Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο τηλεφωνόντας στην εξυπηρέτηση πελατών Δεν γίνεται με μήνυμα (στα συμβόλαια)
Link to comment
Share on other sites

Kανονικά τις παίρνεις αυτόματα από το iTunes όταν βάλεις sim της Vodafone και το συνδέσεις με το pc/mac (βγαίνει παράθυρο update carrier settings).

 

Αλλιώς για Δεδομένα

APN: webonly.vodafone.gr

Όνομα χρήστη: user

Συνηθηματικό: pass

 

και για mms

APN: mms.vodafone.net

Όνομα χρήστη: user

Συνηθηματικό: pass

MMSC: http://mms.vodafone.gr

Μεσολαβητής MMS: 213.249.19.49:5080

Mέγιστο μέγεθος MMS: 307200

MMS UA Prof URL: κενό

 

Δεν έχω τον υπολογιστή που συγχρονίζω το iPhone .. και χειροκίνητα που έβαλα δεν λειτουργεί .. :(

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τον υπολογιστή που συγχρονίζω το iPhone .. και χειροκίνητα που έβαλα δεν λειτουργεί .. :(

 

Aυτές τις ρυθμίσεις βλέπω στη δική μου συσκευή. Δεν ξέρω γιατι δεν λειτουργούν σε εσένα. Για συμβόλαιο δεν μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Aυτές τις ρυθμίσεις βλέπω στη δική μου συσκευή. Δεν ξέρω γιατι δεν λειτουργούν σε εσένα. Για συμβόλαιο δεν μιλάμε?

 

ναι συμβόλαιο είναι ... μήπως φταίει ότι δεν έχω ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο δεδομένων;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ναι συμβόλαιο είναι ... μήπως φταίει ότι δεν έχω ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο δεδομένων;

 

Nαι, μάλλον αυτό φταίει.

 

Για δοκίμασε αντί για webonly να βάλεις internet.vodafone.gr Ενδεχομένως αυτό να μην χρειάζεται data plan. Πάντως στη θέση σου δεν θα τολμούσα να "παίξω" χωρίς data plan, οι χρεώσεις είναι υπερβολικές.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, μάλλον αυτό φταίει.

 

Για δοκίμασε αντί για webonly να βάλεις internet.vodafone.gr Ενδεχομένως αυτό να μην χρειάζεται data plan. Πάντως στη θέση σου δεν θα τολμούσα να "παίξω" χωρίς data plan, οι χρεώσεις είναι υπερβολικές.

 

Πράγματι, αυτό που έδωσες πριν είναι για συμβόλαιο και αν έχεις πάρει κάποιο πακέτο δεδομένων.. Και σε μένα αυτό γράφει.. Σε έναν φίλο μου όμως που δεν έχει πακέτο data γράφειο το internet.vodafone.gr

Link to comment
Share on other sites

Nαι, μάλλον αυτό φταίει.

 

Για δοκίμασε αντί για webonly να βάλεις internet.vodafone.gr Ενδεχομένως αυτό να μην χρειάζεται data plan. Πάντως στη θέση σου δεν θα τολμούσα να "παίξω" χωρίς data plan, οι χρεώσεις είναι υπερβολικές.

 

Ναι το γνωρίζω, αλλά δεν ζω στην Ελλάδα, ήρθα μόνο για 15 μέρες, κι ο λόγος που έχω το συμβόλαιο που έχω είναι γιατί πληρώνω το πάγιο Europe για να μιλάω με Ελλάδα "απεριόριστα"..

Ρώτησα εδώ στο forum μήπως υπάρχει κάποιο πακέτο να ενεργοποιήσω για 15 μέρες .. αλλά απάντηση δεν πήρα.. οπότε φαντάζομαι .. ότι δεν υπάρχει .. κι έτσι .. θα πρέπει να συμβιβαστώ με κάποιο τρόπο ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω, αλλά δεν ζω στην Ελλάδα, ήρθα μόνο για 15 μέρες, κι ο λόγος που έχω το συμβόλαιο που έχω είναι γιατί πληρώνω το πάγιο Europe για να μιλάω με Ελλάδα "απεριόριστα"..

Ρώτησα εδώ στο forum μήπως υπάρχει κάποιο πακέτο να ενεργοποιήσω για 15 μέρες .. αλλά απάντηση δεν πήρα.. οπότε φαντάζομαι .. ότι δεν υπάρχει .. κι έτσι .. θα πρέπει να συμβιβαστώ με κάποιο τρόπο ..

 

Λάθος συμβιβασμός, πίστεψε με. Bάλε έστω αυτό που με 10 ευρώ έχεις 150ΜΒ και μετά από ένα μήνα απενεργοποίησε το...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω το εξης, τι διαδικασιες χρειαζονται για να μετατρεψω μια συνδεση vodafone σε καρτοκινητο vodafone cu? εχει παρελθει η 12μηνη δεσμευση και μπορω να φυγω χωρις χρηματικη αποζημιωση. Μπορω να το κανω τηλεφωνικα ή από καταστημα? θα χρεωθω την καινουρια sim?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω το εξης, τι διαδικασιες χρειαζονται για να μετατρεψω μια συνδεση vodafone σε καρτοκινητο vodafone cu? εχει παρελθει η 12μηνη δεσμευση και μπορω να φυγω χωρις χρηματικη αποζημιωση. Μπορω να το κανω τηλεφωνικα ή από καταστημα? θα χρεωθω την καινουρια sim?

 

Σε κατάστημα με τη ταυτότητα σου. Δεν χρεώνεσαι κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος συμβιβασμός, πίστεψε με. Bάλε έστω αυτό που με 10 ευρώ έχεις 150ΜΒ και μετά από ένα μήνα απενεργοποίησε το...

 

και πως το κάνεις αυτό;

πάντως με την αλλαγή στις ρυθμίσεις, αντί για webonly -> internet δούλεψε κανονικά...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

και πως το κάνεις αυτό;

πάντως με την αλλαγή στις ρυθμίσεις, αντί για webonly -> internet δούλεψε κανονικά...

 

Πάρε στο 13830 και ζήτα το mobile internet medium. Mετά από ένα μήνα πάρε και ζήτα απενεργοποίηση.

 

Το webonly (που είναι το default APN για τα iPhone στη Vodafone) παίζει μόνο αν έχεις data plan για να μην χρεώνονται αβέρτα αυτοί που δεν έχουν ενεργοποιήσει τέτοιο πακέτο. Το internet παίζει και χωρίς data plan.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο 13830 και ζήτα το mobile internet medium. Mετά από ένα μήνα πάρε και ζήτα απενεργοποίηση.

 

Το webonly (που είναι το default APN για τα iPhone στη Vodafone) παίζει μόνο αν έχεις data plan για να μην χρεώνονται αβέρτα αυτοί που δεν έχουν ενεργοποιήσει τέτοιο πακέτο. Το internet παίζει και χωρίς data plan.

Εαν δεν έχεις data plan πάει πολύ αργά ή δεν συνδέεται καν;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν έχεις data plan πάει πολύ αργά ή δεν συνδέεται καν;

 

Δεν συνδέεται καθόλου. Για αποφυγή οποιασδήποτε χρέωσης (κάτι που δυστυχώς δεν ισχύει στη Cosmote).

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εταιρική που ζητήθηκε πρόσφατα να ενεργοποιηθεί ένα dataplan συνεχίζει όταν κατεβάζει να σέρνεται σε αντίθεση με μια άλλη σύνδεση που στο ίδιο σημείο κατεβάζει με πολύ καλές ταχύτητες. Over 3G και τα δύο. Σκέφτηκα μήπως έκαναν καμιά βλακεία από την vf και δεν την ενεργοποίησαν ακόμα (υποτίθεται οτι έχει ενεργοποιηθεί εδώ και 15-20 μέρες).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εταιρική που ζητήθηκε πρόσφατα να ενεργοποιηθεί ένα dataplan συνεχίζει όταν κατεβάζει να σέρνεται σε αντίθεση με μια άλλη σύνδεση που στο ίδιο σημείο κατεβάζει με πολύ καλές ταχύτητες. Over 3G και τα δύο. Σκέφτηκα μήπως έκαναν καμιά βλακεία από την vf και δεν την ενεργοποίησαν ακόμα (υποτίθεται οτι έχει ενεργοποιηθεί εδώ και 15-20 μέρες).

Δεν παίζει αυτό. Τσέκαρε τις συσκευές και δοκίμασε να κάνεις "τράμπα" τις κάρτες sim. Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος τις ρυθμίσεις για αυτό http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1096 το πακέτο σε LG ARENA (KM900). Ευχαριστώ.
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατι (σύμφωνα με το vodafone.gr) τα πακέτα Mobile Internet (και ως εκ τούτου και τα unlimited με internet) δεν είναι συμβατά με blackberry?:blink: Μου φαίνεται περίεργο. Για Blackberry μόνο Surf & Talk και τα παλιά Surf & E-Mail.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατι (σύμφωνα με το vodafone.gr) τα πακέτα Mobile Internet (και ως εκ τούτου και τα unlimited με internet) δεν είναι συμβατά με blackberry?:blink: Μου φαίνεται περίεργο. Για Blackberry μόνο Surf & Talk και τα παλιά Surf & E-Mail.

 

Μήπως εννοούν για BIS και BES; Γιατί για κανονικό APN δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα γενικά...:wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενεργοποίησα το Internet unlimited χθές (οχι πρόγραμμα iphone)

έχω Iphone και σέρνετεεεεεεεεεε.... παίζει να θέλει κάποιο setting?

 

Στο iphone έχει δηλωμένο:

 

APN webonly.vodafone.gr

user

pass

 

καμια ιδέα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 3G κάλυψη? Αν όχι , τότε δικαίως σέρνεται

 

Βγάζει 3G πάνω, αλλές φορές όχι..

αλλά και 3G όταν έχει πάνω πάλι σέρνεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλά το iPhone είναι τραγικό στο θέμα της δικτύωσης και του 3G. Ενώ έχει 3G κάλυψη πάει και συνδέεται κατά προτίμηση σε 2G σε περιοχές που άλλες συσκευές ήταν κολλημένες στο 3G... :(

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...