Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αγαπητε tonyK για εσενα συγκεκριμενα ειχα σχηματισει την εντυπωση οτι εχεις γινει ιδη expert με τοσα που ρωτησες και τοσες πληροφοριες που πηρες...!

 

και εγω απο windows mobile ερχομαι αλλα δεν ειμαι καλος μαθητης!!!

φιλε Φωτη η αληθεια ειναι οτι επειδη η δουλεια μου εχει αμεση σχεση με το αντικειμενο (καθηγητης πληροφορικης) εχω αρκετες γνωσεις στο υποβαθρο. παλιοτερα μαλιστα στο πανεπιστημιο εχω διδαχθει και unix/linux και προγραμματισμο πανω σε unix. οποτε το android το οποιο ειναι στην ουσια mobile εκδοση του linux, πανω κατω ξερω πως λειτουργει. Ομως εχω μαθει γενικα στη ζωη μου οταν δεν ειμαι 100% για κατι να μην το κανω. γι'αυτο και βλεπεις οτι συνεχεια ρωταω.

Στα windows mobile ειχα φτασει σε ενα αρκετα υψηλο επιπεδο γνωσεων και ενιωθα πολυ ανετα οταν ηθελα να πειραξω/ρυθμισω κατι.

Τωρα ομως οσες γνωσεις και αν εχω, πρεπει να μαθω κι'αλλα, και οταν φτασω στο επιπεδο που θελω, τοτε θα το καταλαβεις.

τοτε θα βοηθαω κι'εγω τους νεοτερους γιατι ουτως η αλλως αυτη ειναι και η φιλοσοφια των φορουμ.

Οπως εχω αναφερει πολλες φορες, ειναι πολυ σημαντικο οτι η παρεα ειναι πολυ καλη εδω, πολυ εξυπηρετικη και προπαντων πολυ υπομονετικη.

 

Για να κλεισω την απαντηση μου, να αναφερω οτι η δικη μου φιλοσοφια ειναι οτι οταν αποφασισω να κανω κατι, θα πρεπει να ξερω σε βαθος τι ακριβως κανει.

Δεν βαζω ποτε και τιποτα μονο και μονο επειδη λενε οτι κανει καλη δουλεια η οτι μεταμορφωνει το κινητο. αν δεν γνωριζω τι κανει στην πραξη δεν το κανω. με την φιλοσοφια αυτη, παντα οταν θελω κατι, διαβαζω, ρωταω και οταν ολοκληρωσω τις γνωσεις μου πανω στο θεμα που θελω, τοτε το κανω και νιωθω και καλα γιατι γνωριζω να βοηθησω καποιους νεοτερους, και γνωριζω και να απαντησω σε πιθανες παραξενες αποριες.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να το βγάλεις πριν το update. Διάβασε εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=760571

 

Δε γίνεται χωρίς root, και σου κάνει και root ταυτόχρονα. Άσε τη μπάρα στη μέση για να μπορείς να το κάνεις εύκολα uninstall αν χρειαστεί. Ξαναλέω όμως ότι θα έπρεπε να διαβάσεις λίγο περισσότερο.

Αυτο εννοω...:confused:

Link to comment
Share on other sites

το firmware 2.1-update 1 jf5 kernel 2.6.29 root@se-s602#2 με το one click το εκανα φιλε μου και αλαξε απ την αρχη αυτο τωρα δεν αλλαζει?αν το παω για service την εκατσα μαλλον ε

 

Όχι δεν την έκατσες. Όσο κι αν αμφιβάλλεις, ΔΕΝ το έκανες εσύ να λεει root@ ... σ'εκείνο το σημείο, ήταν έτσι από την αρχή. Προφανώς ο Γερμανός (σύμφωνα μ'αυτά που έχω διαβάσει στο forum από κει το πήρες), έκανε μια συμφωνία με τη Samsung και έβαλε το firmware JG1, που ήταν το πρώτο που βγήκε με ελληνικά μετά το JF3. (αν θες κάνε *#1234# από τον dialer για να δείς ότι έχεις την XWJG1 έκδοση). Το root@ απλά σημαίνει ότι αυτός που εφτιαξε το kernel είχε μπει ως root. Τα update μέσω Kies γράφουν umts_scm αντί για root, αλλά δε σημαίνει κάτι αυτό. Αφού το επίσημο που έδωσε ο Γερμανός λοιπόν ήταν το JG1, δε μπορείς να κάνεις τίποτα, και ούτε χρειάζεται. Μην ανησυχείς λοιπόν... ΔΕΝ το έκανες εσύ να λέει root εκεί, το one click root που έκανες δεν έχει καμία σχέση με το kernel. Βρες και κάποιον άλλον που πήρε το τηλέφωνό του από το Γερμανό με JG1 (στο about λέει ΧΧJF5 γιατί δείχνει το phone part του firmware), και θα δεις ότι λέει και το δικό του root@...

 

Φιλε τυχερακια καλησπερα. Αν μπορεις θα ηθελα να εξηγησεις τι εννοεις με το ''να αφησεις τη μπαρα στη μεση''.Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

ΚΑΤΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠ'ΤΗ ΜΠΑΡΑΑΑ...

Εννοώ το πρόγραμμα lagfix όταν το τρέχεις, έχει μια μπάρα με την οποία ρυθμίζεις το χώρο που θα μετατρέψει σε ext2, και μπορείς να το βάλεις πολύ δεξιά, πολύ αριστερά, ή στη μέση. Το default είναι στη μέση, και πρότεινα να το αφήσεις εκεί :)

 

 

Για να κλεισω την απαντηση μου, να αναφερω οτι η δικη μου φιλοσοφια ειναι οτι οταν αποφασισω να κανω κατι, θα πρεπει να ξερω σε βαθος τι ακριβως κανει.

Δεν βαζω ποτε και τιποτα μονο και μονο επειδη λενε οτι κανει καλη δουλεια η οτι μεταμορφωνει το κινητο. αν δεν γνωριζω τι κανει στην πραξη δεν το κανω. με την φιλοσοφια αυτη, παντα οταν θελω κατι, διαβαζω, ρωταω και οταν ολοκληρωσω τις γνωσεις μου πανω στο θεμα που θελω, τοτε το κανω και νιωθω και καλα γιατι γνωριζω να βοηθησω καποιους νεοτερους, και γνωριζω και να απαντησω σε πιθανες παραξενες αποριες.

 

Έχουμε την ίδια φιλοσοφία όπως ίσως έχεις καταλάβει, συνφιλόσοφε, χαχα :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ετρεξα το lag fix, ξεκινησε την διαδικασια, και καποια στιγμη τελειωσε και μου εγραψε οτι η συσκευη θα κανει reboot.

εκανε reboot, εμφανισε το σημα του galaxy και μετα που επαιξε το Logo της samsung, αυτο με τα πολλα κινουμενα κομματια, μαυρισε η οθονη και εμεινε εκει για κανενα 2λεπτο.

μετα μπηκε κανονικα στη συσκευη και ολα φαινοται οκ.

πλεον ο ελευθερος χωρος αποθηκευσης για την εσωτερικη μνημη τηλεφωνου ειναι 1,03gb.

 

στο alter minfree τι να επιλεξω ? για πειτε εσεις που το εχετε δουλεψει πιο πολυ και εχετε δοκιμασει ολες τις επιλογες εκει. ο δημιουργος του λεει οτι προτεινει την επιλογη strict.

εσεις τι λετε ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ετρεξα το lag fix, ξεκινησε την διαδικασια, και καποια στιγμη τελειωσε και μου εγραψε οτι η συσκευη θα κανει reboot.

εκανε reboot, εμφανισε το σημα του galaxy και μετα που επαιξε το Logo της samsung, αυτο με τα πολλα κινουμενα κομματια, μαυρισε η οθονη και εμεινε εκει για κανενα 2λεπτο.

μετα μπηκε κανονικα στη συσκευη και ολα φαινοται οκ.

πλεον ο ελευθερος χωρος αποθηκευσης για την εσωτερικη μνημη τηλεφωνου ειναι 1,03gb.

 

στο alter minfree τι να επιλεξω ? για πειτε εσεις που το εχετε δουλεψει πιο πολυ και εχετε δοκιμασει ολες τις επιλογες εκει. ο δημιουργος του λεει οτι προτεινει την επιλογη strict.

εσεις τι λετε ?

 

Όλα καλά ακούγονται... οι 2 που το δοκίμασαν πάντως είδα έχουν βάλει το strict, βάλτο κι εσύ... καλά τώρα εκεί κολλάς; αυτό setting είναι αλλάζει. Βάλε το Quadrant από το market και πες μας πόσο δείχνει... και φυσικά πες αν όντως βλέπεις τρελή βελτίωση...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα και η θήκη μου της PDair.. (vertical pouch type). Πολύ καλή ποιότητα δέρματος απ'έξω, και φοβερή εφαρμογή. Το μέσα το περίμενα λίγο πιό μαλακό, αλλά οκ.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος. Και προτείνω τον seller (electroxpress), πολύ επαγγελματίας.

http://cgi.ebay.co.uk/PDAIR-BLACK-LEATHER-CASE-SAMSUNG-GALAXY-S-GT-i9000-/180555996114?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2a09f9dbd2

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά ακούγονται... οι 2 που το δοκίμασαν πάντως είδα έχουν βάλει το strict, βάλτο κι εσύ... καλά τώρα εκεί κολλάς; αυτό setting είναι αλλάζει. Βάλε το Quadrant από το market και πες μας πόσο δείχνει... και φυσικά πες αν όντως βλέπεις τρελή βελτίωση...

λοιπον, το εβαλα στο strict :).

διαφορα στο ανοιγμα των εφαρμογων υπαρχει και ειναι εμφανη μαλιστα. για να βγαλω πληρη συμπερασματα πρεπει να λιωσω λιγο την συσκευη και μετα θα σας πω με σιγουρια αν οντως εχει τρελη διαφορα.

μετα την επιλογη του strict, να κανω reboot για να ξεκινησει με τις νεες ρυθμισεις ?

 

καποια παιδια γραφουν και για καποιον task killer. να υποθεσω οτι δεν χρειαζομαι κατι τετοιο τωρα που εβαλα το lagfix, ε?

 

και τωρα τα καλα νεα. εκανα το quadrant test. το αποτελεσμα ειναι ΣΟΥΠΕΡ !!!!

 

2256 παρακαλω !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν το πηρα απο γερμανο αλλα απο κλεβερ στορ αυτα τα ειχε απ την αρχη εκτος απ το ρουτ φυσικα τωρα τη κανω την εχασα την εγγυηση?ευχαριστω για την απαντηση σου
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω κανει root το κινητο μπορω να το κανω unroot και στο kernel να μην λεει root παλι δηλαδη να γινει και να λεει οπως οταν το πηρα το κινητο ευχαριστω πολυ

 

Η πληροφορία αυτή δεν έχει να κάνει με το αν έκανες root. Ηταν έτσι από την αρχή, όπως και σε πολλών άλλων. Δεν υπάρχει θέμα με την εγγύηση φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν το πηρα απο γερμανο αλλα απο κλεβερ στορ αυτα τα ειχε απ την αρχη εκτος απ το ρουτ φυσικα τωρα τη κανω την εχασα την εγγυηση?ευχαριστω για την απαντηση σου

 

Ok, cleverstore, έπεσα έξω, δεν έχει σημασία. Ξαναλέω ότι το είχε από την αρχή το root, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το kernel.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

τωρα κανει αλλο κουλο η επαφες μου δεν περνανε απο σιμ που ειναι στο τηλεφωνο και οταν κανω αντιγραφη μπας και φανουν τιποτααααα ενω εχου μεινει στην μνημη τηλεφωνα που πηρα και με πηρανε με ονοματα κανονικα και οταν παταω επαφες δεν υπαρχει τιποτα.Α και δεν μπορω να συνδεθω στο λογαριασμο μου για το μαρκετ ολα αυτα μετα αφου μπηκα στο recovery mode και εκανα ενα wipe all user data μαλλον εκανα χοντρη λαλακια οτι μου πειτε δεκτο ευχαριστω και παλι
Link to comment
Share on other sites

τωρα κανει αλλο κουλο η επαφες μου δεν περνανε απο σιμ που ειναι στο τηλεφωνο και οταν κανω αντιγραφη μπας και φανουν τιποτααααα ενω εχου μεινει στην μνημη τηλεφωνα που πηρα και με πηρανε με ονοματα κανονικα και οταν παταω επαφες δεν υπαρχει τιποτα.Α και δεν μπορω να συνδεθω στο λογαριασμο μου για το μαρκετ ολα αυτα μετα αφου μπηκα στο recovery mode και εκανα ενα wipe all user data μαλλον εκανα χοντρη λαλακια οτι μου πειτε δεκτο ευχαριστω και παλι

 

ενταξει με της επαφες

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη μολις εκανα επανεκκινηση στο τηλεφωνο

 

εχω βαλει στο startup να τρεχει το boost memory full edition

και μου δειχνει οτι εχω used memory 146 και free memory 198

ειναι λογικο αυτο οταν δεν τρεχει τιποτα αλλο (εκτος απο τα default της συσκευης) και τα μονα widgets που εχω ανοικτα ειναι το daily briefing και το advanced task killer????

 

ποσο θα βελτιωθει η κατασταση αν κανω root???

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και το λειτουργικό μνήμη για να λειτουργήσει. :)

Συνήθως λαμβάνουμε υπόψη τις εφαρμογές, αλλά ξεχνάμε το σημαντικότερο πρόγραμμα του τηλεφώνου που χρειάζεται μνήμη. Android...

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη μολις εκανα επανεκκινηση στο τηλεφωνο

 

εχω βαλει στο startup να τρεχει το boost memory full edition

και μου δειχνει οτι εχω used memory 146 και free memory 198

ειναι λογικο αυτο οταν δεν τρεχει τιποτα αλλο (εκτος απο τα default της συσκευης) και τα μονα widgets που εχω ανοικτα ειναι το daily briefing και το advanced task killer????

 

ποσο θα βελτιωθει η κατασταση αν κανω root???

έχεις πρόβλημα (στη χρήση) με τα 198 free ; η απλά είναι οπτικό το θέμα ; (θες π.χ. να είναι παραπάνω :))))))

Link to comment
Share on other sites

μα φυσικα,δεν το ξεχναω καθολου,απλα δεν ξερω ποση μνημη καταναλωνει το λειτουργικο και πως μπορω να το δω αυτο γι αυτο και ρωταω αν ειναι λογικες οι τιμες αυτες ή πρεπει να κανω κατι για να γκαζωσει λιγο το τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

Μολις ανοιξα καταλαθος τη συμφορα που ονομαζεται kies και ω του θαυματος! με ειδοποιησε για νεα εκδοση (του προγραμματος οχι του firmware-μην τρελαθουμε lol).

 

Το δεχτηκα χωρις δευτερη σκεψη αλλα δεν παρατηρησα τηον αριθμο της εκδοσης. Εδωσε update σε κανεναν αλλο, η ειχα παλιοτερη εκδοση και τσαμπα χαιρομαι?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανοιξα καταλαθος τη συμφορα που ονομαζεται kies και ω του θαυματος! με ειδοποιησε για νεα εκδοση (του προγραμματος οχι του firmware-μην τρελαθουμε lol).

 

Το δεχτηκα χωρις δευτερη σκεψη αλλα δεν παρατηρησα τηον αριθμο της εκδοσης. Εδωσε update σε κανεναν αλλο, η ειχα παλιοτερη εκδοση και τσαμπα χαιρομαι?

 

έκανε και σε εμένα.

Phone Model: Galaxy A5 [A500FU]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση.Σημερα επεσε στα χερια μου 1 φυλλαδιο το οποιο εγραφε στα χαρακτηριστικα της συσκευης οτι εχει 13 ωρες ομιλια!!!!!!!!!!!!!!:X

Ειναι αληθεια τοσο καλη η μπαταρια του????!!!!!Καποιος να κανει καποια συγκριση με κανενα HTC η' το Xperia(το πρωτο)

Επισης αλλη μια ερωτηση,επειδη σιχαινομαι το μενου της συσκευης(σαν iphone!!!:mad::()

μηπως εχει καταφερει κανενας να "περασει" στην συσκευη κατι αναλογο με το HTC Sence?????(το οποιο ειναι απιστευτο!!!)

σας ευχαριστω!!!!

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Remote control για έλεγχο συμβατών τηλεοράσεων Samsung.υπαρχει τετοια δυνατοτητα απο το κινητο:!::!:

 

Ναι υπάρχει.

 

έκανε και σε εμένα.

 

Σε μένα δεν κάνει, έχω την 1.5.1.10074_45...εδώ και περίπου 2 βδομάδες. Εσείς ποιά έχετε;

 

αυτη τη στιγμη μολις εκανα επανεκκινηση στο τηλεφωνο

 

εχω βαλει στο startup να τρεχει το boost memory full edition

και μου δειχνει οτι εχω used memory 146 και free memory 198

ειναι λογικο αυτο οταν δεν τρεχει τιποτα αλλο (εκτος απο τα default της συσκευης) και τα μονα widgets που εχω ανοικτα ειναι το daily briefing και το advanced task killer????

 

ποσο θα βελτιωθει η κατασταση αν κανω root???

Το root απλά επιτρέπει την πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος. ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω. Δε θα βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση αν κάνεις root απλά.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση.Σημερα επεσε στα χερια μου 1 φυλλαδιο το οποιο εγραφε στα χαρακτηριστικα της συσκευης οτι εχει 13 ωρες ομιλια!!!!!!!!!!!!!!:X

Ειναι αληθεια τοσο καλη η μπαταρια του????!!!!!Καποιος να κανει καποια συγκριση με κανενα HTC η' το Xperia(το πρωτο)

Επισης αλλη μια ερωτηση,επειδη σιχαινομαι το μενου της συσκευης(σαν iphone!!!:mad::()

μηπως εχει καταφερει κανενας να "περασει" στην συσκευη κατι αναλογο με το HTC Sence?????(το οποιο ειναι απιστευτο!!!)

σας ευχαριστω!!!!

 

13 ωρες μου ακουγεται πολυ αισιοδοξο. Δεν εχω δοκιμασει χρηση μονο με κλησεις βεβαια...Για το xperia και τα HTC δεν εχω εμπειρια οποτε δεν μπορω να μιλησω.

 

Οσο για το menu οχι δεν γινεται να περασεις κατι διαφορετικο. Μπορεις να περασεις ατελειωτες εκδοσεις firmware και ενω σωρο αλλα πραγματα, αλλα το βασικο android menu του κινητου ειναι αυτο.

 

edit - Οπως παρατηρησα μολις κι εμενα τωρα κανει update στην 1.5.1.10074.45. Τι να πω νομιζα οτι αυτην ειχα ηδη. Επιπλεον για να φτασει στο 21% που ειναι τωρα, εκτος του οτι εκανε μιση ωρα, κανει αποσυνδεση καθε μισο λεπτο. Μιλαμε για τραγικες καταστασεις ομως...

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει.

 

Ειναι ευκολο να μου πεις τον τροπο.Υπαρχει καποιο app;η επικοινωνια μεταξυ τηλεφωνου και TV γινεται μεσω ιντερνετ;

 

To έχεις το τηλέφωνο; Είναι στα Samsung apps. Γίνεται μέσω wifi ναι, μέσω DLNA που έχουν οι καινούριες τηλεοράσεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...