Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια υπαρχει κανενα εορτολογιο;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όντως κι εμένα μετά από reboot θα έγινε γιατί έκανα μερικά σήμερα, οπότε κάτι παίζει...υπάρχει περίπτωση να συνδέθηκε και με το internet και να έκανε καμιά αυτόματη ρύθμιση επιστροφής στην παλιότερη έκδοση? Δεν αποκλείεται και αυτό...

 

Και ήταν μια χαρά το καινούργιο με το RAM Manager...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βαριέσαι Αλέξη, το Titanium έχει επιλογή να κάνεις backup τις εφαρμογές σου σε update.zip, το έχεις δοκιμάσει;

Εμένα έτσι μουρχεται να κάνω hard reset να δω αν δουλεύει

 

Ε κι αυτό βαριέμαι να το κάνω :happy:. Την άλλη φορά έτσι τις είχα βάλει με το titanium (όχι update.zip, με restore..), και δεν πήρε πολύ ώρα, αλλά το να μη χρειάζεται να ασχοληθείς καν είναι καλύτερο :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανενα εορτολογιο;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Στο market ψάξε...αυτό με τα τρία χρώματα είναι widget και μπορείς να το βάλεις στην αρχική οθόνη σου για να το βλέπεις συνεχώς...

Link to comment
Share on other sites

Στο market ψάξε...αυτό με τα τρία χρώματα είναι widget και μπορείς να το βάλεις στην αρχική οθόνη σου για να το βλέπεις συνεχώς...
πως λεγεται?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

http://www.digitalnews.gr/google-calendar-eortologio

 

Αυτό είναι το link που είχα χρησιμοποιήσει εγώ παλιότερα. Τα εορτολόγια που δίνει είναι του δικού μας Kώστα (Te_salat), και περιλαμβάνει κινητές και ακίνητες γιορτές, καθώς και παγκόσμιες ημέρες. Παρόμοια μέθοδο έδωσε και ο ΤonyK μόλις χθές: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3312439#post3312439 (χωρίς το βήμα 2 παραπάνω), και εξηγεί επιπλέον πώς να το συγχρονίσεις με το τηλέφωνό σου.

 

Οποιοδήποτε widget ημερολόγιο βάλεις μετά απ'αυτό, θα δείχνει όλες τις γιορτές, καθώς και τις υπόλοιπες καταχωρίσεις σου.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

Βγήκε και κανονικά στη Samfirmware : http://www.multiupload.com/19IC95RSN0

Αλλά είναι ένα ακόμα beta.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ένα ευχαριστώ στους Τyxerakias και TonyK για τη βοήθεια που μου πρόσφεραν. Και ακόμη ένα ευχαριστώ στον TonyK που με βοήθησε μέσω τηλεφώνου!

Αλλιώς θα είχα γράψει 50 σελίδες με τις απορίες μου.

Βέβαια αυτό δε σημαίνει πως τελείωσαν οι απορίες μου... :rolleyes:

Θα γίνω τακτικός θαμώνας το φόρουμ πια.

 

Και πάλι ευχαριστώ τα παιδιά και όλους όσους βοηθάτε άτομα σαν εμένα που δεν ξέρουμε και πολλά απο android κτλ.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΜΑ:

 

Αγόρασα το κινητό τέλη Ιουλίου από amazon.de. Πιθανό PDA το JF3, δεν θυμάμαι. Είχα πρόβλημα με την μη ύπαρξη πληκτρολογίου στα ελληνικά και ο βλάκας δεν εγκατέστησα το htc ime αλλά επέλεξα να φλασάρω με το odin το παρακάτω firmware:

PDA: I9000XWJFB

PHONE: I9000XXJF5

CSC: I9000SERJF3

Το sales code που βγάζει είναι το SER (υποθέτω samsug electronics russia αφού έβαλα το ρώσικο csc για τα ελληνικά). Είδα παραπάνω στο thread ότι το kies έδωσε αναβάθμιση στην Ελλάδα (όχι το 2.2 αλλά έκδοση του 2.1). Εμένα το μόνο που μου βγάζει είναι "δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της συσκευής". Λέτε να τον πιω και να μην μπορέσω να κάνω update στο froyo;

(Πιθανώς το μόνο σημείο στο οποίο αναπολώ το N97 που χάρισα στην αδεφή μου).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΜΑ:

 

Αγόρασα το κινητό τέλη Ιουλίου από amazon.de. Πιθανό PDA το JF3, δεν θυμάμαι. Είχα πρόβλημα με την μη ύπαρξη πληκτρολογίου στα ελληνικά και ο βλάκας δεν εγκατέστησα το htc ime αλλά επέλεξα να φλασάρω με το odin το παρακάτω firmware:

PDA: I9000XWJFB

PHONE: I9000XXJF5

CSC: I9000SERJF3

Το sales code που βγάζει είναι το SER (υποθέτω samsug electronics russia αφού έβαλα το ρώσικο csc για τα ελληνικά). Είδα παραπάνω στο thread ότι το kies έδωσε αναβάθμιση στην Ελλάδα (όχι το 2.2 αλλά έκδοση του 2.1). Εμένα το μόνο που μου βγάζει είναι "δεν είναι δυνατή η ενημέρωση αυτής της συσκευής". Λέτε να τον πιω και να μην μπορέσω να κάνω update στο froyo;

(Πιθανώς το μόνο σημείο στο οποίο αναπολώ το N97 που χάρισα στην αδεφή μου).

 

Αν κάνεις update σε ένα επίσημο firmware, θα μπορείς σίγουρα... αλλά θα δεις σύντομα, μπορεί και να γίνεται :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το KOR είναι το default. Δεν αλλάζει κάτι, αλλά αν διαλέξεις COS θα έχει αυτόματα τα ελληνικά APN και πιθανές ελληνικές τοπικές ρυθμίσεις (που δε διαφέρουν σε τίποτα απ'όσο ξέρω). Προσοχή, αν διαλέξεις COS θα σου κάνει factory reset και θα χάσεις τα δεδομένα σου.

 

Το froyo υπάρχει φήμη ότι βγαίνει στις 23...

 

:lol::lol::O

Αλεξη Μολις την πατησα γιατί δεν είχα διαβάσει όλο το σχετικό αρθρολογιο:rolleyes:

Δεν πειράζει έτσι κι αλλιώς σήμερα σκοπευα να φλασαρω την original JF3 για να δοκιμάσω αν το kies συνεχίζει να μου δίνει update εφ όσον υπάρξει.

Λέω ν αρχίσω να προετοιμαζομαι για το froyo:lol: διάβασα κι εγώ ότι κατα πάσα πιθανότητα θα διατηρούνται τα δεδομένα μας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν είμαι αισιόδοξος τύπος, αλλά υπάρχει περίπτωση η Samsung να άκουσε τα βρισίδια των χρηστών της και να αποφάσισε να κάνει κάτι καλό.. απ'ότι φαίνεται τα καινούρια upgrades μέσω Kies διατηρούν τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις, όπως κάνει η Nokia και η HTC. Δεν κάνει wipe και factory reset δηλαδή, και πια δε χρειάζεται να τα ξαναβάλεις όλα απ'την αρχή. :up:

Όσοι κάνανε το upgrade που δόθηκε στην Ελλάδα προχθές από JFB σε JM2, μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

 

Μακάρι να ισχύσει το ίδιο με το Φρόγιο, γιατί βαριέμαι απίστευτα να βάζω 8 σελίδες εφαρμογών απ'την αρχή :grin:

 

Aν ισχύει αυτό που γράφεις τότε πραγματικά θα είναι ένα τεράστιο βήμα για όλους εμάς τους ταλαίπωρους πελάτες αυτής της εταιρείας..:happy:

Βέβαια για όσους βάλαμε beta firmwares την ταλαιπωρία του να ξαναβάλουμε τις εφαρμογές (που πραγματικά και εγώ την συχαίνομαι) δεν θα την γλυτώσουμε με το froyo...:(

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ένα ευχαριστώ ...

Θα γίνω τακτικός θαμώνας το φόρουμ πια.

 

Έτσι γίναμε κι εμείς θαμώνες, γιατί το φόρουμ έχει ωραίο κλίμα :) Καλώς ήρθες!

 

:lol::lol::O

Αλεξη Μολις την πατησα γιατί δεν είχα διαβάσει όλο το σχετικό αρθρολογιο:rolleyes:

Δεν πειράζει έτσι κι αλλιώς σήμερα σκοπευα να φλασαρω την original JF3 για να δοκιμάσω αν το kies συνεχίζει να μου δίνει update εφ όσον υπάρξει.

Λέω ν αρχίσω να προετοιμαζομαι για το froyo:lol: διάβασα κι εγώ ότι κατα πάσα πιθανότητα θα διατηρούνται τα δεδομένα μας.

 

Δεν έχει σχέση τόσο το JF3 όσο το product code που βλέπει το Kies ότι έχει το τηλέφωνό σου. Αν δεν είναι αγγλικό το τηλέφωνο, ή έστω από τις λίγες χώρες που πήρανε upgrade από το JF3, το Kies θα έχει άλλο product code και δε θα σου δώσει upgrade. Τότε το upgrade γίνεται με πείραγμα του windows registry και μόνο σε test mode...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ χτες είχα κάνει update το task manager από το Samsung Apps, σήμερα πατώντας στο task manager εμφανίζεται το παλιότερο, δηλαδή δεν υπάρχει ξεχωριστή επιλογή για RAM Manager...

Πατάω στα Samsung Apps και δεν υπάρχει πλέον...σε εσάς εμφανίζεται κανονικά το νέο task manager ή το γύρισε στο παλιότερο...

 

Εμένα και μετά από 2 restart εξακολουθεί να υπάρχει το καινούριο..

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη γι αυτό κι εγώ πιάνω δουλειά από σήμερα ώστε να είμαι έτοιμος. Βέβαια έχω backup τις εφαρμογές μέσω astro.

Σκέφτομαι να κάνω φορματ την εσωτερική τώρα πριν φλασαρω την official να είναι όλα καθαρά. Θα ξαναπερασω μόνο τον φάκελο με τα backup του astro explorer.

 

Αν και πιστεύω ότι και μετά το original froyo δεν θα σταματήσουμε τα φλασαρισματα αφού θα βγουν πάλι beta versions. Οπότε πάλι με Odin θα είμαστε.:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

στο gmail σου, στο ημερολογιο φαινονται κανονικα οι γιορτες ?

στα αριστερα εχει επιλογες μεσα στο gmail στο web τι να εμφανιζεται. μηπως εκει εχεις ξετσεκαρει το εορτολογιο ?

στο ημερολογιο στο gmail στο web, αριστερα γραφει "το ημερολογιο μου" και πιο κατω "αλλα ημερολογια". εκει φενεται το εορτολογιο ?

 

Όλα είναι όπως τα λες...τσεκαρισμένα και βλέπω και το εορτολόγιο...περίεργο...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι όπως τα λες...τσεκαρισμένα και βλέπω και το εορτολόγιο...περίεργο...

 

Στο τηλέφωνο, έχεις διαλέξει και τα άλλα ημερολόγια να φαίνονται; (Ημερολόγιο/Ρυθμίσεις/Ημερολογια/τικ)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο, έχεις διαλέξει και τα άλλα ημερολόγια να φαίνονται;

 

Nαι τώρα αλλά ακόμα και αν αφήσω αυτό του account μου στο google τζιφος!!!

Τέσπα, ξεκολλάω γιατί έχω έτσι και αλλιώς το άλλο εορτολόγιο στην home screen και θα βολευτώ με αυτό...πάντως το κουλό είναι ότι όταν πατάω την επιλογή του daily briefing "χωρίς προγράματα" την γιορτη την βλέπω ενώ πριν δεν την έβλεπα και επίσης μέσα στο ημερολόγιο βλέπω κανονικά όλες τις γιορτές κάτι που δεν γινόνταν πριν συγχρονιστώ με το gmail σύμφωνα με τις οδηγίες του TonyK...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο, έχεις διαλέξει και τα άλλα ημερολόγια να φαίνονται; (Ημερολόγιο/Ρυθμίσεις/Ημερολογια/τικ)

 

κι εμένα το ίδιο. Στο ημερολόγιο στο ιντερνετ μου ενφανίζονται κανονικά οι γιορτές και οι αργίες, αλλά και μέσα στην εφσρμογή ημερολόγιο. Πάνω στο widget βγάζει "χωρίς προγράμματα". Πολύ περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2μήνες κάτοχος της συσκευής και μετά από αρκετό ψάξιμο και λιώσιμο πάνω από την 4ρα οθόνη, πήρα την απόφαση να βάλω τις γνώσεις μου σε ένα ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στη συσκευή αυτή.

Αν πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα και θέλει κανείς να με βοηθήσει σε αυτό ας μου στείλει μήνυμα ή να εκφράσει τη γνώμη του για την ιδέα αυτή.

Δεν θέλω να πω διεύθυνση του φόρουμ εδώ γιατί σέβομαι το myphone και ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε που έκανα αυτό το πόστ εδώ, αλλά δεν ξέρω κανένα καλύτερο μέρος που να έχει τόσους κατόχους της συσκευής μαζεμένους.

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

κι εμένα το ίδιο. Στο ημερολόγιο στο ιντερνετ μου ενφανίζονται κανονικά οι γιορτές και οι αργίες, αλλά και μέσα στην εφσρμογή ημερολόγιο. Πάνω στο widget βγάζει "χωρίς προγράμματα". Πολύ περίεργο.

 

Καταλήγω ότι μάλλον αυτό που φταίει είναι το ίδιο το daily briefing...δηλαδή έχει κρατήσει όλες τις αρχικές ρυθμίσεις που του έχουμε βάλει , καιρός, ειδήσεις, χρηματιστήριο κλπ..αν το σβήσεις από την οθόνη και το ξαναπεράσεις μετά από το samsung widgets κρατάει τις ίδιες ρυθμίσεις που είχαμε βάλει αρχικά, κοινώς έχει φάει κόλημα..αν βρήσκαμε τον τρόπο να ξαναπεράσουμε όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή ( να επιλέξουμε ξανά την πόλη που θέλουμε να βλέπουμε τον καιρό κλπ) ίσως να ξεκόλαγε...

Edit

Επίσης επειδή βλέπω πάρα πολλά παιδιά να έχουν θέμα με το ρημαδοkies, κάτι που έκανα εγώ όταν πέρασα προβλήματα σύνδεσης, αφού αρχικά με την βοήθεια (ποιού άλλου του tyxerakia) το έκανα update στην τελευταία έκδοση, συνήθως το πρόβλημα σύνδεσης μου λυνονταν με reboot pc και κινητού και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν ανοίγω το kies όταν συνδέω pc με κινητό...ΤΟ KIES ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ...ακόμα και τώρα αν το συνδέσω με το kies από πριν ανοιχτό η σύνδεση ΔΕΝ γίνεται..αποσυνδέοντας όμως το κινητό και κλείνοντας το kies όταν το συνδέσω συνδέεται αμέσως ανοίγοντας μόνο του το kies..από τότε δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα σύνδεσης..αυτό σχετικά με windows 7..

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...