Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρεις σίγουρα ότι έχεις πιάσει δορυφόρους εκεί που είσαι; Αν είσαι μέσα στο σπίτι κάτω από μπετά, δε θα πιάνει το GPS.. οπότε ούτε στις φωτογραφίες θα φαίνεται...

 

Όσο για το root, θα δεις το superuser app που δίνει permissions... αν το δεις αυτό, κατά 99.99% είσαι rooted. Μόλις βάλεις την πρώτη εφαρμογή που χρειάζεται root θα δεις.

χθες ημουν σε πολυ ανοιχτο χωρο και σχετικα ψηλο υψομετρο. στην καμερα μου εδειχνε το σηματακι με το gps πανω πανω και προσεξα οτι το σηματακι ειχε το κλασικο gps και κατι γραμμες που κινοταν. λετε να μην ειχε βρει σημα ?

ναι αλλα σε τοσο ανοιχτο χωρο ? γι'αυτο ρωταω, μηπως εχει κανενα προβλημα το gps Μου.

λοιπον δασκαλε (ετσι θα σε λεω απο δω και περα :)), κανω root και επιστρεφω :).

 

Όταν γίνει reboot η συσκευή σου και μπει στο recovery, διάλεξε με τα volume buttons την επιλογή sdcard:apply update.zip, και πάτα το ΗΟΜΕ κουμπι, το κεντρικό δηλαδή. Όταν γίνει reboot θα είσαι root.

χμμμμ, μετα που θα τελειωσει η διαδικασια θα κανει αυτοματα reboot και θα μπει απο μονο του σε recovery mode ?

γιατι δεν γραφει κατι τετοιο στα βηματα που εχει για το root.

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα πιστευω οτι με καταλαβαινεις :). προσεχω για να εχω που λενε !!!! :).

Edited by mcde

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

χμμμμ, μετα που θα τελειωσει η διαδικασια θα κανει αυτοματα reboot και θα μπει απο μονο του σε recovery mode ?

γιατι δεν γραφει κατι τετοιο στα βηματα που εχει για το root.

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα πιστευω οτι με καταλαβαινεις :). προσεχω για να εχω που λενε !!!! :).

 

Και καλά κάνεις :) Βασικά θα έχει οδηγίες καθώς το κάνεις, αλλά κι από δω: Θα γίνει 2 φορές reboot, μια όταν κλικάρεις το root, θα περάσει το update.zip και θα το κάνει reboot σε recovery mode. Oταν φτάσεις εκεί, θα πρέπει με τα volume buttons να διαλέξεις το apply update.zip, και να πατήσεις το μεγάλο κουμπί που πατιέται. Μόλις το κάνεις αυτό, θα βγάλει ένα κατεβατό, και μετά θα γίνει πάλι reboot, όταν ανοίξει θα κάνει κανονική έναρξη και θα είσαι root.

 

- Alex :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

χθες ημουν σε πολυ ανοιχτο χωρο και σχετικα ψηλο υψομετρο. στην καμερα μου εδειχνε το σηματακι με το gps πανω πανω και προσεξα οτι το σηματακι ειχε το κλασικο gps και κατι γραμμες που κινοταν. λετε να μην ειχε βρει σημα ?

ναι αλλα σε τοσο ανοιχτο χωρο ? γι'αυτο ρωταω, μηπως εχει κανενα προβλημα το gps Μου.

Ναι ακόμα και σε ανοιχτό χώρο μπορεί να αργεί να βρει σήμα και να κλειδώσει τουλάχιστον 4 δορυφόρους που χρειάζονται. To gps είναι για χαστούκια, το έχουμε πει πολλές φορές. Ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα, υποτίθεται ότι δουλεύουν σε κάποιο διορθωτικό update.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν το one click lag fix (την τελευταία έκδοση από market) θα δουν μέσα στις επιλογές της εφαρμογής το Alter Minfree...Είναι ενσωματωμένος Autokiller task manager...ρώτησα επιπλέον για να σιγουρευτώ στο xda και η απάντηση ήταν ότι ΔΕΝ χρειάζεται πια κανείς task killer στο κινητό μιας και την δουλειά την κάνει αυτό το alter minfree..Εγώ πάντως το δοκιμάζω εδώ και δύο μέρες χωρίς κανένα άλλο task killer on και όλα φαίνονται να λειτουργούν σωστά...

 

Αν μπεις στο minfree του OCLF, σου έχει επιλεγμένη την επιλογή που έκανες ή στην εμφανίζει κενή? Εννοώ στις βούλες δεξιά από το Aggresive, Strict κλπ. όταν επιλέγεις κάποιο και μετά πατάς Fire it up, όταν ξαναμπείς στο minfree στο βγάζει επιλεγμένο ή και πάλι κενό?

Link to comment
Share on other sites

@@TonyK

 

Αντώνη η κατάσταση που περιγραφεις είναι αυτή που θα θέλαμε, αλλά δυστυχώς δεν συμβαίνει ακριβώς έτσι στην πράξη κυρίως γιατί η διαθέσιμη μνήμη δεν είναι αρκετή.

Όταν αγορασα το galaxy, είχε την JF3 που δεν συμπεριελαμβανε τον official task manager.

Δεν μπορούσα καν να κλείσω ούτε τις ενεργές εφαρμογές.

Χωρίς την χρήση κάποιου task killer, πολύ γρήγορα η μνήμη έφθανε στα 48ΜΒ που είναι το σημείο ενεργοποίησης του συστήματος για απελευθέρωση μνήμης από τις μη ενεργές εφαρμογές.

Μοιραία έπεφτε η απόδοση της συσκευής σε σημείο που για να ανοίξουν νέες εφαρμογές χρειάζονταν αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να εξασφαλιστεί η απιτουμενη μνήμη γι αυτές.

 

Άρα υπάρχουν ατέλειες στην λειτουργία του multi tasking, από την στιγμή που η συσκευή παύει να έχει σταθερή απόδοση μετά από κάποια χρήση.

 

Θεωρώ καλύτερη λύση την αύξηση του ορίου ενεργοποίησης, κάτι που γίνεται με το MinFreeManager και παράλληλα το κλείσιμο των ενεργών εφαρμογών όταν μαζεύονται αρκετές και εφόσον δεν τις χρειαζόμαστε πια.

Δηλαδή κάνουμε μια εργασία που απαιτεί να χρησιμοποιούμε 2-3 εφαρμογές. Όταν τελειώσουμε, αν έχουμε και 3-4 ακόμα ανοικτές από πριν, πατάμε στον official task manager τέλος όλων και διατηρουμε την μνήμη σε καλά επίπεδα.

 

Αν είχαμε 512 ΜΒ ram δεν θα υπήρχε πρόβλημα, η θα αργουσε παρά πολύ να εμφανιστεί. Όταν όμως χωρίς να κανείς τίποτα μετά από μια ώρα που η συσκευή είναι ανοικτή, από τα 170ΜΒ που ξεκινάει έχει πέσει στα 126 χωρίς να έχεις ανοίξει ούτε μια εφαρμογή, τότε ναι είναι πολύ λίγα αν σκεφτούμε ότι για να δουλέψει σωστά το UI χρειάζονται 50ΜΒ το λιγότερο.

Επομένως η πράξη διαφέρει πολύ από την θεωρία.

 

Έπειτα υπάρχουν πολλές εφαρμογές κακογραμμενες που χωρίς λόγο τρέχουν στο background χωρίς καν να τις έχεις ανοίξει. Δεν μιλώ για mail, Internet , SMS και γενικά βασικές εφαρμογές.

Αναφέρομαι σε εφαρμογές δευτερευουσας σημασίας που δεν έχουν λόγο αμέσως μετά το starting να τρέχουν στο background.

Εγώ τέτοιες εφαρμογές τις πεταω, δεν μου κάνουν. Για παράδειγμα αναφέρω το sprite backup που ενώ δεν του έχω ορίσει να παίρνει αυτόματα backup, τρέχει διαρκώς στο παρασκήνιο. Το ίδιο και πολλές άλλες.

Πλέον τσεκαρω μέσω μιας εμπορικής εφαρμογής που έχω (Sytem λέγεται), όλες τις νέες εφαρμογές που εγκαθιστω.

Οσες τρέχουν στο παρασκήνιο χωρίς λόγο τις πεταω ακομα και αν τις έχω αγοράσει όπως στην περίπτωση του upload to Dropbox.

 

Αποφεύγετε λοιπόν εφαρμογές που καταναλώνουν μνήμη χωρίς λόγο, ειδικά αν δεν σας είναι απαραίτητες. Προσπαθειστε να βρείτε κάποια παρόμοια με καλύτερη διαχείριση.

 

Επίσης μην βάζετε widgets που δεν σας χρειάζονται. Όλα αυτά τρέχουν και εκτός από μνήμη καταναλώνουν ενέργεια από την μπαταρία.

Κατηργησα πλέον και το beautiful weather γιατί εκτός από τα 20ΜΒ που συνεχώς καταλαμβάνει, συμβάλει στην αυξημένη κατανάλωση της μπαταρίας.

 

Θεωρώ ότι κανένα multi tasking δεν είναι ακόμα έτοιμο για 100% σωστή λειτουργία.

Ακόμα και στο πολυδιαφημισμένο iPhone 4 παρατηρούνται φαινόμενα μείωσης της διαθέσιμη μνήμης συν αύξηση της κατανάλωσης. Όχι τόσο όσο σε μας αλλά υπάρχουν αναφορές.

 

@@@gps

Κανονικά δουλεύει το gps με τις φωτο. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές. Αρκεί να έχεις σήμα. Βάλε την εφαρμογή gps test για να μπορείς να ελεγχεις.

 

Και ξαναλέω ότι με όλες τις JM δεν έχω κανένα πρόβλημα με το gps σε χρήση αυτοκινήτου.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο minfree του OCLF, σου έχει επιλεγμένη την επιλογή που έκανες ή στην εμφανίζει κενή? Εννοώ στις βούλες δεξιά από το Aggresive, Strict κλπ. όταν επιλέγεις κάποιο και μετά πατάς Fire it up, όταν ξαναμπείς στο minfree στο βγάζει επιλεγμένο ή και πάλι κενό?

 

Μην ανησυχείς είναι κενό αλλά με το fire it up που έκανες πριν έχει ήδη πάρει την επιλογή σου...εγώ όπως λέει και ο τύπος αριστερά από τις βούλες έβαλα για αρχή το strict και όλα πάνε ρολόϊ:)

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

kaλησπερα και απο μενα ,αγορασα και γω προ 3 ημερων το γαλαχια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,εχω ομως ενα θεμα.στο πληκτορλογιο δεν εχω τη δυνατοτητα επιλογης 2 γλωσσων και ετσι καθε φορα αναγκαζομαι να πηγαινω στις ρυθμισεις και να αλλαζω γλωσσα.ετσι μου ειπαν και απο το σερβις της εταιριας,ενω την ιδια στιγμη το htc wildfire που εχει το ιδιο λειτουργικο και το ιδιο πληκτρολογιο εχει δυνατοτητα δυο γλωσσων.(αγγλικα-ελληνικα).υπαρχει καμια λυση;

 

Έχει αναφερθεί πολλές φορές, μια αναζήτηση στο θέμα να κάνεις θα το βρείς. Μπορείς να βάλεις το HTC_IME πληκτρολόγιο ή στο Swype που είναι ενσωματωμένο απλά σέρνεις το δάχτυλό σου από το swype button με το i πάνω στο Q (ή το ; αν είσαι σε ελληνικά).

 

Η τελευταία είναι. Αν δεις στο market γράφει 1.6.7 πριν τις φωτογραφίες. Πριν λίγη ώρα έκανα το update που περιέχει και το minfree. Ίσως είδες το 1.6.5 που γράφει 2 σειρές πριν και μπερδεύτηκες...:cool:

 

A ναι, όντως! Χαχα καλά γράφει με μεγάλα γράμματα version: 1.6.5... Είναι να μη μπερδευτώ;

 

καλα και χρησιμα ολα αυτα(με helpare και μενα ο τυχερακιας :P την προηγουμενη βδομαδα). εγω το εδωσα πισω γιατι αν σου brikarei δεν εχεις επιλογη για flasharisma...αυτο που λες λειτουργει μονο οταν δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα bootarismatos η συσκευη.. :(

 

Ο Μπαμπινιώτης θα μπορούσε να κάνει διατριβή πάνω σ'αυτη την πρόταση :lol:

 

Anyway, tsantakia, ακόμα να πάρεις καινούρια συσκευή; :)

Edited by mirrorofsorrow
Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο "Τροποποίηση" αν θέλεις να προσθέσεις κάτι ή την "Πολλαπλή Παράθεση" για να απαντήσεις σε πολλά μηνύματα χρηστών.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

@@TonyK

 

Αντώνη η κατάσταση που περιγραφεις είναι αυτή που θα θέλαμε, αλλά δυστυχώς δεν συμβαίνει ακριβώς έτσι στην πράξη .....

 

+1. Αν και προσωπικά δεν τα βρίσκω τα πράγματα τόσο τραγικά. Όσο για το beautiful home, δεν είδα ποτέ να μου τρώει μπαταρία...ίσως γιατί δεν το έχω να βρίσκει τη θέση μου μέσω gps ή να κάνει update συνέχεια.

 

Όλοι ελπίζουμε να λυθούν αυτά τα προβλήματα μνήμης με το froyo. Είδωμεν...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γίνεται, αν οι επαφές είναι περασμένες ως google επαφές, και όχι επαφές τηλεφώνου. Μετά κάνεις απλά ένα συγχρονισμό από το 'λογαριασμοί και συγχρονισμός' μενού στις ρυθμίσεις.

 

οποτε η ερωτηση συνεχιζεται, υπαρχει τρόπος να μετατρέψω μαζικα της επαφες του τηλεφωνου η της sim σε google επαφές στο τηλέφωνο;

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

+1. Αν και προσωπικά δεν τα βρίσκω τα πράγματα τόσο τραγικά. Όσο για το beautiful home, δεν είδα ποτέ να μου τρώει μπαταρία...ίσως γιατί δεν το έχω να βρίσκει τη θέση μου μέσω gps ή να κάνει update συνέχεια.

 

Όλοι ελπίζουμε να λυθούν αυτά τα προβλήματα μνήμης με το froyo. Είδωμεν...

 

Και σε μένα δεν είναι τραγικά τα πράγματα αλλά έχω το lag fix, έχω ανεβάσει το σημείο ενεργοποίησης για απελευθέρωση μνήμης και κλεινω όπως περιέγραψα πριν τις ενεργές εφαρμογές με τον official task manager όταν γίνουν καμία δεκαριά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

οποτε η ερωτηση συνεχιζεται, υπαρχει τρόπος να μετατρέψω μαζικα της επαφες του τηλεφωνου η της sim σε google επαφές στο τηλέφωνο;

 

Νομίζω ο πιό εύκολος τρόπος είναι να τις κάνεις πρώτα export όλες (έχει επιλογή στα contacts), και μετά κάντες πάλι import, και θα σε ρωτήσει ως τί θέλεις να γίνουν import, διάλεξε google contacts.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

oooookkkkkkk !!!! Ειμαι rooted πλεον !!!!

βασικα οχι εγω, το galaxy μου ειναι rooted :lol::lol::lol::lol:

ευχαριστω πολυ πολυ πολυ πολυ !!!!

τωρα μου μενει το lagfix για να δω κι'εγω την διαφορα στην ταχυτητα.

πιστευω να τα καταφερω μονος μου.

να ρωτησω κατι.

 

1) αν γινει hard reset το root παραμενει οπως ειναι σωστα ?

2) αν γινει hard reset το lagfix θελει παλι να το φτιαχνουμε απο την αρχη ?

3) το titanium backup παιρνει backup και επαφες/ημερολογιο/εργασιες κ.τ.λ ?

 

*αν εχει καποιος καποιο Link με οδηγο για το lagfix στα Ελληνικα θα με βοηθουσε.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα δεν έχει τον official task manager... Από που τοα βρίσκω; Ούτε στα samsung apps υπάρχει... Χρησιμοποιώ τον advanced task killer με autokill στο safe (ανά ώρα) και γενικά πάει καλά το τηλ, δηλαδή δεν έχω παρατηρήσει να τρώει κολλήματα...
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα επιμεινω σε ενα θεμα που με καιει...SMS με qwerty η 3x4 πληκτρολογιο στα ελληνικα με 160 χαρακτηρες και να μπορει να το διαβασει αυτος που θα το παραλαβει μπορω να στειλω?Αν γνωριζει καποιος ας με βοηθησει..
Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν το one click lag fix (την τελευταία έκδοση από market) θα δουν μέσα στις επιλογές της εφαρμογής το Alter Minfree...Είναι ενσωματωμένος Autokiller task manager...ρώτησα επιπλέον για να σιγουρευτώ στο xda και η απάντηση ήταν ότι ΔΕΝ χρειάζεται πια κανείς task killer στο κινητό μιας και την δουλειά την κάνει αυτό το alter minfree..Εγώ πάντως το δοκιμάζω εδώ και δύο μέρες χωρίς κανένα άλλο task killer on και όλα φαίνονται να λειτουργούν σωστά...

 

Έβαλα το συγκεκριμένο app και το μόνο που με αφήνει να κάνω είναι route device 2.1.

Αυτό πρέπει να κάνω για ξεκίνημα?

Link to comment
Share on other sites

oooookkkkkkk !!!! Ειμαι rooted πλεον !!!!

βασικα οχι εγω, το galaxy μου ειναι rooted :lol::lol::lol::lol:

ευχαριστω πολυ πολυ πολυ πολυ !!!!

τωρα μου μενει το lagfix για να δω κι'εγω την διαφορα στην ταχυτητα.

πιστευω να τα καταφερω μονος μου.

να ρωτησω κατι.

 

1) αν γινει hard reset το root παραμενει οπως ειναι σωστα ?

2) αν γινει hard reset το lagfix θελει παλι να το φτιαχνουμε απο την αρχη ?

3) το titanium backup παιρνει backup και επαφες/ημερολογιο/εργασιες κ.τ.λ ?

 

*αν εχει καποιος καποιο Link με οδηγο για το lagfix στα Ελληνικα θα με βοηθουσε.

 

O Te_salat έχει έναν οδηγό στην υπογραφή του. Παρόλα αυτά, αν ήθελες να κάνεις lagfix, δε χρειαζότανε να κάνεις root ξεχωριστά, γιατί το lagfix το κάνει μόνο του... Βασικά αν είναι απλά τώρα πήδα αυτό το βήμα.

1) Σωστά, το reset δε σβήνει το φάκελο /xbin στον οποίο βρίσκεται το superuser app.

2) Θα πρέπει να το ξαναεγκαταστήσεις.

3) Ναι. Αν και αυτά εγώ τα έχω συγχρονισμένα με το google, οπότε δεν μου'χει τύχει να το χρειαστώ... μετά το firmware update απλά έκανα ένα sync.

 

Έβαλα το συγκεκριμένο app και το μόνο που με αφήνει να κάνω είναι route device 2.1.

Αυτό πρέπει να κάνω για ξεκίνημα?

Αν δεν είσαι rooted, ναι. Αλλά θα πρέπει να μπορείς να μπεις σε recovery mode με το συνδυασμό των 3ων κουμπιών, αλλιώς μονο με adb μπορείς να συνεχίσεις.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Βάζω τις ρυθμίσεις για ιντερνετ για wind αλλά στο τέλος εκεί που πρέπει να βάλω default στον τύπο APN έχω μόνο 3 επιλογές internet+mms,internet,mms ποιά απο τις 3 βάζω?

.................

internet

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι rooted, ναι. Αλλά θα πρέπει να μπορείς να μπεις σε recovery mode με το συνδυασμό των 3ων κουμπιών, αλλιώς μονο με adb μπορείς να συνεχίσεις.

 

:O (αυτά μου φάνηκαν λίγο κινέζικα...). Οκ, θα το ψάξω!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το συγκεκριμένο app και το μόνο που με αφήνει να κάνω είναι route device 2.1.

Αυτό πρέπει να κάνω για ξεκίνημα?

 

Για πρώτο βήμα ναι ( με recovery mode ) μόλις το κάνεις σωστά θα δεις ότι μπαίνοντας ξανά στην εφαρμογή θα δεις ότι είναι πράσινο το one click lag fix V1+..τώρα είναι η ώρα του πάτα το...ΚΑΙ ΜΗΝ ξαναπατήσεις ΤΙΠΟΤΑ ακόμα και αν δεις ότι το κινητό αργεί πολύ στο reboot ( εμένα εκεί μου πήρε κάνα δεκάλεπτο..) και το σημαντικότερο πριν κάνεις οτιδήποτε διάβασε εδώ:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=760571

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

:O (αυτά μου φάνηκαν λίγο κινέζικα...). Οκ, θα το ψάξω!

 

Ναι, αν δεν ξέρεις τι εννοώ πρέπει να το ψάξεις, γενικά μην κάνεις τέτοιες δραστικές αλλαγές χωρίς να ξέρεις τι κάνουν...

 

TonyK: Προσοχή, το OCLF στο market δεν είναι η τελευταία έκδοση. Kατέβασέ την από το link που έδωσε παραπάνω ο συνονόματός σου (1.6.7). EDIT: Άκυρο, απλά δεν έχουν αλλάξει την περιγραφή.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Προσεχώς θα έχω και εγώ το κινητο... Έχω κάνει την παραγγελία και έχω ήδη αγοράσει όλον τον υπόλοιπο εξοπλισμό (φορτιστες αυτοκινητου, θηκες, ζελατίνες)

 

Τι είναι αυτό το LagFix και γιατί χρειάζεται σε καινούρια συσκευή; Χάνω την εγγύηση αν το κάνω; Είναι απαραίτητο αν θέλω να βάζω προγράμματα;

 

Σας ευχαριστώ!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Τι είναι αυτό το LagFix και γιατί χρειάζεται σε καινούρια συσκευή; Χάνω την εγγύηση αν το κάνω; Είναι απαραίτητο αν θέλω να βάζω προγράμματα;

 

Σας ευχαριστώ!

 

-Απλά αλλάζει το RFS file system που κακώς έχει βάλει η Samsung σε ext2, και με αυτόν τον τρόπο βοηθάει να γίνει γρηγορότερη η συσκευή. Ελπίζουμε ότι το froyo update που θα βγει στο τέλος του μήνα επίσημα θα διορθώσει από μόνο του τα προβλήματα.

-Ναι, χάνεις την εγγύηση αλλά είναι αναστρέψιμο.

-Όχι καθόλου απαραίτητο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ RECOVERY MODE ΜΕ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΑ.

Παιδιά το extended controls για rooted χρήστες έχει widget με το οποίο σου επιτρέπει να κάνεις reboot το κινητό. Αν πας να το ενεργοποιήσεις σε ρωτάει τι είδους boot θέλεις να κάνεις και μεταξύ των επιλογών υπάρχει και αυτή του recovery mode. Μόλις το δοκίμασα και μολονότι μέχρι τώρα έμπαινα σε recovery mode μόνο με adb, καθώς δε μου δούλευε ο γνωστός συνδυασμός πλήκτρων, τώρα όλα δούλεψαν ρολόι.

Κατά τ' άλλα, θέλω να σας πω ότι αφού χθές με τη βοήθεια του tyxerakia (ακόμη μία φορά ευχαριστώ για την υπομονή του) έβαλα το oclf. Η διαδικασία είναι αρκετά απλή ακόμα και για μένα που είμαι τελείως άσχετος. Η ίδια η εφαρμογή κάνει πρώτα root το κινητό και μετα περνάει το oclf. Λοιπόν, η διαφορά του κινητού είναι τεράστια σε απόκριση. Μέχρι πριν 10 μέρες είχα το Xperia το οποίο ήταν πραγματικά πολύ γρήγορο σε ό,τι έκανε. Το πρόβλημα ήταν ότι έκανε πολύ λίγα δεδομένου ότι ακόμα είναι με 1.6. Έτσι με το που μου δόθηκε η ευκαιρία είπα να περάσω σε galaxy δεδομένου ότι από άποψη προδιαγραφών μου φαινόταν το καλύτερο κινητό της αγοράς. Ωστόσο τις πρώτες μέρες αν και πραγματικά ήταν αρκετά καλύτερο από το Xperia δεν ήμουν τόσο ευχαριστημένος δεδομένου ότι αν και είχε μερικά τεράστια πλεονεκτήματα (για μένα 2 από τα βασικότερα ήταν το dialer one και το swype του galaxy, αφού το να πάρεις τηλ. και να στείλεις μήνυμα στο Xperia ήταν ένας πραγματικός εφιάλτης) εντούτοις έβλεπες ότι το lag ήταν αρκετά έντονο και υπήρχαν αρκετά κολλήματα στη χρήση του κινητού. Κι εδώ σας θυμίζω ότι είμαι τελείως noob και δεν είμαι ανθρωπος που γενικά θα πειράξει ποτέ κινητό. Εντούτοις λόγω του lag αποφάσισα να το κάνω και πραγματικά η λειτουργία του κινητού έχει αλλάξει τελείως. Το κινητό είναι εξίσου γρήγορο πλέον με το Xperia και με τις τριπλάσιες δυνατότητες. ΟΥΦ! Τα είπα και ξαλάφρωσα!

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

.................

internet

 

Για να ρυθμίσεις το ιντερνετ επιλέγεις -internet-

και μην ξεχασεις να κανεις save και να απενεργοποιησεις- ενεργοποιήσεις την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...