Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασα αυτο που ειπες αλλα τσιφος. Ισως φταιει το απαρχαιωμενο firmware που εχω μεσα τι να πω...Δεν με πειραζει αυτο, αφου μπορω να το χρησιμοποιησω, οσο το οτι:

 

- Δεν μου τον εμφανιζει στα widget ωστε να μπορς να τον διαχειριζομαι απο την κεντρικη οθονη

 

- Μου δειχνει λιγοτερες εφαρμογες να τρεχουν απο οσες μου δειχνει το advanced task killer free.

 

- Επειδή αυτό το widget είναι του συστήματος, δε θα στο βγάλει για παλιότερα firmwares από το JM1...

- Είναι ψιλοχάλια συγκριτικά, γι'αυτό. Δεν είναι ακριβής, δείχνει μόνο τις εφαρμογές που έχεις βάλει εσύ στο background. Ο ΑΤΚ είναι πολύ καλύτερος (δεν ξέρω ο free έχω τον pro, αλλά λογικά και ο free βρίσκει τα ίδια)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

- Επειδή αυτό το widget είναι του συστήματος, δε θα στο βγάλει για παλιότερα firmwares από το JM1...

- Είναι ψιλοχάλια συγκριτικά, γι'αυτό. Δεν είναι ακριβής, δείχνει μόνο τις εφαρμογές που έχεις βάλει εσύ στο background. Ο ΑΤΚ είναι πολύ καλύτερος (δεν ξέρω ο free έχω τον pro, αλλά λογικά και ο free βρίσκει τα ίδια)

 

Μαλιστα, αρα πολυ κακο για το τιποτα τη στιγμη που δεν μου δειχνει ολες τις εφαρμογες που τρεχουν...On with the ATK λοιπον...

 

P.S. Συντομες, ακριβεις, εμπεριστατωμενες απαντησεις. Aκριβως οπως πρεπει να ειναι. Ευχαριστω πολυ φιλε...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα είδα το Galaxy S από κοντά και έπαθα πλάκα. Τι χρώματα είναι αυτά! :blink:

 

Η εικόνα είναι ελαφρώς πιο θολή από το X10 μου αλλά η ζωντάνιά της είναι εκπληκτική :happy:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό το κουλό ήταν που με έκανε να αλλάξω σε jg5 ! Όταν πήρα το κινητό είχε μαμά την jf3 και από κάποια στιγμή που το έκανα root και μετά μου έκανε ακριβώς αυτό που περιγράφεις! Δες το σε παρακαλώ γιατί είχα σκοπό να φλασαρω την jf3 για να είμαι έτοιμος για froyo! Αν κάνει τέτοια πρέπει να δούμε ποια είναι αυτή η επίσημη που το ρημαδο kies θα πει το ναι!

 

Sent from my Galaxy S

 

Λοιπόν πήγα πρώτα για ένα κεφεδακι και γυρνοντας μου ήλθε η ιδέα να κάνω φορματ την εσωτερική κάρτα.

Πήρα backup στο pc μου τα αρχεία που χρειαζομουν και επεχειρησα ξανά σύνδεση με το kies.

Συνδέθηκε αμέσως!!!!

Προφανώς κάποια αρχεία δεν το άφηναν.

Κάνει update τώρα την JM1 την οποία υποδεικνιει σαν πιο πρόσφατη.

Προχωρά πολύ αργά το update. Καμία σχέση με το Odin. Και είναι νορμαλ αφού ταυτόχρονα κάνει download σχεδον 200ΜΒ που είναι το firmware.

Θα σε ενημερώσω αν όλα πήγαν καλά.

 

Είμαι περίεργος να δω τι θα μου βγάλει το 272 μετά.

Πριν φλασαρω το είχα γυρίσει σε COS δεν ξέρω αν το κρατάει μετά το φλασαρισματα. λογικά όχι φαντάζομαι.

Ο Αλεξης που έχει ασχοληθεί θα ξέρει φαντάζομαι.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

- Δεν μου τον εμφανιζει στα widget ωστε να μπορς να τον διαχειριζομαι απο την κεντρικη οθονη

 

Αν κοιτάξεις στα Samsung (όχι στα Android) widgets, εμφανίζεται σαν Program Monitor... αν τον έκανες install είναι εκνευριστικό που δε βγαίνει πάντως αφού υπήρχε στα apps. Aλλά Samsung είναι αυτή..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα πρώτα για ένα κεφεδακι και γυρνοντας μου ήλθε η ιδέα να κάνω φορματ την εσωτερική κάρτα.

Πήρα backup στο pc μου τα αρχεία που χρειαζομουν και επεχειρησα ξανά σύνδεση με το kies.

Συνδέθηκε αμέσως!!!!

Προφανώς κάποια αρχεία δεν το άφηναν.

Κάνει update τώρα την JM1 την οποία υποδεικνιει σαν πιο πρόσφατη.

Προχωρά πολύ αργά το update. Καμία σχέση με το Odin. Και είναι νορμαλ αφού ταυτόχρονα κάνει download σχεδον 200ΜΒ που είναι το firmware.

Θα σε ενημερώσω αν όλα πήγαν καλά.

 

Είμαι περίεργος να δω τι θα μου βγάλει το 272 μετά.

Πριν φλασαρω το είχα γυρίσει σε COS δεν ξέρω αν το κρατάει μετά το φλασαρισματα. λογικά όχι φαντάζομαι.

Ο Αλεξης που έχει ασχοληθεί θα ξέρει φαντάζομαι.

 

Kώστα δεν ξέρω γιατί εμένα η JF3 δεν είχε COS είναι αγγλικό το τηλέφωνο...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα πρώτα για ένα κεφεδακι και γυρνοντας μου ήλθε η ιδέα να κάνω φορματ την εσωτερική κάρτα.

Πήρα backup στο pc μου τα αρχεία που χρειαζομουν και επεχειρησα ξανά σύνδεση με το kies.

Συνδέθηκε αμέσως!!!!

Προφανώς κάποια αρχεία δεν το άφηναν.

Κάνει update τώρα την JM1 την οποία υποδεικνιει σαν πιο πρόσφατη.

Προχωρά πολύ αργά το update. Καμία σχέση με το Odin. Και είναι νορμαλ αφού ταυτόχρονα κάνει download σχεδον 200ΜΒ που είναι το firmware.

Θα σε ενημερώσω αν όλα πήγαν καλά.

 

Είμαι περίεργος να δω τι θα μου βγάλει το 272 μετά.

Πριν φλασαρω το είχα γυρίσει σε COS δεν ξέρω αν το κρατάει μετά το φλασαρισματα. λογικά όχι φαντάζομαι.

Ο Αλεξης που έχει ασχοληθεί θα ξέρει φαντάζομαι.

 

Φιλε Te_Salat εισαι η ζωντανη αποδειξη οτι η συσκευη ειναι σκυλι πραγματικο!! Παρακολουθω απο την αρχη το thread και πρεπει να εχεις σπασει ρεκορ φλασαρισματων και δοκιμων, με το κινητο να στεκεται στο υψος του. Χαρα στο κουραγιο σου.

 

Περιμενουμε αποτελεσματα γιατι το kies μας εχει αποτρελανει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις στα Samsung (όχι στα Android) widgets, εμφανίζεται σαν Program Monitor... αν τον έκανες install είναι εκνευριστικό που δε βγαίνει πάντως αφού υπήρχε στα apps. Aλλά Samsung είναι αυτή..

 

Ρε παιδιά γιατί στα Samsung apps εγώ βλέπω μόνο καμιά δεκαριά?

(καλά σίγουρα θα ξενερώσω με την απάντηση αλλά πρέπει να μάθω!) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί στα Samsung apps εγώ βλέπω μόνο καμιά δεκαριά?

(καλά σίγουρα θα ξενερώσω με την απάντηση αλλά πρέπει να μάθω!) :blink:

 

Και σε μενα το ιδιο γινεται φιλε. Για να ειμαι και πιο συγκεκριμενος εμφανιζονται οι εξης : tv querty remote control, blinkx beat, this day in history, facebook, vlingo, robert parker, radio companion, krazy kart racing και εχω εγκαταστησει το asphalt και το road sms. Απο τοτε που εχω τη συσκευη με αυτο το firmware δεν εχει εμφανιστει κατι αλλο.

 

Λογικα ειναι θεμα firmware, αν και δεν γνωριζω αν και ποιες επιπλεον εφαρμογες (περα απο το task manager) εμφανιζονται.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Te_Salat εισαι η ζωντανη αποδειξη οτι η συσκευη ειναι σκυλι πραγματικο!! Παρακολουθω απο την αρχη το thread και πρεπει να εχεις σπασει ρεκορ φλασαρισματων και δοκιμων, με το κινητο να στεκεται στο υψος του. Χαρα στο κουραγιο σου.

 

Περιμενουμε αποτελεσματα γιατι το kies μας εχει αποτρελανει.

 

:) φίλε μου όσοι έχουν περάσει από windows mobiles ξέρουν.:D

Τα φλασαρισματα που έκανα στο galaxy δεν είναι τίποτα. Αφού αισθάνομαι ότι έχω ησυχάσει.

 

Να δεις σε περιόδους που κυκλοφορούσαν ρομ με beta εκδόσεις των WM πχ. Από 6.1 σε 6.5

Φλασαραμε ρομ μπορεί και 3 φορές σε μια μέρα για να βρούμε την καλύτερη.

Τώρα δεν είναι τίποτα αυτό που κανω.

 

Δεν έχουν ανάγκη οι συσκευές αρκεί να μην γίνονται γκάφες στην διάρκεια του φλασαρισματος.

 

Ακόμα κάνει download, ούτε στην μέση δεν είμαι με το Ίντερνετ που έχουμε εδώ.

Με το ζωρι 1 Mbps και πανάκριβο 19 ευρώ το μήνα. Για να πάω στα 2 κοστίζει 35.

Οπότε βολευομαι έτσι. Φανταστείτε ότι το 3G είναι πολύ πιο γρήγορο.

 

@@@Αλεξη για να δω το 272 πρέπει να είμαι root ε?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Eρωτηση... η εφαρμογη που εχει απο την αρχη η συσκευη "διαχειρηση εργασιων".... δεν ειναι αρκετη? πρεπει να κατεβασουε καποια αλλη... και ποια προτεινεται ως καλυτερη?

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσέ τα ακριβώς έτσι :

 

Name : Cosmote mms

APN : mms

MMSC : http://195.167.65.220:8002

MMS proxy :10.10.10.20

MMS port : 8080

MCC : 202

MNC : 01

APN type : mms

 

Εννοείται τα υπόλοιπα κενά.

Δοκίμασε να στείλεις MMS στο δικό σου νούμερο να δεις αν το λαμβάνεις κανονικά.

Τι να πω. Φίλοι Kavourako και DirectorCK ούτε εγω καταφέρνω με αυτές τις ρυθμίσεις να στείλω mms. Δεν μποώ ούτε να λάβω. Μου δείχνει το κείμενο και μου βγάζει την ένδειξη download αντί για την photo. Όταν πατάω download απλά γράφει downloading αλλά δεν κάνει τίποτα. Χρησιμοποιώ το handcent αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό. Όποιοι έχουν κάποια ιδέα...Ευχαριστούμε.

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί στα Samsung apps εγώ βλέπω μόνο καμιά δεκαριά?

(καλά σίγουρα θα ξενερώσω με την απάντηση αλλά πρέπει να μάθω!) :blink:

 

Γιατί πολύ απλά δεν τα εγκαταστήσατε και σας βγάζει τόσα...:p

Σε εμένα δεν βγάζει καμία εφαρμογή γιατί τις έχω εγκαταστήσει όλες.

 

Αν θέλετε εφαρμογές κατεβάστε χιλιάδες δωρεάν από το market...

 

Τι να πω. Φίλοι Kavourako και DirectorCK ούτε εγω καταφέρνω με αυτές τις ρυθμίσεις να στείλω mms. Δεν μποώ ούτε να λάβω. Μου δείχνει το κείμενο και μου βγάζει την ένδειξη download αντί για την photo. Όταν πατάω download απλά γράφει downloading αλλά δεν κάνει τίποτα. Χρησιμοποιώ το handcent αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό. Όποιοι έχουν κάποια ιδέα...Ευχαριστούμε.

 

Μια χαρά σου δείχνει download...πρέπει να περιμένεις λίγο μέχρι να κατέβει το συννημμένο που έβαλες...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Φίλοι Kavourako και DirectorCK ούτε εγω καταφέρνω με αυτές τις ρυθμίσεις να στείλω mms. Δεν μποώ ούτε να λάβω. Μου δείχνει το κείμενο και μου βγάζει την ένδειξη download αντί για την photo. Όταν πατάω download απλά γράφει downloading αλλά δεν κάνει τίποτα. Χρησιμοποιώ το handcent αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό. Όποιοι έχουν κάποια ιδέα...Ευχαριστούμε.

 

Θα σου πως ακριβως τα εχω εγω για κοσμοκαρτα (δεν ξερω αν παιζει αυτο ρολο)

 

ονομα : COSMOTE MMS

ΑΡΝ : mms

διακομιστης proxy : 10.10.10.20:8080

θυρα : 8080

ονομα χρηστη : -

κωδικος προσβασης : -

διακομιστης : -

MMSC : http://195.167.65.220:8002

διακομιστης μεσολαβησης : 10.10.10.20

θυρα MMS : 8080

MCC : 202

MNC : 01

τυπος ελεγχου ταυτοτητας : -

τυπος APN : mms

 

Αυτα εχω ακριβως και δουλευει κανονικα. Καποιος φιλος τα ειχε γραψει εδω μεσα και τα ειχα βαλει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια του έδωσα...δες στην παράθεση που μου κάνει στο μήνυμα που απαντάει...για cosmocarta έχω ακριβώς αυτά...στο διακομιστή είτε βάλεις το 8080 είτε όχι, το ίδιο είναι, εφόσον βέβαια το έχεις βάλει στη θύρα από κάτω... Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια του έδωσα...δες στην παράθεση που μου κάνει στο μήνυμα που απαντάει...για cosmocarta έχω ακριβώς αυτά...

 

Δεν το προσεξα καθολου. Λογικα κι εγω αυτες εχω περασει απο οταν τις ποσταρες εδω στο forum εσυ. Αρα λειτουργει κανονικα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αρα λειτουργει κανονικα.

Σου βγάζει downloading όταν παίρνεις μήνυμα με συννημμένο? Έτσι πρέπει λογικά να γίνεται σε όλους, απλώς πρέπει να περιμένει λίγο ο φίλος μέχρι να γίνει η λήψη...τουλάχιστον έτσι γινόταν από παλιότερα και στο προηγούμενο κινητό...ίσως να παίζει ρόλο και το δίκτυο στο κάθε σημείο...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Σου βγάζει downloading όταν παίρνεις μήνυμα με συννημμένο? Έτσι πρέπει λογικά να γίνεται σε όλους, απλώς πρέπει να περιμένει λίγο ο φίλος μέχρι να γίνει η λήψη...τουλάχιστον έτσι γινόταν από παλιότερα και στο προηγούμενο κινητό...ίσως να παίζει ρόλο και το δίκτυο στο κάθε σημείο...

 

Δεν ημουν σιγουρος οποτε εκανα ενα πειραματακι. Βγαζει επιλογη download και μετα αφου επιλεξεις περιμενεις λιγο ωρα μεχρι να κατεβει. Αναλογα με το μεγεθος του αρχειου και με το δικτυο θα ερθει. Ισως ο φιλος δεν πιανει HSDPA η 3G και αν το αρχειο ειναι μεγαλο καθυστερει. Αρα φιλε athadef21 λιγη υπομονη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Te_salat,

 

επειδή και εγώ σκοπεύω να πάω από τη JFB στην αρχική JF3 για να μπορώ να κάνω update, τα φώτα σου...

 

Κατέβασα την JF3 απο το samfirmware. Χρειάζομαι τον pit 512 ή τον 513;

Από csc τι έβαλες; Τον OXAJF3 ή τον SWCJF3; Και ο δικός σου code είχε αυτήν την περίεργη (CODE_I9000XXJF3_REV03_LOW) ονομασία; Και τέλος, συγγνώμη για το πρήξιμο, τι sales code σου έβγαλε μετά, αν το κοίταξες;

 

Ευχαριστώ

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

:) φίλε μου όσοι έχουν περάσει από windows mobiles ξέρουν.:D

Τα φλασαρισματα που έκανα στο galaxy δεν είναι τίποτα. Αφού αισθάνομαι ότι έχω ησυχάσει.

 

Να δεις σε περιόδους που κυκλοφορούσαν ρομ με beta εκδόσεις των WM πχ. Από 6.1 σε 6.5

Φλασαραμε ρομ μπορεί και 3 φορές σε μια μέρα για να βρούμε την καλύτερη.

 

True story. Δεν θελω να τα θυμαμαι. Ειδικα αν εμπλεκες με developers που πεταγαν updates καθε λιγο και λιγακι εχανες την μπαλα!

Ontopic τωρα, εχω να πω πως η συσκευη ειναι απο τις καλυτερες που εχω χρησιμοποιησει στον τομεα που ανεφερε εμμεσως ο Κωστας. Δηλαδη στο να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να κανει ο,τι της λεω να κανει, σωστα και γρηγορα. Επισης (αναφορα σε winmo ερχεται) μου κανει εντυπωση το οτι δεν θελει restarts συχνα και ειδικοτερα οταν περνας ενα προγραμμα!

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους ενδιαφέρονται όλα πήγαν καλά.

Το kies εγκατέστησε την JM1

Έκδοση βασικού φάσματος I9000XXJM1

Έκδοση kernel 2.6.29 units_scm@S1-BUILDOS#2

Αριθμός κατασκευής ECLAIR.I9000XXJM1

 

To 272 είναι στο KOR και φυσικά δεν έχω ελληνικό swipe πάνω που το συνηθισα.

Θέλω να το ψάξω ώστε με το froyo να έχω οπωσδήποτε.

 

Η συσκευή μου από την αρχή είχε ελθει με OEX αφού είναι αγορασμενη από το 247 και όχι από cosmote η voda.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Flashαρε κανείς την νέα beta FROYO JPH που δόθηκε σήμερα ? για odin έχει μόνο αρχείο modem μέσα ?

 

Εχει αρχειο PDA. Φλασαρεις πρωτα την I9000XXJPC με csc και modem και μετα χωρις να ειναι τσεκαρισμενο το Re-Partition περνας την I9000XXJPH

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους ενδιαφέρονται όλα πήγαν καλά.

Το kies εγκατέστησε την JM1

Έκδοση βασικού φάσματος I9000XXJM1

Έκδοση kernel 2.6.29 units_scm@S1-BUILDOS#2

Αριθμός κατασκευής ECLAIR.I9000XXJM1

 

To 272 είναι στο KOR και φυσικά δεν έχω ελληνικό swipe πάνω που το συνηθισα.

Θέλω να το ψάξω ώστε με το froyo να έχω οπωσδήποτε.

 

Η συσκευή μου από την αρχή είχε ελθει με OEX αφού είναι αγορασμενη από το 247 και όχι από cosmote η voda.

 

 

Ευχαριστουμε Κωστα. Αρα σιγουρη και ασφαλης επιλογη και με official fιrmware πλαεον. Το μονο προβλημα ειναι...να μπορεσει η συσκευη να συνδεθει στο kies! Το μονο που μου εχει μεινει να δοκιμασω ειναι να την συνδεσω στις πισω θυρες usb οπως ειχε προτεινει καποιος φιλος. Αυτο με το swype ειναι ενα θεμα. Πιστευω βεβαια οτι το update που διατιθεται επισημα εδω θα υποστηριζει τη γλωσσα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...