Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτηση!!!!

 

Αν εχω το unlimited με τα δωρεαν mb ιντερνετ!

 

Μπορω να τα εκμεταλλευτω συνδεωντας το κινητο με το laptop και να μπαινω απο εκει?

 

Αν το υποστηρίζει το κινητό σου, εννοείται ότι γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση!!!!

 

Αν εχω το unlimited με τα δωρεαν mb ιντερνετ!

 

Μπορω να τα εκμεταλλευτω συνδεωντας το κινητο με το laptop και να μπαινω απο εκει?

Γίνεται με το δικό μου, που είναι ΝΟΚΙΑ Ν82. Το έχω δοκιμάσει.

Μέσω του προγράμματος Ovi Suite.

Απ΄όσο έχω καταλάβει, πρέπει το κινητό σου, μόλις συνδεθεί κ αναγνωρισθεί στον υπολογιστή σου, να καταχωρηθεί κ ως μόντεμ.. Κάτι με τα πρωτόκολλα είναι αυτό. Δλδ συνδέεται, ως συσκευή μαζικής αποθήκευσης, ως συσκευή για μεταφορά των PIM (ονόματα, σειμειώσεις, ημερολόγιο...) κ ως συσκευή μόντεμ

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια λεει τιποτα αυτο http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8638 ;απο καλυψη εχει;η ειναι πεταμενα λεφτα,το θελω για περιστασιακη χρηση:) ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το αγοράζεις , το χρησιμοποιείς 10 μέρες και μετά αγοράζεις ένα καινούριο με 19 ευρώ για 10 ημέρες.

Πραγματικά δεν αξίζει να πληρώνεις 14 ευρώ για 2 ημέρες.

Προτιμησε το WIND NS 7ή NS2 για περιστασιακή χρήση , 7 ευρώ 2-3 ημέρες ή 14 για 7-8 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ελεγα να κανω...απλα την φοβαμαι λιγο την wind:Xειχα ασχημες εμπειριες με το σημα σε κινητο στην αθηνα κιολας....

της wind ειναι πεταμένα χρήματα... Ειναι άχρηστο....(το εχω δοκιμάσε 2 μηνες,τοσο σε ταχυτητα οσο και σε κάλυψη)

 

Για τετοιου ειδους ιντερνετ(ασυρματο δηλαδη) προτιμησε vodafone..ή εστω cosmote..

Link to comment
Share on other sites

Από φίλο μου, υπάλληλο στη vodafone:

το Ίντερνετ, είτε για το κινητό, είτε για τον υπολογιστή,

μετά την κατανάλωση των δωρεάν MB, στο μεγαλύτερο πρόγραμμα για κάθε περίπτωση,

απλά κατεβαίνει η ταχύτητα σε GPRS δίκτυο κ ισχύει απερίοριστο.

 

δλδ μετά τα 3 GB στο mobile internet, κ μετά τα 30 GB στο mobile broadband

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

Από φίλο μου, υπάλληλο στη vodafone:

το Ίντερνετ, είτε για το κινητό, είτε για τον υπολογιστή,

μετά την κατανάλωση των δωρεάν MB, στο μεγαλύτερο πρόγραμμα για κάθε περίπτωση,

απλά κατεβαίνει η ταχύτητα σε GPRS δίκτυο κ ισχύει απερίοριστο.

 

δλδ μετά τα 3 GB στο mobile internet, κ μετά τα 30 GB στο mobile broadband

 

φίλε διασταύρωσε αυτό που λες πριν πάρεις κανέναν στο λαιμό σου. Γιατί έχω δει ουκ ολίγες περιπτώσεις σε όλα τα δίκτυα που πάει η χρέωση "σύννεφο" μετά τα προπληρωμένα ΜΒ μέχρι και 1000 ευρώ στο λογαριασμό..

Link to comment
Share on other sites

φίλε διασταύρωσε αυτό που λες πριν πάρεις κανέναν στο λαιμό σου. Γιατί έχω δει ουκ ολίγες περιπτώσεις σε όλα τα δίκτυα που πάει η χρέωση "σύννεφο" μετά τα προπληρωμένα ΜΒ μέχρι και 1000 ευρώ στο λογαριασμό..

Να το διασταυρώσω:

1) είναι υπαλληλοσ της vodafone, ο φίλος μου

(όχι ότι εμπιστεύομαι απόλυτα)

2) όσοι πάροχοι τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών δίνουν Ίντερνετ πακέτα,

είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν ένα πακέτο (συνήθως αυτό είναι το πιο μεγάλο κ πιο ακριβό)

όπου θα προσφέρουν απεριόρστο Ίντερνετ κ όχι κάποιο μεγάλο πόσο GB.

Είναι οδηγία από Ευρωκοινοβούλιο, περί δικαίωματος στην πρόσβαση.

Λοιπόν, η vodafone έχει: (μπορεί να κάνω λάθος στις ονομασίες των δυο προγραμμάτων)

1) το mobile broadand unlimited, που σου δίνει 30GB πρόσβαση με '3G' ταχύτητες,

κ μετά πραγματικά απεριόριστη πρόσβαση, με μόνο περιορισμό,

να σε αναγκάζει να σερφάρεις με 'GPRS', για όσο θες όμως.

2) το mobile Internet, που είναι για κινητά, με το όριο αυτό να αλλάζει στα 3GB,

Το οποίο είναι κ το ακριβότερο πρόγραμμα για 'κινητικό' Ίντερνετ στα 20 €, στα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οτι δεν ισχυει κατι τετοιο και υπαρχει χρεωση.

Τότε ξανακοιτάς στο site της vodafone, εκεί που λέει για vodafone mobile broadband, στην χρονοχρέωση... Να σου πω δλδ, κ τι λέει:

 

«Mε σκοπό τη διασφάλιση της απρόσκοπτης λειτουργίας και της υψηλής ποιότητας των υπηρεσιών δεδομένων της συνολικά, η Vodafone δύναται να επαναπροσδιορίσει την ονομαστική ταχύτητας πρόσβασης στο 3G+ δίκτυό της, σε όσους συνδρομητές υπερβαίνουν τη χρήση 30GB δεδομένων μέσα στον αντίστοιχο ημερολογιακό μήνα.»

 

το ίδιο συμβαίνει κ για τα κινητά, στα 3GB.

Αν δεν εμπιστευεσται τις πληροφορίες μου, υπάρχει κ το...

...«αξιόπιστο» 13830!!!

 

Κ κάτι ακόμα για να μην παρεξηγηθώ...

"ΑΛΟΙΜΟΝΟ" σε αυτόν που πάει να βάλει υπογραφή σε ένα συμβόλαιο προγράμματος για ίντερνετ, χωρίς να ξέρει για τι πράγμα υπογράφει, κ για ποια χρήση...

Εγώ το κρίμα από το λαιμό μου, το έδιωξα! Ουφ...

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ενα iphone και μου εδωσαν διαφορετικες ρυθμισεις απο οτι ειχα μεχρι τωρα στα apn εχω webonly.vodafone.gr μου ειπαν για τα iphone και μονο ισχυουν αυτες οι ρυθμισεις αλλα δεν υπαρχει χρεωση οταν εχεις καποιο πακετο ιντερνετ κτλ κλτ ισχυει αυτο ετσι? (εχω surf & mail 40MB)
Link to comment
Share on other sites

Τότε ξανακοιτάς στο site της vodafone, εκεί που λέει για vodafone mobile broadband, στην χρονοχρέωση... Να σου πω δλδ, κ τι λέει:

 

«Mε σκοπό τη διασφάλιση της απρόσκοπτης λειτουργίας και της υψηλής ποιότητας των υπηρεσιών δεδομένων της συνολικά, η Vodafone δύναται να επαναπροσδιορίσει την ονομαστική ταχύτητας πρόσβασης στο 3G+ δίκτυό της, σε όσους συνδρομητές υπερβαίνουν τη χρήση 30GB δεδομένων μέσα στον αντίστοιχο ημερολογιακό μήνα.»

 

το ίδιο συμβαίνει κ για τα κινητά, στα 3GB.

Αν δεν εμπιστευεσται τις πληροφορίες μου, υπάρχει κ το...

...«αξιόπιστο» 13830!!!

 

Κ κάτι ακόμα για να μην παρεξηγηθώ...

"ΑΛΟΙΜΟΝΟ" σε αυτόν που πάει να βάλει υπογραφή σε ένα συμβόλαιο προγράμματος για ίντερνετ, χωρίς να ξέρει για τι πράγμα υπογράφει, κ για ποια χρήση...

Εγώ το κρίμα από το λαιμό μου, το έδιωξα! Ουφ...

 

Μπες στον τιμοκαταλόγο της vf και διαλεξε πχ unlimited 70 με internet.

 

Γραφει απεριοριστο ιντερνετ και πιο κατω τη χρεωση αν ξεπερασεις την πολιτικη ορθης χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στον τιμοκαταλόγο της vf και διαλεξε πχ unlimited 70 με internet.

 

Γραφει απεριοριστο ιντερνετ και πιο κατω τη χρεωση αν ξεπερασεις την πολιτικη ορθης χρησης.

 

για το mobile broadband unlimited με 50 €, είμαι 100% σίγουρος.

'Ετσι το χρησιμοποιεί ο ξαδερφός μου. Μετά τα 30 GB μειώνεται η ταχύτητα.

 

τώρα, όσο για το πρόγραμμα mobile internet unlimited, στη σελίδα για τα 4 αυτά προγράμματα για τα συμβόλαια, κ το surf & mail 30, η οποία είναι ατυή:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

ενώ έχει χρεώσεις μετά την κατανάλωση στο mobile internet small/medium/large

στο unlimited, δεν αναφέρει καμία χρέωση.

 

κ έχω ελέγξει αρκετές φορές τα προγράμματα συμβολαίου κινητής τηλεφωνίας.

unlimited με internet = unlimited + internet πακέτα από την προαναφερθείσα σελίδα.

ΑΡΑ....

ασυμβατότητα σε δύο αναφορές στη σελίδα τους

 

οπότε, όποιος ενδιαφέρεται, ας πάρει το 13830, γιατί προσωπικά έχω βρεί κ άλλες γκάφες στη σελίδα της Vodafone. Τότε με το "φοιτητικό" Mobile Broadband των 15 €/μήνα, που στην ουσία δεν έδινε τη συσκευή κ προορίζονταν για τους μαθητές με τα νέα τους Netbook, που είχαν κ υποδοχή για sim.

ότι θέλουν γράφουν στην σελίδα.

για αυτό προσοχή

Link to comment
Share on other sites

για το mobile broadband unlimited με 50 €, είμαι 100% σίγουρος.

'Ετσι το χρησιμοποιεί ο ξαδερφός μου. Μετά τα 30 GB μειώνεται η ταχύτητα.

 

τώρα, όσο για το πρόγραμμα mobile internet unlimited, στη σελίδα για τα 4 αυτά προγράμματα για τα συμβόλαια, κ το surf & mail 30, η οποία είναι ατυή:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5661

ενώ έχει χρεώσεις μετά την κατανάλωση στο mobile internet small/medium/large

στο unlimited, δεν αναφέρει καμία χρέωση.

 

κ έχω ελέγξει αρκετές φορές τα προγράμματα συμβολαίου κινητής τηλεφωνίας.

unlimited με internet = unlimited + internet πακέτα από την προαναφερθείσα σελίδα.

ΑΡΑ....

ασυμβατότητα σε δύο αναφορές στη σελίδα τους

 

οπότε, όποιος ενδιαφέρεται, ας πάρει το 13830, γιατί προσωπικά έχω βρεί κ άλλες γκάφες στη σελίδα της Vodafone. Τότε με το "φοιτητικό" Mobile Broadband των 15 €/μήνα, που στην ουσία δεν έδινε τη συσκευή κ προορίζονταν για τους μαθητές με τα νέα τους Netbook, που είχαν κ υποδοχή για sim.

ότι θέλουν γράφουν στην σελίδα.

για αυτό προσοχή

 

Μα δεν μιλησα ποτε για vmb προγραμμα. Εκει οντως ειναι απεριοριστο.

 

Εγω μιλαω για τα unlimited προγραμματα για το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ...

 

Τότε να παραθέτεις μόνο το συγκεκριμένο κομμάτι από το δικό μου ποστ.

το έβαλες ολόκληρο κ απάντησα σ'ολόκληρο.

 

αλλά κ πάλι, δεν κατάλαβες ότι στη σελίδα της vodafone, σε δύο διαφορετικά μέρη, υπάρχουν αντιφατικές, ή έστω ασύμβατες μεταξύ τους πληροφορίες.

 

Όπως το έχουν δημοσιεύσει αυτήν τη στιγμή,

 

Unlimited με Internet 70 = 300 λεπτά για εθνικές κλήσεις κ απεριόριστο internet (3Gb με χρέωση μετά την κατανάλωση αυτών)

 

Unlimited 50 = 300 λεπτά για εθνικές κλήσεις. Του προσθέτεις κ το Vodafone Mobile Internet, το μεγαλύτερο πακέτο που είναι το Unlimited, με 20 € κ καταλήγεις να έχεις τις ίδιες τιμές. Την ίδια προσφορά.

Μόνο που στην δεύτερη περίπτωση, δεν αναφέρει ότι έχει χρέωση μετά την κατανάλωση των 3 Gb.

Δες το κ μόνο σου στην σελίδα. Κάνε μια απλή πρόσθεση κ διάβασε τα μικρά γραμματάκια...

Κ πάρε κ το 13830 για να μου πεις αν είσαι σίγουρος.

Εγώ δεν είμαι σίγουρος για το κινητικό ίντερνετ.

Για το Broadband είμαι σίγουρος, γιατί έχω δει κ λογαριασμούς του ξάδερφου μου, όπως προανέφερα.

Όπως είμαι κ σίγουρος για την ασυμβατότητα των δυο υποσελίδων της Vodafone. Ανέφερα την ΓΚΑΦΑ της ιστοσελίδας, που αφήνει περιθώρια για αμφιβολίες

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ενεργοποίησα αυτό το πρόγραμμα (CU TALK A LOT 1200 & 1200 SMS & 30 ΜΒ), αλλά δεν έχω καταφέρει να έχω πρόσβαση στα 30ΜΒ ίντερνετ. Έχω htc magic και δεν το βρίσκω στην λίστα με τις ρυθμίσεις για να μου αποσταλούν. Πήρα στο 13830 και είπαν ότι θα μου τις στείλουν με μέιλ αλλά δεν το έκαναν...:mad:

 

Ξέρει κανείς μήπως να με βοηθήσει; :cry:

 

Δοκιμάζω διαφόρους συνδιασμούς στα APN όπως internet.vodafone.gr or surfonly.vodafone.gr or webonly.vodafone.gr αλλά κανένα δε δουλεύει, και στην σελίδα τους δεν γράφουν αναλυτικά τις ρυθμίσεις ανάλογα το πρόγραμμα...:mad:

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ενεργοποίησα αυτό το πρόγραμμα (CU TALK A LOT 1200 & 1200 SMS & 30 ΜΒ), αλλά δεν έχω καταφέρει να έχω πρόσβαση στα 30ΜΒ ίντερνετ. Έχω htc magic και δεν το βρίσκω στην λίστα με τις ρυθμίσεις για να μου αποσταλούν. Πήρα στο 13830 και είπαν ότι θα μου τις στείλουν με μέιλ αλλά δεν το έκαναν...:mad:

 

Ξέρει κανείς μήπως να με βοηθήσει; :cry:

 

Δοκιμάζω διαφόρους συνδιασμούς στα APN όπως internet.vodafone.gr or surfonly.vodafone.gr or webonly.vodafone.gr αλλά κανένα δε δουλεύει, και στην σελίδα τους δεν γράφουν αναλυτικά τις ρυθμίσεις ανάλογα το πρόγραμμα...:mad:

 

Ευχαριστώ!

Στο APN βάλε webkarta.vodafone.gr και καλό σεφάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει διακοπή στο Vodafone Live! και δεν μπορώ να δεχτώ/στείλω MMS... Δεν γίνεται να έχω mms χωρίς VL?
Μη μου άπτου!
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει διακοπή στο Vodafone Live! και δεν μπορώ να δεχτώ/στείλω MMS... Δεν γίνεται να έχω mms χωρίς VL?

 

Όχι, δεν γίνεται. Πάρε τηλέφωνο στο cc της Vodafone, ζήτησε να σου στείλουν τις ρυθμίσεις WAP και MMS, αποθήκευσέ τες και στη συνέχεια διέγραψε το προφίλ WAP της Vodafone κρατώντας το προφίλ MMS. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας μου ήρθε ο λογαριασμός και με χρέωσαν 120 ευρώ ( 25 λεπτά ) για πρόσβαση στο internet.

 

Μπορεί εκεί που μερικές φορές το έχει στα χέρια του ο μικρός να πάτησε κανένα κουμπί και να μπήκε.

 

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει διαδικασία που να κόβετε γιατί αν ήταν παραπάνω θα ερχόταν 1000 ευρώ ! δηλαδή καθόλου έλεγχος ή ενημέρωση από την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στον λογαριασμό που σου ήρθε , περιγράφετε και πόσες φορές μπήκες στο internet και πόσα ΜΒ κατέβασες , οπότε πές μας τα να καταλαβουμε και εμείς τί ακριβώς έγινε
Link to comment
Share on other sites

Μια χρέωση έχω φάει

 

06/02/2010 17:44:56 Λοιπές Υπηρεσίες Πλοήγηση WAP - 00:25:24 Όγκος 7.854,34 ποσό χωρίς φπα 78,5500

 

Δυστοιχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα απλά μέσα από το κινητό σβήνω όλες τις ρυθμίσεις από την vodafone.

 

Απλά σε ξεγελάει ενώ είσαι στην αναμονή αυτό συνεχίζει να είναι μέσα.

 

Πάντως έπρεπε για κάποιο ποσό να υπάρχει κόφτη δεν είμαστε όλοι σαίνια ούτε γνώστες των χρεώσεων και των κινητών.

 

Θυμάμε ότι είχα μπει να κατεβάσω αναβάθμιση για το nokia 5800 για τους χάρτες και δεν πήρα χαμπάρι που συνδέθηκε μέσο wap.

 

Την σύνδεση την ήθελα να γίνει μέσω της σύνδεσης του internet, που να φανταστώ το τι είχε κάνει το τηλέφωνο.

Edited by disappointed
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...