Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά παιδιά. Από 3g κάλυψη στην Θεσσαλονίκη, πώς πηγαίνει η βόντα? (σε σύγκριση, ας πούμε, με την κοσμοτε, που μου είχε φανεί μέτρια)

 

Σε 3G data απλά ... πετάει. Σου τα λέει αυτα χρήστης iPhone με απαιτήσεις!

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα στο speedtest του iPhone βλέπω μέσο όρο από 2.8 έως 4 Mbps, και έχω φτάσει και τα 5.2... Θεωρώ πως για speedtest (τα οποία είναι πάντα σε servers του εξωτερικού και αρκετά αναξιόπιστα ως προς τη μέγιστη ταχύτητα), για κινητό και μάλιστα εως 7.2 Mbps είναι καλές ταχύτητες. Έχω δει βέβαια και 0.5-1 Mbps αλλά πιο σπάνια (και μάλιστα αν ξανακάνω αμέσως το test μπορεί να δω και 3 Mbps!)

 

Το speedtest του iPhone δεν είναι αξιόπιστο γιατί χρησιμοποιεί πολύ μικρό αρχείο. Μου έχει τύχει να δω διπλάσιες ταχύτητες με το iPhone ως tethered modem.

 

Αν θέλετε να αποκτήσετε πραγματική άποψη, συνδέστε το iPhone με tethering σε ένα laptop και τρέξτε στον laptop το speedtest.net.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το speedtest του iPhone δεν είναι αξιόπιστο γιατί χρησιμοποιεί πολύ μικρό αρχείο. Μου έχει τύχει να δω διπλάσιες ταχύτητες με το iPhone ως tethered modem.

 

Αν θέλετε να αποκτήσετε πραγματική άποψη, συνδέστε το iPhone με tethering σε ένα laptop και τρέξτε στον laptop το speedtest.net.

http://www.speedtest.net/result/663854640.pnghttp://www.speedtest.net/result/663855218.pnghttp://www.speedtest.net/result/663856266.pnghttp://www.speedtest.net/result/663856878.pnghttp://www.speedtest.net/result/663857590.png

 

Tα παραπάνω είναι με iPhone 3GS (έως 7.2 Mbps) στη περιοχή της Νέας Σμύρνης. Επίσης από Apple και Microsoft κατέβαζα περίπου 350-480 KB/sec.

Noμίζω αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα ! Το Πήλιο (Μακρινίτσα) από κάλυψη 3G πως πάει ?

 

Σε εξωτερικούς χώρους σε κάποια σημεία του χωριού έχει λίγη HSDPA κάλυψη. Τώρα αν βελτιώθηκε από την τελευταία φορά που πήγα δε ξέρω (πριν ένα μήνα) Γενικά 3g στο Πήλιο θα βρεις προς Λεχώνια από Vodafone :p και μπορεί και στα Χάνια!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tα παραπάνω είναι με iPhone 3GS (έως 7.2 Mbps) στη περιοχή της Νέας Σμύρνης. Επίσης από Apple και Microsoft κατέβαζα περίπου 350-480 KB/sec.

Noμίζω αρκετά καλά.

 

Πολύ καλά! Με tethering δεν το έκανες;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω παιδια στα τρικαλα κορινθιας ή αλλιως μεσαια τρικαλα υπαρχει 3g Καλυψη?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά παιδιά. Από 3g κάλυψη στην Θεσσαλονίκη, πώς πηγαίνει η βόντα? (σε σύγκριση, ας πούμε, με την κοσμοτε, που μου είχε φανεί μέτρια)

 

Σε γενικές γραμμές δε θα καταλάβεις ιδιαίτερες διαφορές.Για ποιες περιοχές όμως ενδιαφέρεσαι;Να γνωρίζεις πάντως πως προς δυτική Θεσσαλονίκη(Πολίχνη,Νεάπολη,Συκιές,Εύοσμο,Ευκαρπία,Αμπελόκηποι κλπ)καλύτερη κάλυψη σε 3η γενιά έχει η Κοσμοτέ.Τώρα,κέντρο και προς Άνω Πόλη(κάστρα,Αγιο Παύλο)καλύτερη ελαφρώς είναι η Βόνταφον!Ανατολικά,έχουν σχετικά ίδια κάλυψη,χωρίς ιδιαίτερες διαφορές,αλλά με την Βόνταφον να υπερέχει σε απόδοση.Προς Καλαμαριά υπάρχει έντονο πρόβλημα και για τις 2-και κυρίως για την Βόνταφον-λόγω κατεβάσματος σταθμών βάσης.Επίσης,σε 3η γενιά η Βόνταφον είναι πιο αδύναμη προς την περιοχή αεροδρομίου.Στον Περιφερειακό,σε όλο το μήκος του καλύτερη είναι η Κοσμοτέ,ελαφρώς.Γενικά,με εξαίρεση τη δυτική Θεσσαλονίκη δε θα καταλάβεις ιδιαίτερες διαφορές στην κάλυψη.Κάπου θα πιάνει καλύτερα η μια,κάπου η άλλη και κάπου αλλού θα είναι ίδιες.Σε απόδοση πάντως,μακράν καλύτερη η Βόνταφον,δεν τίθεται θέμα!

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα ότι ενω μπορώ να στείλω mms αντίθετα δεν μπορώ να λάβω ...

ε΄χω την συσκευη της υπογραφης ....πρέπει να εχω κάνει καποια ενεργοποίηση υπηρεσίας...παλιότερα να θυμάμαι λάμβανα μια χαρά....ενω παει να συνδεθεί να κατεβάση την εικόνα ...δεν μπορεί!

Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια μας πολλα.

θα ηθελα να ρωτησω αν η vodafone εχει καλυψη 3G στον παλαιο αγ. αθανασιο

το χωριο οχι το χιονοδρομοκο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα ότι ενω μπορώ να στείλω mms αντίθετα δεν μπορώ να λάβω ...

ε΄χω την συσκευη της υπογραφης ....πρέπει να εχω κάνει καποια ενεργοποίηση υπηρεσίας...παλιότερα να θυμάμαι λάμβανα μια χαρά....ενω παει να συνδεθεί να κατεβάση την εικόνα ...δεν μπορεί!

 

πηραξα λίγο τις ρυμίσεις μου και τωρα μου βγάζει αυτό το μήνυμα

The message to be downloaded exceeds the "Receiving Size Limitations" you specified.

εχετε καποια γνώμη?

 

πηραξα λίγο τις ρυμίσεις μου και τωρα μου βγάζει αυτό το μήνυμα

The message to be downloaded exceeds the "Receiving Size Limitations" you specified.

εχετε καποια γνώμη?

solved:

Get a registry editor and go to - HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Arcsoft\ArcSoft MMS UA\Config\mm1\MMSCSetting\AT&T (the last value is the MMS Server that you are using). You will see registry keys for WAP1RecvDefaultSize, WAP1SendDefaultSize, WAP2RecvDefaultSize, WAP2SendDefaultSize. On my device these values were all set the the apparent default value of 0x4B000 (307200), except for WAP2SendDefaultSize which had a value of 0x7D000 (512000). I changed the WAP2RecvDefaultSize to match the send size and it appears to have solved my problem.

Huawei Honor 6 H60-L04 B 521 root
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω vodafone live συσκευή...

 

1) το Vodafone unlimited music & internet μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο για τα 100 ΜΒ?

 

2) γίνεται να κατεβάσω κ τραγούδια από αυτό?

 

3) οι χρεώσεις είναι διαφορετικές ανάλογα τις ρυθμίσεις πρόσβασης?

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω vodafone live συσκευή...

 

1) το Vodafone unlimited music & internet μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο για τα 100 ΜΒ?

 

2) γίνεται να κατεβάσω κ τραγούδια από αυτό?

 

3) οι χρεώσεις είναι διαφορετικές ανάλογα τις ρυθμίσεις πρόσβασης?

 

1) Ναι

2) όχι , γιατί χρειάζεσαι να έχεις το πρόγραμμα Music .

Δεν είναι ανάγκη να έχεις vodafone live , αλλά πρέπει να έχεις μία συμβατή συσκευή.

3) Oi χρεώσεις είναι διαφορετικές ανάλογα το τροπο πρόσβασης αλλά τα 100 ΜΒ είναι δωρεάν με οποιοδήποτε τρόπο

Επίσης μέσα στην διάρκεια του μήνα έχεις μειωμένες χρεώσεις αν υπερβείς τα 100 .

περισότερα δες εδώ http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1096

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης :

 

Ειναι δυνατον να κανεις irc connection μεσω prepay gprs (wapkarta.vodafone.gr).

Για την ακριβεια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν γινεται απλα θα ηθελα και καποιον να το επιβεβαιωσει. :D

Ο wapkarta λειτουργει σαν proxy? Skimαρωντας το thread ειδα να αναφερουν πως τα ssl ports ειναι open κτλ.. Τι ακριβως υπηρεσιες προσφερει εν τελει?

 

Τελος βγαινοντας λιγο offtopic μπορω να χρησιμοποιησω qwebirc που ειναι ενας ajax irc client με direct access στον εκαστοτε irc server οποτε ειμαι οκ απο αποψη connection. Παρατηρω ομως οτι σε s60 3rd δεν φαινεται να φορτωνει καν η σελιδα. Σα να μην δουλευει/υποστηριζει ajax. Δοκιμασα και με Opera 10 που υποστηριζει και καλα ajax αλλα τα ιδια. Αν ξερει κανεις κατι επι τουτου ας μου στειλει ενα prv μην κανουμε και derail το thread.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ν82 Unbranded

μιας κ το λειτουργικό είναι ίδιο με το Ν95, υπάρχει τρόπος να κατεβάσω την εφαρμογή Music της Vodafone, για να αξιοποιήσω τα απεριόριστα τραγούδια?

Ή γίνεται αποκλειστικά μόνο με τις Vodafone-Branded συσκευές?

Ή μπορώ να μπω στο Vodafone live από τη συσκευή μου?

Link to comment
Share on other sites

Εαν πιανεις 420kb/s σημαινει οτι η περιοχη υποστηριζει εως 7,2Mbps ?

 

Εαν ναι η voda ειναι η πρωτη που στην περιοχη μου υποστηριζει πανω απο 3,6Mbps.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η vodafone να βγάλει με τη νέα χρονιά επιτέλους και κανένα καλό πακετάκι ίντερνετ για καρτοκινητά. Τα 30 μβ δεν φτάνουν ούτε για μισό μήνα..
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω πλέον.. απλά χρειάζεται να έχεις και συμβατή συσκευή για να το ενεργοποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω πλέον.. απλά χρειάζεται να έχεις και συμβατή συσκευή για να το ενεργοποιήσεις.

Ενεργοποιείτε και σε κοινές συσκευές. Απλά έχεις μόνο τα 100 MB . Πάντως το θεωρώ ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης :

 

Ειναι δυνατον να κανεις irc connection μεσω prepay gprs (wapkarta.vodafone.gr).

Για την ακριβεια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν γινεται απλα θα ηθελα και καποιον να το επιβεβαιωσει. :D

Ο wapkarta λειτουργει σαν proxy? Skimαρωντας το thread ειδα να αναφερουν πως τα ssl ports ειναι open κτλ.. Τι ακριβως υπηρεσιες προσφερει εν τελει?

 

Τελος βγαινοντας λιγο offtopic μπορω να χρησιμοποιησω qwebirc που ειναι ενας ajax irc client με direct access στον εκαστοτε irc server οποτε ειμαι οκ απο αποψη connection. Παρατηρω ομως οτι σε s60 3rd δεν φαινεται να φορτωνει καν η σελιδα. Σα να μην δουλευει/υποστηριζει ajax. Δοκιμασα και με Opera 10 που υποστηριζει και καλα ajax αλλα τα ιδια. Αν ξερει κανεις κατι επι τουτου ας μου στειλει ενα prv μην κανουμε και derail το thread.

 

με mIRGG και webkarta συνδεομαι κανονικα σε ολα τα irc δικτυα..:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ν82 Unbranded

μιας κ το λειτουργικό είναι ίδιο με το Ν95, υπάρχει τρόπος να κατεβάσω την εφαρμογή Music της Vodafone, για να αξιοποιήσω τα απεριόριστα τραγούδια?

Ή γίνεται αποκλειστικά μόνο με τις Vodafone-Branded συσκευές?

Ή μπορώ να μπω στο Vodafone live από τη συσκευή μου?

Στο live μπορείς να μπείς, αλλά δεν σου έχει επιλογή για να κατεβάσεις την εφαρμογή.

Η εφαρμογή ειναι java, αν θέλεις να στη στείλω, την τζούρνεψα απο ενα 6210.

 

Αλλά στο 6210 έχει ρυθμίσεις για τις Java εφαρμογές να σε ρωτάει μια φορά μόνο για το read/write. Στο Ε51 μου δυστυχώς δεν έχει τέτοια επιλογή, και έτσι το τηλέφωνο με ρωτάει συνέχεια αν θέλω να επιτρέψω στην εφαρμοφή κτλ κτλ. Δοκίμασα και πατσάκι αλλα τιποτα. Τώρα για το Ν82 με χακεμα και πατσάκι μπορεί να παίξει αλλα και πάλι επειδή δεν λειτουργησα την εφαρμογή, δεν ξέρω αν θα σου βγάζει επιλογή για κατέβασμα του τραγουδιού ή μονο αγορά του.

 

Δυσκολα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Tι ρυθμίσεις βάζουμε να στείλουμε mms και να μπούμε στο internet από το iPhone..?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Tι ρυθμίσεις βάζουμε να στείλουμε mms και να μπούμε στο internet από το iPhone..?

 

Kανονικά τις παίρνεις αυτόματα από το iTunes όταν βάλεις sim της Vodafone και το συνδέσεις με το pc/mac (βγαίνει παράθυρο update carrier settings).

 

Αλλιώς για Δεδομένα

APN: webonly.vodafone.gr

Όνομα χρήστη: user

Συνηθηματικό: pass

 

και για mms

APN: mms.vodafone.net

Όνομα χρήστη: user

Συνηθηματικό: pass

MMSC: http://mms.vodafone.gr

Μεσολαβητής MMS: 213.249.19.49:5080

Mέγιστο μέγεθος MMS: 307200

MMS UA Prof URL: κενό

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μαθαίνεις τα Mb που απομένουν απο το surf&mail 30 στο συμβόλαιο? Με κάποιο μήνυμα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...