Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο FROYO η αναβάθμιση θα είναι ota, μέσω samsung appl ή από το kies?

 

Άργησε λίγο ή μου φαίνεται? πότε την περιμένουμε ρε παίδες? Αρχές Σεπτ. που ειχαν δηλώσει πάει πέταξε το πλι....

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα ρε παιδιά ΔΕΝ μου βγάζει ούτε τις γιορτές στο daily briefing...έκανα και αυτό που έγραψε ο Κώστας ειχα ενεργό μόνο το google ημερολόγιο αλλά τίποτα..γιορτή βλέπω μόνο άμα πατήσω "χωρίς προγράμματα" του daily briefing και όχι πανω σε αυτό...:(
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειναι το πρωτο μυνημα που γραφω απο το Γαλαξια. Να ρωτησω πως γινεται να βαλω στο πληκτρολογιο ελληνικα και αγγλικα και να τα αλλαζω με ενα κουμπι?
Link to comment
Share on other sites

στην jm8 στο συμπιεσμενο αρχειο υπαρχει μονο code kai modem....... csc .... ποιο βαζουμε???????

 

Aυτό: http://www.multiupload.com/LRKYS0QS3T

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά ΔΕΝ μου βγάζει ούτε τις γιορτές στο daily briefing...έκανα και αυτό που έγραψε ο Κώστας ειχα ενεργό μόνο το google ημερολόγιο αλλά τίποτα..γιορτή βλέπω μόνο άμα πατήσω "χωρίς προγράμματα" του daily briefing και όχι πανω σε αυτό...:(

στο gmail σου, στο ημερολογιο φαινονται κανονικα οι γιορτες ?

στα αριστερα εχει επιλογες μεσα στο gmail στο web τι να εμφανιζεται. μηπως εκει εχεις ξετσεκαρει το εορτολογιο ?

στο ημερολογιο στο gmail στο web, αριστερα γραφει "το ημερολογιο μου" και πιο κατω "αλλα ημερολογια". εκει φενεται το εορτολογιο ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειναι το πρωτο μυνημα που γραφω απο το Γαλαξια. Να ρωτησω πως γινεται να βαλω στο πληκτρολογιο ελληνικα και αγγλικα και να τα αλλαζω με ενα κουμπι?

 

Μπορείς να βάλεις το HTC_IME πληκτρολόγιο ή στο Swype που είναι ενσωματωμένο απλά σέρνεις το δάχτυλό σου από το swype button με το i πάνω στο Q (ή το ; αν είσαι σε ελληνικά).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

στο gmail σου, στο ημερολογιο φαινονται κανονικα οι γιορτες ?

στα αριστερα εχει επιλογες μεσα στο gmail στο web τι να εμφανιζεται. μηπως εκει εχεις ξετσεκαρει το εορτολογιο ?

στο ημερολογιο στο gmail στο web, αριστερα γραφει "το ημερολογιο μου" και πιο κατω "αλλα ημερολογια". εκει φενεται το εορτολογιο ?

 

Θα τα δω όταν πάω σπίτι αυτά που γράφεις...το θέμα όμως είναι ότι χτες που έκανα την διαδικασία που περιέγραψες θυμάμαι ότι έβλεπα τις γιορτές κανονικά στο gmail..εξάλλου και στο κινητό πια φαίνονται είτε μέσα στο ημερολόγιο με bold τικ και στις άλλες μέρες που τυχόν έχουν γιορτές, αλλά και πατώντας "χωρίς προγράμματα" βλέπω ποιός γιορτάζει σήμερα..

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

 

Πάνω σ'αυτό να ρωτήσω: έχουν βγει τα λεγόμενα multi-CSC (ανάλογα τη χώρα). Για την Ελλάδα είναι το ΟΧΧ, ενώ για τη Γερμανία το DBT.

Όσοι το έχουμε αγοράσει από Γερμανία (amazon.de) τι είναι καλό να επιλέξουμε;

Αν και για την JM7 έβαλα το ΟΧΧ και μια χαρά παίζει :confused:

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 εβδομαδες κατοχης του κινητου δεν εχω καταφερει να στειλω mms....εχω τσεκαρει ρυθμισεις κ.λ.π αλλα τιποτα..μπορει καποιος να βοηθησει γιατι μαλλον κανω κατι λαθος..εχω cosmokarta
:respect:
Link to comment
Share on other sites

ο.κ. το φόρτισα!

Εκανε εναν ηχο με δονηση και εγραψε στην οθονη 100%

 

Η ερώτηση μπορει να είναι χαζη αλλά...μηπως πρεπει να το αφησω να φορτισει 8 ωρες και , με τον παλιό κλασσικό τρόπο;

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Πάνω σ'αυτό να ρωτήσω: έχουν βγει τα λεγόμενα multi-CSC (ανάλογα τη χώρα). Για την Ελλάδα είναι το ΟΧΧ, ενώ για τη Γερμανία το DBT.

Όσοι το έχουμε αγοράσει από Γερμανία (amazon.de) τι είναι καλό να επιλέξουμε;

Αν και για την JM7 έβαλα το ΟΧΧ και μια χαρά παίζει :confused:

 

Το OXX περιέχει περισσότερες χώρες από το DBT της γερμανίας, και περιέχει και την Eλλάδα. Τα sales codes της ελλάδας που περιέχονται είναι συνήθως COS ή CYO, εκτός αν είναι κλειδωμένο σε κάποιο δίκτυο, π.χ. VGR. (Vodafone).

Αν έχεις ήδη το JM7 δε χρειάζεται να ξαναφλασάρεις το csc κομμάτι... αλλά να ξέρεις ότι έχει πρόβλημα αυτή τη φορά το multi csc, και ο συνηθισμένος συνδυασμός *#272*HHMM# ΔΕ λειτουργεί. Η αλλαγή για τη χώρα σου μπορεί να γίνει μέσω adb. Περισσότερα εδώ (και πώς να κάνεις σωστά το φλασάρισμα).

 

ο.κ. το φόρτισα!

Εκανε εναν ηχο με δονηση και εγραψε στην οθονη 100%

 

Η ερώτηση μπορει να είναι χαζη αλλά...μηπως πρεπει να το αφησω να φορτισει 8 ωρες και , με τον παλιό κλασσικό τρόπο;

 

Δεν είναι χαζή η ερώτηση, αλλά όχι, δε χρειάζεται, είσαι οκ. Παρ'όλα αυτά άστο 4-5 φορές να ξεφορτιστεί τελείως πριν το ξαναφορτίσεις στο full. Θα δυναμώσει η μπαταρία έτσι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

αν αυτο ειναι ειναι το csc της jm1 τοτε το εχω και απο την jm7 ...πρεπει να ειναι το ιδιο ετσι?????

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο ειναι ειναι το csc της jm1 τοτε το εχω και απο την jm7 ...πρεπει να ειναι το ιδιο ετσι?????

 

Έτσι.

 

Και συνδεση πακεο 300mb και wifi δοκιμασα

 

Αν είναι καινούριο το τηλέφωνο όπως έχω καταλάβει, κάνε ένα factory reset (ρυθμίσεις-ασφάλεια).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το OXX περιέχει περισσότερες χώρες από το DBT της γερμανίας, και περιέχει και την Eλλάδα. Τα sales codes της ελλάδας που περιέχονται είναι συνήθως COS ή CYO, εκτός αν είναι κλειδωμένο σε κάποιο δίκτυο, π.χ. VGR. (Vodafone).

Αν έχεις ήδη το JM7 δε χρειάζεται να ξαναφλασάρεις το csc κομμάτι... αλλά να ξέρεις ότι έχει πρόβλημα αυτή τη φορά το multi csc, και ο συνηθισμένος συνδυασμός *#272*HHMM# ΔΕ λειτουργεί. Η αλλαγή για τη χώρα σου μπορεί να γίνει μέσω adb. Περισσότερα εδώ (και πώς να κάνεις σωστά το φλασάρισμα).

 

Ευχαριστώ Άλεξ.

 

Ακριβώς την αντίστοιχη διαδικασία ακολούθησα για την JM7 (προς το παρόν δεν θα δοκιμάσω άλλη, ελπίζω να βγει η 2.2 σύντομα).

Ο συνδυασμός *#272*HHMM# λειτουργεί και μου βγάζει KOR :what:

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Έτσι.

 

 

 

Αν είναι καινούριο το τηλέφωνο όπως έχω καταλάβει, κάνε ένα factory reset (ρυθμίσεις-ασφάλεια).

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...................

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άλεξ.

 

Ακριβώς την αντίστοιχη διαδικασία ακολούθησα για την JM7 (προς το παρόν δεν θα δοκιμάσω άλλη, ελπίζω να βγει η 2.2 σύντομα).

Ο συνδυασμός *#272*HHMM# λειτουργεί και μου βγάζει KOR :what:

 

Το KOR είναι το default. Δεν αλλάζει κάτι, αλλά αν διαλέξεις COS θα έχει αυτόματα τα ελληνικά APN και πιθανές ελληνικές τοπικές ρυθμίσεις (που δε διαφέρουν σε τίποτα απ'όσο ξέρω). Προσοχή, αν διαλέξεις COS θα σου κάνει factory reset και θα χάσεις τα δεδομένα σου.

 

Το froyo υπάρχει φήμη ότι βγαίνει στις 23...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 εβδομαδες κατοχης του κινητου δεν εχω καταφερει να στειλω mms....εχω τσεκαρει ρυθμισεις κ.λ.π αλλα τιποτα..μπορει καποιος να βοηθησει γιατι μαλλον κανω κατι λαθος..εχω cosmokarta

 

Δες εδώ http://magic-tips.blogspot.com/search/label/Wind

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 εβδομαδες κατοχης του κινητου δεν εχω καταφερει να στειλω mms....εχω τσεκαρει ρυθμισεις κ.λ.π αλλα τιποτα..μπορει καποιος να βοηθησει γιατι μαλλον κανω κατι λαθος..εχω cosmokarta

 

Συμπλήρωσέ τα ακριβώς έτσι :

 

Name : Cosmote mms

APN : mms

MMSC : http://195.167.65.220:8002

MMS proxy :10.10.10.20

MMS port : 8080

MCC : 202

MNC : 01

APN type : mms

 

Εννοείται τα υπόλοιπα κενά.

Δοκίμασε να στείλεις MMS στο δικό σου νούμερο να δεις αν το λαμβάνεις κανονικά.

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν είμαι αισιόδοξος τύπος, αλλά υπάρχει περίπτωση η Samsung να άκουσε τα βρισίδια των χρηστών της και να αποφάσισε να κάνει κάτι καλό.. απ'ότι φαίνεται τα καινούρια upgrades μέσω Kies διατηρούν τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις, όπως κάνει η Nokia και η HTC. Δεν κάνει wipe και factory reset δηλαδή, και πια δε χρειάζεται να τα ξαναβάλεις όλα απ'την αρχή. :up:

Όσοι κάνανε το upgrade που δόθηκε στην Ελλάδα προχθές από JFB σε JM2, μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

 

Μακάρι να ισχύσει το ίδιο με το Φρόγιο, γιατί βαριέμαι απίστευτα να βάζω 8 σελίδες εφαρμογών απ'την αρχή :grin:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ χτες είχα κάνει update το task manager από το Samsung Apps, σήμερα πατώντας στο task manager εμφανίζεται το παλιότερο, δηλαδή δεν υπάρχει ξεχωριστή επιλογή για RAM Manager...

Πατάω στα Samsung Apps και δεν υπάρχει πλέον...σε εσάς εμφανίζεται κανονικά το νέο task manager ή το γύρισε στο παλιότερο...

Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ χτες είχα κάνει update το task manager από το Samsung Apps, σήμερα πατώντας στο task manager εμφανίζεται το παλιότερο, δηλαδή δεν υπάρχει ξεχωριστή επιλογή για RAM Manager...

Πατάω στα Samsung Apps και δεν υπάρχει πλέον...σε εσάς εμφανίζεται κανονικά το νέο task manager ή το γύρισε στο παλιότερο...

 

Περίεργο. Εμένα είναι ακόμα το καινούριο.

 

EDIT: Έκανα reboot και γύρισε κι εμένα στο παλιό. A ρε Samsung με τα software σου, πάνω που είπα κάτι καλό παραπάνω...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το KOR είναι το default. Δεν αλλάζει κάτι, αλλά αν διαλέξεις COS θα έχει αυτόματα τα ελληνικά APN και πιθανές ελληνικές τοπικές ρυθμίσεις (που δε διαφέρουν σε τίποτα απ'όσο ξέρω). Προσοχή, αν διαλέξεις COS θα σου κάνει factory reset και θα χάσεις τα δεδομένα σου.

 

Το froyo υπάρχει φήμη ότι βγαίνει στις 23...

 

OK then!

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ χτες είχα κάνει update το task manager από το Samsung Apps, σήμερα πατώντας στο task manager εμφανίζεται το παλιότερο, δηλαδή δεν υπάρχει ξεχωριστή επιλογή για RAM Manager...

Πατάω στα Samsung Apps και δεν υπάρχει πλέον...σε εσάς εμφανίζεται κανονικά το νέο task manager ή το γύρισε στο παλιότερο...

 

Το ίδιο και σε μένα.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ισχύσει το ίδιο με το Φρόγιο, γιατί βαριέμαι απίστευτα να βάζω 8 σελίδες εφαρμογών απ'την αρχή :grin:

 

Γιατί βαριέσαι Αλέξη, το Titanium έχει επιλογή να κάνεις backup τις εφαρμογές σου σε update.zip, το έχεις δοκιμάσει;

Εμένα έτσι μουρχεται να κάνω hard reset να δω αν δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...