Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα MMS και όλες τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς δεν δουλεύει περιέργως όσο και να περιμένο (πάνω απο ώρα!). Άλλο πρόβλημα δεν μου παίζει τα περισσότερα video. Λέει unsupported format. Μάλλον θα περιμένω το froyo και βλέπουμε...
Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα MMS και όλες τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς δεν δουλεύει περιέργως όσο και να περιμένο (πάνω απο ώρα!). Άλλο πρόβλημα δεν μου παίζει τα περισσότερα video. Λέει unsupported format. Μάλλον θα περιμένω το froyo και βλέπουμε...

καλησπερα φιλε μου επειδη ειχα το ιδιο προβλημα δεν μπορουσα να στειλω mms πηγαινε εδω http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html βαλε τις ρυθμησεις και αφου τις σωσεις κανε μια επανεκινηση ,ετσι βρηκα ακρη και μου δουλευουν τα mms.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Κωστα. Αρα σιγουρη και ασφαλης επιλογη και με official fιrmware πλαεον. Το μονο προβλημα ειναι...να μπορεσει η συσκευη να συνδεθει στο kies! Το μονο που μου εχει μεινει να δοκιμασω ειναι να την συνδεσω στις πισω θυρες usb οπως ειχε προτεινει καποιος φιλος. Αυτο με το swype ειναι ενα θεμα. Πιστευω βεβαια οτι το update που διατιθεται επισημα εδω θα υποστηριζει τη γλωσσα.

 

Εγώ εντοπισα το πρόβλημα που δεν με άφηνε να μπω στο kies.

Είναι τα αρχεία της εφαρμογής 1password του οποίου όλα τα αρχεία έχουν τεράστιες ονομασίες.

Το kies δεν δουλεύει όταν έχεις στην εσωτερική κάρτα αρχεία με όνομα μεγαλύτερο των 11 χαρακτήρων. Το είχα ξεχάσει αυτό.

Οπότε καλό είναι να πάρεις ένα backup την εσωτερική κάρτα και μετά αν δεν μπαίνεις άρχισε να αφαιρείς τα ύποπτα αρχεία και φακέλους.

 

Α παρελειψα να πω ότι οι ρυθμίσεις μου επαφές και ημερολόγιο μεταφέρθηκαν χωρίς πρόβλημα.

 

Benchmarks με το oclf.apk 2336!!!!!!!

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα το ιδιο γινεται φιλε. Για να ειμαι και πιο συγκεκριμενος εμφανιζονται οι εξης : tv querty remote control, blinkx beat, this day in history, facebook, vlingo, robert parker, radio companion, krazy kart racing και εχω εγκαταστησει το asphalt και το road sms. Απο τοτε που εχω τη συσκευη με αυτο το firmware δεν εχει εμφανιστει κατι αλλο.

 

Λογικα ειναι θεμα firmware, αν και δεν γνωριζω αν και ποιες επιπλεον εφαρμογες (περα απο το task manager) εμφανιζονται.

 

Το Samsung Apps σε μένα με το επίσημο αγγλικό firmware JM1 που μόλις πέρασε ο Τe-Salat, έχει 15 apps, αυτά που είπες εσύ, και επίσης το Task Manager 1.5, Alphalt 5, Road SMS, Movies, German Dictionary, English Dictionary και Dutch Dictionary.

 

Αυτά είναι ΟΛΑ τα Samsung apps. Τα οποία είναι όλα χάλια, btw :) (εκτός ίσως από τα παιχνιδάκια, που δεν είναι της Samsung)

 

@@@Αλεξη για να δω το 272 πρέπει να είμαι root ε?

Όχι, αλλά υποθέτω το ανακάλυψες αυτό. To standard αγγλικό sales code αν σ'ενδιαφέρει είναι το XEU.

 

Eρωτηση... η εφαρμογη που εχει απο την αρχη η συσκευη "διαχειρηση εργασιων".... δεν ειναι αρκετη? πρεπει να κατεβασουε καποια αλλη... και ποια προτεινεται ως καλυτερη?

 

Ευχαριστω!!!

 

Το ότι δεν είναι αρκετή η εφαρμογή που έχει είναι γεγονός, δεν κάνει τίποτα ουσιαστικά, απλά σου λέει ποιές εφαρμογές δεν έκλεισες εσύ με το back button. Αν δεν έχεις τίποτε άλλο δηλαδή οκ, αλλά... και ο χειρότερος task manager κάνει καλύτερη δουλειά. Το ποιός είναι καλύτερος τώρα είναι υποκειμένικο... ψάξε στο market και κοίτα τί σε βολευει περισσότερο. Πολλοί εδώ έχουμε καταλήξει στον advanced task killer, αλλά υπάρχουν κι άλλοι και μπορείς να βρείς κάποιον που να σ'αρέσει περισσότερο. Κάνε απλά ένα search στο μαρκετ για task manager.

 

Παιδιά για όσους ενδιαφέρονται όλα πήγαν καλά.

Το kies εγκατέστησε την JM1

Έκδοση βασικού φάσματος I9000XXJM1

Έκδοση kernel 2.6.29 units_scm@S1-BUILDOS#2

Αριθμός κατασκευής ECLAIR.I9000XXJM1

 

To 272 είναι στο KOR και φυσικά δεν έχω ελληνικό swipe πάνω που το συνηθισα.

Θέλω να το ψάξω ώστε με το froyo να έχω οπωσδήποτε.

 

Η συσκευή μου από την αρχή είχε ελθει με OEX αφού είναι αγορασμενη από το 247 και όχι από cosmote η voda.

 

Εφόσον όπως ξέρεις το firmware upgrade περνάει συγκεκριμένο PDA, το επίσημο που έβαλες είναι αγγλικό, και ΔΕΝ έχει ελληνικά στις γλώσσες πληκτρολογίου και στο Swype. Ούτε το JF3 είχε, ούτε το επίσημο JM1. Και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην έχει ούτε το φρόγιο, αν συνεχίσουν με το ίδιο styl PDA. Αν θέλεις παρ'όλα αυτά, όπως έχω κάνει εγώ και αρκετοί άλλοι, μπορείς να βάλεις εσύ ελληνικό Swype, με root, no big deal. Και φυσικά για qwerty υπάρχει το HTC_IME που είναι καλύτερο απ'της Samsung ούτως ή άλλως.

 

Μια λύση αν θες τελείως ελληνικό τηλέφωνο, μπορεί να είναι βρεις και να βάλεις το επίσημο ελληνικό JG1 ή JM1 firmware που δίνουν στην Ελλάδα, υποθέτω το φρόγιο θα περάσει και εκεί επίσημα στο τέλος του μήνα... ή το JFB που είχε η Χρύσα που έγινε χθες επίσημα JM2 με ελληνικά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχειο PDA. Φλασαρεις πρωτα την I9000XXJPC με csc και modem και μετα χωρις να ειναι τσεκαρισμενο το Re-Partition περνας την I9000XXJPH

 

Ή εδώ για complete odin-flashable έκδοση του Richtofen από XDA: http://rapidshare.com/files/419210879/GT-I9000_I9000XXJPH_I9000OXAJPH_CODE-MODEM-CSC-OIP.7z.html

(με 512 ή 803 pit)

 

dimsta είδες καμία διαφορά με την JPC? Περιμένω να δω ποιά φρόγιο θα φτάσει έστω κοντά στο nexus...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Alex πως μπαίνει με root το ελληνικό swipe?

Μόνο αυτό μ ενδιαφέρει γιατί ζω κι εγώ στο εξωτερικό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Alex πως μπαίνει με root το ελληνικό swipe?

Μόνο αυτό μ ενδιαφέρει γιατί ζω κι εγώ στο εξωτερικό.

 

Εδώ μπορείς να κατεβάσεις την multilingual έκδοση του Swype (το Swype διατίθεται ακόμα σε beta εκδόσεις δωρεάν οπότε δεν πιστεύω ότι αυτό το link είναι αντίθετο με τους κανόνες του forum, αν ναι σβήστε το).

http://rapidshare.com/files/410197432/Swype_1.60.36.8214_WVGA.rar

 

Εφόσον είσαι root,

- Κάνε uninstall το Swype με το titanium, ή με Root explorer

Σβήσε το Swype.apk απο το /system/app/

Σβήσε το φάκελο /data/data/com.swype.android.inputmethod/

 

- Μετονόμασε το αρχείο που κατέβασες σε Swype.apk και αντίγραψέ το στο /system/app/ (πρέπει το /system να γίνει mount σε R/W με τον root explorer, αν δεν είναι ήδη)

- Με το My Files, γύρνα στο φάκελο που έχεις το apk που κατέβασες, και τρέξτο. Θα σου πει ότι είναι αρχείο του συστήματος, πες οκ.

- Έτοιμος.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να κατεβάσεις την multilingual έκδοση του Swype (το Swype διατίθεται ακόμα σε beta εκδόσεις δωρεάν οπότε δεν πιστεύω ότι αυτό το link είναι αντίθετο με τους κανόνες του forum, αν ναι σβήστε το).

http://rapidshare.com/files/410197432/Swype_1.60.36.8214_WVGA.rar

 

Εφόσον είσαι root,

- Κάνε uninstall το Swype με το titanium, ή με Root explorer

Σβήσε το Swype.apk απο το /system/app/

Σβήσε το φάκελο /data/data/com.swype.android.inputmethod/

 

- Μετονόμασε το αρχείο που κατέβασες σε Swype.apk και αντίγραψέ το στο /system/app/ (πρέπει το /system να γίνει mount σε R/W με τον root explorer, αν δεν είναι ήδη)

- Με το My Files, γύρνα στο φάκελο που έχεις το apk που κατέβασες, και τρέξτο. Θα σου πει ότι είναι αρχείο του συστήματος, πες οκ.

- Έτοιμος.

 

Σ ευχαριστώ πολύ.

Είχα βρει κάποιο beta αλλά έλεγε μακριά αν το έχει η συσκευή εγκατεστημένο.

Αφού γίνεται όλα οκ

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ή εδώ για complete odin-flashable έκδοση του Richtofen από XDA: http://rapidshare.com/files/419210879/GT-I9000_I9000XXJPH_I9000OXAJPH_CODE-MODEM-CSC-OIP.7z.html

(με 512 ή 803 pit)

 

dimsta είδες καμία διαφορά με την JPC? Περιμένω να δω ποιά φρόγιο θα φτάσει έστω κοντά στο nexus...

 

Δυστηχως ελαχιστες διαφορες και απο οτι διαβαζω και απο τους xda ακομα απεχουμε μακρια απο αυτο που θελουμε να δουμε . τα μικροπροβληματακια τις JPC υπαρχουν ακομα, και σε ταχυτητα καμια διαφορα.. για να δουμε την τελικη εκδοση ..μια εβδομαδα ακομα :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ελαχιστες διαφορες και απο οτι διαβαζω και απο τους xda ακομα απεχουμε μακρια απο αυτο που θελουμε να δουμε . τα μικροπροβληματακια τις JPC υπαρχουν ακομα, και σε ταχυτητα καμια διαφορα.. για να δουμε την τελικη εκδοση ..μια εβδομαδα ακομα :)

 

Εγώ παιδιά δεν ελπίζω σε κάτι καλύτερο.

Πάλι με lag fix θα την βγάζουμε και μακάρι τουλάχιστον να έχει λίγο καλύτερη διαχείριση μνήμης γιατί αντί να ανεναινουμε κατεβαινουμε στα 304.

 

Alex όλα καλά με το swype. Thanks

Πεταξα και όλα τα άχρηστα της samsung και πλέον την εκαναJM1 lite:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να κατεβάσεις την multilingual έκδοση του Swype (το Swype διατίθεται ακόμα σε beta εκδόσεις δωρεάν οπότε δεν πιστεύω ότι αυτό το link είναι αντίθετο με τους κανόνες του forum, αν ναι σβήστε το).

http://rapidshare.com/files/410197432/Swype_1.60.36.8214_WVGA.rar

 

Εφόσον είσαι root,

- Κάνε uninstall το Swype με το titanium, ή με Root explorer

Σβήσε το Swype.apk απο το /system/app/

Σβήσε το φάκελο /data/data/com.swype.android.inputmethod/

 

- Μετονόμασε το αρχείο που κατέβασες σε Swype.apk και αντίγραψέ το στο /system/app/ (πρέπει το /system να γίνει mount σε R/W με τον root explorer, αν δεν είναι ήδη)

- Με το My Files, γύρνα στο φάκελο που έχεις το apk που κατέβασες, και τρέξτο. Θα σου πει ότι είναι αρχείο του συστήματος, πες οκ.

- Έτοιμος.

tyxerakias little help εκανα ροοτ τη συσκευη , εχω κατεβασει το titanium κ εσβησα το swype.apk

1. δεν βρισκω και φακελο /data/data/com.swype.android.inputmethod/

2. με το titanium δε μου περναει το αρχειακι που δινεις απο την sd card στο φακελο /system(το περασα οταν συνδεσα τη συσκευη ως μεσο αποθηκευσης κ το περασα στην εξωτερικη καρτα_)

3. root explorer που βρισκω ?

4. ασχετη ερωτηση το market enabler παιζει καπου?(ασχετη ερωτηση)

Edited by super_sayian
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν θα βιαστώ για froyo θα περιμένω λίγο μετά την έλευση του...έτσι και αλλιώς το κινητό πάει καλά τώρα...θα περιμένω να περάσουν πρώτα κάποιες μέρες για να δω τα τυχόν προβλήματα που για μένα σίγουρα θα παρουσιαστούν και βλέπουμε...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα βγει το επίσημο froyo θα μπορούμε να το βρούμε και να το βάλουμε μέσω Odin? Γιατί Τώρα λέει ότι δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Εχω καποια ερωτηματα σχετικα με το εν λογω κινητο, το οποιο ηρθε στην κατοχη μου χθες το απογευμα. Δεν εχω προλαβει να ψαξω πολυ και δυστυχως δεν θα εχω χρονο λογω εργασιας. Ετσι , ισως καποιοι να εχουν βρει ηδη τις λυσεις ή εστω να εχουν τις απαντησεις σαυτα που με 'απασχολουν':

 

α) η εναλλαγη απο Αγγλικα σε Ελληνικα στο πληκτρολογιο γινεται ΜΟΝΟ μεσω των ρυθμισεων; Εαν δεν υπαρχει αλλη αμεση λυση(ειναι δυνατον να μην εχει κουμπακι οπως στα google calendar online, windows mobile & ios???) γνωριζει κανεις αν θα λυθει με το froyo ?

 

β) οταν εχεις βαλει ενα επαναλαμβανομενο event στο google calendar και θελεις να κανεις αλλαγη στην ημερομηνια , αυτο ειναι αδυνατο (μιλαμε για να αλλαξεις ολη τη σειρα του event) . Πχ βαζεις να ξεκιναει απο 10/9/2010 και να ληγει 15/10/2010. Θελεις να μπεις καποια στιγμη στις 17/9/2010 και να αλλαξεις τη ληξη. Να ειναι 20/10/2010. Δεν γινεται! Μπορεις να αλλαξεις ημερομηνια μονο σε μεμονωμενο event ! Μου κανει εντυπωση γιατι μιλαμε για google OS & google calendar! Nα επισημανω οτι σε google calendar online, win mobile & IOS αυτο ειναι εφικτο. Γνωριζει παλι κανεις αν θα διορθωθει αυτο με froyo?

 

γ) παλι στο calendar:

Εχεις ας πουμε 3 ημερολογια google. Και εχεις φτιαξει ενα event με ετικετα ημερολογιου 'Α' . Αφου το αποθηκευσες θυμηθηκες οτι επρεπε να το βαλεις στο ημερολογιο 'Β' ... εμ δεν γινεται! Παλι αυτο ειναι εφικτο σε google calendar online, win mobile & IOS... Γνωριζει κανεις αν και αυτο διορθωνεται με το froyo?

 

κατι ασχετο με τη λειτουργια του:

δεν ειναι χαζο που εχει υποδοχη για φορτιση απο πανω; Σε αυτοκινητο πως το εχεις (οχι για navigation) σε βραχιονα και συγχρονως να φορτιζει χωρις να 'πεταγεται' ενα καλωδιο προς τα πανω;;;

 

Αυτα για την ωραααα :)

 

Κατα ταλλα ειναι πολυ καλοφτιαγμενο κινητο, πολυ γρηγορο αλλα εχει καποιες χαζομαρες που με τη γνωση κ εμπειρια απο αλλα κινητα δεν θα επρεπε να υπαρχουν ...

 

Ελπιζω τουλαχιστον για το θεμα του ημερολογιου να υπαρχουν η να υπαρξουν λυσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.......

Το καλωδιο (φορτισης - usb) του Galaxy δουλευει στο HD2 και αναποδα? Το εχει δοκιμασει κανενας?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα MMS και όλες τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς δεν δουλεύει περιέργως όσο και να περιμένο (πάνω απο ώρα!). Άλλο πρόβλημα δεν μου παίζει τα περισσότερα video. Λέει unsupported format. Μάλλον θα περιμένω το froyo και βλέπουμε...

 

Φίλε επειδη κ εγω περασα τα ιδια μου εστειλε η cosmote τις ρυθμισεις

Ορίζεις νεο APN.

Name:Cosmote MMS

APN:mms

Proxy:κενο

Username:κενο

Password:κενο

server:κενο

MMSC:http://mmsc.cosmote.gr:8002

MMSC Proxy:010.010.010.020

MMS port:8080

MCC:202

NMC:01

APN Type:το αφηνεις στην προκαθορισμενη τιμη

Μετα πατας menu κ κανεις *save

Mετα πας στα μηνυματα-settings-mms settings:πρεπει να ειναι ενεργοποιημενη η αυτοματη ανακτηση-auto retrieve.

Μετα στελνεις μηνυμα στο 1333 γραφοντας mms, για να ενεργοποιηθει η υπηρεσια.Μπορει να σου απαντησει πως δεν υποστηριζεται η συσκευη σου,αλλα μετα θα λάμβανεις κανονικα.!!:D

Για ιντερνετ σε cosmote παντα

Ορίζεις νεο APN.

Name:Cosmote INTERNET

APN:internet

Proxy:κενο

Username:κενο

Password:κενο

server:κενο

MMSC:κενο

MMSC κενο

MMS port:κενο

MCC:202

NMC:01

APN Type:το αφηνεις στην προκαθορισμενη τιμη

Εγω αυτα εκανα κ ολα καλα.Απλα το σημα της cote ειναι αισχως στο σπιτι μου.

αν θες κατι αλλο,ρωτα..

Link to comment
Share on other sites

χμμμ

το touch diamond 2 που εχω εγω παιρνει mini usb κλασικο (αυτο που εχουν και οι σκληροι δισκοι οι 2.5", που εχουν πολλα mp3 players κλπ)

Το samsung galaxy s i9000 εχει ενα πιο λεπτο...

τωρα αν το hd2 ειναι σαν του td2 τοτε δεν κανει....

http://www.google.gr/images?um=1&hl=el&client=firefox-a&rlz=1R1GGGL_en___GR356&biw=1408&bih=834&tbs=isch%3A1&sa=1&q=htc+HD2+mini+usb+port&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω κάποια πραγματάκια γι αυτούς που ψάχνονται περισσότερο και θέλουν να πάψουν να κοιτάνε συνεχώς την διαθέσιμη μνήμη.

 

Αφού πέρασα τo official JM1 firmware μέσω Kies, το προσαρμοσα στα δικά μου γούστα κάνοντας το αρκετά lite.

 

1) Πεταξα όλα τα άχρηστα κατ' εμε προγράμματα και widgets της Samsung.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γίνεται πολύ ελαφρύ το firmware και να κερδίζουμε ΜΒ από την ram.

Πολλά απ αυτά τρέχουν στο παρασκήνιο χωρίς να τα έχεις καν ανοίξει.

Το τι μπορείτε να πεταξετε θα το βρείτε εδώ.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=712546

 

Προσοχή μην πιασετε και διαγραφετε ότι βρικετε μπροστά σας. Μόνο ότι απ αυτά δεν σας χρειάζεται.

Η διαγραφή για να είναι ελεγχόμενη από εσάς προτείνω να γίνει με τον root explorer.

Πριν ξεκινήσετε να διαγραφετε, φτιάξτε στην εξωτερική κάρτα ένα φάκελο και ονομαστε τον SamApps.

Με τον root explorer κάντε copy paste κάθε προγραμμα που σκοπευτετε να διαγραψετε στο φάκελο που φτιάξαμε, ώστε να μπορείτε να τα επαναφερετε αν θέλετε κάποια στιγμή.

 

2) Τσεκαρετε μ ένα task manager ποιες εφαρμογές απ αυτές που έχετε εγκαταστήσει τρέχουν διαρκώς στο παρασκήνιο καταναλώνοντας ram.

Αν δεν τις χρησιμοποιητε συχνά και δεν σας είναι απαραίτητες , διαγραψτε τες και βρείτε άλλες παρομοιες που έχουν καλύτερη συμπεριφορά.

Το ίδιο για τα widgets. Τρέχουν στο παρασκήνιο και μειώνουν την διαθέσιμη ram. Κρατήστε μόνο τα απαραίτητα.

Πεταξτε όλα όσα είναι μόνο για φιγούρα.

 

Αντί για task killer προτίμησα το Fast Reboot Pro, είναι πολύ φθηνή εφαρμογή, κάτω από 2 ευρώ.

Από τις ρυθμίσεις εξαιρειτε όλα τα προγράμματα, widgets, one clic minFreeManager κλπ που δεν θελετε να απενεργοποιηθουν όταν πατησετε να γίνει reboot.

Πως το δουλεύουμε:

Αφήνουμε την συσκευή μας να δουλεύει ελεύθερα και κλείνουμε τις εφαρμογές που χρησιμοποιουμε συχνα, με το πληκτρο επαναφοράς ώστε να μπαίνουν στο background κρατοντας πολύ περιορισμένη μνήμη.

Αν μετά από πολλές ώρες χρήσης η στο τέλος της μέρας δείτε την διαθέσιμη ram χαμηλότερα από 80ΜΒ ανοιγετε την εφαρμογή και πατατε reboot.

Γίνεται ακαριαία και χωρίς να επιρεαζει αυτά που έχουμε εξαιρέσει. Πχ το Beutiful home Weather η το min FreeManager.

Από χθες αργά το βράδυ που το εγκατεστησα, δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω, παρά μόνο για δοκιμή. Η ram από 107ΜΒ πήγε στα 177

Δεν είναι τίποτα άλλο από μια γρήγορη λύση ώστε να αποφεύγουμε να ασχολούμαστε συνεχώς με την μνήμη.

Προσωπικά δεν ενεργοποιησα το minfreemanager του OCLF.

Δουλεύω την συσκευή όπως περιέγραψα και είναι μια χαρά. Συμβάλει ότι έχω πετάξει όλα τα άχρηστα που έτρεχαν στο background.

Το lag fix κάνει τρομερή δουλειά και συσκευή αποκρινεται το ίδιο καλά ακόμα και με 60ΜΒ free και 13 εφαρμογές ανοικτές.

 

Ελπίζω να μην αληθεύει κάτι που διάβασα από μέλος του xda ότι η νέα beta 2.2 κλείνει αυτόματα τις ενεργες εφαρμογές όταν είναι πάνω από 4-5

Το βρίσκω πολύ κουφω για να είναι αληθινό. Με την 2.1 αυτό αρχίζει να γίνεται όταν ο αριθμός τους ξεπεράσει τις 14-15.

 

tyxerakias little help εκανα ροοτ τη συσκευη , εχω κατεβασει το titanium κ εσβησα το swype.apk

1. δεν βρισκω και φακελο /data/data/com.swype.android.inputmethod/

2. με το titanium δε μου περναει το αρχειακι που δινεις απο την sd card στο φακελο /system(το περασα οταν συνδεσα τη συσκευη ως μεσο αποθηκευσης κ το περασα στην εξωτερικη καρτα_)

3. root explorer που βρισκω ?

4. ασχετη ερωτηση το market enabler παιζει καπου?(ασχετη ερωτηση)

Κατ αρχας η δουλειά πρέπει να γίνει με το root explorer για να περαστουν τα αρχεία.

Θα τον βρεις στο market και φυσικά είναι για rooted συσκευές.

Πατοντας παρατεταμενα σε κάποιο αρχείο σου βγάζει όλες τις επιλογές.

Το καλό μ αυτόν είναι, ότι μπορείς προτού διαγράψει οτιδήποτε να το κανείς copy paste στην εξωτερική κάρτα σε περίπτωση που το ξαναχρειαστεις.

 

Το MarketEnabler θα το βρεις με αναζήτηση στο google αλλά και εδώ στο φόρουμ.

 

 

Όταν θα βγει το επίσημο froyo θα μπορούμε να το βρούμε και να το βάλουμε μέσω Odin? Γιατί Τώρα λέει ότι δεν μπορεί να κάνει αναβάθμιση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γίνεται εφόσον κανείς την διαδικασία που έκανα εγώ και περιγράφω στις δυο προηγούμενες σελίδες.

 

 

Καλημερα.......

Το καλωδιο (φορτισης - usb) του Galaxy δουλευει στο HD2 και αναποδα? Το εχει δοκιμασει κανενας?

Ναι Βασιλη κάνει μια χαρά την δουλειά του και όχι μόνο το συγκεκριμένο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Τι λετε μιας και πολλοί από σας είχατε winmo κινητά. Αξίζει η μετάβαση στο android? Προγράμματα που τυχόν είχατε στα winmo τα βρήκατε και στο android?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για να διαβάσω και να επεξεργαστω στο κινητο , κάποια αρχεία word,excel και powerpoint φτιαγμενα σε office 2003 , πρέπει να κατεβασω κάτι απο το ιντερνετ;

 

Επίσης, πως μπορώ να διαβάσω στο κινητό ,ebooks που έχω στον υπολογιστή μου;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για να διαβάσω και να επεξεργαστω στο κινητο , κάποια αρχεία word,excel και powerpoint φτιαγμενα σε office 2003 , πρέπει να κατεβασω κάτι απο το ιντερνετ;

 

Επίσης, πως μπορώ να διαβάσω στο κινητό ,ebooks που έχω στον υπολογιστή μου;

Για αρχεία του office υπάρχει ήδη πρόγραμμα μέσα το ThinkFree Office

Για ebook υπάρχει το Aldiko ebook (δεν το χρησιμοποιώ , οπότε δεν ξέρω αν δουλεύει καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχεία του office υπάρχει ήδη πρόγραμμα μέσα το ThinkFree Office

Για ebook υπάρχει το Aldiko ebook (δεν το χρησιμοποιώ , οπότε δεν ξέρω αν δουλεύει καλά :)

 

Δηλαδή αν περάσω σε ένα φάκελο τα αρχεία απο τον υπολογιστή μου θα μπορω να τα διαβάζω έτσι;

το thinkfree office πρέπει να το ενεργοποιήσω ονλάιν έτσι;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ενω εβαλα το kies συνδεθηκα και παταω αναβαθμιση λογισμο υλικου μου γραφει PDA:JG1 / PHONE:JF5

Δεν ειναι δυνατη η ενημερωση.......

 

Δεν υπαρχει ποιο νεα εκδοση? Κανω κατι λαθος? Απο εκει δεν αναβαθμιζουμε?

 

υ.γ Δεν εβαλα drivers γιατι με το που κατεβασα kies συνδεθηκε. Παιζει ρολο αυτο? Μηπως θελει drivers?

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν περάσω σε ένα φάκελο τα αρχεία απο τον υπολογιστή μου θα μπορω να τα διαβάζω έτσι;

το thinkfree office πρέπει να το ενεργοποιήσω ονλάιν έτσι;

ναι θέλει ενεργοποίηση (εγώ την έκανα χωρίς sim)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν ανοίγω το κινητό αν στο menu που μου ζητάει το pin δεν το βάλω άμεσα, το menu εξαφανίζεται και ανοίγει το κινητό κανονικά χωρίς να έχω logάρει στο δίκτυο. Από το σημείο αυτό δε μπορώ να βάλω κάπου το pin ώστε να μη χρειάζεται να κάνω reboot?
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...