Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η PDAir έπραξε όπως μου είπε και μου έδωσε τον κωδικό αποστολής του νέου Ultra Clear Screen Protector που έστειλε σήμερα δωρεάν. Οπότε αυτό είναι στα υπέρ της, δηλαδή το θέμα εξυπηρέτησης και ενδιαφέροντος προς τον πελάτη...άσχετα με το αν θα είναι εντάξει αυτήν την φορά το φιλμ...θα γράψω εντυπώσεις...:cool:

 

Όποιος ρωτάει για την μπαταρία, εφόσον την φορτίζεις πάντα όταν φτάνει κάτω από 4-5% θα δεις βελτίωση στη διάρκειά της...τουλάχιστον αυτό είδα στο δικό μου κινητό. Πλέον κρατάει 2 μέρες με ικανοποιητική χρήση. (χωρίς GPS)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

να ρωτησω βρε παιδια ειναι ευκολο καποιος που χρισιμοποιει το autostarts να κανει μια λιστα με τι ειναι ασφαλες να κλεισουμε απο τα system apps που τρεχουν after startup ?

 

γιατι εχω χασει την μπαλα εντελος

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μπράβο Αλεξ.

Πολύ καλή ανάλυση.

Όντως ο auto killer είναι η καλύτερη λύση. Είχα γράψει ότι κρατά τις ρυθμισεις ακομα και κλειστος αρκεί να μην γίνει reset το κινητό.

Αντίθετα ο minfreemanager που ενσωματώνει η εφαρμογή του OCLF τρέχει συνεχώς.

Αν την κλήσεις χάνονται και οι ρυθμίσεις.

 

Όλα αυτά που παραθετεις με πολύ τεκμηριομενο τροπο, γίνονται αισθητά σε όποιον έχει δουλέψει και αλλά smart phones.

 

Στο HD2 για παράδειγμα, είχαμε rom 576 MB οπότε και αν δεν ρυθμιζες τον task manager να κλείνει αυτόματα τις εφαρμογές, αργουσες πολύ να δεις διάφορα στην συμπεριφορά της συσκευής ανεξάρτητα με το τι έτρεχε και μάλιστα σε πλήρη λετουργια.

 

Το lag fix έχω την εντύπωση ότι προσφέρει εμεση βοήθεια, όχι άμεση.

Η υψηλή ταχύτητα read and write του ext, σε κάνει να αισθάνεσαι λιγότερο έντονα το lagαρισμα όταν πέφτει η διαθέσιμη μνήμη, αφού το κρατά σε πιο αξιοπρεπή κατάσταση.

 

Στις πολλές δοκιμές που έχω κάνει ενάμισυ μηνα τώρα, διαπίστωσα ότι χωρίς lag fix, αρχιζεις να αισθάνεσαι την αργοπορεια μόλις η μνήμη φτάσει στα 65 MB. Με το lag fix η μεγαλύτερη ταχύτητα σου δίνει την ψευδαίσθηση ακόμα και με 50MB ότι "τσουλαει" η συσκευή.

 

Δοκιμαζω από χθες όπως είπα να δω την αντίδραση της συσκευής χωρίς κανενός είδους έτοιμης βοήθειας.

Με το που πεταξα κάποιες εφαρμογές της samsung που έτρεχαν στο παρασκήνιο ενώ δεν τις χρησιμοποιούσαν ποτέ, και αφαιροντας κάποιες άλλες που είχα εγκαταστήσει αλλά χρησιμοποιούσα σπάνια και έτρεχαν χωρίς να τις ανοίγω εγώ, κατάφερα να κερδίσω κάποια MB που τα εκμεταλευομαι σε εφαρμογές που τις χρειάζομαι πραγματικά.

Για παράδειγμα θεωρώ απαράδεκτο να τρέχει συνέχεια μια εφαρμογή backup η ένα προγραμμα αποθήκευσης κωδικών.

Αν τα αθροισει κανείς μαζεύονται αρκετά mb.

 

To auto reboot είναι μια παλιά συνήθεια από τα WM που κατα την γνώμη μου με σωστή χρήση μια φορά την μέρα, φρεσκαρει την συσκευή.

 

Μετά από 18 ώρες χωρίς κανενός είδους task killer τα παει αρκετά καλά θα έλεγα. Όμως δεν είναι μια λύση με πολλές παρεμβάσεις που δεν μπορεί να την κάνει καθένας.

 

Οπότε ο auto killer σε συνάρτηση με προσεκτική επιλογή εφαρμογών ώστε να αποφεύγουμε τις κακογραμμενες που κατακρατουν χωρίς λόγο πολλά ΜΒ είναι η απλουστερη λύση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια ο autokiller που λετε, (προφανως μιλαμε για εφαρρμογη στο market?) θα λειτουργησει αποδοτικοτερα σε συνδυασμο με το one click lag fix? Ειναι μεγαλη η διαφορα σε σχεση με απλη χρηση του oclf και του alter minfree που προσφερεται μεσα στο πακετο?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια ο autokiller που λετε, (προφανως μιλαμε για εφαρρμογη στο market?) θα λειτουργησει αποδοτικοτερα σε συνδυασμο με το one click lag fix? Ειναι μεγαλη η διαφορα σε σχεση με απλη χρηση του oclf και του alter minfree που προσφερεται μεσα στο πακετο?

 

Οχι δεν υπάρχει ουσιαστικη διαφορά. Ο Κώστας απλά λέει ότι ο alter που δίνει το oclf δε φεύγει από τη μνήμη, δεν έχω εμπειρία για να σχολιάσω, αλλά θεωρητικά κάνουν την ίδια δουλειά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μπράβο Αλεξ.

 

Δοκιμαζω από χθες όπως είπα να δω την αντίδραση της συσκευής χωρίς κανενός είδους έτοιμης βοήθειας.

Με το που πεταξα κάποιες εφαρμογές της samsung που έτρεχαν στο παρασκήνιο ενώ δεν τις χρησιμοποιούσαν ποτέ, και αφαιροντας κάποιες άλλες που είχα εγκαταστήσει αλλά χρησιμοποιούσα σπάνια και έτρεχαν χωρίς να τις ανοίγω εγώ, κατάφερα να κερδίσω κάποια MB που τα εκμεταλευομαι σε εφαρμογές που τις χρειάζομαι πραγματικά.

Για παράδειγμα θεωρώ απαράδεκτο να τρέχει συνέχεια μια εφαρμογή backup η ένα προγραμμα αποθήκευσης κωδικών.

Αν τα αθροισει κανείς μαζεύονται αρκετά mb.

 

 

Δοκίμασε το autostarts, μπορείς να κάνεις το ίδιο χωρίς να βγάλεις το app (αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις). Είναι κάποια τραγικά λάθη, π.χ. το Yahoo mail ανοίγει όποτε να'ναι...(για παράδειγμα όταν κλείσω το wifi - ΑΣΧΕΤΟ) πολλές εφαρμογές είναι κακογραμμένες, θα δεις.

 

anretal, αυτό δεν είναι εύκολη απάντηση, που να ξέρουμε τί έχεις βάλει; Απόφυγε να βγάλεις πράγματα του συστήματος, πράγματα που φαίνονται native android, μη βγάλεις με τίποτα το Google Talk ας πούμε, δε θα σου δουλεύει το market μετά... Πράγματα που δε χρειάζεται να φορτώνουν κατά την εκκίνηση π.χ. το Paypal, είναι κοινή λογική...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε tonyK παρατηρησα πως ανεφερες τον τυπο αρχειων .pwi τα οποια προφανως τα μετεφερες απο το hd2 σου. Επειδη εχω και εγω καποια τετοια και δεν εχω βρει τροπο να τα ανοιξω με οσα προγραμματα εχω επιχειρησει. Μηπως εχεις βγαλει ακρη?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε tonyK παρατηρησα πως ανεφερες τον τυπο αρχειων .pwi τα οποια προφανως τα μετεφερες απο το hd2 σου. Επειδη εχω και εγω καποια τετοια και δεν εχω βρει τροπο να τα ανοιξω με οσα προγραμματα εχω επιχειρησει. Μηπως εχεις βγαλει ακρη?

 

Έχεις δοκιμάσει να τα μετονομάσεις σε .doc και να τα ανοίξεις με το think free τέτοιο; Νομίζω γίνεται

EDIT- Tώρα είδα ότι μπορεί να περιέχουν και ήχο αυτά τα pwi, οπότε χλωμό το βλέπω.. :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπάρχει ουσιαστικη διαφορά. Ο Κώστας απλά λέει ότι ο alter που δίνει το oclf δε φεύγει από τη μνήμη, δεν έχω εμπειρία για να σχολιάσω, αλλά θεωρητικά κάνουν την ίδια δουλειά.

 

 

Στο xda διάβασα στο one click lag fix o κατασκευαστής γράφει ότι και το minfree της εφαρμογής δεν τρέχει στο background αλλα ότι έχει την συμπεριφορά του autokiller, άλλωστε έχει και τις ίδιες τιμές που έχει o autokiller πλην της τελευταίας επιλογής του extreme νομίζω...έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 και νομίζω ότι έχει δίκιο γιατί δεν είδα προσωπικά κάποια διαφορά..

Ps

Tyxerakias συγχαρητήρια και πάλι, άλλο ένα post για front page!

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το autostarts, μπορείς να κάνεις το ίδιο χωρίς να βγάλεις το app (αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις). Είναι κάποια τραγικά λάθη, π.χ. το Yahoo mail ανοίγει όποτε να'ναι...(για παράδειγμα όταν κλείσω το wifi - ΑΣΧΕΤΟ) πολλές εφαρμογές είναι κακογραμμένες, θα δεις.

 

anretal, αυτό δεν είναι εύκολη απάντηση, που να ξέρουμε τί έχεις βάλει; Απόφυγε να βγάλεις πράγματα του συστήματος, πράγματα που φαίνονται native android, μη βγάλεις με τίποτα το Google Talk ας πούμε, δε θα σου δουλεύει το market μετά... Πράγματα που δε χρειάζεται να φορτώνουν κατά την εκκίνηση π.χ. το Paypal, είναι κοινή λογική...

 

ναι το ξερω απλα αν ξερετε καποια αλλα apps τις samsung ανεξαρτητα απο τι εχω βαλει εγω εξτρα σαν το google talk που δεν πρεπει με τπτ να κανω disable

 

 

thanks για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

εκανα uninstall το swype αλλα επειδη δεν μπορω να βαλω τη νεα εκδοση του , θελω να ερωτησω με hard reset παιζει να επανελθει?

ιδια ερωτηση αν ερθει το froyo θα το εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

-

- .... τα ειπες ολα !! .... :clap:

- Και το ειχα παρεξηγησει το lag fix ... :O ... για .. να κανω μια δοκιμη! .. :rolleyes: ... πιστευω να ισχυει για την JPH ...

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια ερωτηση που μαλλον θα εχει απαντηθει αλλα δεν μπορω να βρω.

μπορω να κατεβασω το lagfix απο το market και να το εγκαταστησω χωρις να κανω root.

 

ρωταω γτ δεν θελω να μπλεξω με root και τετοια αλλα θελω απλα να το κανω πιο γρηγορο.γινεται?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση για να στειλουμε μηνυμα με swype επιλεγουμε unicode και με απλο πληκτρολογιο αλφαβητο gsm? θελω και στις 2 περιπτωσεις 160 χαρακτηρες!

 

HANDCENT!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια ερωτηση που μαλλον θα εχει απαντηθει αλλα δεν μπορω να βρω.

μπορω να κατεβασω το lagfix απο το market και να το εγκαταστησω χωρις να κανω root.

 

ρωταω γτ δεν θελω να μπλεξω με root και τετοια αλλα θελω απλα να το κανω πιο γρηγορο.γινεται?

 

Οχι φιλε, πρεπει να εισαι rooted. To λεει και μεσα στην εφαρμογη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

Προσπαθώ να αναβαθμίσω σε JM1 (είμαι σε JF1) αλλα στη μέση της διαδικασίας εμφανίζετεαι ενα μήνυμα σχετικά με "rapi.dll" και "binaryloadermgr.exe"!

Προσπάθησα να εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση του Kies αλλά ακόμη κι εδώ

έχω πρόβλημα! Ο installer μου λέει πως λείπουν διάφορα "exe" απ'τον φάκελο της εγκατάστασης! Help!

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω και εγώ κάτι που μάλλον ξέρω την απάντηση αλλα ας το ρωτήσω....

Τώρα που βγήκε το νεο upgrade να φανταστω ότι με την αναβάθμιση όλα σβήνονται.....και ενα τιπ που σε εμένα έπιασε το κινητο μου ειναι αγορασμένο απο το γερμανικό amazon και έκανα install με χωρα γερμανία και γλώσσα γερμανικα και μου έλεγε το κανονικο οτι δεν υπάρχει αναβάθμιση για το κινητό σας και όχι το "σπαστικο" αυτη η εκδοση του λογισμικου δεν αναβαθμίζεται ή κάπως έτσι......

Για να κανω backup τα μυνήματά μου χρησιμοποιώ το SMS Backup & Restore και για όσες εφαρμογες εχω κατεβασει χρησιμοποιησα 2 προγραμματα ΑππManager kai to Smart bar που σου επιτρέπει να κανεις backup τα .apk των εφαρμογών.Πως μπορώ να κανω backup όλο το ιστορικο των κλήσεων και των καταχωρήσεων του Facebook?Κυρίως για λόγους στατιστικώς στοιχείων μονο χρήσης του κινητου.

Να υποθέσω μονο με root και την εφαρμογή Titanium κατι?.....

Link to comment
Share on other sites

OK. Ακόμη χειρότερο πρόβλημα...

Αφού κατάφερ και πέρασα την JM1 συνεχίζω να μην μπορώ να γράψω ελληνικά!

Την συσκευή την πήρα πριν 1.5 μήνα απ.το play247.gr. Όταν το άνοιξα είχε σαν

default γλώσσα γερμανικά. Αφού άλλαξα τις ρυθμίσεις σε ελληνικά όλα έδειχναν μια χαρά.

Αλλή παρ'οτι είχα ελληνικά μενού κλπ δεν μπορούσα πουθενά να γράψω ελληνικά!

Εννοείται ότι τσέκαρα ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις... στις σχετικές του πληκτρολογίου δεν υπήρχαν ελληνικά αλλά μόνο η επιλογή "ΑΥΤΟΜΑΤΑ"!

Και τώρα, ακόμη και με την JM1 εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα!

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει;...

Link to comment
Share on other sites

εκανα uninstall το swype αλλα επειδη δεν μπορω να βαλω τη νεα εκδοση του , θελω να ερωτησω με hard reset παιζει να επανελθει?

ιδια ερωτηση αν ερθει το froyo θα το εχει μεσα?

 

To froyo σιγουρα θα το εχει. Με hard reset χλωμο να επανελθει.

Με ποιον file manager προσπαθεις να κανεις copy/paste το δικο σου αρχειο swype?

Eγω αυτο που ειχα κανει ηταν να βγαλω το original swype με το titanium και με τον root explorer εκανα copy paste το αρχειο swype που ηθελα να προσθεσω στο /system/apps. Και μετα επανεκινηση, ουτε καν το ετρεξα το apk.

 

OK. Ακόμη χειρότερο πρόβλημα...

Αφού κατάφερ και πέρασα την JM1 συνεχίζω να μην μπορώ να γράψω ελληνικά!

Την συσκευή την πήρα πριν 1.5 μήνα απ.το play247.gr. Όταν το άνοιξα είχε σαν

default γλώσσα γερμανικά. Αφού άλλαξα τις ρυθμίσεις σε ελληνικά όλα έδειχναν μια χαρά.

Αλλή παρ'οτι είχα ελληνικά μενού κλπ δεν μπορούσα πουθενά να γράψω ελληνικά!

Εννοείται ότι τσέκαρα ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις... στις σχετικές του πληκτρολογίου δεν υπήρχαν ελληνικά αλλά μόνο η επιλογή "ΑΥΤΟΜΑΤΑ"!

Και τώρα, ακόμη και με την JM1 εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα!

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει;...

 

Kατεβασε το HTC_IME πληκτρολογιο που εχει ποσταριστει και εδω. Αλλιως αλλαξε firmware.

EDIT: Καποιος mod ας κανει merge τα posts μου, ξεχαστηκα και δεν εκανα τροποποιηση.

Edited by mcde

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

να γίνει κανα ξεκαθάρισμα ρε παιδιά που να έχει απαντήσεις στις απορίες πέρι keyboard - sms , internet - mms ρυθμίσεις , unofficial update και ρυθμίσεις mail app για push (hotmail,google)

 

 

:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

 

επίσης δεν θυμάμαι αν το έχει αναφέρει κανένας

αλλά για όσους χρησιμοποιούν προγρ. όπως market enabler

ανάλογα με τον πάροχο που έχετε διαλέξει (π.χ. ita ή de) σας εμφανίζει και διαφορετικά apps το samsung apps (διάλεξα τώρα γερμανικό κι έχει 2 που το ιταλικό που είχα πριν δεν μου τα εμφάνιζε)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει βγει ακόμα επίσημα από την Samsung η αναβάθμιση.

 

Σημερα που το συνέδεσα το Kies ανέφερε οτι υπάρχει η JM1 για αναβάθμιση

Edited by Utrion
Link to comment
Share on other sites

Στο Samsung apps εβγαλε εφαρμογη CabSG ''Quick dialing to various taxi companies in Singapore'':rocket:

Οτι να'ναι...

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

Στο Samsung apps εβγαλε εφαρμογη CabSG ''Quick dialing to various taxi companies in Singapore'':rocket:

Οτι να'ναι...

καλά μη νομίζεις είναι λίγο ό,τι ναναι το samsung apps :)))

 

υ.γ. ακόμα δε μπορεί να τρέξει η 1.5 του task manager μετά από restart , απλά εξαφανίζεται και στην θέση της είναι η παλιά

Link to comment
Share on other sites

OK. Ακόμη χειρότερο πρόβλημα...

Αφού κατάφερ και πέρασα την JM1 συνεχίζω να μην μπορώ να γράψω ελληνικά!

Την συσκευή την πήρα πριν 1.5 μήνα απ.το play247.gr. Όταν το άνοιξα είχε σαν

default γλώσσα γερμανικά. Αφού άλλαξα τις ρυθμίσεις σε ελληνικά όλα έδειχναν μια χαρά.

Αλλή παρ'οτι είχα ελληνικά μενού κλπ δεν μπορούσα πουθενά να γράψω ελληνικά!

Εννοείται ότι τσέκαρα ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις... στις σχετικές του πληκτρολογίου δεν υπήρχαν ελληνικά αλλά μόνο η επιλογή "ΑΥΤΟΜΑΤΑ"!

Και τώρα, ακόμη και με την JM1 εξακολουθώ να έχω το ίδιο πρόβλημα!

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει;...

Κατέβασε από το market το Greek Input Method :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...