Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] NDrive


tommis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πωσ μπορώ να δω της αεροφωτογραφίες (google maps) όταν γίνεται η πλοήγηση?

έχω κατεβάσει το φάκελο με την Αθήνα (raster data ) kαι τον έκανα αντιγραφή μέσα στο φάκελο ndrive.

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?

Eυχαριστώ.

 

Καλησπερα!

Οταν θα βλεπεις τον χαρτη θα δεις καπου στην οθονη (ή δεξια ή αριστερα-δε θυμαμαι που) εχει ενα πληκτρο που αλλαζει την προβολη απο 3d σε κανονικο και αντιστροφα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα δημιουργησεις ενα φακελο με το οναμα RasterData μεσα στον φακελο NDrive, θα ξεζιπαρεις τα αρχεια που κατεβασες και θα τα βαλεις μεσα στο φακελο και εισαι ετοιμος.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παω να μπω στο site του ndrive.gr και μου βγαζει το διεθνες site.ξερει κανενας τι εγινε το ελληνικο γιατι ψαχνω για αναβαθμηση χαρτη.εχω τον αυθεντικο

 

Τελικά πήρα τηλέφωνο και έμαθα. Η αναβάθμιση χάρτη, όπως και οποιαδήποτε άλλη αναβάθμιση, γίνεται μέσω του προγράμματος NDrive Agent. Όταν θα υπάρξει διαθέσιμος χάρτης, θα τον δούμε εκεί και θα τον κατεβάσουμε. Μου είπαν κιόλας ότι όταν ο νέος χάρτης θα βγει, θα ειδοποιηθούμε μέσω email. Οψόμεθα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να έχω κάνει hack την συσκευή μου πρώτα (έχω ένα nokia 5800 xpress music) γιατι σε ένα άλλο site που έδινε το app το είχε ώς προϋπόθεση.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια! ;)

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να έχω κάνει hack την συσκευή μου πρώτα (έχω ένα nokia 5800 xpress music) γιατι σε ένα άλλο site που έδινε το app το είχε ώς προϋπόθεση.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια! ;)

 

Πλεον εχει κυκλοφορισει το key-gen για την εφαρμογη οποτε οταν την περνας δεν ειναι σπασμενη αρα δεν χρειαζεται ουτε υπογραφη ουτε χακαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Παααρα πολύ ευχρηστο και χρήσιμο πρόγραμμα παιδια, το έβαλα σε nokia 5800 και δουεύει τέλεια, ευχαριστούμε πολί για τις οδηγίες! λίγο μου αργεί καμια φορά να κάνει σωστό tracking οταν είμαι στο αυτοκίνητο αλλα μην είμαστε και πλεονέκτες!

Επίσης ακόμα δεν έχω βρει τη νυχτερινή λειτουργία,ελπίζω να έχει! Α να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς,αν στο μέλλον θέλουμε να προσθέσουμε χάρτη άλλης χώρας ποια θα είναι η διαδικασία ενεργοποίησης του..?

 

Cheers!

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Α να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς,αν στο μέλλον θέλουμε να προσθέσουμε χάρτη άλλης χώρας ποια θα είναι η διαδικασία ενεργοποίησης του..?

 

Η ίδια διαδικασία είναι όπως ξεκλείδωσες τους Ελληνικούς. Βάβαια αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιος περιορισμός στον αριθμό αλλα δεν το θυμάμαι αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω εγκαταστήσει στο 5800 τa sygic,garmin και ndrive. Μετά από 1 μήνα περίπου που τα τσεκάρισα, θεωρώ ότι το ndrive στη πόλη που ζω (Βόλος) είναι σαφώς καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης.

Έχει σωστές μονοδρομήσεις γρήγορη και σωστή απόκριση καλή χάραξη διαδρομών γρήγορο επαναπροσδιορισμό κ.α.

Επειδή είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε τι ισχύει και στις άλλες πόλεις όποιος θέλει ας καταθέσει τα συγκριτικά του.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να περάσουμε κάμερες ταχύτητας στο NDrive? Κατέβασα από εδώ:

http://www.index.pois.gr/categories.aspx

 

τα pois με τις κάμερες επιλέγοντας το κουμπί KML (Google Earth). Τα πέρασα στο φάκελο Αγαπημένα στη MicroSd, αλλά όταν πάω να τα κάνω εισαγωγή το πρόγραμμα παγώνει. Αν πατήσω άκυρο, με πετάει έξω. Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να περάσουμε κάμερες ταχύτητας στο NDrive? Κατέβασα από εδώ:

http://www.index.pois.gr/categories.aspx

 

τα pois με τις κάμερες επιλέγοντας το κουμπί KML (Google Earth). Τα πέρασα στο φάκελο Αγαπημένα στη MicroSd, αλλά όταν πάω να τα κάνω εισαγωγή το πρόγραμμα παγώνει. Αν πατήσω άκυρο, με πετάει έξω. Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Για το πως θα τα περάσεις δες εδώ.:)

 

Γιατί μου εμφανίζει τα εικονίδια από το Νdrive στην έκθεση με τις φωτογραφίες του κινητού?

Σε όλους το κάνει??

Αν όχι τι έκανα λάθος?

Mπες απο το pc στο κινητο βρες τους φακέλους που περιέχουν τις φωτό επέλεξε τες όλες και κάνε τες κρυφές.

Link to comment
Share on other sites

Για το πως θα τα περάσεις δες εδώ.:)

 

 

Mπες απο το pc στο κινητο βρες τους φακέλους που περιέχουν τις φωτό επέλεξε τες όλες και κάνε τες κρυφές.

 

Δεν μου επιτρέπει να κάνω κρυφές τις φωτο

Εσύ πως το έκανες?

tool
Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το pc μπήκα στην κάρτα της συσκευής βρήκα τα αρχεία και τα έκανα κρυφά.

Όταν λες δεν σαφήνει τι μήνυμα λάθους βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου επιτρέπει να κάνω κρυφές τις φωτο

Εσύ πως το έκανες?

Θα ενεργοποιήσεις τη σύνδεση σε μαζική αποθήκευση και όχι σε pc suite.

Επίσης, για να βρεις πού είναι τα εικονίδια, καλό είναι να κάνεις 1 αναζήτηση με το όνομα κάποιων εικόνων και να δεις σε ποιους φακέλους βρίσκονται.

Μετά πας εκεί, σβήνεις τους φακέλους thumbs και κάνεις hide τις κανονικές εικόνες.

Όλα αυτά εννοείται ότι έχεις ήδη κλείσει την ΈΚΘΕΣΗ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το δοκίμασα σήμερα και τα σπάει.

καμιά σχέση με το garmin.

πλοηγήσει στο Ηρακλειο Κρητης τέλεια.

το μόνο που θέλω είναι αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τους χάρτες 3D έχω ψάξει αλλά δεν βρίσκω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

thnx. Δούλεψε. Να δούμε τώρα τι θά γίνει και στην πράξη. Υπάρχει τρόπος, όσον αφορά στις κάμερες, να ορίσεις στα πόσα μέτρα θέλεις να σε προειδοποιεί;

 

Τελικά, ενώ υπάρχουν τώρα πια στα αγαπημένα οι κάμερες, όταν περνάω μπροστά από μία, ούτε φαίνεται στο χάρτη ούτε καμιά προειδοποίηση λαμβάνω. Αν απενεργοποιήσω τη σύνδεση με το gps και κάνω πλοήγηση στο χάρτη βλέπω όλα τα χρυσά αστεράκια. Όταν οδηγώ, όμως, καμία ενημέρωση. Τι να κάνω;

 

Επίσης, δεν έχω καταλάβει αυτό που μου είπες για την Ελάχιστη και τη Μέγιστη κλίμακα. Ποια νούμερα πρέπει να βάλω εκεί; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βγαζει στο στατους στο gps no fix τι σημαινει αυτο ?

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.:)

Το μήνυμα που σου βγάζει σημαίνει ότι δεν έχει <<κλειδώσει>> η συσκευή δορυφόρους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

και τι πρεπει να κανω ? στα Option του ndrive ειναι on το gps. To a-gps το εχω απενεργοποιημενο. Aπλως περιμενω μεχρι να κλειδωσει ? (ειναι η 1η φορα)
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση βρίσκεται στο FAQ το οποίο καλό είναι να το διαβάσεις όλο.Θα σε βοηθήσει πολύ και θα λυθούν πολλές απορίες σου.

GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλο το ndrive αλλα εχει 1 ελειψη και ενα σοβαροτατο προβλημα.

 

Η ελειψη ειναι οτι δεν εχω επιλογη να κλειδωνω την οθονη για να μην ανοιγει μενου μεσα στο μπουφαν στην μηχανη οπως dest igo

 

και τελος το μεγαλο μειονεκτημα ειναι η ασταθεια του. Πήγα στην Ιταλια χωρίς χάρτη βασιζόμενος πανω του και περιπλανιομουν χαμενος. Εχανε το σημα και το έβρησκε καθε λιγα δευτερολεπτα οποτε και εχανες δρόμους. Και αυτο απο μονο του ειναι αρκετο να με κανει να αναζητησω να βαλω κατι ποιο αξιοπιστο

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει στο 5800 τa sygic,garmin και ndrive. Μετά από 1 μήνα περίπου που τα τσεκάρισα, θεωρώ ότι το ndrive στη πόλη που ζω (Βόλος) είναι σαφώς καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης.

Έχει σωστές μονοδρομήσεις γρήγορη και σωστή απόκριση καλή χάραξη διαδρομών γρήγορο επαναπροσδιορισμό κ.α.

Επειδή είναι χρήσιμο να γνωρίζουμε τι ισχύει και στις άλλες πόλεις όποιος θέλει ας καταθέσει τα συγκριτικά του.

 

Καλημέρα φίλε. Σου έχει σημβεί στο 5800 να χάνει το ndrive το σήμα για 1-2 δευτερολεπτα και μετα αμέσως να το ξαναβρίσκει και αυτό να το κάνει συνέχεια με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βρείς τον δρομο. Εγω σε ενα 5800 που έχω το κάνει συνέχεια και σε ενα 6210 που έχει η γυναίκα μου της το έκανε πρίν μια εβδομάδα και απο τοτε το έβγαλε!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει συμβεί. Πρόσφατα μάλιστα ταξίδεψα στο Περτούλι και η συμπεριφορά του ήταν άψογη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...