Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα αναφέρω κάποια πραγματάκια γι αυτούς που ψάχνονται περισσότερο και θέλουν να πάψουν να κοιτάνε συνεχώς την διαθέσιμη μνήμη.

 

Αφού πέρασα τo official JM1 firmware μέσω Kies, το προσαρμοσα στα δικά μου γούστα κάνοντας το αρκετά lite.

 

1) Πεταξα όλα τα άχρηστα κατ' εμε προγράμματα και widgets της Samsung.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γίνεται πολύ ελαφρύ το firmware και να κερδίζουμε ΜΒ από την ram.

Πολλά απ αυτά τρέχουν στο παρασκήνιο χωρίς να τα έχεις καν ανοίξει.

Το τι μπορείτε να πεταξετε θα το βρείτε εδώ.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=712546

 

Προσοχή μην πιασετε και διαγραφετε ότι βρικετε μπροστά σας. Μόνο ότι απ αυτά δεν σας χρειάζεται.

Η διαγραφή για να είναι ελεγχόμενη από εσάς προτείνω να γίνει με τον root explorer.

Πριν ξεκινήσετε να διαγραφετε, φτιάξτε στην εξωτερική κάρτα ένα φάκελο και ονομαστε τον SamApps.

Με τον root explorer κάντε copy paste κάθε προγραμμα που σκοπευτετε να διαγραψετε στο φάκελο που φτιάξαμε, ώστε να μπορείτε να τα επαναφερετε αν θέλετε κάποια στιγμή.

 

2) Τσεκαρετε μ ένα task manager ποιες εφαρμογές απ αυτές που έχετε εγκαταστήσει τρέχουν διαρκώς στο παρασκήνιο καταναλώνοντας ram.

Αν δεν τις χρησιμοποιητε συχνά και δεν σας είναι απαραίτητες , διαγραψτε τες και βρείτε άλλες παρομοιες που έχουν καλύτερη συμπεριφορά.

Το ίδιο για τα widgets. Τρέχουν στο παρασκήνιο και μειώνουν την διαθέσιμη ram. Κρατήστε μόνο τα απαραίτητα.

Πεταξτε όλα όσα είναι μόνο για φιγούρα.

 

Αντί για task killer προτίμησα το Fast Reboot Pro, είναι πολύ φθηνή εφαρμογή, κάτω από 2 ευρώ.

Από τις ρυθμίσεις εξαιρειτε όλα τα προγράμματα, widgets, one clic minFreeManager κλπ που δεν θελετε να απενεργοποιηθουν όταν πατησετε να γίνει reboot.

Πως το δουλεύουμε:

Αφήνουμε την συσκευή μας να δουλεύει ελεύθερα και κλείνουμε τις εφαρμογές που χρησιμοποιουμε συχνα, με το πληκτρο επαναφοράς ώστε να μπαίνουν στο background κρατοντας πολύ περιορισμένη μνήμη.

Αν μετά από πολλές ώρες χρήσης η στο τέλος της μέρας δείτε την διαθέσιμη ram χαμηλότερα από 80ΜΒ ανοιγετε την εφαρμογή και πατατε reboot.

Γίνεται ακαριαία και χωρίς να επιρεαζει αυτά που έχουμε εξαιρέσει. Πχ το Beutiful home Weather η το min FreeManager.

Από χθες αργά το βράδυ που το εγκατεστησα, δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω, παρά μόνο για δοκιμή. Η ram από 107ΜΒ πήγε στα 177

Δεν είναι τίποτα άλλο από μια γρήγορη λύση ώστε να αποφεύγουμε να ασχολούμαστε συνεχώς με την μνήμη.

Προσωπικά δεν ενεργοποιησα το minfreemanager του OCLF.

Δουλεύω την συσκευή όπως περιέγραψα και είναι μια χαρά. Φυσικά συμβάλει ότι έχω πετάξει όλα τα άχρηστα που έτρεχαν στο background.

Το lag fix κάνει τρομερή δουλειά και συσκευή αποκρινεται το ίδιο καλά ακόμα και με 60ΜΒ free και 13 εφαρμογές ανοικτές.

 

Ελπίζω να μην αληθεύει κάτι που διάβασα από μέλος του xda ότι η νέα beta 2.2 κλείνει αυτόματα τις ενεργες εφαρμογές όταν είναι πάνω από 4-5

Το βρίσκω πολύ κουφω για να είναι αληθινό. Με την 2.1 αυτό αρχίζει να γίνεται όταν ο αριθμός τους ξεπεράσει τις 14-15.

 

 

Κατ αρχας η δουλειά πρέπει να γίνει με το root explorer για να περαστουν τα αρχεία.

Θα τον βρεις στο market και φυσικά είναι για rooted συσκευές.

Πατοντας παρατεταμενα σε κάποιο αρχείο σου βγάζει όλες τις επιλογές.

Το καλό μ αυτόν είναι, ότι μπορείς προτού διαγράψει οτιδήποτε να το κανείς copy paste στην εξωτερική κάρτα σε περίπτωση που το ξαναχρειαστεις.

 

Το MarketEnabler θα το βρεις με αναζήτηση στο google αλλά και εδώ στο φόρουμ.

 

 

 

Γίνεται εφόσον κανείς την διαδικασία που έκανα εγώ και περιγράφω στις δυο προηγούμενες σελίδες.

 

 

 

Ναι Βασιλη κάνει μια χαρά την δουλειά του και όχι μόνο το συγκεκριμένο.

 

φιλε μου σορρυ αλλα εχω ψιλοτρελαθει , βρηκα τον root explorer πεταω μεσα το αρχειο του swype αλλα μετα δε το βρισκει μεσα στο φακελο ./system/app

(exw kanei k mount )κανω κατι λαθος?γιατι δε το βρισκει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι θέλει ενεργοποίηση (εγώ την έκανα χωρίς sim)

 

Τι εννοείς χωρίς σιμ;

Δεν χρειάστηκε να εισαι ονλάιν;

Πως ακριβώς το έκανες;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν περάσω σε ένα φάκελο τα αρχεία απο τον υπολογιστή μου θα μπορω να τα διαβάζω έτσι;

το thinkfree office πρέπει να το ενεργοποιήσω ονλάιν έτσι;

 

Διαβάζεις και διορθώνεις τα πάντα (σχεδόν). Ενεργοποιείται μόλις το ανοίξεις πρώτη φορά. Όσο για e-book reader μπορείς να κατεβάσεις και το kindle reader για android και ή να κατεβάζεις από την amazon βιβλία (εάν έχεις λογαριασμό) ή να μεταφέρεις e-books από τον υπολογιστή στο κινητό (υποστηρίζει τα περισσότερα formats).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν περάσω σε ένα φάκελο τα αρχεία απο τον υπολογιστή μου θα μπορω να τα διαβάζω έτσι;

το thinkfree office πρέπει να το ενεργοποιήσω ονλάιν έτσι;

 

Μαρία το Thinkfree δεν είναι για πολλά. Δεν έχει πολλές δυνατοητες.

Αν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για επαγγελματικούς λόγους τότε το Documents To Go Pro, είναι μονόδρομος.

Θύμισε μου με πμ να σου δώσω link το βράδυ που θα είμαι σπίτι.

 

Για ανάγνωση βιβλίων η official εφαρμογή είναι πολύ καλή.

Για να περάσεις τα βιβλία που έχεις στο pc σου πρέπει να κανείς τα εξής:

 

Πρώτα απ όλα να είναι σε φορματ bup. Αν είναι σε PDF θα πρέπει να κατεβάσει από το διαδυκτιο κάποιον converter για να τα μετατρέψεις.

Εγώ χρησιμοποιώ το calibre αλλά έχω Mac. Δεν είμαι σίγουρος αν έχει έκδοση για windows. Κανε μια αναζήτηση.

 

Αφού τα μετατρέψεις, ανοίγεις πρώτα την εφαρμογή στο κινητό σου αν δεν την έχεις ανοίξει ποτέ πριν, ώστε να δημιουργηθεί ο σχετικός φάκελος της εφαρμογης στην

εσωτερική κάρτα.

Πατάς import και σου λέει ότι θα πρέπει να τοποθετήσεις τα pub στον υποφακελο import του φακέλου e-books που έχει δημιουργισει η εφαρμογή.

Τα ρίχνεις μέσα και μετά επιστρέφει στην εφαρμογή. Πατάς και πάλι import και αυτομάτως αρχίζει να τα εισάγει.

Θα σου εμφανιστούν στην βιβλιοθήκη με τα εξώφυλλα τους.

Ανοίγεις ένα απ αυτά και αρχιζεις να διαβάζεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σορρυ αλλα εχω ψιλοτρελαθει , βρηκα τον root explorer πεταω μεσα το αρχειο του swype αλλα μετα δε το βρισκει μεσα στο φακελο ./system/app

(exw kanei k mount )κανω κατι λαθος?γιατι δε το βρισκει?

 

Κάτσε να τα πάρουμε από την αρχή.

Διάβασε προσεκτικά τα βήματα που έδωσε ο Αλεξ.

Αφού διαγράψεις το παλιό apk και το άλλο αρχειακι από το data/data, κανείς εγκατάσταση το swype.apk που κατεβασες στην εσωτερική κάρτα μνήμης.

 

Με τον root explorer αφού πρώτα τον έχεις κάνει M/R, βρες το νέο swype.apk που έβαλες πριν στην κάρτα σου.

Πατά παρατεταμενα πάνω του και επέλεξε από το μενού που θα σου βγάλει, copy.

Πήγαινε στο φάκελο system/apps και πατά paste.

Αυτομάτως θα επικολληθει εκεί.

Κλεισε τον root explorer και με το my files η τον astro explorer πήγαινε στην στην εσωτερική κάρτα μνήμης και βρες το swype.apk κανε διπλό κλικ και θα σου κάνει install.

Είσαι έτοιμος.

Επιλέγεις με τον γνωστό τροπο το swype σαν πληκτρολόγιο και είναι ακριβώς όπως το official.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι γινεται με τα μηνυματα στo galaxy s δεν μου στελνει τα μυνημτα κα εχω και την μεθοδο εισαγωγης στο αυτοματο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

- .... ειμαι με την JPC την οποια εγκατεστησα με το 803.pit file .... κατεβαζω αυτο το αρχειο .... σβηνω την συσκευη ... παταω ταυτοχρονα "up volume + το κεντρικο πληκτρο μπροστα στην οθονη + on/off button " .. αφου αναψει η συσκευη ,αφηνω το on/off αλλα συνεχιζω να κρατω τα αλλα δυο μεχρι να μπω σε recovery mode .

- Κανω wipe data factory reset, wipe cache partition, format internal sd card

- ΠΡΩΤΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ BACKUP .. ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ.

- Ανοιγω το odin και βαζω παλι το 803.pit και με αμαρκαριστο το repartition ,επιλεγω το αρχειο που κατεβασα στην θεση PDA του odin ,παταω START ... και περιμενω 3,5 λεπτα .... αφου μπουταρει ξανακανω wipe data factory reset, wipe cache partition, format internal sd card και ειμαι ΟΚ ...

 

- Υ.Γ. Οποιος θελει να δοκιμασει πρεπει να εχει εγκαταστησει πρωτα την XXJPC ,διοτι στην νεα ρομ XXJPH λειπει το αρχειο dbdata ,οποτε θα χρησιμοποιησουμε αυτο που εχει ειδη εγκαταστησει η jpc ... αν κανουμε repartition θα διαγραψουμε το dbdata και δεν θα εκκινησει η νεα ρομ ... :!:

- Αποψη μου ειναι oτι με οποιο *.pit αρχειο εγκαταστησετε την JPC ,το ιδιο να χρησιμοποιησετε και για την εγκατασταση της JPH ...

 

- Ο Γιαουρτας - :rocket:

 

Φιλικα :rolleyes:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.......

Το καλωδιο (φορτισης - usb) του Galaxy δουλευει στο HD2 και αναποδα? Το εχει δοκιμασει κανενας?

Δουλευει μια χαρα.Εννοειται οτι το εχω δοκιμασει

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω κάποια πραγματάκια γι αυτούς που ψάχνονται περισσότερο και θέλουν να πάψουν να κοιτάνε συνεχώς την διαθέσιμη μνήμη.

 

Αφού πέρασα τo official JM1 firmware μέσω Kies, το προσαρμοσα στα δικά μου γούστα κάνοντας το αρκετά lite.

 

1) Πεταξα όλα τα άχρηστα κατ' εμε προγράμματα και widgets της Samsung.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γίνεται πολύ ελαφρύ το firmware και να κερδίζουμε ΜΒ από την ram.

Πολλά απ αυτά τρέχουν στο παρασκήνιο χωρίς να τα έχεις καν ανοίξει.

Το τι μπορείτε να πεταξετε θα το βρείτε εδώ.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=712546

 

Προσοχή μην πιασετε και διαγραφετε ότι βρικετε μπροστά σας. Μόνο ότι απ αυτά δεν σας χρειάζεται.

Η διαγραφή για να είναι ελεγχόμενη από εσάς προτείνω να γίνει με τον root explorer.

Πριν ξεκινήσετε να διαγραφετε, φτιάξτε στην εξωτερική κάρτα ένα φάκελο και ονομαστε τον SamApps.

Με τον root explorer κάντε copy paste κάθε προγραμμα που σκοπευτετε να διαγραψετε στο φάκελο που φτιάξαμε, ώστε να μπορείτε να τα επαναφερετε αν θέλετε κάποια στιγμή.

 

2) Τσεκαρετε μ ένα task manager ποιες εφαρμογές απ αυτές που έχετε εγκαταστήσει τρέχουν διαρκώς στο παρασκήνιο καταναλώνοντας ram.

Αν δεν τις χρησιμοποιητε συχνά και δεν σας είναι απαραίτητες , διαγραψτε τες και βρείτε άλλες παρομοιες που έχουν καλύτερη συμπεριφορά.

Το ίδιο για τα widgets. Τρέχουν στο παρασκήνιο και μειώνουν την διαθέσιμη ram. Κρατήστε μόνο τα απαραίτητα.

Πεταξτε όλα όσα είναι μόνο για φιγούρα.

 

Αντί για task killer προτίμησα το Fast Reboot Pro, είναι πολύ φθηνή εφαρμογή, κάτω από 2 ευρώ.

Από τις ρυθμίσεις εξαιρειτε όλα τα προγράμματα, widgets, one clic minFreeManager κλπ που δεν θελετε να απενεργοποιηθουν όταν πατησετε να γίνει reboot.

Πως το δουλεύουμε:

Αφήνουμε την συσκευή μας να δουλεύει ελεύθερα και κλείνουμε τις εφαρμογές που χρησιμοποιουμε συχνα, με το πληκτρο επαναφοράς ώστε να μπαίνουν στο background κρατοντας πολύ περιορισμένη μνήμη.

Αν μετά από πολλές ώρες χρήσης η στο τέλος της μέρας δείτε την διαθέσιμη ram χαμηλότερα από 80ΜΒ ανοιγετε την εφαρμογή και πατατε reboot.

Γίνεται ακαριαία και χωρίς να επιρεαζει αυτά που έχουμε εξαιρέσει. Πχ το Beutiful home Weather η το min FreeManager.

Από χθες αργά το βράδυ που το εγκατεστησα, δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω, παρά μόνο για δοκιμή. Η ram από 107ΜΒ πήγε στα 177

Δεν είναι τίποτα άλλο από μια γρήγορη λύση ώστε να αποφεύγουμε να ασχολούμαστε συνεχώς με την μνήμη.

Προσωπικά δεν ενεργοποιησα το minfreemanager του OCLF.

Δουλεύω την συσκευή όπως περιέγραψα και είναι μια χαρά. Συμβάλει ότι έχω πετάξει όλα τα άχρηστα που έτρεχαν στο background.

Το lag fix κάνει τρομερή δουλειά και συσκευή αποκρινεται το ίδιο καλά ακόμα και με 60ΜΒ free και 13 εφαρμογές ανοικτές.

 

Ελπίζω να μην αληθεύει κάτι που διάβασα από μέλος του xda ότι η νέα beta 2.2 κλείνει αυτόματα τις ενεργες εφαρμογές όταν είναι πάνω από 4-5

Το βρίσκω πολύ κουφω για να είναι αληθινό. Με την 2.1 αυτό αρχίζει να γίνεται όταν ο αριθμός τους ξεπεράσει τις 14-15.

 

 

Κατ αρχας η δουλειά πρέπει να γίνει με το root explorer για να περαστουν τα αρχεία.

Θα τον βρεις στο market και φυσικά είναι για rooted συσκευές.

Πατοντας παρατεταμενα σε κάποιο αρχείο σου βγάζει όλες τις επιλογές.

Το καλό μ αυτόν είναι, ότι μπορείς προτού διαγράψει οτιδήποτε να το κανείς copy paste στην εξωτερική κάρτα σε περίπτωση που το ξαναχρειαστεις.

 

Το MarketEnabler θα το βρεις με αναζήτηση στο google αλλά και εδώ στο φόρουμ.

 

 

 

Γίνεται εφόσον κανείς την διαδικασία που έκανα εγώ και περιγράφω στις δυο προηγούμενες σελίδες.

 

 

 

Ναι Βασιλη κάνει μια χαρά την δουλειά του και όχι μόνο το συγκεκριμένο.

 

THANKS FOR THE TIPS!!

Τις έβαλα και εγώ, έχω σβήσει κιόλας κάποιες, το μόνο μου θέμα είναι ότι δεν βρισκω για να εξαιρέσω κάποιες εφαρμογές στο fast reboot pro...αυτές που βλέπω στην λίστα είναι αυτές που τρέχουν αυτή την στιγμή; Επίσης το Activate one-click της εφαρμογής τι κάνει;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόλις έκανα μια ιδιαίτερα σημαντική ανακάλυψη.

Το κινητό μου είναι από Αγγλία με τη δυνατότητα recovery mode (με τα 3 πλήκτρα) ενεργοποιημένη. Μετά από αρκετά φλασαρίσματα είχα καταλήξει στην JG5.

Σήμερα αποφάσισα να αλλάξω μέσω του *#272 το product code του κινητού από KOR σε COS.

Όμως μετά την αλλαγή σε COS, η δυνατότητα 3 button recovery χάθηκε. Στην αρχή πανικοβλήθηκα. :cry:

Μετά άλλαξα το product code σε CYO. Τα ίδια. :cry:

Τέλος το ξαναγύρισα σε KOR. Ως εκ θαύματος, το recovery mode (και το download mode) επανήλθε.:D

Είμαι 1000% σίγουρος πως με COS και CYO δεν δούλευε (δλδ δεν έκανα λάθος στο πάτημα των πλήκτρων).

 

Πιστεύω λοιπόν, πως αν του ορίσεις άλλο product code από το κατάλληλο, δεν έχεις 3 button recovery mode function. Για δοκιμάστε όσοι έχετε θέμα με τα 3 πλήκτρα (volume up, home, power) μπας και ξεκλειδώσετε τη δυνατότητα αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόλις έκανα μια ιδιαίτερα σημαντική ανακάλυψη.

Το κινητό μου είναι από Αγγλία με τη δυνατότητα recovery mode (με τα 3 πλήκτρα) ενεργοποιημένη. Μετά από αρκετά φλασαρίσματα είχα καταλήξει στην JG5.

Σήμερα αποφάσισα να αλλάξω μέσω του *#272 το product code του κινητού από KOR σε COS.

Όμως μετά την αλλαγή σε COS, η δυνατότητα 3 button recovery χάθηκε. Στην αρχή πανικοβλήθηκα. :cry:

Μετά άλλαξα το product code σε CYO. Τα ίδια. :cry:

Τέλος το ξαναγύρισα σε KOR. Ως εκ θαύματος, το recovery mode (και το download mode) επανήλθε.:D

Είμαι 1000% σίγουρος πως με COS και CYO δεν δούλευε (δλδ δεν έκανα λάθος στο πάτημα των πλήκτρων).

 

Πιστεύω λοιπόν, πως αν του ορίσεις άλλο product code από το κατάλληλο, δεν έχεις 3 button recovery mode function. Για δοκιμάστε όσοι έχετε θέμα με τα 3 πλήκτρα (volume up, home, power) μπας και ξεκλειδώσετε τη δυνατότητα αυτή...

 

Πολύ ενδιαφέρον, αν όντως δεν έκανες λάθος με το πάτημα. Thanks!

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόλις έκανα μια ιδιαίτερα σημαντική ανακάλυψη.

Το κινητό μου είναι από Αγγλία με τη δυνατότητα recovery mode (με τα 3 πλήκτρα) ενεργοποιημένη. Μετά από αρκετά φλασαρίσματα είχα καταλήξει στην JG5.

Σήμερα αποφάσισα να αλλάξω μέσω του *#272 το product code του κινητού από KOR σε COS.

Όμως μετά την αλλαγή σε COS, η δυνατότητα 3 button recovery χάθηκε. Στην αρχή πανικοβλήθηκα. :cry:

Μετά άλλαξα το product code σε CYO. Τα ίδια. :cry:

Τέλος το ξαναγύρισα σε KOR. Ως εκ θαύματος, το recovery mode (και το download mode) επανήλθε.:D

Είμαι 1000% σίγουρος πως με COS και CYO δεν δούλευε (δλδ δεν έκανα λάθος στο πάτημα των πλήκτρων).

 

Πιστεύω λοιπόν, πως αν του ορίσεις άλλο product code από το κατάλληλο, δεν έχεις 3 button recovery mode function. Για δοκιμάστε όσοι έχετε θέμα με τα 3 πλήκτρα (volume up, home, power) μπας και ξεκλειδώσετε τη δυνατότητα αυτή...

Πως γίνεται η αλλαγή product code και τι συνέπειες έχει, να δοκιμάσω να σου πω.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, αν όντως δεν έκανες λάθος με το πάτημα. Thanks!

Τυχεράκια είμαι όπως είπα 1000% σίγουρος, γιατί το δοκίμασα πολλές φορές (βάλε-βγάλε μπαταρία)κλπ και με το KOR δούλεψε με τη μία...

Επίσης παρατήρησα πως όταν του όρισα το KOR, μετά το SD unmount που έκανε, έβγαλε στην οθόνη της πράσινες γραμμές όπως όταν το βάζεις στο recovery mode....

Όταν όρισα COS και CYO δεν το παρατήρησα....

Link to comment
Share on other sites

- .... ειμαι με την JPC την οποια εγκατεστησα με το 803.pit file .... κατεβαζω [url="http://www.

 

- Υ.Γ. Οποιος θελει να δοκιμασει πρεπει να εχει εγκαταστησει πρωτα την XXJPC ,διοτι στην νεα ρομ XXJPH λειπει το αρχειο dbdata ,οποτε θα χρησιμοποιησουμε αυτο που εχει ειδη εγκαταστησει η jpc ... αν κανουμε repartition θα διαγραψουμε το dbdata και δεν θα εκκινησει η νεα ρομ ... :!:

- Αποψη μου ειναι oτι με οποιο *.pit αρχειο εγκαταστησετε την JPC ,το ιδιο να χρησιμοποιησετε και για την εγκατασταση της JPH ...

 

- Ο Γιαουρτας - :rocket:

 

Φιλικα :rolleyes:

 

Για πες μας εντυπώσεις. Φυσικά δεν την περνάω τώρα που είμαι για πρώτη φορά με πραγματική official:) και σε μια βδομάδα ενδέχεται να έχουμε την επισημη.

 

Πες μας κυρίως πως τα παει από διαχείριση μνήμης και αν τελικά υπάρχει διαθέσιμο πραγματικά σωστό copy paste.

 

THANKS FOR THE TIPS!!

Τις έβαλα και εγώ, έχω σβήσει κιόλας κάποιες, το μόνο μου θέμα είναι ότι δεν βρισκω για να εξαιρέσω κάποιες εφαρμογές στο fast reboot pro...αυτές που βλέπω στην λίστα είναι αυτές που τρέχουν αυτή την στιγμή; Επίσης το Activate one-click της εφαρμογής τι κάνει;

 

Λογικό είναι να σου δείχνει ότι είναι ενεργό η τρέχει την συγκκριμενη στιγμή στο παρασκήνιο.

Άνοιξε τις εφαρμογές που σ ενδιαφέρουν να εξαιρέσεις και επέλεξε τες.

Έτσι θα είσαι οκ.

Αυτό το activate δεν το δοκίμασα καθόλου. Προφανώς με το που πατάς στο εικονίδιο της εφαρμογής θα κάνει reboot.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να τα πάρουμε από την αρχή.

Διάβασε προσεκτικά τα βήματα που έδωσε ο Αλεξ.

Αφού διαγράψεις το παλιό apk και το άλλο αρχειακι από το data/data, κανείς εγκατάσταση το swype.apk που κατεβασες στην εσωτερική κάρτα μνήμης.

 

Με τον root explorer αφού πρώτα τον έχεις κάνει M/R, βρες το νέο swype.apk που έβαλες πριν στην κάρτα σου.

Πατά παρατεταμενα πάνω του και επέλεξε από το μενού που θα σου βγάλει, copy.

Πήγαινε στο φάκελο system/apps και πατά paste.

Αυτομάτως θα επικολληθει εκεί.

Κλεισε τον root explorer και με το my files η τον astro explorer πήγαινε στην στην εσωτερική κάρτα μνήμης και βρες το swype.apk κανε διπλό κλικ και θα σου κάνει install.

Είσαι έτοιμος.

Επιλέγεις με τον γνωστό τροπο το swype σαν πληκτρολόγιο και είναι ακριβώς όπως το official.

 

xa εσυ με μπερδεψες χειροτερα τωρα! καταρχας εκανα unistall to swype me to titanium

φακελος στο data/data δεν υπηρχε ,δε τον βρηκα πουθενα

μετα μου λες να κανω εγκατασταση το swype? εννοεις να το μεταφερω ετσι οχι install?σε ποια διαδρομη ακριβως?χυμα μεσα στην εσωττερικη καρτα?

εχω το αρχειο στο φακελο downloads sto internal memory κ οταν παταω copy κ μετα paste στο system/apps δεν ειναι μεσα! εκει εχω φαει τη φρικη

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας εντυπώσεις. Φυσικά δεν την περνάω τώρα που είμαι για πρώτη φορά με πραγματική official:) και σε μια βδομάδα ενδέχεται να έχουμε την επισημη.

 

Πες μας κυρίως πως τα παει από διαχείριση μνήμης και αν τελικά υπάρχει διαθέσιμο πραγματικά σωστό copy paste.

 

 

 

Λογικό είναι να σου δείχνει ότι είναι ενεργό η τρέχει την συγκκριμενη στιγμή στο παρασκήνιο.

Άνοιξε τις εφαρμογές που σ ενδιαφέρουν να εξαιρέσεις και επέλεξε τες.

Έτσι θα είσαι οκ.

Αυτό το activate δεν το δοκίμασα καθόλου. Προφανώς με το που πατάς στο εικονίδιο της εφαρμογής θα κάνει reboot.

 

 

Thanks! Του έκανα ήδη ένα reboot...εσύ όταν του κάνεις reboot σου εξαφανίζει για κάποια δευτερόλεπτα τις οθόνες σου; Εμένα τις εξαφανίζει για λίγο και επανέρχονται..επίσης ναι μεν στην αρχή ελευθερώνει μνήμη μετά όμως μέσα σε λίγα δεύτερα ξαναγεμίζει...χμμμ μάλλον έχω για πέταγμα κι άλλες άχρηστες εφαρμογές...

EDIT

Επίσης αυτές τις 2 τελευταίες μέρες από την στιγμή που πέρασα το εορτολόγιο του gmail παρατήρησα μια πτώση της απόδοσης της μπαταρίας...να σχετίζεται με αυτό λόγω του συγχρονισμού του κινητού με το gmail..πιο πριν δεν είχα και τίποτα σπουδαίο να συγχρονίζει..να φταίει το εορτολόγιο;

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόλις έκανα μια ιδιαίτερα σημαντική ανακάλυψη.

Το κινητό μου είναι από Αγγλία με τη δυνατότητα recovery mode (με τα 3 πλήκτρα) ενεργοποιημένη. Μετά από αρκετά φλασαρίσματα είχα καταλήξει στην JG5.

Σήμερα αποφάσισα να αλλάξω μέσω του *#272 το product code του κινητού από KOR σε COS.

Όμως μετά την αλλαγή σε COS, η δυνατότητα 3 button recovery χάθηκε. Στην αρχή πανικοβλήθηκα. :cry:

Μετά άλλαξα το product code σε CYO. Τα ίδια. :cry:

Τέλος το ξαναγύρισα σε KOR. Ως εκ θαύματος, το recovery mode (και το download mode) επανήλθε.:D

Είμαι 1000% σίγουρος πως με COS και CYO δεν δούλευε (δλδ δεν έκανα λάθος στο πάτημα των πλήκτρων).

Πιστεύω λοιπόν, πως αν του ορίσεις άλλο product code από το κατάλληλο, δεν έχεις 3 button recovery mode function. Για δοκιμάστε όσοι έχετε θέμα με τα 3 πλήκτρα (volume up, home, power) μπας και ξεκλειδώσετε τη δυνατότητα αυτή...

 

Ίσως αυτός να ήταν και ο λόγος που συνέβαινε αυτό στο κινητό ενός φίλου, για όσους θυμούνται κάποιες σελίδες πριν υπήρχε συζήτηση για αυτό. Μετά το γύρισε πίσω στο κατάστημα το κινητό...ίσως με αυτόν τον τρόπο να κατάφερνε να ενεργοποιήσει τον συνδυασμό πλήκτρων και να μην χρειαζόταν να το επιστρέψει...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο;

Όταν εκανα εγκατάσταση το gmail,μου εβγαλε στις επαφες του τηλεφωνου όλα τα email που είχα στο μεηλ ,στα οποια δεν είχα τηλέφωνα.

Έτσι ενω εχω περάσει κάποια κινητα φίλων μου στις επαφες, όταν πατάω επαφές μου βγάζει πρώτα αλφαβητικά όλα τα μεηλς και στο τέλος τα ονοματα των φίλων μου που έχω περάσει.

Γίνεται να κάνω κάτι να μη φαίνονται τα μεηλς στις επαφες;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο;

Όταν εκανα εγκατάσταση το gmail,μου εβγαλε στις επαφες του τηλεφωνου όλα τα email που είχα στο μεηλ ,στα οποια δεν είχα τηλέφωνα.

Έτσι ενω εχω περάσει κάποια κινητα φίλων μου στις επαφες, όταν πατάω επαφές μου βγάζει πρώτα αλφαβητικά όλα τα μεηλς και στο τέλος τα ονοματα των φίλων μου που έχω περάσει.

Γίνεται να κάνω κάτι να μη φαίνονται τα μεηλς στις επαφες;

 

Το βρηκα!

Πηγαίνεις στις επιλογές οθόνης απο τις επαφες και κάνεις uncheck το google.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χωρίς σιμ;

Δεν χρειάστηκε να εισαι ονλάιν;

Πως ακριβώς το έκανες;

επειδή διάβαζα για διάφορους που δεν θέλουν να κάνουν ενεργοποίηση το thinkfree (για να μην δώσουν στοιχεία όπως τον αριθμό τηλ τους κλπ κλπ ) για αυτό έγραψα ότι έγω το έιχα κάνει χωρίς sim (online μέσω wifi)

τώρα για τις δυνατότητες του τι να πώ , εξαρτάται πως ακριβώς το χρησιμοποιείς, για μένα (για να κάνω edit κανά απλό έγγραφο του doc και του excel) μου φαίνεται μια χαρά (για free εφαρμογή)

Link to comment
Share on other sites

επειδή διάβαζα για διάφορους που δεν θέλουν να κάνουν ενεργοποίηση το thinkfree (για να μην δώσουν στοιχεία όπως τον αριθμό τηλ τους κλπ κλπ ) για αυτό έγραψα ότι έγω το έιχα κάνει χωρίς sim (online μέσω wifi)

τώρα για τις δυνατότητες του τι να πώ , εξαρτάται πως ακριβώς το χρησιμοποιείς, για μένα (για να κάνω edit κανά απλό έγγραφο του doc και του excel) μου φαίνεται μια χαρά (για free εφαρμογή)

 

Κατάλαβα...

Σε ευχαριστώ.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ δε μπορώ να μπω σε recovery mode με τα 3 πλήκτρα, θέλει κανείς να μου πει πως αλλάζω το product code και τι συνέπειες έχει η αλλαγή αυτή?

 

Επίσης αν ξέρει κανείς αν γίνεται στις ταχείες κλήσεις να αφαιρέσουμε την προεπιλογή του τηλεφωνητή στο πλήκτρο 1.

Edited by Morfie
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

 

Αντί για task killer προτίμησα το Fast Reboot Pro, είναι πολύ φθηνή εφαρμογή, κάτω από 2 ευρώ.

Από τις ρυθμίσεις εξαιρειτε όλα τα προγράμματα, widgets, one clic minFreeManager κλπ που δεν θελετε να απενεργοποιηθουν όταν πατησετε να γίνει reboot.

....

Ελπίζω να μην αληθεύει κάτι που διάβασα από μέλος του xda ότι η νέα beta 2.2 κλείνει αυτόματα τις ενεργες εφαρμογές όταν είναι πάνω από 4-5

Το βρίσκω πολύ κουφω για να είναι αληθινό. Με την 2.1 αυτό αρχίζει να γίνεται όταν ο αριθμός τους ξεπεράσει τις 14-15.

 

 

Θα γράψω έναν οδηγό/faq για τα task killers και τέτοια, μιας και είναι θέμα που καίει απ'ότι φαίνεται... Εγώ έβαλα το autokiller και το βρίσκω εκπληκτικό, δεν ξέρω γιατί το εγκατέλειψες Κώστα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

xa εσυ με μπερδεψες χειροτερα τωρα! καταρχας εκανα unistall to swype me to titanium

φακελος στο data/data δεν υπηρχε ,δε τον βρηκα πουθενα

μετα μου λες να κανω εγκατασταση το swype? εννοεις να το μεταφερω ετσι οχι install?σε ποια διαδρομη ακριβως?χυμα μεσα στην εσωττερικη καρτα?

εχω το αρχειο στο φακελο downloads sto internal memory κ οταν παταω copy κ μετα paste στο system/apps δεν ειναι μεσα! εκει εχω φαει τη φρικη

Φίλε μου δεν σε μπερδεψα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στα γράψω.

Οι οδηγίες του Αλεξ ήταν ήδη αρκετές.

 

Αν δεν σβυσεις το αρχείο που περιεχετει στον φάκελο data/data δεν μπορείς να περάσεις το νέο γιατί θα υπάρχουν αλληλεπιδρασεις.

Ψάξε προσεκτικά με τον roote explorer και θα το βρεις.

Έχει πολλά που αρχίζουν με com και πρέπει να ψξεις προσεχτικά.

 

Οι υπόλοιπες ενέργειες είναι απλές.

Θα ξαναπροσπαθησω.

1)Βάζεις το swype.apk που κατεβασες στην κάρτα σου χύμα η φτιαχνεις ενα φάκελο για να το έχεις μήπως το ξαναχρειαστεις σε επόμενο firmware.

 

2) με τον root explorer πας στην διαδρομή sdcard και βρίσκεις το swype.apk που είχες ρίξει προηγουμένως.

Πατάς παρατεταμενα πάνω του και από το μενού που σου βγάζει επιλέγεις copy.

 

3) επιστρέφει στην διαδρομή system/app και πατάς paste. Κλεινεις τον root explorer.

 

4) ανοίγεις το my files η τον astro explorer. Εντοπίζει το swype.apk που είχες ρίξει στην κάρτα σου. Το τρέχεις και σε ρωτά αν θες να γίνει install. Επιλέγεις ναι.

Αυτό ήταν. Κλεινεις τον explorer και πηγαίνεις ρυθμίσεις. Αν δεις το swype είσαι οκ.

Το επιλέγεις με τον γνωστό τροπο σαν μέθοδο γραφής και είσαι ένταξη.

 

Thanks! Του έκανα ήδη ένα reboot...εσύ όταν του κάνεις reboot σου εξαφανίζει για κάποια δευτερόλεπτα τις οθόνες σου; Εμένα τις εξαφανίζει για λίγο και επανέρχονται..επίσης ναι μεν στην αρχή ελευθερώνει μνήμη μετά όμως μέσα σε λίγα δεύτερα ξαναγεμίζει...χμμμ μάλλον έχω για πέταγμα κι άλλες άχρηστες εφαρμογές...

EDIT

Επίσης αυτές τις 2 τελευταίες μέρες από την στιγμή που πέρασα το εορτολόγιο του gmail παρατήρησα μια πτώση της απόδοσης της μπαταρίας...να σχετίζεται με αυτό λόγω του συγχρονισμού του κινητού με το gmail..πιο πριν δεν είχα και τίποτα σπουδαίο να συγχρονίζει..να φταίει το εορτολόγιο;

 

Αντωνη δεν γίνεται να μην έχουμε καθόλου εφαρμογές στο παρασκήνιο. Αυτές που χρησιμοποιούμε τακτικά πρέπει να τρέχουν.

Μόνο τις περιτες δεν θελουμε.

 

Σ μένα με αυτόν τον τροπο λειτουργίας που περιέγραψα, η μνήμη κειμενεται μεταξύ 145 - 100 ΜΒ σε νορμαλ λειτουργία. Συνήθως χωρίς ανοικτές ενεργές εφαρμογές αλλα μετα απο πολλες εργασιες που απαιτουσαν πολλες εφαρμογές, κλεινοντας τες με το πληκτρο επαναφορας, βρίσκομαι στο 125 και άνω free.

 

Συγκεκριμένα πριν λίγο έκανα upload 2 apk στο Dropbox, τους εφτιαξα link τα οποία έκανα share στο Evernote, μετά copy paste τα link σε πμ του φόρουμ.

Δηλαδή 3 εφαρμογές συν τον astro exploer που μεσολαβεί, μας κάνουν 4.

Όταν τελείωσα τις εκλεισα όλες με το πληκτρο επαναφοράς ώστε να παραμείνουν στο παρασκήνιο.

 

Μετά απ αυτό χρειάστηκε να μπω στον root explorer για να δω τις διαδρομές που γράφω στον φίλο παραπάνω.

Συν κάποιες άλλες εφαρμογές που έχω ανοίξει στο διάστημα αυτό και η μηνημη που είναι 201/326 δηλαδή 125 MB free.

Καθόλου άσχημα όταν έχω στο παρασκήνιο όλες τις βασικές εφαρμογές ανοικτές συν κάποιες άλλες που ανοίγουν μόνες τους.

 

@@Alex

Προσπαθώ να αποφύγω κάθε είδους task killer και όταν καταλήξω κάπου να πετάξω το widget του program monitor ώστε να μην με απασχολεί τι τρέχει και τι δεν τρέχει και πόση μνήμη free έχω.

Ο σκοπός μου είναι να μην χρησιμοποιώ το reboot περισσότερο από μια φορά την μέρα.

Μέχρι στιγμής φαίνεται εφικτό.

Επίσης κάθε task killer πρέπει υποχρεωτικά να τρέχει συνεχώς δηλαδή να είναι ενεργός όχι στο παρασκήνιο.

Αυτό φαίνεται στο program monitor όταν έχεις task killer, σου δείχνει μια εφαρμογή πάντα ενεργή χωρίς να σου λέει ποια.

Είναι ο task killer. Όλο και κάτι θα καταναλώνει σε μπαταρία εκτός από τα 22ΜΒ που καταλαμβάνει.

 

Λεπτομεριες θα μου πεις. Ε δοκιμές κάνουμε.

 

Έχω να προτείνω κάτι.

Μπορούμε πολύ εύκολα να φτιάξουμε ένα blog στο WordPress το οποίο έχει και εφαρμογή για τα android και μπορούμε να γράφουμε και να διαβάζουμε κατευθείαν χωρίς να μπαίνουμε σε WEB.

 

Μέσα εκεί θα βάζουμε όλους τους οδηγούς συγκεντρομενους και γενικά ότι αφορά το galaxy. Φυσικά θα μπαίνουν και στο φόρουμ, αλλά για να είναι μαζεμένα και πιο εύκολα να τα βρίσκουν οι ενδιαφερόμενοι θα βοηθήσει η ιδέα του blog.

 

Ρίξε μια ματιά στο wordPress και αν σ αρέσει η ιδέα πες μου.

Φυσικά θα μπορεί ο καθένας από εμάς να προσθέσει κάποιον οδηγό.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν σβυσεις το αρχείο που περιεχετει στον φάκελο data/data δεν μπορείς να περάσεις το νέο γιατί θα υπάρχουν αλληλεπιδρασεις.

Ψάξε προσεκτικά με τον roote explorer και θα το βρεις.

Έχει πολλά που αρχίζουν με com και πρέπει να ψξεις προσεχτικά.

 

Οι υπόλοιπες ενέργειες είναι απλές.

Θα ξαναπροσπαθησω.

1)Βάζεις το swype.apk που κατεβασες στην κάρτα σου χύμα η φτιαχνεις ενα φάκελο για να το έχεις μήπως το ξαναχρειαστεις σε επόμενο firmware.

 

2) με τον root explorer πας στην διαδρομή sdcard και βρίσκεις το swype.apk που είχες ρίξει προηγουμένως.

Πατάς παρατεταμενα πάνω του και από το μενού που σου βγάζει επιλέγεις copy.

 

3) επιστρέφει στην διαδρομή system/app και πατάς paste. Κλεινεις τον root explorer.

 

4) ανοίγεις το my files η τον astro explorer. Εντοπίζει το swype.apk που είχες ρίξει στην κάρτα σου. Το τρέχεις και σε ρωτά αν θες να γίνει install. Επιλέγεις ναι.

Αυτό ήταν. Κλεινεις τον explorer και πηγαίνεις ρυθμίσεις. Αν δεις το swype είσαι οκ.

Το επιλέγεις με τον γνωστό τροπο σαν μέθοδο γραφής και είσαι ένταξη.

 

 

 

Ακριβώς αυτά, μόνο που μη μπερδεύεσαι, δε θα βρεις το φάκελο στο /data/data γιατί τον έσβησε το titanium όταν έκανες uninstall. Aπλά κάνε τα υπόλοιπα βήματα όπως τα γράφει ο Κώστας (μην ξεχάσεις το αρχείο που αντιγράφεις στο /system/app/ να έχει μετονομαστεί σε Swype.apk)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...