για να μπορώ να φύγω όποτε θέλω).

Το ερώτημα είναι το εξής:

 

1. Εγώ που είμαι μεν συνδρομητής vodafone με συμβόλαιο mobile broadband αλλά ΧΩΡΙΣ χρονική δέσμευση και ΧΩΡΙΣ επιδότηση συσκευής, θα πάρω επιδότηση όταν κλείσω 12 μήνες στο πρόγραμμα αυτό;

 

2. Την επιδότηση αυτή μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για ακόμα μεγαλύτερη έκπτωση παγίου ώστε να μου βγει τελικά περίπου 10 ευρώ το μήνα για 5 gigabyte όγκο?

 

3. Πόσο επιδότηση να αναμένω, όταν το μέσο μηνίαιο πάγιό μου στο mobile broadband είναι περίπου 17 ευρώ το μήνα;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

με τί συσκευή το χρησιμοποιείς?

 

έχει ενσωματωμένο 3g modem 7,2/2 ένα netbook που αγόρασα στην Αγγλία.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μια γρηγορη ερωτηση

 

στο (νεο) πακετακι με τα 150mb (10ευρω) η χρηση του mobile internet ειναι ελευθερη πλογηση οπουδηποτε, η την περιοριζει η vodafone για συγεκριμενα σαιτς μεσω καπoιου μενου στο κινητο?

 

εχω το n900 κ με ενδιαφερει

 

- πλοηγηση απο browser (μοζιλα κτλ.)

- 3d party apps. (im messenger κτλ.)

 

ευχαριστω παρα πολυ οποιονδηποτε μπει στο κοπο να μου απαντησει :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στα μέρη που κινείσαι τυχαίνει και δεν έχει κάλυψη 3g η Vf, γιατί συνολικά σε gsm και 3g κάλυψη την έχει αφήσει αρκετά πίσω η Vf. Διάβασε και στο θέμα της Wind :) Εκτός κι αν έχουν μοιράσει τις περιοχές μεταξύ τους :p

 

Να ήταν τίποτε περίεργες και απομακρυσμένες περιοχές να το καταλάβω. Το πατρικό μου είναι στα Πατήσια (Vodafone 3G μία γραμμή και σε ρίχνει σε 2G, οι άλλες δυο 3-4 γραμμές) και η γιαγιά στη Νέα Πέραμο (Vodafone καθόλου 3G, οι άλλες δύο 5 γραμμές). :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω επειδή πήρα το ΟΜΝΙΑ ΙΙ, είναι δύσκολο να ενεργοποιήσω κάποιο πρόγραμμα με ιντερνετ σε πάγιο της ΒΟΝΤΑΦΟν; >Επίσης το πρόγραμμα με τα 300 mb ειναι αρκετό για να σερφάρεις σε 2-3 site ανα ημέρα; Επίσης...πρέπει για να μπαίνω ιντερνετ να εχω το κινητό σε λειτουργία 3G και όχι απλά G?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω επειδή πήρα το ΟΜΝΙΑ ΙΙ, είναι δύσκολο να ενεργοποιήσω κάποιο πρόγραμμα με ιντερνετ σε πάγιο της ΒΟΝΤΑΦΟν; >Επίσης το πρόγραμμα με τα 300 mb ειναι αρκετό για να σερφάρεις σε 2-3 site ανα ημέρα; Επίσης...πρέπει για να μπαίνω ιντερνετ να εχω το κινητό σε λειτουργία 3G και όχι απλά G?

 

Yπεραρκετά είναι τα 300mb για τη χρήση που λες, μην ανησυχείς..

Δεν είναι απαραίτητο να μπαίνεις από 3G... και με απλό δίκτυο δεύτερης γενίας με GPRS μπορείς να μπεις, χωρίς να διαφέρει τίποτα.. απλώ το 3G είναι πολύ πιο γρήγορο.. Η χρέωση είναι με τον όγκο , οπότε δεν αλλάζει τίποτα στην χρέωση είτε μπεις με 3G είτε με GPRS..

Eίναι πολύ απλές οι ρυθμίσεις.. δες εδώ http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1998

 

Kαλύτερα βέβαια πάρε τηλέφωνο στο 13830 να ρωτήσεις αν είναι σίγουρα συμβατή η συσκευή σου με το mobile internet (αν και λογικά θα είναι) και να τους πεις να σου στείλουν τις ρυθμίσεις και να ενεργοποιήσεις το πακέτο που θες...

Θα σου πρότεινα να μην κάνεις τίποτα από μόνος σου γιατί μπορεί να μπερδευτείς και να περάσεις λάθος ρυθμίσεις για wap πχ κτλ κτλ.. Πάρε στο 13830 :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το πακετάκι του Surf & Email 30 (για τα καρτοκινητά) σε τι ταχύτητες προσφέρεται? Edited by pavlos77
Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργοποιησει το Ιντερνετ SURF&EMAIL των 30ΜΒ με τα 3,5 ευρω/μηνα σε CU.

απο ποιο σημειο προσβασης πρεπει να μπαινω; εχω το NOKIA E52.

τα διαθεσημα σημεια προσβασης ειναι

vodafone web

vodafone web prepay

vodafone MMS

vodafone MMS prepay

vodafone live

vodafone live prepay

vodafone web prepay

ISPGPRS

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργοποιησει το Ιντερνετ SURF&EMAIL των 30ΜΒ με τα 3,5 ευρω/μηνα σε CU.

απο ποιο σημειο προσβασης πρεπει να μπαινω; εχω το NOKIA E52.

τα διαθεσημα σημεια προσβασης ειναι

vodafone web

vodafone web prepay

vodafone MMS

vodafone MMS prepay

vodafone live

vodafone live prepay

vodafone web prepay

ISPGPRS

Vodafone web prepay.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...