Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Blackberry τα σπάει σε αυτό τον τομέα :):):)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ακόμα και με GPRS σύνδεση, στο iphone, είναι πολύ γρήγορο σε σχέση με άλλα κινητά που είχα (S.E., nokia)... Καλά για 3G δεν είχα ποτέ πρόβλημα όποτε υπήρχε, γιατί εδώ που μένω η μισή περιοχή καλύπτεται με 3G και η άλλη όχι..

Το apn σου πάντως είναι σωστό..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια προταση για προγραμμα 500MB ¨η 1GB ΤΙ προτεινετε?H χρηση θα ειναι για σερφαρισμα κυριως κ για download καμια app.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια προταση για προγραμμα 500MB ¨η 1GB ΤΙ προτεινετε?H χρηση θα ειναι για σερφαρισμα κυριως κ για download καμια app.

 

Πες μας λίγα περισσότερα.. Σερφάρισμα πόση ώρα περίπου και σε ποια sites κυρίως?? το youtube πχ τρώει πολύ.. Για apps, τι κινητο έχεις? Απο καποιο store ή άσχετα sites?

Link to comment
Share on other sites

Καλά το iPhone είναι τραγικό στο θέμα της δικτύωσης και του 3G. Ενώ έχει 3G κάλυψη πάει και συνδέεται κατά προτίμηση σε 2G σε περιοχές που άλλες συσκευές ήταν κολλημένες στο 3G... :(

 

Δεν συμφωνώ. Πέρα από την εξαιρετική του απόδοση σε ταχύτητες εγώ βλέπω πως αυτό που λες εξαρτάται από το δίκτυο και τη περιοχή. Παλιά σε Vodafone το έκανε συνέχεια (άσκοπη μετάβαση σε 2G) ενώ σε Cosmote όχι. Τώρα το κάνει εξαιρετικά σπάνια. Προφανώς μιλάμε για ρύθμιση του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Πέρα από την εξαιρετική του απόδοση σε ταχύτητες εγώ βλέπω πως αυτό που λες εξαρτάται από το δίκτυο και τη περιοχή. Παλιά σε Vodafone το έκανε συνέχεια (άσκοπη μετάβαση σε 2G) ενώ σε Cosmote όχι. Τώρα το κάνει εξαιρετικά σπάνια. Προφανώς μιλάμε για ρύθμιση του δικτύου.

Εαν δεν είχα πιο πριν το blackberry που στις ίδιες περιοχές να έμενε κολλημένο στο 3G και εγώ αυτό θα πίστευα αν και είναι κακή πρακτική από την vf μια τέτοια ρύθμιση στο δίκτυό της. Αλλά στις ίδιες περιοχές (και δεν αναφέρομαι σε 2-3) το iPhone βλέπει 3G και το αποφεύγει όπως ο διάολος το λιβάνι.. Και είναι σπαστικό όταν θες να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο και σε πετάει σε 2G.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν είχα πιο πριν το blackberry που στις ίδιες περιοχές να έμενε κολλημένο στο 3G και εγώ αυτό θα πίστευα αν και είναι κακή πρακτική από την vf μια τέτοια ρύθμιση στο δίκτυό της. Αλλά στις ίδιες περιοχές (και δεν αναφέρομαι σε 2-3) το iPhone βλέπει 3G και το αποφεύγει όπως ο διάολος το λιβάνι.. Και είναι σπαστικό όταν θες να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο και σε πετάει σε 2G.

όντως,τα blackberry είναι πολύ πιο σταθερά στη 3η γενιά σε σχέση με τα άλλα κινητά... Ειδικά στα data δε με πετάει ποτέ σχεδόν σε 2η γενιά!

Πολλές φορές εξαρτάται από τη συσκευή... Αλλά τον πρώτο λόγο τον έχει το δίκτυο!

Panagioths,έχεις δοκιμάσει tethering με blackberry; Φοβερές ταχύτητες:) Από τα καλύτερα HSDPA modem που έχω δει...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγα περισσότερα.. Σερφάρισμα πόση ώρα περίπου και σε ποια sites κυρίως?? το youtube πχ τρώει πολύ.. Για apps, τι κινητο έχεις? Απο καποιο store ή άσχετα sites?

 

Για μιση ωρα τη μερα σε ενημερωτικα site(εφημεριδες),κατεβασμα απο το apple store,facebook,e-mail.Τα προγραμματα πλοηγησης τρωνε πολλα MB??

Link to comment
Share on other sites

Για μιση ωρα τη μερα σε ενημερωτικα site(εφημεριδες),κατεβασμα απο το apple store,facebook,e-mail.Τα προγραμματα πλοηγησης τρωνε πολλα MB??

 

Γιατί δεν παίρνεις τον πρώτο μήνα δοκιμαστικά με 500mb, κι αν δεις ότι θες περισσότερα, πάρε 1gb. Ή αν θες και το αντίστροφο...

Link to comment
Share on other sites

Για μιση ωρα τη μερα σε ενημερωτικα site(εφημεριδες),κατεβασμα απο το apple store,facebook,e-mail.Τα προγραμματα πλοηγησης τρωνε πολλα MB??

 

Για ποιο πρόγραμμα πλοήγησης αναφέρεσαι; Τα περισσότερα δεν τρώνε ούτε ένα ΚΒ (δεν χρειάζονται σύνδεση στο διαδίκτυο)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν είχα πιο πριν το blackberry που στις ίδιες περιοχές να έμενε κολλημένο στο 3G και εγώ αυτό θα πίστευα αν και είναι κακή πρακτική από την vf μια τέτοια ρύθμιση στο δίκτυό της. Αλλά στις ίδιες περιοχές (και δεν αναφέρομαι σε 2-3) το iPhone βλέπει 3G και το αποφεύγει όπως ο διάολος το λιβάνι.. Και είναι σπαστικό όταν θες να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο και σε πετάει σε 2G.

 

To BlackBerry έχει έναν από τους καλύτερους 2G/3G δέκτες που έχω δει. Συγκρίνοντάς το με Nokia, Ericsson, HTC σε δύσκολα σημεία από πλευράς κάλυψης (υπόγεια, Μετρό, πλοία, απομακρυσμένες ακατοίκητες περιοχές κ.τ.λ.) όταν οι άλλες συσκευές δεν λάμβαναν καν σήμα το BlackBerry είχε έως και 2 γραμμές δίδοντας τη δυνατότητα να επικοινωνήσεις. Χρησιμοποιώντας το ως modem κλειδώνει στο 3G όταν τα άλλα κινητά ή mobile connect PCMCIA & USB σε “πετούν” συνέχεια στο 2G. Η πολύ καλή ευαισθησία στη λήψη σήματος είναι μια ευχάριστη έκπληξη και παρά τα όποια προβλήματα & ελλείψεις διαπιστώνουμε στην εν λόγω συσκευή οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι είναι σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των άλλων συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

To BlackBerry έχει έναν από τους καλύτερους 2G/3G δέκτες που έχω δει. Συγκρίνοντάς το με Nokia, Ericsson, HTC σε δύσκολα σημεία από πλευράς κάλυψης (υπόγεια, Μετρό, πλοία, απομακρυσμένες ακατοίκητες περιοχές κ.τ.λ.) όταν οι άλλες συσκευές δεν λάμβαναν καν σήμα το BlackBerry είχε έως και 2 γραμμές δίδοντας τη δυνατότητα να επικοινωνήσεις. Χρησιμοποιώντας το ως modem κλειδώνει στο 3G όταν τα άλλα κινητά ή mobile connect PCMCIA & USB σε “πετούν” συνέχεια στο 2G. Η πολύ καλή ευαισθησία στη λήψη σήματος είναι μια ευχάριστη έκπληξη και παρά τα όποια προβλήματα & ελλείψεις διαπιστώνουμε στην εν λόγω συσκευή οφείλουμε να αναγνωρίσουμε ότι είναι σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των άλλων συσκευών.

Συμφωνώ απόλυτα :D Επίσης έχει και επιλογή να το κλειδώσεις μόνιμα σε μόνο 3G.

Σήμερα το απόγευμα Καλλιθέα (πλατεία Κύπρου) με iPhone και VF 3G: πάνω από 50kb/sec δεν πήγαινε...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμες οι ρυθμίσεις MMS & Internet για το Satio?:worry:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το mobile Internet Small 40 mb η καταμετρηση του Ογκου γινεται καθε 1 του μηνα?Ασχετα ποτε ενεργοποιησες την υπηρεσια ο Ογκος μετραει καθε αρχη του μηνα??
Link to comment
Share on other sites

Εχω το mobile Internet Small 40 mb η καταμετρηση του Ογκου γινεται καθε 1 του μηνα?Ασχετα ποτε ενεργοποιησες την υπηρεσια ο Ογκος μετραει καθε αρχη του μηνα??

 

Kι εγώ αυτό έχω... Ναι έτσι είναι.. 1η μέχρι τέλος του μήνα γίνεται η ανανέωση του όγκου..

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αύριο αλλάζει το δίκτυό μου από κοσμοτέ σε Βόνταφον (μέσω φορητότητας ).

Έχω το iphone 3g. Πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις όταν βάλω την καινούρια σιμ;

Έχω το unlimited με ιντερνετ 70.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αύριο αλλάζει το δίκτυό μου από κοσμοτέ σε Βόνταφον (μέσω φορητότητας ).

Έχω το iphone 3g. Πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις όταν βάλω την καινούρια σιμ;

Έχω το unlimited με ιντερνετ 70.

 

Όταν βάλεις τη νέα sim σύνδεσε το με το pc σου. Αφού κάνει sync λογικά το iTunes θα σου βγάλει ένα pop-up παράθυρο (carrier settings) για να σε ρωτήσει αν θα περάσει τις νέες ρυθμίσεις για internet και MMS.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω αγορασα σημερα το iphone 16 3gs εχω συνδεση vodafone με ενεργοποιημενο το surf and mail 250 πρεπει να αλλαξω προγραμμα σε iphone?Και οι ρυθμισεις στο apn ειναι webonly.vodafone.gr να τις κρατησω ή να τις αλλαξω σε internet.vodafone.gr ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση θελω να κανω αγορασα σημερα το iphone 16 3gs εχω συνδεση vodafone με ενεργοποιημενο το surf and mail 250 πρεπει να αλλαξω προγραμμα σε iphone?Και οι ρυθμισεις στο apn ειναι webonly.vodafone.gr να τις κρατησω ή να τις αλλαξω σε internet.vodafone.gr ευχαριστω πολυ

 

Τ apn που έχεις είναι σωστό.. Δεν χρειάζεται να το αλλάξεις.. Δεν είναι ανάγκη να αλλάξεις πρόγραμμα... Αλλά καλύτερα να κοιτάξεις τα πακέτα mobile internet

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αναβάθμιση συσκευής μέσω του my account στο vodafone.gr και πήρα το Iphone 3gs. Ταυτόχρονα, άλλαξα πακέτο σε iphone lite 100 (πριν είχα το οικονομικό 20 + surf&mail 250). To πρόβλημα μου είναι ότι πριν λίγο έγινε η αλλαγή στο πρόγραμμα και τώρα από το κινητό μου (sony experia x1, μιας και το Iphone δεν το έχω παραλάβει ακόμα) δεν μπορώ να μπω στο ούτε με internet internet.vodafone.gr ούτε με webonly.vodafone.gr. Τι παίζει με αυτά τα ΑΡΝ? Το ένα είναι για ολά τα κινητά και το δεύτερο μόνο για Iphone? Έχουν άλλες διαφορές?

Τώρα που έχω iphone lite 100 αν κάποια στιγμή θέλω τη sim μου να τη βάλω σε ένα άλλο 3g κινητο και να μπω internet δεν παίζει?

Μάλλον δεν έπρεπε να αλλάξω πρόγραμμα τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία η ονομασία του προγράμματος. Μια χαρά μπορείς να συνδεθείς με οποιαδήποτε συσκευή υποστηρίζει τέτοια υπηρεσία.

Κάλεσε την εξ. πελατών μήπως χρειάζεσαι κάποια ρύθμιση για τη συσκευή...

Σου ήρθε το μήνυμα οτι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία δικτύου έτσι;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Α ναι μετά από ενεργοποίηση υπηρεσίας δικτύου θέλει επανεκίννηση ;-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θεωρω πολυ απαραδεκτο να εχουν οι συνδρομητες καρτοκινητης την δωρεαν ενημερωση για το υπολοιπο του Ογκου δεδομενων που τους απομενει και οι συνδρομητες με συμβολαιο να πρεπει να κανουν κλησεις στο 13890 καθε φορα για να μαθαινουν το υπολοιπο των ΜΒ ... αν ειναι δυνατον δηλαδη:X
Link to comment
Share on other sites

Βασικα θεωρω πολυ απαραδεκτο να εχουν οι συνδρομητες καρτοκινητης την δωρεαν ενημερωση για το υπολοιπο του Ογκου δεδομενων που τους απομενει και οι συνδρομητες με συμβολαιο να πρεπει να κανουν κλησεις στο 13890 καθε φορα για να μαθαινουν το υπολοιπο των ΜΒ ... αν ειναι δυνατον δηλαδη:X

Πράγματι.. και εγώ που παραπονέθηκα γι αυτό, μου πίστωσαν στο λογαριασμό μου όσες κλήσεις είχα κάνει στο 13830 για να μάθω πόσα mb μου μένουν.. Σύντομα μου παν θα βγει πάντως μια τέτοια υπηρεσία... ίσως να το ενσωματώσουν στο 1284.. θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...