Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσο για το menu οχι δεν γινεται να περασεις κατι διαφορετικο. Μπορεις να περασεις ατελειωτες εκδοσεις firmware και ενω σωρο αλλα πραγματα, αλλα το βασικο android menu του κινητου ειναι αυτο.

 

Υπάρχει το launcher pro που έχει αρκετές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια μια ερωτηση.Σημερα επεσε στα χερια μου 1 φυλλαδιο το οποιο εγραφε στα χαρακτηριστικα της συσκευης οτι εχει 13 ωρες ομιλια!!!!!!!!!!!!!!:X

Ειναι αληθεια τοσο καλη η μπαταρια του????!!!!!Καποιος να κανει καποια συγκριση με κανενα HTC η' το Xperia(το πρωτο)

Επισης αλλη μια ερωτηση,επειδη σιχαινομαι το μενου της συσκευης(σαν iphone!!!:mad::()

μηπως εχει καταφερει κανενας να "περασει" στην συσκευη κατι αναλογο με το HTC Sence?????(το οποιο ειναι απιστευτο!!!)

σας ευχαριστω!!!!

 

13 ώρες και 30 λεπτά λέει σε 2G δίκτυα, αλλά 6h και 30 λεπτά σε 3G... το δικό σου το blackbery bold έχει 6 ώρες. Δεν είναι τεράστια διαφορά λοιπόν.

 

Για τα μενού, μπορείς να δοκιμάσεις το launcher pro που είπε ο devil7 πριν, καθώς και το adw launcher

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το εβαλα στο strict :).

διαφορα στο ανοιγμα των εφαρμογων υπαρχει και ειναι εμφανη μαλιστα. για να βγαλω πληρη συμπερασματα πρεπει να λιωσω λιγο την συσκευη και μετα θα σας πω με σιγουρια αν οντως εχει τρελη διαφορα.

μετα την επιλογη του strict, να κανω reboot για να ξεκινησει με τις νεες ρυθμισεις ?

 

καποια παιδια γραφουν και για καποιον task killer. να υποθεσω οτι δεν χρειαζομαι κατι τετοιο τωρα που εβαλα το lagfix, ε?

 

και τωρα τα καλα νεα. εκανα το quadrant test. το αποτελεσμα ειναι ΣΟΥΠΕΡ !!!!

 

2256 παρακαλω !!!!

 

 

Αφού επέλεξες το strict δεν χρειάζεται reboot...απλά τικαρε εκείνο το σημείο και όταν κάνεις reboot θα μπει με την ρύθμιση strict...και εγώ αυτό έχω βάλει και είδα ότι o κατασκευαστής έχει μάλλον δίκιο..το κινητό αισθάνεται καλύτερα με αυτή την ρύθμιση αν και έχω δοκιμάσει και όλες τις άλλες επιλογές! Και όχι, task killer τέλος! Δεν χρειάζεσαι κανένα άλλο, το alter minfree της εφαρμογής είναι από εδώ και μπρος o task killer σου ! Καλορίζικο το νέο σου κινητό lol

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αφού επέλεξες το strict δεν χρειάζεται reboot...απλά τικαρε εκείνο το σημείο και όταν κάνεις reboot θα μπει με την ρύθμιση strict...και εγώ αυτό έχω βάλει και είδα ότι o κατασκευαστής έχει μάλλον δίκιο..το κινητό αισθάνεται καλύτερα με αυτή την ρύθμιση αν και έχω δοκιμάσει και όλες τις άλλες επιλογές! Και όχι, task killer τέλος! Δεν χρειάζεσαι κανένα άλλο, το alter minfree της εφαρμογής είναι από εδώ και μπρος o task killer σου ! Καλορίζικο το νέο σου κινητό lol

Sent from my Galaxy S

 

Δοκιμασα κι εγω το alter minfree της εφαρμογης. Ως τωρα ημουν μονο με το lag fix. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης: εκανα apply σε strict mode και στη συνεχεια reboot. Μολις το κινητο ανοιξε ειδα να τρεχουν στο background καμια 20αρια εφαρμογες. Κοιταξα στην εφαρμογη και δεν ειχε επιλεγμενο το strict mode παρα μονο ειχε τικαρισμενη την επιλογη set on boot. Εκανα και μια δοκιμη με το quadrand και επιασε 2064. Απο το task manager που κοιταξα ομως ειδα πως η μνημη απο 139 που ηταν μολις ανοιξε το κινητο επεσε αστραπιαια μετα το benchmark στα 109...Ισχυει το ιδιο και σε σενα?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση στα γρηγορα,μολις τελειωσα μεταφορα καταλογων και λοιπων ρυθμισεων και εβαλα την καρτα μου.Το εχω βαλει να ειναι μονο σε gsm δικτυο και ρυθμισεις ΑΡΝ δεν εχω περασμενες.Παρόλα αυτα στην αναμονη μου δειχνει διπλα στο G δυο βελακια να ανεβοκατεβαινουν.Ολα καλα ή χρεωνομαι?

 

Επισης κανει δουλεια το lag fix και ποσο ασφαλες ειναι?Μην τουβλαρω κινητο 4μερων!

Edited by Orfeus_85
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση στα γρηγορα,μολις τελειωσα μεταφορα καταλογων και λοιπων ρυθμισεων και εβαλα την καρτα μου.Το εχω βαλει να ειναι μονο σε gsm δικτυο και ρυθμισεις ΑΡΝ δεν εχω περασμενες.Παρόλα αυτα στην αναμονη μου δειχνει διπλα στο G δυο βελακια να ανεβοκατεβαινουν.Ολα καλα ή χρεωνομαι?

 

Επισης κανει δουλεια το lag fix και ποσο ασφαλες ειναι?Μην τουβλαρω κινητο 4μερων!

 

Xρεώνεσαι, πήρε τα APN settings κατευθειαν από τη SIM σου.

Όσο για το lagfix, ακόμα δεν το πήρες στα χέρια σου... δούλεψέ το πρώτα, μάθε το, και μετά αν δε σου κάνει κάνε τέτοιες αλλαγές... αλλιώς ο κίνδυνος για τούβλο υπάρχει πάντα.

 

Αnyway, πάω για ύπνο, τα λέμε αύριο :ninja:

 

Α, για τους πιο πεπειραμένους: http://project-voodoo.org/ δείχνει πολλά υποσχόμενο.

Edited by mirrorofsorrow
Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο "Τροποποίηση" αν θέλεις να προσθέσεις κάτι ή την "Πολλαπλή Παράθεση" για να απαντήσεις σε πολλά μηνύματα χρηστών.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Xρεώνεσαι, πήρε τα APN settings κατευθειαν από τη SIM σου.

Όσο για το lagfix, ακόμα δεν το πήρες στα χέρια σου... δούλεψέ το πρώτα, μάθε το, και μετά αν δε σου κάνει κάνε τέτοιες αλλαγές... αλλιώς ο κίνδυνος για τούβλο υπάρχει πάντα.

 

Αnyway, πάω για ύπνο, τα λέμε αύριο :ninja:

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

ΑΡΝ ειναι ολα κενα τα πεδια και επισης εχω και 2in 1 σιμ,και απο οσο ξερω οταν ειναι ενεργη η προωθηση,δε λειτουργει το 3g.

πως επιλεγω να κανει ανανεωσεις μονο wifi και να μην χρεωνομαι?Στο βιβαζ οτι και να εκανε ρωταγε,σπαστικο μεν,αλλα ασφαλες δε!

Link to comment
Share on other sites

Α, για τους πιο πεπειραμένους: http://project-voodoo.org/ δείχνει πολλά υποσχόμενο.

 

βασικα ψηθηκα ασχημα να βαλω αυτο με την βελτιωση της οθονης και λεω αν το κανω με το update.zip...το θεμα μου ειναι οτι εκανα root το galaxy παλι με update.zip...αμα κανω αυτο με την οθονη με update.zip θα χασω το root η παλι μ****** πεταξα???:D

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα κι εγω το alter minfree της εφαρμογης. Ως τωρα ημουν μονο με το lag fix. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης: εκανα apply σε strict mode και στη συνεχεια reboot. Μολις το κινητο ανοιξε ειδα να τρεχουν στο background καμια 20αρια εφαρμογες. Κοιταξα στην εφαρμογη και δεν ειχε επιλεγμενο το strict mode παρα μονο ειχε τικαρισμενη την επιλογη set on boot. Εκανα και μια δοκιμη με το quadrand και επιασε 2064. Απο το task manager που κοιταξα ομως ειδα πως η μνημη απο 139 που ηταν μολις ανοιξε το κινητο επεσε αστραπιαια μετα το benchmark στα 109...Ισχυει το ιδιο και σε σενα?

 

Δεν χρειάζεται να κάνουμε reboot μετά την επιλογή του after minfree απλά την επιλογή του reboot την έχει για όταν κάνουμε κάποιο reboot να μπαίνει το κινητό με την ρύθμιση που είχαμε κάνει αρχικά

..δηλαδή με το που διάλεξες το strict το πήρε αμέσως...ναι και μένα ανοίγει το κινητό με πιο πολλά mb και μετά πέφτει σε αυτά που έχω ορίσει στο alter minfree, το θέμα όμως τώρα είναι ότι σταθεροποιήται εκεί...δηλαδή και σε σένα λογικά θα δεις ότι η μνήμη σου τώρα θα πρέπει να κινείται στα επίπεδα του 109 σταθερά, δες λίγο και εδώ κάποιες σημαντικές πληροφορίες που δίνει o RyanZA..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=760571&page=93

EDIT

Αυτό που εγώ είδα σαν σημαντική διαφορά είναι ότι πριν το alter minfree ακόμα και με άλλο task killer ή και χωρίς το κινητό με το που άνοιγα την οθόνη από αναμονή ύστερα από αρκετή ώρα αδράνειας μου έκανε κάτι ψιλά lag ειδικά στην εναλλαγή οθονών..αυτό τώρα δεν υπάρχει και γενικότερα η κύλιση στις οθόνες είναι αισθητά πιο ομαλή...Παρατήρησε το και εσύ αν θες...

Sent from my Galaxy S

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

βγήκε και νέα έκδοση του task manager της samsung , σιγά σιγά φτιάχνεται κι αυτό :)))

έχει πλέον επιλογή για να κάνει kill κι τα app (χωρίς εξαιρέσεις μέχρι στιγμής ) που τρέχουν στο background/services

1.5 ver

Link to comment
Share on other sites

βγήκε και νέα έκδοση του task manager της samsung , σιγά σιγά φτιάχνεται κι αυτό :)))

έχει πλέον επιλογή για να κάνει kill κι τα app (χωρίς εξαιρέσεις μέχρι στιγμής ) που τρέχουν στο background/services

1.5 ver

 

Αν δεν το βγάζει στα samsung apps, υπάρχει κάπου αλλού διαθέσιμο;;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βγάζει στα samsung apps, υπάρχει κάπου αλλού διαθέσιμο;;

από το samsung apps το έβαλα εγώ (εκτός αν κάνανε πατάτα πάλι και το κατεβάσανε για να το φτιάξουνε)

Link to comment
Share on other sites

από το samsung apps το έβαλα εγώ (εκτός αν κάνανε πατάτα πάλι και το κατεβάσανε για να το φτιάξουνε)

 

Όχι εκεί είναι ακόμα, το κατεβάζω τώρα και εγώ..

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

βγήκε και νέα έκδοση του task manager της samsung , σιγά σιγά φτιάχνεται κι αυτό :)))

έχει πλέον επιλογή για να κάνει kill κι τα app (χωρίς εξαιρέσεις μέχρι στιγμής ) που τρέχουν στο background/services

1.5 ver

 

Ναι όντως. Πλέον είναι ολοκληρομενος task manager. Το καλό είναι ότι χρησιμοποιοντας το level1, είμαστε σίγουροι ότι δεν θα κλείσει κάποια απαραίτητη διεργασία γιατί προφανώς είναι προγραμματισμένος να κλείνει αυτά που πρέπει σε αντίθεση με τους killers του market.

Αν δεν κάνω λάθος αυτή η έκδοση υπήρχε στην 2.2 JP3.

 

Το θέμα είναι, μήπως αυτός ο task manager είναι η απάντηση της samsung στο πρόβλημα του memory lag:(

Γιατί ναι μεν σε συνάρτηση με τα froyo μπορεί να λύνει το πρόβλημα της διαθέσιμης ram, αλλά από την στιγμή που γίνεται μέσω task killer δεν είναι σοβαρή λύση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως. Πλέον είναι ολοκληρομενος task manager. Το καλό είναι ότι χρησιμοποιοντας το level1, είμαστε σίγουροι ότι δεν θα κλείσει κάποια απαραίτητη διεργασία γιατί προφανώς είναι προγραμματισμένος να κλείνει αυτά που πρέπει σε αντίθεση με τους killers του market.

Αν δεν κάνω λάθος αυτή η έκδοση υπήρχε στην 2.2 JP3.

 

Το θέμα είναι, μήπως αυτός ο task manager είναι η απάντηση της samsung στο πρόβλημα του memory lag:(

Γιατί ναι μεν σε συνάρτηση με τα froyo μπορεί να λύνει το πρόβλημα της διαθέσιμης ram, αλλά από την στιγμή που γίνεται μέσω task killer δεν είναι σοβαρή λύση.

ελπίζω ότι απλά είχαν καταλάβει ότι η 1η έκδοση του δεν ήταν και πολύ χρήσιμη (για αυτό κι το διορθώνουνε σιγά σιγά) κι ότι δεν έχει σχέση με το μόνιμο fix του lag

τουλάχιστον δείχνουν ότι κάτι κάνουν :))) (άντε να βγεί κι κανάς επίσημος ,μέσω gui, τρόπος για να αλλάζουμε την default home screen και το πλήθος αυτών)

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω ότι απλά είχαν καταλάβει ότι η 1η έκδοση του δεν ήταν και πολύ χρήσιμη (για αυτό κι το διορθώνουνε σιγά σιγά) κι ότι δεν έχει σχέση με το μόνιμο fix του lag

τουλάχιστον δείχνουν ότι κάτι κάνουν :))) (άντε να βγεί κι κανάς επίσημος ,μέσω gui, τρόπος για να αλλάζουμε την default home screen και το πλήθος αυτών)

 

Να ρωτήσω, όταν πατάτε την επιλογή 1 του task manager δεν σας εξαφανίζονται για κάποια δευτερόλεπτα οι οθόνες των widgets; Καταλαβαίνω ότι με την πρώτη επιλογή και κλείνοντας κάποιες εφαρμογές παίρνει η μπάλλα και κάποια widgets από την home οθόνη του κινητού αλλά αυτό το κόλλημα που παρουσιάζει τελικά για λίγο μέχρι να επανέρθουν μήπως βλάπτει σε κάτι το κινητό; Να σημειώσω ότι την ίδια ακριβώς αντίδραση είχα στον κινητό όταν διάλεγα ανάλογες (hard) επιλογές από διάφορους task killers έως τώρα...

Edited by tonysac
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, όταν πατάτε την επιλογή 1 του task manager δεν σας εξαφανίζονται για κάποια δευτερόλεπτα οι οθόνες των widgets; Καταλαβαίνω ότι με την πρώτη επιλογή και κλείνοντας κάποιες εφαρμογές παίρνει η μπάλλα και κάποια widgets από την home οθόνη του κινητού αλλά αυτό το κόλλημα που παρουσιάζει τελικά για λίγο μέχρι να επανέρθουν μήπως βλάπτει σε κάτι το κινητό; Να σημειώσω ότι την ίδια ακριβώς αντίδραση είχα στον κινητό όταν διάλεγα ανάλογες (hard) επιλογές από διάφορους task killers έως τώρα...

καλά κι σε μένα είχα 270 free και πατώντας το 1 πήγε στα 180 για αυτό λέω σιγά σιγά φτιάχνεται το πρόγραμμα :))

υ.γ. κάντε κανά restart το κινητό και βουαλά , έκδοση 1.4 πάλι

Link to comment
Share on other sites

καλά κι σε μένα είχα 270 free και πατώντας το 1 πήγε στα 180 για αυτό λέω σιγά σιγά φτιάχνεται το πρόγραμμα :))

υ.γ. κάντε κανά restart το κινητό και βουαλά , έκδοση 1.4 πάλι

 

Τι εννοείς; Έκανα restart και μου βγάζει κανονικά την καινούρια πάλι...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Έκανα restart και μου βγάζει κανονικά την καινούρια πάλι...

ε είναι από αυτά τα random προβλήματα (σαν το kart racing που ενώ έχω το last μου βγάζει να το κάνω update) , εμένα μου το γύρισε στην παλιά τώρα (κι δεν εμφανίζει στο sam apps το νέο)

Link to comment
Share on other sites

ε είναι από αυτά τα random προβλήματα (σαν το kart racing που ενώ έχω το last μου βγάζει να το κάνω update) , εμένα μου το γύρισε στην παλιά τώρα (κι δεν εμφανίζει στο sam apps το νέο)

 

Α Οκ, πάντως και στην καινούρια έκδοση υπάρχει θέμα, όταν πατάω πάνω δεξιά το Βοήθεια η εφαρμογή κλείνει...μάλλον λοιπόν όντως είναι υπό κατασκευή...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φαντάζομαι αλλιώς τη λογική τους: "Θα βγάλουμε ένα superupdate στο τέλος Σεπτεμβρίου που μάλλον θα περιέχει όλα τα fixes, αλλά μέχρι τότε θα τους γράφουμε όλους στα τέτοια μας γιατί έχουμε μηδενικό support, και στην τελική προτιμούμε να ασχοληθούμε με τις διαφημίσεις του Galaxy tab μπας και φάμε λίγο κι από κει πελάτες της Αpple, παρά με τους χρήστες μας... Στο κάτω-κάτω βγάλαμε ένα επίσημο update στην Αγγλία, πόσα θέλουν επιτέλους; Σε λίγο θα μας ζητήσουν και OTA όπως κάνει η HTC... ή ακόμα χειρότερα ένα απλό sync software που να δουλεύει... θεός φυλάξοι. Εμείς κάνουμε ΗΑRDware, αυτά τα aftersales support είναι για τις αδερφές... έχουμε και μια χάλια φήμη να διατηρήσουμε. Στο κάτω-κάτω αν δουλέψει το froyo θα τα ξεχάσουν όλα, τί Kies και GPS και κουραφέξαλα".

 

 

 

Δε μπορείς. Είναι μ.Φ (μετά Φρόγιου) δυνατότητα. Υπομονή.

 

ευχαριστω πολυ φιλος:worry:

Link to comment
Share on other sites

Για υποψήφιους αγοραστές που ενδιαφέρονται για νέα σύνδεση συμβολαίου, η Κοσμοτέ μέσω των καταστημάτων oteshop και του site oteshop.gr το δίνει με 99 ευρώ από το Απεριόριστα με Ίντερνετ 45 και δώρο οι χάρτες του MLS..

 

Εξαιρετική προσφορά, πραγματικά. Ο ανταγωνισμός κοιμάται.

 

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/web-offers/samsung-galaxy-s-i9000-black-mls-destinator-android/prodmobai11519589.html

 

Αύριο είναι η τελευταία ημέρα της προσφοράς και σκέφτομαι να πάω να το αγοράσω. Το κακό είναι πως έχω wind.

Αγόρασε κανεις το κινητο με την προσφορά απο τον Γερμανό ή τα καταστήματα της comsote?

 

ΥΓ: Καλά είμαι στην 302 σελίδα, έχω διαβάσει τις υπόλοιπες απο το πρωι και εχω ζαλιστει!!

Edited by sinagrida
Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι η τελευταία ημέρα της προσφοράς και σκέφτομαι να πάω να το αγοράσω. Το κακό είναι πως έχω wind.

Αγόρασε κανεις το κινητο με την προσφορά απο τον Γερμανό ή τα καταστήματα της comsote?

 

ΥΓ: Καλά είμαι στην 302 σελίδα, έχω διαβάσει τις υπόλοιπες απο το πρωι και εχω ζαλιστει!!

 

Μόλις τελειώσεις πέρνα και από εκεί..http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=656:lol::lol:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Ζητάω συγγνώμη που θα ρωτήσω κάτι που πιθανώς έχει ήδη συζητηθεί αλλά δεν έχω τον χρόνο και την δύναμη να κάτσω να διαβάσω τις 344 σελίδες του forum. :wacko:

 

Σκοπέυω να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό εντός της εβδομάδας και ήθελα να ξέρω τι χρειάζεται να κάνω update. (π.χ. εχει βγει το android 2.2 και πως το βρίσκω; )

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Νικηφόρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...