Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πας στο My files, το βρίσκεις, πατάς πάνω του κι ανοίγει.

 

 

 

Ωχ... όπως είπε κι ο Κώστας... αν δεν κάνεις σωστό unmount μπορεί να συμβει αυτό. Όταν την έβαλες, κατέβασες τη notification bar για να κάνεις mount? Δεν τη βλέπει αλλιώς...

Τέλος πάντων.. τώρα δοκίμασε να πας στα settings, sd card and phone storage (ή το αντίστοιχό στα ελληνικά), και να κάνεις unmount και ξανά mount μετά από λίγο, ή και ίσως με ένα reboot ενδιάμεσα... Ελπίζω να καταφέρει μετά να τη δει ο υπολογιστής, αν ναι κάνε σωστό unmount, και όταν τελείωσεις από τον υπολογιστή κατέβασε και το notification bar και πάτα το turn off usb storage. Καλή τύχη...

θυμαμαι οτι κατεβασα το notification bar και πατησα "απενεργοποιηση usb storage" και μετα εβγαλα το καλωδιο.

κανω ενα reboot και σας λεω.

 

Κωστα ευχαριστουμε για τον radio player. πολυ σουπερ !!!! τον δοκιμασα κιολας !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκανα reboot και τρωει κολλημα η συσκευη !!!!

εχει φτασει την κεντρικη οθονη αλλα εχει φαει κολλημα,

 

παντως ρε παιδια, αν ειναι να πηγαινουμε σε hard reset για τετοιο λογο τοτε οτι και να πω ειναι λιγο.

αισχος android !!!!

 

θα γυρισω στα windows 7 τωρα. θα το συνδεσω με το καλωδιο.

μετα τι να κανω ?

για πειτε μηπως και γλιτωσω το hard reset.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εκανα reboot και τρωει κολλημα η συσκευη !!!!

εχει φτασει την κεντρικη οθονη αλλα εχει φαει κολλημα,

 

παντως ρε παιδια, αν ειναι να πηγαινουμε σε hard reset για τετοιο λογο τοτε οτι και να πω ειναι λιγο.

αισχος android !!!!

 

θα γυρισω στα windows 7 τωρα. θα το συνδεσω με το καλωδιο.

μετα τι να κανω ?

για πειτε μηπως και γλιτωσω το hard reset.

 

Chill δεν παιζει να χρειαζεται hard reset για κατι τετοιο. Βγαλε μπαταρια και ανοιξε το παλι.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Chill δεν παιζει να χρειαζεται hard reset για κατι τετοιο. Βγαλε μπαταρια και ανοιξε το παλι.

εκανα reboot 2 φορες. τρωει κολλημα. παει πολυ αργα.

πηγα στις ρυθμισεις και εκανα αποσυνδεση καρτας sd εκει που λεει εσωτερικη καρτα sd.

τωρα δεν παει αργα αλλα δεν μπορει να τρεξει καμια εφαρμογη. τι λετε να κανω ?

να κανω "τοποθετηση καρτας sd" ?

και μετα τι να κανω ? να μου εχει αλλαξει ονομα ? πως θα το δω ?

και αν εχει αλλαξει ονομα, να το μετονομασω ? σε τι ?

 

edit :

εκανα μεσα απο τις ρυθμισεις ξανα αποσυνδεση και μετα απο 2-3 λεπτακια ξανα συνδεση και ΕΥΤΥΧΩΣ λειτουργουν ολα.

θελω να κανω ενα backup ολων των εφαρμογων μου σε μια καρτα sd. ποιο προγραμμα το κανει αυτο εκτος του titanium που θελει root ?

 

την εξωτερικη καρτα sd, σε τι πρεπει να την κανουμε format για να την δει ? fat32 η extfat ?

και πως την βλεπω με καποιον file explorer ? που βρισκεται ? την βρισκω στην αρχη, στο HOME ?

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

εκανα reboot 2 φορες. τρωει κολλημα. παει πολυ αργα.

πηγα στις ρυθμισεις και εκανα αποσυνδεση καρτας sd εκει που λεει εσωτερικη καρτα sd.

τωρα δεν παει αργα αλλα δεν μπορει να τρεξει καμια εφαρμογη. τι λετε να κανω ?

να κανω "τοποθετηση καρτας sd" ?

και μετα τι να κανω ? να μου εχει αλλαξει ονομα ? πως θα το δω ?

και αν εχει αλλαξει ονομα, να το μετονομασω ? σε τι ?

 

Ναι λογικό να μη σου τρέχει εφαρμογή αφού έκανες unmount... είναι καλό σημάδι που τρέχει μέχρι εκεί, έστω και αργά. Κάνε ένα mount (τοποθέτηση υποθέτω), και πες αν διορθώθηκε... δε θα σου αλλάξει όνομα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε !!!

τετοια ωρα τετοια λογια που λενε ε ? χα χα

κοιτα ωρα που μου ετυχε και μενα :p

 

εκανα edit το ακριβως παραπανω μηνυμα μου πριν 10 δευτερολεπτα που απαντουσες. για ριξε μια ματια φιλε και ριξε μια βοηθεια !!!

ευχαριστωωωω

 

εξηγησε μου ακριβως πως ονομαζονται στο android οι χωροι αποθηκευσης.

αν καταλαβα καλα τα 8gb ειναι χωρισμενα σε 2gb για εγκατασταση εφαρμογων και 6gb για να βαλουμε εμεις οτι θελουμε (τραγουδια, φωτο κ.τ.λ).

εχω καταλαβει σωστα ?

 

και αν ναι, πες μου λιγο πως ονοναζεται ο καθε χωρος ? π.χ το sdcard ποιο ειναι τελικα ?

βοηθα λιγο γιατι χανομαι :)

αντε να ξεκινησει τουλαχιστον καλα η εβδομαδα.

χα χα χα χα

Edited by mirrorofsorrow
Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο "Τροποποίηση"

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια...

μολις παρατηρησα οτι στο φορτιστη του galaxy s στο βισμα που συνδεεται στο κινητο(mini usb) εχει 4 χαλκινα pins(λειπει ενα) ενω στο usb καλωδιο που ειναι για συνδεση με τον υπολογιστη εχει κανονικα 5 pins...

 

μπορει καποιος να επιβεβεωση αν οντως ειναι λογικο αυτο ή εχει χαλασει το καλωδιο μου?ευχαριστω

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

εξηγησε μου ακριβως πως ονομαζονται στο android οι χωροι αποθηκευσης.

αν καταλαβα καλα τα 8gb ειναι χωρισμενα σε 2gb για εγκατασταση εφαρμογων και 6gb για να βαλουμε εμεις οτι θελουμε (τραγουδια, φωτο κ.τ.λ).

εχω καταλαβει σωστα ?

 

και αν ναι, πες μου λιγο πως ονοναζεται ο καθε χωρος ? π.χ το sdcard ποιο ειναι τελικα ?

βοηθα λιγο γιατι χανομαι :)

αντε να ξεκινησει τουλαχιστον καλα η εβδομαδα.

χα χα χα χα

 

Ναι κάπως έτσι. Βασικά backup κανονικό χωρίς root δε γίνεται. Νομίζω το mybackup pro κάνει ένα κουτσουρεμένο backup -χωρίς settings- κάποιων εφαρμογών μόνο... αν θες δοκίμασέ το, αλλά όπως σου είχα ξαναπεί, χρειάζεσαι απαραίτητα root αν σκέφτεσαι για backup.

 

Ναι σωστά έχεις καταλάβει. To /sdcard είναι ο εσωτερικός σκληρός, το αντίστοιχο της εξωτερικής σου sd αλλά μέσα στο τηλέφωνο. Είναι αυτά τα 6 gb που λες παραπάνω.

Συνήθως το /sdcard στα android είναι η εξωτερική sd. Στο Galaxy επειδή έχει δικιά του, την εξωτερική τη βάλανε ως υποφάκελο της εσωτερικής για κάποιο περίεργο λόγο... η εξωτερική λοιπόν είναι το /sdcard/sd/.

Τα αρχεία του σύστηματος και οι εφαρμογές σου (δηλαδή τα αντίστοιχα στο C:\Program Files και C:\Windows στα windows), είναι σε φακέλους στο ίδιο level με την /sdcard, δηλαδή σε άλλα directories του root directory ( / ). π.χ /system , /data, /dalvik-cache, /local , etc etc.

Αυτά δεν τα βλέπεις με το my files, γιατί βάζει σαν home τo /sdcard . Για οτιδήποτε σοβαρό, δηλαδή backup, διορθώσεις, οτιδήποτε έχει να κάνει με το σύστημα, πρέπει να βγεις στο / directory (το root που λένε στη "γλώσσα" του unix), για το όποιο θέλεις δικαιώματα superuser (su , το αντίστοιχο του administrator στα windows). Αυτό κάνει το root, τίποτα άλλο... Και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Ελπίζω να ήμουνα σχετικά σαφής, είναι και αργά :)

 

γεια χαρα παιδια...

μολις παρατηρησα οτι στο φορτιστη του galaxy s στο βισμα που συνδεεται στο κινητο(mini usb) εχει 4 χαλκινα pins(λειπει ενα) ενω στο usb καλωδιο που ειναι για συνδεση με τον υπολογιστη εχει κανονικα 5 pins...

 

μπορει καποιος να επιβεβεωση αν οντως ειναι λογικο αυτο ή εχει χαλασει το καλωδιο μου?ευχαριστω

 

Όχι, έτσι είναι, δεν έχει χαλάσει το καλώδιό σου... και το δικό μου έτσι είναι. Ενδιαφέρον και περίεργο, δεν το'χα προσέξει :)

Edited by mirrorofsorrow
Μην κάνεις συνεχόμενα ποστ. Χρησιμοποίησε την πολλαπλή παράθεση.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι, έτσι είναι, δεν έχει χαλάσει το καλώδιό σου... και το δικό μου έτσι είναι. Ενδιαφέρον και περίεργο, δεν το'χα προσέξει :)

 

μολις μου εδωσες 5 χρονια ζωης... :lol:

ευχαριστω!

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπως έτσι. Βασικά backup κανονικό χωρίς root δε γίνεται. Νομίζω το mybackup pro κάνει ένα κουτσουρεμένο backup -χωρίς settings- κάποιων εφαρμογών μόνο... αν θες δοκίμασέ το, αλλά όπως σου είχα ξαναπεί, χρειάζεσαι απαραίτητα root αν σκέφτεσαι για backup.

 

Ναι σωστά έχεις καταλάβει. To /sdcard είναι ο εσωτερικός σκληρός, το αντίστοιχο της εξωτερικής σου sd αλλά μέσα στο τηλέφωνο. Είναι αυτά τα 6.κάτι gb που λες παραπάνω.

Συνήθως το /sdcard στα android είναι η εξωτερική sd. Στο Galaxy επειδή έχει δικιά του, την εξωτερική τη βάλανε ως υποφάκελο της εσωτερικής για κάποιο περίεργο λόγο... η εξωτερική λοιπόν είναι το /sdcard/sd/.

Τα αρχεία του σύστηματος, είναι σε φακέλους στο ίδιο level με την /sdcard, δηλαδή σε άλλα directories του root directory ( / ). π.χ /system , /data, /dalvik-cache, /local , etc etc.

Αυτά δεν τα βλέπεις με το my files, γιατί βάζει σαν home τo /sdcard . Για οτιδήποτε σοβαρό, δηλαδή backup, διορθώσεις, οτιδήποτε έχει να κάνει με το σύστημα, πρέπει να βγεις στο / directory (το root που λένε στη "γλώσσα" του unix), για το όποιο θέλεις δικαιώματα superuser (su , το αντίστοιχο του administrator στα windows). Αυτό κάνει το root, τίποτα άλλο... Και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Ελπίζω να ήμουνα σχετικά σαφής, είναι και αργά :)

ησουν σαφεστατος, αν και η αληθεια ειναι οτι το διαβασα 2-3 φορες για να το καταλαβω αλλα το εκανα επειδη ειναι ωρα δυσκολη και το κεφαλι μου ειναι οτι να'ναι !!! χα χα χα χα

σ'ευχαριστω πολυ !!!!

 

1) τα 2gb που κανει εγκατασταση τις εφαρμογες μπορω να το δω ? ποιος φακελλος ειναι ?

η μηπως δεν μπορω να τιν δω αν δεν κανω root ?

 

2) εχω εγκαταστησει τον astro file manager. εχει λοιπον μια επιλογη application manager/backup η οποια κανει backup τις εφαρμογες. το εκανα αυτο και ειδα οτι μου εφτιαξε εναν φακελλο μεσα στην /sdcard με ονομα backups/apps.

εκει μεσα, δηλαδη στο /sdcard/backup/apps μπηκα και ειδα οτι εχει τις εφαρμογες μου. αν αυτο τον φακελλο τον αντιγραψω στον υπολογιστη μου, μπορω μετα απο hard reset να τον αντιγραψω παλι εκει και να κανω restore ? εχει τετοια επιλογη ο astro.

 

3) οπως και παραπανω, εχω βαλει και την εφαρμογη appsaver η οποια μου εχει κανει κι'αυτη backup στον φακελλο /sdcard/appsaver τις εφαρμογες.

αν τον αποθηκευσω στον υπολογιστη μου μπορω να κανω επαναφορα παλι οπως ρωτησα και στο (2) ?

 

4) και τωρα η πιο σημαντικη για μενα ερωτηση. αν κανω επαναφορα του τηλεφωνου, δηλαδη hard reset, τι θα σβηστει και τι θα μεινει στο τηλεφωνο ?

και τι εννοω με την ερωτηση μου.

βλεπω οτι μεσα στον \sdcard υπαρχει καιο φακελλος DCIM που εχει μεσα τις φωτογραφιες και τα βιντεο που εχω τραβηξει.

αυτα θα σβηστουν αν γινει hard reset ?

η μηπως διαγραφει οτι υπαρχει στα 2gb που εχει για εγκατασταση εφαρμογων?

 

οτι υπαρχει μεσα στον φακελλο /sdcard θα διαγραφει αμα κανω hard reset ?

γιατι αν ειναι ετσι, τοτε πρεπει να αποθηκευω συνεχεια στον υπολογιστη τις φωτο που τραβαω.

 

συγνωμη εκ'των προτερων για τις τοσες ερωτησεις τετοια ωρα !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

μηπως, λεω μηπως..πηρε κανεις galaxy s απο 10/9 και μετα? δοκιμασε αν μπαινει σε recovery mode? λενε οτι φερανε νεες συσκευες..γι αυτο..
Link to comment
Share on other sites

ησουν σαφεστατος, αν και η αληθεια ειναι οτι το διαβασα 2-3 φορες για να το καταλαβω αλλα το εκανα επειδη ειναι ωρα δυσκολη και το κεφαλι μου ειναι οτι να'ναι !!! χα χα χα χα

σ'ευχαριστω πολυ !!!!

 

1) τα 2gb που κανει εγκατασταση τις εφαρμογες μπορω να το δω ? ποιος φακελλος ειναι ?

η μηπως δεν μπορω να τιν δω αν δεν κανω root ?

 

2) εχω εγκαταστησει τον astro file manager. εχει λοιπον μια επιλογη application manager/backup η οποια κανει backup τις εφαρμογες. το εκανα αυτο και ειδα οτι μου εφτιαξε εναν φακελλο μεσα στην /sdcard με ονομα backups/apps.

εκει μεσα, δηλαδη στο /sdcard/backup/apps μπηκα και ειδα οτι εχει τις εφαρμογες μου. αν αυτο τον φακελλο τον αντιγραψω στον υπολογιστη μου, μπορω μετα απο hard reset να τον αντιγραψω παλι εκει και να κανω restore ? εχει τετοια επιλογη ο astro.

 

3) οπως και παραπανω, εχω βαλει και την εφαρμογη appsaver η οποια μου εχει κανει κι'αυτη backup στον φακελλο /sdcard/appsaver τις εφαρμογες.

αν τον αποθηκευσω στον υπολογιστη μου μπορω να κανω επαναφορα παλι οπως ρωτησα και στο (2) ?

 

4) και τωρα η πιο σημαντικη για μενα ερωτηση. αν κανω επαναφορα του τηλεφωνου, δηλαδη hard reset, τι θα σβηστει και τι θα μεινει στο τηλεφωνο ?

και τι εννοω με την ερωτηση μου.

βλεπω οτι μεσα στον \sdcard υπαρχει καιο φακελλος DCIM που εχει μεσα τις φωτογραφιες και τα βιντεο που εχω τραβηξει.

αυτα θα σβηστουν αν γινει hard reset ?

η μηπως διαγραφει οτι υπαρχει στα 2gb που εχει για εγκατασταση εφαρμογων?

 

οτι υπαρχει μεσα στον φακελλο /sdcard θα διαγραφει αμα κανω hard reset ?

γιατι αν ειναι ετσι, τοτε πρεπει να αποθηκευω συνεχεια στον υπολογιστη τις φωτο που τραβαω.

 

συγνωμη εκ'των προτερων για τις τοσες ερωτησεις τετοια ωρα !!!!

 

1) Όχι δε μπορείς να τα δεις χωρίς root. Γι'αυτό δε μπορείς να κάνεις και backup. Είναι οι φάκελοι που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα, και κυρίως ο /data .

2) Όπως σου ξαναείπα, δε θα είναι κανονικό backup. Είναι σαν να παίρνεις το program files\application\ και να το πας σε άλλο pc. Μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι. Αν δουλέψει θα έχει τα default settings. To astro ΔΕΝ έχει access στο root folder. Όταν λέει backup, απλά κάνει backup το .apk (αντίστοιχα .exe) της εφαρμογής... και τίποτε άλλο. Χρήσιμο μεν, αλλά ουσιαστικά μπορείς να κάνεις το ίδιο με το χέρι ξαναβάζοντάς τα απ'την αρχή όλα. Απλώς αυτό τα κάνει αυτόματα... ελπίζω να κατάλαβες. Πίστεψέ με, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις σωστό backup χωρίς root. Αν θέλεις να κάνεις backup, γίνε root.

3)Ισχύει ακριβώς το ίδιο με το παραπάνω. Απλά σου σώζει το apk. To μόνο που γλυτώνεις είναι να το ξανακατεβάζεις από το market, τίποτε άλλο. Και πάλι: ΤΟ ΜΟΝΟ backup που μπορείς να κάνεις χωρίς root, είναι τα μηνύματα και οι επαφές σου. Για εφαρμογές, θέλεις root.

4)Δεν κόβω το λαιμό μου, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα τα χάσεις όλα εκτός και αν τα αντιγράψεις πρώτα στην εξωτερική κάρτα. Ο DCIM φάκελος είναι του συστήματος, αν και έχεις πρόσβαση.. νομίζω σβήνεται. Δεν έχω κάνει όμως factory reset... οπότε δεν είμαι σίγουρος, λόγω του διαφορετικού directory system του Galaxy σε σχέση με τα άλλα androids. Αν είναι να κάνεις, απλά την πρώτη φορά κάνε ένα backup, για να είσαι σίγουρος...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

4)Δεν κόβω το λαιμό μου, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα τα χάσεις όλα εκτός και αν τα αντιγράψεις πρώτα στην εξωτερική κάρτα. Ο DCIM φάκελος είναι του συστήματος, αν και έχεις πρόσβαση.. νομίζω σβήνεται. Δεν έχω κάνει όμως factory reset... οπότε δεν είμαι σίγουρος, λόγω του διαφορετικού directory system του Galaxy σε σχέση με τα άλλα androids. Αν είναι να κάνεις, απλά την πρώτη φορά κάνε ένα backup, για να είσαι σίγουρος...

 

Επειδή εχω κάνει καμμιά 10ρια hard reset για δοκιμές κλπ. αλλά και στις αναβαθμίσεις firmware με το odin, διαγράφονται μόνο τα αρχεία του συστήματος και τίποτα άλλο.

Ο,τι έχει η εσωτερική sd δηλ φωτογραφίες μουσική, backup που έχουμε περάσει από το MyBackup, το astro ή το titanium, data εφαρμογών που αποθηκεύονται εκεί και γενικά οτιδήποτε άλλο δικό μας που έχει αποθηκευτεί στην εσωτερική sd, παραμένει όπως έχει.

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω κάνει καμμιά 10ρια hard reset για δοκιμές κλπ. αλλά και στις αναβαθμίσεις firmware με το odin, διαγράφονται μόνο τα αρχεία του συστήματος και τίποτα άλλο.

Ο,τι έχει η εσωτερική sd δηλ φωτογραφίες μουσική, backup που έχουμε περάσει από το MyBackup, το astro ή το titanium, data εφαρμογών που αποθηκεύονται εκεί και γενικά οτιδήποτε άλλο δικό μας που έχει αποθηκευτεί στην εσωτερική sd, παραμένει όπως έχει.

 

Α καλό αυτό, άρα συμπεριφέρεται όπως τα άλλα και θεωρεί τα πάντα στην /sdcard εξωτερική μνήμη, ακόμα και τον dcim φάκελο. Thanks Αργύρη.

 

Sent with Swype from my Galaxy S

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς αν μπορούμε να συγχρονίσουμε επαφές που υπάρχουν στη συσκευή η στη sim με τα contacts στο Google account χωρίς υπολογιστή;

 

Sent from my GT-I9000

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις σωστό backup χωρίς root. Αν θέλεις να κάνεις backup, γίνε root.

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε :).

Αργυργη και Tyxerakia σας ευχαριστω πολυ !!!!

Τωρα θα κανω root και θα βαλω το titanium backup να κανω το backup μου να ειμαι υσηχος :).

ανοιξα το link που μου εδωσε ο φιλος (tyxerakias) για να κανω το root.

για να συνδεσω το galaxy στον υπολογιστη, θα πρεπει να εχω κατεβασει το kies ?

γιατι εκει στο xda λεει " Make sure your phone is on USB Debug mode" και μετα λεει " Connect your phone to your PC via the USB cable".

 

στις ρυθμισεις στο usb settings να το βαλω στο mass storage ?

για πειτε μου μην κανω καμια βλακεια !!!!

τι εννοει οταν λεει να το βαλω σε usb debug mode ?

 

μηπως, λεω μηπως..πηρε κανεις galaxy s απο 10/9 και μετα? δοκιμασε αν μπαινει σε recovery mode? λενε οτι φερανε νεες συσκευες..γι αυτο..

εγω φιλε μου πηρα την συσκευη στις 6/9 απο τα κεντρικα της cosmote (μου την εστειλαν με courier) και μπαινει κανονικα σε recovery mode.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Με λενε Θεμη και ειμαι ευτυχεις κατοχος του galaxy S.

Εχω κανει εγραφη αρκετο καιρο και τωρα που πηρα το νεο μου κινητο θελω βοηθεια!!!ειμαι λιγο ασχετος με την τεχνολογια βλεπετε .....:(

 

με την βοηθεια του αντωνη(Tonyk,νομιζω) κατεβασα μερικες εφαρμογες,προχθες ομως κατεβασα και το msn μονος μου και το εγκατεστησα.Καθε φορα ομως που παω να κανω kill της ανοιχτες εφαρμογες μου το δειχνει ανοιχτο χωρις ομως να το εχω ανοιξει!υπαρχει καποιος λογος που γινεται αυτο?και οταν παει να κανει το kill στο κατω μερος βγαζει μια ενδειξει οτι το κανει αλλα αργει!

 

 

ευχαριστω και συγνωμη αν σας ζαλισα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεουλα,

παιδια σημερα τραβηξα αρκετες φωτογραφιες.μαλιστα τραβηξα αρκετες με φατσα στον ηλιο και βγηκαν μια χαρα.

εχω ομως την εξης απορια :

στις ρυθμισεις της καμερας, εχω ενεργοποιησει το gps και θελω να μου αποθηκευει μαζι με την φωτογραφια και την τοποθεσια.

μετα που τραβηξα μερικες φωτο, ανοιξα τη συλλογη και ειδα οτι δεν εχει αποθηκευσει την τοποθεσια.

δηλαδη ανοιξα μια φωτογραφια, πηγα στις επιλογες-->λεπτομερειες και εκει που λεει γεωγρφικο μηκος και πλατος, δεν μου εμφανιζει τιποτα.

ειναι προβλημα του gps ? σε σας δουλευει? το εχει δοκιμασει κανεις ?

καντε μια δοκιμη να μου πειτε, μηπως εχει προβλημα το gps μου για να δω τι θα κανω.

thanks :).

παιδια καποιος που εχει ενεργοποιημενο το gps για τις φωτογραφιες στην καμερα, του δουλευει ? γιατι εμενα οπως γραφω και παραπανω δεν δουλευει.

για πειτε μου κι'εσεις να δω αν εχει προβλημα το gps Μου.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε :).

Αργυργη και Tyxerakia σας ευχαριστω πολυ !!!!

Τωρα θα κανω root και θα βαλω το titanium backup να κανω το backup μου να ειμαι υσηχος :).

ανοιξα το link που μου εδωσε ο φιλος (tyxerakias) για να κανω το root.

για να συνδεσω το galaxy στον υπολογιστη, θα πρεπει να εχω κατεβασει το kies ?

γιατι εκει στο xda λεει " Make sure your phone is on USB Debug mode" και μετα λεει " Connect your phone to your PC via the USB cable".

 

στις ρυθμισεις στο usb settings να το βαλω στο mass storage ?

για πειτε μου μην κανω καμια βλακεια !!!!

τι εννοει οταν λεει να το βαλω σε usb debug mode ?

 

εγω φιλε μου πηρα την συσκευη στις 6/9 απο τα κεντρικα της cosmote (μου την εστειλαν με courier) και μπαινει κανονικα σε recovery mode.

 

Ελα Τονυ, το debug mode μπαίνει από settings-applications-development-usb debug mode (νομίζω στα ελληνικά είναι ρυθμίσεις-εφαρμογες-ανάπτυξη, και το πρώτο tick, δε μπορώ να θυμηθώ πως είναι στα ελληνικά κάτι για λάθη usb λέει). Αν το τικάρεις αυτό, μετά όταν το συνδέσεις θα είναι σε debug mode, και πάνω αριστερά θα βγάλει ένα κόκκινο τρίγωνο. Δε θα σου ζητήσει mass storage, kies ή ότιδηποτε τέτοιο. Είναι το mode που δουλεύει το android κατευθείαν με υπολογιστές, και έτσι δουλεύει το adb. Είχα γράψει παλιότερα για το adb. (το αυτοματοποιημένο πρόγραμμα που κάνει το root απλά χρησιμοποιεί το adb για να περάσει το update.zip που χρειάζεται στην μνήμη σου, απλά το κάνει στο παρασκήνιο). Για να συνδέσεις το κινητό δε θα πρέπει να κατεβάσεις το kies, αλλά θα πρέπει το pc σου να έχει τους drivers για να το αναγνωρίσει (γι'αυτο λέει να βάλεις το kies, γιατί περνάει αυτόματα τους drivers).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος που εχει ενεργοποιημενο το gps για τις φωτογραφιες στην καμερα, του δουλευει ? γιατι εμενα οπως γραφω και παραπανω δεν δουλευει.

για πειτε μου κι'εσεις να δω αν εχει προβλημα το gps Μου.

 

Θα το τσεκάρω και εγώ αυτό όταν γυρίσω από την δουλειά...μια κουλή ερώτηση ...

Το gps λες ότι το ενεργοποίησες από τις ρυθμίσεις της κάμερας...αυτό ενεργοποιεί δηλαδή και το gps στις ρυθμίσεις του κινητού ή μήπως είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε εμείς manually;

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς αν μπορούμε να συγχρονίσουμε επαφές που υπάρχουν στη συσκευή η στη sim με τα contacts στο Google account χωρίς υπολογιστή;

 

Sent from my GT-I9000

 

Ναι, γίνεται, αν οι επαφές είναι περασμένες ως google επαφές, και όχι επαφές τηλεφώνου. Μετά κάνεις απλά ένα συγχρονισμό από το 'λογαριασμοί και συγχρονισμός' μενού στις ρυθμίσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Φιλαρακι !!!!

welcome to android world Κι'εσυ :).

εδω ειμαι κι'εγω οπως βλεπεις :).

βασικα μην μπεις στην διαδικασια να μπαινεις καθε τρεις και λιγο στον advance task killer και να κλεινεις εφαρμογες απο εκει, γιατι θα σου γινει εμμονη στο τελος και πιο πολυ θα ασχολεισαι με τον advance task killer παρα να ευχαριστιεσαι το τηλεφωνο σου.

 

θα σου εξηγησω τι εννοω. το android ειναι ας πουμε μια εκδοχη του linux αλλα για mobile συσκευες. γενικα το android κανει πολυ καλη διαχειριση μνημης. οταν μια εφαρμογη δεν ειναι στο προσκηνιο, δηλαδη δεν την εχεις ανοιχτη και δουλευεις, δεν ζηταει τοσους πορους απο το συστημα. οι εφαρμογες που φτιαχνονται για το android, πρεπει να ειναι ετσι γραμμενες ωστε οταν βγεις απο μια εφαρμογη ακομα και exit να μην κανεις, αυτη θα πρεπει να ξεφορτωθει απο την μνημη οτι περιττο καταλαμβανε, και απλα παραμενει ανοιχτο στο background καταλαμβανωντας πολυ λιγοτερους πορους σε σχεση με το οταν ειναι στο προσκηνιο.

παραμενει στο παρασκηνιο για λογους caching, δηλαδη για να ανοιξει αμεσως οποτε την ζητησεις ξανα.

 

στην ουσια και τα windows λειτουργουν καπως ετσι, η καλυτερα, θα ηθελαν να λειτουργουν ετσι. το προβλημα με τα windows mobile ειναι οτι ακομα και οταν κλεινεις μια εφαρμογη με exit, αυτη αφηνει αρκετα "καταλοιπα" στην μνημη οπως βιβλιοθηκες (dll) και γι'αυτο η διαχειριση της μνημης στα windows mobile ειναι χαλια.

 

που θελω να καταληξω. προσπαθησε για μια μερα να λειτουργησεις το galaxy σου χωρις να ανοιξεις καθολου τον advance task killer. θα δεις οτι κι'εσυ θα ευχαριστηθεις πιο πολυ την συσκευη σου. Αν το android φτασει σε πολυ χαμηλα επιπεδα μνημης, απο μονο του για να μην crash-αρει, θα παει και θα κλεισει εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκηνιο και κρινει οτι ξοδευουν πολυτιμη μνημη.

 

πιστευω να σε καλυψα φιλαρακι μου !!!!

κανε αυτο που σου λεω και μιλαμε παλι να μου πεις αν ειναι ετσι :).

 

και επισης δεν ζαλισες κανεναν !!!! η παρεα εδω ειναι πολυ καλη και πολυ εξυπηρετικη. απλα θελει λιγο υπομονη και ολα λυνονται !!!!

 

 

Με καλυψες φιλαρακι!

Βασικα ελεγα να σε παρω τηλ αλλα λεω μηπως κοιμαται!!:p:p

Οποτε να σταματησω να κανω kill τοσο συχνα!

Παντως να πω οτι το εχω ερωτευτει το κινητο και ειναι απ'της καλυτερες αγορες που εχω κανει,και σε αυτο βοηθησες εσυ!!;):bow:

Κατι αλλο,εστειλα της επαφες μου απο το αλλο κινητο με μπλεδοντι:D και δεν μου τις εβαλε με το διαχωριστκο αναμεσα στα ΑΒΓ κτλ.Οπως μου ειπε και ο Αντωνης αλλαξα το πρωτο γραμμα και το ξανα εγραψα,αλλα τιποτα παλι,οταν το εγραψα με αγγλικους χαρακτηρες τοτε το ελαβε με διαχωριστικο,εχω κανει κατι λαθος?

Edited by a_tsa
Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκάρω και εγώ αυτό όταν γυρίσω από την δουλειά...μια κουλή ερώτηση ...

Το gps λες ότι το ενεργοποίησες από τις ρυθμίσεις της κάμερας...αυτό ενεργοποιεί δηλαδή και το gps στις ρυθμίσεις του κινητού ή μήπως είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε εμείς manually;

συνονοματε, εγω στις ρυθμισεις "τοποθεσια και ασφαλεια", την δευτερη επιλογη "χρηση δορυφορων gps" την εχω ενεργοποιημενη.

και εχω και ανοιχτη την επιλογη στην καμερα που λεει για το gps.

αλλα δεν μου αποθηκευει στις φωτο το στιγμα :cry::cry::cry::cry:

 

edit :

παιδια οταν τελειωσω με την διαδικασια του root, πως θα εχω καταλαβει οτι εχει γινει και οτι η συσκευη ειναι rooted ?

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

συνονοματε, εγω στις ρυθμισεις "τοποθεσια και ασφαλεια", την δευτερη επιλογη "χρηση δορυφορων gps" την εχω ενεργοποιημενη.

και εχω και ανοιχτη την επιλογη στην καμερα που λεει για το gps.

αλλα δεν μου αποθηκευει στις φωτο το στιγμα :cry::cry::cry::cry:

 

Ξέρεις σίγουρα ότι έχεις πιάσει δορυφόρους εκεί που είσαι; Αν είσαι μέσα στο σπίτι κάτω από μπετά, δε θα πιάνει το GPS.. οπότε ούτε στις φωτογραφίες θα φαίνεται...

 

Όσο για το root, θα δεις το superuser app που δίνει permissions... αν το δεις αυτό, κατά 99.99% είσαι rooted. Μόλις βάλεις την πρώτη εφαρμογή που χρειάζεται root θα δεις.

 

Όταν γίνει reboot η συσκευή σου και μπει στο recovery, διάλεξε με τα volume buttons την επιλογή sdcard:apply update.zip, και πάτα το ΗΟΜΕ κουμπι, το κεντρικό δηλαδή. Όταν γίνει reboot θα είσαι root.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

kaλησπερα και απο μενα ,αγορασα και γω προ 3 ημερων το γαλαχια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,εχω ομως ενα θεμα.στο πληκτορλογιο δεν εχω τη δυνατοτητα επιλογης 2 γλωσσων και ετσι καθε φορα αναγκαζομαι να πηγαινω στις ρυθμισεις και να αλλαζω γλωσσα.ετσι μου ειπαν και απο το σερβις της εταιριας,ενω την ιδια στιγμη το htc wildfire που εχει το ιδιο λειτουργικο και το ιδιο πληκτρολογιο εχει δυνατοτητα δυο γλωσσων.(αγγλικα-ελληνικα).υπαρχει καμια λυση;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...