Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια, πηρε κανεις galaxy s τις τελευταιες 6-7μερες ? δοκιμασε το recovery+ download mode αν δουλευει? αν μπορειτε πειτε please..ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Υπάρχει και στο market και φαίνεται αρκετά καλή εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, done :)

 

Tα αρχεία που λέω είναι το su (η εντολή για το superuser account), το busybox (δινεί τη δυνατότητα για εντολές linux), και το superuser.apk (το app που βλεπεις με τον ninja). Αυτά περνάει το update.zip του root.

Τα διαγράφεις περνώντας πάλι ένα update.zip μέσω του recovery (η εφαρμογή που πόσταρα το κάνει αυτόματα), το οποίο ουσιαστικά ξαναγράφει έναν άδειο φάκελο /system/xbin, όπως ήτανε στην αρχή, πριν μπούνε τα 2 αρχεία.

 

(Γίνεται για ευνόητους λόγους μ'αυτόν τον τρόπο, διότι μπορείς να σβήσεις απ'ευθείας το busybox από το /system/xbin και το superuser.apk από το /system/app, αλλά δε μπορείς ενώ τρέχεις το su να σβήσεις το ίδιο το su, αφού χρησιμοποιείται - ελπίζω να με πιάνεις).

 

Και για διαγραφή εφαρμογών όχι με το titanium, απλά σβήνεις το .apk και το .odex της εφαρμογής από το /system/app, και τον data φάκελο από το /data/data/com.efarmogh.blah (αυτό κάνει και το titanium βασικά, οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα..)

Thanks, εκεί ήταν η απορία μου πως θα διαγραψω κάτι με μια εφαρμογή που χρηιμοποιει αυτό το κάτι για να λειτουργισει.

 

Ήδη διεγραψα ότι δεν χρησιμοποιώ από τις εφαρμογές και τα widget της samsung. Ξελαφρωσε αρκετά η συσκευή. :)

 

Σωστός ο συνονόματος!!! Τέτοια πραγματάκια μ΄αρέσουν!!! Thanks!!:)

Μία ερωτησούλα...Στο DAILY BRIEFING κάτω κάτω έχει μία γραμμή που λέει "χωρίς προγράμματα"..αν την πατήσεις σε πάει κατευθείαν στο εορτολόγιο και σου λέει πχ σήμερα γιορτάζει ο Σταύρος (χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν!!)..σε κάποιο παλαιότερο print screen του για άλλο λόγο που είχε ποστάρει ο Κώστας (Te_Salat) φαινόντανε πάνω σε αυτή την γραμμή και το όνομα του εορτάζοντος..αυτό πως γίνεται;

 

Λοιπόν Αντωνηδες

Είχα περάσει στο ημερολογιο της google τις εορτές από ένα αρχειακι που κυκλοφορούσε και μπορούσες να το κανείς εισαγωγή σε ολα τα γνωστά ημερολόγια όπως outlook, iCal, google κλπ

Χρησιμοποιώ το google calendar από παλιά για συχρονισμο τόσο στα iPhone όσο και στο HD2.

Με αυτόν τον τροπο είχα το ίδιο ημερολόγιο στο Mac μου το οποίο συχρονιζε με το google και στα κινητά μου.

Τώρα που έχουμε google τηλέφωνο όλα αυτά έρχονται αυτόματα χωρίς ανάγκη exange λογαριασμού με google calendar και contacts.

 

Στο DAILY BRIEFING εμφανίζεται ότι έχεις στο ημερολόγιο, αρκεί να επιλεξεις το google ημερολόγιο σου όχι το samsung.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις προβλημα με το σημα?Εχω κοσμοτε και σε κλειστους χωρους εχω προβλημα.Εκει που το 750 και το βιβαζ πιανανε 3 γραμμουλες το δικο μου χανει το σημα και αν εχει ανεβοκατεβαινει συνεχως!

 

κ η ταινια ασφαλειας ηταν ασπρη ή μαυρη σε σας?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις προβλημα με το σημα?Εχω κοσμοτε και σε κλειστους χωρους εχω προβλημα.Εκει που το 750 και το βιβαζ πιανανε 3 γραμμουλες το δικο μου χανει το σημα και αν εχει ανεβοκατεβαινει συνεχως!

 

κ η ταινια ασφαλειας ηταν ασπρη ή μαυρη σε σας?

 

Εγώ πρόβλημα με το σήμα δεν έχω. Η ταινία ασφαλείας ήταν μαύρη.

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εβαλα το lagfix (δεν ξερω εαν παιζει ρολο ή ειναι συμπτωση) η μπαταρια δεν κραταει ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Το εχω σε flight mode και απο 70% το μεσιμερι το βραδυ πήγε στο 20%! Και μεσα σε 2 ωρες χωρις να κανω ΤΙΠΟΤΑ εκλεισε απο μπαταρια. Εννοειτε οτι απο το task manager ειναι κλειστα ολα.

 

Βεβαια δεν το εκανα restart να δω εαν συνεχιζει να χανει τοσο πολυ μπαταρια. Μπηκα στην "χρηση μπαταριας" και δεν ειδα κατι που να τραβαει την μπαταρια τοσο πολυ ωστε να δικαιολογειτε τετοια συμπεριφορα.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εβαλα το lagfix (δεν ξερω εαν παιζει ρολο ή ειναι συμπτωση) η μπαταρια δεν κραταει ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Το εχω σε flight mode και απο 70% το μεσιμερι το βραδυ πήγε στο 20%! Και μεσα σε 2 ωρες χωρις να κανω ΤΙΠΟΤΑ εκλεισε απο μπαταρια. Εννοειτε οτι απο το task manager ειναι κλειστα ολα.

 

Βεβαια δεν το εκανα restart να δω εαν συνεχιζει να χανει τοσο πολυ μπαταρια. Μπηκα στην "χρηση μπαταριας" και δεν ειδα κατι που να τραβαει την μπαταρια τοσο πολυ ωστε να δικαιολογειτε τετοια συμπεριφορα.

 

Περίεργο, εμένα δεν μου δημιουργήθηκε κάποια διαφορά, αν και το φοβόμουνα...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ναι υπάρχει και στο μάρκετ και πραγματικά o κατασκευαστής της είναι αξιέπαινος!

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, εμένα δεν μου δημιουργήθηκε κάποια διαφορά, αν και το φοβόμουνα...

 

Sent from my Galaxy S

 

 

δηλαδη υπαρχει πιθανοτητα να φταιει το lagfix? Εαν το βγαλω λες να εχει αποτελεσμα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ήδη διεγραψα ότι δεν χρησιμοποιώ από τις εφαρμογές και τα widget της samsung. Ξελαφρωσε αρκετά η συσκευή

 

Καλημέρα σε όλους

 

Μια που αναφέρθηκε η διαγραφή εφαρμογών συστήματος, υπάρχει στο μαρκετ η εφαρμογή Systemapp remover (paid) που κάνει απεγκατάσταση και όχι διαγραφή των εφαρμογών του τηλεφώνου (χρειάζεται η συσκευή να είναι ροοτ βέβαια).

Όποιος θέλει και ξέρει τι θα κάνει αν του ρίξει μια ματιά.

Εγώ για αρχή αφήρεσα τα widget της samsung και όλα πήγαν καλά.

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εβαλα το lagfix (δεν ξερω εαν παιζει ρολο ή ειναι συμπτωση) η μπαταρια δεν κραταει ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Το εχω σε flight mode και απο 70% το μεσιμερι το βραδυ πήγε στο 20%! Και μεσα σε 2 ωρες χωρις να κανω ΤΙΠΟΤΑ εκλεισε απο μπαταρια. Εννοειτε οτι απο το task manager ειναι κλειστα ολα.

 

Βεβαια δεν το εκανα restart να δω εαν συνεχιζει να χανει τοσο πολυ μπαταρια. Μπηκα στην "χρηση μπαταριας" και δεν ειδα κατι που να τραβαει την μπαταρια τοσο πολυ ωστε να δικαιολογειτε τετοια συμπεριφορα.

 

δηλαδη υπαρχει πιθανοτητα να φταιει το lagfix? Εαν το βγαλω λες να εχει αποτελεσμα;

 

Μπα, το αποκλείω να φταίει το lagfix, είμαι πάρα πολύ καιρό μ αυτά ( με το oneclick, to oneclick2, τώρα με το apk) και δεν έχει τέτοια συμπεριφορά η μπαταρία μου με κανένα από αυτά.

Σε flight mode από από τις 1 τα μεσάνυχτα μέχρι τις 7 το πρωι ήταν στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εβαλα το lagfix (δεν ξερω εαν παιζει ρολο ή ειναι συμπτωση) η μπαταρια δεν κραταει ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Το εχω σε flight mode και απο 70% το μεσιμερι το βραδυ πήγε στο 20%! Και μεσα σε 2 ωρες χωρις να κανω ΤΙΠΟΤΑ εκλεισε απο μπαταρια. Εννοειτε οτι απο το task manager ειναι κλειστα ολα.

 

Βεβαια δεν το εκανα restart να δω εαν συνεχιζει να χανει τοσο πολυ μπαταρια. Μπηκα στην "χρηση μπαταριας" και δεν ειδα κατι που να τραβαει την μπαταρια τοσο πολυ ωστε να δικαιολογειτε τετοια συμπεριφορα.

 

Για δοκίμασε να βγάλεις την default οθόνη κλειδώματος και να βάλεις αυτή με τις τελείες (pattern unlock) και μου ξαναλές. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum.

 

Υπάρχουν αρμόδια topics που έχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι:

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Samsung Galaxy S

Android - προτάσεις: Γενικές Εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

αν καποιος φιλος εχει ορεξη πρωι πρωι κ

δεν βαριεται, ψαχνω πως γινεται στο galaxy s η αλλαγη γλωσας στο πληκτρολογειο απο gr σε uk πχ....

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να βγάλεις την default οθόνη κλειδώματος και να βάλεις αυτή με τις τελείες (pattern unlock) και μου ξαναλές. :D

 

 

Οκ. Όταν πάω Σπιτι θα το δοκιμάσω. Το έβαλα στην φόρτιση να ειναι φουλ η μπαταρία.

 

Πάντως πριν το lagfix κρατούσε σε flight mode χωρίς να το πειραζω 3-4 ημέρες.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Α ακούγεται και για 23 Σεπτεμβρίου ότι θα γίνει η αναβάθμιση σε froyo.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

αν καποιος φιλος εχει ορεξη πρωι πρωι κ

δεν βαριεται, ψαχνω πως γινεται στο galaxy s η αλλαγη γλωσας στο πληκτρολογειο απο gr σε uk πχ....

 

Στο swype aπό το κάτω αριστερά κουμπί του πληκτρολογίου (i) σύρε το δάχτυλό σου προς το πάνω αριστερά.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που εβαλα το lagfix (δεν ξερω εαν παιζει ρολο ή ειναι συμπτωση) η μπαταρια δεν κραταει ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Το εχω σε flight mode και απο 70% το μεσιμερι το βραδυ πήγε στο 20%! Και μεσα σε 2 ωρες χωρις να κανω ΤΙΠΟΤΑ εκλεισε απο μπαταρια. Εννοειτε οτι απο το task manager ειναι κλειστα ολα.

 

Βεβαια δεν το εκανα restart να δω εαν συνεχιζει να χανει τοσο πολυ μπαταρια. Μπηκα στην "χρηση μπαταριας" και δεν ειδα κατι που να τραβαει την μπαταρια τοσο πολυ ωστε να δικαιολογειτε τετοια συμπεριφορα.

 

Δοκιμασμένο από το πρώτο lag fix: δεν επιρεαζει πουθενά την κατανάλωση της μπαταρίας.

Δες με κάποιον καλό task manager μήπως τρέχει κάποια εφαρμογή.

Πχ ασε στο iPhone σου το Skype να τρέχει στο παρασκήνιο και δες μετά πόσο θα έχει πέσει η μπαταρία σου.

Σ μένα 7 ώρες το βράδυ με κλειστό μόνο το wifi, αλλά όλα τα αλλά ανοικτά και με ρύθμιση να λαμβάνει ανα 30' τα twitters, ανα 4 ώρες τον καιρό και φυσικά τα mail, χάνει 6-8%.

 

Θα ήθελα μια και έχεις το iPhone4 να έκανες ένα τεστακι μεταξύ των δυο συσκευών για να δω αν τα συμπεράσματα που έχω βγάλει από παρόμοιο τεστ μεταξύ galaxy & iPad είναι σωστά.

Θέλω να ανοίξεις ταυτόχρονα και στα δυο εφαρμογές κοινές που υπάρχουν και για τις δυο πλατφόρμες.

Π.χ. Facebook, tapatalk, qik. Να ανοίξεις την ίδια σελίδα στον browser, να προσπαθήσεις να παίξεις το ίδιο βίντεο από το YouTube.

Tα έχω κάνει όλα αυτά και στα περισσότερα το galaxy είναι πιο γρήγορο. Ειδικά στο YouTube.

Καλημέρα σε όλους

 

Μια που αναφέρθηκε η διαγραφή εφαρμογών συστήματος, υπάρχει στο μαρκετ η εφαρμογή Systemapp remover (paid) που κάνει απεγκατάσταση και όχι διαγραφή των εφαρμογών του τηλεφώνου (χρειάζεται η συσκευή να είναι ροοτ βέβαια).

Όποιος θέλει και ξέρει τι θα κάνει αν του ρίξει μια ματιά.

Εγώ για αρχή αφήρεσα τα widget της samsung και όλα πήγαν καλά.

 

Αν υπάρχει περίπτωση επανεγκαταστασης τους, τότε είναι καλό.

Εμένα δεν με πολυνοιαζει γιατί περνάω ξανά με Odin αν κάτι δεν παει καλά.

Αν και στο σχετικό πόστ του xda αναφέρονται ποιες μπορούν να διαγράφουν με τα πραγματικά τους ονόματα. Οπότε δύσκολα να συμβεί κάτι.

Κάποιος εκει περασε τον launcher pro και διέγραψε τον official launcher.

Σκέπτομαι να το δοκιμάσω για να ελαφρυνω ακόμα το λειτουργικό από περιτα.

 

Έτσι κι αλλιώς έχω σκοπό να περάσω την JM8 για δοκιμή.

 

Διαβάστε επίσης σχετικό πόστ στο xda που λέει αναλυτικά πως μπορεί κάποιος να περάσει την τελευταία διαθέσιμη έκδοση λειτουργικού από το kies, ανεξάρτητα σε ποια χώρα βρίσκεται.

Δηλαδή για παράδειγμα να περάσουμε την διαθέσιμη για Αγγλια χωρίς επιπτώσεις.

 

Ελπίζω το επίσημο froyo να μην είναι σαν τις JP3 & JPC, γιατί πάλι θα απαιτηται lag fix.

Αυτό που συμφωνούν οι περισσότεροι είναι ότι στις τελευταίες 2.1 δηλ. JM7&8 έχει βελτιωθεί το GPS.

Για να δούμε.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο swype aπό το κάτω αριστερά κουμπί του πληκτρολογίου (i) σύρε το δάχτυλό σου προς το πάνω αριστερά.

 

Σε ευχαριστω πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμφωνούν οι περισσότεροι είναι ότι στις τελευταίες 2.1 δηλ. JM7&8 έχει βελτιωθεί το GPS.

Για να δούμε.

 

Πράγματι, με τη JM7 το GPS Test βρίσκει άνετα 7-8 δορυφόρους, όταν με τις προηγούμενες έβρισκε 3-4.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

O πολύ χρήσιμος οδηγός του Tyxerakias μεταφέρθηκε σε νέο θέμα με τον τίτλο Root στο Samsung Galaxy S. Οι όποιες απορίες σας λοιπόν θα φιλοξενούνται στο εν λόγω θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, με τη JM7 το GPS Test βρίσκει άνετα 7-8 δορυφόρους, όταν με τις προηγούμενες έβρισκε 3-4.

 

Το θέμα είναι όμως ότι διατηρεί το σήμα κατά την πλοήγηση ή το χάνει εύκολα ?

 

O πολύ χρήσιμος οδηγός του Tyxerakias μεταφέρθηκε σε νέο θέμα με τον τίτλο Root στο Samsung Galaxy S. Οι όποιες απορίες σας λοιπόν θα φιλοξενούνται στο εν λόγω θέμα.

 

Καλύτερα γιατί θα χανόταν μέσα σε τόσα posts, αλλά το link στο post σου δεν δουλεύει...

Edited by mcde
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εχει κανεις γνωμη για το αν ειναι καλο ή οχι το locale

αν εχει κοληματα κλπ?

επισης εχει κανεις barcode για να κατεβασω το locale δωρεαν?

 

τελευταιο και τυχερο

αν επιλεξω ως default προγραμμα το handcent μετα πως μπορω να ξαναλλαξω στο "μαμα" προγραμμα για τα sms (εννοω χωρις να απεγκαταστησω το handcent)

υπαρχει δηλαδη ρυθμιση για το ποιο ειναι το default προγραμμα των sms?

και απο ποιο menu την επιλεγω?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά 23 Σεπτεμβρίου θα Είναι διαθέσιμο σε όλα τα τηλέφωνα η αναβάθμιση σε 2.2;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...