Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Samsung έχει πει ότι θα φτιάξει το GPS με update αυτό το μήνα. Προσωπικά η πλοήγηση μου δουλεύει καλά, αλλά δε χρησιμοποιώ το navigon, αλλά το sygic. Για το lag, εκτός από το OCLF (που ο πιο ασφαλής τρόπος για να μπει είναι μέσω market), μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιον task killer (π.χ. τον advanced)

 

http://www.appbrain.com/app/com.rc.QuickFixLagFix . Αυτό εννοείς ε? Αυτό απλά το βάζω χωρίς να χάσω εγγύηση? Ή είναι αυτό που σε κάνει πρώτα μόνο του root. Είναι εύκολη η αφαίρεσή του? Sorry για τις ερωτήσεις που έχουν επαναληφθεί αλλά πρέπει κάποιος administrator να τα μαζέψει όλα αυτά τα χρήσιμα σ΄ένα σημείο μην τα ρωτάμε διαρκώς....(με όλο το θάρρος....)

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.appbrain.com/app/com.rc.QuickFixLagFix . Αυτό εννοείς ε? Αυτό απλά το βάζω χωρίς να χάσω εγγύηση? Ή είναι αυτό που σε κάνει πρώτα μόνο του root. Είναι εύκολη η αφαίρεσή του? Sorry για τις ερωτήσεις που έχουν επαναληφθεί αλλά πρέπει κάποιος administrator να τα μαζέψει όλα αυτά τα χρήσιμα σ΄ένα σημείο μην τα ρωτάμε διαρκώς....(με όλο το θάρρος....)

 

Αυτό εννοώ. Σε κάνει root ναι, και θεωρητικά ΧΑΝΕΙΣ εγγύηση. Έχει όμως uninstall option. Δεν το έχω εγκαταστήσει γιατί δε μου χρειάζεται ακόμα, οπότε δε μπορώ προσωπικά να εγγυηθώ, αλλά πολλά παιδιά εδώ το βάλανε χωρίς πρόβλημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

thnx και πάλι Tyxerakias. Λέω να το δοκιμάσω τώρα, γιατί γενικά μου φαίνεται ψιλοαργό το κινητό. Η ελεύθερη RAM μου είναι μονίμως γύρω στο 60.... και γενικά απ' το xperia έχω δυσκολία να χρησιμοποιήσω task killer.... Μάλλον πρέπει ν' αλλάξω συνήθειες ε?
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

μπορει κανεις να μου πει ποιες ειναι οι ρυθμισεις για τα mms απο cosmote για το galaxy?

 

εστειλα το κλασσικοκ μηνυμα στην cosmote για να παρω τις ρυθμισεις με μηνυμα και η απαντηση ηταν οτι "δεν υπαρχουν ρυθμισεις για εσας"!

 

εντωμεταξυ μου στελνει ενα mms ενας φιλος μου απο iPhone και αντι για το mms ερχεται ενα μηνυμα που λεει "εχετε mms πηγαινετε στο ταδε link στο site της cosmote για να το δειτε με τον ταδε κωδικο" κλπ

 

μαλλον κατι πρεπει να ρυθμισω πιο σωστα???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

μπορει κανεις να μου πει ποιες ειναι οι ρυθμισεις για τα mms απο cosmote για το galaxy?

 

εστειλα το κλασσικοκ μηνυμα στην cosmote για να παρω τις ρυθμισεις με μηνυμα και η απαντηση ηταν οτι "δεν υπαρχουν ρυθμισεις για εσας"!

 

εντωμεταξυ μου στελνει ενα mms ενας φιλος μου απο iPhone και αντι για το mms ερχεται ενα μηνυμα που λεει "εχετε mms πηγαινετε στο ταδε link στο site της cosmote για να το δειτε με τον ταδε κωδικο" κλπ

 

μαλλον κατι πρεπει να ρυθμισω πιο σωστα???

βαλε ρυθμισεις αο εδω και θα εισαι οκ----->

http://magic-tips.blogspot.com/search/label/Wind

LG G4
Link to comment
Share on other sites

ok

 

αλλα αυτες τις ρυθμισεις ΠΟΥ να τις βαλω???

 

οταν μπαινω στο ΜΗΝΥΜΑΤΑ και μετα στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ τους οι επιλογες ρυθμισεων πολυμεσων ειναι:

αναφορες παραδοσης

αναφορες αναγνωσης

αναφορες ανακτησης

αυτοματη ανακτηση περιεχομενου

λειτουργια δημιουργιας

 

δεν εχει κατι αλλο σχετικο με mms

Link to comment
Share on other sites

ok

 

αλλα αυτες τις ρυθμισεις ΠΟΥ να τις βαλω???

 

οταν μπαινω στο ΜΗΝΥΜΑΤΑ και μετα στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ τους οι επιλογες ρυθμισεων πολυμεσων ειναι:

αναφορες παραδοσης

αναφορες αναγνωσης

αναφορες ανακτησης

αυτοματη ανακτηση περιεχομενου

λειτουργια δημιουργιας

 

δεν εχει κατι αλλο σχετικο με mms

 

Όχι είναι στις ρυθμίσεις δικτύου, καμία σχέση με αυτές των μηνυμάτων. Ρυθμίσεις, ασυρματα δίκτυα, δικτυα κινητης τηλεφωνίας, ονοματα σημείου πρόσβασης.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οταν πας να στειλεις ενα μεγαλο sms και ειναι πανω απο 3 κανονικα sms στο "γυρναει" σε mms...

Αααα...............:p

Οπότε η λύση είναι να γράφουμε στο swype με κεφαλαία, με ρύθμιση GSM, όπως λέει και ο mcde, για να είναι μεγάλα τα μηνύματα και να μην μαζεύονται 3...μιας και όντως τα μηνύματα που έστειλα ήταν σίγουρα πάνω από 180 γράμματα...και το έχω και στο Unicode για να μην βγάζει ερωτηματικά στον παραλήπτη...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Tyxerakias έτρεξα το oclf που μου είπες και μετά το Root device 2.1. Τώρα μου έχει βγάλει οθόνη που λέει στην κορυφή: Root Device 2.1 finished successfully και κάτω γράφει: You will now need to reboot your phone, and use correct key sequence to enter the recover console. Then using the volume control, select apply sdcard:update.zip in the recovery console.

και από κάτω γράφει root device 2.1 finished successfully. (Όπως σας είπα δε μπορω να μπω σεrecovery με τα πλήκτρα.)

Έκανα μία απλή επανεκκίνηση, ξαναξεκίνησα το oclf και δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι και όλες οι επιλογές (install EXT2 Tools, OneClickLagFix κτλ) είναι κόκκινες και μου ζητάνε να κάνω root τη συσκευή. Καμία ιδέα? Όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος!

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Αααα...............:p

Οπότε η λύση είναι να γράφουμε στο swype με κεφαλαία, με ρύθμιση GSM, όπως λέει και ο mcde, για να είναι μεγάλα τα μηνύματα και να μην μαζεύονται 3...μιας και όντως τα μηνύματα που έστειλα ήταν σίγουρα πάνω από 180 γράμματα...και το έχω και στο Unicode για να μην βγάζει ερωτηματικά στον παραλήπτη...

 

To handcent sms δεν έχει αυτό το πρόβλημα απ'όσο ξέρω.

 

Tyxerakias έτρεξα το oclf που μου είπες και μετά το Root device 2.1. Τώρα μου έχει βγάλει οθόνη που λέει στην κορυφή: Root Device 2.1 finished successfully και κάτω γράφει: You will now need to reboot your phone, and use correct key sequence to enter the recover console. Then using the volume control, select apply sdcard:update.zip in the recovery console.

και από κάτω γράφει root device 2.1 finished successfully. (Όπως σας είπα δε μπορω να μπω σεrecovery με τα πλήκτρα.)

Έκανα μία απλή επανεκκίνηση, ξαναξεκίνησα το oclf και δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι και όλες οι επιλογές (install EXT2 Tools, OneClickLagFix κτλ) είναι κόκκινες και μου ζητάνε να κάνω root τη συσκευή. Καμία ιδέα? Όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει ευπρόσδεκτος!

 

Ναι, πρέπει να μπεις με adb στο recovery αφού δε μπορείς με πλήκτρα.

Edited by mirrorofsorrow
Μην κάνεις συεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε την πολλαπλή παράθεση.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι στις ρυθμίσεις δικτύου, καμία σχέση με αυτές των μηνυμάτων. Ρυθμίσεις, ασυρματα δίκτυα, δικτυα κινητης τηλεφωνίας, ονοματα σημείου πρόσβασης.

 

οκ οκ

 

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες

 

προφανως ειμαι ασχετος αλλα προσπαθησα και το βρηκα μονος μου πριν διαβασω αυτη την απαντηση :) :) :) :)

 

ευχαριστω παρα πολυ παντως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να μπεις με adb στο recovery αφού δε μπορείς με πλήκτρα.

 

Καταλαίνω ότι αυτή είναι υπερ-noob ερώτηση αλλά adb?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαίνω ότι αυτή είναι υπερ-noob ερώτηση αλλά adb?

 

Πρόσθεσα ένα παλιό link. Επίσης μια αναζήτηση στο θέμα δε βλάπτει που και που :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα ένα παλιό link. Επίσης μια αναζήτηση στο θέμα δε βλάπτει που και που :)

 

Τώρα αν σου πω ότι το ψάχνω τόσο εδώ όσο και στο google?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν σου πω ότι το ψάχνω τόσο εδώ όσο και στο google?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3297927#post3297927

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τρέχω να το δοκιμάσω. Thnx και πάλι και sorry για τη ζαλάδα...

 

Δε ζάλισες κανέναν, αν έχεις πρόβλημα γράψε pm :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

To handcent sms δεν έχει αυτό το πρόβλημα απ'όσο ξέρω.

Όντως, εκεί τα βγάζει με 160 γράμματα τα μηνύματα και μπορείς να γράψεις 480 γραμματα σαν SMS. Δεν μπορείς όμως να διαβάσεις με μεγαλύτερα γράμματα τα μηνύματα...γιατί έτσι...τα διαβάζεις μέσα στα κουτάκια τους και δεν μπορείς να τα μεγενθύνεις...εκτός κι αν γίνεται...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Όντως, εκεί τα βγάζει με 160 γράμματα τα μηνύματα και μπορείς να γράψεις 480 γραμματα σαν SMS. Δεν μπορείς όμως να διαβάσεις με μεγαλύτερα γράμματα τα μηνύματα...γιατί έτσι...τα διαβάζεις μέσα στα κουτάκια τους και δεν μπορείς να τα μεγενθύνεις...εκτός κι αν γίνεται...:cool:

 

Είσαι σίγουρος; Κάτσε θα το ελέγξω στο desire της γυναίκας μου εγώ δεν το έχω το handcent. Όταν κοίταξα είχε κάτι εκατομμύρια επίλογες για fonts...

 

EDIT: Μόλις το έλεγξα, και όντως έχει άπειρες επιλογές, να τα μεγαλώσεις να τους αλλάξεις χρώμα σχήμα να αλλάξεις τα κουτιά τους, ό,τι θες....

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Tyxerakias ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! Η διαδικασία ολοκληρώθηκε. Όπως είπες κι εσύ, καλώς όρισα στον κόσμο του Android!
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Tyxerakias ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! Η διαδικασία ολοκληρώθηκε. Όπως είπες κι εσύ, καλώς όρισα στον κόσμο του Android!

 

Ωραίος :) Πες μας κι εσύ εντυπώσεις από το lagfix :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι αυτη τη βδομαδα να το παρω αλλα με αυτα που διαβαζω εχω προβληματιστει

δηλαδη εαν καποιος δεν μπει στο κοπο να κανει μοντιφιες στη συσκευη δεν θα μπορεσει να το χρησιμοποιησει ικανοποιητικα?

θα εχει προβληματα,ελλειψεις,κολληματα?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι αυτη τη βδομαδα να το παρω αλλα με αυτα που διαβαζω εχω προβληματιστει

δηλαδη εαν καποιος δεν μπει στο κοπο να κανει μοντιφιες στη συσκευη δεν θα μπορεσει να το χρησιμοποιησει ικανοποιητικα?

θα εχει προβληματα,ελλειψεις,κολληματα?

 

Εξαρτάται ποιός είναι ο δικός σου ορισμός του "ικανοποιητικά". Το τηλέφωνο γενικά δουλεύει πολύ καλά και από μόνο του. Και σε 2 βδομάδες θα βγει και επίσημα το φρόγιο που υποτίθεται θα δώσει παραπάνω δυνατότητες και θα καλύψει κάποια ασθενή σημεία.

Απλά όπως με κάθε υπολογιστή, οι περισσότεροι χρειαζόμαστε να το φέρουμε στα μέτρα μας. Και επειδή το android είναι ανοιχτό λειτουργικό και μπορούμε να το φέρουμε στα μέτρα μας, το κάνουμε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ικανοποιητικα εννοω να μπορω να στελνω μυνηματα οπως μπορω σε οποιaδηποτε συσκευη οπως και mms

να μπορω να κανω κλησεις

να μπορω να σερφαρω στο ιντερνετ

οταν τερματιζω μια εργασια που χρειαζεται ινερνετ να κλεινει και η συνδεση(δικτυου η wifi)και να μην χρειαζεται να κανω εγω κατι

να κλεινουν αυτοματα οι εφαρμογες και να μην φορτωνουν τη μνημη της συσκευης

αυτοματες ρυθμισεις δικτυου,ιντερνετ,mms

η χρηση της ελληνικης γλωσσας σε διαφορες εφαρμογες να μην αποτελει προβλημα(μυνηματα,επαφες κλπ)

να μπορω να κανω back up τα δεδομενα της συσκευης μου για να εχω ενα αντιγραφο ασφαλειας(στον υπολογιστη μου και οχι σε ενα σερβερ στο ιντερνετ-google)

να εχει σταθερη συμπεριφορα και λειτουργια

και γενικα λειτουργειες που σε αλλα τηλεφωνα της κατηγοριας του θεωρουνται δεδομενες να μπορει να τις κανει χωρις να χρεαστει να γινει root και εγκατασταση εξτρα εφαρμογων

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 βδομάδες θα βγει και επίσημα το φρόγιο που υποτίθεται θα δώσει παραπάνω δυνατότητες και θα καλύψει κάποια ασθενή σημεία.

 

Είμαστε σίγουροι για τις 2 βδομάδες;

Έχεις κάποιο link να το επιβεβαιώσουμε να χαρούμε; :drool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...